Sedum Matrona sterk en bijzonder Oceanen leeggevist voor viskwekerijen Gieten of sproeien Rijp en Groen >k VRIJDAG 7 JULI 2000 Voor het schrijven van stukjes over de tuin is soms enig inlevingsvermogen nodig. Zo ook nu. Ik wil een stukje gaan schrijven over de juiste manier van water geven aan planten als het droog en warm weer is en de grond aanvoelt als kurk. Ondertussen klettert de re- gen tegen mijn raam en lig gen de planten bijna plat van de zwaarte van het water. Neemt niet weg, dat er rond deze tijd ook een groot tekort aan wa ter kan zijn, vooral omdat we nog in de tijd van de lan ge dagen met veel zon leven. Als het echt droog begint te worden, is er altijd weer het probleem: moeten we wa ter geven, en zo ja: wanneer. Overdag of juist in de loop °ai uw van de nacht? Briev Doen we het 30J°g door middel van sproeien, dan wel gie ten? Kortom een heleboel vragen waarop diverse ant woorden mogelijk zijn. Hier volgt dan mijn ant woord, wetende dat er meer zijn. Om te beginnen, tobben we in tijden van droogte met gemeentelijke bepalin gen. We weten immers alle maal dat water schaars is. En als het lang droog blijft is het gebruik van leiding water in de tuin terecht, ten strengste verboden. Met dit dreigende verbod voor ogen is het verstandig om planten al in het begin van de zomer niet te veel te ver wennen. Planten zijn net kleine kinderen. Geef je ze hun zin, dan blijven ze zeu ren. Stel je paal en perk dan zoeken ze hun eigen weg. Voor planten in tijden van droogte houdt dat in dat een blijvende grote water gift de planten niet nood zaakt om naar eventueel vocht met hun wortels in de diepte te gaan zoeken. Ze blijven oppervlakkig wortelen en leggen het loodje, zodra er een tekort is. Simpelweg omdat ze dan niet aan voldoende vocht kunnen komen. Niet venvennen bespaart veel narigheid, als het lang droog blijft. Planten die niet verwend worden zullen ongetwijfeld na een lange zonnige dag hun blad laten hangen en er zielig uitzien. Maar in de loop van de nacht kunnen ze zich herstellen, al begint de strijd tegen verdroging de volgende morgen op nieuw. Sterke planten, vooral vaste planten met een stevig wortelgestel, kunnen veel hebben. Daar moeten we dan maar op vertrouwen. In koele voch tige nachten wordt er weer voldoende vocht naar blad GREET BUCHNER en bloem gestuwd. Ellende ontstaat pas als er te weinig vocht in de grond is en de wortels dus geen water meer op kunnen ne men. Zolang er nog met lei dingwater gegoten mag worden, is het dan tijd om het vochtgehalte van de grond zoveel mogelijk te herstellen. Niet alleen in het bovenste laagje dat we kunnen zien en waarin maar weinig wortels zitten maar vooral in diepere grondlagen, daar waar de wortels naar water zoeken. Even natma ken lijkt aar dig, maar is volkomen zin loos en een vorm van wa terverspilling. Gewoon net zolang water toedienen tot dat de grond door en door ivragen nat is, dat is naar de enige me- AARLEM thodeomop zinvolle wijze water te geven aan planten. Daarom is gieten zonder sproeier in de meeste ge vallen ook beter en zinvol ler dan leuk en luchtig wat water versproeien. Op de eerste plaats is het een vorm van verspilling, voor al overdag als de zon schijnt. Dan verdampt im mers binnen de kortste ke ren een deel van het kost bare leidingwater. In veel gevallen heeft men dan ook meer baat bij geperforeerde waterslangen tussen de planten dan van een kost bare sproei-installatie. Rest nog het tijdstip waar op we het beste water kun nen geven. Overdag in de zon is reeds genoemd als jammer voor de moeite. Meteen 's avonds als de zon onder is heeft als na deel dat we de planten zo laten schrikken. Ze zijn nog door en door warm van de zon en dan krijgen ze een ijskoude straal over zich heen. De beste tijd is dus eigenlijk heel vroeg voor zonsopgang. Plant en grond zijn afgekoeld, de verdamping is nog gering. Toegegeven, een wat moei lijk advies voor werkende mensen. Maar als het kan is en blijft dat de beste tijd