eiden Regio 13 Anti-fraude hoogleraren in Leiden Vers Konmar Voordeel! 'Tot begin april stond er geen letter op papier' Prins onthult pi-steen in Pieterskerk Fietsen een crime langs de Willem de Zwijgerlaan jroei Luba vooral te anken aan overnames de ruijtërmëübel Met Klantenkaart 50% korting 90 NDERDAG 6 JULI 2000 erdachten inbraak aangehouden politie heeft gisteren twee nnen aangehouden die rden verdacht van een in- ak in een horecagelegen heid aan de Hogewoerd op 21 juni. Het gaat om een 18-jari- ge Leidenaar en een Leider dorper van dezelfde leeftijd. Eén van de twee verdachten heeft inmiddels bekend. Leiden heeft lang nagedacht over nieuw plan voor grote-stedenbeleid LEIDEN RUUD SEP bEN WIM WEGMAN [VOLG VAN VOORPAGINA forse omzetgroei van de (dse uitzendorganisatie Luba rooral te danken aan de over- les eind 1998 van Holland :endbureau, IQ Uitzendbu- ju/UTS, AVEÈS Diensten en resterende 50-procents be- Ig in TeleworX. Die bedrijven ren samen bijna net zo groot het 'moederbedrijf'. De lei van Luba zelf bedroeg vo- jaar 13 procent. )at percentage stemt direc- ir R. Mantel van de Luba oep zeer tevreden. Vooral k omdat de meeste uitzend- drijven vorig jaar door de ipte op de arbeidsmarkt een s op de plaats moesten ma- De Leidse organisatie ;ek uiteindelijk een van de ie bedrijven die in 1999 nog n groei hebben doorgemaakt. ior de stijgende omzetcijfers ram Luba voor het eerst te- :ht in de top-tien van de uit- ndbranche. Directeur Mantel »emt dat feit opmerkelijk om- t Luba zijn zwaartepunt niet idelijk maar in Noord- en lid-Holland heeft. De brutowinst van het bedrijf nam het afgelopen jaar toe met 61 procent naar 41,7 miljoen. Daarvan was 36 procent toe te schrijven aan de bedrijven die Luba nieuw heeft verworven. De jongste aanwinst, Delft Recuitment, maakt sinds 1 juli onderdeel uit van Luba. De Leidse uitzendorganisatie heeft 85 procent van de aandelen van het Delftse bedrijf. Delft Recuit ment, opgericht door enkele Delftse studenten, werft infor matici in opleiding voor het Ne derlandse bedrijfsleven. Directeur Mantel noemt het feit dat Luba er in is geslaagd om arbeidskrachten aan zich te binden een van de belangrijkste ontwikkelingen van de laatste tijd. Daardoor krijgen flexwer- kers meer zekerheid en heeft het bedrijf meer inzicht in de mogelijkheden van de mede werkers. Werkgevers kan op die manier meer service worden geboden. „En dat is nodig voor de ontwikkeling die wij voor ons zien. We willen uitgroeien tot een landelijk werkende aan bieder van personeelsdiensten met sterke wortels in het regio nale bedrijfsleven", aldus direc teur Mantel. De ontbrekende cijfers die eind vorig jaar voor het kabinet een belangrijke reden waren om nog even te wachten met het toekennen van 300 mil joen gulden grote-stedengeld aan Leiden, bleken na een beetje zoeken gewoon her en der op de plank te liggen. Er was gewoon niemand geweest die de moeite had genomen om de statistische informatie te verzamelen en te ordenen. „Werk loosheidcijfers? Eén druk op de knop bij sociale zaken en ze rollen eruit. Heel eenvoudig. Maar we hebben nooit de moeite genomen om ons goed te verkopen", blikt wethouder Pechtold te rug, een paar dagen nadat het zogeheten Meerja- renontwikkelingsprogramma alsnog door Den Haag is goedgekeurd en daarmee de subsidie is veiliggesteld. „We hebben het vorig jaar met zijn allen heel erg onderschat." Totdat in december vorig jaar de mededeling kwam dat Leiden haar huiswerk moest overdoen om in aanmerking te komen voor de vele miljoe nen, was er eigenlijk niemand in het stadhuis die echt geïnteresseerd was in het onderwerp. „Toen ik het in oktober vorig jaar in mijn portefeuille kreeg, kon ik me er niet veel van voorstellen. Het grote-stedenbeleid was een zak geld. Hadden we nog wat projecten op de plank