t>ange vlucht strandt in zicht van de haven Het leven van Koerts begint bij dertig Tot 300,- extra bel voordeel! Eindelijk presteert er weer een Fransman Tour de France nderaerden wordt ploegleider van Mapei BelCompabiy ZACHTE BERM DERDAG 6 JULI 2000 ker opnieuw strijdlustigste renner in de Tour dekker werd in 1992 tweede op de Olympische Spe- Gisteren, in Touretappe nummer vijf van Vannes Vitré, was hij opnieuw zéér dicht bij een groot suc- ^Ja een vlucht van 150 kilometer werd hij vijfhon- meter voor de finish met zijn lotgenoot Jens Voigt open door het peloton. Wat restte was de dagprijs de strijdlustigste renner. Marcel Wüst won de rit. aojent Jalabert bleef leider in het algemeen klassement. dat we kunnen rijden wat we willen, maar dat het peloton ft Jekker is alweer enigszins bepaalt of je wordt ingelopen of em gekomen als hij bijna niet." vi alf uur na de finish Koos Zó dicht was Dekker nog b( ;nhout tegen het lijf fietst, nooit bij een etappeoverwin- o oos, kom je nou pas bin- ning geweest en zó dicht zal hij vraagt Dekker. „Nee, ik er wellicht nooit meer bij ko- r al een tijdje. Ik hoor net men. Hoewel, in het geval van het niet hebt gered. Jam- Dekker is het gevaarlijk om het ia roor je, jong", zegt Moe- woord 'nooit' te gebruiken. Na t ut. zijn elleboogbreuk in Parijs-Ni- in n 150 kilometer was hij in ce, waarvan een enorm litteken ni nval, Erik Dekker, de ren- getuigt, dreigde hij de Tour niet !rl m de Rabobank die in de te gaan halen. Na zijn vlucht week van de Tour, net als van zondag met Durand en de Frites-collega Koos Moe- ploegentijdrit drie dagen later, ut, opvalt door zijn strijd- leek zijn rol de eerste week uit- DjVaak greep hij mis. Maar gespeeld. Maar als de Drent in g, woensdag 5 juli 2000, vorm is, als hij dat speciale ge- de dagwinst, een over- voel heeft, dan kan hij 'dieper' g die hem roem zou gaan dan goed voor hem is. nfen, een verbeterd con- En zó hard was hij in het be- 0 bij zijn sponsor en vette gin niet eens gegaan. „Als je jes in de criteriums. meteen een grote voorsprong zag het al voor zich, de opbouwt, halen ze je direct te rn telling van de renners in rug. Dus spraken we met elkaar inde van Boxmeer, op deaf dat we pas de laatste zestig eAdag na de Tour door een echt zouden aanzetten." Het fonist met overslaande nadeel voor Dekker was de aan- En hier: Erik Dekker, de wezigheid van Voigt in de kop- tar van de etappe Vannes- groep van vijf (Moerenhout, Demarbaix en Mateos waren de kilometer voor het einde anderen). Met 1 minuut 36 ej|alles anders. Dekker en de stond de Duitser zó kort in het pr Jens Voigt zagen de klassement dat de ONCE-ploeg groep naderen en vijfhon- hem ter verdediging van de gele e neter verderop werden ze trui van Laurent Jalabert vroeg ïaald. Dekker. „Het is of laat zou terughalen, eens duidelijk geworden Ook dit nadeel had z'n voor- >1< De Duitser Jens Voigt (I) en de Nederlander Erik Dekker gezamenlijk op weg naar de finish. Tweehonderd meter voor de streep werden zij bijge haald door het peloton. foto afp deel, want Dekker kon om die trui, Dekker de zege. „Dat was had nog een derde situatie kun- waren weg gereden. De hypo- reden op