Jimmyhat verlegt grenzen Een Slot voor Jan, Jans en de Kinderen Love Parade verspreidt zi 23 Cultuur Kunst Kerkrade geen WK, wel een soort 'Wimbledon' Terras VRIJDAG 7 JULI 2000 Drieluik krijgt publieksprijs leiden Bij wijze van eerbetoon aan de grote meester, doen elk jaar tientallen Leidse amateur-schilders in het kader van de La- kenfeesten mee aan de Rembrandt-schilderwedstrijd. Het pu bliek bepaalt daarbij wat het meeste in de smaak valt. Dat was ditmaal overduidelijk een drieluik over Rembrandt zelf van de hand van mevrouw Molmans dat 148 stemmen kreeg. Het werk, alsmede dat van de andere prijswinnaars en deelnemers, is de zomer door te bezichtigen in de Hooglandse Kerk. Het niveau van de zondagschilders was dit jaar heel behoorlijk. foto hielco kuipers Meisjesfeest in SieboldHuis leiden Hina Matsuri, oftewel 'meisjesfeest', is in Japan een gro te gebeurtenis. Over het hoe en waarom van dit typisch Japanse feest wordt in het SieboldHuis op zondag 9 juli vanaf 14.00 uur van alles verteld. Daarbij is tevens de gelegenheid om een echte Japanse poppenopstelling te bekijken zoals die bij dit feest wordt gebruikt. De opstelling is daarna nog twee weken in het SieboldHuis (Rapenburg 19 in Leiden) te zien. Tentoonstelling Nederlands landschap NOORDwuKBewolkte luchten, helder licht en vlakke einders. Het Nederlandse landschap staat centraal in de tentoonstelling die van zaterdag 8 juli tot en met woensdag 2 augustus te zien is in de N.H. Kapel aan de Hoofdstraat 96 in Noordwijk aan Zee. Vijf kunstenaars, die zich hebben laten inspireren door typisch Nederlands landschap, exposeren hier hun schilderijen. Concerten op Knipscheer-orgel noordwukWie het Knipscheer-orgel in de Grote of St. Jeroens- kerk in Noordwijk wil horen galmen, kan zijn hart ophalen ko mende zomer. Op het orgel wordt iedere week op donderdag avond vanaf 20.15 uur een concert gegeven. Anton Doornhein verzorgt het eerste optreden in de reeks op 13 juli. Hij speelt on der meer werken van J.S. Bach. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VW (De Grent 8), Music All In (Van Limburg Strirumstraat 48) en Boekhandel Van der Meer (Vuurtorenplein 10), allen geves tigd in Noordwijk. Elf miljoen voor een Rubens londen Het schilderij Diana met nimfen op de jacht van de Belgische schilder Peter Paul Rubens heeft op een veiling in Londen 11 miljoen gulden opgebracht. Het doek uit 1636 toont de Romeinse godin van de jacht terwijl ze met drie uit de klui ten gewassen nimfen op hertenjacht is. Een portret van de Ve- netiaanse meester Titiaan bracht 7,4 miljoen pond op. KERKRADE ANP Het Wereldmuziekconcours WMC in Kerkrade kan niet langer het wereldkam pioenschap blaasmuziek claimen. Oor zaak: er is ondanks jarenlange onderhan delingen nog altijd geen internationale koepelorganisatie. Die is noodzakelijk om een WK te organiseren. Het WMC, waar het Leidse muziekkorps K&G grote triomfen vierde, wil nu het Wimbledon van de blaasmuziek worden- .„Waar er niet voldoende draagkracht is voor een wereldkampioenschap, moet de kwaliteit van het WMC van mondiale bete kenis zijn", voorzitter aldus Bogman. Bogman deed zijn uitspraken op kasteel Rolduc in Kerkrade tijdens de onderteke ning van een convenant tussen de stich ting WMC en de stichting NIB Utrecht. NIB staat voor Nederlands Instituut voor de Blaasmuziek. Er is een gezamenlijk be leidsorgaan gecreëerd, dat de blaasmuziek in Nederland gaat promoten. Volgend jaar wordt in Kerkrade voor de veertiende keer een WMC gehouden. De