Leidsch Dagblad aWJS SPri Meer zware drinkers in verkeer Netelenbos wil geld NS voor Schipholtunnel snel terug Peurbakken op z'n Japans Treinverkeer uren ontregeld zomer FIFA draait Afrikaanse droom de nek om verkopen Van Gaal bondscoach BLAD? 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD j Adres: OPGERICHT 1 MAART 1860 13 xchitect Fons erheijen tekent ieuwbouw voor bocht station 15 Voorschoten wil ook aan Leidse kant tolpoorten 17 Katwijk bakt grootste taart ter wereld voor goede doelen 18 20 Opnieuw een I Noordwijkse thuiswedstrijd Golf Club maakt voor Jimmyhat zich op voor op Werfpop TNT Dutch Open 21 Zenuwen bij de zusjes verstoren Williams-show op Wimbledon pjfels over tianasie kind kabinet twijfelt er toch of het in de nieuwe eutha- ewet moet opnemen dat tig zieke kinderen van ilf tot zestien jaar ook zon- toestemming van hun ou- euthanasie moeten kun- krijgen. Vandaag praat het net nog over de kwestie, r neigt ernaar het voorstel :hrappen. na 3 «works verkocht :gaal vuurwerk Enschedese vuurwerkbe- S.E. Fireworks verkocht aal vuurwerk aan particu- >n, heeft een oud-mede- ker onthuld. Gisteren hield politie twee mannen aan vuurwerk van het ontplof- inschedese bedrijf in huis den om door te verkopen, na 3 latje in wet bij roering euro ministerie van financiën via een wet voorkomen dat ememers na januari 2002 ducten blijven verkopen guldens. Het Amsterdam- bedrijf Amstel Diamonds t in een advertentie klan- de garantie tot 31 maart 0 onbeperkt te kunnen be- met guldens. Munten nen officieel tot 2007 bij banken worden ingewis- bankbiljetten tot 2032. ina 7 CBR wil dronken rijden terug op politieke agenda Het aantal mensen dat zwaar beschonken achter het stuur zit, is het afgelopen jaar met 10 procent gestegen. Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) vindt dat 'onrustbarend' en wil een onderzoek van het ministerie van verkeer en waterstaat naar de oorzaken. baseert zijn bevindingen op het aantal medische onder zoeken bij automobilisten. Dat is het afgelopen jaar met 10 procent gestegen. Een me- disch-psychiatrisch onderzoek via het CBR vindt alleen plaats den haag anp Het CBR wil met zijn actie de veronderstelling dat je met een paar biertjes op best nog ach ter het stuur kan, op de poli tieke agenda zetten. Het CBR als de bestuurder meer dan 2,1 promille alcohol in het bloed heeft en wordt doorverwezen door de politie. En het is geen incident, want die stijging heeft zich in de eerste helft van dit jaar doorgezet. Het bureau stelt in het jaar verslag dat het werkelijke aan tal zwaar dronken rijders ho ger ligt dan de getelde 4.111. Veel politiekorpsen laten een melding aan het CBR achter wege. Omdat het aantal men sen dat aan een verplichte Educatieve Maatregel Alcohol en Verkeer moest deelnemen 4 procent daalde, concludeert het CBR dat er een verschui ving plaatsheeft van matig drinken, naar veel te veel drin ken. Het CBR zegt de indruk te hebben dat de politieke be langstelling voor het gebruik van alcohol in het verkeer af neemt. „De aandacht vloeit weg", zegt CBR-directeur Vaessen. „Ik hoor nog maar weinig discussie hierover in de Tweede Kamer. Een paar bier tjes lijkt weer te mogen." Dat is des te treuriger, vindt Vaessen, omdat jaarlijks 2.500 gewonden vallen waarbij alco hol een rol speelt. Het CBR wil dat de politiekorpsen in elk ge val beter hun best doen de zware drinkers te melden bij het bureau. Nu laat een aantal korpsen die melding achter wege, waardoor de bestuurder irdbeving in Tio Istanbul een middelzware aardbe is vannacht bij de Turkse Istanbul een 31-jarige uw omgekomen. Zeker 34 nsen liepen verwondingen vooral omdat ze in paniek ramen en van balkons ongen. De beving had een cht van 4,2 op de schaal Richter. Vorig jaar werd noordwesten van Turkije getroffen door twee zware dbevingen. Daarbij vielen 18.000 doden. H: Bintjes zijn vervuilend )ert Heijn verkoopt vanaf 1 volgend jaar geen bintjes er omdat voor de teelt naar smaak van de supermarkt en te veel landbouwgif no- is. De stichting Natuur en lieu is zeer verheugd en )beert nu ook de aardappel- werkende industrie zover krijgen. De aardappelboe- denken dat AH er te wei- op verdient. MNDAAG 22 PAGINA'S leiden Bij gymnastiekvereniging Excelsior was er Japanse muziek en acrobatiek aan boord, gisteravond tijdens de vijftiende Peurbakkentocht door de Leidse wateren. Veel