Born-Volvo's meer Volvo geworden Duitse politie ziet wel wat in BMW C Almera nu ook als sedan Weg en wiel Porsche heeft al naam voor 4x4 HUISMAN Simpele veer houdt fiets stabiel YJ VRIJDAG 7 JULI 2000 Lexus-markt in Raamsdonksveer Vanwege het grote succes van de inmiddels traditionele 'Lexus-markt' heeft importeur Louwman Parqui besloten een extra aflevering in te lassen. Deze wordt morgen en zondag gehouden in de showroom op het terrein van L&P te Raams donksveer. De vijf Lexus-dealers zien hun verkoop stijgen alsook de vraag naar gebruikte auto's van hun luxueuze merk. Om die reden is een aantal jaren geleden beslo ten een Lexus occasion-evene ment te organiseren, dat inmid dels twee per jaar plaatsvindt. Op beide dagen duurt het eve nement van 10 tot 17 uur. Er zijn uitgebreide mogelijkheden om met de auto's proef te rij den. Daarnaast wordt bezoe kers de mogelijkheid geboden het Nationaal Automobiel Mu seum te bezoeken, dat zich op hetzelfde terrein bevindt als Louwman Parqui, distribu teur van Lexus en Toyota. Nissan heeft de Almera-reeks uitgebreid met een 4-deurs se dan. Deze in Japan gebouwde variant maakt het gamma, dat nu bestaat uit 3- en 5-deurs hatchback-modellen, bijna compleet. In augustus volgt nog een middenklasse ruimteauto (midi-MPV) met de naam Tino. De Almera sedan is met een lengte van 4,43 meter zo'n 24 centimeter langer dan de hatchback. Dat verschil vindt men terug in de kofferruimte, die bij de sedan een inhoud REDACTIE PETER LOD| heeft van 460 liter. Het interieur van de auto is verder net zo ruim als in de hatchbacks. De Almera sedan is leverbaar met keus uit benzinemotoren van 1.5 en 1.8 liter en met een 2.2 liter direct ingespoten tur bodiesel. Verder kan men kie zen uit de uitrustingsniveaus Comfort en Luxury. De prijzen liggen 2.200 gulden hoger dan die van de 5-deurs hatchback, hetgeen betekent dat de reeks begint bij 37.445 gulden voor de Almera sedan 1.5 Comfort. Porsche lijkt de 'beetje bij beetje-tactiek' te gaan hante ren wat de nieuwe multi-pur- posewagen van dit merk be treft. De Duitse sportwagenfa brikant volstaat op dit mo ment met het bekendmaken van de naam: Cayenne. Het begrip 'cayenne' is we reldwijd synoniem voor pit, avontuur en levensvreugde. En het zijn dan ook deze ken merken die volgens Porsche het karakter van het nieuwe sportieve en terreinwaardige model optimaal beschrijven. Net als bij de legendarische Carrera, het Spaanse woord voor race, heeft ds fabrikant uit Stuttgart niet gekozen voor een kunstwoord of een letter- variant, maar voor een leven dig begrip, dat in bijna alle ta len direct wordt begrepen en wordt geassocieerd met bij zonder temperamentvolle ei genschappen. De Cayenne wordt naast de 911 en de Box ster het derde model in het Porsche-programma. Twee jaar geleden besloten Porsche en Volkswagen tot ge zamenlijke ontwikkeling van een beschaafde terreinauto. De bedoeling is dat beide pro ducenten elk hun eigen versie van de vierwielaandrijver uit brengen. De auto valt in een segment waarin de twee fabri kanten tot nu toe niet actief waren. VW mikt op een jaar lijkse verkoop van 80.000 stuks en Porsche voorziet een wereldwijde afzet van meer dan 25.000 auto's. De Porsche Cayenne en zijn VW-broer worden gebouwd in Leipzig en moeten in 2002 op de markt komen. Volkswagen heeft nog geen naam bedacht voor zijn versie maar liet be gin dit jaar in de Verenigde Staten wel een soort voorbode van de auto zien. Op de auto tentoonstelling van Detroit stond een 5,26 meter lange VW-studie, genaamd AAC (Advanced Activity Concept). Deze vierwielaangedreven pickup was voorzien van een 313 pk 10-cilinder TDi diesel motor. Nu minister Netelenbos van verkeer en waterstaat ook vindt dat de BMW Cl in Nederland zonder helm bereden mag wor den, kan BMW alle registers opentrekken om deze opmer kelijke tweewieler aan de man te brengen. Want bijzonder is de overdekte scooter zeker. Een eerste succes voor de ver koop heeft BMW al binnen. De politie van Hannover heeft na melijk een vijftiental Cl's aan geschaft. Twaalf daarvan zijn uitgevoerd in de Duitse politie- kleuren groen/wit, drie in 'bur ger'. Het innovatieve concept van de nieuwe tweewieler van BMW zal tijdens de wereldten toonstelling Expo 2000 worden getest op geschiktheid voor po litiedoeleinden. Eerder nam de politie van de deelstaat Nordrhein-Westfalen drie BMW's Cl in gebruik, in totaal zijn er 29 besteld. Als de Cl bij de politie van deze deel staat goed voldoet, wil de rijks politie alle 319 scooters vervan gen door de nieuwe BMW. De Cl is uniek door zijn veilig heidsconcept, dat onder meer een kreukelzone, een veilig heidscompartiment met be- schermbeugels voor de schou ders, twee veiligheidsgordels en een speciale stoel met hoofd steun omvat. Ook de benen worden door het nodige plaat werk in bescherming genomen. 