Frankrijk waarschuwt Wenen ^0°zrednen Eindspel in Camp David is grote gok ussen voeren strijd sjetsjenië verder op Felle strijd ontbrandt in verslagen Mexicaanse PRI Buitenland Lintje voor 'bevrijding Elian' Europarlement onderzoekt spionagesysteem IDERDAG 6 JULI 2000 te eist opnieuw mensenlevens Het aantal doden als gevolg van de hitte in delen van pa is opgelopen tot zeker tien. De meeste mensen stierven ïlgarije: vijf. Het oosten en zuidoosten van Europa worden extreem hoge temperaturen geconfronteerd. In Grieken en Bulgarije was het door een hete luchtstroom uit Afrika immige plaatsen in de schaduw 43 graden. Vandaag wordt aarschijnlijk nog warmer dan de afgelopen dagen. Het Ro- uis deelt in Roemenië, waar het drinkwater op rantsoen is, jeraalwater uit. In het Oost-Europese land woeden volgens _^dio zeker zestig grote bosbranden. Ook in het zuiden van gaan bossen in vlammen op. Jüder niet welkom in München Jchen De gemeenteraad van de Zuid-Duitse stad München He extreem-rechtse Oostenrijkse politicus Jörg Haider liever <S j in de stad hebben. De raad onderzoekt of het mogelijk is de m (lemeur van Karinthië een 'optreedverbod' op te leggen als 3 fi)ch naar de stad komt. Het besluit van de gemeenteraad, kvordt gedomineerd door links, is een afzwakking van een [stel van de Groenen, die eigenlijk een 'Haider-verbod' wil- f'/lünchen distantieert zich zo van de provinciale autoritei- Beieren, die worden gedomineerd door de christen-de- ïtische CDU van deelstaatpremier Stoiber. Hij noemde de van kritiek op de regeringsdeelname in Oostenrijk van rs partij FPÖ eerder 'overdreven'. urn r^manten uit Sierra Leone in de ban 'YORKDe VN-Veiligheidsraad verbiedt Sierra Leone de ko- -■ 4de anderhalf jaar ruwe diamanten uit te voeren. De illegale nanthandel is in de ogen van de Veiligheidsraad de belang- mijte oorzaak van het aanhoudende geweld in het West-Afri- enthse land. De meeste diamantmijnen (90 procent) zijn in 'A fjjen van de rebellenbeweging RUF. Met de opbrengst wor- jwapens gekocht voor de strijd tegen de regering. De Veilig- ^3sraad wil dat er een deugdelijk certificatiesysteem komt, dat ^garanderen dat diamanten niet langer uit de koker van re- afkomstig zijn. Dat zal nog een hele klus worden. Veel planten uit Sierra Leone worden verhandeld als edelstenen ^Liberia, om zo de werkelijke afkomst te maskeren. "rdanië verijdelt vliegtuigkaping [aüï Een Jordaanse veiligheidsagent heeft gisteravond een Sche man doodgeschoten, die poogde een vliegtuig van de laanse maatschappij Royal Jordanian te kapen. Het toestel 184 passagiers aan boord, en vloog van de Jordaanse hoofd ei Amman naar de Syrische hoofdstad Damascus. De kaper jeerde tien minuten na de start de cockpit te betreden. Hij Hi een vuurwapen en een handgranaat bij zich. Toen veilig- ulsagenten hem aanvielen, liet hij de granaat ontploffen, rdoor raakten vijftien mensen gewond. Het toestel kon ech- reilig naar Amman terugkeren. Volgens een hoge Jordaanse klftionaris wilde de kaper naar een Europees land vliegen om Hf politiek asiel te krijgen. ïwonden door onlusten in Mexico Aanhangers van de regerende partij PRI en radicale Sfoathisanten van de oppositie zijn in een voorstad van Mexi- -iptad massaal op de vuist gegaan. Er raakten zeker dertig isen gewond. Zo'n acht autobussen werden vernield, zo dt het Spaanse persbureau EFE. De PRI verloor eerder deze k de verkiezingen en moet na 71 jaar afstand doen van zijn p0ende politieke rol in Mexico. Militante aanhangers van de ositie vielen in de voorstad PRI-leden aan. Ze beschuldigen deiartij van fraude bij burgemeestersverkiezingen in hun inplaats. Volgens voorlopige uitslagen heeft de PRI die met Jcrappe marge gewonnen. bü frank hendrickx 5 pondent tussische leger heeft giste- let aantal bombardemen- p Tsjetsjenië drastisch op- >rd. Op de dag dat Russi- paj slachtoffers van recente adloordaanslagen werden Hven, voerden gevechts- uigen en -helikopters bij- ïstig aanvallen uit op ne- enjttingen van