Einnniwro 'Fireworks verkocht illegaal vuurwerk' Vingerafdruk tegen geweld in de disco Haagse duiker gaat op mammoetjacht OPRUIMING Binnenland Op naar Texel Journalist: Het leek het Vierde Rijk wel van tilWEM Ouders eisen bij rechter vierdaagse schoolweek 'Ik heb straf verdiend, dit is vreselijk voor mij' Ijaag» Minister Netelenbos (Verkeer) heeft gisteren de eer- Iilauwe taxikentekenplaat uitgereikt aan het Haagse bedrijf it&K. De nummerplaat moet bonafide chauffeurs onder- liden van snorders. Vanaf 1 december is het kenteken ver- |itvoor taxi's. foto gpd phil nijhuis ^ensensmokkel al sinds vorig jaar ;erdam De Nederlandse tak van de criminele organisatie volgens justitie verantwoordelijk is voor het mensensmok- rama in Dover was al sinds vorig jaar actief. De Turks-Ne- andse bende heeft op grote schaal illegalen naar Engeland [nokkeld. Dat blijkt volgens NRC Handelsblad uit het dossier r de zaak. De chauffeur die werd gearresteerd omdat hij de :htwagen met de 58 dode Chinezen bestuurde, zou vanaf g jaar vier tot vijf keer een transport naar Engeland hebben racht, een collega twee keer. Per keer ging het om tientallen lezen. De chauffeurs verdienden duizend gulden per ille- iker ineens succes bij rij-examen haag» Het aantal mensen dat in één keer slaagt voor het au- jbewijs is het afgelopen jaar opnieuw toegenomen. Volgens Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen komt dat vooral r de tussentijdse toets, die in 1996 werd ingevoerd. Dat is soort proefexamen met de uiteindelijke examinator. Het efexamen neemt bij velen de examenvrees weg en boven- 1 kunnen kandidaten dan al vrijstellingen krijgen voor vaar- ïeden als inparkeren en de hellingproef. eelstofzuiger Electrolux gevaarlijk ien aan den run Electro Home Products roept mensen die steelstofzuiger Electrolux Minor C hebben op het apparaat meer te gebruiken. Door een mogelijke bedradingsfout kan netalen buis van het apparaat onder stroom komen te staan. :trolux waarschuwde gisteren in dagbladadvertenties voor gebruik van de stofzuiger. »ute yoghurt Campina Melkunie bommel Campina Melkunie haalt 450.000 pakjes drinkyog- t uit de schappen terug. In de drankjes is een schimmel aan- :offen, die er niet in thuis hoort. De kleur, geur en smaak zijn in orde. Het gaat onder meer om series Yogho Yogho. Vol- s een woordvoerder van Campina Melkunie is er geen groot indheidsrisico.„Je kunt er hooguit misselijk van worden". ïghelse schutter naar psychiater bosch De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren prof. dr. j. long aangewezen als contra-expert in de zaak van de 17-jari- ongen die in december vorig jaar in een school in Veghel en- e leerlingen en een lerares neerschoot. De hoogleraar in de isculturele psychiatrie moet de geestvermogens van de ver- :hte onderzoeken. De kogels waren bedoeld voor een 19-jari- .cholier, omdat deze een relatie had met het 15-jarige zusje de verdachte. In de rechtszaak zal als getuige-deskundige een cultureel antropologe optreden die studie heeft ge lakt van het verschijnsel 'eerwraak' bij Turken in Nederland. uidelijker overlijdensverklaringen haag Artsen mogen alleen een verklaring voor een natuur- e dood afgeven als zij overtuigd zijn van een natuurlijke Ddsoorzaak. Bij twijfel moet er altijd een lijkschouwer komen, nister Borst van volksgezondheid wil hierover meer duidelijk- d, omdat in de Wet op de lijkbezorging het begrip 'natuurlij- doodsoorzaak' niet goed is omschreven. Zij schrijft dat in twoord op