de medewerking van duidelijk, daarover hoefden we nen ontstaan nadat ze bij Moe- these dat Voigt niet meer in de Duitser rekenen. Hij de gele geen afspraken te maken." Er renhout, Mateos en Demarbaix aanmerking kwam voor het lei derstricot en ze er een echte sprint van hadden moeten ma ken. „Dan had ik misschien wel verloren en dat was nóg erger geweest dan dit." Koos Moerenhout was de ini tiator van de achtervolging op Voigt en Demarbaix, na iets meer dan vijftig kilometer wed strijd. Dekker: „Ik had het er s morgens met Koos over gehad. Hoe mooi het niet zou zijn als ik de gele trui en hij de etappe zou kunnen pakken." Moeren hout: „Op een gegeven mo ment wenkte Erik me en ben ik er vandoor gegaan. Ach, we kennen elkaar, hebben vorig jaar nog samen bij Rabo geze ten." Het een-tweetje tussen de Rabobank en Farm Frites brak Moerenhout in de laatste kilo meters op. „Op het laatste bul tje voordat ik eraf moest, ging het al niet echt lekker meer. In de afdaling zag ik de volgende al liggen en toen wist ik: dit ga ik niet redden vandaag. Ze re den flink door op het laatst en ik verzuurde helemaal. Toch is dit beter dan de hele dag in het wiel van de sprinters zitten en in het peloton finishen. Ik ben net zo'n coureur als Erik. We moeten aanvallen. Natuurlijk is het niet makkelijk met de ploe gen van de sprinters achter je. Maar je ziet het aan Erik, die werd pas in de laatste kilometer teruggepakt, dus zo slecht had den we het ook niet bekeken." „Dus morgen wéér samen proberen, Koos?", vraagt Dek ker voordat, ze ieder naar hun eigen hotel vertrekken. Moe renhout kijkt bedenkelijk. Daar moet hij eerst een nachtje over slapen. LE TOUR DE FRANCE 7e etappe 7 juli - 205,5 km Tours Loches 34km Martizay 75km X y Le Blanc 98km FRANKRIJK St. Flovier 55km J la Trimouille 115km Le Dorat 145km Roussac 165km Hoogteverschil en moeilijkheidsgraad De rit van morgen leidt naar Limoges, woonplaats van Ray mond Poulidor, de eeuwige tweede uit de jaren zestig en zeventig. Tegenwoordig maakt Poulidor in een koffie-kleurige outfit reclame voor sponsor Maison de Café. Lance Arm strong won hier in 1995 de etappe die hij opdroeg aan zijn ploegmaat Fabio Casartel- li, die in de afdaling van de Portet d'Aspet was veronge lukt. Johan Lammerts was in 1995 de laatste Nederlandse winnaar in Limoges. Succesvol debuut in de Tour Vanderaerden wordt in 2001 de nieuwe leider van Mapei. De 38-jarige Belg is de van zijn landgenoot Mare Sergeant die de nieuwe Belgische ploeg Domo overstapt, renner won Vanderaerden, in dienst van Post bij Panasonic, vijf etappes in de Ronde van Frankrijk en de klassiekers Ronde van Vlaan deren in 1985 en Parijs-Roubaix in 1987. In '98 maakte hij zijn debuut als ploegleider bij de ama teurs. Mapei heeft voor 2001 al 31 renners onder con tract, onder wie wereldkampioen Oscar Freire, Michele Bartoli, Paolo Bettini en de Belg Tom Steels. VITRÉ RENE BANIERINK 3 maanden lang geen abonnementskosten bij een nieuw Libertèl abonnement! Nokia 5110 gewicht 170 gram beltijd 170 minuten standby tot 240 uur verwisselbare frontjes 30 verschillende beltonen 3 spelletjes, alarm en klok Ericsson T28s gewicht 83 gram beltijd 