Macht Hingis brokkelt af Williams-clash op Wimbledon ^eidschJDag^ Achter het oranje gaat geheimzinnigheid schuil e Danaïden hangt raf boven het hoofd Sport rhoeven Van Wijk nde verder Forescate SCOREbord Wouda werkt aan derde deel VB ISDAG 5 JULI 2000 ledigde Zoff stapt op Dino Zoff heeft zijn functie als bondscoach van het Itali- elftal neergelegd. Italië verloor zondag van Frankrijk de fi- an Euro 2000. Zoffs vertrek is een reactie op de kritiek die Berlusconi heeft geuit. Volgens Berlusconi, eigenaar van [ilan, had Zoff tegen de Fransen de verkeerde tactiek geko- Zoff is de vijfde coach die rond de Europese titelstrijd op- n Eijden algemeen directeur Ajax .rdam Arie van Eijden wordt vanaf 1 oktober de nieuwe neen directeur van Ajax. Van Eijden volgt Frank Kales op, juni vertrok wegens een belangrijk verschil van inzicht het te voeren beleid. De 54-jarige Van Eijden is nu direc- betaald voetbal bij de KNVB. Van 1977 tot 1986 was hij be slid en vervolgens tot 1995 directeur algemene zaken en nercieel directeur bij de Amsterdamse club. Ajax royeerde als lid wegens zijn rol in het geruchtmakende zwartgeld- idaal in de jaren tachtig. In maart werd hij gerehabiliteerd. Ileyballers beginnen tegen Brazilië aag De Nederlandse volleybalploeg begint de finaleron- n de World League in Rotterdam op maandag 10 juli met vedstrijd tegen Brazilië. Daarna treft Nederland in Ahoy' ■reenvolgens Joegoslavië (dinsdag), Rusland (woensdag), (vrijdag) en de Verenigde Staten (zaterdag). De nummers in twee van de zeskamp spelen op zondag 16 juli nog een In Rotterdam wordt 1,1 miljoen gulden aan prijzengeld >eld. Een dikke week na de World-Leaguefinals krijgt Ne- nd op het laatste olympische kwalificatietoernooi in crijk nog één kans op kwalificatie. Een vereiste is het win- jan het toernooi met Taiwan, Canada en Frankrijk. t Kralt op ereschavot Swift-renner Piet Kralt is er weer eens in geslaagd om lodiumplaats op zijn palmares bij te schrijven. De 43-jarige burger finishte gisteravond als derde in de Ronde van Wil- 3or sportklasse B-renners en veteranen. Na 60 kilometer tte hij op de Burgemeester de Voogtlaan met zijn twee me- ïchters om de zege. Hans Voorn uit Hilversum (winnaar) irend Verhagen (Woqrden) drukten hun wiel eerder over eet. De spurt om de vierde eindklassering werd beslecht in oordeel van Noordwijker Ton van Duijvenbode, die lid is iet Lissese RTV De Bollenstreek. In Wilnis was het criteri- iver 80 kilometer voor elite, neo-amateurs en sportklasse A- ers een prooi voor Amsterdammer Odwin Bink. Bij beide strijden stonden zestig coureurs aan het vertrek. gens 'valsheid in geschrifte' michel van gent anvoerders van het Leidse Danaïden, Sporting West :heidsrechter Peter Schrij- ijn door de korfbalbond aat van beschuldiging ge- De drie hadden op 28 de stand 10-10 op een itrijdformulier gezet en rtekend terwijl het duel t plaatshad. nijver keurde op de be- zondag het veld aan de tgomerystraat af. De aan- ders van De Danaïden en ting West konden het ver- ;ns niet eens worden over nieuwe speeldatum. In irling overleg werd vervol- toch een wedstrijdfor- er ingevuld - het treffen voor de competitie geen belang meer - en