Kamervragen van het CDA over een gecompliceer- bevalling waarbij het kind stierf. :edelingen sterven eerder (echt Inwoners van de stad Utrecht hebben een sterftekans bijna tien procent hoger ligt dan in de 'landelijke' rest van provincie. Hart- en vaatziekten, kanker, luchtwegaandoenin- en ongevallen zijn de meest voorkomende doodsoorzaken, n en ander blijkt uit vergelijkend onderzoek van de vier GG- en in de provincie Utrecht. Volgens de GGD'en hebben grote den, vanwege goede voorzieningen, een aantrekkingskracht minder gezonde mensen. Bovendien leven ze minder ge- nd: ze roken en drinken meer en sporten minder. en Haag gaat door met tramtunnel haag De bouw van de tramtunnel annex parkeergarage ider de Grote Marktstraat in Den Haag gaat gewoon door, on- nks dure tegenvallers als technisch lastig te verhelpen lekka- De Haagse gemeenteraad heeft dat gisteren besloten na n twee uur durend debat. De kosten van de tegenvallers zijn middels opgelopen tot 145 miljoen gulden, die moeten wor- n opgeteld bij de 280 miljoen gulden die aanvankelijk waren raamd. gevel wordt verbouwd. derden modellen van topmerken eolux, Montis, deSede, form, Rolf Benz en vele gaan met scherpe korting weg. ing de voorraad strekt kunt u profiteren! [RTTTVfRMTJWT: U PROFITEERT! orbeeld Rolf Benz 7100 Comfortabele eetfauteuil. Leverbaar op zwenkwielen van 2737,- I chroompoot|es In div leerkleuren NU I ir slechts 2195," GPO Geassocieerde Pers Diens Oud-werkttemer beschuldigt directeuren Het onplofte vuurwerkbedrijf S.E. Fireworks handelde in illegaal vuurwerk. Daarmee zetten de nieuwe eigenaren Bakker en Pater de lijn door van het vuurwerkbedrijf Smallenbroek, zoals de vuurwerkhandel heette voordat de twee werknemers het bedrijf twee jaar geleden over namen. Vrienden en kennissen van personeelsleden konden bij het bedrijf in grote hoeveelheden zogenoem de ratelbanden en cakeboxen kopen, zegt een oud-werk nemer. het bedrijf samen met Pater overnam, een grootverkoper. De twee veranderden de naam in S. E. Fireworks en speciali seerden zich in het professione le, zwaardere vuurwerk. Vol- enschede gpd De illegale handel zou in de boekhouding bij legale shows zijn weggeschreven. Volgens hem was met name Bakker, die Kabinet dubt over euthanasie voor kinderen den haag anp Het kabinet twijfelt of in de nieuwe euthanasiewet een mo gelijkheid moet komen dat ern stig zieke kinderen van twaalf jaar tot zestien jaar ook zonder toestemming van hun ouders voor euthanasie kunnen kiezen. De ministers Borst van volksge zondheid en Korthals van justi tie hadden dat idee aanvanke lijk wel in het wetsvoorstel op genomen, maar de Tweede Ka mer bleek veel aarzelingen over het punt te hebben. Zoals het er nu voorstaat, be staat er volgens kringen rond het kabinet een 'zeer lichte voorkeur' voor dit punt uit het wetsvoorstel te schrappen. Het voornemen dat iedereen vanaf zestien jaar zelfbeschikkings recht krijgt, blijft in elk geval in het wetsvoorstel. Binnen de politiek zijn PvdA en D66 voor het oorspronkelij ke voorstel. De PvdA redeneert dat ernstig zieke kinderen door hun ziekte vaak al volwassen genoeg zijn om een afgewogen besluit te kunnen nemen. Bo vendien bevat het volgens de PvdA voldoende voorwaarden die zorgvuldigheid garanderen: het kind moet ongeneeslijk ziek zijn, ernstig lijden, andere me dische oplossingen moeten uit gesloten zijn en er moet een an dere arts zijn geraadpleegd. Verder moet de vraag om eu thanasie 'duurzaam' zijn: het kind moet er herhaaldelijk