Meer tolpoorten ongewenst Regio/Rijn Veenstreek Celstraf en boete geëist voor hennepkweek in Leimuiden Wout den Hertog wil grote melkproductie met kleine koeien Ramen Matthiaskerk in Warmond vernield 'We missen vloerbedekking, verwarming en 'n behangetje' Jff Bouwen aan asielzoekerscentrum zonder vergunning ONDERDAG 6 JULI 2000 a Leidse verongelukt op A12 roerden Een 85-jarige vrouw uit Leiden is woensdagavond om iet leven gekomen door een ongeval op de A12 nabij Woerden. 1 llZij botste met haar auto op een voor haar rijdende passagiers- jus waarvan de 45-jarige chauffeur afremde voor een file. Na de jotsing belandde de personenwagen in de vangrail. De vrouw -i dj aakte zwaar gewond en overleed korte tijd later. Actie zelfstandig Warmond succesvol ^warmond» Warmonders hebben massaal gereageerd op de ac- :h s tie voor behoud van de zelfstandigheid van hun gemeente. In- erik niddels zijn bijna 2100 handtekeningen verzameld. Twintig Dj( vrijwilligers hebben in drie weken tijd alle adressen in War- e ei mond bezocht. „Meer dan 95 procent wilde graag voor zelfstan- rga digheid tekenen", zegt voorzitter Jan Sevenstar. De Vereniging ron Betrokken Warmonders wil de handtekeningen na de zomerva kantie aanbieden aan de provincie Zuid-Holland. De provincie en i stelt de zelfstandigheid van het 5300 inwoners tellende War- 3g mond nadrukkelijk ter discussie. In afwachting daarvan moet ers, de gemeente het stellen met een waarnemend-burgemeester. Lozingsvergunning vernietigd ver den haag/zoeterwoupe Het Hoogheemraadschap van Rijnland doi moet een nieuwe lozingsvergunning verlenen aan het water- da: schap Wilck en Wiericke voor het lozen van percolatiewater uit het baggerdepot aan het Molenpad in Zoeterwoude. De Raad van State heeft de vergunning vernietigd op verzoek van twee omwonende boeren, die vrezen dat de lozingen de gezondheid - van hun vee aantast. De raad stelt dat de lozingen kleine hoe veelheden kwik en cadmium bevatten. De lozing van zulke stof- :en moet binnen afzienbare tijd helemaal zijn teruggedrongen iaar de vergunning van het waterschap bevat geen enkele ter- iijn. Die tekortkoming is voor de Raad van State voldoende anleiding de vergunning te vernietigen. Rijnland moet daarom ten nieuw besluit nemen over de lozingsvergunning. lAuto schept brommer Bhazerswoude-runduk Een Alphense bromfietser (32) is gisteren Top de Rijndijk aangereden door een automobilist die vermoede- Jlijk door rood reed. De Alphenaar wilde in Hazerswoude het ■kruispunt bij het Frederik van Eedenplein oversteken. De auto ■die daarvandaan kwam draaide de Rijndijk op en schepte de ■bromfietser. Die is met verwondingen aan zijn knie naar het ■ziekenhuis gebracht. iHazerswoudenaar mishandeld nieuw vennep/hazerswoude Het aanspreken van twee jongens op Ihun rijgedrag, heeft een 27-jarige man uit Hazerswoude moeten bekopen met twee klappen in zijn gezicht en een deuk in de portier van zijn auto. De jongens reden met hun bromfiets in Nieuw Vennep. Eén van hen reed vlak voor de auto van de man llangs, waardoor hij krachtig moest remmen. Tóen de man er wat van zei, ging één van de jongens door het lint. Van der Lip en Van der Eijk kampioen hazerswoude-dorp Vijftig roeiers uit Hazerswoude en omstre ken hebben zich gisteravond uitgesloofd tijdens de 38ste editie van de Rietveldse kampioenschappen. Jan van der Lip en Yo- landa van der Eijk waren de sterksten. Bij de recreanten jvon buitenstaander Jan de Boer uit Noord-Scharwoude. Monique Bisschop was de snelste bij de jeugd. Leimuiderbrug hapert leimuiderbrug De brug over de Ringvaart bij Leimuiden wilde gisteravond tot twee keer toe vanuit de richting Alphen niet r( meer dicht. De eerste keer was iets voor 19 uur. Omdat de ver- ltj keerslichten op rood bleven staan, regelde de politie het ver- M