ei den Regio Leidse spaarpot is weer beter gevuld De Stemming Niet meer welkom op de Anne Frankschool 'ona zou Dudoks schatten verkwanselen Brandweer redt vakantie Leids gezin 3DAG 8 JULI 200097113 ibraak in woning Morslaan :en inbraak in een woning de Morslaan zijn gisteren verrekijker, drie camera's autopapieren gestolen. »ens de politie heeft de da der tussen 10.30 en 10.45 uur de achterdeur opengebroken en daarna de hele woning doorzocht. Bij een onderzoek in de buurt vonden agenten later enkele papieren terug bij de Damtunnel. feitje Dekje beter toegankelijk ting Dienstverlening Lei- (SDL) en de wethouders ;ns (zorg) en Laurier (soci- iken) hebben gisteren een aienant getekend waardoor /oor ouderen en mensen een handicap makkelijker om in de toekomst Tafel ekje aan te vragen. Tot nu naken veel mensen uit de Toep geen gebruik van de tijdvoorziening. Volgens en en Sociale Zaken houdt verband met het gegeven dat dezelfde groep ook geen ge bruik maakt van de mogelijkhe den van bijzondere bijstand (te genwoordig Abw-plus). In de nieuwe situatie kunnen klanten van Tafeltje Dekje, maar ook van Eettafels, rechtstreeks naar de Stichting Dienstverlening Leiden stappen. Daar kunnen ze dan èn de maaltijdvoorzie ning aanvragen (zoals in het verleden) èn de bijzondere bij standsvergoeding voor de maaltijden. Voor dat laatste moest de doelgroep tot nu toe langs bij de Sociale Dienst. Stephan en Robin vieren al meer dan een week noodgewongen vakantie Het is vandaag de éérste dag van een lange zomervakantie. Voor de meeste kinderen tenminste: Stephan de Wolf (12) en zijn klasgenootje Robin Bekooy zitten al anderhalve week thuis. Maar echt leuk vinden ze dat niet: ze had den liever net als de andere kinderen in de klas 'gewoon' afscheid genomen van hun jaren op de basisschool. Op de Anne Frankschool waren ze de af gelopen dagen echter niet meer wel kom. De ellende begon toen de jongens enkele weken geleden hun twee tafels aan elkaar lijmden. Een schorsing volgde, die vervolgens weer ongedaan werd gemaakt. De verstandhouding tussen de ouders en de kinderen ener zijds en de schooldirectie anderzijds bleek echter ernstig verstoord. Maan dag kregen de ouders een brief waarin schooldirecteur J. van Haasteren meldde: „Gezien het feit dat we (school en ouders) er niet in geslaagd zijn uw kind te motiveren, lijkt het me verstandig om hem de laatste week niet meer de school (inclusief af scheidsavond) te laten bezoeken. Ik betreur dit besluit maar ik zie geen be ter alternatief." De ouders zijn woedend. „Ze moch ten niet eens meedoen aan de school- musical, de afsluiting van het jaar. Dat is toch verschrikkelijk", zegt de moe der van Stephan. „De schooldirecteur zei dat dat gedoe met de tafeltjes de druppel was. Ik vind dat vreemd. Ik weet dat mijn zoon geen heilig boontje is, maar ik heb nooit gehoord dat hij in de klas niet te handhaven is. Als kinde ren tafeltjes met een prittstift aan el kaar lijmen, laat je ze toch het klaslo kaal met een emmertje sop schoon maken? Dan ga je toch niet schorsen?" De moeder van Robin: „De kinderen zijn van streek. Dit is een afschuwelijk afscheid van de basisschool." De zaak escaleerde toen vorige week donderdag een rookbom ontplofte in het lokaal van groep 8a. De schoollei ding gelooft dat Robin en Stephan daar achter zitten, de kinderen ont kennen dat en worden door hun ou ders geloofd. Mevrouw Bekooy heeft het idee dat de kinderen als afschrik wekkend voorbeeld dienen: als je je niet gedraagt dan sturen we je weg. „Robin zat in een klas die het hele jaar vervelend is geweest. De leerkracht kon het niet aan, ze liep een paar keer per week van streek de klas uit. Direc teur Van Haasteren zegt nu dat er het hele jaar al problemen zijn geweest met Robin. Nou echt, ik heb daar nog nooit iets van gehoord. Van Haasteren kan praten, daar krijgt een paard de hik van. Maar wie worden er de dupe van? Juist, de kinderen. Robin kijkt me af en toe met tranen in de ogen aan. Hij zegt 'Ik weet het ook niet, mam'. Hij is vreselijk van slag." Directeur Van Haasteren wil tegen over de krant geen commentaar geven op de kwestie. Hij vindt het een inter ne zaak, 'niet iets om in de krant te