'Op grond van dit veiligheids concept mag de BMW Cl zon der helm worden gereden. Ook het dragen van speciale, be schermende motorkleding is niet meer nodig. En dat helpt de afstand van de politie tot de burger verder te verkleinen', meent minister Bartling van binnenlandse zaken van de deelstaat Niedersachsen. Opmerkelijk is dat BMW uit drukkelijk de optie openhoudt om een passagier mee te ne men. Die mag achter op de ba gagedrager plaatsnemen en maximaal 85 kilogram zwaar zijn. In de praktijk zal dit echter niet vaak voorkomen omdat op die plek wél beschermende kle ding nodig en een valhelm ver plicht is. Bovendien kunnen zij niet profiteren van de ruiten wisser als het regent. Aanneme lijker is het dan ook, dat deze ruimte vaker benut zal worden als pakjesdrager. Er komen in Nederland over een jaar drie uitvoeringen van dit scootmobiel op de markt: de 'gewone' Cl, de Family's Friend en de Executive. De Executi voorzien van een gsm-cons een opbergvak en een beve gingskit met bagagenet en r ling. Opmerkelijk zijn acces res zoals een afneembaar zi nedak en een handvat- en l dyverwarming. Ook een bij vierkante topkoffer kan als worden aangeschaft. In dez box kan tot twintig kilo vra< getransporteerd worden. Ii land gaat de Cl in standaai uitvoering inclusief BTW ei BPM 14.470 gulden kosten. MILJONAIRS Audi eerste met WAP-service Audi biedt als eerste automerk in Nederland een zogeheten WAP- service. Van deze dienst kunnen bezitters van een speciale gsm-te- lefoon gebruik maken. WAP staat voor Wireless Application Proto col. hetgeen betekent dat men via de mobiele telefoon toegang kan krijgen tot sommige internet-diensten. Audi gebruikt WAP voorals nog alleen om de klant in staat te stellen de dichtstbijzijnde dealer op te sporen en servicenummers door te geven. BMW 3-serie Zakenauto 2000 De 3-serie van BMW heeft de titel 'Zakenauto van het Jaar' in de wacht gesleept. De twaalfkoppige jury, bestaan de uit autojournalisten en vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven en leasemaat schappijen, besloten de Duitse auto op de eerste plaats te zetten vanwege zijn kwaliteiten, de gunstige kilo meterkostprijs en de BMW- organisatie. 'De BMW 3-serie is een goed geslaagde uiting van welslagen, zonder dat het overdone is', zo oordeel den de deskundigen. Daar naast loofde de jury de mo- dellenpolitiek met veel keuze uit carrosserievarianten en motoren. De hoge prijs wordt naar het oordeel van de jury goedgemaakt door de geringe afschrijving, waar door de auto voor de zakelij ke markt een betaalbare auto blijft. Actie-Fiat: Brava Steel Fiat heeft een speciale versie van de Brava ontwikkeld. Het actiemodel draagt de aandui ding Steel en is gebaseerd op de Brava 80 SX De auto beschikt over een 80 pk sterke 1.2 liter benzinemotor met 16 kleppen. De Brava Steel heeft als extra's onder meer 15 inch lichtmeta len wielen met 185/55-banden, geïntegreerde mistlampen in de voorbumper, elektrisch verstel bare en verwarmbare buiten spiegels en centrale portierver grendeling met afstandsbedie ning. In het interieur wordt het verblijf veraangenaamd door luxe velours bekleding op de stoelen en leren bekleding voor hel stuurwiel en de versnelling spook. Bovendien hebben de instrumenten witte wijzerpla ten en is het dashboard opge sierd met antracietkleurige pa nelen. De meerprijs voor deze extra's bedraagt 1.500 gulden, waardoor de prijs van de auto op 32.950 gulden uitkomt. Malaguti breidt serie Firefox uit Met de introductie van de Fire fox F15 DD Grafïco heeft Mala guti opnieuw een fraaie variant toegevoegd aan de uiterst suc cesvolle Firefox scooterreeks. De vloeistofgekoelde 1-cilinder 2-takt Grafïco is voorzien