Weer omstreden mars in Noord-Ierland verboden Blair jr. is niet beter dan andere 'lager louts' Barak meest optimistische Israëli Buitenland Extreme hitte maakt tientallen slachtoffers Doden bij aardbeving Nicaragua Italië wil straatprostitutie te lijf met wet uit 1958 JAG 7 JULI 2000 irlement effent weg voor Milosevic Lapp Beide kamers van het Joegoslavische parlement heb- [gistëren ingestemd met een voorstel om de regels rond de jidentsverkiezing te hervormen. Het plan moet de weg vrij- [en voor een tweede termijn van de wegens oorlogsmisda- [gezochte president Milosevic. De president van de Joego- ische federatie (Servië en Montenegro) wordt nu nog geko- Idoor het parlement en mag slechts één ambtstermijn blij- zitten. Het parlement zal zich nu beraden op de mogelijk- I om de president direct door het volk te laten kiezen. Ook [t een zittende president zich beschikbaar kunnen stellen [herverkiezing. Milosevic, wiens ambtstermijn volgend jaar bpt, kan dan nog een keer mag meedingen naar het ambt. iapziekte doodt tijgers in India ipelhiIn de dierentuin van de Indiase stad Bubaneshwar pertien Bengaalse tijgers, waaronder zeven bijzonder zeld- le witte, gestorven. Zes andere dieren bevinden zich in kri- t toestand. Er is onder de roofdieren een uitbraak van de [noemde slaapziekte vastgesteld. De verwekker wordt door ben op rauw vlees overgebracht, en komt zo in de tijger te lt. De helft van de nog slechts 7.000 tijgers in de wereld be lt zich in India, maar ook daar zijn ze ernstig bedreigd. [al de Bengaalse koningstijger behoort tot de meest be- jgde diersoorten ter wereld. De tijgers in dierentuinen zijn (groot belang voor instandhouding van de soort. jensensmokkelaars persen 'handel' af |rid« De Spaanse politie heeft een bende opgerold die Ma- lanen naar Spanje smokkelde en hen vervolgens afperste. Er [vier mensen aangehouden in de zuidelijke provincie Ame- De bende smokkelde illegalen voor ruim 2.000 gulden per soon naar Spanje. Eenmaal aangekomen werden de slacht- jrs vastgehouden. Ze moesten hun achtergebleven familie [eens 1.000 gulden laten betalen om verder te kunnen. De tie heeft in de provincie Almeria acht slachtoffers bevrijd. Ze [n op een 'onleefbare plek', en waren zwak en ondervoed. hbeibaanongeluk in Duitsland ktdorf Door een kabelbaanongeluk bij het Zuid-Duitse Al- Korp Oberstdorf zijn gisteren ruim dertig personen gewond lakt. Zes van hen zijn er slecht aan toe. Een gondel botste in fc vaart tegen een betonnen pilaar van het middenstation. technisch defect aan het remsysteem is waarschijnlijk de laak. Na het ongeval zaten ongeveer vijfhonderd toeristen [op de top van de berg. Helikopters brachten hen naar be ien. De politie doet onderzoek naar de oorzaak van het inci- It. Het is het eerste ongeluk met de zeventig jaar oude baan, [al vijftien miljoen personen van Oberstdorf naar de top van kebelhorn op ruim 2.200 meter heeft gebracht. feenpeace in actie tegen rakettest kngeles Het onder Nederlandse vlag varende schip Arctic [rise van Greenpeace is op weg naar een verboden Ameri- his militair gebied in de Stille Oceaan. Het leger wil morgen feg van de basis Vandenberg in California een raket lanceren [est voor het omstreden raketverdedigingssysteem NMD, [ruimteschild tegen raketten van 'schurkachtige' staten, lenpeace is fel tegen deze 'Star Wars-plannen'. Een Ameri- hse legerwoordvoerder zei dat de test gewoon doorgaat, en de marine is voorbereid op eventuele acties die de test kun- f verstoren. De proeven zijn omstreden. Rusland heeft de VS.. ewaarschuwd dat het NMD strijdig is met het ABM-verdrag [1972. Ook China en de EU zijn uiterst