T M 'Digitaal' haalt gewone fotografie in uu Multi Media BMP, JPG of GIF? Solide handleiding voor digitaal fotograferen Digitale fotografie Verzet tegen Borg is niet altijd zinloos U P II t e DAG 8 JULI 2000 R ll ^ha elk huishouden staat tegenwoordig een personal computer. wat doen we er mee en wat kunnen we er mee? In de rubriek Jwijzer elke week een onderwerp voor de thuiscomputeraar. Vragen en suggesties kunt u sturen naar: internetredactie@damiate.hdc.nl joit is het makkelijker ge- met de computer plaatjes visselen en te bewerken, zen van scanners zijn al ar jaar geleden gekel- 'oen volgden de printers, jrijs van steeds betere di- otocamera's is inmiddels jjezakt is dat ze de verge- met de chemische foto- rustig kunnen doorstaan. •1 daaraan de grotere be- laarheid van goede foto- irkingsprogramma's en duidelijk ;men. bto's in- ;n wil en op •nvoudig ichijfje, je ze opstuurt per e-mail er goed aan je te verdie- de verschillende be- formaten die er bestaan rafische afbeeldingen, n er namelijk nogal wat, t zijn eigen voor- en na- an die manieren van op- jassen een vorm van ess ie toe; ze persen de in de samen zodat het be- minder ruimte inneemt, gang BMP (bitmap) doet ;t. Dit bestandsformaat een moeite om het aantal tes te beperken. Alle in de over plaats en kleur k pixeltje in de foto wordt reven. Het voordeel van is dat op geen enkele ma- ivaliteitsverlies optreedt, dere opslagmethoden kan tl gebeuren. Een foto op- Ps bitmap is aan te raden noment dat je nog met 40-cd-rom nostalgie jn vaak de herinneringen n plaat mooi maken. Ter- ;t nummer 'The sun ain't i shine anymore' van de r Brothers de een niks al het bij een ander een ;ling in de ogen brengen, imdat dat plaatje het ge- an die klasse-avond op- van toen voor het eerst jedanst met die kanjer uit de klas. En zo kleeft er ijwel elke hit wel een le- ise. Popmuziek als een id fotoalbum. Uitgever achine heeft met de 'Top ssier 2000' in totaal mooie momenten op -rom gezet. !t schijfje niet de muziek lat zou niet passen en qua rsrechten ook nooit te re- maar de noteringen die iten hadden in Neder- langst levende hitparade: ronica Top 40. Het schijf- daardoor vooral gebruikt :n door discjockeys en •kverzamelaars, zij die gens ook daadwerkelijk ■wuste nummer uit de unnen trekken en uit de irekers laten klinken. ysteemeisen: Pentium 133, ows 95, 8 Mb ram, grafische van minimaal 640x480 bits lor), double speed cd-rom Mb vrije ruimte op de harde Prijs: 69,95 gulden. de bewerking bezig bent. Hoe vaak je ook opslaat en weer opent, de kwaliteit blijft onaan getast. Met het formaat JPG (jé—peg) is dat anders. Sla je een foto op deze manier op dan kan je de hoeveelheid bytes flink terug brengen. JPEG doet dat door subtiele kleurovergangen weg te laten op een manier die wei nig opvalt. Een compressiever- houding tot 25:1 is hiermee haalbaar. Maar gebruik geen JPEG als je nog niet klaar bent met het bewer ken van de af beelding. Want elke keer als je een JPEG opslaat en weer opent wordt meer en meer beeldinfor matie weggela ten. De omvang in kilobytes wordt minder en minder maar het beeld steeds blokkeriger. Ook kan je dit be standsformaat beter niet ge bruiken bij geo metrische afbeeldingen. Langs diagonale lijnen en hommen treden dan lelijke blokvormige plekken op. Bij geometrische patronen kan je beter de uitgang GIF gebrui ken. GIF brengt het aantal kleu ren terug tot 256 en gaat op zoek naar grote oppervlakten waar de kleur hetzelfde is. Het formaat BMP zegt: 'dat ene puntje rood, het volgende puntje rood, het volgende puntje rood,' etc. GIF vat sa men: 'in dat gebied alleen maar rood'. Bij foto's werkt dat niet