Laurent Jalabert zet Armstrong in de schaduw I Tour de France Over de brug ZACHTE BERM Rabo-ploeg Iaat 'nog geen tien tellen liggen' Wachten op groen Harken met de wind op de kop in Rabo-tre WOENSDAG 5 JULI 2000 Fransman houdt gele trui over aan ploegentijdrit De Tour de France heeft na de ploegentijdrit van giste ren een nieuwe gele-truidrager, Laurent Jalabert uit de winnende ONCE-ploeg. Hoewel hij tegenwoordig in Ge- nève woont, is hij van eigen bodem (de Tarn). De Fran sen zullen hem daarom de komende dagen doodknuffe len. Daardoor blijft de aandacht afgeleid van Lance Arm strong, die dankzij een tijdstraf voor ONCE, met US Postal tweede werd op slechts 26 seconden en nu derde is in het algemeen klassement. nish is gepasseerd, fietst hij naar de andere auto, waar hij bijna ongehinderd kan instap pen. Tot nu toe werkt de truc. Iedereen rond de ploeg van de nationale Amerikaanse pos terijen doet dit jaar opgefokt. De houding van het personeel is afstandelijker dan vorig jaar en de renners worden intensie ver afgeschermd van de buiten wereld. Sinds de Tourzege van Armstrong doen pr-medewer kers alsof hij God is. Armstrongs ploegentijdrit verliep niet geheel vlekkeloos, maar de achterstand op ONCE liep niet verder op dan tot 26 seconden en in die ploeg bevin den zich niet meteen de ren ners in wie Armstrong grote saint-nazaire fred secaar Jan Ullrich verloor met Tele kom 1 minuut 26, Marco Panta- ni met Mercatone Uno ruim drie en een halve minuut. De Rabobank werd vijfde op iets meer dan twee minuten en hield de schade voor Michael Boogerd daardoor beperkt. In een poging de vele Ameri kaanse toeristen te misleiden; neemt US Postal dit jaar twee bussen mee naar de aankom sten in de Tour de France, een grote en een kleinere. De body guards posteren zich voor één van de twee wagens waardoor de fans denken dat Armstrong zich na aankomst daar zal mel den. Maar als de Texaan de fi- concurrenten ziet. „Vlak Jalabert en Olano niet uit", zei hij om het optimisme te temperen. „Het zijn heel goede renners. Maar, ik moet toegeven dat ik blij ben met de voorsprong op Ullrich en Pan- tani, renners van wie ik in de bergen meer verwacht." Over het verloop van de tijd rit had Armstrong 'mixed emo tions'. Technisch gesproken was het tot de brug over de Loi re, zo'n elf kilometer voor het einde, goed verlopen. Daarna ontstond er, op de Pont de Saint-Nazaire, kortsluiting. Ha milton, de zesde in de rij, moest lossen en al zijn krachten verza melen om terug te keren. Ploegleider Johan Bruyneel: „Lance was zó sterk dat hij de ploeg uit elkaar reed. Daardoor is het team geëxplodeerd. Een jongen als Hamilton, toch niet de minste, moet op het puntje van zijn zadel om het tempo te kunnen volgen. Ik denk dat het ons vijftien seconden heeft ge kost." Volgens Lance Armstrong was het de wind die de ploeg uiteen had geslagen. „Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt. Het leek wel of er een groot vliegtuig voorbij kwam. We konden de fiets bijna niet hou den. De anderen moesten op het zadel blijven zitten om niet omver geblazen te worden. Ik kon wél blijven staan." Het was het enige smetje op de ploegentijdrit, die geen enkel slachtoffer opleverde. Alle ploe gen kwamen binnen de limiet, zeven minuten van de winnaar, binnen. Ook alle geloste cou reurs, die 25 procent