liggen om dat geld binnen te kunnen halen? Dat was de gedachte." „Nee, wij waren er in het college niet zo erg mee bezig. Het idee was dat daar ambtelijk aan gewerkt werd, en dat wij ons daar niet mee hoef den te bemoeien. Met als absoluut dieptepunt Tjeerd van Rij die in de krant liet weten dat hij al die dikke rapporten over het grote-stedenbeleid al lang niet meer las. Kijk, dat werkt niet echt mo tiverend natuurlijk." Het idee dat het grote-stedenbeleid een grote pot geld is waar je alleen even passende project- jes bij moet vinden, kwam de gemeente Leiden bijna duur te staan. Inmiddels is duidelijk dat het er in het kabinet eind november om heeft ge spannen of Leiden nog wel een tweede kans zou krijgen. Pechtold: „Ik denk dat we in die laatste weken van november redelijk in de gevarenzone zaten. Het was de vraag of Leiden überhaupt wel mocht tekenen." Het fiasco van het grote-stedenbeleid dwong het gemeentebestuur eens heel goed na te den ken over de gemaakte fouten. Daarnaast moest worden bedacht hoe die fouten in de herkansing voorkomen konden worden. „Tegen de Leidse gewoonte in hebben we ruim de tijd genomen om na te denken voordat we weer aan de slag gingen. Weken zijn we bezig geweest om te kij ken of we het oude programma zouden oplap pen of dat we ons werk helemaal opnieuw zou den doen. Vervolgens: met welke mensen gaan we aan de slag: wie zijn er in staat om voldoende integraal te denken voor zo'n klus. Die goede voorbereiding was achteraf gezien de sleutel tot succes. Maar het was niet gemakkelijk om rustig de tijd te nemen met de hete adem van een eind datum in je nek. Tot begin april stond er nog geen letter op papier, terwijl het verhaal in mei af moest zijn!" Uiteindelijk werd een werkgroep van een man of tien geformeerd die buiten het stadhuis een ei gen ruimte kreeg om rustig te kunnen werken. Daarnaast werd het college nauw bij het proces betrokken. Wekelijks spraken burgemeester en wethouders een uur over het grote-stedenbeleid. „En we hebben heel veel met Den Haag gespro ken. Zowel ik als de ambtenaren hebben heel veel tijd gestoken in contacten met alle ministe ries." Het resultaat is een nieuw programma waarin het stadsbestuur aangeeft wat zij de komende vier jaar in de stad wil bereiken, van vergroting van het aantal museumbezoekers tot een toena me van het aantal zonneboilers, en alles was daar tussen zit. Het stuk werd vorige week vrijdag in de ministerraad officieel goedgekeurd, maar de wethouder had al daags tevoren officieus de goedkeuring van minister Van Boxtel. „Op don derdag ontving ik een brief van hem waarin hij me feliciteerde. Blijkbaar had hij er niet op gere kend dat de geprivatiseerde posterijen de brief op tijd zouden bezorgen." Het boek waarin het nieuwe Meerjarenontwik- kelingsprogramma is neergelegd, werd gisteren tijdens een bijeenkomst voor ambtenaren in het Stadsbouwhuis ten doop gehouden. Daarna was er voor alle geïnteresseerden een exemplaar be schikbaar. En daaraan was duidelijk behoefte: de ambtenaren die niet betrokken waren bij het op stellen van het programma willen nu ook wei eens weten wat er in staat. Pechtold waarschuw de bij die gelegenheid dat het programma geen receptenboek is. „We hebben aangegeven welke doelen we willen bereiken. Maar de middelen om die doelen te bereiken hebben we nog niet aan gegeven. Eigenlijk gaat het echte werk nu pas be ginnen." iruiming in onze Woonvormafdeling is een belevenis. Veel topdesign, nü voor een vriendenprijs. }t is beslist de moeite waard om even naar Cruquius te rijden, er is veel...héél veel te zien. Kan ook op koopavond, wij hebben er maar liefst twee; donderdag- én vrijdagavond. WOONBOULEVARD CRUQUIUS i Heemstede en Hoofddorp, vlak bij het historische gemaal. Zie ook www.deruijtermeubel.nl WËÊÊÊKÊÊÊÊʱï3k J A