'Kinderen? Ik ben net getrouwd' Gesprek van de Dag Theoloog houdt preek prinselijk paar nog even geheim iff VRIJDAG 7 JULI 2000 152 Somnu'niiiar Uur van de waarheid Eén ontplofte en enkele niet geëxplodeerde bommen in het kantoor van de procureur-generaal onderstreep ten deze week hoe broos de vernieuwing in Indonesië is. Voor president Abdurrahman Wahid nadert het uur U. Volgende maand moet hij aan het Raadgevend Volkscongres (MPR) verantwoording afleggen over de eerste tien maanden van zijn presidentschap. Zijn kaarten liggen niet onverdeeld gunstig. Positieve zaken zijn er zeker. Oost-Timor kon de weg naar onafhankelijkheid inslaan. Na het wegwerken van generaal Wiranto heeft Wahid de strijdkrachten beter in de hand. Met een bestand haalde hij voorlopig de lont uit het kruitvat Atjeh. Een succesje was ook de overeenkomst met het Internationale Monetaire Fonds. Anderzijds gaat het geweld op de Molukken voort en staat de rupiah beroerd laag. Ook heeft Wahid zijn ta lent getoond voor verbale losse flodders. Zo joeg hij minder liberale moslims op de kast met de ontijdige opmerking dat het communisme uit het verdomhoekje moet worden bevrijd. Tot de moeilijkste kwesties behoort het geweld op de Molukken. De brandhaard zit in de portefeuille van vi ce-president Megawati Soekarnoputri, maar van haar is vrijwel niets vernomen. Het conflict heeft inmiddels een eigen dynamiek van wraak en weerwraak. Een lichtpuntje is dat de onlangs ingestelde blokkade de eerste onderscheppingen van moslimstrijders en wa pens heeft opgeleverd. Onheilspellend blijven beweringen over gestook van kringen rond oud-president Soeharto en andere func tionarissen van diens Nieuwe Orde. Zij worden ook verantwoordelijk gehouden voor de bommen in het kantoor van de procureur-generaal. Ze zouden de cor ruptie-onderzoeken tegen Soeharto en anderen willen frustreren en de regering-Wahid in diskrediet brengen. Het lijkt aannemelijk, al wordt er meer beweerd dan bewezen. Wahid heeft zijn positie verder bemoeilijkt door in april twee ministers nogal bot te ontslaan, wat veel kwaad bloed zette bij zijn coalitiepartners Golkar en PDI-P. Datzelfde geldt voor het met vraagtekens omge ven onderzoek naar een aantal niet met name ge noemde parlementsleden wegens niet nader aangedui de zaken. Ondanks alles moet Wahid in staat worden geacht de MPR-zitting volgende maand te doorstaan. Voor het land valt dat te hopen, want een regeringscrisis is wel het laatste dat Indonesië op dit moment kan gebrui ken. Londen doet boekje open over koninklijke uitgaven De Britse koninklijke familie heeft vorig jaar bijna 90.000 gulden uitgegeven aan bloemen. Aan de paar- densmid zal ze dit jaar 60.000 gulden kwijt zijn. De Britse regering doet niet geheimzinnig meer over de kosten van de koninkijke familie. Deze week stuurde de regering een waslijst van cijfers naar het parlement, waarin zij alle uitgaven van Buckingham Palace tot in detail beschrijft. Zij wil gro tere openheid betrachten en laten zien dat de Winds ors steeds effectiever met hun geld omgaan. Dat laatste lijkt de afgelopen jaren aardig te zijn gelukt. De totale kosten van de Britse monarchie bedroegen vorig jaar 130 miljoen gulden. Geen kleinigheidje, maar tien jaar geleden was het nog het dubbele. Uit een arti kel in The Daily Telegraph blijkt dat de reiskosten met bijna 60 procent omlaag zijn gegaan. Koningin Elizabeth moet rondkomen van 27,6 miljoen gulden. Daarin komt voorlopig geen verandering. De regering vindt dit bedrag gerechtvaardigd. Per slot moet de vorstin jaarlijks 3000 keer opdraven vöör