Voorschoten wil ook aan de Leidse kant tolpoorten Jacobswoude koopt 'schoonheidsfoutje' af linde nadert voor Jekkersgaardflat CDA:Commotie over adviseur schuld gemeente' Itf Regio/Rijn Veenstreek Klaar voor de start van de Weteringloop arniond trekt extra miljoen ]t voor cultureel centrum 'Nieuwbouw Liduina kan ook elders in Warmond' Caravanbedrijf schat schade op miljoenen Raad betreurt vertrek SGP'er - DAC 7 JULI 2000 oude wetering Tientallen kinderen zijn in afwachting van het begin van de jaarlijkse Weteringloop. Op een mooie donderdagavond moe ten zij twee kilometer door Oude Wetering afleggen. Bij de jeugd tot en met zes jaar blijken Kevin Kerkvliet en Evi Rietbroek uiteindelijk de psflessendepot Voorschoten in orde ikchoten Het gasflessendepot bij ijzerhandel Verhoog in centrum van Voorschoten voldoet aan alle voorschriften en nt geen bedreiging voor de omgeving. Wethouder Draijer dat gisteren weten aan de buren van Verhoog die bezwaar v ïkten tegen de opslag van de flessen. Zij hebben het gevoel n er een 'tijdbom' tegen hun gevels staat. „TNO en een insti- 01 op het gebied van brandpreventie hebben de zaak onder- e it en hebben niets onregelmatigs geconstateerd. Dat blijkt Ie voorlopige resultaten van hun onderzoek. Als alles op pa- J staat, praten we na de vakantie verder met de bewoners", rj is Draijer. 'üpA tegen project Noordbuurtseweg trwoude Het CDA in Zoeterwoude heeft gisteren tegen het 'c gepaste plan voor renovatie van de Noordbuurtseweg ge- re nd. De maatregelen die B en W willen treffen om de ver- 1 rsveiligheid daar te vergroten gaan de fractie niet ver genoeg, verankering van de kademuren is geschrapt. Verder komen - een zogeheten 'fietssuggestiestroken' op de weg die een der- - ulometerzone wordt. Het CDA had beide maatregelen wel ig zien doorgaan. De overige partijen vinden dat het project J rdoor te duur wordt. Progresief Zoeterwoude en WD gingen i juni al akkoord met een versobering van de opknapbeurt, werkzaamheden kosten Zoeterwoude ruim 3,3 miljoen gul- nitsloo toch uit gemeenteraad stgeest De afgetreden Oegstgeestse WD-wethouder Smits- stapt alsnog op uit de gemeenteraad. Smitsloo stelt per 1 tember zijn plaats in de raad beschikbaar. Na zijn vertrek uit 01 college liet hij weten de WD de cug toe te keren en door te te n als 'onafhankelijk raadslid'. Dat voornemen herhaalde hij 'P e weken geleden nog. Nu laat hij weten lid van de WD te 1ven. Naar verwachting volgt winkelier Klaver hem op. ,J egstgeest beproeft biozakjes !s stgeest Oegstgeest doet toch mee met een landelijke proef t afbreekbare vuilniszakken. Een meerderheid van de ge- e( enteraad ging gisteravond met grote aarzeling akkoord met n plan. De WD stemde als enige tegen omdat ze vindt dat het c' n taak is van de gemeente om biozakken te promoten. De ni rige fracties zien eigenlijk ook niets in het subsidiëren van r$zakjes, maar gingen overstag na lang aandringen van wet- ïder Van Eisen. Inwoners krijgen in september één gratis 0 ismeelzakje om hun afval te scheiden. Daarna moeten ze de jes in de supermarkt kopen. De proef is bedoeld om meer P afval op te halen. J inge Voort 30-kilometerweg iSTGEEST De Lange Voort in Oegstgeest wordt toch een 30-ki- - ïetergebied als het aan verkeerswethouder Van Eisen ligt. t zei hij gisteren in de gemeenteraad. Op zijn oorspronkelijke e om van de weg een 50-kilometergebied te maken met mpels en plateaus, kreeg Van Eisen veel