Mythe van kerkvemieuwer voorbij Geloof Samenleving Genade geen goedkope aangelegenheid Kleding voor evangelisten Goeroe koopt hotel ei£ bungalows in Limbui Bisschoppen de bak ii ZORGELOZE VAKANTIE? DONDERDAG 6 JULI 2000 VANDAAG Vandaag 242 jaar geleden, op 6 juli 1758, werd Carlo Rezzonico uit Venetië benoemd tot paus Clemens XIII.. Hij werd gekozen nadat verschil lende kandidaten door het vetorecht waren uit gesloten. Clemens XIII gaf ruimte aan de jezuïetenorde die lange tijd verboden was. Tegelijkertijd was hij tegen het verlichtingsdenken en het zogeheten febronianisme. Dat was een leer, ontwikkeld door Johann Nikolaus von Hontheim onder de schuilnaam Justinus Febronius, waarvan het doel was protestanten, jansenisten en rooms-katholieken te herenigen. Eén en ander beteken de wel dat de macht van de paus beperkt zou worden. Clemens verbood de verspreiding van boeken met deze leer. Zijn pontificaat eindigde in 1769. De 6de juli is tevens de dag dat de rooms-katholieke kerk twee vrouwen herdenkt die de verdediging van hun maagdelijkheid met de dood moesten bekopen. De Itali aanse Maria Goretti stierf in 1902 toen een man haar wil de verkrachten, en de Belgische Godelieve van Gistel on derging hetzelfde lot al in 1070. Nadat verscheidene won deren aan de overleden vrouwen waren toegeschreven, werden ze heiligverklaard. Protest tegen stierenvechten Spanje utrecht Het Comité Anti-Stierenvechten heeft gisteren een op roep gedaan protestkaarten te sturen naar Spaanse bisschop pen. Via de kaarten vraagt het comité hun een einde te helpen maken aan stierengevechten tijdens dorpsfeesten in Spanje. De rooms-katholieke geestelijken hebben hier invloed op omdat bij deze feesten (fiesta's) de beschermheilige van het dorp wordt vereerd. Volgens het in Utrecht gevestigde comité, dat 12.500 donateurs telt, doen ook andere Europese landen met de actie mee. In Nederland werden onlangs al 25.000 handtekeningen tegen de dorpsfeesten opgehaald. Evensong Samen-op-wegkerken leiden In de Hooglandse kerk in Leiden wordt zondagavond een zogenoemde Choral Evensong gehouden. Tijdens deze dienst naar Anglicaans voorbeeld staat het thema 'Een groot ge voel' centraal. Aan de hand van bijbelgedeelten over de tocht van het joodse volk door de Rode Zee en de doop van Joannes de Doper wordt het thema uitgewerkt, vocaal en instrumetaal omlijst door respectievelijk het St. Martin's Choir Holland en organist Gertjan Schalkoord. Gezongen worden diverse Engelse koorpartijen - o.m. Locus Iste van Bruckner en By the waters of Babylon van W. Boyce - en Samen-op-wegpredikant ds. A. Al- blas spreekt de overweging uit. Deze is vrij toegankelijk en be gint om zeven uur 's avonds. Eind schooljaar in viering Vogelenzang vogelenzang Om het eind van het schooljaar te vieren, staan zondag 16 juli in de parochie Onze Lieve Vrouw Tenhemelop neming in Vogelenzang leerlingen en leerkrachten centraal. Tij dens een zogenoemde familieviering met het toepasselijke the ma 'Geniet ervan!' wordt de vakantie ingeluid. Na de viering die om half elf begint en muzikaal omlijst wordt met zang van De Kustkrekels is er koffie en voor de kinderen de mogelijkheid een mini-windmolen in elkaar te knutselen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: riaar Groede- Schoondijke-Waterlandkerkje (SoW) M. Grashoff te Goes. NEDERLANDSE GEREFORMEER DE KERKEN Aangenomen: naar Loosdrecht kand. L.A. van Baardewijk te Amersfoort. Symposium nuanceert beeldvonning rond kardinaal Alfrink nukerk «theo krabbe Nog steeds zien veel progressie ve katholieken in kardinaal Ber nard Jan Alfrink (1900-1987) de bisschop die vanaf de zestiger jaren uitzicht bood op verande ringen in de rooms-katholieke kerk. Voor anderen is hij de man die juist niet ingreep en de crisis in zijn kerk liet voortwoe keren. Gisteren hield het aartsbis dom Utrecht een groot sympo sium over kardinaal Alfrink in diens geboorteplaats Nijkerk ter ere van zijn honderste geboor tedag. Daar werd het beeld van de kerkvorst verder genuan ceerd. Het is alweer drie jaar gele den dat kerkhistoricus T. van Schaik een lijvige biografie over