k iw Joe Satriani gaat met zijn tijd mee Ninja's: kruipen en sluipen -e Cultuur Kunst Nieuwe bedrijfsleider Leidse Schouwburg ff Augusta Evans was haar tijd ver vooruit Zwolle sluit De Stadshof na fraude ISDAG 5 JULI 2000 Sb n kanon van riet >EN i Een kanon van riet siert de vestingwallen van Heus- Het werk van Willem Speekenbrink maakt onderdeel uit le openlucht-kunstmanifestatie Walkuren waarvoor tien tenaars de verdedigingswerken rond het oude vestingstad- rfraaiden met hun speciaal voor deze locatie ontworpen en. De kunstmanifestatie in het Land van Heusden en Alte- uurt tot 1 september. fojo anp ogramma Nieuwe Rijn Festival De programmering van het eerste Nieuwe Rijn Festival id. Op zondag 13 augustus spelen op een podium vanaf i/ater van de Nieuwe Rijn acht bands een repertoire van tot klassiek. De leerlingen van John May zijn verenigd in de ussiegroep Sanji Bina. Zij zijn niet de enige Leidse deelne- aan het festival. Ook de punkband Maximum Overdrive en Dckband Crackerman staan op de planken. De negenmans larie Palante speelt salsa, een speciaal voor de gelegenheid Dolf Delprado samengesteld combo speelt Jazz. De Bikkels en voor popmuziek en 5CC maakt klassieke klanken. lilderworkshops voor kinderen rdwuk Zorgt uw kind met een schilderij ooit voor uw ou- agsvoorziening of liggen de talenten op een ander vlak? Die die het echt wil weten, kan beginnen het kroost in te ijven voor de schilderworkshops tijdens het Straattheater val in Noorwijk. Voor 25 gulden kunnen kinderen onder undige leiding naar hartelust schilderen op de Wilhelmina evard. De workshops duren anderhalf uur en worden van 9 n met 13 augustus gehouden voor kinderen tussen de 6 en ïar. Aanmelden kan op telefoonnummer 071-3618636. oninklijke' figuranten gezocht n_» Een unieke kans op een baantje als minister, hofdame n heldenrol als verzetsman. De NCRV is voor de vierdelige risieserie Koningin Wilhelmina op zoek naar figuranten. De wordt opgenomen tegen de historische achtergrond van en (bellen met 020 6422721 Sabine Brian), Den Haag, Bus- en Velsen Zuid. De regie is in handen van Olga Madsen en jn hoofdrollen voor ondermeer Anne-Wil Blankers, Jasperi- e Jong en Hans Croiset. Omdat Wilhelmina één van de eer- rrouwelijke machthebbers was, bestond haar regering en >lg vooral uit mannen. Het castingbureau is daarom vooral oek naar mannen niet langer dan 1.85 met kort haar.*De (V zendt de serie uit in februari 2001. Acteurs en actrices in op kunnen zich aanmelden op telefoonnummer 010- J443. antyfestival in Leiden n* Viswijven, zeelui en schuine smartlappen. Het Viswij- <oor Leiden, het Kattuks Mannenkoor en Rumor di Mare en het zaterdagmiddag uit tijdens een mini-shantyfestival e stad. De optredens zijn georganiseerd rond de Draken- traces Om het festival op passende wijze af te sluiten, tre de drie koren om 17.00 gezamelijk op bij de finish van de kenbootraces aan de Boommarkt. Zij brengen dan voor de te maal een speciaal gecomponeerd lied over de bootraces, coren ringen op lokaties door de hele binnenstad. Het festi- legintom 13.00 uur. De Leidse Schouwburg heeft een nieuwe bedrijfsleider an nex directie-assistent. Frieke Hurkmans (40) uit Utrecht volgt Elvire Wagener op die eerder vertrok naar het pro ductiebureau van Pim Wallis de Vries. Hurkmans werkte hiervoor in een soortgelijke baan bij de schouwburg van Utrecht en bij theaterproductiehuis De Be renkuil. Ook organiseerde zij diverse festivals. Hurkmans maakt in Leiden een vliegende start. „Ik begin op vrijdag 1 september. Een dag later begint de losse ver koop voor het nieuwe seizoen. Dat is in de theaterwereld tra ditioneel een hele gezellige maar ook drukke en chaotische dag. Zo kan ik meteen de men sen wat beter leren kennen." Eentje kent ze er in elk geval. „Ik ken de directeur, Bart van Mossel, al uit zijn woonplaats Utrecht. Verder moet ik wat betreft de