offi ciële gelegenheden. De koningin en haar familie 'vermaken' jaarlijks 80.000 mensen tijdens diners, lunches, tuinfeesten (vorig jaar alleen al goed voor 15 miljoen gulden) en recepties. Veel geld gaat op aan het onderhoud van de paleizen en niet te vergeten de correspondentie. Er komen jaar lijks 100.000 brieven binnen die moeten worden beant woord. Uiteraard worden de politieke functies van de koningin niet over het hoofd gezen. Ze opent het parlementaire jaar, heeft speciale verantwoordelijkheden ten aanzien van het nieuwe Schotse parlement, reist de hele wereld af voor officiële bezoeken en ontbreekt bij officiële ont vangsten uiteraard niet. Kortom, Elizabeth is het ge zicht van Groot-Brittannië en staat voor de „nationale identiteit van het land, eenheid en trots." De uitgaven aan het wagenpark van de koninklijke fa milie vielen in 1999 nog mee met ruim anderhalve ton. Dit jaar zal het iets minder zijn. Het huishouden was duurder: een kleine 700.000 gulden. Het voedsel dat de Windsors naar binnen werken drukt nog meer op de begoting: ruim een miljoen gulden. Daarbij zijn niet de wijn en andere dranken inbegrepen. Die kosten jaar lijks twee ton. Verlenging UTRECHT-NUVERDAL GPD De inhoud van de preek bij de kerkelijke inzegening van het huwelijk van prins Bemhard jr. en Annette Sekrève blijft tot morgen geheim. De 70-jarige theoloog en voormalig hoogle raar communicatieweten schappen Anne van der Meiden vindt dat niet meer dan logisch. Ook wil hij niet ingaan op de vraag wat de gebeurtenis voor hem persoonlijk betekent. „Ik hoop dat op de dag zelf uit te stralen", zegt Van der Meiden vanuit zijn woonhuis in het Twentse Nijverdal, „maar ik spreek er vooraf niet over." De keuze voor de inzegening van het prinselijk huwelijk in de Utrechtse Domkerk viel niet toevallig op de vrijzinnig her vormde theoloog Van der Mei den. Hij is al jaren betrokken bij eeti bijbelstudiekring waar de ouders van Bernhard, prinses Margiet en mr. Pieter van Vol lenhoven, lid van zijn. Boven dien lag een protestantse voor ganger voor de hand, omdat bruid en bruidegom beiden van protestantse huize zijn. Anne van der Meiden werd in 1929 geboren in een kostersge zin in Enschede. Hij deed gym nasium alfa, en studeerde theo logie in Utrecht en Apeldoorn. Daarna werkte hij als leraar, vervolgens als dominee (onder meer in Meerkerk) en ten slotte als hoogleraar. Sinds zijn pen sionering in 1994 als hoogleraar aan de Universiteit van Utrecht is Van der Meiden weer volop actief als theoloog. Zo vertaalde hij de bijbel in het Twents en leidt hij in zijn ge boortestreek weer vaak kerk diensten. Dat doet hij bij voor keur in het Twents. Van der Meiden is ervan overtuigd dat ouderen, maar ook jongeren, zich meer voelen aangesproken door een dienst in het eigen dialect. Ook mengt Van der Meiden zich in theologische discussies die in de protestant se kerken worden gevoerd. Daarin roept hij vrijzinnige christenen op hun stem te ver heffen tegen orthodoxe protes tanten wanneer deze de vrijzin nigheid de schuld geven van normvervaging en zedeloos heid. Hij verwijt de orthodoxen daarin hypocrisie, aangezien rechtzinnige gelovigen volgens hem 'enorme vaten boter op hun hoofd hebben'. Bovendien verwijt hij ortho doxe gelovigen dat zij de bijbel uithollen door hun eenzijdige uitleg van teksten. Van der Mei den is overigens goed bekend met de fundamentalistische tak van het protestantisme. In zijn uit de jaren zestig daterende boek 'De zwartekousenkerk' staat een gedetailleerde en tref fende beschrijving van ortho dox protestants Nederland. Na