4 De zakenprins en de arbeidspsychologe C iff. Gesprek van de Dag Hoop voor Mexico Jongeren zijn ster op Megafestatie Pardon Paal tegen 'vemetelenbosifisering' WOENSDAG 5 JULI 2000 Volkomen verdiend gingen de Mexicanen deze week uit hun bol. Vrijwel niemand had in ernst gedacht dat de droom werkelijkheid zou worden, maar toch is dat gebeurd. Met ruime marge won oppositieleider Fox de race om het presidentschap van regeringskandidaat Labastida. Daarmee komt na 71 jaar een einde aan de alleenheerschappij van de Partido Revolucionario In stitutional (PRI). De eerste decennia van de twintigste eeuw beleefde Mexico een bloedige omwenteling. De golven van de revolutie werden bereden door helden als Pancho Villa j en Emilio Zapata. Uiteindelijk, in 1929, ontfermde de PRI zich over de macht en liet die niet meer los. De partij voerde een nationalistisch program uit - zo werd de oliesector genaast - maar had met democratie niet veel op. Met meestal zachtere middelen dan de Communistische Partij van de Sovjetunie wist de PRI bijna net zo lang aan de macht te blijven. Maar net als dat met de CPSU het geval was, werd het getij de PRI ten slotte te machtig. De neergang zette in met de daling van de olieprijzen. Het gevolg was economische malaise in de jaren tach tig en negentig, met als dieptepunt de 'tequilacrisis' van 1995. Het ooit zo trotse PRI-bouwwerk was boven dien verworden tot een door en door corrupte staats- en partijbureaucratie. De eind dit jaar aftredende president Zedillo komt de eer toe dat hij inzag dat het roer om moest. Hij zette economische hervormingen door en schiep de voor waarden voor de vrijwel schone verkiezingen van afge lopen zondag. Dat die nu uitmonden in vreedzame be ëindiging van het PRI-tijdperk wekt hoop. Eveneens positief is de oproep van de zegevierende Vicente Fox tot brede politieke samenwerking, opdat de overgangs tijd zo rimpelloos mogelijk verloopt. Ooit wisten de bolsjewieken de Russische burgeroorlog te winnen met behulp van voormalige tsaristische ge neraals. Op vergelijkbare wijze zal Fox nu voor het be stuurlijke handwerk de ervaren bureaucraten van PRI- huize moeten inschakelen. Dat hoeft geen probleem te I zijn, als Fox de touwtjes maar stevig in handen houdt. Voor de Mexicanen die de moed opbrachten zich te gen de PRI te keren, valt te hopen dat Fox die macht goed gebruikt. Hoe voelt het om een ster te zijn? Dat is de vraag die tijdens de komende Megafestatie 2000 in Utrecht een- j traal staat. Onder het thema 'The Place To Be A Star' kan jong Nederland zich vanaf komende zaterdag even in de wereld van beroemdheden wanen. Talent krijgt de kans zich te bewijzen als bijvoorbeeld supermodel, acteur, muzikant, topskater of ware game-held. „We zijn zeker geen Henny Huisman-talentenjacht," stelt organisator Serge Brabander, vooruitblikkend op de achtste zohiereditie van dit evenement. „De Mega festatie is uitsluitend voor jongeren en in die zin zijn ze al een ster natuurlijk." Sterren in de muziek, dance, sport, games, internet, mode of de ultieme kick. In 1993 ging de eerste Megafestatie van start. Een ont moetingsplek voor jongeren met alles wat jongeren leuk vinden. Had de eerste editie nog een opkomst van 50.000 bezoekers, vijf jaar later telde het evenement al I een recordaantal van 180.000 jongeren. Naast de vertrouwde bungeejump en de Mega Bio scoop heeft de Megafestatie veel nieuwe onderdelen. Trots noemt Brabander de Jetski Arena. „Dat is in Ne derland nog nooit gedaan. Op het parkeerterrein wordt J een enorm bassin gevuld met water. Daarin kunnen bezoekers zelf een jetski besturen." Ook kunnen be zoekers hun hart weer sneller laten kloppen met nieu we variaties op de