Europees Parlement wil spoor volledig liberaliseren 'Schiphol kan superjumbo hebben' Overname Ilse belangrijk voor intemetstrategie VNU Economie Koppensneller in Drenthe Fokker CS bouwt onderstel simulator A3XX Telecomfirma's smijten met miljarden op veiling lieprijzen verder omlaag fêm _)NDERDAG flora-omzet groeit 13 procent jsburg Bloemenveiling Flora heeft het tweede kwartaal van jaar een omzet geboekï van bijna 238 miljoen gulden. Dat is na dertien procent meer dan dezelfde periode in 1999. De 'CJstiging in Rijnsburg had zelfs een omzetstijging van 14,9 pro nt. Toename van de export en beduidend hogere verkoopprij- n waren de belangrijkste oorzaken van de stijging. Flora krab- |t daarmee uit het dal van 1999, toen de resultaten van telers der druk stonden. Toppers zijn dit jaar de bloemensoorten oen en limonium. De omzet over de eerste helft van dit jaar op 551 miljoen ofwel 12 procent meer dan in 1999. Kirgen over dure Britse pond ^atsburg Voorzitter Duisenberg van de Europese Centrale nk (ECB) begint zich zorgen te maken over de hoge koers van t Britse pond sterling. Bij het huidige hoge niveau begint de ers volgens hem schadelijk te worden voor de Britse econo- e. Het pond staat momenteel op 3,50 gulden, terwijl de Munteenheid bij de introductie van de euro anderhalf jaar gele- n nog op 3,14 stond. Vooral in Groot-Brittannië actieve auto- 2 oducenten als Ford en Nissan hebben zich de afgelopen tijd itisch uitgelaten over de hoge koers van het pond. Die zou lei- n tot te hoge productiekosten. Nissan overweegt daardoor al n investering van ruim een half miljard gulden uit te stellen, ird stopt met de productie in zijn grootste Britse vestiging, ik het afstoten van de Britse autofabrikant Rover door BMW is invloed door de hoge koers van het pond sterling. uurwerkbranche in problemen haag* De vuurwerkramp in Enschede heeft grote gevolgen or bedrijven voor evenementenvuurwerk. Dertig tot veertig ocent dreigt in zware financiële moeilijkheden te komen, om- t er sinds 13 mei weinig tot geen opdrachten zijn bijgekomen, it zegt voorzitter F. Arntz van de branchevereniging PVPT rofessioneel Vuurwerk en Pyrotechnische Toepassingen). Vol- ns PVPT beloopt de schade als gevolg van de annuleringen le miljoenen en wordt die nog groter omdat er zo weinig op- achten zijn in wat doorgaans het hoogseizoen is voor de anche. urseance keukendivisie Atag ft* De keukendivisie van Atag zakt steeds verder weg in het oeras. Het Ulftse bedrijf heeft donderdag surseance van beta- ig aangevraagd voor de noodlijdende divisie. Atag is er in kor- tijd niet in geslaagd een koper te vinden voor zijn keukenbe- ijven. Atag maakte begin deze week bekend de keukenafde- ïg versneld te willen verkopen. De Ulftenaren rekenden erop nnen een week de keukenpoot aan een belangstellende te linnen slijten. De plannen 'uit de keukens te gaan' dateren al in mei. Honderdtwintig arbeidsplaatsen zouden daardoor ver- wijnen. Het afstoten maakt deel uit van een omvangrijke reor- inisatie om uit de rode cijfers te komen. Atag boekte vorig jaar in verlies van 59,5 miljoen gulden. lecordprijs voor mosselen iseke De nieuwe mosselen zijn dit jaar aanzienlijk duurder, vergelijking met vorig jaar ligt de prijs per kilo ongeveer veer- tot vijftig procent hoger. Daarmee bereiken de prijzen een cordhoogte, meldt het Mosselkantoor in het Zeeuwse Yerseke. 