van de winnende tijd mochten verlie zen, bereikten Saint-Nazaire op tijd. De ONCE-ploeg van Manoio Saiz herbergt twee wereldkam pioen tijdrijden, die van 1997 (Jalabert) en 1998 (Olano). Hard rijden is echter geen kunst in een ploegentijdrit. Het gaat om homogeniteit, teamgeest en op offeringsgezindheid. Die ba sisingrediënten hebben zelden ontbroken in de ploegen die Manoio Saiz onder zijn hoede heeft gehad. In zijn enthousias me benadeelde hij gisteren wel zijn eigen ploeg. Doordat hij met zijn wagen te dicht zijn Saint-Nazaire De Amerikaan Lance Armstrong neemt het voortouw bij US Postal in de 'afdaling' van de brug bij Saint-Nazaire. De ploeg van Armstrong, vorig jaar Tour-winnaar, eindigde in de ploegentijdrit van gisteren als tweede achter ONCE. In 1995 werd voor het laatst een ploe gentijdrit in de Ronde van Frankrijk gereden. foto reuters Gisteren werd voor het eerst sinds 1995 een ploegentijdrit gereden. De eerste naoorlogse was in 1954. De overwinning ging naar de nationale ploeg van Zwitserland. Met Ferdy Kii- bler en Hugo Koblet had Zwit serland in die tijd grote renners. Ze waren rivalen. Ferdy Kübler had de Tour gewonnen in 1950, Hugo Koblet een jaar later. Küb ler (80) is na het overlijden van Gino Bartali de oudste nog le vende Tourwinnaar. Kübler, de Adelaar van Adliswil, is nog als ere-organisator ver bonden aan de Ronde van Zwit serland. Hugo Koblet werd in Nederland Mooie Hugo genoemd en in Frankrijk heette hij de 'pedaleur van de charme'. Koblet zag er goed uit en was een stijlvol cou reur met gevoel voor show. In de etappe naar Agen in de Tour van 1951 reed Koblet een solo van bijna 150 kilometer en kwam met grote voorsprong binnen. Net voorbij de finish haalde hij een kammetje uit zijn achterzak, toverde een spie geltje tevoorschijn en begon zijn haar te kammen. Koblet won dat jaar de Tour en werd in ■■ESÜES&SHHI Zwitserland een nog grotere held dan hij al was. De loopbaan van Koblet eindig de al in 1958. Dat jaar trouwde hij met Sonja Bühl, een fotomo del. Bühl werd in die tijd aanbe den door Zwitserse mannen, Koblet door het vrouwelijk deel van de bevolking. Koblet ging daarna in auto's handelen. Maar hij was een slechter zakenman dan wielren ner. Er kwam bijna geen geld meer binnen in huize Koblet. Sonja Bühl, kind van rijke ou ders, kon dat niet accepteren. In 1964 vroeg ze scheiding aan. Ko blet overleed in dat jaar, 39 jaar nog maar, nadat hij met zijn auto tegen een boom was gere den. Volgens mensen uit zijn di recte omgeving had Koblet. die diep ongelukkig was na de scheiding, dat met opzet ge daan. SAINT-NAZAIRE FRED SEGAAR Een jaar geleden, toen de finish van de tweede etappe even eens in bad- en havenplaats Saint-Nazaire lag, was de Pont de Saint-Nazaire, het machtige bouwwerk over de Loire, nog een brug te ver. Door valpartijen, onoplettendheid en miscommu nicatie was Michael Boogerd op grote achterstand binnenge komen en verspeelde er zijn winstkansen. De passage du Gois, een gladde weg door de mosselbanken, had zijn tol geëist. Gisteren in de tijdrit voor teams, weliswaar een andere disci pline, liet de Rabobankploeg zien dat het wél als een collectief kan werken, dat het aan opoffering en samenwerking niet ont breekt. „Ik ben bijzonder gelukkig", zei Theo de Rooy. „We hebben het heel goed gedaan, nog geen tien tellen