omdat egale kleurvlakken daar weinig voorkomen, maar bij geometrische afbeeldingen met een beperkt aantal kleuren kan GIF zonder kwaliteitsverlies de omvang van een bestand be hoorlijk terugschroeven. SILVAN SCHOONHOVEN In verschillende opzichten is de digitale fotografie nog steeds inferieur aan de traditionele fo tografie. De kwaliteit van de ge wone, analoge foto is over het algemeen nog vele malen groter dan een afbeelding die met een digitale camera is opgenomen en later met een printer op pa pier afgedrukt. Weliswaar loopt de digitale fotografie wat kwali teit betreft langzaam wat in, maar het 'gat' dat tussen beide technieken nog aanwezig is, is nog lang niet overbrugd. Dat laatste geldt ook voor de fotoappara tuur zelf. De gewone camera heeft een enorme ontwikkeling doorgemaakt en heeft daarmee letterlijk een voorsprong van vele jaren opgebouwd ten opzichte van di gitale camera's. Ook al zijn er nu vele mer- ken en modellen van die 'digi taaltjes' te koop, door zijn hoge prijs en betrekkelijk lage ge bruiksvriendelijkheid is het nog lang geen consumentenartikel. Aan al dat soort aspecten wordt ruime aandacht besteed in het boek 'Digitale fotografie', dat zojuist is verschenen bij Acade mie Service. De gids, oorspron kelijk onder de titel 'Real World Digital Photography' geschre ven door Deke McClelland en Katrin Eismann, vormt een voortreffelijke handleiding voor mensen die zich - ondanks de gebreken die er nog aan kleven - serieus met het onder werp willen bezighouden. Het boek geeft een solide basis om met digitale foto's be hoorlijke resultaten te kunnen bereiken. Met name de vraag op welke manier de kwaliteit van een foto kan worden beïn vloed, door rekening te houden met scherm- en afdrukresolutie, de mate van compressie en het kiezen van het juiste be standsformaat zijn daarbij van belang. De auteurs geven belangrijke aanwijzingen voor de digitale beeldbewerking, een van de leukste klusjes van de digitale fotograaf. Na het opnemen van een beeld begint het meest interessante werk immers pas: in de digitale doka (de pc) wordt naar hartelust gecropt, gemaskerd, gemanipuleerd en in gegrepen in contrast, helderheid en nog een heleboel andere zaken. Met name op dit terrein geven de auteurs zeer veel on dersteuning, die ook de beginners op dit terrein goed van pas zal komen. De hand leiding voldoet zowel qua opzet als uitvoe ring uitstekend en ziet er goed verzorgd uit. Het boek kost 68 gulden. Fase na het maken van de opname moet nog sterk verbeteren PAUL HOUKES Het zal nog een paar jaar du ren, maar uiteindelijk zal de kwaliteit van de digitale foto grafie die van de traditionele fo tografie evenaren en zelfs over treffen. Ook worden de came ra's aanzienlijk goedkoper en wordt het een stuk gemakkelij ker om een afdruk op papier te maken van digitaal opgenomen beelden. Dat is de voorspelling van de hoogste baas van het Ameri kaanse foto- en filmbedrijf Ko dak, bestuursvoorzitter Daniel Carp. Zijn bedrijf wil op het ter rein van de digitale fotografie 's werelds nummer één worden, net als nu op het gebied van de traditionele fotografie het geval is. Het bedrijf investeert vele miljoenen guldens per jaar in de ontwikkeling ervan, en dat ondanks het feit dat de digitale activiteiten op dit moment nog geen winst opleveren. De digitale fotografie is nog niet volwassen, geeft Carp toe. Maar het probleem zit volgens hem niet meer in de opnamekwali teit van de camera's. De beeld sensoren die in de nieuwste ap paraten worden toegepast, zijn dusdanig gevoelig dat er uitste kende foto's mee te maken zijn. De grootste verbetering moet in de komende jaren