van de 48 'bakken' waren opgetuigd met symbolen uit het land van de rijzende zon. Het is tenslotte maar een keer Japanjaar in Leiden. Ondanks de dreiging van een bui - die gelukkig niet viel - was het weer stampend druk op de kaden en bruggen. Pagina Leiden: Carnaval op het water. FOTO TACO VAN DER EB utrecht/leiden anp inenland itenland iltuur en Kunst Dnomie iloof en Samenleving14 sprek van de Dag2 13,15,17 Groen 10 levisieprogramma's eeroverzicht eg en Wiel Door een stroomstoring in de verkeersleidingspost van de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht heeft het treinverkeer van en naar de Domstad giste ren anderhalf uur volledig stil gelegen. Zo vielen ook de rit ten van intercity- en stoptrei nen van en naar Leiden CS, Leiden Lammenschans en Al phen aan den Rijn uit. De NS zetten bussen in voor de gedupeerde reizigers, maar dat was niet voldoende om alle treinreizigers te vervoeren. „Dat is altijd lastig. In een NS- dubbeldekker gaan duizend tot vijftienhonderd mensen en in een bus maar zeventig", al dus een woordvoerder van de NS. Reizigers in het hele land liepen daarom forse vertragin gen op. Enkele honderden rei zigers hebben minutenlang vastgezeten in stilstaande trei nen in de wijde omgeving van Utrecht. Gedupeerden kunnen bij de NS klantenservice een aan vraag doen voor schadever goeding. „Als mensen aan toonbaar financieel schade hebben geleden, zijn wij over het algemeen coulant", aldus een NS-zegsman. De storing ontstond doordat beeldscher men van de verkeersleiders doorbrandden, waardoor het niet mogelijk was de wissels en seinen te bedienen. den haag anp Minister Netelenbos van verkeer doet geen enke le concessie aan de Nederlandse Spoorwegen in het conflict over de financiering van de Schiphol- spoortunnel. Ze wil het teveel aan subsidie dat ze heeft bijgedragen aan de aanleg, zo'n 80 miljoen gulden, zo spoedig mogelijk teruggestort zien. De NS denken er niet aan terug te betalen en willen een bemiddelaar de fraudezaak laten oplossen. De aannemerscombinatie die NS inschakelde voor de aanleg van de timnel werkte met gefin geerde facturen. Op die manier onttrokken ze bovenmatige winst aan het zicht. De aannemers haalden uiteindelijk een rendement van 18,9 procent, terwijl het contract 2,65 procent toe- U Zuid-Afrika rouwt collectief na toewijzing WK 2006 aan Duitsland pretoria eelco van der linden ale! ruimt op! Naast de vele showroommodellen met kortingen tot wel 50%, 1 we voor deze opruiming door onze gehele collectie scherpe aanbiedingen, •oiste meubelen voor de laagste prijs! Wacht met te lang, want op op KATWIJK. AMBACHTSWEG I I -1 LEIDERDORP. MEUBELPLEIN DIEMEN OP DE SNIEP I INFO-TELEFOON 071-402 81 S Zoals het bomvolle centrale Churchplein van Pretoria had moeten exploderen, zo implodeerde het. Enkele seconden van to tale ontreddering en twijfel. „Ze kunnen het niet aan hen geven, het is onze beurt", had de 25-jarige Mike even ervoor nog ge zegd. Maar ze gaven het wel aan hen. Tienduizenden ogen staren vol ongeloof naar het megascherm met beelden uit een wereld die opeens weer echt een andere wereld lijkt. „Europa heeft ons verraden", mompelt Mike. De klap is hard aangekomen. Wekenlang was Zuid-Afrika in de ban van de WK. Tij dens het grote aftellen, samengevat op hele voorpagina's van zowel de 'zwarte' als de 'blanke pers' groeiden de verwachtingen. Gistermorgen was iedereen het erover eens dat de organisatie naar Zuid-Afrika moest gaan. Het was gewoon een kwestie van ge rechtigheid. 'Give it to us', kopte de Sowe- tan, Zuid-Afrika's grootste (en zwarte) krant. 'Hoor Afrika se stem', schreef het Afrikaner blad Beeld, De natie was één. „De WK in Afrika was meer waard ge weest dan miljarden ontwikkelingshulp", zegt één van de teleurgestelde supporters op het Churchplein. En hij heeft gelijk. Een dergelijk evenement van een sport die iede re Afrikaan in het hart draagt, was een ge weldige morele opkikker geweest. Het zou een concrete bijdrage hebben geleverd aan wat de Zuid-Afrikaanse president Thabo Mbeki de Afrikaanse Renaissance heeft ge noemd: het ontwaken van een continent dat trots op zichzelf is en weet dat er meer is dan aids, hdnger en oorlog. Mbeki toonde zich gisteren een sportief verliezer. Hij feliciteerde de Duitsers en complimenteerde de Zuid-Afrikaanse dele gatie. Maar, zei Mbeki ook: .Afrika heeft vandaag