rebellen. De Opdelingen pleegden op beurt nieuwe aanslagen, dsbij minstens twee doden k. Russische president Poe- ,n|plegde gisteren in het na- e Ossetië een spoedberaad er<de gespannen situatie in Sjenië. De belangrijkste sche ministers en gene- N/waren aanwezig, alsmede /male vertegenwoordigers, wie de Tsjetsjeense gees- B Kadirov, die van Poetin tiding over het burgerbe- stuur in Tsjetsjenië heeft gekre gen. Poetin verklaarde dat de toestand moeilijk was, maar 'niet gedramatiseerd moet wor den'. In Tsjetsjenië is voor onbe paalde tijd een avondklok inge steld. Tussen negen uur 's avonds en zeven uur 's ochtend geldt een uitgaansverbod. Er is eveneens een klopjacht ge opend op mogelijke daders van de recente zelfmoordacties, waarbij volgens de laatste be richten 33 soldaten om het le ven kwamen. Gisteren werden vijftig Tsjetsjenen opgepakt, on der wie acht vrouwen. De Russen hebben bekend op de hoogte te zijn geweest van Tsjetsjeense plannen om een reeks van aanslagen te ple gen. Het bleek onmogelijk ze te verhinderen. Generaals hebben hun eigen manschappen bekri tiseerd, omdat veiligheidsvoor schriften niet in acht zouden zijn genomen. Havana Juan Miguel Gonzalez, de vader van het vorige week uit de VS naar Cuba teruggekeerde bootvluchtelin- getje Elian, heeft gisteren uit handen van de Cubaanse lei der Fidel Castro een hoge Cubaanse onderscheiding ge kregen voor zijn 'buitengewone gedrag in de zware strijd voor de bevrijding van Elian', aldus de staatsmedia. De ce remonie werd live uitgezonden op de televisie, maar voor het overige lijkt Havana zich te houden aan de toezegging dat de 6-jarige Elian eindelijk weer een normaal leven zal leiden. Voor het eerst in vijf maanden staat het jongetje niet meer in de schijnwerpers. Wel verscheen gisteren ook de publicatie 'Elian in het vaderland', waarin de geschiede nis nog eens vanuit Cubaans perspectief wordt verteld en geanalyseerd. foto afp adalberto roque mexico-stad katrien gottlieb correspondent Binnen de zondag verslagen Mexicaanse regeringspartij PRI is een felle strijd ont brand over de vraag wie de partijleiding in handen moet nemen. De verkiezin gen van afgelopen zondag betekenden dat de PRI voor het eerst sinds 1929 in de oppositie belandt. Vicente Fox van de Partij van Nationale Actie (PAN) wordt president en in ook het parlement wordt de PRI een minderheid. De eerste kop is al gerold: partijvoorzitter Dulce Maria Sauri heeft haar ontslag ingediend. De macht van de PRI was altijd gecon centreerd in de figuur van de president. Hij was staatshoofd, regeringsleider, op perbevelhebber van het leger en de on betwiste leider van de PRI. Eigenhandig kon hij het partijkader, inclusief de voorzitter, benoemen of afzetten. Naar voorbeeld van Gorbatsjov in de Sovjet-Unie, zorgde vertrekkende presi dent Zedillo de afgelopen jaren in Mexi co voor een eigen vorm van 'perestroj ka'. Hij maakte een einde aan de zoge naamde 'dedazo' (dikke vinger) waar mee vroegere presidenten hun opvolger aanwezen, hij liet de PRI-kandidaat via verkiezingen aanwijzen en gaf de orga nisatie van de landelijke verkiezingen in handen van het nieuwe Onafhankelijk Verkiezingsinstituut. De zogeheten 'dinosaurussen' binnen de PRI zijn over dat alles zeer ontstemd. Ze weigeren steun te geven aan de be noeming van voormalig provinciaal gouverneur Jesus Murillo Karam tot nieuwe partijvoorzitter, omdat hij de fa voriet zou zijn van president Zedillo. An deren hopen dat verslagen presidents kandidaat Francisco Labastida de lei ding wil overnemen. Maar wie heeft ver trouwen in een kanddaat die de PRI naar de ondergang hielp? Andere gega digden voor het PRJ-voorzitterschap zijn Roberto Madrazo en Manuel Bartlett. Ze worden van corruptie beschuldigd en behoren tot de meest traditionele vleu gel van de partij. „De partij moet zich ernstig bezinnen en zich tot een werkelijke politieke partij ontwikkelen", aldus een gedesillusio neerde campagnemedewerker van La bastida. Commentator