plaatsvinden in de fase né het maken van de opname: in de wijze waarop de beelden op opslagmedia wor den weggeschreven en in het transport naar de computer, waarmee het digitale beeld ver volgens wordt bewerkt. En niet te vergeten: in het maken van een afdruk op papier. ,,Want de meeste mensen wil len hun mooiste foto's toch nog op papier afgedrukt hebben. En dat gaat nog niet zo goed. Het is voor de gewone consument veel te ingewikkeld en de kwali teit laat nog te wensen over. Daarom doen we erg veel on derzoek naar betere papier- en inktsoorten, die het mogelijk maken om foto's in een hoge kwaliteit af te drukken op een inkjetprinter", zegt Dan Carp. Online Kodak verwacht dat het inter net een zeer belangrijke rol gaat spelen in de digitale fotografie, vooral voor de amateurfoto graaf. Er komen diensten op het net voor het online samenstel- we ook zelf allerlei nieuwe diensten op dit gebied", zegt Carp. Ook de fotowinkel of ge wone afdrukcentrale gaat die service binnenkort leveren. „Als je van vakantie terugkomt met tweehonderd foto's, dan is het een heel karwei om die thuis af te drukken. Dat hoeft ook niet: je gaat straks met de flashcard uitje camera naar zo'n een- uurswinkel en die zorgt vervol gens voor de afdrukken op pa pier". De snelle ontwikkeling van de digitale fotografie betekent niet dat de traditionele fotografie in len van je eigen fotoalbums. Dat is leuk om te doen, en daar naast is het erg gemakkelijk om zo'n album naar familie of vrienden te sturen. Digitale fo to's künnen via het internet ook naar een afdrukcentrale wor den gezonden. Kodak zorgt er vervolgens voor dat de foto's, professioneel afgedrukt, binnen een of twee dagen door de postbode worden thuisbezorgd. „We werken op het internet al samen met verschillende part ners en daarnaast ontwikkelen belangrijkheid afneemt. Het aantal mensen dat regelmatig foto's maakt, op vakantie maar ook tijdens feestjes en verjaar dagen, neemt nog steeds toe. In Europa en Amerika maakt zelfs tachtig procent van de gezin nen regelmatig foto's. „Mensen doen dat om de tijd even stil te kunnen zetten: een leuk of mooi moment leggen ze voor later vast. Op dit moment gebeurt dat nog vooral met de traditionele camera's en gewo ne negatieffilm. Ook op dat ge bied werken we hard aan ver dere ontwikkelingen om de kwaliteit te vergroten. Vooral aan het filmmateriaal kan nog veel worden verbeterd. En kijk ook naar het gebruiksgemak: de APS-camera's vormen een goed voorbeeld van wat er al is be reikt". Preview-camera De traditionele en de digitale fotografie beginnen wel naar el kaar toe te groeien. De amateür die - vanwege de betere beeld kwaliteit of het grotere bedie ningsgemak van de camera's - nog liever 'ouderwetse' analoge opnamen maakt, kan profiteren van interessante voordelen van de digitale fotografie. Zo komt Kodak dit najaar met een klein- beeldcamera die met gewone 35 mm-film werkt, maar die is voorzien van een lcd-scherm- pje achterop. Met deze preview-camera kan de fotoamateur direct na de op name kijken of de foto leuk of goed genoeg is om te bewaren of niet. Pas na bevestiging daar van wordt het beeld daadwer kelijk op het filmmateriaal vast gelegd. Wat deze ingenieuze ca mera gaat kosten is nog niet be kend. Een voorziening die op korte termijn beschikbaar komt, is de Picture CD. Consumenten die bij de fotowinkel of afdrukcen trale een gewone 35 mm- of APS-film inleveren, krijgen hun foto's behalve als afdruk ook op een cd-rom aangeleverd. Die beelden kunnen ze vervolgens zelf digitaal op de computer be werken, via e-mail verzenden, in een elektronisch album of op een webpagina opnemen, en