verloren." Nadat Europa negen keer de WK heeft mogen organiseren en Azië de eer te beurt valt in 2002, was de keuze voor het voetbal gekke Afrika terecht geweest. Zuid-Afrika is stond. Na de cijfers te hebben gezien, conclu deerde Netelenbos dat ze te diep in de buidel heeft getast voor de tunnel onder de nationale luchthaven. Justitie onderzoekt de handel en wandel van de aannemers. De NS betreuren dat de aannemers hebben ge sjoemeld, maar wijzen elke directe betrokken heid van de hand. Maar volgen Netelenbos had den de NS zicht moeten hebben op bovenmatige winsten van de aannemers. Het feit dat uit on derzoek van KPMG eerder bleek dat de aanne mers met valse facturen werkten, pleit de NS niet vrij, zo schrijft ze aan de Tweede Kamer. Nete lenbos zal opnieuw berekenen op hoeveel subsi die de Spoorwegen recht hadden en het teveel betaalde bedrag terugvorderen. op het continent het land dat het beste in staat is om een WK te organiseren. Infra structuur, stadions en accommodatie zijn van westers niveau. Economisch verlies is er ook. Berekend was dat de organisatie van de WK Zuid- Afrika 150.000 nieuwe banen zou opgeleve- ren en dat in een land met een werkloos heidspercentage van rond de 33 procent. De touroperators hadden berekend dat de miljoen extra bezoekers samen voor 5 mil jard gulden zouden uitgeven. Zuid-Afrika was kwaad gisteravond. De 'national party' werd afgelast. Ex-president Nelson Mandela zei zeer teleurgesteld te zijn. Hij had nog geprobeerd invloed uit te oefenen op de twijfelaars, maar ook zijn enorme morele gewicht had deze keer geen effect. Pagina 6: HBG vaart wel bij WK voetbal in Duitsland Pagina 21: Aziaten draaien FIFA-baas Blatter een loer Jan Raas inspiratie voor Leon van Bon tours fred segaar Uitgerekend op dag dat di recteur sportief Jan Raas de Tour de France met een kort bezoek vereerde, stimuleer de de grote baas van de Ra- bobank-ploeg zijn renners tot grote daden. Leon van Bon zette met een etappeze ge in Tours de kroon op het werk van de eerste week. Ra bobank boekte na twee jaar weer een succes in 's werelds belangrijkste wielerronde. „Ik heb blijkbaar een neusje om de goede dag uit te zoe ken", lachte Raas. Van Bon, regerend nationaal kampioen op de weg, was in 1998 in Pau ook de laatste Nederlander geweest die een rit in de Tour de France won. Laurent lalabert heeft de ge le trui na twee dagen moeten afstaan aan de 36-jarige Itali aan Alberto Elli. Servais Kna- ven is de beste Nederlander in het algemeen klassement. Hij staat op de achtste plaats. NR. 42355 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 TKnrpm soms niet op de verplichte cursus hoeft, of ontkomt aan een medisch-psychiatrisch onderzoek. Het CBR wil dat bij het op maken van een proces-verbaal automatisch melding wordt gedaan bij het CBR. „De pakkans is al zo laag. Het moet dan niet van regio naal korpsbeleid afhangen of aan de aanhouding een ver volg wordt gegeven", stelt Vaessen vast. amsterdam gpd Louis van Gaal wordt de nieu we bondscoach van het Neder lands voetbalelftal. Hij volgt Frank Rijkaard op die vorige week meteen na de uitschake ling in de halve finale van Euro 2000 ontslag nam. De KNVB en Van Gaal onder handelden vanochtend nog over de laatste details in het contract dat na het WK van 2002 in Japan en Zuid-Korea af loopt. Van Gaal wordt na Rinus Mi- chels, Dick Advocaat. Guus Hiddink en Frank Rijkaard de vijfde bondscoach in tien jaar. De oud-trainer van Ajax, die twee maanden geleden voortij dig Barcelona verliet, noemt het bondscoachschap van Oranje de 'mooiste en hoogste baan' die een trainer zich kan wen- HET WOORD IS AAN Seneca Het beste geneesmiddel voor woede is uitstel. 18° 11717° 10718° ÏS£S& 50% 60% 40% 30% 20% 20% COMPAQ PRESARIO 5858 óók zaterdags geopend De nieuwste trends in keuken- en wastafelbladen vindt u bij Erbi. Kom zaterdag 8 juli a.s. kijken in showroom de Connection en vraag hier deskundig BladAdvies. 09.00-17.00 uur geopend I 09.30-15.30 uur 1 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: I Voorletters: m/v I Plaats: I Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Por maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) j Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Léldsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 712141 400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1