Carlos Elizondo Mayer verklaarde gisteravond op televi sie dat de PRI zich zorgen moet maken over de samenstelling van haar achter ban. Volgens Elizondo bestaat die uit kiezers die langzamerhand verdwijnen: „Landarbeiders die naar de stad komen, oude mensen die binnen afzienbare tijd sterven en analfabeten die naar school gaan". Al met al vergaarde de PRI toch nog twaalf miljoen stemmen, goed voor 36 procent van de zetels in het Congres. Wanneer wordt samengewerkt met de kleinere Partij van de Democratische Revolutie (PRD) kan de verslagen PRI het de nieuwe regering nog knap lastig maken. De leider van de Albanese be volking in Kosovo, Hashim Thaci, werkt voorlopig niet meer mee met de Verenigde Naties. Thaci, oud-leider van de officieel opgeheven militie U(^K, verzet zich tegen beperkt zelfbestuur voor de Servische minderheid. Thaci is woedend over het akkoord tussen de leider van de VN-missie, Bernard Kouchner, en gematigde Serviërs. Ze kwa men onlangs overeen dat de vervolgde Serviërs op beperkte schaal eigen instanties kunnen oprichten. Volgens Thaci is dit een eerste stap naar deling van Kosovo en een inbreuk op de territoriale integriteit van het gebied, dat volgens alle juridi sche normen overigens nog ge woon aan Servië toebehoort. De verhoudingen tussen de weinige achtergebleven Serviërs in Kosovo en de Albanezen van Thaci zijn al sinds het einde van de NAVO-bombardementen, vorig jaar juni, zeer gespannen. Hoewel het U(^K formeel is op geheven en omgevormd tot een burgerwacht, denken veel Ser viërs het verantwoordelijk is voor wraakacties tegen hun groep. Referendum en mogelijk veto wekken grote wrevel IVIilOSGViC Thaci weigert samenwerking met VN Kosovo zing. Als het voorstel er door komt, betekent dat dat Milosevic, wiens ambtstermijn volgend jaar afloopt, nog een keer mag meedingen naar het hoogste ambt in zijn land. De oppositie tegen Milosevic heeft furieus gereageerd op het plan. Tegen standers van de president zijn vooraf niet geïnformeerd over de bliksemmanoeuvre. Een invloedrijke adviseur van de Montenegrijnse president Djukanovic meent dat zijn deelstaat door het voorstel vrij wel wordt gedwongen de onaf hankelijkheid uit te roepen. „Wij worden voor een voldon gen feit gesteld", zegt Miodrag Vukovic. In deze situatie is vol gens hem nog maar één besluit mogelijk. Montenegro vaart onder Djukanovic een uitgesproken pro-westerse koers, en wil zo min mogelijk te maken hebben met grote broer Servië. Dinsdag waarschuwde de regering nog voor een militaire coup in Mon tenegro, die in opdracht van Milosevic zou worden voorbe reid. Frankrijk heeft Oostenrijk gisteren scherp gewaar schuwd. Volgens de voorzitter van de Europese Unie kan de regering in Wenen maar beter niet haar toevlucht ne men tot 'chantage' om de politieke isolering door de an dere EU-landen te doorbreken. De afgelopen twee dagen probeerde Oostenrijk de druk op de andere EU-leden op te voeren. parus-straatsburg dpa-afp-anp De Oostenrijkse regering be sloot dinsdag tot een volksraad pleging over de EU-sancties. Kanselier Schüssel verklaarde gisteren dat het referendum doorgaat als de andere lidstaten hun strafmaatregelen tegen Wenen niet opheffen voor de EU-top van 13 oktober in Biar ritz. Oostenrijk zou in Biarritz zijn veto kunnen uitspreken over de hervorming van de EU-instel- lingen. Die hervorming is nodig in verband met toetreding van Oost-Europese landen tot de EU. Kanselier Schüssel zelf heeft niet met zoveel woorden met een veto gedreigd. De ster ke man binnen Schüssels rege ringspartner FPÖ, Haider, heeft dat wel gedaan. Samen met Schüssels chris ten-democratische ÖVP vormt de FPÖ de regering in Wenen. Het toetreden van de extreem rechtse FPÖ tot de coalitie lokte in februari de EU-sancties uit. Schüssel heeft eerder gezegd dat het gebruik van het veto recht in de EU niet in het be lang van Oostenrijk is. Maar de kanselier staat onder druk van Haider. In een scherpe reactie liet de Franse regering gisteren weten dat 'zulke chantage bij de her vorming van de Europese in stellingen niet in het belang van Oostenrijk zou zijn'. Ook in an dere Europese hoofdsteden viel het aangekondigde Oostenrijk se referendum slecht. De Belgi sche minister van buitenlandse zaken, Michel, sprak van een 'provocatie'. Hij zei dat 'Schüs sel en zijn partij gijzelaars zijn geworden van de FPÖ en haar buitensporigheden'. