Suzanne Vega: rechte lijnen Pearl Jam treedt voorlopig niet op Van der Weij en Thijs: amateurs in opleiding Boog kan niet altijd gespannen staan ROLFF keu Cultuur Kunst Poëzie in vette, roze lippenstift Kunstenaars werken aan Leiden in Kleur KNDERDAG6JULI 2000 lgen van basisschool De Zwaluw wisten hun schoolbiblio- Kieek met maar liefst 62 boeken en cd-roms uit te breiden, iervoor knipten ze 39.479 actiezegels uit de chips- en zoutjes- rpakkingen van Smiths, die samen met de Stichting Lezen de .tie 'Spaar voor jouw school' georganiseerd had. Gisteren ont- ngen de scholieren van De Zwaluw, die van alle 4.200 deelne- ïende basisscholen de meeste actiezegels hadden ingestuurd, het Kinderboekenmuseum in Den Haag de boeken en cd- ims uit handen van kinderboekenschrijver Dolf Verroen, iens boek De verschrikkelijke schoolmeester' favoriet was ider de inzenders. In totaal werden er 40.000 boeken en cd- ,ms weggegeven. )e Zwaluw breidt bibliotheek uit infn/den haag Chips eten om je boekenkast te vullen. De leer- )ie [leuters op conservatorium :n haag Het Koninklijk Conservatorium in Den Haag begint j september met een pianoklas voor vijfjarigen. Het hoofd van e muziekpedagogische afdeling Smit denkt dat het goed is op :er jonge leeftijd met muziekonderwijs te beginnen. „Jonge nderen maken zich muziek spelenderwijs eigen." De oplei- ing is een experiment, dat wordt gevolgd door de Katholieke W niversiteit in Nijmegen. Maximaal twintig kinderen krijgen op fe ertig zaterdagochtenden les. Ouders moeten daar bij zijn en er orden geacht de kleuters ook thuis te begeleiden. lella Haasse in Legioen van Eer :n haag Frankrijk heeft Hella Haasse een zeer hoge onder- f cheiding toegekend: het Legioen van Eer. De 82-jarige schrijf- ter wordt officier. Andere Nederlanders die in het Legioen van er werden opgenomen zijn onder anderen Hans van Mierlo en 'im Duisenberg. Haasse wordt in Frankrijk bijzonder veel gele- ;n. Eén van haar beroemdste boeken, Het woud der verwach- ng, speelt zich ook in het middeleeuwse Frankrijk af. De :hrijfster woonde ook enige tijd in Frankrijk. Haasse kreeg al erder een belangrijke Franse onderscheiding: ze werd be- oemd tot officier in de Orde van de Kunsten en de Letteren. In igen land ontving ze de Constantijn Huygensprijs en de P.C. [ooftprijs. muziek recensie lidy van der spek opconcert bij het Flentrop-orgel, door ikje Thijs, orgel en Marleen van der sopraan. Gehoord 5/7, Groot Audi- um van de Universiteit Leiden. tukje Thijs maakt sinds april el uit van de 'Musici rond het ademie-orgel'. Dat lidmaat- lap zal zijdelings te maken bben met haar aio-baan aan Leidse Academie. Ook Mar- iri van der Weij is assistent in leiding. Bovendien is zij een rdienstelijke sopraan getuige inloopconcert orgel/so- aan in het Groot Auditorium in het Rapenburg. Het Flentrop-orgel (1998) is bouwd in de trant van Van igerbeer-Duyschot, maar zit rscholen achter het front dat van Leeuwen en Zn. in 1935 rvaardigde. Vervolgens zijn er oude 17de-eeuwse luiken n gehangen: een aardig staal- van modern eclectisme. Beide uitvoerenden zijn ama- ur en dat is zo hier en daar il te horen. Met een loeiharde gistratie speelt Thijs Pachel- ls thema 'Was Gott tut, das wohlgetan'. De drie daarop ilgende variaties zijn minder art)verscheurend. De eerste muziek recensie lidy van der spek tncert van het Leids Barok Ensemble. Peter de Groot, countertenor. Ge lord 5/7, Lokhorstkerk. Leiden e boog kan niet altijd gespan en staan. Dat stond die dit er dan ook niet. Vivaldi en ozart hadden dat enorme an, waarop het Leids Barok nsemble patent heeft. Als een jl uit de boog schoot