'osselen zijn zo duur doordat de verwachte aanvoer ver bene- ;n niveau ligt. Mosselkwekers schatten dit jaar maximaal 60 iljoen kilo mosselen aan te voeren. Vorig jaar lag dit aantal )g op bijna 100 miljoen kilo. Woensdag 12 juli om twaalf uur :gint het nieuwe mosselseizoen. De volgende dag liggen ze in ederland en België in de winkels. Het seizoen loopt tot april. )range koopt virtuele nieuwslezeres [inden Het Britse mobieletelecombedrijf Orapge heeft zich Intfermd over de virtuele nieuwslezeres Ananova. Het betaalt 02 miljoen gulden aan het Britse persbureau Press Association PA), de huidige eigenaar van het nieuwe mediafenomeen. Ana- lova is als computeranimatie in staat om 24 uur per dag nieuws B lezen via internet. Het personage is ontwikkeld door de divi- je nieuwe media van PA. De directie van het persbureau be- loot echter onlangs de diensten op het internet van de hand te loen. Ze wil zich volledig richten op het business-to-business iveren van nieuws. fleer beroep op Waarborgfonds iswuk Voor het eerst sinds jaren hebben onverzekerde ver- jersdeelnemers vorig jaar weer meer schade aangebracht. Het Waarborgfonds Motorverkeer, dat schade door onbekenden of nverzekerden vergoedt, kreeg op dat gebied bijna 4.000 claims innen. Een jaar eerder waren dat er ruim honderd minder. Dat lijkt uit het jaarverslag van het Waarborgfonds. Het fonds ver- 'erkte tien procent meer vorderingen dan in 1998. In totaal am het er 54.600 in behandeling. Het schadebedrag dat werd itgekeerd steeg eveneens, met twaalf procent tot circa 104 mil- >en gulden. De stijging van het aantal verzoeken om schade- ergoeding zat vooral in de categorie onbekend gebleven ver- orzakers, de doorrijders na een ongeval. li j na helft Nederlanders op het net jswuk Bijna vier op de tien Nederlanders surft minimaal één eer per week op internet. Ruim de helft van de 15,8 miljoen lederlanders heeft het medium wel eens gebruikt. Dat blijkt uit letingen van onderzoeksbureau Trendbox. Naarmate mensen uder worden, maken ze steeds minder gebruik van internet, an de 65-plusers heeft slechts zeven procent wel eens gesurft, let aantal internetters is volgens Trendbox in een halfjaar met ïeer dan twintig procent gestegen. Van de gebruikers is 40 pro ent vrouw. Vakbond eist achterstallig loon heuwerkerk aan den ussELFNV Bondgenoten daagt kalverslach er Teun Boer uit Nieuwerkerk aan den IJssel voor de rechter, 'olgens de vakbond heeft het bedrijf jarenlang de CAO niet na- [eleefd en verzuimd loonsverhogingen door te voeren. De uit leners hebben tussen 1995 en 1999 loonsverhogingen tot 10 irocent misgelopen, zo berekent FNV Bondgenoten. De bond list voor een aantal van hen bedragen van tussen de 33.750 en '5.700 gulden. Een aantal werknemers heeft inmiddels de vor- lering op het achterstallig loon laten varen. Zij voelen zich vol lens de vakbond geïntimeerd door de directie. Het bedrijf wil [een commentaar geven. inden anp b prijzen van ruwe olie zijn steren verder gedaald onder vloed van de plannen voor oductievergroting van Saudi- abië. Op de termijnmarkt in inden stond de notering van rent-olie voor levering in au- ïstus aan het begin van de iddag op 28,55 dollar per vat an 159 liter) na een slot van 5,57 dollar op dinsdag. 'Later op de dag steeg de olie- rijs weer iets. In Londen werd in het slot van de handel M5 dollar betaald. Volgens andelaren wachten marktpar- ien nu op het moment dat aadwerkelijk meer olie op de larkt komt. Dat kan binnen ikele dagen gebeuren. Saudi-Arabië verraste de larkt maandagavond met de lededeling dat het 500.000 va ten per dag meer gaat produce ren als de prijzen niet binnen enkele dagen omlaag zouden gaan. Op dat moment noteerde Brent ofie'31,10 dollar per vat. Saudi-Arabië vindt het hoge prijspeil schadelijk voor zijn ei gen belangen, voor de Organi satie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) en