Drugsscene Wallen steeds agressievei Af, Gesprek van de Dag Zomerrel met Italië Sean Connery tot ridder geslagen Reparatie wasmachine loopt uit op gijzelij DONDERDAG 6 JULI 2000 Commentaar Over het verloop van Euro 2000 heerste maandag nog euforie. De verwachte rellen tussen hooligans bleven goeddeels uit. Zeker in Nederland kon dankzij de massa le maar beheerste inzet van de politie tevreden worden teruggeblikt. Maar nu, een paar dagen later, is er een di plomatieke rel uitgebroken tussen Nederland en Italië waarbij zelfs de wederzijdse premiers er aan te pas moe ten komen om de zaak te sussen. Een Italiaanse televisieploeg werd zondag bij de finale gearresteerd toen zij een groep Italiaanse gehandicapten bij de Kuip filmde. De journalisten zouden door ste wards en politie zijn geslagen en geschopt, terwijl zij niets anders dan hun werk deden. Volgens de politie is deze lezing bezijden de waarheid. De journalisten wer den in hechtenis genomen omdat ze stennis schopten, nadat ze weigerden te stoppen met filmen. De gehandi capten zouden hier om gevraagd hebben. De Nederlandse ambassadeur in Italië is inmiddels op het matje geroepen. Buitenlandse zaken heeft excuses aangeboden aan de Italiaanse "ambassadeur in Neder land. Kok heeft met zijn collega Amato gebeld om esca latie van het door de Italiaanse media opgeklopte inci dent te voorkomen. Wat begon als een incident lijkt on danks de goedbedoelde poging van Kok volledig uit de hand te lopen. Het is volstrekt onduidelijk wat er nu precies is gebeurd. Beide partijen halen er van alles bij. Van het 'brute' op treden van de Rotterdamse politie eerder in het toernooi tot de slechte behandeling van gehandicapten op de luchthaven. De Nederlanders beweren op hun beurt dat de komst van zo veel gehandicapten niet zou zijn aange kondigd en dat de begeleiders van de gehandicapten- groep zich van het begin af aan agressief gedroegen. De waarheid zal wel ergens in het midden liggen. Euro 2000 moest een smetteloos succes worden en het is niet ondenkbaar dat de stewards en de politie gespannen waren voor de grote wedstrijd van zondag. Maar de Itali aanse verwijten dat Nederland wel het Chili van Pino chet lijkt en niet in de EU thuis hoort, slaan natuurlijk nergens op. Een onderzoek naar wat er precies gebeurd is, moet dui delijkheid brengen. Pas daarna zullen de gemoederen bedaren. Ook voor de Italiaanse media is het na Euro 2000 komkommeren. De ingrediënten van een mooie zomerrel - gehandicapten, voetbal en staatsgeweld - zijn ruim aanwezig. De Italianen zijn meesters in het drama tiseren. Laten we hopen dat de uitslag van het onderzoek nog even op zich laat wachten. Straat in Schiedam vernoemd naar ABBA In Schiedam, in de nieuwe Zweedse woonwijk Sveapar- ken, wordt een straat vernoemd naar de wereldberoem de popgroep ABBA. Volgens de fanclub en de Zweedse ambassade heeft de band die nog nergens ter wereld. Aan de 'ABBAborg' ging overigens een kleine rel vooraf. Want de Schiedamse straatnamencommissie was met voorstellen als Kellgrenholm, Fjelddal en Kirunaborg ge komen. Veel te lastig voor de bewoners maar ook voor de PTT, oordeelde de raad in mei. Het advies luidde: verzin maar wat anders en kijk eens naar wat bekender Zweden als ABBA, Astrid Lindgren, Olof Palme, en bij voorbeeld Pippi Langkous. Het college trok daarop het voorstel in. Nu zijn er dus de nieuwe straatnamen. En Pippi Lang kous komt er ook; dat wordt weliswaar geen straat, maar een basisschool. Thatchers handtas meer dan 350.000 gulden waard Een onbekende heeft 101.000 Britse pond (ruim 350.000 gulden) geboden voor de handtas van de Britse oud-pre mier Margareth Thatcher. De beroemde tas wordt deze week voor het goede doel geveild op het internet. Thatchers tas was een stille getuige van vrijwel het gehe le premierschap van de IJzeren Dame. Vaak gebruikte zij het accesoire om haar redenering kracht bij te zetten. De tas is het