Vivaldis oncert in C en Mozarts Diver- mento de ruimte in. Met de ekende, iets scherpe klank van e eerste violen en de wat ron- ere klank van de overige strij- ers. In de optie van het en- ïmble sluiten Vivaldi en Mo- irt naadloos op elkaar aan: ivierig, vitaal, contrastrijk. De 'Instrumentale Muziek ge- ruikt in Shakespeares the empest' van Matthew Locke estaat uit een keur van gesli erde dansen als de Gaillarde, arabande, Menuet, Courante, g en zelfs een Lilt, een vrolijk angerig wijsje in een bepaalde adans. De countertenor Peter e Groot heeft genoeg acteerta- ■nt om de dansen in te leiden hebt nog niets gezien als u niet bij Rolff Keukens bent geweest! leiden ropy van der pols Gedichten van anderen leest ze zelden, de Leidse dichteres Pink Meltzer. Behalve dan de poëzie die ontstond onder de handen van Jan Willem Bruins. Daar voor wil ze nog wel eens stil staan. Niet voor niets was het Bruins, de schilder die zoveel Leidse muren van poëzie voor zag, die uit handen van Melzer het eerste exemplaar van haar dichtbundel 'Rijp en groen' ontving. De dichteres, die vorig jaar op de derde plaats eindigde van de Rabobank-cultuurprijs, presen teerde gisteravond in een afge laden boekhandel De Kier haar eerste poëziebundel. Het boekje, dat in een gelimi teerde oplage van honderd exemplaren verschijnt, is het negende deel in de reeks van het Leidse dichtersgilde Attitu de 2000. Gedichtenschilder Bruins was jaren geleden een van de eersten die Meltzers poëzieprobeersels mocht ho ren, vertelde de dichteres aan het publiek dat zich op plastic stoeltjes om haar heen had ver zameld. „En hij vond er geen bal aan", biechtte ze op. staan de tegen de achtergrond van een vitrage in fel pink. „Maar tegenwoordig zitten er wel eens een paar woorden of zinssne- den tussen die hem lijken te boeien." Die hij nu dus in 'Rijp en groen' kan nalezen. De geëerde gast mocht na het in ontvangst nemen van een gekreukeld si garettenpakje gemonteerd op een glimmende trofee terugke ren naar zijn plaats. „Deze krijg je voor alle sigaretten die ik in de loop der jaren van je heb ge bietst", verklaarde Meltzer haar presentje. Waarna er poëzie op het pro gramma stond. Gezongen poë zie zelfs. „Van heel ver weg klinkt een zacht zo zoet geneu rie", weerkaatste de stem van Anke Zuithoff tussen de boe kenkasten. En ook dochter Lies- beth verzorgde een gastoptre den. Zij aan zij, moeder en dochter, brachten ze een ge dicht ten gehore waarin de hel den met de onuitspreekbare namen uit het Asterix-univer- sum een prominente rol speel den. „Zo en nu is het tijd voor een neut", besloot Meltzer het offi ciële gedeelte van de presenta tie, op welk signaal de proviso rische bar werd geopend. En net zo snel als de drankjes hier verdwenen, slonk de stapel dichtbundels bij de kassa. Voorzien van een hoogst per soonlijke 'mondte kening' in vette, roze lippenstif. Niet geheel ongepast voor een dichteres die door oud burgemeester Cees Goekoop ooit werd verkozen tot 'het meisje met de mooiste onderlip van Leiden'. leiden ad van kaam Een twintigtal kunstenaars heeft het op zich genomen om de bouwplaats rond de Rijns- burgerbrug van een flinke 'op knapbeurt' te voorzien. Dat gaat gebeuren aan de hand van muurschilderingen op de om heining ter plaatse. Leiden in Kleur, want zo is de manifesta tie genoemd, zal plaatsvinden op zondag tussen 10.00 en 17.00 uur. Het kunstenaarsgilde voor die dag dag is opgesplits in tweëen. Van Leidse kant wordt de groep vertegenwoordigd door het collectief Haagweg 4, zo genoemd naar de locatie die men deelt. Recentelijk werkten ze nog samen aan een dergelijk project