voor de we reldeconomie. Eerdere produc tievergrotingen door de OPEC drukten de prijzen slechts tijde lijk omlaag. Saudi-Arabië is vrij wel de enige lidstaat die nog veel ongebruikte capaciteit heeft. Dinsdag lieten de Verenigde Arabische Emiraten weten zo nodig ook meer olie op de markt te zullen brengen. Koe weit èn Algerije hebben waar schijnlijk ook plannen in die richting. Iran, een havik binnen de OPEC, voelt er niets voor. Botsing dreigt met lidstaten De liberalisering van het spoorverkeer in Europa lijkt uit te lopen op een botsing tussen het Europees Parlement en de lidstaten. Het EP vraagt om een volledige vrijma king van goederen- en personenverkeer tegen 2010. De lidstaten willen, onder druk van Frankrijk, Duitsland, België en Italië, niet verder gaan dan een liberalisering van goederenvervoer op bepaalde grote Transeuropese netwerken. straatsburg anp Het EP heeft medebeslissings recht als het gaat om de privati sering van de spoorwegen. De lidstaten moeten zich nu op nieuw buigen over het besluit dat het parlement woensdag nam. Daarna zal het hoogst waarschijnlijk komen tot een lange verzoeningsprocedure tussen parlement en lidstaten. Mogelijk valt een definitief be sluit pas volgend jaar. Het EP wees een voorstel van de Duitse christen-democraat Jarzembowski van de hand om in alle lidstaten beheer van spoorwegen en treinverkeer verplicht te scheiden, zoals dat nu al gebeurt in onder meer Nederland, Groot-Brittannië en Zweden. Dat gebeurde vooral onder Franse en Duitse druk. De lidstaten waren daar ook al op tegen. Het parlement wees verder een plan van de lidstaten van de hand om een Europees waarnemingscentrum voor de spoorwegen op te richten. Het EP vindt dat de Europese Com missie deze monitoring van de Europese spoorwegen wel kan vervullen. Wel moet er volgens een meerderheid van de Europese verkozenen in elke lidstaat een toezichthoudende organisatie komen die waakt over de kwali teit van de spoorwegen en de toewijzing van contracten na privatisering. Verder eist het EP dat ook in Ierland (inclusief Ul ster) en Griekenland de spoor wegen worden geprivatiseerd op middellange termijn. De lid staten waren daar op tegen, vanwege de geïsoleerde ligging van deze landen. Frankrijk voert al sinds het aantreden van de regering- Jospin in 1997 het verzet tegen privatisering aan. Dat gebeurt op initiatief van de communis tische verkeersminister en oud spoorarbeider Gayssot. Om vooral het goederenverkeer be ter te laten verlopen pleitte Gayssot vorig jaar voor zogehe ten interoperabiliteit, oftewel een betere aanpassing van de spoornetten in de verschillende lidstaten op elkaar. Daardoor kan het goederenverkeer sneller verlopen, zo meent de Franse bewindsman. Het EP vindt dit een onvol doende maatregel om te komen tot een betere concurrentie van spoorwegen met vrachtverkeer over de weg en binnenvaart. Een meerderheid van de euro parlementariërs wijst erop dat wegvervoer en binnenvaart al lang zijn geprivatiseerd. De spoorwegen zouden dan niet mogen achterblijven. beilen In een veld langs de Beilervaart worden met een soort super-skelter de koppen van lelies gesneld. De zelfrijdende machine die hier wordt gebruikt, werkt nauwkeuriger dan apparaten die op tractoren worden aangebracht. foto anp jacob melissen schiphol pieter van hove De nationale luchthaven Schiphol behoort tot het selecte gezelschap van vliegvelden dat in de toekomst het superverkeersvlieg tuig A3XX ontvangt. De superjumbo met een dubbel passagiersdek moet dan wel ge bruik maken van de vijfde baan, die naar verwachting in 2003 klaar is. De passagiers (op den duur maximaal