keer. Omstreeks 21.40 wilde de brug, eigendom van de provin cie Noord-Holland, opnieuw niet naar beneden. leiderdorp De opbouw van de zeven woonpaviljoens voor het asiel- vast met de bouw van de paviljoens begonnen is, is geheel voor ei- zoekerscentrum Leiderdorp is al lang en breed aan de gang, maar de bouwvergunning is nog steeds niet afgegeven. Vrijdag houdt de ge meente een hoorzitting waar vijf bezwaarmakers hun bezwaarschrif ten tegen de komst van het asielzoekerscentrum (AZC) kunnen toe lichten. „Dat de Centrale Opvang voor Asielzoekers (COA) toch al gen risico", zegt een woordvoerster van de gemeente. De COA neemt dat risico omdat haast geboden is: op 1 september moet het terrein langs de Zijldijk klaar zijn voor de opvang van de 700 asielzoekers. foto hielco kuipers leimuipen/den haag saskia buitelaar Heel de buurt rook en zag dat er op grote schaal hennep werd gekweekt in een kas aan De Tuinderij in Leimuiden. Daar om kon rechter Van Engelen van de Haagse rechtbank giste ren moeilijk geloven dat de 41- jarige eigenaar van niets wist. De Leimuidenaar stond terecht omdat hij van januari 1996 tot 7 september 1998 zijn kas ver huurde aan professionele hen neptelers. Ook een 30-jarige man uit Maassluis, die in de kas had ge werkt, moest voorkomen. Het proces tegen het brein achter de illegale kwekerij, een man uit Lelystad, volgt over enkele maanden. Die laatste verdachte had ge vraagd of hij de kas mocht ge bruiken om bloemen te kwe ken, zei de Leimuidenaar op de zitting. Hij vond dat het hem een 'knap huurprijsje' oplever de: 1250 gulden per maand en was bereid om voor 12.000 gul den een nieuwe elektronische installatie aan te leggen. Die zou hem mooi van pas komen als hij in de toekomst de kas ging uitbreiden, verklaarde de Leimuidenaar. Alle ramen werden dichtge timmerd, maar de verhuurder keek er niet van op. Omwonen den, die de politie anoniem tip ten, wél. Net als officier van jus titie Bos. „Bloemen hebben toch licht nodig?", vroeg hij de verdachte. „Ik weet niets van bloemen, alleen dat ze bij mij snel het loodje leggen", ant woordde de man. Hij vond het onredelijk dat de officier hem zijn huurinkomsten van die pe riode, bijna 14.000 gulden, wil de ontnemen. De officier vond de man naïef en nalatig. „De geruchten over een illegale kwekerij gonsden door het dorp, maar u laeeg uw geld en vond het prima. U zit hier met een houding van: 'ze kunnen me toch niets maken', maar u bent medeplichtig aan een omvangrijke handel." Per maand gingen er zo'n 50.000 planten de deur uit. Officier Bos eiste naast teruggave van het verdiende geld een boete van 5000 gulden en een voorwaar delijke straf van zes maanden om de man af te houden van nieuwe naïeve stappen. Tegen de verdachte uit Maas sluis eiste Bos een jaar celstraf en zes maanden voorwaarde lijk. Hij moet bovendien 166.000 gulden terugbetalen. Uit verklaringen van twee Pool se medewerkers en de andere verdachten maakte de officier op dat de man, die zich beriep op zijn zwijgrecht, een belang rijke schakel was. De rechter doet over twee weken uit spraak. Vervolg vart-voorpagina Voorschoten en Zoeterwoude zien niets in het plan van het stadsgewest Haaglanden om vijftien in plaats van drie tolpoorten rond Den Haag te zetten. „Dit is een heilloos voorstel. Inconsequent en slecht", aldus wet houder Draijer. T. van Houten, teamleider civiele en cul tuurtechniek van Zoeterwoude, voegt daaraan toe 'dat er steeds meer tolpoorten komen, waardoor straks de hele Randstad is afgegrendeld'. Wassenaar, dat deel uitmaakt van Haaglanden, heeft juist begrip voor de plannen van het stadsgewest. Extra maatregelen zijn volgens wethou der Klooster noodzakelijk om sluipverkeer te weren. Een professionele visie op websites Internet voor Uw bedrijf /.