laten lig gen. Iedereen heeft zijn steentje bijgedragen. Het automatis me klopte. Onze training in de Ardennen heeft zeker zijn nut gehad." Michael Boogerd moest na aankomst ondersteund worden door zijn ploeggenoten. De Hagenaar had het zwaar gehad, zwaarder dan de anderen. Ik weet niet hoe het kwam, maar het ging niet goed. Ik moest zelfs op de beklimming van die brug mijn beurt overslaan. Ik had mezelf beter verwacht." De Rooy: „Het was daar vreselijk zwaar. Als een renner kop moest overnemen, moest je als het ware door de geluidsbarrière." Een uur later in het hotel, na een bad, massage en een war me hap, was Boogerd weer bijgekomen. „Ik heb vanmiddag vreselijk diep moeten gaan, maar nu gaat het gelukkig wel weer. Ik ga ervan uit dat ik morgen weer hersteld ben." renners was genaderd, kreeg ONCE een tijdstraf van twintig seconden. Saiz is pas 41, ziet er door zijn overgewicht uit als een goeie lobbes met wie het gemakkelijk marchanderen is. Maar Saiz is een kundige ploegleider die voor Laurent Jalabert een kli maat heeft gecreëerd waarin de ondoorgrondelijke Fransman zich prettig voelt. Jalabert heeft al voorspeld dat hij zijn loop baan beëindigt bij ONCE. Als dank zou hij Saiz graag de Tourzege schenken, maar vol gens zijn ploegleider moet hij dan wel opschieten. „Dit is zijn laatste kans", zei Saiz begin de ze week. „Ik verwacht hem nog wel in de Pyreneeën en op de Mont Ventoux." Jalabert (31) droeg het geel voor het laatst in 1995, het jaar dat hij vierde werd en voor de tweede keer de groene trui won. Een jaar eerder reed hij in Armentières tijdens de eind sprint van de eerste etappe te gen een fotograferende gendar me. Hij brak armen, ribben en zijn kaak. Bij haar eerste bezoek aan het ziekenhuis herkende de Farm Frites wil snel af van Ivanov SAINT-NAZAIRE/ETTEN-LEUR GPD De leiding van Team Farm Frites heeft vanmiddag een ge sprek met renner Sergej Ivanov. Daarin wordt aangestuurd op een ontbinding van het con tract met de Rus met onmiddel lijke ingang. Dat heeft teamma nager Jacques Hanegraaf gister avond bevestigd. Ivanov kreeg afgelopen zater dag een startverbod voor de Tour de France. Bij de controle van zijn bloed werd een te hoge hematocrietwaarde geconsta teerd, dat kan wijzen op het ge bruik van het prestatieverho- gende, verboden middel EPO. Eerder dit jaar overkwam Farm Frites hetzelfde met de Belg Da ve Bruylandts, wiens contract kort daarna ook werd ontbon den. Hanegraaf: „Het ligt in de be doeling dat we de zaak Ivanov op dezelfde wijze afhandelen. Meer kan ik nog niet zeggen, omdat we eerst het gesprek wil len afwachten." Farm Frites wil hiermee Vooral aan de Tourdi rectie laten zien dat ze geen pardon kent met renners die verdacht zijn, om zo deelname aan de Tour volgend jaar niet in gevaar te brengen. vrouw van Jalabert haar zwaar toegetakelde echtgenoot niet eens. Jalabert is geboren in Maza- met, een dorpje in de Tarn, maar hij woont tegenwoordig in Genève. In 1998, na de Tour van de schandalen, week hij uit naar Zwitserland om te ont snappen aan de zwaardere Franse gezondheidscontroles. Hij reed enige tijd niet in zijn eigen land en leefde op gespan nen voet met pers en publiek. Inmiddels is de relatie hersteld. De Fransen vereren hem weer. Armstrong zal er zijn voordeel mee doen. Saint-Nazaire De dames van sponsor PMU