vervol- naar de KNKV verzon- het bondbureau werd handelswijze opgemerkt na een bericht in het Leidsch Dagblad en de tuchtcommis- sie werd ingeschakeld. Het ge noemde trio moest een schrif telijke verklaring afleggen. Aanvoerder Arne Heijmans geeft toe *dat de gang van za ken tegen de regels is. „We hebben er op dat moment ei genlijk helemaal niet zo bij nagedacht. We vonden dat we het op deze manier wel goed hadden opgelost. We zaten door personele problemen in de knel. Achteraf vind ik het inderdaad heel ondoordacht. Als zich een andere oplossing had aangediend, hadden we het niet gedaan." Heijmans verwacht niet dat de tuchtcommissie nog voor de vakantie met een uitspraak komt. De scheidsrechters- commissie heeft inmiddels wel maatregelen genomen. Arbiter Schrijver is van de A naar de B-groep gedegra deerd. CIRCUIT IN CIJFERS jte's Open, Voorschoten eerste ronde: M Rusman - M. Kal- 6-1 6-0; J. Poots - T. v.d. Voort 6- 6-3. DEB1, eerste ronde: S. van VI. v.d. Mijn 6-2 6-2; L. Verhoeven Jongmans 6-0 6-0; J. van Wijk - L. 6-1. eerste ronde: D. Petitjean - W. J 6-3 6-1; M van Velzen - F. de 6 7-5; L. de Lange - C. Verweij 6-3 Jans - D.J. Seret 6-0 6-0, B. van 'k - K. Korenhof w.o.; T. Bavelaar - 6-4 6-1. Tweede ronde: F. Vogel - Ijean 3-6 6-3 6-4; L. de Lange - rsboom w.o. wegens blessure; E.P. '4 van Velzen 6-1 6-2. ronde: R. Canter Visscher - tenaar opgave Smittenaar. Tweede 1 Voskuijl (4) - W Wijnen 6-0 7-5; C. Verweij 6-3 7-6; 8. van Emme rik (3)-R. van Ark 1-6 6-2 6-2. Bahlmann Open, TEAN Alphen a.d. Rijn HEB1, eerste ronde: W. Oosterbaan - D. Prins 6-0 6-1; P. Assendelft - P.-van Hal w.o.; P.F. Stroo - M. Rodenburg 7-6 6-2; R.J. Peeters - R. Baans 6-4 6-4. Tweede ronde: N. v.d. Kaay - M. van Sterkenburg 6-4 6-0; R. Lammens - N. van Oosterhout w.o. wegens ziekte; J. Oosterhoff - P. As sendelft 6-2 6-1; J. de la Beij - J. Busker 6-2 6-3. DEB1, eerste ronde: M. Nagtegeller - R. 'Stikkelorum 6-7 6-1 7-5; M. Aalders - P Anthionysz 6-4 3-0 opgave; T. Waayer - M. v.d. Berg 6-3 3-6 6-4. HEC1, tweede ronde: W. Oosterbaan (1) - R. van Eek 6-1 6-3; Chr Hakstege (4) - J. Simons w.o.; R. Rommers (3) - M. de Vries 7-5 6-3. gertjan van geen Vader Richard Williams deed een dansje in de spelersbox. Venus volgde al snel. Serena lachte haar breedste lach en .Martina Hingis zat erbij en keek ernaar. Wimbledon kan zich opmaken voor de Wil- liams-clash, morgen in de hal ve finale. De zusjes hielden zich na af loop op de vlakte. Venus: „Een van ons zal er een bitter gevoel aan over houden, maar min der dan als we van iemand an ders verliezen. We zullen blij voor elkaar zijn." Serena: „Ik heb geen gemengde gevoelens over de halve finale. Het wordt een gewone wedstrijd tussen ons tweeën, zoals we er al zo veel hebben gespeeld. Voor onze ouders zal het lastiger zijn. Mijn hart zou tenminste breken als mijn Jackie en Star het tegen elkaar op moesten nemen. Dat zijn mijn hon den." Ze treffen elkaar eigenlijk een ronde te vroeg, althans in de bespiegeling van hun vader dan. De excentrieke Richard roept al jaren dat zijn dochters op een dag de nummers een en twee van de wereld zijn en elkaar in Grandslamfinales zullen bekampen. Nu