originele bungeejump. Zoals de Gravity Fall. „Vanaf een kraan van vijftig me- ter val je voorover en zweef je met je neus naar de grond via een kabel naar beneden." Moeten ouders zich nu zorgen gaan maken? Brabander erkent dat der gelijke attracties niet zonder gevaar zijn. De risico's worden echter zoveel mogelijk uitgesloten door uitslui tend te werken met gerenommeerde leveranciers en keuringscertificaten. Daarnaast tekenen de adrenaline- zuchtige helden zelf een verklaring dat zij eventueel ri- sico aanvaarden. Jonge mensen die liever beide benen op de grond hou den, kunnen terecht bij de tientallen andere onderde len op sportief, muzikaal, creatief of technologisch ge bied. Zo kunnen sportievelingen de competitie aan gaan met andere skaters, basket- en beachvolleyballers of mountainbikers. Zelf kleding ontwerpen, maken en showen kan in de Fresh Fashion Unit: een hal vol mo de, show en wedstrijden. Muziek en artiesten spelen een grote rol op de Mega- I festatie. Vrijwel alle jongerenmedia zijn vertegenwoor- digd. BNN, Radio 538 en diverse tv-muziekzenders presenteren hun programma's live met optredens van artiesten. kyra goede Megafestatie 2000: za 8 t/m zo 16 juli 10.00 uur tot 19.00 uur in en rondom Jaarbeurs Utrecht. Vopr meer info: www.megafestatie.nl. onselijk Na het lezen van de ranglijst zal de Canade se CÉLINE DI ON wel even hebben moeten slikken. Samen met haar Britse collega en nieuwkomer Martine McCut- cheon, loopt ze volgens Cosmo politan rond met het slecht ste kapsel in de I popwereld. Met afstand boven aan de kap pers-hitparade staat MADON NA. Cosmopoli tan noemt de haardracht van de Ame rikaanse zangeres 'trendsettend'. Cheryl Crow en Natalie Imbruglia ko men er ook goed van af met de beoor deling 'eigentijds kapsel dat bij het ge zicht past'. Het haar van Gwen Ste ni, zangeres van No Doubt, wordt schreven als 'een beetje te veel var De legendarische Britse theater filmacteur JOHN GIELGUD, die eii mei overleed, blijkt in het geheim homo-organisatie te hebben onder steund. Hij maakte regelmatig gelr over naar Stonewall, een club die strijdt voor homorechten. Gielgud hield zijn geldschenkingen verborg omdat hij niet wilde dat het grote bliek te weten zou komen dat hij z< homoseksueel was. Het is jammer hij zijn bevoorrechte positie als eer van de meest onderscheiden homo niet kon accepteren, aldus Stonew oprichter Sir lan McKellen. De gevi de Gielgud overleed op 96-jarige Ir tijd. Hij gold als een van de beste se acteurs van zijn generatie. Het Britse lifestyle-magazine Co: politan heeft beoordelingen uitged voor het haar van popzangeressen. Ieder dorp zijn eigen haven, elk gehucht zijn eigen spoorlijnver binding. Miljarden worden in de infrastructuur gepompt. Al lemaal omwille van de econo mische groei. En dat terwijl het rendement van dat soort inves teringen achteraf bezien be droevend laag is. Sterker nog, het milieu loopt onherstelbare schade op. En wie wil er uitein delijk nu werken in een samen leving waar het nauwelijks nog leefbaar is? Professor Arnold Heertje haalde gisteren nog maar eens uit naar de beleidsmakers, die in zijn ogen Nederland verkwanselen. Vooral minister Netelenbos (verkeer en waterstaat) is wat de econoom betreft volstrekt verkeerd bezig. Een 'vemete lenbosifisering van de samenle ving' typeerde Heertje de gang van zaken. Na zijn kruistocht tegen de aanleg van de Afrika- haven bij Ruigoord en de komst van de Betuwelijn mocht de strijder tegen economisch on heil opdraven voor het slaan van de eerste paal van een sta tion voor luchtschepen in het Bulderbos, een stuk grond waar de vijfde baan voor Schiphol staat gepland. De stichting Kunst Milieu, mede-boseigenaar, leek