en bewust om hebben gevraagd. WD en CDA blijven twijfelen, de christelijke partijen zijn fel tegen. Het GPV ziet in het voor stel en stapje in de richting van beëindiging vhn het leven van mensen die niet volledig in staat zijn om hun wil te uiten. De artsenorganisatie KNMG en de Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde zien weinig in het voorstel, omdat er in de praktijk eigenlijk nooit problemen over euthanasie bij kinderen zijn. gens de oud-medewerker ging de zwarte handel echter ge woon door. „Beiden waren in die handel actief, maar met na me Bakker was in mijn tijd een veelverkoper. Nadat ik ben ver trokken heb ik sommige van mijn klanten naar hen doorge stuurd. Ik weet van enkelen dat zij inderdaad vuurwerk hebben kunnen kopen." Oud-directeur Smallenbroek zegt zich van geen kwaad be wust te zijn. „Dit is helemaal nieuw voor mij. Illegale handel heeft absoluut niet plaatsge vonden. Mocht het tot een on derzoek komen, dan zal dat wel blijken." De verkoop van ratel banden en cakeboxen aan par ticulieren is in Nederland ver boden. Het bedrijf had boven dien geen vergunning voor ge wone verkoop. Toch zouden veel klanten grote partijen heb ben gekocht. „Sommigen ver kochten het vast weer door aan anderen. Maar dat was onze zaak niet. De ene dag haalden ze een busje vol op, de dag daarna nog eens", zegt de oud werknemer. Voor de zwarte handel werd extra ingekocht. „Het werd in geslagen in de periode tussen januari en april. Dan is de con- den helder De meeste schoolvakanties zijn begonnen. De verkeerspolitie verwacht grote files richting het zuiden, maar gisteren waren er ook mensen die naar het noorden gingen. Texel is en blijft een po pulaire vakantiebestemming en gisteren waren al weer de eerste rijen wachtenden voor de veerboot over het Marsdiep te zien. Te oordelen aan de weersvoorspellingen, wordt het in elk geval de eerste da gen afzien voor de kampeerders. foto anp hans steinmeier Disco in Puttershoek begint met biometrische pas puttershoek gpd Discotheek Alcazar Pleasure Village in Puttershoek heeft de primeur: vanaf vandaag kun nen de klanten alleen nog maar naar binnen via een ledenpasje met daarop een digitale scan van gezicht en vingerafdruk. Die gegevens worden ook opge slagen in een databank. Wie zich misdraagt, komt op de zwarte lijst en wordt via de pas bij een volgend bezoek automa tisch herkend. „Het is hetzelfde systeem als het Pentagon in de jaren zestig gebruikte zegt eigenaar Streefkerk van de Puttershoekse discotheek trots. Hij moest wel naar wat anders omzien, vindt hij. Tegenwoordig kunnen er 4.000 mensen tegelijk in de dis co en daarop is geen menselijk geheugen berekend. Volgens directeur Velders van InterStrat, dat het syteem heeft geleverd, is misbruik uitgesloten. „We regi streren alleen gezicht en vinger afdruk. Als iemand bij binnen komst geweerd wordt door het systeem, weten we alleen dat hij zich eerder heeft misdragen, maar zijn identiteit kennen we niet", aldus Velders, die de 'bio-pas' de komende jaren in grotere uitgaanscentra en stadi ons in heel Europa aan de man wil brengen. De Registratiekamer, die waakt over de privacy in de informa tiemaatschappij, is 'mordicus tegen' de centrale opslag van de biometrische gegevens. „Waar voor wordt de informatie nog meer gebruikt, behalve voor toegangscontroles? Dergelijke zeer persoonsgebonden gege vens zijn de perfecte middelen om informatie uit allerlei be standen aan elkaar te koppelen. Beseffen mensen dat wel als