eiden Regio 'Binnen jaar besluit over Aalmarkt' Carnaval op het water LWO geeft meeste groepen in het Mierennest uitstel ÏF Bouwplan met de allure van een monument Leidenaar overleden na mogelijk ongeval ustitie beloont gouden tip ver moord met 25 mille Ondernemerskrant als actiemiddel voor rijksweg 11-West Nieuw' Culinair Festival elt veertien deelnemers JDAG 7 JULI 2000 iden» ruud sep PvdA levert wensenlijstje in bij B en W Uiterlijk in het voorjaar van 2001 moet de politiek beslui ten wat in het Aalmarktgebied gebeurt. Dat vindt de grootste partij in het college, de PvdA. De definitieve plannen voor het hart van de binnenstad laten te lang op zich wachten. thousiasme en interesse zakken weg. We moeten knopen door hakken, anders blijft het maar vrijblijvend." Daarna kan met een met de voorbereiding van de uitvoering worden begon nen. De PvdA schrijft: „Het is zaak tempo in het project te houden, wil het z'n geloofwaar digheid niet verliezen." En dat geldt voor meer on derwerpen. In de notitie som men de sociaal-democraten er ruim veertig op. Behalve het Aalmarktgebied is dat bijvoor beeld de samenvoeging van museum De Lakenhal en het CBK. Dat staat letterlijk zo in het collegeprogramma. „Dus had het niet twee jaar hoeven duren voor er een discussie over wordt gevoerd." Van der Veen vindt het verspilde tijd. Ook de koop van het Schelte- macomplex is niet aangegrepen voor een debat over het samen gaan, terwijl daarmee toch 'het voornaamste obstakel voor een fysieke samenvoeging is wegge nomen'. De PvdA verwacht volgend jaar veel van burgemeester en wethouders. De partij rekent ook op een plan voor de Meel fabriek, afronding van het pro ject Binnenste Beter, voltooiing van de inrichting van het Sta tionsplein en een plek voor een discotheek. De eerste brede school moet in het najaar van start. Uitbreiding van kinderop vang heeft 'een hoge prioriteit'. robbert minkhorst „We missen tempo", zegt raadslid Van der Veen. Het am bitieuze collegeprogramma uit 1998 mag niet verzanden en voor een aantal projecten dreigt dat nu wel te gebeuren, signa leert de PvdA. De partij schreef daarom een notitie, getiteld 'De tweede helft', waarin staat wat in elk geval nog moet gebeuren voor de volgende verkiezingen. De PvdA had het verhaal willen brengen bij het bespreken van de Perspectiefnota. maar die nota verschijnt pas in het na jaar. Het grootste project dat op stapel staat, is een ingrijpende operatie in de omgeving van de Aalmarkt. „Er liggen plannen en die liggen er al een jaar", zegt Van der Veen. Op grond van die plannen heeft project ontwikkelaar MAB een nieuwe opdracht gekregen van de ge meente. Intussen is ook een cultuurhistorisch onderzoek gedaan. Burgemeester en wet houders moeten daar eens mee ophouden, vindt de PvdA. „Steeds van die kleine stapjes, we moeten niet alleen maar blijven onderzoeken en bekij ken." „Bij de Aalmarktplannen zijn veel organisaties en instellingen betrokken", merkt het raadslid op. „We moeten de vaart erin houden, anders vlakt het af. En- eric-jan berendsen Een 22-jarige Leidenaar is vori ge week vrijdag 30 juni overle den, mogelijk aan de gevolgen van een ongeluk in de nacht van woensdag 21 op donderdag 22 juni. Hij werd toen rond half twee bewusteloos aangetroffen in de berm naast het fietspad van de Broekweg in de Meren- wijk ter hoogte van de brand weerkazerne en het viaduct van de Gooimeerlaan. De man is daar met zijn fiets van de weg geraakt en tegen een boom tot stilstand gekomen. Direct nadat hij was gevonden, is hij met zeer ernstige