Alfrink publiceerde. Zijn con clusie: Alfrink was geenszins de grote vernieuwer, maar een bis schop die destijds onvermoei baar de oprechte bedoelingen van de Nederlandse katholie ken verdedigde tegen alle Ro meinse kritiek. Slechts zijn optreden op het Tweede Vaticaans Concilie (1961-1965), waar hij collegiali teit van paus en bisschoppen in het bestuur van de kerk bepleit te, kan vernieuwend worden genoemd. Als bisschop zag hij het als zijn taak leiding te geven aan de katholieke gelovigen en de katholieke geloofsgemeen schap in zijn geheel te verte genwoordigen, tot in Rome toe. „Alfrink was in zijn late jaren en bij het radicaliseren van de stemming in Nederland geen boodschappenjongen van zijn gelovigen, maar wel een aan dachtig luisteraar", oordeelt biograaf Van Schaik, „een zorg vuldig onüener en een open baar vertolker van die stem ming." Het in Nijkerk gehouden symposium van het aartsbis dom Utrecht over Alfrink be woog zich in die lijn voort. De Tilburgse theoloog H. Witte, de oecumenicus A. van den Heu vel en kardinaal G. Danneels, aartsbisschop van Mechelen- Brussel gaven er hun visie op de voormalige Utrechtse aarts bisschop (1951-1976), die kar dinaal De Jong opvolgde en la ter kardinaal Willebrands en kardinaal Simonis als opvolgers kreeg. Theoloog H. Witte: „In de stroomversnelling waarin de rooms-katholieke kerk in Ne derland in de jaren zestig van het Tweede Vaticaans Concilie en het Pastoraal Concilie van Noordwijkerhout was beland, kon een bisschop volgens Al frink slechts een wegwijzer zijn." Hij vond hem echter wel een wijs bestuurder. Al voor het Tweede Vaticaans Concilie, dat in 1961 begon, tra den er spanningen in de rooms-katholieke kerk in Ne derland op. Voor Alfrink waren liefde en respect de sleutels tot gemeenschap. „Dwingelandij was hem vreemd." In de roerige tijden van de kerkvernieuwing van het Pasto raal Concilie in Noordwijker hout (1968-1970) is Alfrink wel verweten besluiteloos te zijn. Kardinaal Bernard Jan Alfrink (1900-1987) tijdens een eucharistievie ring in 1974. FOTO ARCHIEF Een verwijt, dat voormalig se cretaris-generaal van de Neder landse Hervormde Kerk A. van den Heuvel scherp van de hand wees. „Op zijn lastige dossiers placht kardinaal Alfrink de let ters WTZP te schrijven: wach ten tot ze piepen! Dat kan best een teken van besluiteloosheid zijn, maar het heeft ook te ma ken met het vertrouwen op de Geest dat in een pluriforme kerk dingen soms kunnen wor den opgelost zonder ingrijpen van bovenaf. En als ze piepten, heeft de aartsbisschop van Utrecht en president van Pax Christi menigmaal gesproken en gehandeld." Vooral de ruimte die Alfrink: als voorzitter van de katholieke vredesbeweging Pax Christi In ternationaal aan verschillende stromingen gaf, heeft op zijn ambtgenoot Danneels van Me- chelen-Brussel een diepe in druk gemaakt. „Alfrink gaf ruimte voor stromingen in kerk en samenleving, waartoe hij zelf daarom nog niet behoorde, maar die hij wel legitiem acht- BOEKBESPREKING Inzameling voor deelnemers wereldcongres cothen anp Vrijwilligers van de stichting De Barmhartige Samaritaan heb ben tussen de 70.000 en 80.000 kledingstukken gesorteerd voor duizenden deelnemers aan het komende wereldcongres voor rondreizende evangelisten in Amsterdam. Ook liggen er 9.500 rugzakken voor hen klaar, zei directeur J. van Barneveld van de stichting gisteren. Van de ongeveer 10.000 deel nemers aan de conferentie van de Amerikaanse evangelist Billy Graham komen er 7.000 uit ontwikkelingslanden. Zij mo gen maximaal tien stuks kle ding meenemen voor zichzelf, hun familie en anderen die daar in hun omgeving behoefte aan hebben. De rugzakken zijn bedoeld als hulpmiddel om fol ders en bijbels te vervoeren als de evangelisten de dorpjes in trekken om te evangeliseren. Nog maar kort geleden boden de paus, de Nederlandse pre mier en de Japanse Keizer uit gebreid hun excuses aan en vroegen ze om vergeving voor wandaden die diverse voorou ders op hun geweten hebben. In dat licht bezien 'is het de hoogste tijd om de individuele en interpersoonlijke idee van vergeving boven zichzelf uit te