ze deze heel persoonlijke data af staan aan een disco?" zegt woordvoerder Schrijnders. Hij wordt helemaal sceptisch ais hij hoort dat discogangers het pasje thuis kunnen laten bezorgen en zich tevens via een mailinglijst op de hoogte kun nen laten houden van nieuws over het uitgaanscentrum. „Daardoor beschik je als disco alsnog over adresgegevens. Een disco kan wel zeggen dat ze biometrische gegevens en an dere persoonsdata scheiden, maar wie controleert dat?" Hij wijst ook op de hoge kosten van het nieuwste snufje. „De verlei ding kan dan groot zijn om de biometrische gegevens te gelde te maken door ze te gebruiken voor bijvoorbeeld marketing doeleinden." Na de Puttershoekse discotheek staan in Nederland nog vijftien andere grote uitgaanscentra op de rol voor invoering van het toegangssysteem. Een aantal daarvan wil echter pas overstag gaan als de proef in het dorp op het Zuid-Hollandse eiland Hoekse Waard slaagt. „We heb ben nu al camerabewaking, metaaldetectoren en een ge woon pasjessysteem met pasfo to," zegt eigenaar Schaper van disco De Nieuwe Buitenwacht in Kampen, die overigens ra zend enthousiast is over de bio metrische toegangscontrole. „Maar dit kost ons zo weer een ton. Daarom kijken we eerst de kat uit de boom." Italiaanse europarlementariërs eisen excuses na incident in Rotterdam parus peter otte -DESIGNCENTRUM Naast de Italiaanse televiesieverslaggevers zeggen nog twee journalisten door particu liere bewaJcers in de Kuip te zijn mishan deld tijdens de Euro 2000-finale Frankrijk- Italië. Het gaat om Bernard Lion en Fabrice Jouhaud van de Franse sportkrant L'Equipe Lion bracht naar eigen zeggen een paar angstige uurtjes door in de politiecel bij het Feyenoordstadion, na door veiligheidsbe ambten in elkaar te zijn geslagen. „Er hing was rond vier, vijf uur in de middag al een erg gespannen sfeer in de Kuip", vertelt Bernard Lion van zijn vakan tieadres. „Tussen de ongeveer honderd aanwezige journalisten en de stewards en vooral de particuliere beveiligingsbeamb ten. Die zwart geüniformeerde lieden hiel den maar niet op ons agressief te benade ren. 'We hebben jullie met 3-2 verpletterd! Houd je bek!' voegden ze ons toe." „Na de wedstrijd stonden we in de mixed zone te wachten op de spelers en trainers. Op een moment trok een steward de accre ditatie van Fabrice zijn nek en zei dat hij moest oprotten. Fabrice protesteerde en zei dat hij alle recht had daar te zijn. Al die gele hesjes en zwarte uniformen sprongen ineens bovenop hem. Ik heb mezelf toen met een aantal andere collega's ertussen gegooid en geprobeerd hem te ontzetten. Toen kreeg ik de volle laag." „Ze pakten me bij m'n rug en nek en gooiden me op m'n buik op de grond. Vijf of zes stewards döken op me en droegen me weg. Ze draaiden mijn arm op mijn rug, die had wel kunnen breken, zo geweldda dig ging dat. Mijn papieren werden afgeno men en ik werd afgevoerd naar het cellen complex in het speciale politiebureau bij de Kuip. Daar heb ik drie uur gezeten. Een agente nam mijn verklaring op." „Rond één uur in de nacht werd me een boete voorgelegd: 924 gulden, te betalen voor 30 augustus. Zo niet dan moest ik in trole op de invoer minder scherp." De illegale verkoop werd soepel in de boekhouding weggepoetst. „Je schreef bij een show gewoon een paar dozen meer op. Of er bij een kermis nu tien of zestien dozen waren gebruikt, dat controleerde toch niemand.' Volgens hem is er bij Smal lenbroek nooit zelf vuurwerk gefabriceerd. Hij gelooft ook niet dat