voor de plant. Jammer ge noeg niet voor de mens. illustratie han van de ven In de dierenwereld kiezen vrouwtjes bij voorkeur de beste vader van hun kroost. Daarbij gaan ze af op het uiterlijk en ge drag van de mogelijke partner. Maar in bij voorbeeld de pluim veewereld worden nogal wat hennen ongewild betreden door hanen. Die zijn nu een maal groter en sterker zijn dan de kip. De hennen hebben in dit geval een elegante oplos sing. Ze werken het sperma van de hanen die ze niet willen acuut naar buiten. Dit is geble ken in een studie aan de uni versiteit van Sheffield. Kippen profiteren van copule ren met de meest dominante haan. Hanen die bovenaan de orde staan, zorgen beter voor voedsel, geven betere bescher ming tegen mogelijke roofdie- Kip wil alleen haantje de voorste REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER 023-5 De makkelijke hortensia Iedere fervente tuinier heeft wel een of meer planten die het al tijd goed doen. Een plant die gescheurd en verplant kan wor den, zonder minder te bloeien. Een vaste plant die bij velen zo'n status heeft verworven, is de hemelsleutel (Sedum). De Sedum 'Matrona' is een bij zondere variant. De grote bloemschermen zijn roze, maar de stengels en de dikke blade ren zijn bruinrood getint. Deze kleur maakt de plant op het eerste gezicht al apart. Wat minstens zo zwaar mee weegt, is de kracht van deze plant. Een 'gewone' hemelsleutel moet zeker later in het seizoen vaak worden gesteund. De stengels hangen uit of bezwij ken zelfs onder het gewicht van de grote bloemschermen, voor al wanneer het regent of stormt. De 'Matrona' heeft beduidend sterkere stengels, waardoor de plant niet hoeft te worden ge steund met allerlei draden en stokken. De Sedum 'Matrona' met zijn roodbruine blad is zowel met pasteltinten als met harde kleu ren te combineren, of je nou spreekt over decoratiemateria len of planten. In de tuin kan hij goed op de voorgrond staan, samen met de Heuchera mi- crantha 'Palace Purple'. Deze Heuchera heeft bruinrood blad en bloeit wit in de voorzomer. Ook Euphorbia griffithii 'Fire- glow' doet het goed voorin de border. Deze wolfsmelk heeft namelijk blad met een rode gloed. Als imposante achter- De 'Matrona' heeft beduidend sterkere stengels, waardoor de plant niet hoeft te worden gesteund met allerlei draden en stokken. foto pr grond kan de Eupatorium ma- culatum 'Atropurpureum' (le verkruid) dienen, evenals Echinaceae purpurea(zonne- hoed). Een dergelijke combina tie trekt ook bijen en vlinders De kracht van de hemelsleutel bespaart heel wat zorg. Het is een vetplant, wat betekent dat het blad dik en vettig is. Hier door kan de plant langere tijd zonder water. Met deze eigen schap is hij uitstekend geschikt als potplant op terras of balkon. Zorg er in dit geval wel voor, dat de afwatering van de pot goed is, zodat de wortels niet gaan rotten. Nadat de bloei gedurende de zomer van groen via roze naar bijna bruinrood is verkleurd, droogt de stengel langzaam uit. Dit is geen reden om de plant direct met de grond gelijk te maken. De uitgedroogde bloemschermen zorgen in de winter voor een uiterst decora tief effect. Als in de lente de temperatuur weer stijgt, kun nen de takken alsnog worden weggeknipt, om de nieuwe scheuten de ruimte te geven. De Sedum-groep omvat niet al leen hemelsleutels. Er zijn veel, totaal verschillende planten die de naam Sedum mogen dragen: van eenjarigen tot grote strui ken. De specifieke Sedum tele- phium (zoals de hemelsleutel officieel heet) komt in vele kli maten voor. Sedum telephium is in ons land al heel lang een populaire tuin plant. Kwekers creeërden de af gelopen janen behalve 'Matro na' ook rassen als Sedum 'Herbstfreude' en 'Brilliant', beiden met lichtgroen blad en roze bloemen. Ook 'Star Dust' is zo'n soort, die is ontstaan uit het succes van de hemelsleutel. Deze plant heeft helderwitte bloemen. 