Veiling umts-frequenties begint roerig Zeeuwse mossel krijgt concurrentie Maas in wet bij invoering euro onden eisen helderheid ver fusie KLM en BA Volkswagen krijgt boete an 198 miljoen gulden Economie Napolitaanse maffia fraudeert met nepboter Iets minder autoverkopen Nieuwkomer Air Canada mikt op passagiers KLM Loon ICT'er schiet omhoog IDAG 7 JULI 2000 ttiqctiedag tegen lastige luchtreizigers jiPHOLWereldwijd heeft het luchtvaartpersoneel gisteren ac- gevoerd tegen lastige reizigers. Op Schiphol liepen veel werk- mers rond met een button waarop de tekst 'Doet u gewoon? PTII ui doen wij gewoon ons werk', prijkte. Steeds meer vliegtuig- issagiers misdragen zich en vormen in toenemende mate een dreiging voor het cabinepersoneel, aldus de vakbonden. We- b dwijd steeg het aantal incidenten met lastige reizigers van in 1994 tot 5.416 drie jaar geleden. De vakbonden willen t de regeringen een internationale conventie sluiten die er lor zorgt dat geen enkele lastige passagier meer ontkomt aan idische vervolging. Ook zouden maatschappijen en luchtha- ns hun personeelsleden beter moeten trainen in het omgaan et lastpakken. asino op zoek naar hoofdrekenaars gcHEDE Het kost Holland Casino steeds meer moeite om per- neel te vinden dat nog kan hoofdrekenen. Het rekenma- ientje is inmiddels zo ingeburgerd, dat vooral jongeren yrij- ;1 niet kunnen voldoen aan een keiharde eis die het casino ;lt: uit het hoofd kunnen rekenen. „Rekenmachientjes zijn nu nmaal verboden aan de roulettetafel", zegt directeur R. Otjes m het nieuwe Enschedese casino. De nieuwe vestiging wordt ei 2002 geopend. enzine weer drie cent goedkoper i haag De benzineprijzen blijven dalen. Marktleider Shell t met ingang van morgen de prijs voor alle soorten ben- a ïes met drie cent per liter. Een liter euro loodvrij, de meestge- nkte autobrandstof, gaat 2,62 gulden kosten, super ongelood 77. Voor super met loodvervanger betaalt de automobilist 2,83 ilden per liter. De prijs van een liter diesel daalt twee cent en mt op 1,82 gulden. Bij de witte pompen daalt de benzineprijs et vijf cent. ijftig toppers samen op internet <iPHOLVijftig Europese en Amerikaanse multinationals uit de edingsbranche hebben onder de naam Transora een markt aats op internet opgezet. Transora moet het de bedrijven mo- lijk maken via internet zaken te doen met hun afnemers, toe- veranciers en distributeurs. Gisteren opende Transora in het orld Trade Centre bij Schiphol zijn Europese hoofdkwartier, nder de multinationals die zich bij het platform hebben aan sloten behoren onder meer Coca-Cola, Heineken, Bestfoods Unilever. Bij elkaar vertegenwoordigen de deelnemers meer in 50 procent van de wereldmarkt van consumentenproduc- n. De deelnemers hebben voor meer dan 500 miljoen gulden het netwerk geïnvesteerd. ■sluit volgens topman over enkele weken fTELVEEN RICHARD MOOYMAN vakbonden hebben gisteren KLM-topman L. van Wijk gedrongen op helderheid ir het verwachte banenver- door een fusie tussen de en British Airways. De 4-ers zijn ongerust over in- attingen van analisten dat er duizenden arbeidsplaatsen len verdwijnen. Het personeel maakt zich gen", zegt bestuurder J. eets van FNV Bondgenoten :r de besprekingen die tot i Nederlands-Britse fusie •eten leiden. In de praktijk een fusie erop neerkomen de KLM wordt overgeno- n door het veel grotere Bri- Airways. De machtsverhoudingen ko- n anders te liggen dan bij de dere samenwerking met Ali- i", aldus Smeets. „Men is neesd dat de KLM-ers straks dupe worden." Volgens haar Van Wijk dat hij werkgele- iheid hoog in het vaandel :ft staan, maar dat hij nu niet tEMBURG DPA/AFP t