het onder de nieuwe directeuren gebeurde. „Dat snijdt geen hout. Goedkoper dan kant en klaar in China ko pen kan namelijk niet." De Enschedese politie heeft de afgelopen dagen twee men sen aangehouden in het kader van het onderzoek naar de overtreding van de milieuwet geving door S.E. Fireworks. Het gaat om een 24-jarige Henge- loër en een 33-jarige Ensche- deër, de laatste is werknemer van het vuurwerkbedrijf. Hij wordt er van verdacht evene mentenvuurwerk aan particu lieren te hebben verkocht. In de woning van de Hengeloër is evenementenvuurwerk aange troffen, mogelijk afkomstig van S.E. Fireworks. Amsterdam anp docenten. In 42 gevallen wer den de kinderen naar huis ge stuurd en in tachtig gevallen werd de groep verdeeld over andere klassen. De ouders ver wachten dat met invoering van de vierdaagse lesweek de pro blemen rond vervanging met ruim de helft zullen verminde ren. Naast de feitelijk winst die een vierdaagse lesweek volgens de ouders oplevert, biedt het hen ook de zekerheid op welke momenten er wel of geen school is. Nu krijgen ze steeds te maken met kinderen die op eens naar huis worden ge stuurd of niet echt les krijgen. Ouders van leerlingen van de openbare Pieter Hoogland- school in Amsterdam hebben een kort geding aangespannen tegen het schoolbestuur en de Staat. Ze eisen van het school bestuur invoering van de vier daagse lesweek en van de Staat dat deze noodmaatregel wordt De ouders eisen kwalitatief goed onderwijs voor hun in to taal 95 kinderen in plaats van opvang van de leerlingen bij ziekte van leerkrachten. Het af gelopen schooljaar kon 122 keer geen vervanging worden gevonden bij afwezigheid van Eis levenslang voor moord Clianel Naomi Leeuwarden gpdkijken. Bijna twaalf uur later was ze dood. De dader zit er onaangedaan bij ais de gruwelijke details over de tafel gaan. Dat maakt raads heer Poelman boos. „U zit daar heel zelfverzekerd en onaange daan en u heeft op alle vragen een antwoord. En u praat over uw angsten. Wat voor een angst heeft iemand die een meisje van zeven jaar vermoordt?" Was de moordenaar in febru ari in Assen nog een zielig hoopje mens dat snikkend spijt en medeleven betuigde, nu zit er een man die vrijwel alle vra gen beantwoordt. Hofpresident Vellinga doet geen moeite om te verhullen dat hij de vraag om tbs uitlegt als een poging om ooit weer op vrije voeten te ko men. Hij verwijt de dader open lijk slechts van zichzelf en zijn eigen problemen uit te gaan en geen snars te geven om de be langen en het verdriet van an deren. De rechter: „Vindt u dat u te verwijten valt wat u gedaan heeft? Of kunt u er niets aan doen?" De dader: „Ik heb lang niet beseft wat ik gedaan heb, wat ik de buitenwereld, de ou ders heb aangedaan. Nu besef ik wat ik anderen heb aange daan." De rechter: „Vindt u dat u daarvoor straf verdiend heeft? Dader:Ia, ik vind dat ik straf verdiend heb, een heel erge straf. Wat er gebeurd is, is ver schrikkelijk voor iedereen. Ik zal dit mijn hele leven niet kwijtraken. Daarom is het ver schrikkelijk voor mij." Uitspraak 17 juli. „Deze gevaarlijke man mag nooit meer in de maatschappij terugkeren", zegt advocaat-ge neraal Bronsvoort. En dus eiste ze gisteren bij het gerechtshof in Leeuwarden levenslang te gen de moordenaar van de 7-ja rige Chanel Naomi Eleveld uit Assen. De rechtbank veroor deelde de man al eerder tot le venslang na een eis van twintig jaar en tbs. Maar tbs heeft bij deze man weinig zin, denkt Bronsvoort. Bij een eerdere ver oordeling in 1996 voor