150 minuten standby tot 50 uur trilfunctie voicedialing 2 spelletjes, alarm en klok Tour de France, dat is koer- 0| 'n. Van noord naar zuid, west naar oost en alles wat 3|ssenin zit. Ook voor de vol- van het peloton, voor het k maar de karavaan ge- r£ Jd. En karavaan is wat an- dan caravan. Maar toch veer niet. Als de karavaan staat de caravan stil. En 'rsom. Toch hebben ze beide 'Ifde doel: de Tour volgen 't liefst van zo nabij moge- vravan (ook wel sleurhut emd) heeft veel nadelen ten hte van de karavaan, maar ook een voordeel. De cara- heeft zijn bed en bediening ich, de karavaan moet er op zoek. Soms tot diep in icht, naar soms de meeste andere oorden en onderko- 0 Is het dan laat wordt, loopt ■Jpravaan de kans te stuiten 'er bijzondere exemplaren W ras homo sapiens. En itober/portier/bediende- i Deze figuren zijn over het neen van alle markten zonder te weten op welke kt ze vandaag staan. Vraag Mensen met werstand van mobiele communicatie Dertig jaar, al negen seizoenen prof en win naar van 44 wedstrijden. Toch is Jans Koerts pas aan zijn eerste Tour de France bezig en sprint hij vrolijk tussen de grote mannen op de eerste rang. Niks bijzonders, vindt Koerts, het valt alleen op omdat het in de Tour gebeurt. Sterker nog: „Mijn bes te jaar was 1997 en toen won ik geen enkele koers." Hij wil er maar mee zeggen dat de logica in het wielrennen vaak ver te zoeken is. Jans Koerts zegt het met een onbewogen gezicht, ook al heeft hij zijn portie wat be treft de donkere zijde van die stelling wel gehad. De 'buffel van Eefde' zoals zijn bij naam in zijn amateurjaren luidde, heeft bij befaamde ploegen in het peloton gereden, zoals bij PDM, Festina en Rabobank. Hij was daar dienaar van 'grote meneren' als Van Poppel (PDM, Festina) en Sörensen (Rabobank) en cijferde zichzelf volledig weg. „Ik had geen hekel aan hard op kop fietsen voor de kopmannen en ze weten dat ik dat goed kan. Als de ploeg daar pro fijt van heeft en ik er voor gewaardeerd word, ben ik een gelukkig mens." Maar tot twee keer toe kreeg hij te horen dat hij werd bedankt voor zijn diensten. Tot twee keer toe ook vocht hij zieft terug uit die situatie door bij kleinere ploegen als Palmans en Team Cologne zijn kwaliteiten als sprinter te etaleren. Bij Palmans won hij in twee seizoenen 16 koersen, voor de Duitsers scoorde hij dat aantal vorig jaar in een enkel seizoen. „Tuurlijk, daar zitten amateurkoersen bij. Maar er zijn meer ren ners die zijn teruggegaan naar de amateurs en niet wonnen, toch?" Vandaar dat hij nu bij zijn vierde grote ploeg. Farm Frites, zit. In tegenstelling tot die andere topteams, krijgt hij daar wel de waardering en de kans. Zo klopte hij in de Driedaagse van de Panne dit jaar alle grote sprinters. „Aan die prestatie hecht ik meer waarde dan aan de vierde plaats hier maandag. Alleen: hier valt het iedereen op. Hier krijg je de erkenning en daar geniet ik met volle teugen van." TOUR IN CIJFERS Vijfde etappe Vannes-Vltré: 1 Wüsl (Dui) 202 km in 4 19.05. 2.Zabel (Dui). 3. Zanini (Ita). 4 Steels (Bel). 5 Com- messo (Ita). 6. McEwen (Aus), 7. Koerts (Ned), 8. O'Grady (Aus). 9 Vainsteins (let). 10 Mag men (Fra). 