verwondingen naar het LU MC overgebracht waar hij vorige week is overle den. De juiste toedracht van het ongeval of de oorzaak waardoor de man van de weg raakte bij de politie niet bekend. Daarom zoekt zij getuigen die wellicht inlichtingen kunnen geven over wat er zich in die nacht van 21 op 22 juni heeft afgespeeld. De man droeg een rood-geel- blauw (Spaans) voetbalshirt en een donkere trainingsbroek. Hij reed op een donkerblauwe he renfiets Het is niet bekend uit welke richting de man kwam. De poli tie zoekt contact met iedereen die de man heeft gezien nadat hij rond één uur per fiets is ver trokken vanuit de omgeving van het Centraal Station. De politie wil ook graag mensen spreken die hebben gezien hoe de man van de weg is afgeraakt en tegen de boom is gereden. Het telefoonnummer van de politie in Leiden is 071 5258300. Uitstel van executie Het komt eigenlijk neer op uitstel van executie. De meeste clubjes, die gebruik maken van buurthuis het Mierennest aan de Morsweg, mogen nog even blijven. Maar zodra de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO) een grote huurder vindt voor het gebouw, moeten een vrouwen groep, Twirlvereniging the Golden Green Stars en een moedergroep toch uitkijken naar een andere plek voor hun activiteiten. Alleen de be jaardenclub, die in het Mierennest bijeenkom sten heeft, kan uiteindelijk blijven. Dat blijkt uit het overleg dat de LWO gisteren met de groe pen heeft gevoerd. Uitgangspunt voor de LWO blijft dat het buurthuis moet worden vrijgemaakt voor één grote huurder. De organisatie moet bezuinigin gen doorvoeren - dit jaar 650.000 gulden - en andere maatregelen zoals het terugdringen van het aantal managers bleken niet voldoende om dat bedrag bij elkaar te schrapen. Twee kaart clubs verhuizen al op korte termijn naar buurt huis De Pancrat aan de Middelstegracht. De Binnendijkgroep, een vereniging die activitei ten organiseert als bingo en kaarten, moet nog in gesprek met de exploitante van De Pancrat. De clubs, die uitstel hebben gekregen, zijn op zich' blij met deze geste van de LWO. Maar ze zijn slechts 'half tevreden' over het verloop van de besprekingen. „We stemmen in princi pe in met de voorstellen van de LWO, maar ei genlijk willen we gewoon in het Mierennest blij ven", zegt een bestuurslid van de Twirlvereni ging, die tot eind dit jaar niet hoeft te verkassen. „We zitten daar al 25 jaar." De groepen, die voorlopig mogen blijven heb ben overigens met de LWO afgesproken dat ze zelf zorg dragen voor koffie, drank en de schoon maak na afloop van de activiteiten. Uitgangs punt van de'LWO is ook, dat haar medewerkers, die kantoor houden op de eerste verdieping van het gebouw, geen last hebben van de clubs die in het Mierennest komen. Voor wat betreft de tij delijke dagopvang van bewoners van het Sociaal Pension - de gemeente wil in het Mierennest tot eind van dit jaar voor deze groep een dagactivi teitenprogramma organiseren - zijn strenge af spraken gemaakt. Een woordvoerster van de LWO erkent dat de uitkomsten van het overleg voor de clubs die willen blijven neerkomen op uitstel van de eer dere plannen. „We moeten wel. vanwege de be zuinigingen. Maar wat ook meespreelt is dat het Mierennest niet zo geschikt is als buurthuis. Het Mierennest heeft één grote ruimte beneden en boven zit voornamelijk kantoorruimte. De mees te andere buurthuizen hebben meerdere ruim tes met diverse functies. Ia, we snappen waarom het besluit moeilijk ligt. Het is altijd moeilijk om te verhuizen, je hebt er nooit zin in." den Culinair is