het grootste deel van zijn le ven in de Randstad te hebben gewoond, verhuisde de geboren Enschedeër twee jaar geleden vanuit Amersfoort weer naar Twente. Bepaald niet om niets te doen. Hij richtte in Nijverdal samen met zijn vrouw een ad viesbureau voor communicatie op en zit elke dag al om kwart over zes 's morgens aan zijn bureau. Hij schrijft veel, meest in het Twents, en bereidt seminars, le zingen en andere bijeenkom sten voor. Ook werkt hij mee aan tv- en radio-uitzendingen, en dan zijn er nog de kerkdien sten. Ter ontspanning van zijn werkzame leven schildert hij. Soms in Frankrijk, maar meest al in het Twentse landschap. t'iisi'lijk om mee te maken dat de linkerbaan er totaal uit gestorven bijligt, dat er niet ingehaald wordt, dat je onbelemmerd door kunt rijden. Af en toe barst te ik dan ook spontaan in gejuich uit. Dan zei mijn broer bezorgd: ja, maar ik zit straks tussen supporters die allemaal opeens de weg opgaan. De telefoon ging. Een Italiaan was het veld. uitge stuurd. 'Nu moeten die met tien man verder,'zei mijn broer, 'dat wordt vast geen verlenging.' Ik be gon 'm ook te knijpen, dacht: zie je wel, daar heb je 't weer, het is al van te voren bekokstoofd dat Nederland in de finale moet komen, de scheids rechter gaat er alles aan doen om dat voor elkaar te krijgen. En ja hoor, even later weer telefoon: strafschop voor Nederland. 'Godsamme,' zei ik, 'nu al een strafschop? In het hele toernooi hebben de scheidsrechters tot nu toe altijd tot de laatste minuten gewacht met het geven van strafschop pen terwille van de beoogde uitslag.'Enfin, in dit geval was 't blijkbaar - kijkcijfers, reclame-in komsten, tv-rechten - zo dringend nodig dat Ne derland hoe dan ook de finale zou halen dat de scheidsrechter al halverwege de eerste helft een strafschop gaf. Maar waar niemand op had gere kend, gebeurde: de strafschop werd gemist. Dus zag de scheidsrechter zich wel genoodzaakt in de tiveede helft nog een strafschop te geven. Wij hoorden dat niet, want wij waren toen juist in Blaricum gearriveerd en laadden het spinet in. Op de terugweg, over zo mogelijk nog veel stillere we gen dan op de heenweg, werden wij door de zoon van mijn broer bijgepraat. Toen werd ik pas echt nieuwsgierig. Ik ben van mening, zoals u weet, dat dat hele toernooi min of meer doorgestoken kaart is. De scheidsrechters manipuleren, voorzover mogelijk, de uitslagen. Zo moesten bijvoorbeeld Engeland en Duitsland, met hun nare hooligans, er zo snel mogelijk uit liggen. In geval van de wedstrijd Nederland-Italië had die Duitse scheidsrechter, in het kader der mani pulatie, met 'n rode kaart en twee strafschoppen z'n nek al opmerkelijk uitgestoken. Ik dacht: zou hij het nu aandurven nog een strafschop te geven? Hij durfde dat niet. Dan zou al te duidelijk zijn geworden dat van te voren was bedisseld dat Ne derland indien enigszins mogelijk de finale moest halen. Arme Duitse scheidsrechter! Doet hij zo z'n best, wordt hij warempel gedwarsboomd door enige miljonair-lefgozers die zelfs niet in staat blijken te zijn om een strafschop te nemen. Het themapark 'Sjakie en de chocoladefabriek' in Zaanstad is ecohomisch haalbaar. Dit blijkt uit onderzoek door bureau Twijnstra Gudde. De gemeente Zaanstad en initiatiefnemer M. RUBINSTEIN zijn met diverse partijen in gesprek over subsidiëring en deelname aan financiering. Rubinstein - geïnspi reerd door het gelijknamige boek van Roald Dahl - lanceerde in fe bruari het idee voor het thema park. Het productieproces van chocolade staat model voor de at tracties. In de ogen van de bran che-experts