kritisch. iropese missie naar Noord-Korea sel« Jacques Santer, oud-voorzitter van de Europese Com- sie, brengt samen met twee europarlementariërs nog dit jaar bezoek aan het stalinistische Noord-Korea. De Europese gatie gaat naar Pyongyang op uitnodiging van de Opperste csraad, het Noord-Koreaanse parlement. Het europarlement met de delegatie laten zien het dat beide Korea's steunt in i streven naar verbetering van de relaties. De presidenten Noord- en Zuid-Korea hielden in juni een historische top- moeting in Pyongyang. Een tweede presidentiële top, dit- d in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul, is in de maak. De ea's zijn formeel nog steeds in staat van oorlog. De Koreaan- iorlog (1950-1953) eindigde alleen met een staakt-het-vuren. irforce One' voor Chinese president *jg De Chinese president Jiang Zemin krijgt een eigen pre- intieel vliegtuig. De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing le al in juli een toestel af, zo meldt de South China Morning t. Jiang heeft een 767-300ER besteld, eemkist die normaal proken ruimte biedt aan 269 passagiers. Een dergelijk toestel al gauw zo'n 250 miljoen gulden, weet de krant. De presi- it vliegt nu nog gewoon met luchtvaartmaatschappijen. Het blad vermoedt dat de aankoop samenhangt met de recente schaf door aartsvijand Taiwan van een presidentieel toestel het type 737. Dat toestel werd al snel Airforce One gedoopt, i het officiële vliegtuig van de Amerikaanse president. verlevenden Srebrenica eisen geld haag» Overlevenden van de val van Srebrenica, volgende :k vijf jaar geleden, gaan een claim indienen bij de Neder- dse rechter. Zij eisen van Den Haag geld voor de geleden ade. Dit heeft de Amerikaanse hoogleraar internationaal ht Francis Boyle laten weten. Hij bereidt de aanklacht voor lamenwerking met Nederlandse collega's. Boyle denkt dat a 23.000 overlevenden en nabestaanden van vermoorde slims in aanmerking komen voor een schadevergoeding. Hij >pt dat zich uiteindelijk 'duizenden mensen' aansluiten. 'Ie wil de Nederlandse regering voor de rechter dagen, en ntueel ook oud-minister van defensie Voorhoeve en oud- tchbat-commandant Karremans. Hij eiste eerder dat het Joe- lavië-tribunaal Karremans, Voorhoeve en andere functiona- en in staat van beschuldiging zou stellen wegens genocide. Leiders Oranje Orde weigeren nog steeds overleg met militante katholieke organisaties De Noord-Ierse paradecommissie heeft gisteren op nieuw een controversiële mars van de protestantse Oranje Orde verboden. Ze mag woensdag niet over het katholieke deel van de Lower Ormeau Road in Belfast lo pen. Aanhangers van de orde hebben al vijf nachten op rij voor chaos gezorgd uit protest tegen een vergelijkbaar verbod op een mars door een katholieke wijk in Port- adown, aanstaande zondag. De oranjemannen hebben dat tot nu toe geweigerd. Leiders van de Oranje Orde wilden geen commentaar geven op het nieuwe marsverbod. Vo rig jaar kregen de oranjeman nen ook de opdracht om niet over Lower Ormeau Road te lo pen. De organisatie van de mars verlegde de marsroute toen naar een park vlakbij de De paradecommissie bepaalde net als bij het eerste verbod dat de leiders van de Oranje Orde overleg moeten plegen met langs de route wonende verte genwoordigers van militante katholieke organisaties, die zich sinds 1995 verzetten tegen de jaarlijkse protestantse marsen. katholieke wijk. Die beslissing leidde verrassend genoeg niet tot geweld. Politici, kerkleiders en zaken mensen hebben inmiddels een beroep gedaan op de orde om het uitlokken van protesten te gen de marsverboden te staken. De leider van de Noord-Ierse Presbyteriaanse