^VrT - Business websites I CT y - - Internet oplossingen T: 071-576 48 24 F: 071-576 43 74 W: www.ict-vision.nl regio erna straatsma/jan preenen Draijer vindt dat 'een gesloten kordon rond Den Haag te ver dedigen is', maar wijst betaal- punten op de Papeweg tussen Voorschoten en Wassenaar en de Veurseweg tussen Leid- schendam en Voorschoten af. Draijer: „Dat betekent dat alle Voorschotenaren die in Den Haag werken of kinderen in Wassenaar op school hebben en dat zijn er zo'n 500, onge looflijk worden benadeeld. Per dag moeten zij straks vijf of ze ven gulden betalen. Zij leggen de meest voor de hand liggende route af. Die tolpoorten zijn toch juist bedoeld om sluipver keer tegen te gaan." Als er aan de noordkant van Wassenaar tolpoorten komen, dan moeten die volgens Draijer ook aan de noordkant van Voorschoten komen. „Dat zou consequent zijn. Ik denk dan aan de Voorschoterweg tussen Leiden en Voorschoten en aan het begin van de Leidseweg- Noord ter hoogte van Ter Wad ding. Daarmee zou je het sluip verkeer pas aanpakken. Maar voor ons hoeft het allemaal niet." Van Houten is het daarmee eens. Zoiets begint kleinscha lig en dijt steeds meer uit. Voor ons is het slecht dat er tussen Zoetermeer en Leiden een tol poort komt. Dat betekent dat automobilisten sluipwegen door onze polders nemen. Dus zou je daar ook weer maatrege len moeten nemen." Omdat Voorschoten en Zoe terwoude niet tot het stadsge west Haaglanden behoren, maar deel uitmaken van de Leidse regio is het voor deze ge meenten moeilijk om invloed uit te oefenen op de plannen rond Den Haag. „Wij moeten onze belangen verdedigen via de provincie en niet recht streeks via Haaglanden. Dat is een nadeel, maar hopelijk kun nen wij nog wat invloed uitoe fenen." De Wassenaarse wethouder Klooster (CDA) denkt dat een uitgebreid pakket aan verkeers- werende maatregelen noodza kelijk is, als Netelenbos haar tolpoorten-plan doorzet. „Zij zegt 'doe er rondom Den Haag maar drie' en dat betekent dat ze de rest van het probleem op het bordje van de regio legt." Met de plaatsing van drie tol poorten zadel je de regio met sluipverkeer op, zo verwacht Klooster. En om dat weer te voorkomen zou er voor Haag landen niets anders opzitten dan zelf extra verkeerswerende maatregelen te nemen. „Ik heb als wethouder voortdurend in gezet op het voorkomen van ex tra sluipverkeer door deza ge meente. Al deze voorstellen zijn een erkenning van het feit dat wij veel last hebben van sluip verkeer. Voor Wassenaar zijn de voorstellen van het stadsgewest de enige mogelijkheid om die tolpoorten te laten doorgaan." Klooster ziet in principe geen heil in rekeningrijden, maar kiest eieren voor zijn geld als minister Netelenbos haar plan nen doorzet. „Tolpoorten blij ven ondingen, maar als de mi nister haar plannen doorzet moet je als regio meedoen." De rubriek De Boer Op belicht opvallende kenmerken van het leven op het platteland. In deze aflevering vertelt Wout den Hertog over zijn melkkoeien die grazen onder de rook van Alphen. De Stal Van Alfen ligt verscholen tussen het groen. Om vier uur in de ochtend begint het leven op de boerderij aan de Alphense Ridderbuurt, als eigenaar Wout den Hertog (42) opstaat om zijn 55 koeien te melken. Drie generaties Den Hertog zijn opgegroeid tussen de koeien. „Mijn vader was al bezig met veredelen", zegt de veefokker. ,Het is een echt familiebedrijf. Opa helpt mee en houdt de groentetuin netjes. De kinderen zorgen voor de pony." De kinderen van Den Hertog en zijn vrouw Anneke (39) zijn dertien, tien en negen jaar. Maar als je hem vraagt of ze het bedrijf in de toekomst overnemen antwoordt hij eerlijk: „Ik stimuleer ze om dat buiten Nederland te doen. De ruimte wordt hier te klein." Niet alleen de oprukkende verstedelijking is daaraan debet, maar ook de aangescherpte