'Septemberglut' is een ras met donkerrode bloe- (Bron: Plant Publicity Holland) De bloemrijke hortensia is een plant voor veel gelegenheden en een makkelijke plant om te verzorgen. De hortensia staat liever koel dan warm en houdt niet van de volle zon. Geef re gelmatig kalkarm water, regen water is daarvoor perfect. Mocht de plant toch slap gaan hangen, geen paniek, want na een kleine dompelbeurt is het probleem verholpen. Geef de hortensia die buiten staat ook water als het rege Regenwater bereikt de pot' de hortensia nauwelijks of maal niet. Het meeste wate komt via de blaadjes op de grond naast de pot terecht. Als de hortensia is uitgeblo kan de plant in de tuin op vochtige plek met wat scha Als de hortensia goed staat hij daar voortaan elke zomi i rijkelijk bloeien. De plant li niet te worden gesnoeid. ren en andere hanen. Tevens zorgen ze voor meer jongen. Maar ook minder dominante mannetjes willen paren. Het paargedrag is in Sheffield van dichtbij gevolgd in een groep van dertien hanen en 21 hen nen. Bij gewenste seks lokt de hen het mannetje door ineen gedoken in gebukte houding op de grond te zitten. Bij onge wenste seks ontbreekt dit ritu eel. Bij afgedwongen paringen werd het sperma binnen vijf se conden weer naar buiten ge werkt. Het sperma van de haan met de laagste sociale status werd het minste geaccepteerd. Hoe hoger de plaats in de pi korde hoe minder vaak dat het zaad werd verstoten. PETER DE JAEGER Aquacultuur, het kweken van vissen in gevangenschap, be dreigt de wereldvoorraad vis. - De oceanen worden namelijk leeggevist om de vleesetende exemplaren in kweeksystemen te voeden. Gezocht moet wor den naar commerciële vissoor ten die alleen planten eten, voor het te laat is. Zo waarschu wen onderzoekers van de Stan ford universiteit in Californië. Gerookte zalm, garnalen in knoflook en gegrilde zeebaars. Onze onverzadigbare trek in deze lekkernijen heeft ertoe ge leid dat de visstand in de ocea nen drastisch is gekelderd. Om aan de toenemende vraag te voldoen worden overal ter we reld visboerderijen aangelegd. Aquacultuur levert nu al voor meer dan een kwart van het to tale visaanbod. Op het eerste gezicht een goede zaak. Maar in werkelijkheid bedreigen deze commerciële viskwekerijen waardevolle vissoorten in de wereldzeeën. ,,Er is sprake van een paradox. De aquacultuur is een mogelij ke oplossing voor de mondiale visvoorraad, maar veroorzaakt tegelijk de ineenstorting van de natuurlijke bestanden", zegt bioloog Harold Mooney. „De wereldproductie van gekweekte vis en schelpdieren is de laatste vijftien jaar verdubbeld. Som migen denken dat deze groei de druk op oceaanvisserij heeft verlicht. Maar het tegendeel is waar." De grootste bedreiging gaat uit van kwekerijen die carnivore vissen telen, zoals zalm, forel en zeebaars. Deze soorten, die andere vissen eten, worden duur afgezet in Amerika, Euro pa en Japan. Om groei en smaak te bevorderen wordt vis meel gemaakt van economisch minder waardevolle vissen als haring, makreel, ansjovis, sardi ne en andere kleine soorten. Probleem is dat erg veel vis no dig is om carnivore vissen te voeden. Een gemiddelde vis- kweker gebruikt drie pond in het wild gevangen vis om een pond zalm of garnalen te kwe ken. De totale viskweek, inclu sief plantenetende vissen, be droeg in 1997 30 miljoen ton. Daar was 10 miljoen ton wilde vis voor nodig. ,,Met andere woorden, tien miljoen ton ha ring, makreel en sardines had den direct door mensen gecon sumeerd kunnen worden in plaats van te eindigen als vis meel", aldus Mooney. En dan hebben we het nog niet over de r"5Mfir Kweekbassins met zalm in het Noorse Stavanger. 