Europese Hof van Justitie eft Volkswagen donderdag roordeeld tot een boete van miljoen gulden. Het Duitse icern is schuldig bevonden n overtreding van concurren- regels. VW kreeg in 1998 een ete van 225 miljoen gulden gelegd door de Europese mmissie. eenmalig eurocommissaris in Miert had bij het concern Wolfsburg geconstateerd dat afspraken waren gemaakt auto-import vanuit Italië ar Oostenrijk en Duitsland te moeilijken. VW tekende arop beroep aan bij het Hof WAARSCHUWING Campina Melkunie neemt drinkyoghurts uit de markt Campina Melkunie heeft besloten om een aantal drinkyoghurts uit de Neder landse markt te nemen. De onderneming heeft hiertoe besloten nadat in een aantal van deze producten een schimmel is aangetroffen. Deze producten vertonen kleur-, geur- en smaakafwijkingen. Wij adviseren u om de genoemde drinkyoghurts niet te gebruiken en weg te gooien. U kunt de streepjescode van de verpakking van reeds aangekochte genoemde producten ongefrankeerd terugsturen naar Campina Melkunie. Antwoordnummer 50, 5600 VB Eindhoven, onder vermelding van uw naam, adres, woonplaats en uw bank/gironummer. Het aankoopbedrag zal dan aan u worden vergoed. Voor nadere informatie kunt u gratis bellen met 0800-1453. Wij bieden u onze excuses aan voor dit ongemak. Campina Melkunie Yogho Yogho aardbei. I hier. code 12-00 L80I en 12-2000 L50I. framboos. 1 liter, code 12-001311, peer, I liter, code 12-00 L60I. perzik. I liter, code 12-00 L5II en 12-00 L512 en 12-00 L70I en 12-00 L702. Yogho Yogho 15cl. blik, code 06/12/00. onomel aardbei I en 1/5 liter, code 08/12/00 Cl000 aardbei, 1 liter, code 12-00 L70I m 12-00 L702. perzik I liter, code 12-00 L60Iframboos, 1 liter, code 12-2000 L502 Festa aardbei I liter, code 12-00 L90I Markant framboos. I liter, code 12-00 L502 Perfect aardbei I liter, code 12-00 L801perzik I liter, code 12-00 L311 Super perzik, I liter, code 12-00 L3II Edah winkelmerk bosvruchten, 1 liter, code 13/10/00. perzik, 1 liter, code 14/10/00. sinaasappel, 1 liter, code 13/10/00 Mijn Merk framboos, 1 liter, code 12-2000 - L502 Twee van de acht bieders trekken zich op eerste dag al terug SCHEVENINGEN ANP De veiling van de felbegeerde umts-frequenties is giste ren in Scheveningen tumultueus begonnen. Twee van de acht mededingers trokken zich plotsklaps terug. In de eerste biedronde pasten vijf van de zes overgebleven spelers. Na één dag staat de teller op ruim 100 miljoen gulden voor de vijf frequenties om snel te kunnen inter netten via de mobiele telefoon. waterstaat. „Wat ons betreft, is de veiling absoluut niet mislukt. We zijn gewoon begonnen met de eerste biedingsronde." De overgebleven mededin gers zijn de bestaande aanbie ders van mobiele telefonie Ben, Duchtone, KPN, Libertel, Tel fort. Daarnaast is ook Versatel nog in de race. Het is overigens de vraag of Versatel genoeg middelen heeft om een fre quentie in handen te krijgen. Financieel directeur Renaud van Dutchtone denkt dat Versa tel uit de veiling zal stappen wegens geldgebrek. Mocht dat het geval zijn, dan zal de veiling uitlopen op een fiasco, is de verwachting. „Het pokerspel is nu echt begonnen", meent de Dutchtone-topman. Maar Versatel-topman M. van der Heijden piekert er niet Hutchison gooide 's ochtends de handdoek al in de ring. Het Hongkongse conglomeraat werkt samen met KPN om Eu ropese frequenties in handen te krijgen. Een KPN-woordvoerder zei dat Hutchison onafhankelijk van KPN zou meebieden. „Dat ze ermee stoppen is hun eigen verantwoordelijkheid. Ook NTL Incorporated wilde niet verder gaan. Het bedrijf zou meebieden via de dochter Nogenta Swedish Aquisition. NTL is voor een