zovoort. Bij het gelijktijdig laten ontwikkelen en afdrukken van negatieffilms kost de Picture CD krap twee tientjes. FRANK BUURMAN Zelfs de mensen die niet veel belangstelling hebben voor de science-fiction-serie Star Trek zullen wel eens hebben ge hoord van de Borg. Een naar volkje van machinemensen (cyborgs) dat in een denkbeel dige toekomst probeert alle andere rassen letterlijk in te lij ven. Met bun kubus- of bol vormige schepen razen ze in de melkweg rond en maken ze van iedereen Borgs, wezens met metalen implantaten in hun lichaam, die geen eigen wil meer hebben en een heel sterk collectief vormen. Verzet is zinloos, want wie geen Borg wil worden wordt gewoon ver nietigd. In de speelfilm First Contact kon ternauwernood een over val van de in de tijd reizende Borg op de aarde worden ver ijdeld, in het spel Star Trek Ar mada van Activision begint al le ellende weer van voren af aan. De Borg zijn op stroop tocht en de Federatie, een or ganisatie van vredelievende volkeren met de aarde als mid delpunt, moet weer alle zeilen bijzetten om 'assimilatie' door de Borg te voorkomen. Aardig is dat niet alleen met Starfleet kan worden gespeeld, de vloot van de Federatie waar ook het schip de Enterprise met zijn Woordraadsel ZONTAAL: 1. Reiniger; 8. kou; 10. bijwoord; 12. aldus; 14. dwarsmast; 15. Duits ord; 16. Frans voegwoord; 17. vallei; 19. rivier in Schotland; 21. deel van het 22. Europeaan; 23. uitroep; 25. Ierland (op auto's); 26. muzieknoot; iwicht; 28. tandeloos zoogdier; 30. kist; 32. bijgevolg; 34. vier (Gr.); 36. hoffelijk. ICAAL: 2. Rivier in Rusland; 3. Duits gebergte; 4. buisverlichting; 5. plaats op een onstelling; 6. edel; 7. hierheen; 9. nachtvlinder; 11. straalsgewijs; 13. zeegevecht; fabet; 20. lof; 24. logement; 25. rivier in Frankrijk; 26. muzieksoort; 29. elektrisch deeltje; 31. onheilsgodin; 33. Royal Air Force; 35. voorzetsel, ssing van vrijdag: ontaai: 1. Papavers; 5. karpoets; 6. lala; 8. trek; 10. nevel; 12. Polen, wal: 1. Pikant; 2. portie; 3. viool; 4. ratel; 7. afval; 9. knip; 11. lijn. kapitein Picard toe behoort, maar ook met de geniepige Romulans, de strijdlustige Klingons en de Borg zelf. Star Trek Armada is niets meer en minder dan een real-time strategiespel in de ruimte, net zoals bijvoorbeeld Home- world. De speler verzamelt grondstoffen, bouwt installa ties in de ruimte en daarmee weer schepen om de vijand aan te vallen. De strategie is tamelijk simpel, maar vereist wel enige kennis van beschik bare schepen en technologie om de beste tactiek uit te stip pelen. In de goede gebruiks aanwijzing is daar alles over te lezen, en het wordt ook wel duidelijk in het spel zelf. Nevels Wat bij Armada direct opvalt is dat het een erg mooi spel is, dat overigens alleen met een 3D-kaart gespeeld kan wor den. Prachtig getekende sche pen en installaties hangen in de oneindige ruimte, die vol zit met schitterende nevels en gevaarlijke asteroidenvelden. Het zijn er wel aanzienlijk meer dan er in de echte, voor al erg lege Melkweg voorko men, maar het komt het uiter lijk wel ten goede. Wie in zoomt op al dat moois zal ont dekken dat de beelden bijna van televisiekwaliteit zijn. Tij dens het spelen kan er echter beter worden uitgezoomd, omdat het overzicht anders ontbreekt. Al rondvliegend door de Melk weg wordt steeds meer van de ruimte zichtbaar, maar aan vankelijk is er sprake van on- verkend, donker gebied op de sterrenkaart. En zo word je dus regelmatig verrast door een tegenstander die ergens in de duisternis op de loer ligt. En dan is het natuurlijk alle hens aan dek. De liefhebber van Star Trek zal het deugd doen dat de stemmen van on