kritiek van bewo- s en raadsleden. De gemeenteraad spreekt zich in het najaar ,i over het voorstel. irede school' Poelgeest gaat door iSTGEEST De gemeenteraad van Oegstgeest is gisteren ak- >rd gegaan met de 'brede school' in Poelgeest. Een brede 1 looi is een school die ook voor andere doeleinden geschikt is li onderwijs, zoals kinderopvang. De raad wil dat andere si lolen na een jaar ook met naschoolse opvang kunnen begin- ?i als het onderwijsexperiment aanslaat. De brede school op w nieuwe openbare basisschool Oudenhof-Bokkesprong be- t in september en duurt twee jaar. Voorlopig biedt de school li ?en naschoolse eri tussenschoolse opvang. E o mond trekt ruim een mil- 1 gulden extra uit voor de vv van het nieuwe sociaal ureel centrum. Dit betaalt 'emeente uit de opbrengst de aandelen van het Bouw- is Nederlandse Gemeenten, voor Warmond 1,8 miljoen len bedraagt. Alleen het stribbelde gisteravond tij- s een raadsvergadering nog ds tegen. Het CDA stelde r om 'binnen vier tot zes inden' te komen tot een be sparing op het gebouw zonder de 'functionaliteit' van het pand aan te tasten. Maar vol gens de wethouders en de an dere fracties is dat niet moge lijk. Bovendien willen ze geen tijd verliezen. Wethouder Van den Aardweg dreigde Bezuyen nog met een juridische proce dure vanwege zijn uitspraak over het falen van het college. Hij trok zijn dreigement even later weer in. Bezuyen zag er de grap wel van in en zei opge lucht te zijn dat hij nu 'de bak niet in hoefde'. flat aan de Dekkersgaard in rmond gaat over ongeveer lerhalf jaar tegen de vlakte, eigenaar, woningstichting rmunda, heeft een sloopver- ïning aangevraagd voor het ld. De flat die dateert uit de !n zestig moet plaatsmaken 'r het nieuwbouwproject op kop van de Dorpsstraat. Een •ermarkt en woningen ma- i deel uit van dat plan. War- nda streeft ernaar om de flat >r 1 juni 2001 leeg te hebben, uit de meeste van de zestien 'artementen zijn nog be- ond. Met ingang van deze and krijgen de overige be- ners voorrang voor de hui- i die in Warmond vrijkomen die overeenkomen met hun en wensen. Ie bewoners van de Dekkers- 'rd hebben onlangs hun nsen kenbaar gemaakt tij- is persoonlijke gesprekken t vertegenwoordigers van de ningstichting. Volgens War- inda-voorzitter j. van Mame- i bleek daaruit dat iedereen <Varmond wil blijven. Slechts 'v bewoners hebben uit- ikkelijk gevraagd om te mo- i terugkeren naar de kop van Dorpsstraat, als het project ar is. Ie woningstichting heeft een goeding in petto voor de be- ners. die door de gedwongen huizing op kosten worden aagd. „Ik kan er nog niets :r zeggen, maar het is een re- ijk bedrag", aldus Van Mameren. „We zitten zeker niet onder wat elders in de regio ge bruikelijk is." De bewoners van de Dekkers- gaardflat horen al jaren over sloop. Medio jaren tachtig ver scheen het eerste bouwtechni sche rapport waaruit bleek dat sloop van de flat goedkoper was dan renovatie. Toen de sloop- plannen een aantal jaren gele den vastere vorm kregen, be sloot Warmunda om geen groot onderhoud meer te verrichten. De stichting bevroor de huren. „Met het oog op de sloopplan- nen vonden wij het niet netjes om de huur elk jaar te verho gen", aldus Van Mameren. Volgens de voorzitter kun je niet zeggen dat de flat een his- torisché vergissing is geweest. „Bouwtechnisch en architecto nisch is het geen toonbeeld van schoonheid, nee. Maar het vol deed aan de eisen van de tijd. In de jaren zestig