tillen en te verruimen tot een werkzaam idee in de samenle ving. Tussen groepen, volke ren, staten en culturen, zowel nationaal, internationaal als mondiaal'. Zo luidt althans het pleidooi van de auteurs/samenstellers van 'Zand Erover', een bundel over de thema's 'vereffenen, vergeven en verzoenen'. De uitwerking van deze thema's beslaat 243 bladzijden. En het taalgebruik is bepaald niet eenvoudig. Zo is er een hoofd stuk gewijd aan 'deculpabilise- ring' (ontschuldiging), een term waarvan de betekenis niet eens in een gemiddeld woordenboek is terug te vin den. De auteurs/samenstellers, Ro ger Burggraeve, Didier Polle- feyt, Johan de Tavernier heb ben Zand Erover waarschijnlijk niet voor het grote publiek be doeld. En dat is jammer want het is een actu eel thema, zeg gen ze ook zelf. „Met het oog op 2000 jaar chris tendom is een bijzondere tijd van genade, een 'kairos', aange broken om te onderzoeken wat een tijd van vereffening en een tijd voor vergeving en verzoening als elkaar aanvul lende tegenpo len betekenen." En ze citeren de Zuid-Afrikaanse bisschop Tu tu die zegt: „Vergeving is één van de sleutelideeën in onze hedendaagse wereld. Verge ving is geen troebele en vage idee, die iedereen zomaar links kan laten liggen... Zonder ver geving is er geen toekomst- ."Wie zich door het taaie taal gebruik in 'Zand Erover' heen weet te bijten, krijgt veel le zenswaardigs voorgeschoteld. Auteur Jean Monbourquette geeft bijvoorbeeld zijn kritische commentaar op nieuwe ma nieren van omgaan met verge ving. Er is, schetst hij, de ten dens om vergeving in te zetten als 'een simpele therapeutische techniek', ont daan van zijn re ligieuze funda menten. „Vergeving is een doel op zich", zegt Mon bourquette, „en niet enkel een middef tot gene zing. De gene zing door verge ving is er een bij- prodrukt van. Genot of ge noegdoening is ook niet het doel van onze aspira ties, maar het vloeit voort uit onze gerealiseerde doeleinden. Als we het genot tot totale zin van ons bestaan promoveren, dan mondt dat onvermijdelijk uit in de totale zinloosheid van ons leven." Op deze manier worden in Zand Erover telkens de nodige levensbeschouwelijke noten gekraakt. Dat is onvermijdelijk want, vragen de auteurs zich af, kun je een dronken chauf feur die jouw kind doodreed vergeven? Kun je je verzoenen met een volk dat je grootou ders vermoordde? Het ant woord is niet zomaar ja. Verge ven betekent niet vergeten. Dus geen zand erover. Toch blijft vergeving volgens de schrijvers uiteindelijk wel de weg naar herstel en verzoe ning. Hoewel ze weinig heil zien in de vergeving van de protestantse (goedkope gena de) en rooms-katholieke (om kleed met een formele context in het sacrament van de ver zoening) kerken. „Wij beplei ten een religieus vergevings- concept dat niet moraliserend of sacramenteel van buitenaf wordt opgelegd. Maar dat op nieuw een aanknopingspunt weet te vinden bij de reële communicatie en sociale com municatie tussen mensen, en waarbij de vergeving tussen god en mens de bron en vrucht is van de vergeving tus sen mensen onderling, in plaats van - al te gemakkelijk - zonder meer de vervanging daarvan." Titel: Zand erover? Over ver effenen, vergeven, verzoenen- Auteurs: Roger Burggraeve, Didier Pollefeyt, Johan de Ta- vernierUitgeverij. Davids- fonds, Pax Christi/VlaanderenPrijs: f 79,50 onno van 't klooster WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Wolkenvelden en enkele buien. Middag- i temperatuur rond 20 graden in het zui- den en rond 15 in het noorden. Zweden: Afwisselend zon en enkele wolken. Over al kans op een bui. Maxima tussen 18 en 25 graden. Finland: Zonnige perioden en enkele buien met kans op onweer. Middagtemperatuur van 18 tot 23 graden. Denemarken: Wolkenvelden en buiige regen. Kans op onweer. Maxima ongeveer 17 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: i. In de nacht kans op mist. Overdag af en toe zon en kans op een bui. Maxima van 14 graden in het noorden tot 20 graden plaatselijk in het zuiden. België en Luxemburg: - Geregeld zon en kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur om streeks 