van een katalysator en een tweetal schijfremmen met een diame ter van elk 200 millimeter. Tot de bijzonderheden behoren Yamaha-oas Batavus Batavus elektra Tomos verder een digitale cockpit, waar informatie wordt getoond over snelheid en toerental, een kilometerteller, een dagteller en een check-control voor het olie niveau. Ook wordt de bestuur der op de hoogte gehouden van de temperatuur van de koel vloeistof en de conditie van de accu. Sportief ingestelde 'scootisten' kunnen de gemiddelde snel heid en tijd aflezen die voor een gereden traject waren benodigd of een acceleratietest uitvoeren. Opvallende details zijn.verder de dubbele poly-elliptische koplamp, het luchtgekoeld CVT-systeem en de oranje stri ping. De rijklaar 96 kilogram wegende Grafïco gaat 5.799 gul den kosten en kan desgewenst tegen meerprijs voorzien wor den van een alarmsysteem. 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. Nieuwe poging Ford in China Ford wil auto's gaan produce ren in China. Het Amerikaanse autoconcern onderhandelt met de Chang An Automobile Group over de bouw van een gezamenlijke fabriek in de pro vincie Sezuan. Ford probeerde begin jaren negentig al voet aan de grond te krijgen in China, maar moest toen de eer laten aan General Motors. POV-\TL\ Het is moeilijk voor te stellen dat de huidige Volvo s uit Bom in feite zijn voortgekomen uit onze goeie ouwe Dafjes. En dat verleden raakt meer en meer in de verge telheid want de NedCar Volvo's ontwikkelen zich steeds verder richting grote Zweedse broers. Dezer dagen on dergingen de S40 en V40 een grondige opwaardering. Aan de carrosserie valt niet zo veel te ontdekken bij de S/V40 Phase II. De uiterlijke wijzigin gen zijn zeer beperkt en hou den eigenlijk op bij wat andere sierlijsten en iets andere achter lichten. Toch zijn de modellen grondig vernieuwd, met name onderhuids. Meer passieve vei ligheid, vernieuwde motoren en talloze verfijningen moeten de interesse voor deze wagens nog enkele jaren warm houden. Met de verbetering van de pas sieve veiligheid brengt Volvo de S40 en V40 in lijn met de recent geïntroduceerde grotere Volvo's S80 en V70. Deze modellen be schikken over het zogenaamde Inflatable Curtain (IC), een op blaasbaar gordijn dat de inzit tenden bij een zijwaartse bot sing extra bescherming moet bieden. De S40 en V40 hebben als enige in hun klasse nu ook deze voorziening. Volvo heeft nog meer veilige snufjes ondergebracht in de S/V40. Vorig jaar kregen ze al speciale anti-whiplash stoelen en nu wordt de bescherming verder verfijnd met zogenaam de dual stage airbags. Dat zijn airbags die de mate van opbla zen laten afhangen van de kracht van de botsing. Net als veel concurrenten heeft Volvo nu ook Isofix-bevesti- gingspunten voor kinderzitjes in de auto. Het voordeel van dit systeem is dat kinderzitjes nog maar op één manier en tegelijk heel solide kunnen worden be vestigd. De Volvo 40-serie heeft twee nieuwe dieselmotoren en de benzine turbomotoren zijn ge wijzigd. De nieuwe diesels van 1.9 liter hebben directe com mon rail-injectie. De sterkste versie heeft een vermogen van 115 pk en een maximale trek kracht van 265 Nm, de andere variant levert 102 pk en 215 Nm. Volgens Volvo verbruiken beide motoren gemiddeld 1 op 18,5. Vooral de versie met 115 pk gedraagt zich als een zeer rappe benzineauto. De turbomotoren van de S en V40 zijn verbeterd. De uitvoe ring met hogedruk-turbo werd opgehoord van 1.9 naar 2.0 li ter. Dat had geen gevolgen voor het vermogen en het koppel, maar de motor reageert wel be ter op het gaspedaal. De versie met lagedruk-turbo werd wel iets sterker. Deze levert nu 165 pk en een maximale trekkracht van 240 Nm. Beide turbomoto ren zijn iets zuiniger geworden. Voor de vernieuwde 40-serie heeft Volvo een nieuwe 5-traps automaat paraat. Hij kan ge combineerd worden met alle benzinemotoren vanaf 1.8 liter inhoud. Verder zijn de voor- en de achterwielophanging her zien voor meer comfort. De wielbasis is iets vergroot, even als de spoorbreedte aan de voorzijde. Ook de bandenmaat is iets aangepast. Tot slot heeft Volvo het geluidscomfort van de modellen verbeterd door middel van een aangepaste mo torophanging en een betere ge luidsisolatie. Met al deze veranderingen zijn de Nederlandse