contacten helemaal opnieuw beginnen." De nieuwbakken directie-as sistent denkt dat ze zich snel thuis zal voelen in haar nieuwe omgeving. „Het is net als mijn oude baan een hele brede functie met veel interne en ex terne contacten. Alleen in Utrecht produceerde ik voor stellingen, in de schouwburg ontvang ik ze." Hurkmans is een liefhebber van moderne dans en jeugdto neel. „Momenteel worden er in Nederland dooi; nederlands ta lent goede voorstellingen ge maakt." Maar opera is naar fa voriet. „Ik ga in binnekort naar Noord-Italië op vakantie en ik ben nu al bezig om kaartjes te krijgen voor de opera's in Vero na." Ze is inmiddels bij haar ken nismakingen bevangen geraakt door de schoonheid van Neer- lands oudste schouwburg. „De zaal heeft een prachtige uit straling. Of het nou op het to neel is of in de zaal zelf, als je rondkijkt is hier altijd iets te Bonsai, aikido, origami. In het kader van vier eeuwen betrekkingen is 2000 uitgeroepen tot Japan-jaar. Een uitgelezen moment om een aamtal typisch Japanse cultuuruitingen eens kort onder de loep te nemen. In aflevering 13: de ninja's. Met de zwartgemaskerde helden van het witte doek hebben ze weinig van doen. Ze vangen geen pijlen of kogels op tussen hun tanden, gooien geen rookbommen en zweven ook niet ge ruisloos boven de grond. En wie dit soort kunsten bij de Iga Warrior Nin- ja-school in Oegstgeest denkt te leren, is aan het verkeerde adres. „Want mensen komen soms met de ver wachting dat ze hier gif leren mengen en radslagen maken", vertelt Graham j Brussee, die binnenkort als ninja-in- I strucieur zijn boterham hoopt te ver- dienen. „Maar dat heeft allemaal wei nig met deze oude krijgskunst te ma ken." Wat niet wil zeggen dat deze ge vechtskunst niet spectaculair is om te zien. Opgeleid om zich onder alle om standigheden te verdedigen, hebben deze krijgers een heel arsenaal aan dodelijk overweg kunnen. Mes, zwaard, sik kel, stok ken, kettin gen en na tuurlijk de werpster - die dankzij de films is uitgegroeid tot hét sym bool van deze Japan se krijgers - staan dan ook allemaal op het lesprogramma. „Maar ook voor de meditatie wordt veel ruimte ingeruimd", vertelt Brus see, „want de historische ninja's wa ren diep religieus." Iets waaraan nin- ja-films in de gauwigheid nog wel O z O O O H N O m u O -i (0 ui u Schrijfster hield vrouwen een spiegel voor Amerikaanse gitaaivirtuoos op Bospop Je kan van Joe Satriani veel vin den, maar niet dat de meester- gitarist niet met z'n tijd mee gaat. Saitriani's nieuwste solo album 'Engines of creation' staat naast 's mans bekende, smaakvolle gitaarwerk namelijk bol van de hippe, electronische dansritmes. „Ik luister de laat ste tijd graag naar dance en techno en wilde in ieder geval één dergelijk album maken", aldus de Amerikaan, die zondag één van de belangrijke acts is op het rockfestival Bospop in Weert. Fans en critici hebben nogal verdeeld gereageerd op Joe Sa- triani's dance-uitstapje. Er was jubel, maar ook veel teleurstel ling.,,Zo gaat dat nu eenmaal", weet de in Long Island opge groeide gitarist inmiddels uit rijke ervaring. „Er zijn fans die meegaan in de ontwikkeling van een artiest en de afwisse ling juist erg kunnen waarde ren. Anderen willen graag dat je een vaste koers blijft gaan. 'En gines' is natuurlijk een behoor lijk verrassende plaat en ik snap dat niet iedereen het mooi vind. Aan de andere kant is het toch ook een typische Satriani-al- bum. Met mijn manier van gi taarspelen en componeren, met mijn gevoel voor melodie en harmonie. Gelukkig zijn er ook genoeg fans die dat beseffen." Hoewel Satriani altijd zijn ei gen weg zal gaan vindt hij com mercieel succes toch niet onbe langrijk. „Vanuit professioneel oogpunt is het belangrijk om succes te hebben. Hoe meer platen je verkoopt hoe makke lijker het wordt om je eigen ding te kunnen doen. Doordat ik veel albums verkoop krijg ik van