der anderen Patrick Stewart (Picard) en Michael Dom (Worf) in het spel gebruikt worden, hetgeen veel bijdraagt aan de sfeer. In 26 missies ont vouwt zich de interessante verhaallijn van Armada. Wie het spel uitspeelt kan zich op het eigen netwerk of op inter net met de laserkanonnen en fotontorpedo's op menselijke tegenstanders uitleven. Star Trek Armada is geen vernieu wend spel in het genre, maar speelt heel makkelijk en is aanrader voor de vaste klanten van de firma 'verzamel, bouw en vernietig'. En daar hoef je geen Trekkie voor te zijn. Min. systeemeisen: Pentium 200, 32 Mb Ram, Windows 95/98. Prijs: 99 gulden. SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN VAN DER NAT Microsoft koopt spellenmaker Door de overname van Bungie Software Corporation, een be drijf dat zijn sporen heeft verdiend in de ontwikkeling van spel- programma's, heeft Microsoft zich op dit terrein behoorlijk ver sterkt. De overname past in de strategie van Microsoft om een belangrijke rol te gaan spelen in de ontwikkeling van spelpro- gramma's voor de personal computer. Vorig jaar kocht het be drijf ook al andere ondernemingen op die op dit gebied actief zijn. Bungie werkt momenteel hard aan de ontwikkeling van een spelprogramma waar veel van wordt verwacht: het actiespel Halo, dat onlangs tijdens een belangrijke beurs in Los Angeles al werd onderscheiden met een Game Critics Award. Dat ge beurde op basis van een preview van het spel. Halo is vermoe delijk pas in augustus klaar. Dell levert Linux Computergigant Dell gaat het besturingssysteem Linux installeren op computersys temen die worden gebruikt voor internet. Klanten kun nen echter ook nog steeds voor Microsoft Windows en Novell NetWare kiezen. Li nux is een serieus alternatief geworden omdat het zeer stabiel is, een open structuur heeft en relatief goedkoop is. Dell heeft een overeenkomst gesloten met Red Hat, een firma die Linux aanbiedt als een kant en klaar software pakket. Linux is een vereen voudigde variant op het ou de Unix-systeem, dat nog veel in grote netwerken wordt gebruikt. Linux is daarom bij uitstek geschikt als opvolger van Unix in die systemen. Overigens kan Li nux desgewenst ook op een enkele PC worden geïnstal leerd als alternatief voor Windows. www.dell.nl Samsung gaat voor ergonomie nen ook in combinatie met de video- of dvd-recorder worden gebruikt. De Sams ung SyncMaster is er in 15- en 17 inch en de prijzen vari eren van 2700 tot 6500 gul den. Eind 2000 komen de nog veel duurdere 21- en 24 inch-modellen op de markt. www.samsung.com De TFT-monitor rukt op. De prijzen van deze platte mo nitoren beginnen te dalen, al zijn ze nog wel drie keer zo duur als hun traditionele te- levisie-achtige tegenhan gers. Het Koreaanse Sams ung maakt ze ook en gaat voor ergonomie. Dat wil zeg gen dat ze op allerlei manie ren gekanteld, versteld of opgehangen kunnen worden om problemen met een ver keerde werkhouding van de gebruiker te voorkomen. Met de zware ouderwetse moni tor is dat veel lastiger. De schermen zijn technologisch verder verbeterd, waardoor ook mensen die onder een schuine hoek meekijken nog goed de gegevens kunnen zien. De monitoren worden geleverd in zwart en wit en de duurdere modellen kun- A2 Racer op PlayStation Een van de grote succesnummers van Davilex, het racespel A2 Racer III Europa Tour, heeft zijn weg gevonden van de PC naar de Sony PlayStation. Ook de gebruikers van de populairste spel computer kunnen nu in een personenauto plaatsnemen en op de rijksweg alles doen wat de regering verboden heeft, opge jaagd door de politie van diverse landen. Racen kan op snelwe gen door