organisatoren verwachten dan 16.000 deelnemers uit 45 landen. De kosten van het WMC bedragen 5 miljoen gulden. Het WMC bestaat volgend jaar vijftig jaar. Tijdens de Lakenfeesten kun je je nog met moeite een weg ba nen langs en tussen de vele ter rassen in de Leidse binnenstad. .Het lijkt nu onvoorstelbaar dat in de verkie- zorg Alexander Pechto blijkbaar geen gebruik informatie bij het Gen chief - één van de bes land. Maar gelukkig h Jan Dr Leidse band opnieuw op Werfpop In 1998 was het de voor ronde voor lokale bands die Jimmyhat op Werfpop bracht. Nu, twee jaar later, is de Leidse groep weder om gevraagd te komen spelen in het Van der Werfpark. Een teken van erkenning. Desondanks maakt dat de spanning er niet minder om. Het de buut voorbij, weet de band ditmaal de kritsche ogen van de 'talentscout' van de grote platenmaatschappij Roadrunner op zich ge richt. Die voel je. LEIDEN LESLEY GRIETEN „De eerste keer Werfpop was echt te gek. Spelen op een festi val waar we daarvoor regelma tig zelf naar toe gingen. Dat op treden was voor ons een sym bolisch grens", vertelt drum mer Lodewijk Schutte. „Want na dat optreden is er veel met ons gebeurd." Daarmee drukt hij zich nog voorzichtig uit. De eerste plaats bij de Zuid-Hollandse Popjacht en bij de Battle of the Bands bracht Jimmyhat in de finale van de Grote Prijs van Neder land. Daar werd de band derde en sleepte drummer Schutte de muzikantenprijs van 2500 gul den in de wacht. „Daarop volg den ongevee zo'n vijftig optre dens binnen het jaar. Voor amateurs met eigen repertoire is dat heel wat", zegt zanger/gi tarist Dennis Holswilder. Live slaan de energieke, dy namische nummers in de stijl van bands als Tool en Sound garden dus aan. Jimmyhat heeft er ook geen problemen mee dat ze regelmatig het label Stoner- rock krijgt opgeplakt. „Het is soms juist wel makkelijk. Ik luister ook naar andere muziek zoals de platen van David Bo wie", vertelt Schutte. „En ik zit, geloof ik, nu in mijn Beatles-pe riode", voegt Holswilder er la chend aan toe. Om maar aan te CEES WAAL De Leidse band Jimmyhat speelt een thuiswedstrijd op Werfpop. De groep hoopt daar talentscouts te kun nen overtuigen van de kwaliteiten. foto pr geven dat de band zich niet blind staart op één genre. „We luisteren allemaal naar verschil lende soorten muziek. Natuur lijk, daardoor word je beïn vloed. Maar onze muziek klinkt toch heus als Jimmyhat." Om de energie van het podi um over te hevelen naar cd dook de band dit jaar met pro ducer Frans Hagenaars de stu dio in om te werken aan het de buut getiteld Automagic. De demo daarvan ging naar de pla tenmaatschappijen. „De basis is gelegd, de opnamen zijn klaar. Nu nog het mixen, mas- teren, het artwork en de distri butie. Dat kost een hoop geld en daar hebben we een platen maatschappij voor nodig," ver telt Holswilder. Een bescheiden resultaat is door dat rondsturen al geboekt. Een scout van de platenfirma Roadrunner komt spieden op Werfpop. Hoewel Schutte nu al klamme handen heeft, is de voorbereiding niet anders dan voor elk ander optreden. „Net als altijd oefenen we nu op de nummers die we zondag gaan spelen. Zodat de set soepel loopt," zegt Schutte. Jimmyhat kan in elk geval re kenen op de steun van de Leid se fans. Bij die thuiswedstrijd staan er overigens niet alleen bekenden vóór het podium. Schutte's broer Olivier speelt in Deire en de bassist van I$I$ was jaren geleden nog vaste gast bij Jimmyhat. Met de nieuwe bassist in de gelederen is Jimmyhat er hele maal klaar voor. De