ze elkaar bij de laatste vier treffen, is de hele familie niettemin blij. In ieder geval een van de twee staat zaterdag in de finale. In de schaduw van de Wil- liamsen treft titelverdedigster Lindsay Davenport Jelena Do- kic in de andere halve finale. Davenport was in drie sets te sterk voor Monica Seles: 6-7, 6-4, 6-0. Dokic, ongeplaatst, versloeg de Spaanse Magui Serna: 6-3 6-2. Het wordt de eerste halve finale op een Grand Slam voor de 17-jarige Australische, die tot nu toe zonder setverlies is. Ze is de enige niet-Amerikaanse bij de laatste vier. De nummer 1 van de we reld lijkt op 19-jarige leef tijd al opgebrand. Martina Hingis verloor gisteren in de kwartfinale van Wim bledon van Venus Wil liams (3-6, 6-4, 4-6). Het is de zesde keer op rij dat Hingis er niet in slaagt een van de vier belangrijkste toernooien van het jaar te winnen. Een dubieuze reeks, die ingezet werd in de finale van Roland Gar ros vorig jaar. londen gertjan van geen Martina Hingis is nog steeds aanvoerster van de wereldrang lijst en zal dat ook nog een tijd je blijven. De Zwitserse is de meest constante speelster op de WTA-tour, al dankt ze haar eer ste plaats op de wereldranglijst voor een groot deel aan langdu rige blessures van Lindsay Da venport en de Williams-zusjes. Haar suprematie is immers al lange tijd aan het afnemen. Sinds haar zege op de Austra lian Open in 1999 staat ze droog als het gaat om Grand- slamzeges. 'Can't Miss Swiss' is allang haar bijnaam niet meer. Op belangrijke momenten is ze nu een Zwitserse misser. Hingis, prof sinds haar veer tiende, maakte in maart 1997 een einde aan de hegemonie van Steffi Graf. In twee jaar tijd won ze vijf Grandslamtoernooi- en. Ze deed het op superieure wijze. Hingis speelde met haar opponenten door haar enorme gevoel voor de bal, haar fabu leuze anticipatievermogen en de gave om op de belangrijke momenten de 'juiste ballen te slaan. Tegenslag kende ze niet, althans niet op het fysieke en mentale vlak. De ommekeer kwam tijdens Roland Garros vorig jaar. Hingis was in de finale tegen Steffi Graf op weg naar haar enige ontbrekende Grandslamtitel. Ze leidde met 6-2 en 2-0 en er was niets aan de hand tot ze een dubieuze call van een lijnrech ter bestreed. Ze waagde het om aan de andere kant van het net te verschijnen om de afdruk aan te wijzen. Of ze gelijk had of niet, het is absoluut not done in tennis. Hingis kreeg het pu bliek tegen zich, zeker nadat ze zich ook nog van een aantal iCHOTEN/ALPHEN PETER KLEIN maakmakers van het LD is Circuit hebben zich in jfde toernooiweek redelijk waardig over de twee Bl- imenten verspreid. De Fo- te Open heeft bij de ge ste mannen met Mark :heuer, Jeroen Boogmans irsvers districts Bl-kampi- Marco Visser wat meer namen dan TEAN waar Nagelkerken en Tjeerd ils finalisten worden inge- de vrouwen zorgt de ng van buitenaf middels innares van vorig seizoen, V Kloet van het Rotter- e Victoria, en Lydia Jonk van ALTV Zoetermeer in 'n voor een sterke bezet- Voorschoten kan pronken ■leddy Boers, Barbara van 'lugten Marjet Groenleer 'eigen' topper Linda Ver- n, die inmiddels Pascal nans kansloos liet. voorhoedegevechten le- n reeds de nodige opmer- resultaten