Kerk heeft wij sheid niet in pacht' Öf Geloof Samenleving Taboe communie hertrouwde gescheidenen blijft Acht Mei boos op bisschop ZORGELOZE VAKAMTIE? VRIJDAG 7 JULI 2000 VANDAAG Vandaag 696 jaar geleden, op 7 juli 1304, stierf de van Rome naar Perugia gevluchte paus Benedictus XI. Deze voormalig generaal van de Dominicaanse orde en kardinaal was eenstemmig tot paus gekozen in 1303. Een jaar later moest hij de stad der steden ontvluchtten om te ontko men aan de kardinalen Jacobus en Petrus Collona die door de voorganger van Benedictus, Bonifatius VIII, in de ban waren gedaan. Hoewel Benedictus de Collona kardinalen van de ban ontsloeg, weigerde hij Bonifati us VIII als ketter te veroordelen. Zijn plotselinge dood werd aanleiding tot het gerucht dat hij vergiftigd zou zijn. In 1736 verklaarde paus Clemens XII Benedictus XI zalig. Vandaag wordt hij herdacht. 7 juli is ook de feestdag van de heilig verklaarde bis schop van het Duitse Eichstatt, Willibaldus, een telg uit een hele familie van heiligen. Willibaldus leefde in de achtste eeuw en stichtte een klooster bij Heidenheim. Vaticaan geërgerd over te soepele houding deel priesters VATICAANSTAD Rtr-AFP Rooms-katholieken die na een scheiding voor de wet opnieuw zijn hertrouwd, mogen niet deelnemen aan de communie tenzij ze zich onthouden van seks. Priesters moeten het sa crament van de eucharistie weigeren aan gelovigen die 'on waardig' zijn. Dat heeft het Va ticaan gisteren opnieuw ver klaard in een document. De pauselijke raad voor de interpretatie van wetsteksten benadrukt dat het voorschrift is ontleend aan een 'goddelijke wet', die in de toekomst niet veranderd kan worden. Tot on genoegen van het Vaticaan zijn er in verscheidene landen bis schoppen en priesters die geen acht slaan op de leer en her trouwde gescheidenen uit pas torale overwegingen tot de eu charistie toelaten. Volgens de Rooms-Katholie- ke Kerk zijn gescheiden gelovi gen die hertrouwen in een bur gerlijke ceremonie voor de kerk nog steeds getrouwd met hun eerste partner. Om die reden le ven ze dus in 'zonde' met hun nieuwe partner. De R.K. Kerk staat scheiding niet toe. Het kerkelijk wetboek schrijft voor dat rooms-katholieken die wil len hertrouwen, hun eerdere huwelijk door een kerkelijke rechtbank nietig moeten laten verklaren. Vernieuwingsgezinde rooms- katholieken hebben bij herha ling opgeroepen meer begrip te tonen met het groeiend aantal gescheidenen en hertrouwden die het sacrament van de eu charistie willen ontvangen. Maar het jongste Vaticaanse document blijkt onbuigzaam. Echtparen die zijn gescheiden en hertrouwd, kunnen de com munie alleen ontvangen als ze leven in gehele onthouding, waarmee het Vaticaan de sek suele omgang bedoelt. Uit een enquête over de kwestie onder praktiserende Italiaanse rooms-katholieken bleek in 1998 dat bijna zeventig procent van de ondervraagden het oneens was met de kerkelij ke regels over het scheiden en hertrouwen. Een onderzoek on der gelovigen in Australië toon de in 1995 aan dat velen die de kerk hadden verlaten dat had den gedaan, omdat ze zich niet konden vinden in de kerkleer over gescheidenen. HAARLEM AFKE VAN DER TOOIEN De Acht Mei Beweging is boos over de 'inadequate' uitspraken van bisschop Hurkmans over het celibaat. De bisschop liet afgelopen zondag in Kruispunt weten dat hij er onverkort op tegen is dat priesters een relatie aangaan. In het televisiepro gramma kwam een vrouw aan het woord die jarenlang een seksuele verhouding met een priester heeft gehad. De Acht Mei Beweging strijdt voor ontkoppeling van ambt en celibaat. De vernieuwingsgezinde Acht Mei Beweging schrijft een reactie 'verbaasd en b" zorgd' te zijn over Hui mans' opstelling. „Duideli werd dat er na jaren v<( schimmige beleidsvoerii1 geen ander denken is oi staan over seksualiteit in et celibateir priesterleven." De bisschop kwalificeer! in de uitzending overtredi gen van het celibaat als 'o1 gericht grijpen naar gelul Daarmee slaat