kwart in han den van France Telecom. De Fransen zitten in Dutchtone. „Het is spijtig dat partijen op het laatste moment uitstappen, maar we gaan gewoon door", aldus een woordvoerster van het ministerie van verkeer en over om de handdoek in de ring te gooien. Toch vindt hij dat het ministerie moet stoppen met de veiling. Volgens Van der Heijden verloopt de veiling pre cies zoals Versatel heeft voor speld. Het bedrijf heeft beroep aangetekend tegen de procedu res, omdat het denkt dat het moeilijk wordt een frequentie te bemachtigen. Er zijn vijf fre quenties in de aanbieding en er zijn vijf aanbieders van mobiele telefonie in Nederland. De deelnemers bieden op vergunningen die 15 jaar lang recht geven op het exploiteren van etherfrequenties. Die fre quenties zijn zo gewild omdat er onder meer tv-beelden ver stuurd kunnen worden met mobieltjes. In heel Europa veilen overhe den momenteel frequenties. Telecombedrijven zoeken el kaar op sinds een soortgelijke veiling in Engeland meer dan 80 miljard gulden opbracht. De koersen van KPN en Libertel schoten gisteren omhoog met respectievelijk vier en zes pro cent. Versatel verloor 5,6 pro cent. Libertel-topman John de Wit wordt kort voor het begin van de veiling nog geïnterviewd terwijl een lid van de KPN-delegatie hem erop attendeert dat het 'biedingsspel' op punt staat te beginnen. foto anp BRUSSEL ANP/BELGA kan zeggen wat de gevolgen zullen zijn. De KLM heeft eerder tegen over de honden verklaard dat massaal verlies van arbeids plaatsen onaanvaardbaar is. De luchtvaartmaatschappij nam twee weken geleden afstand van een analyse door de Duitse Commerzbank, waarin een ver lies van bijna 6.000 van de 27.000 banen bij de KLM wordt voorzien. Van Wijk heeft gisteren aan de bonden verteld dat de fusie nog niet rond is. De twee lucht vaartmaatschappijen zijn vol gens hem nog steeds bezig met informele gesprekken. Daarin paste ook het recente bezoek aan Europees commissaris Monti in Brussel. Volgens Smeets zei Van Wijk verder dat hij eind juli of begin augustus verwacht duidelijk heid te kunnen geven over het al dan niet doorgaan van de fu sie. De KLM wil zelf geen in houdelijke uitspraken doen over de voortgang van de be sprekingen met de Britten. De Napolitaanse maffia is de grote boosdoener in een boter- fraude die door de Europese antifraudedienst OLAF is ontra feld. De Camorra infiltreerde in de zuivelsector in eigen land en werkte samen met bedrijven in Parijs en België. In België is ook een groot deel van de 16.000 ton namaakboter getraceerd. De 'boter' verdiende die naam niet. In de in België on derschepte partij was geen en kel melkproduct verwerkt, zei gisteren een OLAF-woordvoer der. Ze bestond uit chemische bestanddelen, dierlijke talk en niet voor consumptie geschikte olie. Het netwerk was actief sinds 1996. De 'boter' bracht niet al leen 100 miljoen gulden in het laatje, maar ook Europese sub sidies. De fraudeurs kochten ambte naren om. De afgelopen weken zijn in Italië, Frankrijk en België in zeventig gevallen huiszoekin gen gedaan, en volgden er ar restaties. Begin 1999 lichtte het Open baar Ministerie in Napels OLAF in dat in het kader van onder zoek naar een Camorra-clan aan het licht was gekomen dat een bende een holding had op gezet die de belangrijkste fabri kanten Vein industriële boter in het zuiden van het land omvat te. De groep was erin geslaagd controle te krijgen over een van de grootste fabrikanten in het noorden waardoor ze was uit gegroeid tot een van de grootste boterproducenten van Italië. De Belgische ministers Ga- briëls en Aelvoet dringen er bij de Europese Commissie en