m'n platenmaatschappij de creatieve vrijheid die ik graag wil." En aldus gebeurde het dat de toch vooral als rocker bekend staande Joe Satriani 'Engines of creation' maakte. Wederom een volledig instrumentale plaat, met mooi en hoogstaand melo dieus gitaarwerk. Maar ditmaal dus ook met duidelijke invloe den van dance-acts als Prodigy, Tricky en Chemical Brothers. Verrassend is echter dat Satria ni en z'n band, tegenwoordig bestaande uit Stuart Hamm (bas), Eric Candieux (gitaar/toetsen) en Jeff Campi- telli (drums) op het podium geen gebruik maken van elek tronische hulpmiddelen. Tij dens Satriani's huidige wereld tournee is het dus gewoon ou derwets ambachtelijk muziek maken, niks geen machinale ritmes. „Inderdaad", beaamt de gita rist. „Maar het is wel een uiter mate interessante uitdaging om het materiaal van 'Engines' op het podium te spelen. We heb ben de songs hier en daar op nieuw gearrangeerd zodat we ze ook echt helemaal live kun nen brengen. Het dance-gevoel blijft overeind, maar toch ko men er geen computers aan te pas." Op die manier past het nieu we werk ook naadloos tussen de vele oudere stukken die Sa triani uiteraard ook nog iedere avond speelt. Wat dat betreft heeft de gitarist met een oeuvre van elf soloalbums een tamelijk ruime keus. „In dat opzicht zijn festivals niet zo prettig", blikt Satriani vooruit naar Bospop. „Je hebt relatief korte speeltijd en dan is het altijd moeilijk om een set samen te stellen. Anderzijds zijn festivals juist heel interes sant omdat je samenspeelt met heel diverse bands. Ik speel net zo makkelijk op rockfestivals als op jazzfestivals en voel me overal thuis." De gitarist reageert verrast als hij hoort dat ook Toto-collega Steve Lukather met z'n solo band acte de presence geeft op Bospop. „Kijk. dat is nou leuk. De drukbezochte Ninja-training in Oegstgeest foto dick hogewoning eens voorbij willen gaan. De wortels van deze Japanse krijgs kunst liggen in de ruige, ontoeganke lijke bergen van centraal Honshu, het grootste eiland van Japan. Daar leef den, meer dan duizend jaar geleden, monniken vreedzaam en in eenheid met de natuur. Doordat zij echter voortdurend lastiggevallen werden door de Japanse landheren en hun sa- moeria leerden ze zich al snel verde digen. Daarbij kwam de kennis van de Chinese krijgers, filosofen en militaire strategen, die na de val van de Tang dynastie waren ondergedoken in de Japanse bergen, goed van pas. Een ge heime en unieke vechtkunst was het resultaat. De heimelijke aanval was hun specia liteit. De ninjaclans, waarvan er op het hoogtepunt zo'n zeventig tot tach tig actief waren, moesten ook wel, want in aantal werden ze altijd door de samoerai overtroffen. Hun ge vechtskunst werd dan ook bekend on der de naam 'ninjitsu'. wat 'de kunst van het kruipen en sluipen' betekent. Dit maakte de ninja's tot ideale sluip moordenaars, hun diensten werden zeer gewild. Opdrachtgevers benaderden voor dit soort klusjes altijd het clanhoofd, de 'jonin', die beslissingen nam over de strategische koers van de familie. De 'jonin' delegeerde de opdrachten ver volgens aan een tussenpersoon, een zogenaamde 'chunin', die daarbij een geschikte ninja, een 'genin' zocht. „Zo "werd voorkomen dat een gevangen genomen 'genin' zou doorslaan en daarmee de hele familie zou verra den", verklaart Brussee. Meestal echter kwamen de ninja's op vreedzame en eerlijke wijze aan de kost als boeren of handelslieden. Voor de buitenwereld hielden ze hun ge vechtstechnieken verborgen. Brussee: „Het waren meesters in het veinzen." Op het moment dat het lot van de fa milie op het spel stond, veranderde de sikkel of stok, waarmee ze een on schuldig karweitje klaarden, echter in een dodelijk wapen. En hoewel de hoogtijdagen van de ninja-clans allang voorbij zijn, loopt er in Japan nog steeds een handjevol afstammelingen rond die de gehei men van deze roemruchte