werden wel meer van zulke panden ge bouwd. Ja. als je het nü bekijkt, dan kun je zeggen dat de flat er beter niet had kunnen staan." Ter vervanging van de Dek- kersgaardflat wil Warmunda weer hetzelfde aantal apparte menten op de kop van de Dorpsstraat bouwen. „Van ons hoeft dat niet per se op dezelfde plek. Als er maar zestien huur woningen terugkomen. We wil len ook graag wat koopapparte menten bouwen om uit de kos ten te komen. Maar dat zijn al lemaal dingen waarover we het in de projectgroep nog moeten hebben." De flat aan de Dekkersgaard is volgens Warmunda-voorzitter J. van Mameren 'geen toonbeeld van schoon heid'. archieffoto hielco kuipers snelsten. Maarten van der Geest en Moniek Kuipers winnen bij de ze ven-plussers. Bij de volwassenen zijn Harry de Boer en Karin van der Berg succesvol op de tien kilometer en winnen Matthijs van der Poel en Sandra van Es de vijf kilometer. foto taco van der eb Alle commotie over de aanstelling van Marco Baks als adviseur van de gemeente, hebben bur gemeester en wethouders over zich afgeroepen. Dat vindt de CDA-fractie in Warmond. Volgens de oppositiepartij zijn B en W te vaag geweest over de taak van Baks, die de gemeente bijstaat bij de ontwikkeling van de 'kop' van de Dorps straat. „Dat roept vragen op", zei CDA'er Lem mers gisteravond tijdens de raadsvergadering. Een groep bewoners van de Dorpsstraat uitte vorige week bedenkingen tegen het adviseur schap van Baks. omdat deze grond bezit nabij de 'kop' van de Dorpsstraat. Ze hebben geen ver trouwen in diens onafhankelijkheid. Bij de groep heeft zich inmiddels nog een aantal omwonen den van de kop van de Dorpsstraat aangesloten. Zij zijn ongerust en willen ook bij de plannenma kerij betrokken worden. Dat had volgens hen al veel eerder moeten gebeuren. Wethouder Van de Velde beloofde de bewo ners direct na de zomer meer duidelijkheid. Te gen die tijd moeten de drie stedenbouwkundige modellen voor de 'kop' klaar zijn. Over deze ont werpen kunnen de inwoners van Warmond hun zegje doen. Wethouder Van den Aardweg wilmie weinig woorden meer vuil maken over het advi seurschap van Baks, die volgens hem 'kennis en vaardigheden' heeft die de gemeente niet in huis heeft. Ook de collegepartijen PW en WD zijn ge lukkig met Baks en met de andere nieuwe advi seur, de Warmondse architect Henri Stol. Deze is betrokken bij de ontwikkeling van de steden bouwkundige modellen. PW'er Goudsmit wees het CDA erop dat de gemeenteraad B en W des tijds een budget voor adviseurs heeft gegeven. „Daarmee heeft het college ook de vrijheid om adviseurs te kiezen." Alle partijen stemden gisteravond in met.het begin van contractbesprekingen met super marktorganisatie Schuitema om te komen tot de vestiging van een C1000 in de Dorpsstraat. Wet houder Van den Aardweg benadrukte dat daar mee verder nog niets vaststaat, dus ook niet over de exacte plek van de Cl000. Schuitema heeft een voorkeur voor een winkel op de plaats van gebouw 't Meerpunt. Gemeente betaalt ton voor groenstrook Om sluipverkeer tegen te gaan, moeten er ook aan de kant van Leiden tolpoorten komen, zowel op de Voor- schoterweg als op de Leidseweg-noord ter hoogte van Ter Wadding. De gemeenteraad van Voorschoten nam gisteravond een motie met deze strekking aan. De ge meente stelt het ministerie van verkeer en waterstaat, de provincie en het'stadsgewest Haaglanden op de hoogte van de uitspraak. Voorschoten haakt daarmee in op