de Italiaanse autoriteiten op aan meer en duidelijker informatie te verstrekken. Zij stellen dat de Belgische inspectiediensten niet over de zaak zijn geïnfor meerd. Ze vinden verder dat het bewuste vet of botervet voor industriële producties wordt gebruikt. DEN HELDER ANP van Justitie. Het is de hoogste boete die tot dusver door EU- autoriteiten is opgelegd. Vol gens de Duitstalige versie van de Financial Times maakt de uitspraak van het hof de weg vrij om ook een grote boete uit te delen aan het Duits-Ameri kaanse DaimlerChrysler, dat zich ook met concurrentiever valsende praktijken zou hebben beziggehouden. Een onderzoek zou bijna zijn afgerond. Volkswagen zei de beslissing van het hof te onderzoeken. Het concern heeft nog twee maanden de tijd om de zaak opnieuw voor te leggen aan het Hof van Justitie. De Zeeuwse mossel domineert al veertig jaar de markt in België en Nederland. Een nieuwe kweekmethode van TNO in Den Helder lijkt voor opschudding in mossel- land te zorgen. TNO denkt het productie proces van de toekomst te hebben ontwik keld. Zelfs Zeeland heeft interesse, weet Ron Oorschot, ex-mosselkweker en nu on derzoeker bij TNO: „De scepsis uit Zeeland is omgeslagen in enthousiasme." In De Vooruitgang, een schip met een toepasselijke naam net voor de kust van Texel, werkt TNO samen met Schelpdier PontonKweek (SPK) aan een nieuwe kweekmethode. De mosselen groeien niet op de bodem van open water, maar op rek ken in zogenoemde beunbakken. Hierdoor is het schelpdier na vijf maanden al ge schikt voor consumptie. Dit duurt normaal drie jaar. Door een optimaal groeiklimaat in de bakken is de vleesopbrengst ook nog eens tien keer hoger dan bij de traditionele kweek. Deze snelle en lucratieve kweek heeft volgens directeur J. Zuiderma van SPK gro te gevolgen voor de mosselmarkt. „De kweek is pas drie maanden geleden gestart, maar brengt relatief gezien al meer mosse len op dan de traditionele Zeeuwse metho de. Normaal levert één kilo mosselzaad, drie kilo mosselen op. Wij hebben dit nu al opgeschroefd naar twintig kilo." De kweek gebeurt op milieuvriendelijke wijze. De mossel heeft door een constante filtering van het zeewater in de pontons, meer voedsel en zuurstof tot zijn beschik king dan in de vrije natuur. Verder heeft het schelpdier geen last van zand en hongerige krabbetjes. Alle factoren dragen eraan bij dat de mossel groter en vleziger wordt. Grootste voordeel is volgens Martin Scholten van TNO dat de mechanische schoonmaak van de schelpdieren achter wege kan blijven. „Dat levert de meeste be sparingen op. De prijs van deze nieuwe mossel kan daardoor gedrukt worden. Bo vendien worden de schelpdieren aan boord al schoongemaakt en zijn ze dus vers en onbeschadigd te eten." Vijf belanghebbenden, waaronder visver- werker en - exporteur Heiploeg Shell Inter national, hebben twee ton in het project gestoken. TNO wordt voor dit innovatieve project gesubsidieerd door het ministerie van economische zaken. Na het proefjaar trekt TNO zich terug uit de mosselkweek. Dit jaar is volgens Zuiderma nog experi menteel en dus niet representatief voor wat de kweekmethode kan opleveren. Uitein delijk moet de nieuwe mossel, die hij Ba- Amsterdams bedrijf blijft handelen in guldens DEN HAAG GPD Het ministerie van financiën wil snel een wet invoeren, die moet voorkomen dat ondernemers na januari 2002 producten blij ven verkopen voor guldens. Aanleiding is een krantenadver tentie van Amstel Diamonds. Dat Amsterdamse bedrijf zegt dat klanten tot 31 maart 2010 onbeperkt kunnen blijven beta len met Nederlandse guldens. Euro's zijn zelfs niet welkom. Het ministerie