hij de plai ernstig mis, vindt de AM „De met sancties afgedwo gen kuisheid is desastre voor de kwaliteit van ambtsuitoefening. Cadeau voor zustergemeente Javornik niéuw-vennep» De kerken in Nieuw-Vennep en omgeving willen de kerk van de Boheemse Broeders in de Tsjechische partnerge meente Javornik een cadeau geven. De kerk van dominee Petr bestaat vijftig jaar en het cadeau moet een impuls geven aan de noodlijdende gemeente. Deze bestaat voor het merendeel uit ouderen en een gering aantal jongeren. De middengroep ont breekt nagenoeg geheel, omdat het in de communistische pe riode 'not done' was om je al te zeer met de kerk in te laten. Gif ten kunnen worden overgemaakt op giro 2582135 van stichting De Ondergrondse Kerk in Nieuw-Vennep (ow Jubileum Javor nik). De gift zal persoonlijk worden overhandigd aan de ge meente in Javornik. Vaticaanstad Zo'n dertigduizend Poolse pelgrims woonden gisteren een speciale dienst bij in het Vaticaan. De gelovigen waren massaal naar Vaticaanstad gekomen vanwege het zoge noemde Jubeljaar 2000. Ook de Poolse president Aleksandr Kwasniewski was gisteren in Rome. Tijdens een speciale cere monie, onderdeel van de eucharistieviering in de openlucht, werd Kwasniewski persoonlijk door de paus begroet. foto reuters paolo COCCO Poolse president op bezoek bij paus ICCO weigert gift van Glaxo Wellcome zeist De interkerkelijke organisatie voor ontwikkelingssamen werking ICCO heeft op het laatste moment een gift van 25.000 gulden van farmacieconcern Glaxo-Wellcome geweigerd. Het geld was bestemd voor een aidsproject in Zuid-Afrika. Onder meer Artsen zonder Grenzen had fel geprotesteerd, aldus een woordvoerder van ICCO. Het Aids Fonds, Glaxo Wellcome en ICCO zouden eerder deze week in Zeist een overeenkomst slui ten. Het geld zou ten goede komen aan een van de partners van ICCO in Zuid-Afrika, AFSA, dat in sloppenwijken voorlichting over aids geeft. De protesterende organisaties legden de gift uit als steun van ICCO aan de farmaceutische industrie. ICCO vindt dat jammer, omdat de organisatie in het overleg al had aange geven ondanks de gift kritisch te zullen blijven. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Noordwijk (wijkgem. Ichthus), L.W. van der Sluijs, kandidaat te Amsterdam. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Bedankt: voor Ureterp, E. Heres te Spakenburg-Zuid. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Haamstede, H. Hof man te Waarde. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Meest bewolkt en enkele buien. Zaterdag ook af en toe zon. Middagtemperatuur uiteenlopend van 18 graden in het zui den en tot ongeveer 12 graden in het noordwesten. Half tot zwaar bewolkt en vooral in het midden en noorden enkele buien. Maxi ma tussen 17 en 20 graden. Finland: Vrijdag nog zonnige perioden, later op de dag of zaterdag vanuit het zuiden enkele buien met kans op onweer. Middagtem peratuur uiteenlopend van 18 graden in het noorden tot 23 graden in het zuiden. Zaterdag in het zuiden minder warm. Denemarken: Wolkenvelden en kans op een enkele bui. Maxima ongeveer 17 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Wolkenvelden en kans op een bui, ook hier en daar wat zon. Maxima uiteenlo pend van 14 graden in het noorden tot 19 graden in het zuiden. België en Luxemburg: Vrijdag bewolkt en perioden met regen of motregen. Zaterdag eerst ook zon, maar later op de dag vanuit het westen kans op een regen- of onweersbui. Middag- temperatuur omstreeks 21 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Meest bewolkt en geregeld buien, moge lijk met onweer en lokaal veel neerslag. Zaterdag ook af en toe zon en later vanuit het westen opnieuw buien. Maxima van 18 graden langs de kust tot 23 in het oosten. Zuid-Frankrijk: Vooral vrijdag flinke buien, sommige met onweer, verder ook af en toe zon. In het zuidoosten steekt de Mistral op en blijft het zonnig en droog. Maxima tussen 20 en 25 graden, in het uiterste