het plan van Haaglanden om vijftien in plaats van drie tolpoorten rond Den Haag te zetten, zoals minister Netelen bos wil. De extra betaalpunten moeten onder meer komen op de Papeweg tussen Wassenaar en Voorschoten en op de Veur- seweg tussen Leidschendam en Voorschotèn. „Dit plan van Haaglanden heeft ons volkomen verrast. We zijn faliekant tegen tolpoorten en zeker tegen het voorstel om die aan de rand van ons dorp te zetten", aldus WD'er Leeu- wenburgh. Laterveer (PvdA) voegde daaraan toe dat de situ atie voor Voorschoten op deze manier penibel wordt. „Dit gaat ons veel en veel te ver." Omdat de raad deze 'heikele kwestie' niet over de vakantie wilde heentillen, stelden WD en CDA in allerijl een motie op. Bij de plaatsing van tolpoorten moet Voorschoten binnen het kordon van Haaglanden vallen en moeten er ook tolpoorten aan de noordkant van de ge meente komen. Met uitzonde ring van de raadsleden Regoor (PvdA) en Kleijweg (Groen- Links), die zeiden de conse quenties niet te kunnen over zien en zich daarom van stem ming onthielden, konden alle raadsleden zich in die tekst vin den. Met name wethouder Draijer is blij met de steun van de raad. Eerder wees hij er al op dat het voor Voorschoten moeilijk is om invloed uit te oefenen op de besluitvorming, omdat de ge meente geen deel uitmaakt van het stadsgewest Haaglanden en dus ook niet van het overleg platform met het ministerie en de provincie. „We zitten met de handen in het haar, omdat wij niet rechtstreeks kunnen mee praten en bijvoorbeeld ook dit plan van Haaglanden nog niet onder ogen hebben gekregen. En dat terwijl dit voor ons grote gevolgen heeft. Alle Voorscho tenaren die in Den Haag wer ken of kinderen die in Wasse naar op school hebben, moeten straks extra betalen. In Voor schoten krijgen we zonder maatregelen te maken met sluipverkeer. De provincie kent ons standpunt, maar het is goed om dat met deze motie te onderstrepen." Behoud het karakteristieke hoofdgebouw van het War mondse verzorgingshuis Huize Liduina, maak er appartemen ten in en bouw eengezinswo ningen op de plek van de bijge bouwen. Dit idee opperde PW-raadslid H. Goudsmit gisteravond tij dens een raadsvergadering. Hij stelde voor dat de gemeente de grond en de gebouwen van Li duina koopt en een plan maakt om diens 'zorgtaken' over te dragen aan de Stichting Ma- riënstaete. Op het terrein van die stichting zou dan nieuw bouw kunnen komen. Op deze manier denkt de fractie van Progressief War mond (PW) te voorkomen dat het hoofdgebouw aan de He renweg, dat dateert uit 1930, onder de sloophamer komt. „We moeten alles in het werk stellen om te voorkomen dat dat gebeurt. Nieuwbouw kan ook elders in het dorp", aldus Goudsmit. Om te kunnen voldoen aan de eisen wil Liduina een nieuw zorgcentrum bouwen, aange vuld met koopappartementen. Het beeldbepalende hoofdge bouw moet dan tegen de vlakte. Volgens Goudsmit houdt Lidui na 'halsstarrig' vast aan zijn plan. „Ze lijken zich niets aan te trekken van de wensen en me ningen van de kant van de ge meente, de provincie en de om wonenden." Directeur Mornout van Lidui na laat in een korte reactie we ten wel met PW te willen praten over de suggesties. Hij voelt weinig voor de overdracht van de zorgtaken aan Mariënstaete. Eigenaar A. Hulsker van het caravanbedrijf in Leimuiden dat woensdagmiddag door brand werd verwoest, schat de schade op enkele miljoenen guldens. Hulsker verwacht voor hemzelf een