is geschrokken van de advertentie. „Het lijkt sterk op een oproep tot het wit wassen van geld", zegt woord voerder J. Sprenger. Met de hui dige wet in de hand kan het de partement echter niets begin nen. „Het staat iedere koper en verkoper vrij een betaalmiddel te kiezen. Of dat nou guldens of pakken hagelslag zijn." De euro komt op 1 januari 2002 in de portemonnee van de burgers. Eind januari is de gul den geen wettig betaalmiddel meer. Muntgeld kan tot 2007 bij de banken worden ingewisseld. Bankbiljetten tot 2032. De euro is vanaf februari 2002 het enige wettige betaalmiddel in Neder land. Maar onduidelijk is of on dernemers de munt kunnen weigeren, zoals het Amster damse diamantbedrijf wil. Het ministerie van financiën noch De Nederlandsche Bank kon daar gisteren antwoord op ge ven. Amstel Diamonds zegt geen enkel vertrouwen te hebben in de euro. „Sinds de girale invoe ring is de waarde ten opzichte van de dollar flink gezakt", zegt directeur A. Kahn vanaf zijn va- DEN HAAG GPD Volkswagen verkoopt beter dan Opel periode 47.625 Polo's, Passats en vooral Golfjes gekocht en dit jaar 46.864; deze daling ging minder snel dan bij concurrent Opel. Volkswagen mag zich danook marktleider noemen in Nederland. Het aantal verkoch te Opeis liep terug van 49.436 naar 45.800. Opel verkocht vooral minder Astra's. Renault houdt de derde plaats met dik 34.000 verkochte auto's. De Fransen verkochten minder wagens in tegenstelling tot Ford dat méér verkocht en daardoor Renault dreigt in te halen. Kia deed goede zaken en zag de verkopen verdrievoudi gen tot 3.631. Lada verkocht 57 nieuwe auto's tegen 4 in de eer ste helft van vorig jaar. Tot de grootste verliezers ho ren de Japanse autobouwers. Zij hebben last van de dure yen. Merken als Honda, Subaru en Suzuki verkochten 12 tot 42 procent minder. Alleen Toyota wist de verkoop op te voeren. De autoverkopen zijn in de eer ste helft van dit jaar licht terug gelopen. Na het recordjaar 1999 daalt het aantal nieuw verkoch te auto's in de eerste zes maan den met 1,5 procent. Topverko- pers Opel en Volkswagen wisse len stuivertje op de nummer één positie. Volkswagen ver kocht een paar honderd auto's meer en is daarmee de beste verkoper van dit moment. Dat blijkt uit cijfers van de Rai Ver eniging. In totaal werden het eerste halfjaar 370.766 nieuwe perso nenwagens verkocht. De Rai verwacht dat dit jaar 600.000 nieuwe wagens gekocht wor den. „En daar kijkt niemand bedroefd bij," aldus een woord voerder. Het best verkopende merk in de eerste zes maanden was Volkswagen. Weliswaar werden vorig jaar in een vergelijkbare op overstappende passagiers. „We kunnen vanaf Toronto verbindingen naar vijftig ande re bestemmingen in Noord- Amerika bieden", aldus Mar- key. Air Canada maakt deel uit van het wereldwijde netwerk Star Alliance rond het Duitse Lufthansa, een van de grootste concurrenten van de KLM. Volgens Markey is de nieuwe verbinding te danken aan de re cente overname van het nood lijdende Canadian Airlines. Ge zamenlijk vormen beide Cana dese ondernemingen nu 's we relds elfde luchtvaartmaat schappij, aldus Markey. De 40.000 personeelsleden hebben een baangarantie voor twee jaar gekregen. Het schrappen van overlappende activiteiten en schaalvoordelen leveren op jaarbasis een besparing op van 800 miljoen Canadese dollars. Markey heeft desgevraagd nog een tip voor de KLM, die fusiebesprekingen voert met British Airways. „Tijd is je erg ste vijand. Als het allemaal niet snel genoeg gaat, dan is de kans op mislukking groot. Onze mensen werken acht dagen per week aan de fusie." SCHIPHOL RICHARD MOOYMAN Schiphol is opgetogen