kerk, Trevor Morrow, noemde het geweld van de afgelopen dagen giste ren 'een schande voor het Woord van Christus dat we zouden moeten uitdragen'. Martin McGuinness, de voor malige IRA-commandant die nu namens Sinn Féin minister van onderwijs is, zei tijdens een bezoek aan Portadown dat de oranjemannen en hun aanhan gers vooral zichzelf benadelen. „Ze lijken hersendood te zijn", zei de minister. „Ze lijken niet te kunnen inzien dat ze hun ei gen zaak grote schade berokke nen." Een Amerikaanse handelsde legatie zegde een bezoek aan Belfast af. „De mensen die ver antwoordelijk zijn voor deze chaos beschadigen zo slechts de armste protestantse ge meenschappen in Belfast", zei Reg Empey. een protestantse politicus die de Amerikanen gisteren zou ontvangen. Het was ook gisteravond weer onrustig in de Noord-Ierse hoofdstad Belfast, al ging het er niet zo fel aan toe als de vorige dagen. Er werden er geen auto's in brand gestoken, en niemand raakte ernstig gewond. zagreb-athene dpa-anp De extreem hoge temperaturen in Zuidoost-Europa Hebben al tientallen slachtoffers geëist. Als gevolg van de hittegolf kwamen de afgelopen dagen op de Bal kan en in andere landen aan de Middellandse Zee zeker zestig mensen om het leven. Op het Griekse eiland Kreta bezweek een Nederlander waarschijnlijk aan de hitte. De man maakte een wandeling in de Samaria- kloof toen hij onwel werd. Het grootste aantal slachtof fers tot nu toe is in Kroatië te betreuren. Ruim veertig men sen bezweken hier de afgelopen twee dagen aan de hoge tempe raturen. Honderden personen moesten in ziekenhuizen wor den opgenomen. Woensdag nacht stond het kwik in nog op 31 graden. Meteorolo gen waarschuwen voor nog ho gere temperaturen. In Roemenië opereren artsen alleen nog maar 's ochtends vroeg en 's nachts in operatie zalen zonder airconditioning. De temperaturen in het Balkan- land liepen op tot 44 graden. Dat is de hoogste waarde ooit in het land gemeten sinds de eerste registratie in 1884. In Griekenland en Bulgarije stegen de temperaturen naar 45 gra den, wat voor de Bulgaren een record betekent. In Athene was het om half vier gistermiddag 44,2 graden. Het Griekse staats- elektriciteitsbedrijf riep de be volking op haar gebruik te ma tigen. Door het massale gebruik van airconditioning dreigt het net overbelast te raken, en zou de stroom kunnen uitvallen. rome hans geleunse managua Een Nicaraguaanse huilt voor een zwaar beschadigde kerk in een voorstad van de hoofdstad Managua, die gisteren werd getroffen door een aardbe ving met een kracht van 5,9 op de schaal van Richter. Daarbij vielen waarschijnlijk twaalf doden. En kele tientallen mensen raakten gewond. Honderden huizen raak ten beschadigd. Onder de doden zijn zeker twee kinderen. Ze stier ven doordat hun huis instortte. De krachtige beving veroorzaakte ook tientallen naschokken. Vooral de regio rond de lagune van Apoyo, ten zuidoosten van de hoofdstad Managua, is getroffen door het natuurgeweld. foto afp rodrico arancua correspondent Een onverwachte zet van één van de meest feministische mi nisters uit de Italiaanse regering heeft het al jaren slepende de bat over de aanpak van prosti tutie een fikse oppepper gege ven. Minister van sociale zaken Li via Turco wil een uit 1958 stammende wet die bordelen verbiedt zó aanpassen dat de welig tierende straatprostitutie wordt ontmoedigd. Dat het juist Turco is die aan het bordeelverbod wil tornen, kwam voor haar linkse collega's in de coalitie als een grote ver rassing. Terwijl rechts al jaren pleitbezorger is voor de herin voering van bordelen, weigerde traditioneel links om toe te ge ven aan het door de