Leidsch Dagblad Bejaarden betalen te veel belasting f31VS""*°ï fiMPMMII Haagse tramtunnel lekt weer Zondag wordt vrije dag voor werknemer I ZomerSALE Rechter veegt klacht over naam 'Rijngeest' van tafel Zuid-Holland wil deel transferium verhuren Hitte en noodweer eisen negen levens in Europa Kok belt Italiaanse collega om rel te sussen 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD ENSDAG 5 JULI 2000 Üf foS.j 'I fyyfiltói Niöuii 'loof en Samenleving ïsprek van de Dag Natura OPGERICHT 1 MAART 1860 Stil protest tegen dreigende sluiting buurthuis Het Mierennest 13 Brabantse vutters op fietstocht in Zuid-Holland 15 Katwijkse winkeliers dreigen met schadeclaims 17 19' Amerikaanse Martina Hingis gitaarvirtuoos verliest halve finale Joe Satriani Wimbledon van op Bospop Venus Williams >i,;den krijgen veel pL-miljoenen terdam krijgt 680 miljoen en voor herinrichting van tations die een aansluiting ;en op de hogesnelheids- zoals Amsterdam Cen- !raJl. Rotterdam krijgt daar miljoen voor, Utrecht 606 oen, Den Haag 105 mil- en Breda en Arnhem bei- 65, heeft staatssecretaris *ikes van volkshuisvesting ndgemaakt. De HSL-Zuid •t in 2005 klaar zijn. E>1 a ^jlitairen in Fiji llen ultimatum leger van Fiji heeft de pplegers een ultimatum eld. De rebellen moeten parlementsgebouw van eilandstaatje in de Stille aan binnen twee dagen aten. De rebellen houden iet gebouw nog steeds 27 tici vast. Militairen sloten complex vanochtend her- isch af van de buitenwe- irak vraagt steun iropese Unie Israëlische premier Barak :s beert vandaag de Europese 2 e ervan te overtuigen dat ;e moet afzien van het er- nen van een onaihankelij- Palestijnse staat zolang Is- daar tegen is. Barak ekt met de Britse premier r en de Franse president rac. Hij zal hen waarschu- i dat Israël meer land op de itelijke jordaanoever zal 1 jven als de Palestijnen zon- Israëlische toestemming rgaan tot het uitroepen hun staat. el interesse jiwelijk prins heb nog nooit zoveel be- jstelling gehad", zei Annet- iekrève onlangs. „Maar ons is ons gewone leven j irtzetten." Dat zal voorlopig even op zich laten wach- Morgen is vindt het bur- lijk huwelijk van prins f nhard jr. en Annette Sekrè- plaats. Zaterdag volgt de kelijke inzegening. ;ina2 ermoorde Ieren et gemarteld drie Ieren (21, 29 en 30) die ipril in een Schevenings ap- tement zijn vermoord, zijn >r hun dood niet gemarteld, kwamen om het leven door toolschoten. De twee ver- hten hebben wel gepro- :rd de lijken in stukken te ;en. Toen dat niet lukte htten ze brand, waardoor lichamen werden verminkt. heeft justitie in Den Haag cendgemaakt. nna3 [eerderheid Ilse ledia bij VNU Jdiaconcern VNU maakte idaag bekend de internej- iviteiten fors uit te breiden or een belang van 58,7 pro- it te nemen in de Ilse Media oep. Ilse gaat na de samen- eging de internetsites van VNU-tijdschriften exploite- en mag daarbij de merken titels gebruiken. Na de inte- itie van alle activiteiten lat een beursgang gepland. gina6 VANDAAG 22 PAGINA'S pnenland |itenland pltuuren Kunst, jonomie. Gerechtshof: Fiscus gaat uit van verkeerde berekening Duizenden bejaarden in verzorgingshuizen betalen waarschijnlijk al jaren te veel be lasting. Dat komt omdat de belastingdienst voor de bepaling van hun belastbaar inko men een berekening gebruikt van het Nibud van de kosten die bejaarden uitsparen omdat ze niet meer thuis wonen. Die berekening klopt echter niet. hoorn cpd Dat heeft het gerechtshof in Amsterdam bepaald in het ge val van een 95-jarige vrouw. Zij krijgt daardoor enkele duizen den guldens belasting terug. De Hoornse fiscaal jurist Gouwe tor, die de zaak aanhangig maakte, stelt dat de uitspraak voor een grote groep bejaarden een meevaller betekent van honderden tot duizenden gul dens per jaar. Volgens hem is de uitspraak interessant voor bejaarden met een jaarlijks in komen uit AOW en pensioen voorzieningen vanaf 25.000 gul den. De belastingdienst wil eerst een uitspraak van de Hoge Raad. Ongeveer 100.000 bejaarden wonen in een verzorgingshuis. De kosten daarvan worden voor bejaarden met een laag inko men volledig betaald via de AWBZ, maar bejaarden met een flink aanvullend pensioen beta