pronkstuk van een verzameling handtassen van beroemde vrouwen die te koop is op de website ww- w.handbag.com. De tassen worden geveild ten bate van de bestrijding van borstkanker. De veiling duurt nog tot 13 juli. Het was al zes maanden be kend dat het zou gebeuren, maar Sean Connery beleefde gisteren toch „een van de meest trotse dagen" van zijn leven. De acteur die James Bond echt bekend heeft ge maakt, werd in zijn geboor teplaats Edinburgh gerid derd door de Britse koningin Elisabeth. Sir Sean, een uitgesproken Schotse nationalist, kwam opdagen in Schots kostuum en werd tijdens een ceremo nie in het Schotse parlement met een zwaard lichtjes op zijn schouders getikt door de in het blauw gestoken vorstin. De voormalige 007 heeft lange tijd moeten wachten op de erkenning van Buckingham Palace van zijn positie als 'beroemdste zoon van Schotland'. Dat was voornamelijk het gevolg van zijn nationalistische sympathieën. In 1997 ging de eer nog aan hem voorbij, omdat hij al jaren de Schot se Nationale Partij steunt, die voorstander is van onaf hankelijkheid van Engeland. Nu het toch zover was, noemde Connery zijn ridde ring een „grote eer voor Schotland." Uit frustratie over de minach ting die haar ten deel viel heeft een 42-jarige vrouw uit het En gelse gehucht Charlton Mack- rell, in de buurt van Somerset, dinsdag een wasmachinerepa rateur enkele uren gegijzeld. Volgens de Daily Telegraph van gisteren kreeg de vrouw zes we ken geleden panne met haar wasmachine. Toen na twee af spraken en drie weken vergeefs wachten eindelijk een monteur bij de afgelegen woning langs kwam, bleek een nieuw onder deel nodig om het apparaat aan de praat te krijgen. Intussen zag de gescheiden moeder, Therese O'Dell, zich genoodzaakt haar was en die van haar 8-jarige dochtertje met de hand te doen. Toen na een week het benodigde onder deel eenmaal was gearriveerd, leek het eind van de eindeloze handwasjes is zicht. Mooi niet, zo bleek, want bij de eerste de beste draai liep de wasmachine opnieuw in de soep en raakte ook het wasgoed geruïneerd. Het duurde vervolgens weer een week voordat een monteur de schade kwam opnemen. De man meldde doodleuk dat voor de reparatie nieuwe onderdelen nodig waren. O'Dell nam daar op een dapper besluit. Ze zei de monteur dat hij de pot op kon en niet naar huis mocht voor dat de zaak was geregeld. Me vrouw O'Dell blokkeerde de au to van de servicemonteur, maar stond de verbouwereerde man toe een telefoontje naar zijn baas plegen. Die wilde ecl niet garanderen dat de wa chine, die in augustus 199 gekocht, zou worden gere reerd. Daarop nam de politie dej tie in ogenschouw. Een va agenten toonde begrip vou fmstraties van mevrouw Hij nam contact op met hi paratiebedrijf en legde de nog eens uit. Binnen 24 ui stond er vervolgens een ni wasmachine in Charlton N rell. Het bericht in de Dail legraph vermeldt niet of h paraat het deze keer heeft houden. In huize O'Dell la! nog negentien handwasje! wachten. Bewoners beschermen zich met ijzeren ketting tegen junks Op krukken sleept de Surinaamse junk zich moeizaam over de Wallen. Een mager lijf, ingeval len ogen. Stanley is al meer dan dertig jaar verslaafd aan hard drugs. Rond 'voedertijd', tussen vier en zes in de namiddag, hinkt hij over de brug de smalle steegjes in, op zoek naar coke. Als de oudgediende ziet hoe een jonge Marokkaanse dealer op agressieve wijze Japanse toeristen lastigvalt, grijpt hij in. „Laat die mensen met rust, man. Gedraag je in mijn buurt." De drugsoverlast op de Wallen heeft een nieuw dieptepunt be reikt. De concentratie van junks en dealers lijkt groter en grim miger dan ooit: de karakteristie ke oude binnenstad ziet zwart van rondhangende mannen. De politie heeft het Centraal Sta tion, de metro en de Bijlmer schoongeveegd met als gevolg dat verslaafden zijn terugge keerd naar hun voormalige uit valsbasis. Met een ijzeren ketting, ge spannen tussen een rij