rond de Pieterskerk, dit in verband met het bezoek van de koninklijke familie aan Lei den. De kunstenaars van Art in Action aan de andere kant heb ben gemeen dat ze alle vluch telingen zijn en afkomstig uit landen als Iran, Irak, Kurdistan, Bosnië en Somalië. Die groep telt inmiddels zo'n 60 leden, van wie er een aantal meewerkt aan dit project. De Rijnsburgerbrug wordt momenteel vernieuwd en op gehoogd. Ook de directe omge ving zoals de Stationsweg krijgt een grondige opknapbeurt. Voeg daarbij de rigoreuze ver bouwing van het Rijksmuseum voor Volkenkunde en de puin hoop ter plekke is verklaard. De twee horecagelegenhe den aan beide kanten van de brug, Stadscafé Van der Werff en De Bruine Boon, hebben te lijden onder de werkzaamhe den omdat ze minder goed be reikbaar zijn. Ondanks dat, of misschien juist daarom, heb ben uitgerekend die zaken het initiatief genomen voor Leiden in Kleur. Samen met de Dienst Bouw en Wonen van de ge meente nemen zij de kosten van het project voor rekening. Wethouder Hillebrand van Ruimtelijke Ordening komt rond 16.45 uur langs om te zien of het geld wat dat aangaat goed is besteed. heeft een grappige omspeling in de linkerhand. In de tweede variatie wordt in beide manua len 'geïmproviseerd'. En in de laatste speelt Thijs pijlsnelle wiebelende loopjes en racet zij wel heel kort door de bocht. Bachs 'Bist du bei mir' is een geliefde solo onder amateur- zangers, is ook in vele toons oorten bewerkt. Marleen van der Weij zingt de aria als een sopraansolo; hoog eh glad en ijl. Van der Weij heeft een pre tentieloze lichte stem zonder enige vibratie, maar ook zonder diepgang in tekstinterpretatie. In de Psalmen van Constantijn Huygens op latijnse teksten heeft dat wel wat. Maar in Di do's 'Farewell' uit Dido and Ae neas van Purcell is van tragiek, van doorleefde smart niets te bespeuren. Een zuivere so praan die het goed zal doen in een kamerkoor, maar weinig meerwaarde heeft in solistisch werk. Boukje Thijs begeleidt overigens goed in doordachte registraties en met gevoel voor samenspel. Ook de milde klank in het Adagio van John Bennett, gevoegd bij haar legato spel, is beduidend mooier dan zo'n Trumpet Tune van Purcell, die er droog en hard uitknalt. met sfeervolle teksten, flarden uit de drakerige Shakespeare story. Toch blijven de dansen vlak, weinig opzienbarend. Hoe beeldend De Groot ook z'n best doet, 'Overgave aan de loom heid' houdt ook in overgave aan de saaiheid. De aria "Wie furchtsam wan- ken meine Schritte' van J.S. Bach klinkt in de interpretatie van De Groot op z'n minst bij zonder. Zijn zeer buigzame stem, die bovendien gemakke lijk fluctueert, geeft aan deze aria iets Italiaans, iets flamboy ants en kleurrijks. Ook de bege leiding werkt daar aan mee. De onafgebroken pizzicato's van tweede violen, altviolen en con trabas, de wankelende motie ven, de benarde harmonieën accentueren de inhoud van de tekst en geven deze aria een exotisch tintje. Hoe aardig de aria met klok gelui' ook is van een zekere Hof fmann, collega-organist van Bach, hoe hartstochtelijk De Groot ook zingt en imiteert 'Schlage doch, gewünschte Stunde', de kwaliteit van de aria haalt niet bij de echte Bach aria. Tragedie laat diepe sporen achter leiden gpd Suzanne Vega is terug. 