op. Michael Rusman was bij de BI in Fores cate wel heel snel klaar met de altijd lastige Maarten Kallen- berg, die slechts een luttele game op zijn conto kon schrij ven. Bij de vrouwen mag van Jacqueline van Wijk, groot ge worden bij de organiserende tennisclub, dan enige tijd niets vernomen zijn, haar rentree was overtuigend. De wereld kampioene bij de veteranen 35+ van 1999 (met Liz Weare) gun de Lonneke Tax slechts twee games. Regerend BI-Master Van der Gugten is gewaar schuwd. Bij de B2-mannen speelde Floris Vogel zich in de kwartfinale na drie lange en ge- lijkopgaande sets tegen clubge noot Daniel Petitjean. Foresca te's Erik-Paul van Weeren bleek het tennissen nog niet verleerd. Mike van Velzen van Zoeter- woude, die in de eerste ronde Frank de Groot had teruggewe zen, boog na twee snelle sets. In de BI bij de Bahlmann Open van TEAN legde kersvers districts B2-kampioen Dylan Prins al direct het loodje. Wes ley Oosterbaan, lijstaanvoerder in de Cl, had geen enkele moeite en stond maar een en kel spel af. De nummer 2 van de voorbije districts-B2 ging wel door. Pieter-Frans Stroo bleek geen eendagsvlieg, maar een volwaardig B-speler door Marcel Rodenburg in twee sets terug te wijzen. Jurriaan de la Beij keerde terug uit het buiten land en sloeg in zijn eerste toer nooiweek toe met een snelle tweesetter tegen John Busker. Bij de vrouwen had Margreet Nagtegeller een lastig potje te gen Recella Stikkelorum uit Bo degraven. De Unicumse bleef met 7-5 in de derde set over eind. Tyscha Waayer van Zoe- terwoude schakelde Hillegomse Mariette van den Berg uit. te gen de finaliste van het BI-toer nooi van Lisse werd het 6-4 in de beslissende doorgang. Venus Williams schreeuwt het uit na haar zege op Hingis. onsportieve trucs had bediend om de wedstrijd alsnog naar zich toe te trekken. Toen ze uit eindelijk verloor, verdween ze in de catacomben. Ze ver scheen onder druk van moeder en coach Melanie Moiitor terug op het court central, maar huil de tranen met tuiten. Het was een onüuisterend gezicht om een groot kampioene zich te zien gedragen als een klein kind, wiens speeltje was afge nomen. De treurmars werd op Wim bledon 1999 voortgezet. Hingis verloor met 6-2, 6-0 van Jelena Dokic in de eerste ronde. Op vallender dan dat was het feit dat ze alleen was. Haar moeder, reeds haar hele leven steun en toeverlaat, had ze thuis gelaten. Hingis wilde op eigen benen staan. Niet gek voor een jonge vrouw van 18, maar geen ver standige beslissing. Niet kort na het echec sloot ze mamma Mo iitor weer in haar armen. Het heeft tot dusverre geen vruchten afgeworpen. De macht van Hingis is tanende, haar aura van onoverwinnelijk heid is ze kwijt. Ze is kwetsbaar geworden en haar opponentes weten dat. Maar het is niet al leen de mentale zijde die nieu we successen in de weg staat. In het huidige powertennis wordt het voor- Hingis steeds moeilijker om zich staande te houden. Hoewel ze qua tennis- intelligentie nog steeds boven iedereen uitsteekt, slaat de con currentie domweg harder en dat breekt haar op. In New York schudde ze in de halve finale Venus Williams nog van zich af, maar een ronde la ter kreeg ze billenkoek van