de ver krachting van een 14-jarig meisje heeft de man alle moge lijkheden tot behandeling afge wezen. Dat hij nu bij het voorlezen van een door hem zelf geschre ven verklaring om een een kor te celstraf gevolgd door een tbs- behandeling vraagt, maakt geen indruk. De moeder van Chanel- Naomi is blij met de eis. „Weg met zo'n vent, voor altijd." Zij had er op gerekend dat de man veroordeeld zou worden tot een korte celstraf met tbs. „Ze hou den misdadigers toch altijd de hand boven het hoofd. Dit valt me zat mee." Als de moordenaar op die 21ste juli geld had gehad, zou Chanel-Naomi misschien nog hebben geleefd. Dan had hij gerwoon zijn vaste escortbu reau gebeld. Maar nu vroeg hij het meisje bij de of ze niet met zijn zoontje Lukasz Jan wilde komen spelen? In de kamer draaide nog de pornofilm waar de dader al uren naar had zitten oktober voorkomen. Ik weigerde. Ze her haalden: 'Betalen of zitten.' Ik zou zonder betaling dus niet worden vrijgelaten." „Om twee uur 's nachts werd ik toch vrij gelaten. Ze zagen wel in dat ik toch niet zou betalen. Ik snap er nog niks van, hoe het zover heeft kunnen komen. Nederland is toch een rechtsstaat? Maar het leek wel het Vierde Rijk." De Italiaanse communisten (Cl) in het Europees Parlement hebben gisteren offici ële excuses van de Nederlandse regering geëist. De hoogste ambtenaar van buiten landse zaken, secretaris-generaal Majoor, heeft de Italiaanse ambassadeur in Neder land excuses aangeboden voor het per soonlijk ongerief toen hij op het politiebu reau in Rotterdam kwam informeren naar de journalisten. De Cl eist echter excuses aan de journalisten en de Italiaanse gehan dicapten in het stadion. Het OM is overi gens al een onderzoek begonnen. den haag cock runeveen Duiken naar een mammoet in zee. Het klinkt vreemd, maar maandag wil Ben Stie- felhagen met zijn duikteam op 42 meter diepte de restan ten opvissen van een 40.000 jaar oude mammoet. Het is puur toeval dat de Hagenaar op de oer-olifant stuitte. In de zomer van 1997 leidde hij een commerciële duikexpeditie op de Noordzee om de gehei men van een nog onbekend wrak bloot te leggen. Bij de eerste de beste duik miste hij het gezonken schip, maar kwam hij tot zijn verbazing weer boven met een twee meter lange slagtand van een mammoet. Stiefelhagen (47), eigenaar van een duikschool, is een avonturier in hart en nieren. Duiken naar scheepswrak ken. maar ook het in op dracht zoeken naar verdron ken personen, fascineert hem. Over de vondst van de mammoet: „Ik daalde af op zoek naar het wrak, maar miste het. Ik keek om me heen en ontdekte op de zee bodem een groot, zwart stuk steen. Wat bleek ik in mijn hand te heb ben? Een mam- moetkies." De kies moet er overigens nog liggen, want zijn oog viel vervolgens op iets anders. „Ik zag een krom me pijp uit het zand steken, trok die eruit en had een slag tand van een mammoet te pakken". Het klinkt als een ongelofe lijk verhaal, ware het niet dat het bewijs voorhanden is. De kolossale tand, keurig gepre pareerd, is de kroon op de ve ie vondsten die 28 jaar duiken hem hebben opgeleverd. „Mijn buddy, met wie ik sa men dook, zag nóg een slag tand en een hobbel in het zand. Dat is mogelijk de sche del." In de afgelopen twee jaar is hij nog tweemaal in de buurt geweest. Ditmaal gaat hij spe cifiek op weg naar de plek die hij op zijn zeekaart het mam moetwrak' heeft gedoopt. De mammoetjacht is via internet (www.minuslOmedia.nl) te volgen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3