dood, leve Culinair Festival want er an volgende week 14 deelne- •rs op het plein voor de Pie- tskerk. Eind mei werd bekend ink Leiden Culinair, als van- Is één van de trekpleisters de Lakenfeesten, niet door- ïg omdat de belangstelling te iin was. Lakenfeest-organisa- Aad van der Luit is er inmid- -• ls in geslaagd een alternatief enement te organiseren: het m ilinair Festival waarvoor zich m deelnemers hebben aange- Van 1 CENTRALIST tot 5 KOPIIST Morgen vindt u de baan die bij u past in www.leidschdagblad.nl architect Verheijen tekent nieuwbouw voor U-bocltt stationsgebied ostrna dreigde Vlasveld niet 3SN» Burgemeester Postma heeft afgelopen dinsdag tijdens i schorsing van de raadsvergadering niet gedreigd raadslid sveld van LWG/De Groenen te verwijderen wanneer zij niet u stoppen met het verstoren van de vergaderorde. Wel heb- n de twee gesproken over de reden van Vlasvelds gedrag, te ;ten het feit dat zij het niet eens was met de behandeling van A t voorstel de Stadsgehoorzaal te verzelfstandigen. Vlasveld nd de behandeling 'overhaast'. Postma legde hierop uit dat i raad democratisch had besloten het voorstel te bespreken, i dat de zaak daarmee voor hem was afgedaan. Overigens had >t gesprek wel het gewenste effect: de vergadering kon na het irte onderhoud ongestoord worden vervolgd. anhouding tussen de peurbakken den». Onder het toeziend oog van honderden Leidenaars ver hitte de Leidse politie gisteravond even na acht uur een spec- culaire aanhouding op het water. Terwijl het publiek stond te ichten op de terugkeer van de Peurbakkentocht bij Annie's jrjaardag, maakte een recreant aanstalten tegen de stroom in gaan varen. Omdat hij geen gehoor gaf aan de oproepen van >spreekstalmeester om te keren, greep de politie in. Een poli- jboot enterde het scheepje, waarna de stuurman onder luid ljuich van de toeschouwers in de boeien werd geslagen. Overi- ins is door de politie geen proces-verbaal opgemaakt. Zorgen dat de aandacht voor rijksweg 11-West niet verslapt en op strategische plekken lobbyen voor de aanleg van de door het bedrijfsleven zo gewenste oost- westverbinding. Met die doelen in het achterhoofd heeft ondernemersvereni ging LVI een krantje uitgebracht over 'een oplossing die voor alle partijen ac ceptabel is'. In de krant worden de uit komsten van het symposium over de weg, dat de LVI in mei hield, nog eens op een rijtje gezet. Tijdens het symposi um werd een verbindingsweg tussen de rijkswegen A4 en A44 gepresenteerd die voor de helft ondergronds gaat in een geboorde tunnel. Bij de presentatie van de symposium krant drong LVI-voorzitter Mantel er bij de wethouders Hillebrand en Schultz op aan te onderzoeken hoe rijksweg 11- West zo spoedig mogelijk kan worden aangelegd. Verkeerswethouder Hille brand liet hem weten dat hij zijn pijlen nu nog vooral wil blijven richten op de aanleg van de Rijn-Gouwelijn. „Anders krijgen we dezelfde situatie als bij rijks weg 11-Oost, waar was toegezegd dat eerst het spoor zou worden verdubbeld voordat de weg er zou komen. De weg is er nu. maar het spoor is nog altijd kom mer en kwel." Aan de andere kant erkende hij dat Leiden ook druk moet gaan studeren op de verbindingsweg. „Zeker als het kabi net deze zomer een positief besluit neemt over Valkerhout, hebben we die weg gewoon nodig", aldus Hillebrand. Het ontwerp van architect Verheijen voor de U-bocht (links): drie kantoorgebouwen op poten onder een gro te glazen stolp. t foto hielco kuipers Maar voor Verheijen kan het bijna niet gek genoeg zijn. Zelfs de overdaad aan kabels