grote finan ciële strop omdat niet alle de len van het bedrijf waren ver zekerd. Over de oorzaak kan hij alleen maar gissen: „Het is of kortsluiting geweest, of een peuk." De technische recher che onderzoekt dat. De oor zaak was gistermiddag nog niet bekend. Een dag na de brand is de Leimuidense ondernemer er nog kapot van. „Zesentwintig jaar levenswerk is in één klap weg." Negen jaar geleden ves tigde hij zich op het bedrij venterrein aan de Oosterweg. Daarvoor zat hij aan de Dorpsstraat in Leimuiden. Hulsker is nog eigenaar van het pand. Zijn zoon nam be gin dit jaar de caravans over. De circa 35 gebruikte en nieuwe caravans die zijn ver brand, stonden allemaal te koop. Er zijn dus geen geplan de vakanties door de brand in rook opgegaan. Een uitzonde ring is de vakantie van Huls ker zelf. „We zouden dinsdag weggaan, maar dat kan ik nu wel vergeten." Uit metingen bleek dat er geen schadelijke stoffen bij de brand zijn vrijgekomen. Ook in de sloten waarin bluswater terecht is gekomen, zijn geen noemenswaardige verontrei nigingen terechtgekomen, meldde het Hoogheemraad schap van Rijnland De gemeenteraad van Jacobswoude betreurt het vertrek van raads- lid Martien van der Zwan. Alle partijen overlaadden de SGP'er, die een gastzetel in de CDA-fractie bekleedde, vannacht met cadeaus en complimenten. De raad was unaniem in zijn oordeel dat Van der Zwan heeft afgerekend met het beeld van de stereotype SG P'er. „Die bestaat ook niet meer", zei het vertrekkende raadslid, dat naar een andere woonplaats verhuist. Riekie Brunt (CDA) volgt hem op. Diens partijgenoot Hans van der Knijff neemt als com missielid plaats in de gecombineerde fractie. woubrugge ewout van der dussen De toekomstige bewoners van de zuid-westelijke hoek in het plan Oudendijk in Woubrugge krijgen zicht op een groen strook van 100.000 gulden. De gemeenteraad van Jacobswou de stemde gisteravond in met een afkoopsom van een ton voor een 'schoonheidsfoutje' in het bestemmingsplan. Door de gemeentelijke aan koop van 1000 vierkante meter grond van kwekerij Nolina trekt dit bedrijf zijn bezwaar tegen de bebouwing vlakbij de kwekerij in. Op de twee meter brede strook is teelt niet toegestaan, omdat er op 25 meter afstand huizen komen. Na aankoop door de gemeente zorgt de kwekerij voor de inrichting en het onderhoud van de groen strook. Volgens wethouder Haas broek zou het provinciebestuur het bezwaarschrift van Nolina tegen de plaats van de nieuw bouw gegrond verklaren, wat de bouw ernstig zou vertragen. „Het alternatief is dat we 3000 vierkante meter niet kunnen gebruikenzei de wethouder, waarbij hij voorrekende dat de verkoop van die grond a 500 gulden de gemeente 1,5 miljoen zou schelen. Naast de grond prijs zit m het bedrag ook een vergoeding aan Nolina voor ge pleegde investeringen in dat deel van de kwekerij. Het CDA en de WD hadden grote moeite met het voorstel. „We gaan met pijn in het hart akkoord", zei WD'er Kroes. Ook het CDA vond „na afwe ging van alle belangen het doorgaan met de bouw het be langrijkste", aldus Grovestein, die de aankoop geen schoon heidsprijs toekende. Gemeentebelang-voorman Witteman, partijgenoot van de wethouder, bestreed de kritiek van de andere twee. „De WD en het CDA hebben mede het bestemmingsplan zo vastge steld. Het is een goede zaak dat het probleem zo is opgelost." j{aiAxi£ oe ööiït sza f "Zbk ■ston, tbrG*

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15