21 graden Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe zon en met name vrijdag gere geld buien, vaak met onweer In het oos ten de zwaarste buien. Maxima van 18 graden langs de kust tot 25 in het oos- Zuid-Frankrijk: Zonnige perioden en enkele buien, soms met onweer. Maxima 25 tot 33 graden. Spanje: Vrij zonnig, maar in het noorden en mid den enkele wolkenvelden en op beide dagen kans op onweer. Maxima 30 tot 40 graden, in het noorden onder wolken slechts 22. Portugal: Zonnige perioden en vooral donderdag een enkele bui, mogelijk met onweer. Maxima van 22 graden bij Porto tot ruim 30 in het oosten en zuiden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Vrij zonnig, droog en warm. Pas vrijdag avond mogelijk een bui. Middagtempera tuur rond 35 graden. Marokko: Westkust: zon en droog. In de buurt van Tanger mogelijk in de ochtend enkele wolkenvelden. Maxima op veel plaatsen tussen 25 en 30 graden, iets verder van de kust af temperatuur veel hoger, Tunesië: Zonnig. Maxima rond 40 graden. Madeira: Flinke zonnige perioden, maar mogelijk wel een stevige wind. Maxima ongeveer 25 graden. Canarische Eilanden: Zonnig en droog, langs de noordkust en op een eventuele berg veel wind. Maxi ma van 26 graden in het noorden tot 30 in het zuiden. Duitsland: Af en toe zon en enkele onweersbuien met lokaal veel neerslag. Zwaarste buien op vrijdag in het midden en zuiden. In de nacht kans op mist. Middagtempera tuur 19 graden in het noorden en 26 in het zuiden. Oostenrijk: Donderdag meest droog en vrij zonnig. Vrijdag vanuit het westen zware onweers buien met lokaal erg veel neerslag. Maxi ma 25 tot 30 graden. Zwitserland: Donderdag eerst zonnig, later vanuit het westen bewolkt en zware buien Vrijdag ook regen en onweer en lokaal veel neer slag. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Polen: Enkele regen- en onweersbuien, maar ook zonnige momenten. Zwaarste buien in het zuiden. Maxima tussen 20 en 25 graden. Tsjechië en Slowakije: Donderdag perioden met zon en slechts een enkele bui. Vrijdag kans op zware buien, geregeld met onweer, Maxima on geveer 25 graden. Hongarije: Donderdag zonnige perioden en vrijwel overal droog. Vrijdag met name in het westen kans op enkele zware buien, soms met onweer. Maxima ongeveer 30 graden. Italië: Vrij zonnig met donderdag slechts in het noorden lokaal een bui. Vrijdag op veel meer plaatsen regen en onweer. Het zui den blijft droog. Maxima van 30 graden in het noorden tot 40 plaatselijk in het midden en zuiden. Corsica en Sardinië: Zonnig, maar vrijdag kans op onweer. Middagtemperatuur tussen 30 en 38 graden. Griekenland en Kreta: I Vrij zonnig en extreem warm. Maxima tussen 35 en 40 graden. Malta: Zonnig en warm. Middagtemperatuur on geveer 37 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig. Maxima 37 graden langs de westkust, 42 graden in het binnenland en langs de zuidkust, 38 graden op Cy- VRIJDAG 7 JULI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.30 Zon onder 21.59 Maan op 12.34 Maan onderOl.OO Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.39 21,16 08.12 20 49 Laag 04 15 16.55 03.56 16 36 33 21 0,0 29 22 0.0 33 24 0.0 28 21 0.0 25 14 0.0 38 22 0.0 18 14 0.8 Concentratie aanhang in Heibloem heibloem» anp De organisatie rond meditatie goeroe Maharishi Mahesh Yogi heeft in Limburg een hotel-res taurant met bungalowpark aan gekocht in het Noord-Limburg se plaatsje Heibloem. Daar moeten vanaf volgende maand alle Nederlandse medewerkers worden gehuisvest. Dat heeft een woordvoerder van de Ma harishi University of Manage ment gisteren bekendgemaakt. Bedragen zijn niet genoemd. In het voormalige Sint Lud- wigklooster in het eveneens Limburgse Vlodrop wonen nu nog zo'n vijftig mensen. Die moeten daar weg van Mahari shi, omdat hij het klooster wil laten slopen. Door allerlei be roepsprocedures is voor de sloop nog geen toestemming. Maharishi Mahesh Yogi is in middels 82 jaar. De Indiaase filisoof en natuurkundige bracht in de jaren zestig de transcendente meditatietech niek naar het westen. Hij stond aan de wieg van een internatio nale organisatie, die in vele