Amster dammertjes, proberen bewo ners plassende en poepende gebruikers van hun stoep af te houden. „Vooral hun steeds agressievere houding is beang stigend", vertelt Minze Koop man in zijn gebarricadeerde huis waar hij met zijn vriendin en twee kleine kinderen woont. „Als ik tien jaar geleden een verslaafde vroeg zijn dope er gens anders te gebruiken, liep hij rustig weg. Nu word ik be dreigd. Vorige week nog wilde een junk mij neersteken. Hij was opgefokt. Aan zijn pupillen zag ik dat hij van alles door el kaar had gebruikt, ik was bang. De politie arriveert meestal te laat of komt helemaal niet." Net als de meeste bewoners heeft Koopman voornamelijk last van de jonge generatie: op geschoten Nederlandse en Ma rokkaanse jongens die voorbij gangers intimideren. „Onlangs is de buurvrouw onderweg naar de crèche door de politie bege leid, zodat ze haar kinderen vei lig kon afleveren. Dit is niet meer normaal!" Wijkagent Willem Schild, die al twaalf jaar op de Wallen werkt en woont, erkent dat de agres sie in de drugsscene is toegeno men. Volgens Schild, gestatio neerd op het bureau Warmoes straat, is cocaïne de boosdoe ner. „Vroeger zagen bewoners junks één keer per dag om een portie heroïne te scoren. Dan hadden ze genoeg en verdwe nen uit het straatbeeld. Tegen woordig gebruiken ze voorna melijk crack, dat is gekookte co caïne die je kunt roken. Op dit spul zit geen rem; het smaakt voortdurend naar meer. Ver slaafden die voorheen genoeg hadden aan een paar shotjes heroïne, hebben nu wel twintig bolletjes coke per dag nodig. De geestelijke afhankelijkheid is enorm." Door het gebruik van crack wordt er veel meer gescoord en gedeald waardoor de overlast toeneemt. Op de bruggen is het rond 'voedertijd' een komen en gaan van duistere types. Behal ve junks en dealers zijn er de zogeheten 'pakjesdragers' die de drugs transporteren en 'geldlopers', loopjongens die de buit aan de drugsbazen moeten overhandigen. Als Schild zijn ronde maakt, wordt duidelijk dat hij in al die jaren respect heeft afgedwongen. „Mannen, we gaan even wandelen", zegt hij tegen een groep rondhan gende verslaafden, waarna ie der voor zich een steeg induikt. Bewoners klagen over te weinig agenten in de buurt, maar bur gemeester Patijn is niet van plan 'een blik agenten open te trekken'. Hoewel wijkagent Schild spreekt over een groep van 400 verslaafden die hier rondzwerven, spreekt Patijn van 40 gebruikers die regelma tig de openbare orde verstoren. Harder optreden is nauwelijks mogelijk: „Gek genoeg maken junks zich op geringe schaal schuldig aan strafbare feiten. Ze schreeuwen, vechten en vervui len de Wallen, maar ze zijn bij na niet betrokken bij overtre dingen als straatroof. We doen ons uiterste best om de overlast te beperken, maar ook ik kan niet ieder opstootje voorko men", aldus de burgemeester. Volgens de bewoners komt het de politiek goed uit dat ver slaafden zich in de rosse buurt concentreren. Het is overzich telijk en de mensen hier zijn toch wel wat gewend. Boven dien kent de binnenstad van oudsher een arsenaal aan pri mitieve opvanghuizen, zoals het Leger des Heils en de 'zus ters' aan de Warmoesstraat waar junks hun natje en hun droogje krijgen. Maar zelfs deze barmhartigheid wordt omwo nenden te veel omdat het een aanzuigende werking heeft, vooral op dagen waarop ver slaafden hun uitkering krijgen. Uren voordat het 'Leger' open gaat, hangen ze al voor de deur, opgewacht door dealers die in de aanslag staan om nieuwe porties crack te slijten. Joop Hamersma, eigenaar van bloemenzaak 'Jemi' op de War moesstraat, is de overiast spuugzat. „Dagelijks vluchten toeristen mijn zaak in, omdat ze worden bedreigd. Personeel van de Bijenkorf durft bij mij niet eens meer een bloemetje te kopen." Nog niet zo lang gele den gooide hij een emmer wa ter over een junk heen, omdat Hooftstraat. Het wordt tijd rijke mensen drugsoverlas gen." CARINE NEEFJES hij tussen zijn