Engeland, Duitsland, Oostenrijk en natuurlijk Neder land. Onderweg zijn veel beroemde gebouwen te zien, zoals de Big Ben in Londen en de Reichstag in Berlijn. Het is zelfs moge lijk tegen deze monumenten te crashen. Roekeloos rijgedrag le vert punten op: Flitspalen omver rijden, andere automobilisten van de weg drukken, over de stoep rijden; het wordt allemaal aangemoedigd. Men name mensen die vaak in files zitten schij nen er veel plezier aan te beleven. A2 Racer III bevat een toer- nooisysteem met 18 verschillende tegenstanders om het alle maal nog spannender te maken. Het is dan zaak om eerder aan te komen dan de concurrentie, koste wat kost. De prijs van het spel is naar PlayStation-begrippen laag, te weten 69,95 gulden. Girotel 2 geeft probleem De nieuwe versie die de Postbank heeft uitgebracht van zijn thuisbankierpakket Girotel levert voor sommige gebruikers pro blemen op. Dat geldt dan met name voor mensen die een IS DN-aansluiting hebben en voor het inbellen gebruik maken van RVS-COM. Het knelpunt ligt in het feit dat Girotel nog steeds al leen analoog inbellen ondersteunt. RVS-COM voorziet in analo ge modememulatie via de digitale ISDN-lijn. Dat kan ook zon der dat pakket: als een ISDN-adapter wordt gebruikt die zélf in staat is om net te doen of-ie een analoog modem is. Dat geldt bijvoorbeeld voor de adapters van Teles. De combinatie Girotel 2 en RVS-COM blijkt nu niet goed meer te werken en ook de communicatie via de Teles ISDN-adapter levert problemen op. De importeur van RVS-COM stelt op zijn website een nieuwe modemdriver beschikbaar. HET WEER door Jan Visser Onbestendig en koel De Duitse klimatologie is er niet gerust op wanneer zich tussen 5 en 10 juli een om slag naar onbestendig en koel weer vol trekt. De vermaarde Professor Franz Baur kwam decennia geleden tot de conclusie dat wisselvallige condities tijdens deze pe riode in twee van de drie gevallen een natte hoogzomer tot gevolg hebben. Het waar schijnlijkheidspercentage bedroeg volgens Baur zelfs 65. Onze voorouders waren ook al die conclusie toegedaan. De spreuk: 'Wanneer de Zeven Broeders schoon weer breken, blijft het onbestendig zeven weken' getuigt hiervan. De naam Zevenbroeders komt van een legende. Zeven jongelingen hadden zich in het jaar 251, uit vrees voor de christenvervolgingen, in een hol ver stopt. Daar werden ze volgens de overleve ring ingemetseld en hebben vervolgens bij na 200 jaar geslapen. Pas in het jaar 446 werd het hol bij toeval ontdekt. De broe ders werden gewekt, vertelden over hun wonderbaarlijke lot en zijn alsnog gestor ven. De Zevenbroedersdag is in veel spreu kenboekjes de 27ste juni, maar aangezien er in 1582 een belangrijke kalenderhervor ming heeft plaatsgevonden is de werkelijke Zevenbroedersdag 7 juli. Een zwakke sto ring veroorzaakt vandaag meest bewolkt weer en in de loop van de dag neemt de kans op regen of buien toe. De wind waait uit westelijke richtingen en is zwak tot ma tig van sterkte. De temperaturen lopen op tot maximaal 16-17 graden. Morgen arri veert een tot 988 hPa uitdiepende depressie boven de Noordzee. Het gevolg is veel be wolking, regen van betekenis (later ook kans op onweer) en geen hogere tempera turen dan 15-16 graden. Bovendien gaat het langs de kust laachtig tot hard uit het zuidwesten waaien. Na het weekeinde aan houdend koel en buiig doordat de depres sie boven de Noordzee en /of zuidelijk Scandinavië blijft hangen. Misschien dat het later in de week wat stabiliseert. Giste ren was het eerst bewolkt en kil, later op de middag toch nog zon en temperaturen op lopend tot zo'n 17 graden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11