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken zei het aan gekondigde Oostenrijkse refe rendum 'vreemd' te vinden. Op een eventueel veto op de EU- top in Biarritz wilde de woord voerder niet reageren. „Bij mijn weten zit meneer Haider niet in de regering." Het Joegoslavische parlement behandelt vandaag in spoedzit ting een voorstel om de regels rond de presidentsverkiezingen te hervormen. Het plan moet de weg vrijmaken voor een tweede termijn van de wegens oorlogsmisdaden gezochte pre sident Milosevic. De president van de Joegosla vische federatie (Servië en Montenegro) wordt nu nog ge kozen door het parlement, en mag slechts één ambtstermijn blijven zitten. Het parlement zal zich nu beraden op de mo gelijkheid om de president di rect door het volk te laten kie zen. Ook moet een zittende president zich beschikbaar kunnen stellen voor herverkie- eatsburg marc peeperkorn irespondent europarlement begint een lennend onderzoek naar •mvang en het gevaar van Amerikaans-Britse spiona- iteem Echelon. Een vol- enquêtecommissie meer macht en middelen, Is voorgesteld door de enen, ging de grote partij- in het parlement net een te ver. let parlement volgt met zijn lie naar Echelon een reeks ionale onderzoeken. De ede Kamer houdt dit na- A een hoorzitting over het bnage-satellietsysteem. In Inkrijk heeft justitie de ge- nbie dienst opdracht gege- de zaak uit te pluizen, ter- I Belgische onderzoekers al fde bewijzen zeggen te heb- van illegale activiteiten. Pe Verenigde Staten en Dot-Brittannië ontkennen bestaan van hun satel- ptelsel niet, maar bestrijden I er sprake zou zijn van on- Jorloofde praktijken. Eerder Schenen onderzoeken to- 0 evenwel aan dat via Echel- op massale wijze dataver- -fr (telefoon, fax, e-mail) van Jgers en bedrijven onder- iept wordt. Op die manier zouden Euro pese bedrijven contracten zijn misgelopen, omdat hun Ame rikaanse concurrenten vooraf de inhoud van de offertes ken den. Als voorbeeld wordt Air bus genoemd, dat orders naar McDonnell Douglas zag gaan. Ook politieke strategieën van de Europese Unie blijken vaak onverwacht snel bekend in Washington. Voormalig CIA-hoofd Wool- sey erkende onlangs dat de VS spioneren voor het eigen be drijfsleven. Dat zou nodig zijn als tegenwicht voor de wijd verbreide omkoopcultuur van Europese ondernemingen, al dus Woolsey. Ruim tweehonderd europar lementariërs drongen daarom gisteren aan op een enquête commissie, die via hoorzittin gen en onderzoek de waarheid over Echelon aan het licht moet brengen. De christen-de mocraten, socialisten en libe ralen voelden daar evenwel niets voor. Volgens W. van Velzen (CDA) kan een dergelij ke zware commissie de ver wachtingen niet waarmaken. „De directeur van de CIA komt heus niet opdagen. Dat tast al leen maar de geloofwaardig heid van de het parlement aan." Hoewel de Italiaanse europarlementariër Bigliardo middels zijn t- shirt laat weten fel tegen Echelon te zijn, lijkt het debat over de kwestie hem niet echt te boeien. foto epa cerard cerles •ADBLOE MEN DAAL correspondent Dat het er van zou komen was al maanden duidelijk. Ook de plaats - het presidentiële bui tenverblijf Camp David - was opgelegd pandoer. De vraag was alleen nog wanneer het eindspel in het Israëlisch-Pales- tijnse vredesoverleg zou begin nen. Gistermiddag sprak de Ameri kaanse president Clinton het verlossende woord. Aanstaande dinsdag begint hij met premier Barak van Israël en de Palestijn se president Arafat de mara thonzitting die, als alles goed gaat, een historische vredes overeenkomst moet opleveren. In feite neemt Clinton met het onverwacht