het een leuk idee om die ruimte op ar tistieke wijze in te vullen. Het plan voor het plaatsen van een paal was al snel geboren, een mijlpaal op weg naar een duur zame samenleving. En tevens een aanlandplaats voor zeppel ins. Die zijn namelijk een mi lieuvriendelijk alternatief voor vliegtuigen. Nee, die paal mag niet worden beschouwd als een protest te gen de vijfde baan, bezwoor Heertje vooraf. „Meer een rust punt om eens na te denken welke kant we als samenleving op willen", aldus de econoom. Kwaliteit boven kwantiteit. „De maatschappij moet even borre len, maar vroeger of later komt het er uit. Dat zag je wel bij de Berlijnse muur." Een bewijs voor de komende omslag bleek volgens Heertje wel uit het feit dat tientallen journalisten, cameramensen en fotografen waren uitgelopen voor de symbolische bijeen komst. Trots poseerde de BN-er voor de door beeldend kunste naar Servaas blauw geverfde heipaal met daaraan twee her inneringsplaatjes. Eén op vier meter hoogte en de ander vlak daarboven. „Het onderste plaatje verdwijnt in de grond. Dat is leuk voor archeologen, later. Wanneer ze gaan graven op de plek van de voormalige vijfde baan." pieter van hove godshuis natuurlijk meteen terug naar zijn wettige erfgenamen. Er zit veel hypocriets in die pardoncultuur. Het kost om te beginnen niks. Daar houden wij al eeu wen van. Hoogstens komt er weer een monument bij, zoals de minister nu ook voor de slavernij in het vooruitzicht stelde. Het moet in dit geval iets multifunctioneels in Amsterdam worden. Dus om te beginnen zal de kassa wel rinkelen voor de des kundigen en de adviseurs, want een multifunctio neel monument, mensen dat gaat zo maar niet. Die schijnheiligheid is vaak letterlijk in de gevels gemetseld. Zo was ik onlangs in dat mooie, zinde lijke en slapende Middelburg, Sneeuwwitje op Walcheren. Burgemeester Spa(h)r van der Hoek als de prins in de witte dienstauto trachtte haar nog tevergeefs te wekken. Die stoet van prachtige heren huizen in de binnenstad daar is voornamelijk gefi nancierd uit de Zeeuwse slavenhandel. Vaak god vruchtige spreuken boven de deur gebeiteld. De mi nister zaterdag gehoord hebbende, gaan ze daar nu koffieshops voor Antillianen en asielzoekerscentra voor Ghanezen van maken? Ik ben bang van niet, hoewel er wel logica in zou zitten, want veel sores in de wereld gaat terug op de heldendaden van ons en onze even grijpgrage Europese buren in vroeger eeuwen vol negotie en woord van God. Wanneer komen de Kruistochten aan de beurt? Toen zijn we ook als christenen in en om het Heili ge Land als beesten te keer gegaan en dat er hier en daar in het Midden-Oosten nog een mooie moskee overeind staat is niet de verdienste van Godfried van Bouillon. Waarmee ik maar wil zeggen, wees aardig tegen de moslim als medemens, vraag ver geving voor al dat belegeren, brandschatten en ver krachten en bied een kop Turkse koffie aan om voor eens en altijd goed te maken wat onze onge letterde middeleeuwse voorouders hebben uitge spookt. Over de oorzaak van de epidemie van sorry, par don en excuus tast ik in het schemerduister naar een theorie. Ligt er voorde welvarende 21 ste-eeu- wer misschien te weinig bevrediging op een bedje van overdaad? Op stilte, ruimteen een paar geluk te strafschoppen na heeft de Nederlander alles wat zijn verwende hart begeert. Maar hij is verre van gelukkig en daarom zegt hij sorry tegen wie het maar horen wil. Dit is mijn eenvoudige theorie. Voor zoveel simpelheid vraag ik voor de verande ring nu eens vóóraf excuus. Professor Arnold Heertje (rechts) slaat samen met de kunstenaar van Kunst en Milieu de 'eerste paal' Bulderbos. foto united photos 'Bernhard is een serieuze