vonden het gisteren maar lang duren alvorens ze de Belg Tom Steels een nieuwe groen trui en zoenen mochten geven. De sprinter deed het op het eind van de etappe rustig aan en finishte ruim achter zijn ploegmaten, foto gpd george nusmeijer Hoogteverschil en moeilijkhe Montigné les Raii Thierry Marie (Frankrij in 1992 de laatste winm Tours, dat voor de vijfd in de Tour-route is opg men. De ploegen van d< ters zullen er morgen o alles aan doen het pelol elkaar te houden. TOUR IN CIJFERS. Vierde etappe, Nantes - Saint Naj eVnCE 70 km in 1 25.55, 2. 0.26, 3. Telekom 1.06, 4. Cré< 1.12, 5. Rabobank 1.52, 6. Festi Cofidis 2.33, 8. Mapei 2.58, 9. Uno 3.14, 10. Memory Card 3.19 3.57. 12. Banesto 4.03, 13. Polk Kelme 4.48, 15. Saeco 4 54, 16. 17 Farm Frites 5.23, 18 Vim Call 19. La Frangaise des Jeux 6.25. Algemeen klassement: (Fra/ONC) 10.09.10. 2. Canada 0.12. 3. Armstrong (VSt/USP) 0.21 (Spa/ONC) 0.35. 5. Ekimov (RusA 6 N. Jalabert (Fra/ONC) 0.49. (Spa/ONC), 8. Serrano (Spa/ONC) na (Spa/ONC) 0.54, 10. Hamilto 0.55. Nederlanders: 36. Boogerd (Ned/ Den Bakker (Ned/RAB) 3.14, 40. d/RAB) 3.32, 52. Van Heeswijk 4.07, 96. Voskamp (Ned/PLT) I Knaven (Ned/FAR) 6.40, 118. Ko /FAR) 6.52, 154. Blijlevens (Ned/I 170, Hofmann (Ned/MEM) 9.16, 1T (Ned/RAB) 16.53, Dagploegenklassement: 1. ÖNCE US Postal 2.18, 3 Telekom 4.1 Agricole 4.36, 5. Rabobank 6.36. Algemeen ploegenklassement: 30.28.17, 2. US Postal 1.15, 4.33, 4. Crédit Agricole 5.27, 5. Fe 6 Rabobank 7.32, 18. Farm Frites Algemeen jongerenklassement: 10.09.22, 2. Gutierrez 0.37, 3. 2.07,4. Millar 2.15, 5. Niermann 3 st. nazaire rené banierink Een ploegentijdrit, dat is teamwork, van begin tot zo lang mogelijk. Slechts zelden wordt dat van vertrek tot eind in beeld of woord gebracht. Maar met een ritje achterop de motor is er geen ontsnappen aan en wordt duidelijk waar de renners gisteren tegenop moesten boksen. Met de kop in de wind 70 kilometer lang in het spoor van de Rabobank- trein. 14.30 uur. Bijna drie kwartier voor hun start melden de Oran je-mannen zich bij het vertrek om een laatste vingeroefening te doen. De meesten nog rede lijk ontspannen, al kijkt Michael Boogerd al wel nerveus om zich heen. 15.06 uur. Nog vier minuten. De bekkies staan strak als de coureurs zich opstellen. 15.12 uur. De eerste kilometers door de straten van Nantes zijn bochtig, de ploeg komt niet lek ker op gang. 15.18 uur. Er zit inmiddels lijn in de trein. De volgorde is Van Bon, Zberg, Den Bakker, Lotz, Niermann, Boogerd, Dekker, Boven en Wauters. 15.22 uur. De afwisselingen worden een beetje aangepast aan de wind. Dan weer gaat er eentje links uit de flank, dan weer rechts. Ex-baanrenner Van Bon demonstreert zijn ver leden door steeds flink uit te zwaaien na zijn beurt op kop. 15.26 uur. Terwijl een aantal kinderen de wave doet als de ploeg voorbij komt, blijven de renners nu kaarsrecht achter el kaar rijden, dat betekent dat de wind pal op kop staat. Motorrij der Pascal wijst bewonderend op de teller, die wijst dik boven de vijftig aan. 15.30 uur. De meeste renners blijven tussen de vijftien en de twintig seconden op kop. Uit zonderingen zijn Dekker en Niermann, die een dikke twin tig seconden sleuren en vooral Den Bakker, die maar liefst een halve minuut op kop blijft stampen. 