zus ter Serena. Begin dit jaar in Au stralië was een andere hardhit ter, Lindsay Davenport, haar in DUIVENtil Wilt u iets melden? Bel 071-5356461 (Wim van Duivenbode) da gelijks tussen 10.00 en 14.00 uur. Faxen mag ook: 071-5321921. E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl Walter de Kok, verrassend vierde bij het NK-wielren- nen voor neo-amateurs, is ge selecteerd voor het EK dat op 5 augustus in Polen wordt verre den. Het talent, afkomstig uit de jeugd van De Bollenstreek, krijgt voor 2001 een contract bij Lowik/Tegeltoko, de ploeg van Nederlands kampioen Bram Tankink Het gaat goed met de wielrenners uit Hillegom. In Castricum won Peter van de Reep bij de amateurs en Ton van Eijk bij de veteranen. Henk Egberts (Leiderdorp) werd in de laatste categorie vierde. Oud- Swiftrenner Edwin Hofstee is goed in vorm. Na de zege in Oosterhout werd hij dinsdag tweede in Gouda. Miquel van Kessel, als reserve niet opgeroe pen voor de Tour de France, houdt zijn conditie op peil in België. In Oosteinde behaalde de man uit Papenveer een ne gende plaats. Suzanne de Goe de (Zoeterwoude) reed voor de verandering een keer op de baan. Bij een omnium in Alk maar was zij opnieuw de beste Albert van der Dussen volgt bij de amateurs van voetbalclub ADO Den Haag Frans Danen als trainer op. Van der Dussen zou in het nieuwe seizoen hoofd opleidingen bij Scheve- ningen worden Wil Caron is bij De Sleutels aangetrokken om de jeugdafdeling van de derdeklasser een nieuw gezicht te geven Leon Annokkee, Niek Oosterlee, Paul Pikaar en Stephan Spruijt zijn geslaagd voor het diploma Trainer- Coach III De jeugdige Jimmy Crawford (Ajax) keert terug naar Alphia. Lamine Diao ver laat Sparta. Het Leidse talent gaat naar Quick Boys Mark Bakker heeft afscheid genomen als selectiespeler van de v.v. Koudekerk. Hij gaat niet in een lager elftal spelen De nieuwe voetbal club Oosterheem (shirt: lichtblauw/wit en zwarte broek) gaat spelen op het complex van Real Zoetermeer De zaalvoet balverenigingen Auto Home en ZWZ/Euro zijn ontbonden Het oefenprogramma van landskampioen Katwijk begint uit bij JAC op 1 augustus. Daar na komen Leonidas (5 augus tus), Quick H. (12 augustus), Argon (22 augustus) en UVS (9 augustus) op bezoek. Tussen door bezoekt Katwijk het toer nooi van Stormvogels op 17-19 augustus en WSB (26 augus tus) Basketbalvereniging Blitz uit Voorschoten heeft zich de komende twee jaar verzekerd van de steun van een nieuwe sponsor: Luba Beheer Leiden Lightning is in Hilversum Ne derlands kampioen jeugdtackle geworden. De Leidenaars ver sloegen de Amsterdam Crusaders met 46-12. Tim Ber- tand was topscorer met drie touch downs. Bertand gaat twee weken naar de Verenigde Sta ten om te proberen een plaats te verwerven in het team van Florida State University Unox stopt als sponsor bij het mara thonschaatser!. Alleen bij wed strijden op natuurijs blijft Unox bij het schaatsen betrokken De Alphense softbalster Ellen Venker is geselecteerd voor Jong Oranje. De 16-jarige cat cher van het eerste vrouwen team van hoofdklasser Schie dam neemt met het Nederlands team deel aan het EK voor juni oren in Enschede De snooke raars van Jumbo 5 hebben