uitgestalde bloe men stond te piesen. De bloe- menman heeft maar één oplos sing: „Laten we verslaafden ver drijven naar de chique PC Wethouder wilgebruikersbus Naast de zogenoemde methadonbussen moeten er in Amstei ook gebruikersbussen komen, waar verslaafden hun drugs ku nemen. De Amsterdamse wethouder Ter Horst zei dit deze v een commissievergadering van de gemeenteraad. Deze mobiele gebruikersruimten zouden in de binnenstad m gaan rijden. De wethouder wil de plannen met de buurtbewo1 bespreken. Momenteel telt Amsterdam zeven gebruikersruim waarvan er drie in de binnenstad en vier buiten het centrum i In die laatste vier is de aanloop van verslaafden niet groot. De meeste junks blijven en gebruiken liever in de binnenstad. Mi daar zorgen zij voor overlast zorgen voor de buurtbewoners. In totaal moeten er dit jaar vijftien gebruikersruimten komen. zien de voorkeur van de verslaafden om in de binnenstad te b ven, lijkt het niet zinvol ze buiten het centmm te plaatsen. Mi1 bewoners in de binnenstad staan niet te springen om nog me 1 verslaafden in hun buurt en bovendien zijn geschikte panden1 het centrum peperduur. Mobiele gebruikersruimten zouden 1 om uitkomst kunnen bieden. De betovering van het EK enselijk Op de A2 stond maandagochtend vroeg nog steeds een billboard in een weiland met de tekst: 'Oranje veel succes'. En ook elders was Nederland nog niet helemaal afgetuigd van alle hoop en glo rie die het EK had moeten brengen. Maar zelfs als we nu kampioen waren geworden, met alle feest gedruis van dien, dan was deze week toch lang zaam maarzeker ook het moment aangebroken waarop we de normale orde van de dag weer on der ogen hadden moeten zien. Het is niet alleen de nederlaag tegen Italië die velen in diepe rouw heeft gedompeld, maar ook het abrupte afscheid van cle betovering die het EK had. Want met het EK werd de dagelijkse werkelijk heid waarin wij leefden versmald tot één gras mat en een volksvertegenwoordiging van elf excellente spelers. Dit puikje van de natie deed rechtaan onze basisbehoeften: identi ficatie, zingeving, duidelijkheid. Spelre gels zijn spelregels, wie zondigt wordt gestraft. En tegenstanders blijven te genstanders: één kan er maar winnen. Vier weken lang was er duidelijkheid waar het in het leven eigenlijk om draait. Zo wordt het begrijpelijk dat voetbal voor velen de rol van godsdienst en politiek heeft overge nomen. Voetbal maakte van Nederland tijde lijk één natie, zonder tegenstellingen tussen de Randstad en de provincie en tussen rangen en standen. Massaal sprak iedereen opeens over 'we', en be doelde daarmee Nederland, het ganse volk. Iedereen kon bovendien zelf zien wat onze volksvertegenwoordiging deed en liet, niks geen achterbaks ge doe in achterkamertjes. Links is bij voetbal links, rechts rechts en het midden het midden. Dat wordt niet mee gesjoemeld. En mochten wij toch nog met vragen en onzeker heden zitten, dan was daar iedere keer Cruijff, die het kon uitleggen en de koers aangaf. 'Moeten we consolideren of doorgaan?' 'Gebruik maken van de risico's', zegt Cruijff zonder enige aarzeling. 'Niet op safe spelenWees eerlijk, hebben wij dat ooit premier Kok horen zeggen? Wat zal ik fohan Cruijff als dagsluiter missen. Kunnen we hém geen minister-president maken? In Cruijff kan ie dereen zich herkennen, het is een realist met visie, hij kent de menselijke natuur, weet dat het spel gespeeld moet worden en zegt waar het op staat. Nergens in Europa heeft de EK-periode van meet af aan zo'n onontkoombare, publieke voetbalgek- te opgeroepen als juist in Nederland. Die behoefte aan verkleedpartijen, intense emoties, aan saam horigheid en vervoering, zegt natuurlijk iets over ons land, de volksaard en de manier waarop wij in normale doen geacht worden te leven. De speciale magie die het EK juist voor Nederlan ders had, laat zich alleen verklaren door het feit dat hij ons in staat stelde georganiseerd