muzikanten barsten van de ambitie. Het liefst spelen ze zo snel mogelijk eerst heel Nederland plat om vervolgens met de steun van de platenmaatschappij ver over de grenzen te kijken. Hun muziek leent zich er voor. „We willen geen lokaal bandje blijven," zegt Schutte. „Maar we zijn wel een echte Leidse band," lacht Holswilder. En om die opmer king kracht bij te zetten showt hij trots zijn stevige onderarm. Daarop een flinke tattoo, zijnde het wapen van Leiden, de sleu tels. Of de band zondag op Werf pop bij de platenmaatschappij in de smaak valt of niet; Jimmy hat laat zich in elk geval niet uit het veld slaan. „Die cd zal er komèn, desnoods doen we het zelf." Jimmyhat speelt zondag van 18.20 tot 19.00 op het Zuidpo dium. Andere acts op Werfpop vanaf 13.30 uur: Deire, I$I$, Speedy J, Poor Man Friend, Krang, Fula Band, Daryll Ann, Dilana Smith, DJ Remy, Cam ping Municipal, The Roadies. en dat die er nooit zou ko men. Ook om die reden kon op de pleintjes en langs de grach ten maar beter geparkeerd wor den. In het begin van de jaren zestig kende Leiden slechts één echt terras in de binnenstad, maar dat was dan wel een buitenge woon prestigieus en deftig ter ras. Veel stad- en regiogenoten zullen zich In den Vergulden Turk aan de Breestraat nog her inneren. Wie op de bus in de Breestraat moet wachten kan nog steeds genieten van de in drukwekkende timpaan boven de ingang van V&D, waaraan het restaurant zijn naam dank te. Vanwege de uitbreidingen van V&D moesten het restau rant en terras verdwijnen. De Vergulde Turk verhuisde naar wat toen Het Schuttershof heet te, en later Wienerwald. Nu is dat Stadscafé Van der Werff. Rond 1960 gold algemeen: hoe meer kaalslag, hoe beter. Sloop en hoogbouw zijn synoniemen voor vooruitgang. Vol trots toonde de gemeente Leiden een maquette in De Waag, waarop te zien was hoeveel ho ge gebouwen en stadsdoorbra- ken in 2000 in de binnenstad gerealiseerd zouden zijn. Maar zelfs bij die tijdgeest ging het klakkeloos inlijven van De Ver gulde Turk bij V&D menigeen te ver. Na veel discussie en ge doe stelde Monumentenzorg voorwaarden aan de inlijving. Zo moesten het fraaie achttien- de-eeuwse trappenhuis en stucplafonds uit verschillende periodes beschermd worden en behouden blijven. Mokkend hield V&D zich aan haar woord. Kennelijk is deze geschiedenis vergeten bij de gemeente. In Leiden zorgen - als enige ge meente in Nederland - Groen Links en D66 voor de continuï teit in het dagelijks bestuur. D66 wethouder monumenten- na hetr ken va J mijn voor het indienei zwaarschriften tegen 1 '1 vernieuwingsstructuu marktgebied en omge 1 Op 1 juli, in het kader Dag van de Architectut! een gemeentelijk kraa 'het gat van Van Nelle informatie over het Aa gebied. Hoewel, actue w info-krantje van de ge,x staan op een foto drie ders, van wie er inmid verdwenen zijn. Wel n de handzame en leuk geven samenvatting v rapport- Dróge. Tere< onze Alexander het bo trots uit. Op de Dag van de Are!11 circuleerde tevens een n kopie van een steden e kundige studie over hi c marktgebied, die de w1 ders nog steeds geheii den. De projectontwil51 MAB is de opdrachtgec] het Atelier PRO voor d honderd bladzijden te boek vol tekeningen, ningen roepen direct ties op met de planne 1960 voor het jaar 200 dan erger. Het is natui schandelijk dat de wet weer eens relevante in achterhouden. Maar misschien doen uit schaamte over de van het rapport. Vein en doorbraakplannen 1960 zullen de huidige ders geen weet meer 1 c Maar mogelijk hebber begrepen