zetten'. Een paar woorden wil hij er wel over kwijt, dat er overleg is ge voerd met het bestuur - het Bureau Openbaar Onderwijs - en met de ou ders en dat er 'geen sprake is van een schorsing maar van een time out'. Er lijkt echter meer aan de hand: ook de andere kinderen van de twee gezinnen lijken na de zomervakantie niet meer welkom. In de brief die hij de ouders stuurde, meldt Van Haasteren: „Ge zien het feit dat er sprake is van een ernstig verstoorde vertrouwensrelatie tussen ouders en school, adviseer ik u uw andere kinderen in het nieuwe schooljaar een andere basisschool te laten bezoeken." Bij de onderwijsinspecteur is het 'ontslag' van Robin en Stephan tot op heden niet gemeld, verklaart een woordvoerster. Ze kan over hun zaak weinig zeggen. „Maar in het algemeen is het mogelijk een kind te schorsen of van school te verwijderen. Er geldt een strenge procedure voor dergelijke zwa re maatregelen. Er moet een ernstige aanleiding zijn. Bijvoorbeeld als een kind een mes trekt en een ander kind steekt, of wanneer een kind drugs ver koopt op het schoolplein. De schor sing moet door het schoolbestuur worden opgelegd (niet door de school directie, red.) en de ouders moeten ge legenheid krijgen om tegen die beslis sing bezwaar te maken. Zoals ik het verhaal over Robin en Stephan nu hoor ben ik geneigd om te zeggen dat de procedure in dit geval niet goed is gevolgd. Maar zoals gezegd, we zijn over deze zaak niet geïnformeerd." Bij het Bureau Openbaar Onderwijs was gisteren niemand beschikbaar om commentaar te geven op de kwestie. hebben het in onze be dwingen over de Leidse tiek al dikwijls geconsta- d: de werkelijkheid is altijd absurder dan zelfs de :st gestoorde romanschrij- kan verzinnen. Wat zelfs Maarten Biesheuvel te zot It om op te schrijven, vol- zich als we even niet op- n gewoon recht voor onze n. En als dat gebeurt, ja, dan je twintig keer hebben aan- ondigd dat De Stemming reces is, maar dan ontkom toch niet aan om als een ntje Davids opnieuw het ium op te klauteren, had het twee jaar geleden ven voorspellen? De PvdA - ïrdaad, de bestuurderspartij A - die ineens zonder be nders zit. De club die bij de ge verkiezingen nog vier houderskandidaten op de had (de verwachtingen r de verkiezingen waren in iaal-democratische kringen ;al hoog gespannen) is door wethouders heen. Eén wet- ider naar huis gestuurd, één houder die eindelijk een e baan vindt, en één poten- wethouder die net bij een iwe baas begonnen is en i meer gebonden voelt aan werkgever dan aan de 1506 lenaars die twee jaar gele hun stem op haar uit- :hten. ar komt een regentenpartij wanneer de regenten op Als je het zou verzinnen zou het te flauw voor woorden zijn. Maar het is gewoon de werkelijkheid. De PvdA komt uit bij haar nummer 13. Bij Hans Buijing. Sociaal-demo craat zonder ervaring in de ge meenteraad. Maar gelukkig wel met vergaderervaring. Was lid van de algemene vergadering van de woningbouwvereniging Leiden. En het moet gezegd worden: hij behoorde daar dui delijk tot de betere huurders vertegenwoordigers. (Maar of dat nou een aanbeveling is die erg veel indruk maakt op je cv?) Hans Buijing. Een frisse veerti ger die meteen de op één na oudste wethouder in het Leidse college wordt, maar daar kan hij natuurlijk niks aan doen. Hans Buijing. Politicoloog. Ja, daar hadden we nou echt be hoefte aan naast zijn vakgeno- 12 Nagekomen opmerking opge pikt in de kroeg na afloop van de laatste raadsvergadering voor het zomerreces. Jean Her mans, met nummer 12 het nieuwste raadslid der liberalen heeft het volgende vastgesteld: Het aantal stemmers dat zich in de gemeenteraad vertegen woordigd ziet mag de afgelopen twee jaar dan sterk zijn afgeno men, de band tussen kiezer en gekozene wordt wel.steeds in tenser. Hermans kent zijn kiezers waarschijnlijk allemaal per soonlijk. Hij kreeg twee jaar ge leden 48 voorkeurstemmen en staat daarmee samen met Buij ing op nummer 1 in het klasse ment van raadsleden met de kleinste achterban. Daar gaan we dus nog veel van horen. (Dat klinkt natuurlijk weer flauw, maar ook hier is het de waarheid, de hele waarheid en niets dan de waarheid. Direct na de verkiezingen werd dat klassement nog