lan den heeft gezorgd voor hon derdduizenden beoefenaars van de TM-techniek. Ook The Beatles en The Rolling Stones toonden zich geïnteresseerd in zijn filosofie. In Nederland alleen al zijn zo'n 70.000 mensen geïnstru eerd in de techniek, die twee maal twintig minuten medite ren per dag behelst. De oude goeroe woont nog steeds in een bungalow bij het klooster in Vlodrop. Zijn organisatie ligt al jaren overhoop met mensen die via allerlei procedures het klooster uit het begin van de 20ste eeuw als monument wil len behouden. Maharishi heeft indertijd naast het klooster een nieuw gebouw laten neerzetten. Van daaruit vinden wereldwijde te levisieuitzendingen plaats, 24 uur per dag. De mensen di in Heibloem gaan wonen, horen tot de TV-ploeg. Enkele maanden geleden huisden zo'n 120 mensen!# Vlodrop naar een vedisch s tueel centrum in de Amerik se staat North Carolina. Die heeft als achtergrond de ei n nis van de Maharishi-orgai d tie over de procedures ron sloop van het klooster. Overigens wonen in eenj sl ieten in Valkenburg nog 250 Maharishi-aanhangers zullen eveneens verhuizen Heibloem. Volgens de kl goeroe uit Vlodrop is de sfe Valkenburg niet in over 0 stemming met de hindoi sche vedische leer (vedaf51 ten). Maharishi Mahesh Yogi met traditionele 'glimlach'. FOTO ANP AR Bezoek aan gevangenen in opdracht van pa utrecht» anp De Nederlandse bisschoppén gaan zondag de gevangenis in. Althans, ze gaan achter de tra lies voor in vieringen en zullen met de gedetineerden die dat willen een gesprek aanknopen. De bisschoppen bezoeken de bajes in het kader van het Ju beljaar 2000, waarin de Rooms- Katholieke Kerk de 2000ste ge boortedag van Jezus Christus viert. Paus Johannes Paulus II heeft komende zondag uitgeroepen tot Dag van de gevangenen. De 80-jarige kerkleider zal die dag zelf ook een gevangenis bezoe ken. Bisschop Van Luyn van Rot terdam bezoekt De IJssel in Krimpen, waarnemend bis schop Punt van Haarlem gaat naar De Eenhoorn in Hoorn en kardinaal Simonis, aartsbis schop van Utrecht, gaat naar het huis van bewaring in Arn hem-Zuid. Bisschop Wiertz van Ri mond bezoekt de penitenti "inrichting Overmaze in Mi tricht, bisschop Hurkmans Den Bosch gaat naar De vense Poort in die stad en schop Muskens van Breda zoekt de penitentiaire ini ting voor vrouwen De Bo; poort in die stad. Bisschop van Groningen tenslotte zoekt de penitentiaire ini ting voor vreemdelingen in Apel. De bisschoppen hebben voorbereiding inmiddels w bezoeken gebracht aan just le inrichtingen om een beeld te krijgen van de i geniswereld, aldus hun woi voerder. Met hun initiatief len de bisschoppen volj hem benadrukken dat gevai nen niet afgeschreven mc worden en dat vergei schuldverwerking en hei meer aandacht in de ding moeten krijgen. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart I860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J, Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden ■HMHi ZIEKE TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023-5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) j per kwartaal (acceptgiro) j per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekli het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- kortinj betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenlan worden verzonden geldt een toeslag van C aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAN Voor mensen die moeilijk lezen, slechteo hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvattir van het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscassette beschikbaar informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave! N H U I Los Angeles onbewolkl ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178, Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth, tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. Regel nü de unieke Internationale Reis- en Kredietbrief PLUS. Als uw auto afhaakt, rijdt gewoon verder in een vervangende auto. Uw garantie voor een zorgeloze vakantie. Kom langs, bel gratis 0800 - 0503 of kijk op www.anwb.nl ANWB

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12