en lei dingen in de grond zijn voor hem eerder een uitdaging dan dat ze een serieuze belemme ring zijn om op die plek iets moois neer te zetten. „Dit is het mooiste wat je als architect kan hebben." Een gebouw geboren uit nood en uit ambitie. In de han den van Verheijen levert dat iets op dat al op de tekentafel schreeuwt om een status als monument. Drie kantoorge bouwen op rij die op poten zijn gezet en schuil gaan onder een grote glazen stolp die ervoor zorgt dat de bewoners van de kantoren ondanks de herrie en de stank gewoon hun raam open kunnen zetten. Drie ge bouwen in één gebouw, met een 170 meter lange binnen tuin, een restaurant met zee zicht en een dak dat als het een beetje meezit helemaal bedekt gaat worden met zonnepane len. Schoonheid kost geld. „Het is duurder dan een standaard truttenkantoor", vertelde de ar chitect gisteren tijdens de pre sentatie van zijn ontwerp aan de commissies ruimtelijke or dening en sociale zaken. Waar een betonnen doos met hier en daar een raam al vanaf 2200 gulden per vierkante meter kan worden neergegooid, gaat het ontwerp van Verheijen, zo'n 3000 gulden per vierkante me ter kosten. Een paar tientjes meer dan het gebouw van Rijn land. Maar al met al voor alle vierkante meters die het ont werp groot is een dikke 65 mil joen gulden. Ook al heeft de ge meente maar iets meer dan de helft van het gebouw nodig voor eigen gebruik, betekent dit dat er opnieuw vele miljoenen extra naar de gemeentelijke huisvesting moeten. Voor de nieuwbouw staat tot nu toe een bedrag van 20 miljoen gereser veerd. Voorlopig mag dat de pret niet drukken. De politiek rea geerde gisteren in de allerlaat ste vergadering voor het zomer reces over het algemeen laaiend enthousiast op het ontwerp. Hoewel het ontwerp nog niet eens helemaal af is, stelden Van der Veen (PvdA) en Hogervorst (GroenLinks) voor om het ge bouw maar meteen tot monu ment te verklaren. Wel was er kritiek op het feit dat de raad nooit de keus is gegeven tussen verschillende ontwerpen en aan de andere kant nog steeds niet besloten is of Leiden nu voor eigen rekening moet gaan bouwen of dat de klus beter aan een projectontwikkelaar kan worden overgelaten bij wie de gemeente vervolgens gewoon kan gaan huren. Op die vragen moet de politiek na het reces een antwoord geven. Dan kan de raad ook de opdracht geven tot een defintief ontwerp. Als daarna alles voorspoedig ver loopt, kan in principe volgend jaar zomer de eerste paal de grond in. br de gouden tip die leidt tot oplossen van de moord op i 79-jarige Leidenaar looft titie 25.000 gulden uit. Het ffelijk overschot van de man rd woensdag 7 juni gevon- in zijn woning aan de Mar- straat. Hij is vermoedelijk moord. De politie heeft in en i zijn huis sporen van in- lak gevonden. (genten stuitten op het li- aam toen zij in de woning gen kijken naar aanleiding een tip. Hoe lang het stoffe- k overschot daar gelegen eft, wil de politie niet zeggen. De politie wil ook niet kwijt van wie die tip afkomstig was. Ook geeft de politie geen informatie over de aard van mogelijke ver wondingen van het slachtoffer. Direct na de ontdekking werd een uit dertig personen be staand Recherche Bijstands Team op de zaak gezet en werd er begonnen met een uitge breid buurtonderzoek. De politie Hollands Midden verzoekt iedereen die inlichtin gen over de zaak kan verstrek ken contact op te nemen met het Recherche Bijstands Team in Leiderdorp: 071 - 5459609. De binnengekomen informatie wordt vertrouwelijk behandeld. K&G, hier op de Oude Rijn, blaast op het water al net