15.34 uur. Na 18.5 kilometer krijgen de renners een enorme adrenalinestoot. Boven de weg hangt het bord met de tijd van Rabobank en de beste tussen tijd tot dan toe, van Saeco met 24,25 minuten. De Nederlandse ploeg haalt daar liefst 24 secon den vanaf. En op Escartin heeft Boogerd al driekwart minuut gewonnen. 15.36. De vreugde is van korte duur, een bord aan de kant van de weg geeft aan dat er nog vijf tig kilometer te gaan is. Pfff. 15.41 uur. Op de boordradio blijkt dat Credit Agricole de tijd van de Rabo's met zes secon den heeft verbeterd. Maar dat horen de renners niet. 15.47 uur. Langs de kant van de weg staat een camper met een gigantische Rabo-vlag erop. Die waait zo hard dat het ding bijna scheurt. 15.54 uur. Michael Boogerd doet een aflossing van bijna twintig seconden op een stuk vals plat bijna helemaal staand. Of dat nou zo'n best teken is.. 15.58 uur. Markus Zberg let even niet op en dreigt er af te waaien. 16.00 uur. Goed nieuws: bij de tweede tijdmeting na 40 kilo meter is Rabo 44 seconden sneller dan de beste ploeg tot dan toe. 16.01 uur. Slecht nieuws: Mar kus Zberg blijft aan de staart bungelen en draait niet meer mee in de molen. Met nog der tig kilometer te gaan een slecht teken. 16.10 uur. Zberg neemt weer over. 16.15 uur. Even bij de tweede ploegleidersauto vragen wat Adri van Houwelingen er van vindt. Door de gierende wind is hij nauwelijks te verstaan maar het komt er op neer dat hij niet ontevreden is, maar ook niet echt tevreden. 16.20 uur. Het derde tijdme- tingspunt nadert. Zberg en Van Bon komen nog maar een paar seconden op kop. De tussentijd is nog wel de snelste, maar het verschil met de op een na beste is een stuk minder gegroeid dan de vorige keren. 16.22 uur. Met nog minder dan 15 kilometer, te gaan, doemt hij rechts opeens op: de immense brug naar St. Nazaire over de monding van de Loire. 16.24 uur. De beklimming van de brug begint. De wind blaast pal van links op orkaankracht en dus wordt de waaier breed en kort in plaats van lang en smal. 16.25 uur. Zberg leidt de dans door voluit omhoog te sprinten, daarna volgt Van Bon. Het is hun laatste kunstje, ze m er daarna af. 16.27 uur. Een prachtig ment: een grijze sluier sl( zeven overgebleven Rab< Regen, zegt motard Pasc vorens extra gas te geven spetters duren maai- kort zijn we met 140 km per door de bui. 16.31 uur. De stroomlijn in de Rabo-ploeg. Lotz ook zijn beurten voorbij en is duidelijk aan het ha om er bij te blijven. 16.33 uur. Dat mag niet baten, ook de Limburger eraf. 16.35 uur. In een woeste scheuren de zes overgeb nen door de straten van zaire richting Atlantische aan, die ze met nog twee meter te gaan bereiken. 16.36 uur. Het is 68 kilon goed gegaan en dan slaat pech toch toe. Marc Wau rijdt lek (achter) en krijgt meter voor de finish hulp f Theo de Rooy. 16.37 uur. Met precies vi minimaal nodig om een neer te zetten, zijn de On hemden over de meet gel in de beste tijd tot dan to zal uiteindelijk niet genoi ken voor de zege. Maar B gerd staat binnen drie mi van de rouleurs die voor eindzege gaan, is Zülle ze voorbij en heeft minstens anderhalve minuut gewo j op klimmers als Pantani, que en Escartin. En dat v hem in zijn eentje nooit --■v- j *0** tiwf i De Rabo-ploeg staat klaar voor de ploegentijdrit over zeventig kilometer. foto george nusmeiil 1

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20