duizend per vlucht) dienen tevens gebruik te maken van de gerenoveerde E-pier. Volgens een woordvoerder van vliegtuig- bouwconsortium Airbus Industrie zal de A3XX gezien haar omvang de 25 grootste vliegvelden ter wereld aandoen. ,,In ieder geval internationale luchthavens met het meeste passagiers- en vrachtvervoer, zoals New York, Londen, Los Angeles en Hong Kong." Het nieuwe type vliegtuig, dat in 2005 operationeel wordt, heeft een draaicirkel van 55 meter en past in een vierkant van 80 bij 80 meter. De A3XX is zó geconstrueerd dat de snelheid bij landing lager is dan die van de Boeing-747, op dit moment het grootste vliegtuig. Dit houdt in dat de lan ding korter is en dat aan de lengte van de banen derhalve niet gesleuteld hoeft te worden. Wel moeten volgens de Airbus-voorlich ter op sommige luchthavens de taxi-banen moeten worden aangepast, gezien de span wijdte van de vleugels van ongeveer 80 me ter. Een belangrijk punt is volgens hem ver der de afhandeling van de - grotere - passa giersstroom bij de pieren. Op dit moment is alleen het vliegveld van Hong Kong, Chek Lap Kok, uitgerust voor de komst van de superjumbo. Schiphol is inmiddels druk bezig met de noodzakelijke aanpassingen. Zo zijn aan de kop van de E-pier vier nieuwe gates geko men, waarvan er twee geschikt zijn voor de grotere types vliegtuigen. Het op Schiphol gevestigde Fokker Control Systems heeft een miljoenenopdracht voor het ontwerp, fabricage en in stallatie van het onderstel van een testinstallatie waarmee vluchten van de superjumbo A3XX worden gesimuleerd. De order is afkomstig van het Duitse DaimlerChrysler Aero space. Het systeem bestaat uit zes uitschuifbare poten die on der het cabineonderdeel wor den geplaatst. Met het bewegen van de poten kan de cabine on der alle mogelijke weersom standigheden worden uitgepro beerd. De testresultaten zijn van be lang voor het uiteindelijk ont werp' van het interieur en de boordsystemen in de cabine. Naar verwachting is het on derstel begin volgend jaar ope rationeel. De simulaties worden gedaan bij DaimlerChrysler Ae rospace in Hamburg. Met de opdracht is een be drag gemoeid van vijf miljoen gulden, ongeveer een kwart van de jaaromzet van Fokker Con trol Systems over 1999. den haag gpd Verkoop frequenties 'casino in Kurhaus ger deskundigen raadplegen. Door een vliegende start te ma ken op 90 en 100 miljoen gul den voor de verschillende 'ka vels' denkt de overheid sneller klaar te zijn dan met de veiling van dcs-licenties in 1998. Die duurde 137 biedrondes in twee weken. De zeven deelnemers hebben allemaal 90 miljoen gulden borg gestort. Met dat bedrag in kas begint, onder het wakend oog van notaris Kroon-Welten, veilingmeester Chris Reilly van zakenbank UBS Warburg zijn werk. De deelnemers hebben twintig mille veilingkosten vooruit betaald. Alleen voor het aanvraagformulier voor de vei ling moest al 750 gulden wor den overgemaakt. In Engeland bracht de veiling van vijf umts-licenties dit voor jaar het ongehoorde bedrag van 85 miljard gulden op, na 500 biedrondes. Vodafone betaalde 18 miljard voor de zijne en sprak er schande van, maar zag de beurskoers stijgen en biedt nu in Nederland weer mee via 70-procentsdochter Libertel. De andere bieders zijn KPN, Dutchtone, Telfort, een combi natie van Ben en Deutsche Te lekom, het Scandinavische Nogenta en Versatel. Vooral het kleine Versatel heeft te weinig geld, maar denkt met geslepen bieden een eind te komen. Eer der zou ook Hutchison Wham- poa van de Hong-Kongse me ga-investeerder Li Ka Shing meedoen, maar die trok zich vanmorgen terug, evenals NTL. Op basis van de Britse ervaring