11 Mon (Ita). 12. Mattan (Bel). 13 Gwiazdowski (Pol), 14 Piziks (Lit), 15 erd (Ned), 17. Damten Na- ch (Out). 19 Francois Si- i. 20 Luttenberger (Oos), 21 Mag zon (Fra mon (FrflHHHBBQBBI nusson (Zwe). 22. Vandenbroucke (Bel), 23. Fagnint (Ita), 24. Kirsipui» (Est). 25. Arm strong (VSt). 26 Hincapte (VSt), 27 Hambur ger (Den), 28 Jultch (VSt). 29. Klier (Dui), 30. Kivilev (Kaz). Nederlanders: 73 Boven 0.10, 81. Lotz, 88 Van Heeswqk, 98 Oekker, 114 Voskamp, 115. Knaven. 116. Den Bakker. 122. Van Bon, 139 Blijlevens, 149. Hoffman, 176. Moerenhout 7.21. Jans Koerts. En dat ligt ook wel een beetje aan zijn ei gen bescheidenheid. Daar draait hij niet omheen. „Rabobank heeft me in 1997 ge haald om te werken voor de kopmannen in de klassiekers. Nou, daar voel ik me niet te beroerd voor. Ik heb het twee jaar gedaan, voelde mezelf ook winnaar toen Sörensen de Ronde van Vlaanderen won. Ze waren heel tevreden over me bij Rabobank." Toch kreeg hij in 1998 te horen dat zijn contract niet verlengd werd. Tot op de dag van vandaag verkeert hij in het ongewisse over het waarom. Het hoofdstuk Rabobank is afgesloten, ook al blijft het door zijn kop spoken. Het nieuwe leven is bij dertig be gonnen, in dienst van Farm Frites. „Mis schien heeft het gewoon zo moeten zijn dat ik zo lang moest wachten. Het is de tijd van de dertigers, zeggen ze, dus dat komt mooi uit. Ik heb nog weinig geleden, nog maar één grote ronde gereden." Opmerkelijk genoeg moet hij bij Farm Frites afrekenen met de concurrentie van foto georce nusmeijer gpd een voormalige ploeggenoot bij Rabobank, Robbie McEwen. „Ach, ik zie hem niet echt als een concurrent. We hebben een goede band." Het vreemde is dat Koerts op dit moment beter is dan McEwen en toch af gelopen maandag zelf aanbood om voor de Australiër te rijden. Andersom zou logi scher zijn, toch? „Nee, dat vind ik niet. Robbie is anders dan ik. Hij voelt en vindt zichzelf de sprinter en gaat niet voor ie mand anders werken. Tja, zo is hij nu een maal. Maar zijn situatie is moeilijker dan die van mij", zegt de tegenwoordig in het Belgische Weelde woonachtige Gelderlan der met een geheimzinnige glimlach. „Voor een sprinter wint hij te weinig. Hij moet het vertrouwen van de ploeg nog zien te winnen, ik heb dat al gedaan. Door in De Panne een grote sprint te winnen. En door voor die andere jongens op kop te rijden. En dat kun je met tachtig procent doen maar ook met honderd procent. Nee, ik hoef niet met de vuist op tafel te slaan." WJÊÊÊË 1- Laurent Jalabert (Fra) 14.28.25, 2. Canada (Spa) 0.12, 3. Armstrong (VSt) 0.14, 4. Olano (Spa) 0.33, 5. Ekimov (Rus) 0.43, 6. Nicolas Jalabert (Fra) 0.49, 7. Gutierrez (Spa), 8 Luttenberger (Oos) 0 51, 9. Serrano (Spa) 0.52, 10 Pena (Spa) 0 54, 11. Hamilton (VSt) 0.55, 12. Ullrich (Dui) 0.57, 13. Livingston (VSt) 1.18, 14 Voigt (Dui), 15. Hincapie (VSt) 1.23, 16. Za bel (Dui) 1.56, 17 O'Grady (Aus) 2.06, 18 Wesemann (Dui) 2.07, 19 Vaughters (VSt) 2.12, 20 Julich (VSt) 2.15 21 Elli. 22 Backstedt 2.19. 23 Gougot 2.25. 24 Millar 2.27, 25 Beloki 2.32. 26 Plaza 2 36. 27. Vinokoerov 2.37, 28 Heppner. 29. Garcia Ca- sas 2 46. 30 Casero 2 4 7. 31 Andreu 2.49. 32 Moreau 2.55. 