aangevoerd door Superdriek van Vugt, en we weten allemaal hoe goed hij terecht is gekomen. Alhoewel, wie heeft er na Koninginnedag eigenlijk nog iets van deze rij zende ster van de SP verno men?) TEKST: RUUD SEP Gemeente stopt meevaller van 17 miljoen in reserves Leiden heeft vorig jaar 17 miljoen gulden overgehouden. Dat blijkt uit de jaarrekening over 1999. Burgemeester en wethouders besloten gisteren de grote meevaller te ge bruiken voor het aanvullen van de reserves. Een kleine miljoen gulden is beschikbaar voor 'acute knelpunten in de stad'. LEIDEN ROBBERT MINKHORST Leiden kan beter gevulde spaar potten goed gebruiken, meldde wethouder financiën Van der Sande gistermiddag tijdens een inderhaast uitgeschreven pers bijeenkomst. „We hebben nu iets meer vlees op de botten", zei de bestuurder. De algemene reserve groeit met ongeveer acht miljoen naar 25 miljoen gulden, het mini mum dat de huisaccountant van de gemeente voorstelt. Overigens heeft het college van B en W ooit bepaald dat een ondergrens van vijftien miljoen wel genoeg is. Tijden zijn ver anderd sinds de WD is aange schoven in het college. Leiden reserveert ook een aantal mil joenen voor zogeheten bestem mingsreserves. Zo legt de ge meente nu geld opzij voor de invoering van de euro. De kos ten daarvan had de gemeente aanvankelijk over meerdere ja ren willen afschrijven. In totaal bewaren B en W ruim vijftien miljoen gulden 'voor later'. De rest is nodig om nog dit jaar problemen in de stad op te lossen. Van der San- de: „Het is een onverkwikkelijk verhaal als je in een jaar zeven tien miljoen minder hebt uitge geven en die knelpunten niet aanpakt. En uit de begroting voor dit jaar kunnen we het niet halen. Het budget is op. Ik vind dit een goede mix. Het spaar boekje is op orde en we schep pen vervolgens de mogelijkheid om problemen aan te pakken." Zo krijgt het Instituut Burger raadslieden (IBR) 70.000 gul den, waarmee dat uit de brand is, meent Van der Sande. Het tekort van het IBR bedraagt 84.000 gulden. Ook de bud getwinkel, die minima met een hoge schuldenlast helpt, kampt met problemen. Van B en W krijgt de instelling dit jaar 100.000 gulden om de wacht lijsten terug te brengen. Dat zelfde bedrag gaat naar het Slaaphuis. In het tijdelijke on derkomen zijn aanpassingen nodig, willen daklozen er ko mende winter kunnen over nachten. Extra geld (50.000 gulden) gaat ook naar de opgravingen op het Pomona-terrein. „We willen nog meer vinden, maar het geld was op. Er zit moer in de grond dan de archeologen hadden verwacht." Zo legden zij al een Romeins paardenske- let bloot en vonden ze twee wa genwielen. Deze week werd een 'gouden kleinood' ontdekt. De herkomst daarvan is nog onbe kend. „We hopen nog meer te gen te komen." Verder stelt de gemeente dit jaar een coördinator veilig heidsbeleid aan. Die kost Lei den 25.000 gulden. Cultureel centrum X, eveneens in financi ële problemen, krijgt 100.000 gulden. De gemeenteraad be slist in september over de be stedingvan de 17 miljoen. 45.5 mm x 55.0 mm im verzekerin gen Dartstoernooi in openlucht bij café De Spijkerbak Café De Spijkerbak in de Schoolsteeg houdt mor gen om 14.00 uur in het kader van de Lakenfees- ten een dartstoernooi in de openlucht. Er wordt gespeeld volgens het zogenaamde 501-systeem om drie gewonnen partijen. Deelnemers kunnen zich vanaf 13.00 uur tegen betaling van een tien tje inschrijven in het café. De winnaar van het toernooi ontvangt 250 gulden. 0 iicente en school ontkennen aantijging HERT MINKHORST jt Leidse Bonaventura Colle- |t jrkwanselt de architectuur- "tten van Dudok. Diens de- in het monumentale i) olgebouw vallen ten prooi een verbouwing. Zo klinkt jl zware beschuldiging aan idres van de directie, ver- d door een verontruste Dkstichting. Maar wel een huldiging waar helemaal van klopt, reageert de lol op haar beurt, veront- digd. e it is er aan de hand? De 0 lengemeenschap Bonaven- j die deel uitmaakt van het na College, was dringend 31 aan een nieuw gebouw ri t het oude. 