kost elke licentie straks vier mil jard. Volgens Libertel-directeur John de Wit vergt het nog eens vier miljard om de bijbehoren de organisatie en het netwerk, inclusief duizenden antennes, op te bouwen. Om bij een investering van acht miljard uit de kosten te komen, moeten abonnees meer dan 400 gulden per maand 'verbel len', rekenen sombere deskun digen voor. Anderen gaan er vanuit dat niemand voor dat soort bedragen over vijf of acht jaar zijn hand omdraait, ook al belt de prepaid beller nu ipaar voor drie tientjes. De veiling is op internet te volgen op www- .veilenvanfrequenties.nl. In het Scheveningse Kurhaus wordt de komende weken met miljarden geschoven. In een door de staat georganiseerde veiling bieden vanaf vandaag zeven bedrijven op vijf licenties voor mobiele telefonie. Minis ter Zalm van financiën denkt daar twintig miljard gulden aan over te houden. De te veilen et herruimte voor umts moet de toegangspoort worden tot in ternet op gsm's. Het moet mo gelijkheden bieden voor live te levisie op de zak- en beeldtele foon. Telecombedrijven verwachten er gouden bergen van en zijn ervan overtuigd mee te moéten bieden. De combinatie van moeten en betalen is niet goed voor de feestvreugde. Woedend vergeleken de deelnemers de veiling al met een casino en verweten de regering bezig te zijn de toekomstige abonnees op te zadelen met 'een extra be lasting'. ,,De gebruiker betaalt uiteindelijk ook de miljarden die wij bij de veiling op tafel moeten leggen", rekenen Liber tel, Telfort, KPN voor. De over heid redeneert dat voor bedrij ven de kost altijd voor de baat uit gaat en dat de ondernemers het beste in staat zijn te weten hoeveel zo'n licentie voor schaarse etherruimte ze waard is. Het veilingsysteem is ontwor pen voor een zo hoog mogelijke opbrengst op een eerlijke ma nier. Vals spelen door afspraken vooraf te maken en de licenties te verdelen, is onmogelijk ge maakt doordat er meer deelne mers dan licenties zijn. De bie ding op de vijf vergunningen is bovendien gelijktijdig, en schriftelijk. Na elke biedronde krijgen de deelnemers te horen wie het hoogste in de boom zit, waarna de veilingmeester de 'vraag prijs' opschroeft met maximaal tien procent of 200.000 gulden. Het aantal biedrondes is in be ginsel oneindig. Het spel stopt pas wanneer er geen hoger bod meer volgt. In elke hotelkamer zitten maxi maal vijf deskundigen per deel nemer, die over twee telefoon lijnen de bedrijfstop en een le- - Mededeling van Electrolux - Waarschuwing Electrolux Home Products (Nederland) B.V. vraagt consumenten, die in het bezit zijn van een ELECTROLUX steelstofzuiger MINOR C (productnummer 902 973 001), deze stofzuiger niet meer te gebruiken en zo spoedig mogelijk contact op te nemen met de afdeling Consumentenbelangen. Onder bepaalde omstandigheden kan de interne bedrading van de MINOR C beschadigd raken. Hierdoor kan in extreme gevallen de metalen buis onder spanning komen te staan. Uit voorzorg heeft Electrolux Home Products dan ook besloten alle MINOR C steelstofzuigers te controleren. Bent u in het bezit van de MINOR C, dan verzoeken wij u vriendelijk contact op te nemen met de afdeling Consumentenbelangen van Electrolux Home Products Nederland B.V., telefoonnummer (0172) 468 514. Wij verzoeken u voor het telefoongesprek de vol gende gegevens (die u op het typeplaatje achter op het apparaat vindt); pnc nummer en Serial No, bij de hand te houden. Alle overige Electrolux stofzuigers zijn absoluut veilig! Electrolux biedt zijn verontschuldigingen aan voor het ontstane ongemak. ffi Electrolux amsterdam pieter van hove Gestaag gaat uitgeef- en informatie