33 Bolts 3.00. 34 Langel la 3.02, Nederlanders: 35 Boogerd 3 03. 37 Den Bakker 3.14. 43. Boven 3.32, 52. Van Heeswi|k 4 07. 93 Lotz 6 00, 96. Voskamp 6.07, 112. Knaven 6.40, 114 Koerts 6 42, 151 Bli|levens 8 21, 164 Van Bon 9 08. 166. Hoffman 9.16, 173. Moerenhout 13.52, 175. Dekker 16 53 Dagploegenklasscment: 1. Saeco 12.57.15, i. 3. Tel. 3. Tel. I Map i, 5 Crédit (Ita) 2. Farm Frit Agricole. Dagjongerenklassement: 4.19.05, 2 Pieri (Ita). 3. Klier (Dui), 4 Cana da (Spa) 0.10, 5. Montgomery (Zwi). Dagstrijdlust: 1. Dekker Puntenklassement: 1. Steels (Bel) 94 punten, 2. Wüst (Dui) 87, 3 Zabel (Dui) 84. 4. O'Gra dy (Aus) 72, 5. Koerts 59. Bergklassement: 1 Bettini (Ita) 13 punten. 2. Demarbaix (Bel) 10, 3. Zberg (Zwi) 8, 4 Viren que (Fra), Durand (Fra) 5, 8 Dekker. Ploegenklassement: 1 Once 43.25 50. 2. US Postal 1.05, 3 Telekom 4 15. 4 Crédit Agn cole 5.17, 5 Festina 6 51, 6 Rabobank 7.34, 17 Farm Frites 18 55. Jongerenklassement: 1 CaAada (Spa) 14.28.37, 2. Gutierrez (Spa) 0.37. 3. Backst edt (Zwe) 2 07. 4 Millar (Sch) 2.15. 5 Nier mann (Dui) 3 26. Strijdlust: 1. Voigt (Dui) 46 punten. 2 Dekker 43.3 Blaudzun (Den) en Durand (Fra) 21 je om een fax, krijg je een klont je suiker. Wil je een glas bier, komt hij met de fax. Wil je een fax afrekenen, moet je opeens vier bier en tivee cola betalen. Heb je mobiel contact met een collega in Nederland die al drie kwartier een fax probeert te stu ren, zegt het mannetje dat de te lefoonrekening ook gewoon met de kamer afgerekend kan wor den. Kortom, Fawlty Towers is er niks bij. Gelukkig blijft de karavaan nooit veel langer dan tivee da gen. Stel je voor: dan zou dat mannetje de karavaan onge twijfeld nQoit laten gaan, alle deuren van het vergane-glorie hotel sluiten en in uiterste nood uitroepen:U moet eerst die zes wc-rollen die U morgenavond gaat gebruiken nog betalen, hoor!" VITRÉ FRED SEGAAR Het vedettendom is vluchtig, zeker in een land als Frankrijk. De Fransen zijn niet zo moeilijk als ze de ene held moeten in ruilen voor de andere. Mis schien nog wel sterker dan Ri chard Virenque heeft Laurent Jalabert dat ondervonden. Nu is hij opeens weer 'JaJa', de lieveling van Frankrijk. Jalabert heeft met zichzelf afgesproken het opportunisme van zijn landgenoten te accepteren, zich dezer dagen te wentelen in de warme belangstelling die een gele trui nu eenmaal oplevert. Want het kan zó weer over zijn. De Tour was eindelijk weer eens opening in L'Eqüipe, de sportkrant van Frankrijk, en dat was niet omdat de voetballers alle huldigingen nu wel zo'n beetje hebben ondergaan, maar omdat er weer eens een landge noot presteert in de Tour. Het weer was 's morgens slecht in Bretagne. De lucht was grijs en de wind waaide met flinke kracht, maar dat weerhield de bevolking er niet van collectief de luiken van hun huizen te openen en de straat op te gaan. Bretagne is een echte wieler- streek. Louison Bobet komt er vandaan, jean Robic en niet te vergeten Bernard Hinault. Dus ze waren toch wel gaan kijken naar de koers, maar ze kwamen nu extra vroeg omdat de cou reur in het geel een landgenoot is. Een landgenoot? Nog niet zo lang geleden was Jalabert, die in Genève woont, voor hen een buitenlander, een wielrenner die iets te verbergen had. Waar om was hij anders op de vlucht voor de dopingjagers? Na de Tour van 1998, de Tour van de schandalen, werden in, Frankrijk buiten de vier ver plichte gezondheidscontroles van de wereldwielerunie UCI testen van de nationale bond ingevoerd. Door de zware con troles zouden de Fransen geen wedstrijden meer kunnen win nen. 