22 miljoen ton vis die is gevan gen om varkens en koeien te voeden. Als dit zo doorgaat zullen de vissen onderaan de voedselke ten uiteindelijk verdwijnen, vre zen de onderzoekers. Dat heeft niet alleen directe gevolgen voor de mens, die graag vis eet, maar ook voor de zeevogels en zoogdieren in de zee die afhan kelijk zijn van wilde vispopula- ties. ,,De snel groeiende aqua cultuur kan niet langer teren op eindige populaties vis, die in sommige gevallen nu al sterk worden overbevist", waar schuwt Mooney. De studie toont aan dat erg veel eiwit nodig is om eiwit te pro duceren. De onderzoekers drin gen erop aan visvoer te maken waar minder vis in is verwerkt. Er worden alternatieven ont wikkeld, waarbij vismeel is ver vangen door sojabonen en an dere planten. Maar visolie bevat aminozuren dië onmisbaar zijn voor vleesetende vissen. Er zal dus altijd vis in het voer moe ten. De overgrote meerderheid ge kweekte vis groeit trouwens op diëten die voornamelijk uit plantaardig voedsel bestaan. Het gaat dan om vissorten als de karper, meerval en tilapia, en schelpdieren als mossels en oesters. Deze soorten, die voor al populair zijn in arme landen, hebben weinig vismeel nodig en hebben geen negatieve in vloed op het ecosysteem. Ze verhogen per saldo de wereld voorraad vis. Niettemin kan dit positieve ef fect eveneens omslaan in het tegendeel. In Azië, goed voor negentig procent van alle aqua cultuur in de wereld, worden jaarlijks tien miljoen karpers en tilapia gekweekt. De bevolking foto anp groeit daar snel, terwijl de loca ties om visvijvers aan te leggen schaarser worden. De Aziati sche visboeren proberen dit probleem het hoofd te bieden door grotere vissen te kweken. Dat doen ze door extra hoeveel heden vismeel in de bestaande vijvers te strooien. Dit kan re sulteren in een enorme toena me in de vraag naar vismeel en hiermee neemt de druk op ha ring en andere vissen in de oce aan sterk toe. Een bijkomend nadeel van aqu acultuur is het effect op het mi lieu. Veel viskwekerijen bescha digen ecosystemen langs de kust. Zo zijn in Zuidoost-Azië kilometers waardevolle man- grovebossen en wetlands ver anderd in vijvers voor garnalen. Gevolg is het verlies van paaige- bieden voor inheemse vissoor ten waar de lokale bevolking van Indonesië en de Filippijnen van oudsher van afhankelijk zijn. Soms concurreert gekweekte vis met inheemse vis en verspreidt ziekten. Bioloog Mooney wijst erop dat naar schatting veertig procent van de zalm in de noordelijke Atlantische oceaan de nakomelingen zijn van ont snapte exemplaren uit viskwe kerijen in Schotland en Noor wegen. „Er zijn bewijzen dat deze vissen paren met de wilde exemplaren, waardoor de gene tische opbouw van de Atlanti sche zalm verandert. Dit kan de plaatselijk bedreigde populaties in gevaar brengen", voorspelt de onderzoeker. Dat risico wordt des te groter, omdat de gekweekte vissen bepaalde ziekteverwekkende virussen verspreiden als gevolg van hun dieet. De onderzoeksgroep rond Mooney pleit ervoor om alleen projecten te steunen die ver verwijderd zijn van kwetsbare natuurgebieden zoals mangro- vebossen. Ook adviseren ze re geringen geld te stoppen in de ontwikkeling van vissoorten die gedijen op een plantaardig di eet. Verder dienen de viskwe- kers open te staan voor ge mengde teelt in dezelfde vijver. Zo telen in Chili boeren zalm samen met rode algen. De al gen teren op het lichaamsafval van de zalmen en kunnen apart worden geoogst en verkocht als visvoer aan collega's. Tot slot willen de onderzoekers de wes terse consumenten bewuster maken bij de keuze van de sa menstelling van hun vismenu. „Bestel eens oesters in plaats van een garnalencocktail", op pert Mooney. PETER DE JAEGER slimme hulpmiddelen, om het water niet naar de zee te dragen, maar naar uw eigen planten, vindt u bij: bloemendaal bv rijksstraatweg wassenaar Urinelucht bevordert groei ei Hennen leggen grotere eieren als ze een lucht waarnemen die ook voorkomt in menselijke urine. Dat hebben Britsi en Israëlische onderzoe kers ontdekt, zo meldt het wetenschappelijke tijdschrift New Scientist De geurige verbinding 2-methoxy-3-isobutyl- pyrazine, een van de vijl pyrazines die in mense lijke urine wordt gevon den. Deze stof komt overvloedig voor in de natuur, onder meer in de geurklieren van be vers en in konijnenkeu tels. De voedingsindu strie gebruikt de stof als smaakversterker. De ontdekking