zuiden 25 tot 32 graden. Spanje: Langs de Golf van Biskaje eerst wolken velden, enkele buien en een stevige noordenwind. Verder flinke perioden met zon en droog. Maxima 30 tot 40 graden, in het noorden onder wolken slechts 22 Portugal: Zonnige perioden en op de meeste plaat sen droog. Maxima van 23 graden bij Porto tot rond de 30 in het oosten en zui- Mallorca, Ibiza, Menorca: Vrij zonnig, op de meeste plaatsen droog en warm. Middagtemperatuur rond 33 graden. Marokko: Westkust: zon en droog. In het westen ook kans op enkele wolkenvelden. Maxi ma op veel plaatsen tussen 25 en 30 graden, iets verder van de kust af tempe ratuur veel hoger. Tunesië: Zonnig, droog en heet. Maxima rond 40 graden. Madeira: Perioden met zon, maar ook enkele sta pelwolken en een kleine kans op een Prof. Vattimo geeft nihilisten stem in discussie over geloof en traditie Boeddhistiscl1 Een half gelovige. Zo noemt de Italiaanse filosoof, rooms-katholiek en Europarlementariër Gianni Vattimo zichzelf. Onlangs was hij in ons land om een lezing te geven. De Nederlandse vertaling van zijn meest recente boek heeft de veelzeggende titel: Tk geloof dat ik geloof. Vattimo heeft het twijfelen over godsdienst en zijn afkeer van dogma's en absolute waarheidspretenties, verheven tot een levensbeschouwing met handen en voeten die hij 'het zwakke denken' noemt. 'God dood was'. En daarnaast vooral op Martin Heidegger (1889-1976), met zijn visie over 'het einde van de metafysica'. Twee filosofen waar de kerken zo op het eerste gezicht weinig plezier van hebben gehad. Daar breekt men zich al ja renlang het hoofd over de vraag hoe ze het secularisatie-tij kun nen keren. Vattimo heeft daar een andere kijk op. Volgens hem is secularisatie een zegen voor de kerken. „Sterker nog", zegt hij. „Jezus verzwakte God tot mens: hij ontheiligde de al machtige, gewelddadige goden en vroeg mensen uitsluitend aan vriendschap en liefde ge hoor te geven." De lezing van Vattimo on langs vond plaats in het Am sterdamse cultureel centrum en voormalig schuilkerk 'De Rode Hoed'. De organisatie was in handen van de Thomas More Academie: een stichting waarin drie verschillende rooms-ka tholieke universiteiten en zes andere dito organisaties zijn vertegenwoordigd. Vattimo is volgens dagblad Trouw in de mode als pleitbe zorger van het zwakke denken, maar hij is het zeker geen groot spreker. Zijn filosofie is ook geen eenvoudige kost. Want hoe verbind je twee zo ogen schijnlijk tegenstrijdige termen als religie en nihilisme aan el kaar? In zijn slecht te begrijpen Ita liaanse Engels legt hij uit dat de huidige secularisatie het 'ver zwakte gevolg' van het zuivere nihilisme. Eigenlijk keert de se cularisatie zich tegen extreme opvattingen zoals nihilisme enerzijds en dogmatisch funda mentalistisch geloven ander zijds. „Jezus", zegt Vattimo, „heeft zelf de aanzet gegeven tot de secularisatie door het angstaan jagende beeld van God te ver vangen door dat van God als vriend. De kerk kan in dat licht amsterdam onno van 't klooster De sinds de jaren zestig gestaag groeiende groep mensen die zich langzaam maar zeker los heeft gemaakt van kerk en oude tradities, is moeilijk een eigen 'levensbeschouwing' of filosofie toe te schrijven. Het fenomeen heet meestal ontkerkelijking of secularisatie. Maar de mensen die deze trend de afgelopen drie decennia hebben veroor zaakt, krijgen hooguit het ver wijt materialist of nihilist te zijn. Gianni Vattimo is één van de weinige hedendaagse denkers die deze groep mensen een stem wil geven. In het dagelijks leven geeft hij les aan de Uni versiteit van Turijn. De stad waar zijn Duitse collega filosoof Nietsche (1844-1900) krankzin nig werd. De Italiaan baseert in zijn fi losofie over godsdienst veel op Nietsche, die beweerde dat Gianni Vattimo (1936) is hoogle raar Theoretische Wijsbegeerte in zijn geboortestad Turijn. Hij ont wikkelde een Füosofie die 'het zwakke denken' wordt genoemd, naar de titel van een bundel die hij samen met de bekende schrij ver Umberto Eco (o.m. 