len (een deel van) de kosten zelf via een eigen bijdrage. Die bij drage mogen ze als buitenge wone lasten aftrekken van de belasting, maar de belasting dienst trekt daar dan wel het bedrag van af dat de bejaarde in kwestie bespaart omdat hij of zij niet meer zelfstandig woont. Voor de bepaling van die be sparing gebruikt de fiscus een berekening van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlich ting (Nibud). Volgens Gouwetor den haag De Haagse tramtunnel lekt opnieuw. Een wand in de tunnel is vannacht dusdanig vervormd geraakt dat er water loopt in een van de stations die in aanbouw is. Hoe ernstig de situatie is, was vanmorgen nog niet bekend. Een deel van het verkeer in de Haagse binnenstad is vanwege de nieuwste tegenslag omgeleid. Ruim twee jaar geleden ontstond er al een groot lek, toen een deel van de ondergrondse fundering het begaf. foto gpd phil nijhuis Nog t/m 15 juli den haag anp Werknemers krijgen het recht om werken op zondag te weige ren, om wat voor reden dan ook. CDA, D66 en SGP hebben zich direct geschaard achter een initiatiefvoorstel dat de PvdA en de ChristenUnie (GPV- RPF) gisteren indienden. De twee partijen vinden dat een werkgever voortaan in stemming van zijn werknemer moet hebben wanneer hij wil dat iemand op zondag werkt. Op dit moment volstaat voor een bedrijf toestemming van de ondernemingsraad. Het voor stel van de twee partijen geldt niet voor sectoren waarin het noodzakelijk is dat er ook op zondag wordt gewerkt, zoals in de zorg, het openbaar vervoer, de politie en het boerenbedrijf. D66 diende in mei van dit jaar een voorstel in om werkne mers het recht te geven op zon dag niet te werken wanneer ze daar om religieuze gronden be zwaar tegen hadden, maar steunt de uitbreiding. „Ook in eigen kring bleek men bang te zijn dat christenen door mijn voorstel in een soort reservaat terecht zouden komen", aldus D66'er Bakker. De werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland zien er weinig in. MKB-Neder land vindt dat het plan haaks staat op de tendens naar ruime re winkeltijden en zondagse koopmiddagen. De vakcentrale CNV" daarentegen juicht het voorstel juist toe. Informatielijn 0900 - 235 45 32 (22ct/min.) maak je eigen wereld driebergen anp ilevisieprogramma's 'eeroverzicht .11,13,15 19,20 Gele trui voor Jalabert eindelijk weer Frans succes saint-nazaire fred segaar Laurent Jalabert is de nieuwe 'geletruidrager in de Tour de France. De 31-jarige Fransman won gisteren met ONCE de ploegentijdrit. US Postal, de ploeg van Lance Armstrong, werde tweede op 26 seconden achterstand. Aanvankelijk was het verschil 46 seconden, maar de Spaanse ploeg kreeg een tijdstraf omdat ploegleider Ma noio Saiz met zijn auto een van zijn renners uit de wind had ge houden. Jan Ullrich (Telekom) verloor een minuut en 26 seconden, de Rabobankploeg werd vijfde op twee minuten en 12 seconden. Het geplaagde Farm Frites ein digde als zeventiende. De Schot David Millar, tot gisteren in het geel, verloor met Cofidis bijna drie minuten. De verkeerspolitie zet de rijden de radarauto in als nieuw mid del in de strijd met hardrijders die weten waar de flitspalen langs de snelwegen staan. Twee maanden lang rijdt een Volks wagen Passat met radarappara- tuur op drie drukke trajecten waar al flitspalen staan: Bad hoevedorp-Alkmaar (A9), Drie bergen-Woerden en Houten- Everdingen. Volgens woordvoerder Ben- nink rijden veel automobilisten tussen de bekende controle punten regelmatig te snel. Op internet staan tientallen websi tes waarop de exacte plaatsen van de flitskasten staat vermeld. heeft het Nibud in die bereke ning ook besparingen op zaken als vakanties, autovervoer en studie opgenomen. Ook het krantenabonnement en de tele foon zitten in de 'besparingsta- bel', terwijl de kosten daarvan in een verzorgingstehuis door gaans juist niet worden be spaard. De belastingkamer van het Amsterdamse gerechtshof vindt dat onterecht. Het Hof consta teert in het arrest dat Gouwetor met zijn zaak mogelijk voor Djoser-directeur haalt bakzeil malige werkvilla van de omstre den prof. Bastiaans, onderdeel is van het ziekenhuis. Geregeld zouden patiënten met