'Cyclisme a deux vitesses', noemden ze het, wielrennen met twee snelheden. Volgens de Fransen is het dé reden van de uitblijvende successen. In de Tour van 1999 zelfs geen enkele ritzege. Dat was sinds 1926 niet meer voorgekomen. Jalabert vroeg geen Zwitserse li centie aan om de zware testen in eigen land te ontlopen, al thans dat is zijn lezing, maar omdat hij van menig is dat alle wielrenners gelijk dienen te worden behandeld. Hij nam op de koop toe dat hij niet mocht deelnemen aan het Franse kampioenschap en daardoor selectie voor het WK misliep. In de Tour de France van vorig jaar sloten zijn landgenoten Ri chard Virenque, eerst ontmas kerd als leugenaar, weer in de armen. Jalabert bleef weg uit de Ronde van Frankrijk. Het wielrennen in Frankrijk be landde na het demasqué van Festina in een diep dal en dat murmelende mannetje uit de Tarn (Mazamet) was min of meer model voor de aftakeling. Nummer één op de wereld ranglijst nota bene, maar Jala bert kon geen goed meer doen. De andere Fransen presteerden weinig. „Omdat in andere lan den minder streng wordt ge controleerd", is hun overtui ging. Intussen duurde in Frankrijk de discussie over doping voort. De Franse wielerunie begon een schoonmaakoperatie. Voorzit ter Daniel Baal initieerde voor lichtingsacties voor fietsende jeugd. Maar het vreemde was dat werd afgerekend met wiel renners die zich afkeerden van Richard Virenque en verkondig den dat ze slechts op helder water reden, zoals Christophe Bassons in de Tour van vorig jaar. Bassons verdween onder de druk van zijn sponsor-La Fran<;aise des Jeux uit de Tour. Hij rijdt nu voor jean Delatour, een ploeg die geen wildcard heeft gekregen. Is Jean-Marie Leblanc van de ene lastpost verlost, was daar opeens weer Xavier Jan die de voorbije winter betwijfelde of het EPO-gebruik wel op zijn re tour is in de wielersport. Het is volgens hem eerder gemeen- De Franse wielrenner Laurent Jalabert tijdens de vijfde etappe van de Tour de France. goed. De mountainbikers Jero me Ghiotti en Miquel Martinez bevestigden dat met hun ont hullingen over EPO-gebruik. De gele trui van Jalabert bete kent dus zeker niet dat het weer goed gaat met het Franse wiel rennen. Jalabert (31) is een held op leeftijd die nog twee jaar bij ONCE blijft en dan stopt. Viren que (30) heeft evenmin het eeu wige leven. Opvolgers zijn er niet. In Frankrijk wordt veel ver wacht van David Moncoutie van Cofidis. Misschien komt hij straks te voorschijn op het mo ment dat Laurent Jalabert zijn trui uittrekt. Als het hoogge bergte nadert en hij er volgens traditie wordt afgereden. Toch? „Ach, we zien het wel", zei de weinig spraakzame renner. „Ik zal de trui in elk geval zo lang mogelijk verdedigen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17