in Gorinchem de finale van het nationale bekertoernooi met 5- 2 verloren van Dijkje Duinzigt Het dartsteam van de Stalgas- ten kwamen bij het nationaal kampioenschap in Utrecht niet verder dan de kwartfinale. Te genstander Untouchables was met 4-1 te sterk voor de Leide- naren Enkele belangrijke overschrijvingen bij het zaal voetbal: het Voorhoutse Bax krijgt versterking van Patrick Scheurwater (Trimeur), Onno Borst (ZVLN), Elhadji (Drift Boys) en Miro Poulina (ZVLN). ZVLN/3 oktoberhal kan Hans van As, Henk Buyn, Patrick Heijmans en Siem van der Lin den (allen van Simeko) aan de selectie toevoegen Het naar de eerste divisie gepromoveerde Simeko verwelkomt Marco Ver schelden van Koudekerk, Fred Toet van ZVLN en Baas en Ber- nadina, twee speler van het Rotterdamse Musschen de eindstrijd de baas en op Ro land Garros moest ze in de hal ve finale haar meerdere erken nen in Mary Pierce. Gisteren was het dus Venus, die haar dwars zat. Hingis kreeg in de laatste zes Grand Slams van zes verschillende speelsters klop. Hoewel Hingis het probleem van te weinig spiermassa on derkent en daarom regelmatig in het krachthonk te vinden is, is haar achterstand nooit meer in te halen. Ze heeft simpelweg niet de bouw om een kracht- tennisster te worden. Daarbij zal de constatering dat ze op de grote toernooien niet meer de eerste viool speelt Hingis er ook niet bovenop helpen. Hoe lan ger de drooglegging duurt, des te zwaarder zal het voor haar worden. Het is heel wel moge lijk dat Hingis nog voor haar twintigste verjaardag over haar top heen is. PRIJSVRAGEN Lucky Day. Trekking van dinsdag 4 juli: 4 - 13-16-18-25-28-29-33-37-39- 44 - 45 - 48 - 52 - 55 - 60 - 61 - 65 - 68 - 71 (onder voorbehoud) Oefenduel: SC Ri|ssen - FC Twente 0-16 (0-6). Doelpunten: Houwing 4, De Witte 2, Ten Hag 2. Van der Laan 2, Pahlplatz 2, Becker, Booth. Eigen doel 2. TENNIS Londen. Wimbledon, 29 miljoen gulden. Vrouwen, kwartfinale: Serena Williams (VSt/8) - Raymond (VSt) 6-2 6-0, Dokic (Aus) - Serna (Spa) 6-3 6-2, Venus Wil liams (VSt/5) - Hingis (Zwi/1) 6-3 4-6 6-4, Davenport (VSt/2) - Seles (VSt/6) 6-7 6-4 6-0. Dubbelspel, derde ronde: Williams/Williams (VSt/8) - Spirlea/Vis (Roe/Ned/12) 6-3 6-2. Gemengd dubbelspel, tweede ronde: De Ja- ger/Bollegraf (ZAf/Ned/6) - Bowen/Hiraki (VSt/Jap) 6-1 6-2, Haarhuis/Raymond (Ned/VSt/2) - Gimelstob/Stevenson (VSt) 6- 3 6-4. ZWEMMEN Helsinki. EK. Mannen, finales. 50 m vlin der: 1. Hard (Fin) 23,88, 2. Frólander (Zwe) 23,96, 3. Foster (GBr) 24,02, 4. Kei zer (Ned) 24,10, 5. Van den Hoogenband (Ned) 24,22, 6. Rupprath (Dui) 24,36, 7. Sei (Est) 24,45, 8. Valimaa (Fin) 24,65. 100 m rug: 1 Ortega (Spa) 55,50, 2. Niko- laitsjoek (Oek) 55,64, 3. Buyukuncu (Tur) 55,84, 4. Urbach (Isr) 55,94, 5. Kozulj (Kro) 56,00, 6. Strahija (Kro) 56,10, 7 Merisi (Ita) 56,15, 8. Horvath (Hon) 56,17. 100 m school: 1. Fioravanti (ita) 1.02,02, 2. Pihlava (fin) 1.02,07, 3. Komornikov (Rus) 1.02,11, 4. Malek (Tsj) en Duboscq (Fra) 1.02,52, 6. Schmollingèr (Oos) 1.02,54, 7 Warnecke (Dui) 1.02,65. 8. Lisogor (Oek) 1.02,93 Halve finales, beste acht naar finales. 