hun fa milie bij hem aankloppen voor hulp. De bewegwijzering naar de Rijngeest Groep is daaraan ook debet. Dat mensen het huis van zijn cliënt in verband bren gen met de psychiatrie, is bo vendien schadelijk voor zijn be drijf, zo vindt hij. Van der Velde was van plan om na de renova tie in de villa zijn hoofdkantoor te vestigen en er presentaties te geven. De Rijngeest Groep is zich van geen kwaad bewust. Het ziekenhuis vindt zijn nieu we naam rechtmatig. Het is een combinatie van Rijnland en Endegeest. De ontbrekende 'h' zou daarvan het bewijs zijn. Na de uitspraak van de rech ter, zei Van der Velde dat het hem niet om 'prestige' gaat. „Als een advocatenkantoor of een hotel zich de naam Rhijn- geest had aangemeten, had ik daar ook hinder van ondervon den." oegstgeest suzanne barbier „Dat een psychiatrisch zieken huis aan de overkant niet pres tigieus genoeg is, is uw zaak. Maar u zult geen enkele schade van de naam ondervinden." Met die woorden veegde de Haagse rechtbank gisteren de klacht van H. van der Velde, di recteur van het Leidse reisbu reau Djoser, van tafel. Die eiste in kort geding dat de Rijngeest Groep haar naam per direct wijzigt. Rijngeest Groep is sinds 1 januari de nieuwe naam van de gefuseerde psychiatrische ziekenhuizen Endegeest (Oegstgeest) en Langeveld (Noordwijkerhout). Van der Velde, die in de mo numentale villa Rhijngeest woont op het gelijknamige landgoed tegenover het psychi atrische ziekenhuis in Oegst geest, zegt dat de naamsover- eenkomst hem in zijn belangen schaadt. Volgens de reisspecia- list denken veel mensen dat zijn huis, ook bekend als de voor- Rijdende radarauto gaat op A9 controleren tussen flitskasten Met die wetenschap wordt tus sen de flitskasten door veel te hard gereden. Bennink: „Er zijn bestuurders die komen aanbla zen en hard remmen voor het volgende foto-apparaat dat er zou moeten staan". Deze groep hoopt Bennink met de radarau to in toom te houden. De politie maakt zich weinig zorgen over het initiatief van Radio 538 om direct door te ge ven waar radarwagens 'verdekt' staan opgesteld. De mensen in de radarwagen luisteren name lijk ook naar Radio 538 en ver kassen gewoon als ze zijn 'ont dekt'. Vorig jaar werden 6,4 mil joen snelheidsbonnen uitge schreven voor een totaalbedrag van 544 miljoen gulden. leiden robbert minkhorst Het transferium bij de rijksweg A44 wordt waarschijnlijk ook een parkeerterrein voor bezoe kers van de Leidse binnenstad. Gedeputeerde Marnix Norder omarmt de suggestie de Stich ting Stadsparkeerplan een deel van het terrein te laten exploi teren. Busjes moeten de par keerders vervolgens via bedrij venterrein Leeuwenhoek naar het centrum brengen. De PvdA-gedeputeerde zegt dat de provincie Zuid-Holland zoekt naar mogelijkheden om het transferium uit de proble men te helpen. Sinds het transferium is geopend, kampt het met een zeer teleurstellen de bezetting. Het terrein is vooral bedoeld voor automo bilisten met bestemming Den Haag. Het overstapstation - met onder meer een bushalte, fiet senstalling en een hamburger restaurant - is een initiatief van Zuid-Holland en het rijk. Beide overheden legden hier voor de nodige miljoenen op tafel. Busmaatschappij Con- nexxion verzorgt het vervoer vanaf het transferium naar Den Haag en Leiden. Norder: „Waar het om gaat is dat we mensen zoveel mogelijk sti muleren om hun auto te laten staan en met het openbaar vervoer verder te reizen." Pagina Leiden: Stadsparkeer plan wil het hele transferium sofia-midpelbeers dpa-anp De hittegolf die Zuid- en Oost- Europa al dagen teistert en noodweer in Midden- en West- Europa hebben zeker negen mensenlevens geëist. Gisteren leidde de hitte in verscheidene Oost-Europese landen tot noodsituaties. Bij temperaturen van 39 tot 42 graden in de scha duw braken branden uit en raakten mensen onwel. In Bul garije stierven volgens een lo kaal radiostation al minstens vier mensen aan de hoge tem peraturen. Meteorologen ver- De gele trui van Jalabert bete kent eindelijk weer eens een succes voor het Franse wielren nen in de Tour. Vorig jaar won nen de Franse renners geen en kele etappe, dat was sinds 1926 niet meer gebeurd. ONCE- ploegleider