kwam nt een experiment van vier maanden, waarbij ka toenlappen gedrenkt in pyrazine buiten de kooi van tien legkippen werd gehangen. De gelegde eieren wogen gemiddeli vier gram meer, vergele10 ken met eieren die niet aan de stof waren bloot gesteld. Vier gram extra is een meeropbrengst van vijf tot tien procent. !J Bij het weghalen van de urinelucht legden de kippen weer eieren van normale afmetingen. Voor de onderzoekers is hun bevinding een raad sel. Een mogelijke ver klaring zou kunnen zijn dat de geur van pyrazint de aanmaak van een be paald hormoon ver traagt. Dit hormoon zorgt ervoor dat het ei los laat van de eileider, „Als het ei daar langer verblijft, heeft het meer g» tijd om een dooier en ei wit aan te maken", zegt pluimveekundige Miri am Rothschild. Het is bekend dat geuren de voortplanting beïnvloe den van talloze kleine dieren, zoals ratten en muizen. Maar het is de eerste keer dat dit ver band is gevonden voor vogels. 45 PETER DE JAEGER Cryptogram Horizontaal: 1. Bloemen in de poëzie van vader (8); 5. Muts om het voertuig te laten glimmen (8); 6. Eentonig en niet geweldig (4); 8. Die reis veroorzaakt honger (4); 10. Uitzichtloze toestand waarin de herrie terugkomt (5); 12. Europeanen in hun eigen land (5). Verticaal: 1Gewaagde zijde van een Griekse letter (6); 2. Dat deel wordt soms aan een hond gegeven (6); 3. De eerste wordt bespeeld door iemand die de lakens uitdeelt (5); 4. Snater van een slang (5); 7. Als ik maar niet aankom met al die vuiligheid! (5); 9. Bewerk haar zodat er geld in komt). (4); 11Telefoonverbinding voor afvallers (3). Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Oot; 4. afd; 7. massa; 10. ar; 12. fit; 13. op; 14. iep; 15. Eva; 16. lp; 17. eel; 19. er; 20. lom; 21. dar; 22. pi; 23. ach; 25. va; 27. rei; 28. bon; 29. ik; 30. bat; 32. lö; 33. gonje; 35. fes; 36. ato. VERTICAAL: 2. Om; 3. taf; 4. ast; 5. fa; 6. mail; 8. sine; 9. spar; 11. repliek; 13. overvol; 17. erna; 18. Idh; 22. pril; 24. clan; 26. anijs; 30. bos; 31. tja; 33. ge; 34. et. HET WEER Zomer in crisis Het begint er steeds meer op te lijken dat de zomer in een crisis geraakt. Alle atmos feermodellen sturen nu aan op de komst van een voor de tijd van het jaar ongewoon diepe depressie op de Noordzee. De Duit sers en de Britten gaan zelfs uit van een laagste luchtdruk van 988 hPa aanstaande maandag benoorden de Wadden. De de pressie weet zich gedurende de eerste helft van volgende week boven het Noordzeege bied en zuidelijk Scandinavië te handha ven. Het gevolg is bewolkt weer met buien. Bovendien kan het vooral op zondag flink gaan waaien en met maximaal 16-17 gra den is het volgende week ronduit koel. Zelfs de Berlijnse weergoeroe Wolfgang Ro der gelooft niet meer in een zomerse juli. Maanden achtereen heeft hij volgehouden dat juli een hoogzomerse maand zou gaan worden; thans komt de Berliner met een totaal andere drukverdeling op de prop pen. In plaats van hogedruk boven zuide lijk Scandinavië en de Noordzee gaat hij nu uit van lagedruk in dat gebied. Dat scheelt een jas want in dat geval waait de wind niet uit het warme oosten maar uit het koele noordwesten. Morgen trekken wolkenvel den over onze regio. Daaruit gaan enkele buien vallen en met middagtemperaturen tot 17-18 graden is het koel weer. De wind is meest matig en waait uit het westen tot noordwesten. Op zondag bereiken de fron ten van de naderende depressie onze st ken. Het gaat dan regenen (de compute berekenen 15 mm) en de naar zuidwestp5 krimpende wind neemt langs de kust tc tot hard, windkracht 7. Tijdens de midd kan het tijdelijk w^t opklaren maar het wordt opnieuw niet warmer dan een gi of 17. Gisteren is het gedurende een flin deel van de dag aardig weer geweest. Di zon liet zich geregeld zien en al voor de middag was de thermometer in de duit) bij Bloemendaal gestegen tot 18 graden Maximaal werd het daar 19,9, op Schip! 19,8 en op Valkenburg 18,9 graad.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10