te vluch ten uit de bestaande, beschaafde orde en een tij delijke terugkeer mogelijk maakte naar een pri mitievere werkelijkheid die velen van ons als au thentieker, 'echter' ervaren. Naarmate een samen leving rationeler en geregideerder is, is de behoefte aan tijdelijke ontsnapping groter. Het is een be hoefte die Romeinen en Grieken al kenden en ook organiseerden. Met brood en spelen, en speciale rituelen, zoals in de Griekse oudheid de cultus van Dionysus, een God die bij de Romeinen Bac chus heette. De jaarlijkse feesten waarmee de aanbidding van Dionysus gevierd werden, waren bekend en be rucht vanwege hun heftigheid en zelfs geweldda digheid. Ze gaven het volk een aanleiding om zich in de wildernis te buiten gaan aan alles wat in de bestaande, beschaafde orde, ongebruikelijk of verboden was. Die orde werd, met behulp van alcohol en drugs bewust doorbroken en omge draaid, grenzen in betamelijk gedrag overschre den en men beleefde korte tijd een soort natuur staat of Gouden Tijd. Dionysus was de belichaming van het Andere in de Griekse cultuur. Via zijn rituelen kon het 'beest' in de mens, de waanzin, de razernij ('ma nia') tot uitdrukking worden gebracht. Hij was als god van de roes, onmatigheid en vervoering, de tegenpool van Apollo, de god van de helder heid en maat. Door de eredienst aan Dionysus ontstond er een evenwicht tussen deze twee polen: het rationele en het irrationele. Dankzij Dionysus raakte de druk van de ketel af en kon men zich weer. geheel verzoend, aanpassen aan de regels van de beschaafde werkelijkheid. Het EK, met alles erop en eraan, functioneerde ook als een soort ventilatiemechanisme voorde menselijke psyche die daarmee tijdelijke genoeg doening krijgt, en er daarna weer beter tegen kan. Nederlanders hebben daar kennelijk meer be hoefte aan dan de inwoners van andere Europese landen. Dat zegt iets over de ondraaglijkheid van onze concensusmaatschappij, beschavingsdwang en weggestopte emoties. Hoe nu verder, nu het oranjegevoel is verschrom peld en de betovering is verbroken. Daarvoor zeg ik vrij naar Cruijff 'Het is belangrijk dat je blijft schieten'. vereniging. Hierbij zijn DJ's i ten die platen draaien in bekende ho motenten. Volgens DJ Job, voorzitter van de vereniging, stond Imca 'al jaren in de kast'. De zangeres is sinds de ja ren zestig een voorvechtster voor vrij heid van homoseksuelen. Ze was ook een van de eerste artiesten die optrad in homobars. Imca Marina voelt zich 'zeer vereerd'. ,,Het is een hele leuke titel en ik hoop dat ik alle homo's een gevoel van warmte kan geven, een echte moe der kan zijn." Een 76-jarige Amerikaanse miljonair heeft een beloning uitgeloofd van 230.000 gulden voor wie hem in c tact kan brengen met zijn Zwitsers jeugdliefde ROSEMARIE LINDNE man werd 55 jaar geleden in Zwits land verliefd op de toen 19-jarige vrouw. Hij was daar in 1945 voor e korte vakantie na als VS-soldaat in lijn te hebben gediend. ,,We brach 1 samen twee onvergetelijke weken door", zo vertelde de Amerikaan te j het Zwitserse boulevardblad Bliek, jj geliefden schreven brieven, tot het r tact op een dag om onbekende red t werd verbroken. De man is nooit m getrouwd. Een Britse gevangene die elektro 'c huisarrest had, kon de bewaking oi r pen doordat hij een KUNSTBEEN heeft. Hij bezocht een pub zonder de autoriteiten het bemerkten. De jarige man kreeg begin juni een ele nische enkelband om, zodat de aut' teiten hem in de gaten konden hou i Enkele dagen erna deed de man h£p kunstbeen af en ging naar de plaat ke pub. Het bedrog werd per toeval dekt. De gevangene was telefonisc niet bereikbaar. De bewakingsdien ging daarom naar zijn huis, waar hi j, aanwezig bleek te zijn. De autoritei hebben het elektronisch huisarrest n opgeheven. Zij hebben een enkelb B om het andere been geplaatst. I FOTO ARCHIEF Drugdealers op de bruggen op de Wallen. FOTO'

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2