vingers zien van 'seksuele uitbuiting van het menselijk lichaam'. De Italiaanse prostitutiewet is net zo dubbelzinnig als het Ne derlandse drugsbeleid: prosti tutie is niet verboden, maar wel het tegen betaling aanbieden van seks of het betalen ervoor. De destijds door de socialiste Lina Merlin ingediende wet maakte alleen een einde aan het bordeelbedrijf. Nergens werd echter gerept over een verbod om je in uitdagende kle dij op trottoirs of bermen van autowegen te bevinden. En dus werkte het georganiseerde hoe- renbedrijf voortaan in de open lucht. Maar de wijziging die Turco voorstelt is minstens zo dubbel zinnig. Ze vindt dat de praktijk van prostitutie binnenshuis zou moeten worden toegestaan. In de grote steden zou straatpros titutie alleen nog plaats mogen vinden in 'gedoogzones'. Turco londen anp-ap De Britse premier Tony Blair vindt dat zijn zoon Euan (16), die woensdagavond na een exa- menfeest laveloos werd aange troffen in hartje Londen, moet worden behandeld als ieder an der die wegens openbare dron kenschap wordt opgepakt. Eu an Blair maakte het met klasge noten een tikkeltje te bont met de alcohol, en viel na afloop let terlijk om. Hij werd op Leicester Square aangetroffen in zijn braaksel. Nadat hij wegens openbare dronkenschap was opgebracht, gaf hij een valse naam op. Bovendien beweerde hij achttien te zijn. „Euan is gewoon een goeie jon gen", zo zei Blair gisteren. „Maar ik vind wel dat iedereen die de wet overtreedt straf heeft verdiend, of dat nu mijn zoon is of van iemand anders." De pre mier benadrukte dat justitie moet besluiten of zijn oudste zoon wegens dronkenschap en zijn leugentje om bestwil moet worden vervolgd. „Ik vraag niet dat er een uitzondering wordt gemaakt." Er is overigens geen aanklacht tegen Euan ingediend. Mogelijk moet hij zich later alsnog mel den op het bureau voor een of ficiële berisping. Volgens een politiewoordvoerder zag de ontnuchterde Euan zelf ook de ernst van de situatie in. Het zou hem vreselijk spijten dat hij de agenten overlast heeft bezorgd en dat hij een valse verklaring heeft afgelegd. Extra pikant is dat premier Blair er nog maar een paar dagen ge leden voor pleitte om agenten de bevoegdheid te geven dron ken mensen direct op straat stevige boetes te geven, een voorstel dat hij na een ware storm van kritiek weer haastig moest inslikken. Veel Britten er geren zich volgens opiniepeilin gen weliswaar wild aan zoge noemde lager louts, brallende dronkelappen die voor veel overlast zorgen, maar vonden het plan van Blair veel te ver gaan. De premier en zijn echtgenote Cherie doen overigens hun ui terste best om de privacy van hun kinderen te beschermen. Zo is het echtpaar erg boos ge worden om de recente publica tie van een foto van hun jongste kind, de op 20 mei geboren Leo. Behalve Euan en Leo heb ben ze nog twee kinderen: de 14-jarige Nicky en de 12-jarige Kathryn. De vier kinderen van Downing Street 10 worden voorts be schermd door de Press Com plaints Commission, die min derjarige kinderen van be roemdheden sinds de dood van prinses Diana behoedt voor al te opdringerige camera's. De voorzitter van de commissie, Lord Wakeham, zei gisteren echter dat het incident met Eu an niet onder beperkingen valt. Hij wees erop dat Euan al 16 jaar is, en dat de dronkenschap zich niet op school voordeed. Daar genieten kinderen extra bescherming. ad bloemendaal 1espondent pg procent. Laten we zeggen: kruis of t." Dat was het antwoord van de Israë- e premier Ehud Barak toen hem giste- jverd gevraagd naar de kans op succes pmp David. Vanaf dinsdag gaat hij daar En met president Bill Clinton en de Pa- pse president Yasser