'Ik kom langzaam weer aan het schrijven van nieuwe nummers toe.' luxemburg gpd zoeterwoude, Industrieweg 14 (Industrieterrein Grote Polder). ruime parkeergelegenheid. Tevens gevestigd in Alkmaar, Hoorn, Purmerend en Zaandam. Luxemburg, bijna halverwege haar twee maanden durende tour, in hotel Royal. Su zanne Vega wordt volgende week 41, maar ze oogt jonger. En zelfverzekerd. De schijn baar met een liniaal gesneden, kaarsrechte korte pony boven twee helderblauwe in dringende ogen, doet onwillekeurig denken aan een liedje op haar debuut-lp uit 1985. Straight lines, heet het, waarin ze zingt over een vrouw die met een kordate ingreep tracht opnieuw grip op haar bestaan te krij gen: ze knipt haar haar in rechte lijnen. Om in rechte lijnen te kunnen zien. Hoewel Vega haar pony al jaren zo draagt en haar tekst een metafoor is, is de gedach te niet helemaal uit de lucht gegrepen. Sinds de uitkomst nu vier jaar geleden van Nine objects of desire is immers zo'n beetje alles in haar leven op zijn kop komen te staan. Ze deed haar huis in New York van de hand, verliet haar manager en zag hoe haar platenmaatschappij werd verkocht. Maar meest ingrijpend: ze zag haar relatie met echtgenoot Mitchell Froom stranden; de man die als haar producer in belangrijke mate verantwoordelijk was voor de opval lende nieuwe sound van haar twee meest recente albums. Vega: „Ik ben het laatste jaar voorname lijk bezig geweest om aan dat alles te wen nen en ondertussen mijn dochter, die nu vijf is, op te voeden. Thuis, als mama, be gint mijn dag met Ruby uit bed halen en haar aan te kleden. Dan maak ik ontbijt voor haar en breng haar naar school, met de bus. Daarna zie ik wel hoe de dag loopt. Sinds kort kom ik langzaam weer aan het schrijven van nieuwe nummers toe. Het kost tijd." Vijftien jaar geleden haalde New York Su zanne Vega binnen als de nieuwe Joni Mit chell, als een vrouwelijke Bob Dylan. Ze bleek vooral heel erg Suzanne Vega. Een singer/songwriter, die poëtische grote stad- folk maakte. Liedjes vol metaforen over het straatleven van New York, over eenzaam heid en in eenzaamheid geboren gedach ten. Gezongen met een opvallend vibrato- loze zangstem, bijna fluisterend. Hits als Mariene on the wall, Luka en Tom's Diner en albums als Solitude Standing ('87) en haar titelloze debuut uit 1985 maakten haar wereldberoemd als eigentijdse popdichte res. Op de achterzijde van haar boek The Pas sionate Eye, een prachtige vormgegeven verzamelbundel die vorig jaar verscheen, staat wat je gemakkelijk als centrale thema tiek van haar poëzie zou kunnen zien. Het is een citaat uit het gedicht Anti-hero: 'Ik sla mijn kop tegen deze wereld, net zo lang tot ik die begrijp'. Vega: „Het was niet echt mijn idee om dat op de cover te zetten, maar ik begrijp wel wat je bedoelt. Het is een gevoel dat ik vaak heb. Ik ben nogal in trovert. Ik heb als kind, maar ook als vol wassene, vaak moeite gehad de wereld bui ten te begrijpen. Soms is er dan een soort agressieve handeling of een agressief ge voel voor nodig om het wel te bevatten. Daar gaat die regel over. Inderdaad kom je dat zoeken naar de betekenis en essentie van dingen vaak in mijn songs tegen." Met de scheiding in '98 van Mitchell Froom kwam ook de professionele breuk. Tijd voor muzikale herbezinning. Vega: „Toen we uit elkaar gingen, wilde ik heel graag weer op eigen benen staan. Min of meer teruggaan naar mijn eigen, eenvoudi ge gereedschappen en methodes. Terug naar hoe het begon. Gitaar spelen." Tijdens de huidige tour treedt ze op met alleen een bassist. „De band, waar ik mee speelde, was heel duidelijk Mitchells band", zegt Vega. „Ik heb geen spijt van de albums die we samen gemaakt hebben. Maar ik had op een gegeven moment wel het idee dat ik een beetje vals aan het spelen was. Dat ik me vanwege de productietechnieken ge dwongen voelde om in de studio te schrij ven. Daar trof ik mezelf aan met een rijm woordenboek om maar iets op de afge sproken deadline te kunnen afkrijgen. Ik moet nu een stukjé terug naar Wat ik ken- .Terug naar wat mijn eigen kracht is." Suzanne Vega. Te horen: vanavond, Para- diso, Amsterdam. De tragedie die Pearl Jam vorige week kreeg te verwerken tijdens de 29ste editie van het Roskilde Festival in Denemarken heeft diepe sporen bij de band ach tergelaten. 