'Bona' is nu eeld over twee locaties, bleek een interne verbou- in het hoofdgebouw no- <er die verbouwing ontving Judokstichting uit Delft een rigens anonieme- brief, ar hij moet van iemand zijn op de school zit", is de tuiging van de voorzitter de stichting, H. van Berge- De inhoud van de brief t de docent bouwkunde en itectuurgeschiedenis aan U Delft doen schrikken. schrijver rept van een 'or- ire inpandige verbouwing', menkort worden grote de- van het Dudok-interieur in hoofdgebouw aan de slo- hamer blootgesteld met het naire doel om zo goedkoop ;elijk zoveel mogelijk klaslo- n te creëren. Grote monu- ïtale gebouwconstructies en zeer veel details uit de zeer nerkende Leidse periode deze wereldberoemde ar- ect zullen voorgoed verlo- gaan." De brief eindigt zo: Details van Dudok in volle glorie. Ze gaan bij de verbouwing van het schoolgebouw niet verloren, verzekert de directie. foto hielco kuipers „Dudok gaat op de schop." Nonsens,zegt directeur M. Klaverkamp van Bonaventura. „Er wordt helemaal niets ge sloopt. Waarom neemt de stichting niet gewoon contact met me op? Ik kan elke zorg bij haar wegnemen." Voorzitter Van Bergeijk koos ervoor om de brief in de publiciteit te bren gen. „Als iemand ze op de rin gers kijkt, weten ze dat ze niet zomaar iets kunnen doen. Als niemand kijkt, 'wordt het hup weggehaald', zo gaat het in de regel, stelt de wetenschapper. „En als dan iemand er wat van zegt, is het te laat." Klaverkamp legt uit er twee lokalen in een kantine komen, een tussenverdieping wordt ge bouwd en in een klaslokaal een muur wordt weggehaald. „Er wordt absoluut recht gedaan aan het monument van Dudok. We zijn geen cultuurbarbaren die zijn karakteristieken om zeep helpen. Als mensen zich zouden informeren... Ik moet toegeven dat ik er toch wel een beetje kwaad om word." „De scholengemeenschap houdt zich keurig aan de af spraken", zegt Ron van Nood, hoofd van de sector wonen bij de gemeente. Hij begrijpt de opwinding in de anonieme brief niet. Althans, nu niet meer. Gisteren stuurde hij 'ge lijk iemand langs de school om opheldering te krijgen'. „Dit is nou typisch zo'n gebouw waar we goed naar kijken. De school mag nog niets doen, want ze heeft geen vergunning." Het wachten is op de archi tect die een tekening maakt. Hij moet aan strenge eisen vol doen. Zo mogen de veranderin gen geen of slechts heel beperk te gevolgen hebben voor de monumentale waarde van het gebouw. Als de architect zijn plan klaar heeft, volgt nog over leg tussen hem, de schooldirec tie en de gemeente. Ook de af deling monumentenzorg moet zich erover buigen. De Monu mentenbeheercommissie moet adviseren over de bouwvergun ning. Van Nood: „Ik begrijp niet waar die anonieme brief van daan komt. Het klinkt bijna tendentieus." Wat een inktzwarte dag dreigde te worden, liep gisteren toch nog uit op een happy end voor het Leidse gezin Van der Heij den. De vader, moeder en drie kinderen, die als het even kan hun woning verruilen voor de in het Kort Galgewater gelegen tjalk Maartje, zouden vandaag op vakantie naar Frankrijk gaan. Een van de kinderen ver loor gistermiddag echter aan boord van het vaartuig een schoen die in het water terecht kwam. Toen de moeder het gympie probeerde te redden, verloor zij haar portemonnee die eveneens in de donkere Rijn verdween. Weg geld, weg pas jes, weg cheques, weg rijbewijs, weg vakantie. Omdat er zelfs geen kwartje voor de telefoon meer aan boord was van de Maartje om de hulpdiensten te bellen, liep een herig ontdane mevrouw Van der Heijden het Rembrandt-atelier aan het Kort Galgewater binnen. Daar trof zij hij duo-raadslid van LWG/De Groenen, Daniël van Schoonderwoerd den Beze- mer aan. Deze aarzelde geen moment en schakelde de brandweer in. Toen bleek dat er geen noodgevallen waren, arri veerde er binnen een half uur een duikersploeg. Uiteindelijk ging één van de duikers te wa ter en riste de beurs met in houd binnen luttele minuten van de modderige bodem. Het gezin Van der Heijden is inmiddels onderweg naar Frankrijk. Een duiker haalt de verloren portemonnee weer boven water. foto mark lamers ten Ron Hillebrand en Rogier van der Sande. Dat wordt bijna een gemiddelde van één politi coloog per maand erbij in het college. Eens kijken hoe lang ze dat tempo vol kunnen houden. DIT i; hams. PEWAtfY 'S NjfcH&W! BbriiNG

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13