'In de naam van de Roos' en 'De slinger van Foucoult') in 1983 uitbracht. Naast een aantal boeken publi ceerde en redigeerde Vattimo sinds 1987 een filosofische jaar boek en een vaktijdschrift. Daar naast schrijft hij regelmatig in pe riodieken en dagbladen om, zoals hij zegt, 'zijn betrokkenheid te to nen met hedendaagse sociaal-culturele ontwikkelin gen.' Dat doet hij overigens ook als Eu roparlementariër voor Groen Links, en als verklaard links rooms-katholiek die twintig jaar geleden zijn geloof 'terugvond'. Vattimo's boek 'Ik geloof dat ik geloof is uitgegeven door uitge verij Boom in Amsterdam. bui. Maxima ongeveer 24 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon en een kleine kans op een bui. Maxima rond 26 graden. Duitsland: Af en toe zon en in de zuidelijke helft en kele onweersbuien met vooral vrijdag lo kaal veel neerslag. Middagtemperatuur 19 graden in het noorden en 26 in het zuiden. Oostenrijk: Vanuit het noordwesten meer bewolking en enkele regen- of onweersbuien, lokaal veel neerslag. Middagtemperatuur eerst rond 30 graden, zaterdag minder warm. Zwitserland: Vanuit het noordwesten meer bewolking en zware regen- of onweersbuien, met veel neerslag en een stevige noorden wind Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden, zaterdag minder warm. Hongarije: Eerst nog droog en zon. Zaterdag vanuit het noordwesten meer bewolking, later gevolgd door enkele pittige regen- of on weersbuien. Maxima eerst nog ongeveer 30 graden, zaterdag minder warm. Italië: In het zuiden zonnig, droog en warm. In het noorden meer bewolking en enkele regen- of onweersbuien. Maxima van 30 graden in het noorden tot 40 plaatselijk in het midden en zuiden. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en meest droog. Op Corsica steekt een stevige noordwes tenwind op. Middagtemperatuur eerst tussen 30 en 38 graden, zaterdag iets koeler. Griekenland en Kreta: Zonnig en extreem warm. Maxima tussen 35 en 42 graden. Malta: Zonnig en warm. Middagtemperatuur on geveer 38 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig en erg heet. Maxima tussen 37 en 44 graden. ZATERDAG 8 JULI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.31 Zon onder 21.58 Maan op 13.48 Maan onder01.21 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.34 22.09 09.07 21.42 Laag 05.05 18.20 04.46 18.01 Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Locarno Londen Luxemburg Madrid 35 23 0.0 26 17 0.0 34 24 0.0 28 22 0.0 23 13 0.0 38 23 0.0 21 11 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. In de Siberische deelrepul, Boerjatië is het eerste vroi lijke boeddhistisch klooste Russisch grondgebied geop Het is het tweede in zijn s in de gehele wereld. Volgens boeddhistische t ties kunnen alleen mannen klooster vormen. De geesi., wereldleider van het boedi me, de Dalai Lama, heeft et f toestemming gegeven om vrouwenklooster op te rid Ook heeft hij ingestemd irn oprichting van een derf klooster in Mongolië. u Boerjatië grenst "aan Mo j lië en is het boeddhisti centrum van Rusland. De p selijke geestelijk leider Cha Lama geniet een grote autoir onder de deels boeddhisti bevolking van deze republif Poetin: Yerzoeni nodig tussen paus en patriarcl LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt üfiÜ 'egan opklaringen zonnig onweer cQ sneeuw hagel windrichting 19 temperatuur V warmtefront V koufront lagedruk H hogedruk luchtdruk in —1000 hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12 00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T, Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F, Wegman, chef redactie Leiden telefax Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5356 230 rubrieksadvertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u-L 071- 5143 545 abonnementen bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrek! het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- kortir|u betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenlw worden verzonden geldt een toeslag van 110 aan portokosten per verschijndag. leidsch dagblad op cassetteban j Voor mensen die moeilijk lezen, slechtec hebben of blind zijn (of een andere r leeshandicap hebben), is een samenvattfffei van het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscassette beschikbaar, informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Graw n De Italiaanse filosoof, rooms-katholiek en Europarlementariër prof. Gianni Vattimo. „De almachtige, straf fende God van Nietsche is inderdaad dood", zegt hij. „Maar de Jezus van de naastenliefde en geweldloos heid niet." foto united photos de boer toma tudor bezien niet meer claimen de absolute wijsheid in pacht te hebben, wat natuurlijk haar ge zagspositie ondermijnt." Secularisatie wordt ten on rechte gezien als de teloorgang van het geloof, zegt Vattimo. „De almachtige straffende God van Nietsche is inderdaad dood. Maar de Jezus van de naastenliefde en geweldloos heid niet. Jezus ging met die boodschap regelrecht in tegen de neiging van de kerk(en) om de absolute waarheid te ver kondigen. Waarheid is tenslotte een dochter van de tijd. De ma nier waarop je haar ziet is af hankelijk van de kleur bril die je draagt, het sociale verband waarin je leeft en het geloofs systeem waarmee je bent opge groeid. Mensen die ondanks dat claimen de waarheid in pacht te hebben, plegen een vorm van geweld tegenover hun medemensen. Daarom zeg ik liever dat ik een 'half gelovi ge' ben. Ik houdt mij vast aan het idee van de caritas, de naas tenliefde, als kern van het evan gelie. Zonder de ballast van eeuwige geloofswaarheden zijn christenen 'geweldloze anar chisten', die slechts op naasten liefde uit zijn." Tot slot zegt Vattimo dat de kerk moet ophouden met het opleggen van leerstellingen en morele voorschiften. Hij is het volstrekt oneens met pauselijke decreten over voorbe hoedsmiddelen, seks en vrou wen in het priesterambt. „De kerk moet een mystieke kerk zijn, die verlossing en vergeving predikt, en waar schoonheid te vinden is." Die boodschap wordt door zijn gehoor in De Rode Hoed in elk geval begre pen. Nihilisme is de Latijnse uitdrukking voor het woord 'niets'. Als gangbaar 'isme' wordt het gebruikt om een negatieve houding te omschrijven ten aanzien van vooral godsdienst, politiek, en mensen met traditionele waarden en normen. Een zuivere nihi list is iemand die de idee afwijst dat het menselijk bestaan, de geschiedenis en godsdienst zin en waarde hebben. Vooral in de negentiende eeuw, de tijd dat de term nihilisme werd uitgevon den, scheerden de gevestigde kerkelijke en wereldlijke autoritei ten nihilisten vaak over één kam met anarchisten; mensen die geen enkel gezag accepteren. De Russische president P(0 noemt verzoening tussen 1( Vaticaan en de Russisch-Oi j doxe Kerk een 'spoedeistp kwestie'. Hij zegt dat in eeip terview met het Franse vv j blad Paris Match. Poetin zegt verder dat hiB dens zijn recente bezoek het Vaticaan paus Johai Paulus II heeft uitgeno voor een bezoek aan Mos „Maar het zou een schan I zijn als de paus naar Moi komt en geen ontmoeting I 1 met de patriarch", aldus Poi Paus Johannes Paulus II1 bij herhaling de wens |- Rusland te bezoeken. Na schisma tussen het oostersr het westerse christendon!1 1054 heeft geen paus Rusv bezocht. De Russisch-Or11 doxe Kerk heeft grote bezw tegen een pausbezoek, oi zij de R.K. Kerk beschuldigt zieltjeswinnerij. De russisch-orthodoxe p arch Aleksej II zei begin een ontmoeting met de s niet uit te sluiten. „Maalc moet nog heel wat werk r den verzet." Hij wil niet alu een verzoening voor de t\ - mera's. Regel nü de unieke Internationale Reis- en Kredietbrief PLUS. Als uw auto afhaakt, rijdt d gewoon verder in een vervangende auto. Uw garantie voor een zorgeloze vakantie. Kom langs, bel gratis 0800 - 0503 of kijk op www.anwb.nl ANWB

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14