snel bijeenroepen van de top een grote gok, aJ maakte hij gisteren zelf al dui delijk dat hij weinig keus had. Zeven jaar na de handdruk van Arafat en Baraks voorganger Rabin op het gazon voor het Witte Huis zijn de Palestijnse en Israëlische onderhandelaars aan het eind van hun Latijn. Het is nu alles of niets. Het sprak vanzelf dat Clinton gisteren verwees naar de be sprekingen in Camp David van ruim twintig jaar geleden. Toen ging het over een vrede tussen Israël en Egypte, dat uiteinde lijk als eerste Arabische land een verdrag met de joodse staat ondertekende. President Sadat kreeg honderd procent van het in 1967 door Israël veroverde grondgebied terug. Hij betaalde daarvoor met een akkoord dat Egypte jarenlang isoleerde - en uiteindelijk met zijn leven. De grote beloning voor Sadat, maar ook de prijs die hij betaal de, vormden de afgelopen we ken stof tot nadenken voor Ara fat. In zijn toespraken verwees hij naar beide elementen, door te eisen dat Israël honderd pro cent van de in 1967 veroverde Westelijke Jordaanoever aan het Palestijnse bestuur over draagt, en door te waarschu wen dat een moordaanslag dreigt als hij er niet in slaagt het onderste uit de kan te halen. Arafats naaste medewerkers wezen er gisteren op dat het ei genlijk nog te vroeg is voor een topconferentie. Er moeten nog 'bergen worden verzet' en 'oce anen overbrugd'. Maar door modderen met het overleg is zinloos. De onderhandelings teams hebben alle aspecten van een mogelijk vredesverdrag al vele malen en van alle kanten belicht. Het is tijd voor beslis singen. Arafat verwacht in Camp David zware Amerikaanse druk. Maar als hij ooit de Amerikanen ach ter een Palestijnse staat wil krij gen, kan hij niet wegblijven. Premier Barak vliegt met een minder bezwaard hart naar Camp David. Van Clinton heeft hij weinig te vrezen. Met de Amerikaanse verkiezingen voor de boeg - waarbij de joodse stemmen doorgaans zwaar tel len - moet het niet al te moeilijk zijn één lijn te trekken. Baraks bezorgdheid geldt alleen het thuisfront. Het onderhan delingsproces met de Palestij- nen is steeds meer een binnen landse Israëlische affaire ge worden, met als cruciale vraag: met welke concessies aan de Palestijnen kan de regering nog overleven? Wat tot nu toe is uit gelekt over de details van een mogelijk akkoord is voor radi caal rechts binnen het kabinet onverteerbaar. Maar Barak heeft zijn hoop gevestigd op het referendum dat de Israëlische bevolking is toegezegd. Hij gaat ervan uit dat de Israëliërs zo ge noeg hebben van het uitblijven van vrede, dat ze bereid zijn een realistisch verdrag met de Palestijnen te aanvaarden. Hoe groot is de kans dat Clin ton, Barak en Arafat het eens worden? Er zijn levensgrote ob stakels. Arafat en Rabin hebben er zeven jaar geleden bewust voor gekozen de 'makkelijkste' problemen het eerst aan te pak ken. Dat bleek al veel lastiger dan ze hadden gehoopt. Nog altijd wacht een deel van de Os lo-akkoorden - de tussentijdse overeenkomsten - op uitvoe ring. De moeilijkste problemen - zo als de status van Jeruzalem, de grenzen tussen Israël en een Palestijnse staat, en de toe komst van de Palestijnse vluch telingen - moeten in Camp Da vid worden aangepakt. De afge lopen jaren zijn reeksen voor stellen ontworpen. Het gaat er nu om een keuze te maken waarmee gematigde krachten in beide kampen vrede kunnen hebben. Als er na een paar dagen onder handelen in Camp David geen akkoord is bereikt, zal de hel niet onmiddellijk losbarsten. De onderhandelaars kunnen het overleg opschorten en eventueel besluiten tot een minder vergaand 'raamwerk akkoord'. Israël zou onder voorwaarden de uitroeping van een Palestijnse staat kunnen accepteren, die dan namens de Palestijnen verder kan onder handelen. Wat Clinton bovenal zal willen voorkomen, is een volslagen flop. Zoiets zou kun nen uitlopen op eenzijdige maatregelen door beide partij en met geweld als onvermijde lijk gevolg.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5