jongen. Annette is goedlachs, vlot, pienter en punctueel' Prins Bernhard jr. en Annette Sekrève kennen elkaar al sinds hun studententijd in Groningen. Bernhard staat bekend als een serieuze, hardwerkende zakenman, An nette schijnt een goedlachse, pientere arbeidspsychologe te zijn. Het paar is bij het grote publiek echter tamelijk onbekend. De weinige foto's die gepubliceerd zijn toonden de twee veelal naarstig klussend aan hun oude woonboot in de Amstel in Amsterdam, waarop zij al jarenlang samenwonen. Prins Bernhard junior (30) is vooral bekend geworden als de 'ondernemende prins'. Na de havo in Apeldoorn deed hij staatsexamen vwo om vervol gens economie te gaan stude ren in Washington en Gronin gen. Hij was lid van de studen tenvereniging Vindicat en stond geregeld achter de bar van eet café Soestdijk, waar ook zijn oudste broer Maurits en diens echtgenote Marilène van de Broek vaste gast waren. Bernhard was er 'student onder studenten, alleen tamelijk on opvallend', zegt een van de hui dige barkeepers. „Hij was geen flirt en geen drinkebroer. Geen fuifnummer, maar een serieuze jongen. In elk geval een stuk rustiger dan Maurits." Beide prinsen, die enige tijd in één huis woonden, werden geregeld samen voor bardiensten inge deeld. Op zulke avonden zaten in het café vier beveiligingsbe ambten te klaverjassen. In het studentencircuit ontmoette Bernhard psychologiestudente Annette, die ook geregeld 'Soestdijk' aandeed. Annette Sekrève (28) is de oud ste dochter van Jolanda de Haan en Ulrich Sekrève, sales manager Benelux van een inter nationale parfumerie- en cos- metica-onderneming. Ze werd geboren in Den Haag, maar groeide met haar jongere zus sen Marjolein en José op in Oosterhout. Hun ouders leven nu gescheiden. De familie is protestants. Oud-docenten omschrijven de prinses in spe als 'goedlachs, bijdehand, vlot, pienter en punctueel.' In 1996 studeerde zij af als arbeidspsychologe, met als scriptieonderwerp 'De geestelijke belasting van het werk in de zorg voor verstande lijk gehandicapten'. Universi tair docente A. de Vries noemt haar maatschappelijk bewogen. „Annette wilde per se in die sector onderzoek doen. En ze had gekozen voor een lastig project. Eigenlijk wilde ze na haar afstuderen ook werken in Onze drang tot excuus en sorry zeggen kent geen grenzen. Die neemt grote vormen aan en we moeten er steeds verder mee in de geschiedenis terug. Zo zijn we onlangs aangemeerd bij de slavernij. Daarin speelden Nederlanders met ge mak een boevenrol. De kost ging altijd voor de baat en de koopman altijd voor de dominee uit. Het was dan ook niet meer dan billijk dat uitgerekend in de hele Grote Kerk van Den Haag vooreen en ander omstandig en uit volle borst excuus werd aangeboden. De staatssecretaris erbij en ook de mi nister en die zong - wederom uit volle borst - mee met een krachtig lied uit Su riname. Veel vrolijkheid, verzorgd door de afstammelingen van de levende koop waar van weleer. Het is heel lang niet zo fleurig geweest in die Grote Kerk. Daar voor moeten we ver terug, helemaal naar de 16e eeuw, toen de katholieken er nog de baas waren. Hebben die calvinisten van toen zich eigenlijk al geëxcuseerd voor hun kerkjepik van toen?Zo niet, dan moest dat maar eens gauw gebeuren en het Annette Sekrève en Prins Bernhard jr. de gehandicaptenzorg." Zij werkt nu als personeelsadviseur bij de Gemeentebelastingen Amsterdam. Bernhard jr. zette al in zijn stu dententijd, samen met studie vrienden Paul Mol en Menno de Jong, zijn eerste bedrijf op. Ritzen Koeriers, vernoemd naar de toenmalige minister van on derwijs, laat studenten met hun OV-jaarkaart per openbaar ver voer door het hele land pakket jes afleveren. Bernhard