dat het rapp )i einde maakt aan de cl d vertrouwdheid, harmt t herbergzaamheid van nenstad. In het rappo ook nergens een terra H kend, zelfs niet bij het pleintje aan de Breest ti hoogte van De Waag. zover van De Verguldt c 1j TT 1 TT" 1 Dansevenement verkent drie nieuwe steden ZEIST GPD De dikke rode 'je-weet-wel' ka ter hangt prominent aan het hek van Slot Zeist. Een naam heeft het beest niet, maar ieder een kent 'm. De rode kater is sinds de allereerste aflevering in 1974 hét beeldmerk van de strip Jan. Jans en de Kinderen. 'De bekendste familie van Neder land', volgens Slot Zeist, dat een expositie wijdt aan Jan Kruis, de schepper van het ge zin Tromp. Dat bestaat naast pa en ma nog uit de dochters Kar lijn en Catootje en sinds een paar jaar uit het nakomertje Gertje. Jan, Jans en hun kinde ren spelen sinds 1974 elke week een hoofdrol in een strip op de voorlaatste pagina van de Libel- Ie. Sinds kort schrijft Jan Kruis (66) de strip niet meer zelf. Hij is overgenomen door anderen, onder de naam studio Jan Kruis. Dat afscheid was de re den voor Slot Zeist om aan dacht aan het werk van Kruis te besteden. In de vier zalen we melt het van de rode katers: als pluche knuffeldier, ovenwant, op een puzzel, op postzegels, kladblocs, pakken pannenkoe^ kenmix, je kunt het zo gek niet verzinnen. De merchandising rond Jan, Jans en hun kinderen is dan ook een succesverhaal. Kruis zelf is er ook de man niet naar om moeilijk te doen over derge lijke lucratieve bijverschijnselen van een succesvolle strip, zegt hij in een vijf jaar geleden ver schenen overzichtsboek over zijn werk. „Ik ben van huis uit een reclamejongen en volstrekt niet vies van commercie. Geld heeft altijd een belangrijke rol gespeeld, ik heb nogal wat dure hobby's. Ik mag graag af en toe een auto kopen, nieuw of klas siek. Ik heb wel wat Bourgondi sche trekjes." De tekenaar Jan Kruis met zijn geesteskinderen in Slot Zeist. Kruis begon zijn werk als re- gedateerd aan, een soort Fiep clametekenaar (onder meer Westendorp-stijl. En natuurlijk Shell, Daf en Porsche), tekende zijn er in Zeist wat vitrines met de strip Sjors en Sjimmie en il- tekeningen en briefjes van Jan lustreerde verhalen in de Mar- als kind, en natuurlijk heeft het griet en de Spiegel. Het werk talent er altijd al in gezeten. Er voor Shell ademt een typische is een mini-oorkonde uit 1945 jaren vijftig sfeer uit. Die teke- waarin bakkerij Jansse uit de ningetjes doen nu charmant Oranjeboomstraat in Rotter dam de eerste prijs van de te kenwedstrijd aan Jan Kruis toe kent, toen twaalf jaar. De grote vraag voor veel Li- belle-lezers is altijd geweest in hoeverre het gezin Tromp leek op het gezin van Jan Kruis. Ook de tekenaar heeft twee dochters (Leontine en Andrea), er was, net als in de strip, ook bij het gezin Kruis een rode old-timer, en ook teckel Lotje en de rode kater hoorden ooit bij het gezin van de tekenaar. Natuurlijk haalde hij zijn inspiratie uit zijn eigen gezin, geeft Jan Kruis in het overzichtsboek toe, maar het is geen autobiografische strip. Aan de andere kant: de strip handelde over een door snee gezin, waarin afzakkende sokken, televisie kijken ja of nee, nieuwe vriendjes en lo geerpartijen van opa, een bron van inspiratie vormen. Net als zijn stripgezin, ver huisde Jan Kruis naar het plat teland van Drenthe, dus over eenkomsten zijn er zeker. Groot verschil: na twee jaar zette Kruis de strip 'stil'. Catootje en Karlijn werden geen dag ouder, en daarom kon Jans onlangs nog van een nakomertje