100 m vrij: Popov (Rus) 48,34, Frölander (Zwe) 49,77, Pimankov (Rus) 49,79, Roechlevitsj (Oek) 49,80, Barnier (Fra) 49,83, Van den Hoogenband (Ned) 49,89, Zubor (Hon) 50,06, Chnikin (Oek) 50,21; uitgeschakeld: 14 Kenkhuis 50,59. 200 m wissel: Rosolino (Ita) 2.02,06, Wouda (Ned) 2.02,34, Marchand (Fra) 2 02,51, Badita (Roe) 2.02,78, Kei Ier (Dui) 2.02.98, Hickman (GBr) 2.03.08, Bathazi (Hon) 2.03,56, Carrasco (Spa) 2 03,57; uitgeschakeldin serie- 25. Van der Zijden 2.08,44. Vrouwen, finales. 50 m vlinder: 1 Kam merling (Zwe) 26,40, 2. Egdal (Den) 26,97, 3. Moravcova (Slw) 26,98, 4. S|ö- berg (Zwe) 27,08, 5. Borotsjowski (Isr) 27,24, 6. Jedrzeiczak (Pol) 27,46, 7. Drax- ler (Oos) 27,60, 8. Soutiagina (Rus) 27,79. 200 m rug: 1. Sjiwanevskaja (rus) 2.09,53, 2. Mocanu (Roe) 2.11,62, 3. Buschschulte (Dui) 2.12,04, 4. Fargus (GBr) 2.13,35, 5. Ornstedt (Den) 2.13,80, 6. Maria (Spa) 2.14,39, 7. Miciul (Pol) 2.14,69, 8. Ricar do (Fra) 2.14,77. 4x200 m vrije slag: 1 Roemenië 8.03.17, 2 Italië 8.08.14. 3 Frankrijk 8.08.30. 4. België 8.09,59, 5 Spanie 8.12.56, 6 Zweden 8 15,09, 7. Nederland 8.17,00. 8. Zwitserland 8.22,33 Halve finales, beste acht naar fi nales. 100 m vrij: Alshammar (Zwe) 55,16. Moravcova (Slw) 55,32, Rolph (GBr) 55,46, Jacobsen (Den) 55,48, Johnke (Zwe) 55,98, Poptsjenko (WRu) 56,00, Pickering (GBr) 56,03, Machaira (Gri) 56,17; uitgeschakeld: 10. Van Ri|n-Van Hofwegen 56,22. 100 m school: Agnes Ko- vacs (Hon) 1.08,34, Gerasch (Dui) 1.10,04, Igelström (Zwe) 1.10,05, Becue (Bel) 1.10,39, Kris/tma Kovacs (Hon) 1 1 0,4 I Hoil.imnku Vk) 1 10,0 3, l M ling (Zwe) 1.10,74, Baans(Ned) 1.10,80 Schoonspringen, 1 -meterplank vrouwen. Finale: 1. Iliina (Rus) 275,28, 2. Fischer (Dui) 256,83, 3 Oemiskova (Rus) 252,00, 4. Lindberg (Zwe) 250,92, 5. Planken (Ned) 243,15. 6. Golle (Dui) 232,05; na voorronde: 15 Van Os-Bón (Ned) 202.89 Van den Hoogenband weet ook op dit EK dat Popov ondoorgrondelijk is Een oranje T-shirt als camou- flagekleur, beter had Aleksan- der Popov zijn geheimzinnig heid op de Europese zwem- kampioenschappen in Helsinki niet kunnen bedekken. „Dat hoort bij het spel", meende Pie- ter van den Hoogenband, die fijntjes doorhad dat zijn Russi sche rivaal in de race naar olympische eer en glorie deze week niet alleen in Finland is om verstoppertje te spelen. „Een geval apart." Een bevesti ging van die kwalificatie kreeg Van den Hoogenband sneller dan hij verwachtte. Met 48,34 in de halve finales van de 100 me ter vrije slag parkeerde de Rus een supertijd in het voorportaal van de eindstrijd. Ondoorgrondelijk, die Popov. Dan weer de clown van het zwemmen, die aan de tafel in de perszaal van het Makelanr- inne zwemcentrum elleboogjes uitdeelde aan de naast hem zit tende Van den Hoogenband. „Humor heeft hij." En net zo snel weer de ijzige tsaar van het zwemmen. Net zo strak voor uitkijkend als Aleksander de Tweede, die voor de Dom over het Senaatsplein in de Finse hoofdstad uitkijkt. „Het is niet zo dat ik gezellig met hem een kop koffie ga drinken." Popov is ook de man van de psychologische oorlogsvoering. „Dat hij nu zo'n tik uitdeelt, in teresseert me weinig", zegt Van den Hoogenband niettemin. Met de uitbreiding van de beeldentuin met een derde Russische Aleksander moeten de