milieu-eisen. ..De regering berekent het aantal koeien en schapen dat je hebt. Aan de hand daarvan weten ze precies hoe veel stikstof je vee produceert." Per hectare land mag je maar een bepaalde hoeveelheid stikstof uitrijden. Den Hertog heeft nog geen tekort aan land. Wel hoopt hij dat het technisch mogelijk wordt om mest op grote schaal in te dikken. Langs het pad naar het weiland kwaken kiWcers. De Holstein-Frisian koeien staan loom in het warme zomerlicht. Den Hertog vertelt over een Amerikaanse veeboer. Begin 1900 liet deze een paar koeien en een stier overkomen uit Nederland. „Hij is daar verder mee gaan fokken. Wij hebben in Nederland altijd de Fries Hollandse zwartbonte koe gehad, een plat koetje. Nederlandse boeren letten op het eiwit- en vetgehalte van een koe en of het beest een mooie, karakteristieke muil heeft. Hoogte en volume vinden ze minder belangrijk. Amerikanen daarentegen fokten vooral op grootte van de koe en op de hoeveelheid melk die zij produceert." Sinds 1972 worden de beste eigenschappen van beide rassen in Nederland verenigd. Gaf een koe in 1960 zo'n twaalf liter melk, nu zijn er bij die na het kalven zo'n 25 liter produceren. „Het is een kwestie van selectie. Amerikaanse fokkers letten meer op goede spenen en goed beenwerk. Dat moet ook wel, Wout den Hertog, in Alphen tussen zijn koeien: „De ruimte wordt hier te klein." foto hielco kuipers want uiers bevatten veel melk en moeten daarom goed van kwaliteit zijn." Het Nederlandse zwartbonte koeienras is via een Amerikaanse omweg dus weer terug van weggeweest. „Toch fokken we nog steeds verhoudingsgewijs kleine koeien. We vinden eiwit- en vetpercentages belangrijker. Deze factoren spelen vooral een rol in de kaasbereiding." Den Hertogs hele melkquotum van 480.000 liter gaat naar Nestlé. „Kaasmaken is mooi, maar bewerkelijk. Dan draait de echtgenote er toch voor op. Mensen rekenen zich vaak rijk met kaasmaken. Maar als er iets misgaat, moet je meer kazen wegdoen of voor een lagere prijs afzetten." Geregeld is Den Hertog te vinden met zijn koeien op de Goveka, de Goudse Vee en Kaasmarkt. Ook gaat hij naar de jaarlijkse Regionale Show in Den Bosch. „Je bent daar met een heleboel andere collega's uit het land. Dat geeft een apart sfeertje." De avond tevoren reist hij er al naar toe met zijn koeien. Nee, zegt hij schaterend, hij slaapt niet in een hotel maar tussen de koeien. „Veel slaap krijg ik niet. Er loeit er altijd wel eentje." Morgen keurt Den Hertog op de Nationale Rundvee Manifestatie in Utrecht 250 koeien van allerlei rassen. Als lid van de publieksjury, die doorgaans hetzelfde oordeel velt als de vakjury, hoeft hij niet over zijn eigen vee te oordelen. Volgend jaar geeft hij zich weer op. „Nieuwe ronde, nieuwe kansen." annette lameuer warmond judynihof Vandalen hebben flinke scha de aangericht aan gebrand schilderde en glas-in-loodra- inen van de Matthiaskerk in Warmond. De beschadigingen vallen op het eerste gezicht niet op, maar als de zon op de oude ramen schijnt, zijn der tien gaten en barsten te zien. Koster J. van Amerongen ontdekte de 'gruweldaad' en kele dagen geleden. Hij vond glas op de grond en de stukjes beton, waarmee de ruiten moeten zijn ingegooid. Van Amerongen is woedend. De antieke glas-in-lood-ramen en de gebrandschilderde ruiten zijn de trots van de kerk aan de Herenweg. „Het is cultureel erfgoed dat door onze voorouders met of fers en eer bijeen is gebracht. We zijn voor dit soort dingen niet verzekerd, dus het wordt een gepeperde rekening", zegt de koster. „In de 48 jaar dat ik hier ben, heb ik nog nooit zo iets meegemaakt. We hebben wel eens een inbraak gehad en een insluiping. Daar ontkom je tegenwoordig niet meer aan. Maar we hebben nog nooit met vandalisme te ma ken gehad." De glas-in-loodramen date ren uit 