Arafat werken een definitieve oplossing voor het Isra- h-Palestijnse conflict. Zijn 50 procent is Barak waarschijnlijk leest optimistische Israëli. In het alge- pi zijn de verwachtingen in politieke gen zeer laag gespannen, vooral ook in Palestijnse kamp. Twee rechtse partijen araks coalitie - de immigrantenpartij Is- b'Aliya en de Nationaal Religieuze Par- hebben al laten weten dat ze 'de onver- lelijke mislukking' niet willen afwach- én voor de oppositie kiezen, lat is gebeurd, zit Barak met een min- (eidsregering, die steunt op 59 van de Knessetleden. De religieuze partij Shas, 17 zetels een cruciale coalitiepartner, p de wip. De rabbijnen die de partij lei- i'willen vandaag maximale concessies luieren, waarmee de onderhandelaars pup David moeten werken. Wordt aan risen niet voldaan, dan wil ook Shas de ring verlaten. „Barak arriveert in Camp id als een piloot zonder vliegtuig", schreef gisteren een columnist in het dag blad Ma'ariv. De houding van Israël b'Aliya, NRP en Shas lijkt vooral ingegeven door de angst aan de 'verkeerde kant' van de scheidslijn te staan als rechts straks de straat op gaat. Kolonis ten in de bezette gebieden en hun aanhan gers in Israël hebben aangekondigd hun ongenoegen over het overleg de komende dagen kenbaar te maken met een honger staking voor de residentie van Barak en een massabetoging in Tel Aviv. Oud-premier Benjamin Netanyahu, bij de jongste verkiezingen overtuigend verslagen door Barak, kreeg gisteravond een helden welkom in de nederzetting Ofra. Voor het eerst in maanden hield hij een toespraak, waarin hij waarschuwde tegen de vredes plannen van Barak, maar ook tegen het ge bruik van geweld tussen joden onderling. Het ziet er naar uit dat het openbaar minis terie zal besluiten Netanyahu niet te vervol gen wegens fraude en diefstal van staatsei gendommen, wegens gebrek aan bewijs. Dat zou de weg openmaken voor een ren tree in de politiek. Medewerkers van Barak hebben er hun spijt over uitgesproken dat gematigde Isra eli's niet van plan lijken tegendemonstra- ties te organiseren, ter ondersteuning van de onderhandelingen. Volgens de vredes beweging en andere actiegroepen zijn voorstanders van het vredesproces op dit moment moeilijk in actie te brengen, als gevolg van recente concessies van Barak aan Shas, waaronder de doorvoering van een wet die dienstweigering door ultra-or thodoxe mannen legaliseert. Israëlische en Palestijnse onderhandelaars hebben hun achterban laten weten dat ze niet van plan zijn op cruciale punten toe te geven. Barak wil vasthouden aan zijn ,'rode lijnen'. Dat wil zeggen dat een terugtrek king naar de grens van juni 1967 is uitge sloten, dat Jeruzalem de ongedeelde hoofd stad van Israël blijft, dat er geen Palestijnse vluchtelingen zullen terugkeren naar Israël, dat er geen vreemde strijdmacht mag wor den gelegerd ten westen van de Jordaan, en dat de meerderheid van de kolonisten kan blijven wonen in door Israël ingelijfde ne- derzettingenblokken. De Palestijnen reageerden kwaad op Ba raks rode lijnen, ook al zijn die al lang be kend. Een naaste medewerker van Arafat omschreef ze als 'sabotage van een nog niet begonnen conferentie'. Hij zei dat ook de Palestijnen hun rode lijnen hebben, zo als de uitvoering van Veiligheidsresoluties 242 en 338, die oproepen tot een Israëli sche terugtrekking uit in 1967 bezet Ara bisch gebied, in ruil voor veilige en erkende grenzen. Hij noemde ook de uitroeping van een onafhankelijke Palestijnse staat, met Jeruzalem als hoofdstad, als voorwaarde voor ieder verdrag. sqriaBij een ernstig busongeluk in Noord-Spanje zijn gisteren zeker 27 personen om het leven