beval len. Gertje. De inspiratie voor die verhaallijn kreeg de teke naar door de zwangerschap van één van zijn dochters. De expositie in Zeist laat veel werk van de tekenaar zien, maar geeft jammer genoeg erg weinig tekst en uitleg over de tentoongestelde werken en de man die het allemaal maakte. Die informatie staat wel in het prachtige overzichtsboek dat in 1995 verscheen en bij de expo sitie te koop is. Ook is het de or ganisatie gelukt om Jan Kruis zo ver te krijgen om op drie maan dagen zelf rondleidingen te gaan verzorgen. Alleen voor groepen van maximaal 50 per sonen, kosten inclusief koffie en gebak f 19,50 p.p. Overzichtstentoonstelling Jan Kruis, 4 juli tot en met 17 sep tember 2000, Slot Zeist, Zin- zendorflaan 1. Telefoon 030- 6921704. T/m 17 sept, di t/m vr 11.00 tot 17.00 uur en za en zo van 13.00 tot 17.00 uur. En treeprijs f 9,50, met korting f 7,50, jeugd tot 14 jaar f 5,- De Love Parade die morgen wordt gehouden in Berlijn breidt zich uit over de continenten. Dit jaar verkent het in 1989 begonnen Duitse dans evenement onder de noemer 'One World, One Love Parade' al drie nieuwe steden. Vorige week zaterdag was het Wenen, waar enkele tienduizenden mensen dansten. En te gelijk met de Berlijnse optocht worden zo'n honderdduizend mensen in de Noord-Engelse industriestad Leeds verwacht. Eind oktober volgt een slotmanifestatie in Tel Aviv. In 2002 moet de Love Parade in vijf continen ten plaatsvinden, verklaarde woordvoerder En- ric Nitzsche. Er bestaat interesse uit Chicago, Sidney, Hongkong, Kaapstad, Mexico-Stad en Moskou. Een 'liefdesmars' door Buenos Aires in 2001 is inmiddels vastgelegd. „Logisch, techno is een wereldwijde cultuur geworden", aldus Nitzsche. Vooral in het voormalige Oostblok zijn de pompende technobeats een voltreffer bij de naar afleiding snakkende jeugd. Ma: het westen blijft de populariteit stijgen. In Berlijn zullen zaterdag weer nti dance-fanaten uit alle uithoeken vanr deelnemen. Het grootste muziekfeest t< groeide in de jaren '90 uit tot een onwa r lijk mega-evenement. Vorig jaar trok hi veer 1.5 miljoen mensen naar Berlijn. V De opzet van de beginjaren, een altf i demonstratie voor vrede en tolerantie, anderd. Opnieuw trekken een vijftigta Argentijnse, Nederlandse, Italiaanse, R- en ook Belgische trucks, volgestouwd sterkers en luidsprekers, door de boule Tiergarten in hartje Berlijn. Ongeveer zorgen voor de muziek, 's Avonds vin< spreid over de stad, honderden kleine techno-party's plaats. Danspuristen klagen over de grootse! van het 'commerciële' evenement. Ter1 de 'echte' dansmuziek organiseren zi'( kertijd de Fuck Parade. Opnamen film Nynke begonnen amsterdam anp Regisseur Pieter Verhoeff is, on der meer in Wassenaar, begon nen met de opnamen voor de film Nynke, over het levensver haal van kinderboekenschrijf ster Nienke van Hichtum, echt genote van Pieter Jelles Troel stra. Nynke gaat in het najaar van 2001 in roulatie in de Ne derlandse bioscopen. De (inter nationale) première is tijdens het Film Festival in Cannes. Nienke van Hichtum, pseudo niem voor Sjoukje Bokma de Boer, leefde van 1860 tot 1939 en werd wereldberoemd door het boek Afke's Tiental (1903) over een groot Fries gezin. De hoofdrollen in de film worden onder anderen gespeeld door Monic Hendrickx (Nynke), Je roen Willems (Troelstra), Peter Tuinman en Carine Crutzen. Het idee Korevaarstraat II. Tel. 071 - Onze keukens kenmerken zich door het exclusieve ontwerp, desig

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18