1893. De gebrandschil derde ruiten bevinden zich in het deel van de kerk dat in de jaren vijftig is aangebouwd. De Warmondse kunstenaar Pieter Geraerds maakte ze. „De kerk is geen bijzonder ge bouw. Er staat er nog zo een tje in Noord-Holland. Maar met name de ramen halen het gebouw op." Na zijn ontdekking waar schuwde Van Amerongen on middellijk de politie. Deze heeft beloofd vaker te surveil leren. Ook roept de koster zijn dorpsgenoten op om in het vervolg een oogje in het zeil houden. Dat is volgens hem niet aan dovemansoren ge richt. „Kom bij de echte Warmon ders niet aan hun kerk. Als de mensen de daders te pakken krijgen, ontstaat een volksge richt." Leiclerdorpse jongeren aanvaarden regels op 'foeilelijkehangplek leiderdorp» eric went Een bleek gezicht, weggefrom- meld onder een blauwe base ballpet met kaboutertjes erop: Dennis (16) ziet er niet direct uit als een normloze puber die het zijn omgeving moeilijk maakt. Toch is hij zo'n hang jongere, die vanaf morgen ge bruik mag maken van de zee container bij de Buitenhofvij ver. Maar enthousiast is hij niet over de nieuwe hangplek die de gemeente Leiderdorp voor hem in petto heeft. „Dat ding ziet er niet uit. En hij geeft af aan je broek. De gemeente kan hem beter wegggooien." Ook dertien andere jongeren, die gisteravond naar het ge meentehuis kwamen om mee te praten over de proef met de jongerenontmoetingsplaats (JOP), zien niets in het mos groene gevaarte. „We missen vloerbedekking, verwarming en een behangetjegrapt Gerald (15). „Dat ding lijkt wel uit zee opgevist. Het valt mee dat er geen mosselen in zitten", zegt een ander met een vies gezicht. Verschillende buurtbewoners tonen zich evenmin gechar meerd van de nieuwste ge meentelijke hangplek. „Het is een klankkast. Geef er een tik op en het galmt de hele Buiten hofvijver over", schampert W. van Weert „Dat foeilelijke ding komt op dertig meter afstand van mijn huis af te staan. Ik voorspel nu al dat ik het geluid van mijn tv niet meer kan ho ren", zegt een oudere man uit de Poortwacht somber. Als zowel bewoners als jonge ren die hangplek niet willen, waarom wil de gemeente het project dan eigenlijk nog door zetten", vraagt een buurtbewo ner zich vervolgens hardop af. Maar wat wethouder Roest be treft is dat station gepasseerd. „We zijn een half jaar geleden met elkaar een bepaalde weg ingeslagen. En die maken we nu af ook. Dus gaan we het nu hebben over evaluatiecriteria, zodat we begin december met elkaar kunnen bepalen of de Morgen wordt de container op de juiste plek getakeld. Daarna is het aan de jongeren of ze daar willen hangen. Dat moet in elk geval zonder alco hol en drugs, zo spreken de be trokkenen af. En in de weekein den is de container na 1 uur verboden terrein. Een speciale contactgroep met bewoners, jongeren, de gemeente en de nieuwe jongerenwerker van Sjelter ziet toe op naleving van de regels. „En blijkt in decem ber dat het niet goed is gelopen, dan houden we ermee op", zo belooft Roest. Of de hangjongeren ook van plan zijn om op zondagmiddag in de container bijeen te ko men, wil een bejaarde vrouw uit de Poortwacht ten slotte nog weten. „Dan spelen er namelijk vaak kleine kinderen bij het wa ter." Maar Dennis stelt haar ge rust. „Dan komen we niet, want dan zitten we in de kerk", ver kondigt hij met een stalen ge zicht. „Van deze groep jongeren verwacht ik geen problemen", zegt een bewoner na afloop. „Ik ken deze jongens en dat zijn de kwaadsten niet. Maar het gaat juist om die jongeren die er niet zijn. De 18- en 19-jarigen. Die hadden hier vanavond moeten zijn. Want dat zijn de echte last pakken." cd/Uj&n, JJL Pickwick Fresh Tea Heerlijk opwekkend. Kies uit perzik, citroen, citrus of groene thee. Pak 1 liter ron th*i?

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13