S fk a h S' m mum ■tl jj '1 BaLil m MjfH Prins Willem-Alexander trekt het doek voor de steen weg. foto taco van der eb Of de prins zelf behept is met een wiskun deknobbel valt te betwijfelen. Tijdens zijn Leidse opleiding geschiedenis, aangevuld met wat staatsrecht, heeft hij in elk geval weinig hoeven rekenen, al was het maar omdat studiefinanciering en het vermale dijde Leidse studiepuntensysteem aan ie mand van koninklijke bloede voorbij gaat. Toch moest kroonprins Willem-Alexander zich gisteravond door twee wiskundige le zingen heenworstelen, voordat hij mocht doen waarvoor hij naar de Pieterskerk was gekomen: onthullen van de nieuwe graf zerk van schermmeester Ludolph van Ceu- len, de Delftse mathematicus die in de be ginjaren van de Leidse universiteit het getal pi berekende op liefst 35 decimalen. De verhouding tussen de omtrek en de diameter (middellijn) van een circel houdt al eeuwenlang vele geleerden uit de slaap. Inmiddels zijn er computers die het magi sche getal tot miljarden cijfertjes achter de komma berekenen. Die hulp had Van Ceu- len vierhonderd jaar geleden echter niet. Noeste arbeid en doorzettingsvermogen leidde tot zijn doorbraak, 390 jaar geleden om precies te zijn. Hij stierf in 1610 en werd in de Pieterskerk begraven, met op zijn grafsteen de 35 decimalen. Die zerk is spoorloos verdwenen, maar sinds gisteren is er een nieuwe steen in de Pieterskerk. Fietsen gaat er bijzonder moei zaam. Het is als een hobbelige treinrit met Guus Meeuwis: ke- deng kedeng. Het rijwielpad langs de Willem de Zwijgerlaan tussen Kooilaan en Sumatra- straat is geen pretje om op te rijden. Het asfalt bolt op, komt omhoog. Skaten is er al hele maal ondoenlijk. Wij weten wel dat skaters eigenlijk voetgan gers zijn en helemaal niet op een fietspad mogen komen, maar toch. We doen nu een maal graag dingen die eigenlijk zijn verboden maar toch wor den gedoogd. We dwalen af. Het fietspad, dat deugt dus niet. Wortels van bo men veroorzaken onderaards spanning waardoor het asfalt gaat 'werken' en omhoog komt. Dit fenomeen komt op meer dere plekken in Leiden voor: de Rijnsburgerweg, Kooilaan, Wassenaarseweg, maar uit zich langs de Willem de Zwijgerlaan in extreme mate. Het is alsof je door een straat rijdt die uiter mate slecht is bestraat met kin derhoofdjes. Het probleem is bij de gemeen te bekend, meldt voorlichter Saskia Ridder. Zij omschrijft de toestand van het wegdek daar ter plekke als 'hobbelig.' Er gloort echter nog geen 'licht aan het einde van de tunnel'. „We kunnen het probleem nu niet oplossen want er bestaan plannen de hele Willem de ^wijgerlaan aan te pakken." De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Groot onderhoud aan het fiets pad moet dus nog even wach ten totdat de hele straat op de schop gaat. De gemeente heeft al wel aan symptoombestrij ding gedaan. „We hebben ter plekke gefreesd", meldt Ridder. „De bovenste laag van het as falt is er als het ware afge schraapt waardoor het wegdek meer egaal is geworden. Blijven frezen is echter niet altijd mo gelijk omdat dan de boomwor tels worden beschadigd." Sinds een jaar of twee maakt Leiden gebruik van zogeheten anti-worteldoek. Het doek wordt op de aarde gelegd voor dat er wordt geasfalteerd en zorgt er voor dat de wortels niet omhoog groeien. En als dat het geval is, komt het fietspad ook niet omhoog. Het anti-wortel - doek is inmiddels gebruikt op de Spoorlaan, Kanaalweg, Lage Rijndijk en de Gooimeerlaan maar was helaas nog niet uitge vonden toen de Willem de Zwijgerlaan werd aangelegd. Daar blijft het dus nog even af zien, weet ook Ridder. „Er wordt gekeken of het wegdek nog een keer kan worden ge freesd. We houden de zaak in de gaten maar nogmaals, het wachten is op de gootscheepse aanpak van de Willem de Zwij gerlaan." Rhijnhof Tijdens een