is in middels niet meer bij het be drijf betrokken. Hij specialiseerde zich tijdens zijn studie in marketing en marktonderzoek en stortte zich volledig op internet. Na zijn af studeren in 1995 richtte hij, op nieuw met Mol en De Jong, zijn tweede bedrijf op: Clockwork. Dat ontwikkelt e-commerce- oplossingen voor ondernemin gen en heeft bedrijven als KLM en Ajax als klant. Clockwork is ook bedenker en oprichter van Shop.nl, in 1996 de eerste inter netwinkel van Nederland. „B. is altijd innovatief bezig", zo omschrijft een (zaken)vriend de prins, door velen kortweg B. genoemd. Clockwork is begin dit jaar overgenomen door het verzekeringsconcern Achmea. Bernhard is sindsdien een van de vier directeuren van Scara- mea, het internetbedrijf van Achmea. met 120 tot 150 werk nemers. Hij staat aan het hoofd van Scaramea's gratis internet- provider NokNok. Het personeel van Scaramea moet bij indiensttreding een geheimhoudingsverklaring te kenen en mag niks over Bern hard jr. zeggen. Toch wil een enkeling wel kwijt dat de prins lange dagen maakt en een pret tige baas is die 'heel normaal doet'. Het enige opvallende is volgens hen de uiterlijke gelij kenis met zijn oma, prinses Ju liana. Bernhard jr. is de hele dag onli ne, ook in zijn privéleven speelt de computer een belangrijke rol. In een interview met het blad Linq zei hij onlangs: „Ik kijk nooit meer in een telefoon boek of Gouden Gids. Als ik uit eten ga, zoek ik een restaurant uit op internet. Dat wil overi gens niet zeggen dat ik al mijn vrije tijd achter mijn computer doorbreng. Ik pak liever een boek of tijdschrift, omdat ik al de hele dag achter mijn scherm zit." Annette is ook een ferverit in ternetter, maar ook zij leest graag. Bernhard speelt saxo foon, loopt hard, houdt van wa tersport en skiën. Vorig jaar nog brak hij op wintersport een been. Annette vergezelt hem op de pistes, maar verkiest daar naast tennis en hockey. Na hun huwelijk willen Bern hard jr. en Annette hun norma le leven weer zo snel mogelijk oppakken. „Ik heb nog nooit zoveel belangstelling gehad", zei Annette in april. „Maar ons doel is ons gewone leven voort zetten. Wij zullen wat dat be treft hetzelfde pad volgen als Maurits en Marilène." gpd Opa en oma» niet bij huwelijk Na prins Maurits (met Mtjn lène van den Broek in 198jj trouwt morgen de tweede zoon van prinses Margriet. Pieter van Vollenhoven. jM Bernhard jr. en Annette S£n krève worden in Paushumd in Utrecht in de echt verb.n( den door de Utrechtse buer; gemeester A. Brouwer-Ko^ een vriendin van Margriefo, Pieter. De kerkelijke inze&e ning wordt zaterdag in deet Utrechtse Domkerk geleken door dr. A van der Meide^ van de Vereniging Vrijzinr Hervormden. Prinses Juliana en prins p Bernhard, die nog herstelim van zijn darmoperatie en(,e complicaties daarna, zull$h niet bij de huwelijksplechje heid aanwezig zijn. Volge^n de Rijksvoorlichtingsdienst, zijn de grootouders wel bfr,u trokken bij de feestelijkhe^ den. Zo is er na afloop van de voltrekking van het buJu gerlijk huwelijk een dejeulf voor de naaste familie opf^ leis Soestdijk. Zaterdag vetar zamelt het gezelschap zictru ook op dat Paleis, alvorens, gezamenlijk naar de DomL kerk te vertrekken. U De meeste leden van het k ninklijk huis zullen beide plechtigheden bijwonen, j~ de prinsessen Irene en 1 Christina. Alleen prins Coï— stantijn, jongste zoon van Beatrix en Claus, moet ve stek laten gaan wegens s dieverplichtingen in het b tenland. Voor prinses ChJ tina, die in de Domkerk trouwde met Jorge Guillei mo, is zaterdag een speek rol weggelegd: zij zal de ra zikale omlijsting in de kerl opluisteren als zangeres.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2