heeft het concept gro te kans op levensvatbaarheid, om dat het uniek in zijn soort is in Eu ropa. Zaanstad kwam uit diverse locaties als meest geschikte plek naar voren. De Nederlandse cacao- industrie is grotendeels in deze streek gevestigd. Nader onderzoek moet uitwijzen wat de beste plek binnen de gemeente is. De Duitse ERIKA KLEMISCH is radeloos. Voor de tweede keer1 nog geen twee weken zijn haar kangoeroes verdwenen uit het; renpark in het Beierse Abenst» Elk spoor van de beesten ont breekt, aldus Klemisch. Het is raadsel hoe ze zijn ontsnapt. E niet aan de hekken gemorreld, als elf dagen geleden, en er ovi ic heen springen is onmogelijk. I misch maakt zich zorgen om SC py, Skippylinchen en hun driej ge zoon Karl. Ze zijn alle drie ii Duitsland geboren, dus het kli maat kan de beesten niet deref Dat het verkeer wel een groot g vaar vormt bleek wel bij de vori 1 ontsnapping. Het jongste gezin c lid, de eenjarige dochter Bien- chen, kwam toen ondereen air1' en overleed. Volgens Klemisch het ondoenlijk in haar eentje oj zoek te gaan naar de kangoerof Toch zit er niets anders op. f litie heeft haar te kennen gej_ wel iets beters te doen te hebt* Bernhard jr. en Annette in ontspannen sfeer in de echt verbonden „Zoenen we niet?" prevelde Annette Sekrève verbaasd vlak nadat de Utrechtse burgemeester Brouwer haar met prins Bernhard jr. in de echt had verbonden. Het prilste lid van het koninklijk huis was kennelijk niet onder de indruk van haar nieuw verworven status. „Wel eerst lezen," grapte de bruid toen haar echtgenoot door de burgemeester werd uitge nodigd de huwelijksakte te tekenen. Makelaar Diederik de Rooij f Haarlem was gisteren een van l' getuigen bij het huwelijk van pri Bernhard junior en Annette Sekrè1 De Haarlemmer is een 'goe vriend van het bruidspaar', aldus Rijksvoorlichtingsdienst. De Ro zetté zijn handtekening als getui van Bernhard-junior, volgend - Saskia Bish, die bevriend is met I nette Sekrève. Zaterdag zullen I evenals de andere twee getuig prins Maurits en prinses Marilèi1 opnieuw een rol spelen bij de kerl6 lijke inzegening. De koninklijke co11 tacten van De Rooij zijn in mal laardij-kringen in Haarlem algr meen bekend, maar vrienden collega's zwijgen er discreet ovei I op verzoek. De Rooij is een zoi van projectontwikkelaar Willem - Rooij, onder meer verantwoordel 1 voor de herinrichting van het Hoi1 plein in Haarlem en de bouw v s het KPMG-kantoor langs de A9.11 heeft hij inmiddels een makelaan opgebouwd met een 'apart circu11 en 'uitstekende relaties', aldus e 1 ingewijde. Prins Bernhard jr. (30) en Annette Sekrève (28) traden gisteren in de Utrechtse binnenstad in het huwe lijk. Ze arriveerden er in een fraaie antieke auto, een Minerva die in de vorige eeuw nog aan Beatrix' opa prins Hendrik heeft toebehoord. Omringd door zo'n veertig familiele den en vrienden gaven Annette en de tweede zoon van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven elkaar het jawoord. Prinses Juliana en prins Bernhard waren niet aanwezig, maar op de tafel tussen het bruidspaar en de burgemeester prijkte een groot, kleurig bloemstuk met in het mid den een witte anjer. De bruid droeg een lichtblauw man telpak van taft, ontworpen door Frans Molenaar, en de bruidegom had net als de mannelijke getuigen een bijpassende stropdas om. Vooral Annettes opvallende hoed met veel kleurige banden ontlokte veel reac ties aan de toegestroomde belang stellenden voor het historische Paushuize. Naast koningin Beatrix, prins Claus, Willem-Alexander, de familie Van Vollenhoven en de prinsessen Irene en