Volvo's, die overigens over enkele jaren in België zullen worden gebouwd, 'meer Volvo' geworden. Ze slui ten beter aan bij de V70 en voe len ook 'groter' en comfortabe ler. De S40 Phase II is te koop vanaf 47.435 gulden, de station wagon V40 vanaf 49.694 gulden. Volvo wil dit jaar 19.000 auto's in Nederland verkopen, waar van 10.000 S/V40's. CITROËN Van de kleinste Citroën, Saxo, rolde onlangs de m joenste van de band. Dat vier jaar na de lancering, dagproductie ligt momen op 1.360 exemplaren, het hoogste aantal Saxo's dat gehaald is. Daarvan is 63 cent bestemd voor de exj In Frankrijk wordt 46 pro van de nieuwe Saxo's ver kocht aan vrouwen. FORD De miljoenste Europese I Focus is in Saarlouis vani productielijn gekomen. H de eerste Ford in Europa deze mijlpaal binnen twe jaar heeft bereikt. De Foei wordt naast Saarlouis ooi Valencia gebouwd én in chigan, Amerika. De Focu wereldwijd een succes. H 'new edge'-ontwerp sleep inmiddels bijna 50 prijzei de wacht, waaronder de t Europese Auto van het Ja< 1999 en de Noord-Ameri kaanse Auto v/h Jaar 200(1 OPEL In de Aspern-fabriek te 0 tenrijk bouwde Opel onla de miljoenste compacte I tec-motor. Deze modern! motoren van 1.0 (3-cilind 12-klepper) en 1.2 liter (4 Under 16-klepper) worde de Corsa en Agila geleven De fabriek maakt Opel-m ren vanaf 1982, de Ecotec neratie kwam drie jaar ge den in productie. RENAULT De trendsetter onder de 2 geheten midi-MPV's, de I nault Scénic, is zijn eerste miljoen gepasseerd. Nog geen 3,5 jaar na de introd tie, rolde de miljoenste va de band. In totaal vondel 40.000 een koper in Nede land. De compacte ruimt wagen wordt gebouwd in Franse Douai en sinds ko ook in Brazilië. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN De spanveer is eenvoudig te monteren, foto halfords en zwaarbeladen j fiets is een onding JLrif wanneer die op de standaard staat. Een kind uit een zitje halen, terwijl er zware tassen voor of achterop han gen, heeft meestal tot gevolg dat de fiets omvalt. Het stuur draait alle kanten op, waardoor de fiets elke stabiliteit verliest. Een simpel apparaatje dat het voorwiel recht houdt, kan er voor zorgen dat de fiets onder alle omstandigheden blijft staan. Het gaat om een sterke spanveer die op de framebuis wordt geklemd. Ingeklapt zit hij de fietser niet in de weg en uit geklapt houdt hij het voorwiel recht vooruit. De spanveer is gemakkelijk zelf te monteren. Hij wordt aan de ene kant met een kunststof beugel aan de framebuis vast gezet en de andere kant wordt aan de bestaande bevestings- bout van het voorspatbord ge monteerd. De spanveer is ook te krijgen voor fietsen met dik kere, 'oversized', framebuizen. Bij Halfords kost het apparaatje 14,95 gulden. NS fietsvriendelijker De NS wordt fietsvriendelijker. De spoorwegen hebben laten weten 'de positie van de fietser in de openbaar-vervoerketen te willen versterken'. Daarvoor is een Fiets BV opgericht. De spoorwegen gaan het fietsen van en naar vervoersknoop punten stimuleren. Veel trein reizigers komen al met de fiets naar de stations. Met de nieuwe BV wil de NS zorgen dat er be tere en veüigere stallingen ko men met uitgebreide service op het gebied van reparatie, on derdelen en huuriïetsen. Er zul len jaarUjks vijftig stationsstal- Ungen worden gemoderniseerd. De bedoeling is dat reizigers in de vernieuwde stallingen hun fiets vanaf de eerste tot en met de laatste trein moeten kunnen stallen. Dat heeft tot gevolg dat kleinere stallingen in rustige uren worden geautomatiseerd. groot worden. De 924 had ei genlijk een nieuw model van VW of Audi moeten worden maar de oliecrisis van 1973 d Volkswagen afzien van produc tie. Porsche zag er als sportwa genfabrikant echter wel bro foto Vanaf het begin, in 1948, voor zag Porsche zijn sportwagens van een luchtgekoelde boxermo tor achterin, een constructie die al gauw uitgroeide tot een soort handelsmerk. Vreemd was dan ook de verschijning van het type 924 in 1975. Deze 'betaalbare' Porsche had een vloeistofgekoel de motor voorin en dus ook een redelijk royale bagageruimte achterin, die toegankelijk was middels een grote achterruitklep, die naar boven opende. Door de achterbankleuning naar voren te klappen kon die ruimte nog ver

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8