geko men. Dertien mensen raakten gewond. De meeste slachtoffers waren scholieren, die op vakantiereis waren. Onder de doden zijn ook de chauffeurs van de bus en de truck die het ongeval heeft veroor zaakt. De bus botste bij Soria frontaal op de vee wagen, die volgens de politie op de verkeerde rij baan terecht was gekomen. De bus sloeg over de kop, en stortte van een talud. Het was een van de ernstigste busongelukken in Spanje van de afgelo pen jaren. foto ap wifredo garcia al varo vindt echter niet dat dit neer komt op legalisering van borde len. „Daar ben ik fel tegen. Maar we moeten iets doen, want je vindt nu hoeren in ie dere straat." Met een voorstel om de vrou wen zelf de zaken te laten run nen, hoopt ze bovendien het souteneurswezen en de daar mee verbonden criminaliteit een klap toe te brengen. Tege lijkertijd voelt ze er echter niets voor om de dames ook 'belas ting' te laten betalen voor hun werkzaamheden, omdat dat de schijn van legalisatie oproept. Haar opponenten vinden dat een naïeve gedachtengang. Bin nenshuis zijn de dames nog kwetsbaarder voor uitbuiting door souteneurs dan erbuiten, zo is de redenering. Dat er iets moet gebeuren is echter alle partijen duidelijk. Er zijn in Italië naar schatting 70.000 straathoeren, van wie minstens de helft afkomstig is uit Oost-Europa en Afrika. Ro meinen klagen over de wegen 'naar Sodom en Gomorra' als ze met hun kinderen naar het strand gaan: op de meest popu laire routes vormen honderden dames met een metertje tus senruimte een halfnaakte 'ere haag'. Erger voor de prostituees zelf is dat velen door criminele ben des, veelal van Albanese her komst, naar Italië worden ge lokt of zelfs ontvoerd en als sla vinnen behandeld. Regelmatig zijn er verhalen over door hun 'beschermers' mishandelde, verkrachte en vermoorde vrou wen. Bij wegrestaurants vinden zelfs veilingen plaats, waar vrouwen als vee door hun 'eige naren' worden doorverkocht. Nieuwe troepen naar Molukken jakarta theo haerkens correspondent Indonesië stuurt nog eens twee bataljons van 400 soldaten naar de Molukken om het geweld op de oostelijke eilanden te beteu gelen. Dat maakte Qpperbevel- hebber Widodo gisteren be kend. Er zijn al 19 bataljons aanwezig, maar die zijn er tot nog toe niet in geslaagd de moordpartijen tussen moslims en christenen te beëindigen. Onmiddellijk na het uitroe pen van de beperkte staat van beleg, anderhalve week gele den, is een begin gemaakt met het vervangen van troepen die al langer dan een halfjaar dienst doen op de eilanden. Een deel van de mannen vereenzelfdigde zich te veel met de vechtende partijen, en ging tenslotte zelf actief meedoen. Gisteren hebben enkele hon derden moslims het dorpje Waai in het noordoosten van het eiland Ambon aangevallen. Daarbij zijn minstens twaalf mensen omgekomen. Honder den huizen, enkele scholen en kerken gingen in vlammen op. Duizenden dorpelingen zijn op de vlucht. Geestelijke leiders verwijten de nieuwe comman dant I Made Yassa dat hij doel bewust waarschuwingen en verzoeken om versterking uit het dorp heeft genegeerd, om de moslims zo de kans te geven Waai te vernietigen. Bisschop Mandagi van Am- bon is met twee dominees van het eiland naar Genève gereisd om het drama op de Molukken op de agenda van de VN-Veilig heidsraad te krijgen. Eerder hebben christelijke leiders al gevraagd om interventie, maar die wordt door de autoriteiten in Jakarta categorisch afgewe zen. Alleen noodhulp uit het buitenland is welkom. Een groep Nederlandse Molukkers is intussen naar Brussel afge reisd om bij de EU aandacht voor de kwestie te vragen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5