inwoners van Helsinki reke ning houden. Zo'n beziens waardigheid kan Popov na de EK-week in hun stad zijn, mits hij vandaag zijn eigen zes jaar oude wereldrecord (48,21) kraakt. Het kan met de viervou dig olympisch kampioen van Barcelona en Atlanta (ook op de 50 meter vrije slag) alle kan ten op, zei hij zelf. „Een plan heb ik voor dit kampioenschap niet gemaakt. Ik ben hier om te trainen en houdt daaraan vast. Het maakt me in deze competi tie niet uit of ik eerste of laatste word." Van den Hoogenband kreeg gisteren zand in de ogen ge strooid door Popov, al tijdens een media-onderhoud tussen series en halve finales. Maar de Brabander die de wereldbe- faamde zwemmer op de EK van Istanbul, een jaar geleden, tweemaal op zijn territorium te grazen nam, liet zich in Popovs theater niet misleiden. „Die persconferentie ging helemaal nergens over. Het was opper vlakkige bullshit, ik houd van diepgang. En van die tijd in de halve finale ben ik niet ge schrokken, respect heb ik er wel voor." Helsinki gpdvende in de serie, tweede in de semifinale (achter de Italiaan Massimilliano Rosolino), op koers dus. En dat zonder specifieke wedstrijdvoorbe reiding. Immers, in Helsinki is hij om de accu op te laden voor het piekmoment van het sportjaar 2000. „Gezien de mate van vermoeidheid, die bleek uit lactaattesten, biedt dit me veel vertrou wen," zei olympiaganger Wouda over de gerust stellende finale-entrees. „Weer Europees kampi oen worden, zou mooi zijn. Die titel wil ik heb ben en de kans daarop is reëel. Maar waar praten we over, dit is een EK. Over tien weken moet het gebeuren." Na Sevilla en Istanbul werkt Marcel Wouda in Helsinki, als onderdeel van zijn olympische pre paratie, aan het derde deel van zijn EK-boek. De Eindhovense zwemmer was gisteren al een heel eind op weg. Probleemloos schoof Wouda door naar de finales van de 200 meter wisselslag, voor het eerst in 1997 zijn succesnummer op de Euro pese kampioenschappen zwemmen. Zonder overwerk zette de 28-jarige ailrounder - het oudste lid van de Nederlandse EK-selectie- groep - twee stappen in de goede richting. Ze- Baas boven baas, Van den Hoogenband wil in Sydney niets liever, zich wel realiserend dat de Australiër Michael Klim (trainingsmaat van Popov) de lachende derde kan zijn. „Als ik hier op de EK hard zwem, heb ik het niet goed gepland in mijn voorbereiding," zo vertrouwde de Nederlandse kandidaat voor olympisch goud van het keur merk 2000 zijn gehoor in Hel sinki toe. Popov hoorde het glimlachend aan, friemelend aan het uurwerk van zijn Zwit serse sponsor. De scores van 50,08 (series) en 50,59 (halve fi nales) wezen in die richting. Uit het chloorwater van Hel sinki haalde de titelverdediger op de 50 meter vlinderslag een paar uur na het woordenspel van de Rus niet de medaille die voor hem leek bestemd. De gouden, het zou zijn zevende op een EK zijn geweest, miste hij tussen een haperende start en dito finish. De Finse turbo met de toepasselijke (fabrieks) naam Jere Hard ging ermee vandoor. Van den Hoogenband eindigde als vijfde, nota bene in de slipstream van trainings maat Joris Keizer (vierde).

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19