twee jaar geleden gehouden enquête onder be zoekers van Rhijnhof bleek de wens aanwezig om langer op de begraafplaats te kunnen ver toeven. Om graven van nabe staanden te bezoeken en te ver- Een deel van het fietspad langs de Willem de Zwijgerlaan is hobbelig en vertoont grote scheuren. foto hielco kuipers wens om ook de parkfunctie van Rhijnhof meer te benutten, De Leidse Universiteit benoemt twee hoogleraren frau debestrijding. Daarmee geeft de universiteit gehoor aan de roep om meer expertise op dat terrein. Fraude is een hot item, erkent professor J. Kuyl van de universiteit. ROBBERT MINKHORST De twee leerstoelen worden be zet door M. Pheijffer (werkzaam bij opsporingsdienst FIOD) en C. Schaap (directeur/partner bij Ernst Young Forensic Servi ces). Beiden aanvaarden het ambt op 19 september. Registeraccountant Pheijffer wordt professor in de forensi sche accountancy in Leiden. Diezelfde titel krijgt hij ook op de Universiteit Nyenrode in Breukelen. De opleiding foren sische accountancy is een sa menwerkingsverband van de twee universiteiten. Pheijffer is daar lid van de programmadi rectie. Tevens is hij als vak groepcoördinator financieel re chercheren verbonden aan de fiscale opsporingsdienst (FIOD) Nyenrode stelt tevens een tweede hoogleraar aan in het vakgebied van fraudebestrij ding: A. Hoogenboom. Schaap wordt de tweede Leidse professor, en wel in de forensische expertise. Voordat hij een baan aanvaardde bij Ernst Young was hij onder andere officier van justitie en commissaris van politie, met als specialiteit financieel-eco- nomische criminaliteit. Hij pro moveerde in 1999 op het on derwerp heling. Pheijffer en Schaap vallen na hun aanstelling onder de afde ling bedrijfseconomie en foren sische accountancy van de Uni versiteit Leiden. Hoofd aldaar is hoogleraar Kuyl. die 'heel ge lukkig is met de komst van twee directe specialistische colle ga's'. „Fraude heeft buitenge wone ontregelende effecten op de samenleving en de mensen. De maatschappij vraagt exper tise, met name over hoe de ju rist en de accountant bij elkaar moeten komen. Het is heel moeilijk voor de een om de an der te begrijpen. De kloof moet worden overbrugd en daar zor gen wij voor." is ook een wens van de ge meente. In onderling overleg is daarom besloten de openings tijden te verruimen. Van 1 april tot 1 september is de begraaf plaats voortaan op werkdagen van 9.00 tot 21.00 uur geopend. In het weekeinde en op feest dagen is dat van 11.00-18.00 uur. Van 1 september tot 1 april zijn bezoekers doordeweeks van 9.00 tot 17.00 uur welkom. Op zater-, zon- en feestdagen van 11.00-17.00 uur. Om de ruimere openingstijden mogelijk te maken, is extra toe zicht nodig. Tevens kan er dan meer informatie worden gege ven over de begraafplaats. Daartoe is sinds gisteren een nieuwe medewerker in dienst gekomen. Hij is meestal te vin den in de omgeving van het in formatieprieeltje op de be graafplaats vlakbij de brug van af de parkeerplaats. Iedereen die behoefte heeft aan informa tie kan hem aanspreken. De medewerker is ingezet in het kader van de regeling In- en Doorstroombanen, de vroegere Melkert-banen. De komende maanden wordt op Rhijnhof ook begonnen met een beperkte uitbreiding aan de noord-west kant. Tegelijker tijd wordt op die plaats langs de rand van de begraafplaats een urnenmuur gebouwd om te kunnen voldoen aan de toe nemende vraag naar plaatsen voor urnen. Er wordt gepro beerd de stijl van het oude ge deelte van Rhijnhof ook door te voeren op de uitbreidingen. ERIC-JAN BERENDSEN Kloosterbrood bruin of wit 'n Heel van 2.99 voor Nieuwe oogst aardappelen Zak a 4 kilo, van 4.99 Maximaal 12 per artikel per klant Rundergehakt Per 2 kilo. Met Klantenkaart van 2Z&0 voor iLouU 6C <2t) kTik -KPBMar

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11