Christina, woonden nog tal van andere prominenten de plechtigheid bij, zoals premier Kok, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, Martinair-directeur Schroder (een goede vriend van de koninklijke fa milie) en soapster Chris Zegers, die met Bemhard jr. bevriend is. Niet aanwezig waren de prinsen Johan Friso en Constantijn, maar Lauren- tien Brinkhorst, de vriendin van Constantijn, wis er wel bij. Prinses Marilène en prins Maurits traden op als getuigen voor Bemhard en An nette. De andere twee getuigen wa ren Diederik de Rooij, een goede vriend van de bruidegom, en Saskia Bish, een vriendin van de bruid. Grote afwezige was zoals verwacht Méxima Zorreguieta. De vriendin van Willem-Alexander zal morgen hoogstwaarschijnlijk ook niet bij de kerkelijke inzegening zijn, maar ve len achten de kans groot dat zij 's avonds op het huwelijksfeest in be sloten kring in Apeldoorn wel acte de présence zal geven. Annette mag zich nu prinses noe men, maar lijkt deze titel niet naar stig te ambiëren. „U mag mij noe men zoals u wilt. Ik blijf gewoon de zelfde persoon", zei de bruid na af loop. Op de vraag van een tv-ver slaggeefster of Annette, die overi gens door haar huwelijk geen adellij ke status krijgt, haar nieuw verwor ven aanspreektitel wilde uitspreken, bleef het onwennig stil. De kersverse Diederik van Rooijen. FOTO ANP RAYMOND RL/7711 - Haarlemse makelaar getuige 1 prinses heeft kennelijk nog niet ge oefend op de volzin 'prinses Van Oranje-Nassau - Van Vollenhoven'. Het kostte de bruid verder weinig moeite de vragen van de massaal aanwezige pers te pareren. Zo heeft Annette zich op school ooit laten ontvallen dat ze later tien kinderen zou willen. Of ze er nu nog zo over denkt? „Die vraag komt wat vroeg," antwoordde de bruid handig. „Ik ben net tien minuten getrouwd." Morgen wordt het huwelijk in de Utrechtse Domkerk ingezegend door de hervormde predikant Anne van der Meiden. Vandaag hopen Bemhard en Annette even bij te ko men. „Het zijn toch emotionele da gen," zei Annette. „We willen nu al les even rustig verwerken en ons op laden voor zaterdag." De overstel pende belangstelling mag overigens maandag weer over zijn, vindt het echtpaar, dat het gewone leven wil voortzetten zonder officiële ver plichtingen. „Maar op de trouwdag zelf is het erg leuk om zoveel blije gezichten te zien." BERRIT DE LANGE Bemhard en Annette zoenen elkaar op de receptie na de bruiloft. Dominee Anne van der Meiden. FOTO GPD BRAND 01 Vorige week moest ik een spinet ophalen uit Blari cum. Mijn broer, in het bezit van een bestelbus, wilde mij wel helpen. 'Als we nu eens,'zei ik, 'tij dens de wedstrijd Nederland-Italië gaan, dan is er niemand op de weg.ja,zei mijn broer, 'goed idee, maar als we dan weer bij jou thuis zijn, is de wedstrijd net afgelopen en moet ik naar huis rijden tussen uitgelaten bier drinkers. 'Welnee,zei ik, 'die wedstrijd is dan nog niet afgelopen, naarrhate to'n toernooi vordert en de wedstrijden belangrijker worden, neemt de kans ook altijd toe op verlengingen. Je zult zien: ook Ne derland-Italië wordt verlengd. Mijn broer was er niet gerust op. Hij in strueerde zijn zoon. Die zat voor de buis en kreeg de opdracht om ons via de carkit op de hoogte te houden van het verloop van de wedstrijd. Ondertussen reden wij over bladstille wegen. Af en toe zagen wij in de verte een tegenligger. Enthousiast be gonnen wij dan te wuiven en die tegenlig gers wuifden ook altijd terug. En wat een sensatie om moederziel alleen door de Schipholtunnel te rijden! Hoe eigenaardig

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2