zo lekker als op het droge. foto taco van der eb et is een plek waar werkelijk iets aan te verpesten valt. Of in e woorden van de architect: Het is de meest afgrijselijke si- latie die je je kan voorstellen, iet wegen rondom, een spoor- ijk, herrie, stank en aan de verkant van de weg kantoorge- ouwen die eruit zien als een 0i ïodeshow van slecht zittende onfectie." Voor die plek, de ogeheten U-bocht bij het sta- on, tekende de Leidse archi- ïct Fons Verheijen een gebouw raarvan ruim de helft in ge- ruik moet worden genomen oor de gemeentelijke afdeling conomische en sociale zaken n het CWI, het centrum voor 'erk en inkomen. Een hopeloze plek en ook og eens een hopeloze op- racht. De gemeente wil name- ïe ijk e n gebouw dat als voor- leeldproject kan dienen als het aat om duurzaam bouwen, ien overheid die aan anderen •plegt dat ze aan allerlei eisen an duurzaamheid moeten vol- 'oen, kan zich er nou eenmaal liet met een Jantje van Leiden 'an af maken. Dus moet het ge- louw minimaal zo milieuvrien- klijk zijn als het superzuinige antoor van het Hoogheem- aadschap van Rijnland. leiden onno havermans Op de bruggen en kademuren langs het Leidse water staat het rijen dik. Uren voor aanvang van de Peurbakkentocht, zoch ten dames in regenjassen, ou den van dagen met stok of pa raplu en jonkies in skate-outfit al naar het beste plekje op de wal, om vandaar hun commen taar op stuurlui en hun uitmon stering te geven. De ene helft van Leiden kijkt naar de andere helft. Carnaval op het water tijdens het tradi tionele begin van de Lakenfees ten. Waar de kolderieke vaar tocht enkele jaren geleden nog wel eens ontaardde in banale onderbroekenlol en dronken- mansgelal, heeft organisator A. van der Luit de riemen wat strakker aangetrokken. Het re sultaat is qen vrolijke vaartocht, met deelnemers die flink werk hebben gemaakt van hun bak ken. Zo heeft café North End de coverband De Clarks aan boord, zwalkt een compleet vis- wijvenkoor als sirenen langs de kademuren, peddelt een ploeg sterke mannen een heuse dra- kenboot over de Stille Rijn, wer pen matrozen van het Leidsch Dagblad de krant in het pu- De Leidse zwervers kregen de eerste prijs in de categorie particulieren. foto taco van der eb bliek, maakt sinterklaas omge ven door zwarte pieten een zo merse intocht, danst een hele school de salsa, drijft plompverloren een hele stam tafel voorbij en zijn er tal van verwijzingen naar Japan want het is tenslotte Japanjaar in Lei den. Voor de jury is het nog knap lastig winnaars aan te wijzen, ook al zijn er vier categorieën. Uiteindelijk gaan de Jan des Bouvries van Bouterse Bouw (bedrijven), de zwervers van Ni co van Langen (particulieren), de pakjesboot van HSV Ade- geest (verenigingen) en de mu ziek van De Sleutels aan de haal met de wijnkoeler die als beker dienst doet. meld. Op het plein voor de Pieters kerk zijn in pagodetenten onder meer de Indonesische restau rants Anak Bandung uit Leiden en Buitenzorg uit Leiderdorp te vinden. Restaurant De Gouver nante, Stadscafé Van der Werff, Grieks restaurant Rhodos, trai teur Kiek in de Pot, Chinees res taurant Alexander en Catootje bourgondisch eten, zijn ook aanwezig. In het midden van het plein tussen de pagodeten ten verschijnt een groot uni form terras met twee biereilan den. Als betaalmiddel tijdens het Culinair Festival geldt de Leidse Sleutel. Het Culinair Fes tival is geopend op vrijdag 14 juli. van 17-23 uur, zaterdag 15 juli van van 14-23 uur en zon dag 16 juli van 14-21 uur.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13