'Wij zijn verbijsterd en sprakeloos', liet zanger Ed die Vedder met een behuild ge zicht weten, vlak nadat zich voor zijn ogen een drama had afgespeeld, waarbij acht rock- fans om het leven kwamen. Hulpeloosheid tekent zijn houding wanneer de zanger vertelt hoe hij in een ultieme poging om het publiek terug te dringen, moest toezien hoe mensen werden doodgedrukt, in de modder uitgleden en wer den vertrapt. „Het leek alsof het publiek dacht dat ik een grap maakte. Er werd helemaal niet gereageerd. Dat gebeurde pas op het moment dat op het grote scherm achter mij beelden van de gebeurtenissen werden ge projecteerd." Voor de vijf muzikanten van de Amerikaanse groep, die nog geen half uur op het podium hadden gestaan toen het drama zich afspeelde, zou Roskilde wel eens hun laatste concert kunnen zijn geweest. Behalve dat de groep vrijdagnacht al te rugkeerde naar zijn geboorte stad Seattle - en daarmee de optredens in België en Neder land afzegde - heeft het vijftal laten weten voorlopig niet meer op te treden. De musici staan onder behandeling van een in trauma's gespecialiseerde arts. Wat dit hele scenario een ex tra morbide tintje geeft, is dat Pearl Jam een groep is die op een heel uitgesproken manier begaan is met de kwaliteit van leven en met het welzijn van zijn fans. Zo treden de musici niet alleen regelmatig op voor goede doelen die zich inzetten voor bijvoorbeeld het behoud van regenwoud of die strijden tegen het leegvissen van de oceanen, maar vindt de groep het geen probleem wanneer fans bijvoorbeeld concertopna men bootleggen. Ook heeft Pearl Jam in Amerika lange tijd strijd gevoerd met Ticketmas- ter, omdat het vijftal vond dat de organisator te veel geld voor een concertkaartje vroeg. Pearl Jam is overigens niet de eerste rockgroep in de geschie denis van de populaire muziek die zo'n tragedie voor zijn ogen ziet afspelen. Het laatste ernsti ge ongeluk gebeurde in 1997 in Düsseldorf tijdens een concert, van de punkgroep Toten Ho- sen. Daar overleed de 16-jarige, Rike Lax uit Nederland nadat zij vlak voor het podium werd ge plet en stikte. In 1996 speelde zich in Ierland eenzelfde trage die af met een eveneens 16-ja rig meisje dat een Smashing Pumpkins-concert bezocht. Berucht - dankzij de film Gimme Shelter - is de dood van een Rolling Stones-fan in 1969. Meredith Hunter kwam op de racebaan in Altamont om het leven na door een Heli's Angel te zijn doodgestoken, terwijl zanger Mick Jagger machtloos vanaf het podium moest toe zien hoe dat gebeurde. De grootste tragedie uit de rockgeschiedenis speelde zich echter tien jaar later af in Cin cinnati, waar The Who zou op treden. Elf mensen kwamen om het leven nadat de organisatie had geweigerd de deuren van het Coliseum te openen. Deze fans werden vertrapt nadat op het laatste moment voor het optreden de deuren werden ge opend en iedereen naar binnen stoof om zo de beste plaats voor het podium te kunnen be machtigen. Op het kaartje stond namelijk aangegeven dat het om 'vrije zitplaatsen' ging. Net als bij The Who is het Roskilde Festival niet stilgelegd. De belangrijkste reden daar voor was, volgens de organisa toren, om te voorkomen 'dat er rellen zouden uitbreken, waar bij mogelijk nog meer doden zouden vallen'. j{cuAf OL /ZO f

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15