over de komst van Air Canada, de enige nieuweling deze zomer op de luchthaven. De Nederlandse luchtvaartmaatschappijen zijn vermoedelijk minder blij, want de Canadese concurrent richt zich nadrukkelijk op zakenreizi gers en vakantiegangers die met de KLM of Martinair vliegen. Air Canada is deze week be gonnen met een dagelijkse lijn- vlucht tussen Schiphol en To ronto. Volgens vice-president S. Markey zal de nieuwe verbin ding een impuls betekenen voor handel en toerisme tussen Nederland en Canada. „De twee economieën groeien hard en er is behoefte aan een aan vullende luchtverbinding." Maar voor de KLM en halve charterdochter Martinair bete kent Air Canada vooral een nieuwe concurrent die zich werpt op de toch al zwaar be vochten Noord-Atlantische routes. Air Canada mikt niet al leen op reizigers die in Neder land of in de omgeving van To ronto moeten zijn. Evenals de KLM richt Air Canada zich ook Een zogeheten beunbak, waarin de mosselen snel kunnen groeien, wordt vanuit het scheeps ruim van De Vooruitgang naar de oppervlakte gehesen. foto anp hans steinmeier veux heeft gedoopt, het topsegment van de nog beter", meent Zuiderma. Op wilde zee mosselmarkt veroveren. „Qua kwaliteit is groeit de mossel nog beter in pontons. SPK Baveux ook vergelijkbaar met de veel.duur- wil uiteindelijk ook het mosselzaad zelf dere Franse Bouchot." In 2001 wordt de kweken. Nu wordt dat nog uit de Wadden productiecapaciteit verhoogd van 30.000 zee gevist. Dit stuit echter op grote weer- naar 350.000 kilo per jaar. ,Het kan allemaal stand van'milieugroeperingen. BREDA ANP kantieadres in Cannes. „Vol gens mij is de euro geen lang leven beschoren." Het Amsterdamse bedrijf wil in alle Europese landen in de huidige valuta's blijven reke nen: marken in Duitsland, francs in Frankrijk. „De enige munt die we overal accepteren is de Amerikaanse dollar", al dus Kahn. Op langere termijn blijft er volgens hem maar één betaalmiddel over: de dollar. „Het is onzin om nu nog een tussenstap als de euro in te voeren". Gemiddeld meer dan een ton per jaar ken als gratificaties, bonussen, vergoedingen voor onkosten en reiskosten of bedrijfsspaarrege- lingen. De helft rijdt bovendien in een auto van de zaak. Opval lend is verder dat de gemiddel de werkervaring van de ICT'er in de automatisering is terugg- gelopen. Was dat vorig jaar nog acht, nu is het zeven jaar. De verdiensten gaan al sinds '97-'98 jaarlijks met tien pro cent of meer omhoog. Dat komt volgens J. Emke van het onderzoeksbureau vooral door het tekort aan ICT'ers. Vóór die tijd ging het nog om verhogin gen van rond de zes procent. Directeuren en informatiema nagers (regelaars van infostro- men bij organisaties als banken en verzekeringen) gingen er met zeventien procent het meest op vooruit in salaris. Op leiders en operators moesten het doen met zes procent meer. De lonen van werknerhers in de informatie- en communicatie technologie (ICT) blijven fors stijgen. Dit jaar verdienen ze twaalf procent meer dan vorig jaar. Dat komt neer op gemid deld 103.492 gulden. En dat ter wijl de gemiddelde automati seerder minder ervaring heeft. Het Bredase onderzoeksbu reau Breed Partners heeft ge peild dat de marktwaarde van veel ICT'ers in een jaar tijd om hoog is gesprongen: werkgevers zijn bereid liefst vijftien procent meer te betalen voor hoger ge schoolde specialisten als tech nisch ontwerper of database specialist. Operators, opleiders en teamleiders zijn niet zo ge wild op de markt. Bij de betere beloning zijn niet alleen de gestegen salaris sen meegerekend, maar ook za-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7