concern VNU verder met de verster king van zijn internetpooL De afgelo pen maanden heeft het bedrijf sa menwerkingsverbanden aange knoopt met onder meer uitzendorga nisatie Randstad (Newmonday.com), het financiële adviesbureau Gatrixx en de combinatie PCM/HMG (Spott- •nl) voor het opzetten van professio nele websites. Daar tussendoor kwam nog de overname van Startpa- gina.nl, Nederlands populairste zoek machine op internet Gisteren maak te VNU bekend een meerderheidsbe lang te nemen in Ilse Media Groep, met sites als Chatnl en Ilse.nl een ge zaghebbende internetorganisatie in ons land. De exploitatie van de nieuwe onderne ming ligt in handen van Ilse Media Groep, die ook de licenties krijgt voor het gebruiken van de sites van VNU Tijdschriften (onder meer www.Libel- le). Hoeveel VNU heeft betaald voor de deelname is onbekend, maar het be drag is in ieder geval een schijntje ver geleken met de ruim zes miljard gul den die de uitgever vorig jaar heeft uit getrokken voor het Amerikaanse Niel sen marketingsbedrijf Media Research en het krijgen van een meerderheids belang in onderzoeksbureau NetRa tings. Voor dit jaar heeft VNU voor de ontwikkeling van internet overigens een bedrag van 165 miljoen gulden uitgetrokken, drie keer meer dan ge durende 1999. Hoewel de participatie in Ilse Media Groep niet zo'n grote investering bete kent voor VNU, noemde directievoor zitter P. de Wit van de tijdschriften- groep de samenwerking van groot strategisch belang. ,,Wij leggen met de transactie een flink deel van onze in- ternettoekomst in handen van Ilse", zei hij tijdens de toelichting op de persconferentie. Nederlandse anaÜ6ten kunnen zich de tevredenheid van De Wit wel voorstel len. „Dit past goed in de strategie van VNU", zegt R. Witleger van effecten kantoor Wijs en Van Oostveen. „VNU is met haar tijdschriftengroep markt leider op het gebied van informatie voorziening. Ilse Media Groep heeft een goede naam opgebouwd als distri Directievoorzitter P. de Wit (I) van de VNU-t lichting op de overname van Ilse. buteur naar de richting consument. Die twee punten zorgen voor een opti male synergie." Witleger is met name te spreken over de behoedzame stap pen waarmee VNU zich op het overna- mepad begeeft. „Eerst is veel aandacht besteed aan de professionele gebrui ker van internet, zoals vacaturezoe kers. Met de inlijving van Startpagina en Ilse Media Groep bedient men ook de markt van de consument." Collega-analist J. Rol van effectenbank Stroeve ziet als bijkomend voordeel dat in één klap het lezerspubliek van VNU-tijdschriften enorm toeneemt. „Als bezoekers van een tijdschrift-site geïnteresseerd raken, kan men beslui ten zich op het betreffende blad te abonneren. VNU legt hiermee een ste vige basis voor e-commerce en hogere advertentie-inkomsten, mede gezien de bekendheid van bijvoorbeeld de Gouden Gids en Libelle. Rol verwacht dat VNU haar internetac tiviteiten in de nabije toekomst meer gaat richten op België, waar het con cern een belangrijk deel van de markt voor publiekstijdschriften in handen heeft. In latere instantie komt waar schijnlijk het voormalige Oostblok aan de beurt. Met name in Tsjechië en Hongarije timmert de uitgever behoor lijk aan de weg. In Tsjechië bezit het uitgeefconcern bijvoorbeeld uitgeverij Mona Praha en in Hongarije is VNU na de overname van Egyesült Kiadói Holding de groot ste uitgeverij van publiekstijdschriften. Het communiceren via www. is in de ze landen echter nog onderontwik keld, zodat het nog geruime tijd zal duren voordat VNU hier op internet- gebied kan expanderen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7