Saiz verwacht dat Jalabert straks in de bergen sterker is dan in het verleden. Laurent Desbiens was in 1998 de laatste Fransman die in het geel reed. Pagina 20: Laurent Jalabert zet Armstrong in de schaduw den haag anp Premier Kok heeft gisteravond zijn Italiaan se collega Amato gebeld in een poging de rel rond een Italiaanse televisieploeg te sus sen. Een ploeg van de staatsomroep RAI werd zondag in de Rotterdamse Kuip bij de EK-finale opgepakt. Volgens de premier zou het 'zeer te betreuren' zijn als er aan Nederlandse kant fouten zijn gemaakt en dit een verstoring van de onderlinge relatie met zich zou meebrengen. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft inmiddels ex cuses aangeboden aan de Italiaanse am bassadeur in Nederland. De ambassadeur werd zondag op ruwe wijze de toegang tot de gearresteerde televisieploeg ontzegd. Voor de EK-finale Italië-Frankrijk ontstond in de Kuip onenigheid tussen een Italiaan se filmploeg van zeven man en stewards van het stadion over het filmen van gehan dicapten. De politie kwam tussenbeide en hield de journalisten aan. De Italianen zijn niet de enigen die pro blemen met de stewards hebben gehad. Een naaste medewerker van premier Kok, NR. 42353 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 HET WOORD IS AAN Henry E. Leabo Ik verdenk de ontwerpers van badkostuums er wel eens van dat ze ook zonne brandolie verkopen. duizenden anderen bejaarden in verzorgingstehuizen een voorbeeldfunctie kan hebben. Gouwetor vindt dat de belas tingdienst zelf het initiatief moet nemen om alle getroffen bejaarden terug te betalen. „De Belastingdienst heeft op een misleidende manier gebruik ge maakt van tabellen en budget ten. Of dat met opzet is ge beurd, durf ik niet te zeggen, maar hier is wel gebruik ge maakt van macht." af en toe r zón 117180 11718° 11718° SS 30% 40% 30% fcSWS? 30% 30% 30% Gemeentelijke subsidie moet De Appel redden den haag anp Met een gemeentelijke subsidie van 3 miljoen gulden op jaarba sis, moet het voor toneelgroep De Appel mogelijk zijn te blij ven voortbestaan. De Haagse wethouder Engering (Cultuur, WD) stelt de gemeenteraad in haar Kunstenplan 2001-2004 voor deze jaarlijkse bijdrage aan De Appel toe te kennen. Het ligt in de lijn der verwach ting dat de raad dat advies overneemt. De Appel krijgt momenteel jaarlijks ruim vier miljoen gul den, een bedrag dat wordt op gebracht door het Rijk en de ge meente. Zowel landelijke als ge meentelijke adviescommissies oordeelden dat die subsidie kon worden stopgezet. De be langrijkste reden hiervoor was dat het gezelschap te weinig vernieuwend zou zijn. Onbekend is nog hoe staats secretaris Van der Ploeg (Cul tuur) met die adviezen omgaat. Als hij rond Prinsjesdag besluit de subsidiekraan dicht te draai en, kan De Appel 'in wat be perkter vorm' blijven voortbe staan met de gemeentelijke bij drage, oordeelt Engering. Dat kan onder meer omdat de van rijkswege opgelegde reisver- plichting dan vervalt. Tegen het stopzetten van de subsidie is door De Appel heftig geprotesteerd. Ja, ik'wll een abonnement op het Leidsch Dagblad. wachten dat de temperaturen de komende dagen nog verder zullen stijgen. Tegelijk werden Oostenrijk, Frankrijk, België, Groot-Brittan- nië en Zuid-Nederland getrof fen door zware regenval. Vooral het Brabantse Middelbeers kampte met buien. In sommige straten stond veertig centimeter water. In Frankrijk werden gis teren twee mensen gedood door blikseminslag. In Oosten rijk kwamen drie mensen om. Pagina 5: Droogte Oost-Euro pa neemt omvang ramp aan chef protocol B. Rellum, is zondagavond ook gearresteerd na een hoog opgelopen conflict met suppoosten. De man werd na afloop van de EK-finale de toegang tot het VIP-terrein geweigerd. Hoewel Rellum zich kon identificeren, lieten de stewards hem niet door. Toen hij toch wilde doorlopen, werd hij aangehouden wegens het negeren van een bevel. Pas na betaling van een boe te van 750 gulden werd hij weer vrijgelaten. Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening BIJ machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- S128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1