families met zich meedragen. In Nederland wordt de Japanse traditie voortgezet door de in Oegstgeest gevestigde Iga Wprrior Ninja-school. Meer informa tie is te vinden op internet 'www.tip.nl/users/the.iga.warrior'. Telefonisch is de sportschool bereik baar op nummer 071 - 519 05 45. ROPY VAN DER POLS Een slimme meid is op haar toekomst voorbereid. De slogan is van nu, de gedachte bestaat al veel langer. Waar tegenwoor dig snelle spreuken het werk moeten doen, klonk deze bood schap in het Amerika van de vorige eeuw in populaire ro mans, geschreven voor en door vrouwen. Enkele van de best verkopende boeken van die tijd werden geschreven door Au gusta Jane Evans (1835-1909). Met haar sterke en onafhanke lijke hoofdpersonen wist ze ge neraties lezeressen te inspire ren. „Van alle schrijfsters van die tijd drukte Evans zich het sterkst uit. Behalve vermaak, droegen haar boeken ook een boodschap uit", vertelt Anne Sophie Riepma, die onlangs aan de Leidse universiteit pro moveerde op een onderzoek naar deze Amerikaanse schrijf ster. „Ze hield haar lezeressen voor dat ze ook in een tijd van weinig mogelijkheden voor vrouwen onafhankelijk konden worden." Geen overbodige luxe in een periode waarin een fortuin net zo snel verloren ging als ver diend werd. „Evans benadrukte in haar boeken het belang van een opleiding voor vrouwen", legt Riepma uit. „Dat was niet alleen goed voor hun karakter vorming, maar stelde ze ook in staat om geld te verdienen." Voornamelijk als onderwijzeres, want veel andere beroepsmo gelijkheden waren er niet voor vrouwen. Zeker niet in het con servatieve Zuiden van Amerika, waar Evans vandaan kwam. Terwijl de mannen buitenshuis hun zaken deden, zwaaiden de vrouwen als een soort mana gers de scepter over de huis houding van de plantages. Evans wist waar ze over schreef. Ook zij had haar eigen opleiding ter hand genomen door van jongs af aan in de bi bliotheek te zitten lezen. Op haar negentiende begon ze met schrijven en haar tweede ro man. gepubliceerd op haar 24ste, werd prompt een bestsel ler. En dat kwam niet ongele gen, want ook haar vader had zijn aanzienlijke kapitaal door zakelijke tegenslagen in korte tijd zien verdwijnen. „Met de verkoop van haar boeken voor zag Evans haar familie van een aardig inkomen. Zo zeer zelfs dat ze een mooi huis konden kopen." Ook de twee boeken die volgden vonden gretig af trek. Haar meest succesvolle boek was St. Elmo', dat gepubliceerd werd in 1866. Vier maanden na het verschijnen waren er al vier miljoen exemplaren van het boek verkocht. Vijf drukpersen, die 24 uur per dag draaiden, waren niet voldoende om aan de inmense vraag te voldoen. Daarmee was het boek een van de grootste Amerikaanse suc cessen van de negentiende eeuw. Evans trouwde op 33-jarige leeftijd met een oudere planta- gebezitter. „Toen is ze een tijdje gestopt met schrijven", vertelt Riepma. „Uit eigen vrije wil, hoor. Ze vond dat de huishou delijke taken op de eerste plaats kwamen." Want daarover werd in die dagen niet licht gedacht. Het huwelijk was de bestem ming van de vrouw. Als moeder was ze verantwoordelijk voor de opvoeding van toekomstig voorname Amerikanen, zoals staatslieden. Riepma: „Vrou wen werden ontzettend op een voetstuk geplaatst." Naarmate de negentiende eeuw op zijn einde liep, ver dween de belangstelling voor deze boeken voor en door vrou wen. „De tijden waren veran derd en daarmee de mentali teit", vertelt Riepma. „Er was niet langer behoefte aan." Ook Augusta Jane Evans raakte be gin twintigste eeuw snel in de vergetelheid. Haar naam ver dween uit de literatuurgeschie denissen. Tot er in de jaren ze ventig plotseling weer belang stelling ontstond voor boeken geschreven door minderheden en door vrouwen. drocc ón/ZJL Goblet jonge graanjenever Een zachte en zuivere jenever, gedestilleerd uit de beste granen. oft /za feJeJejUL thrk oc ode szo HkA Gitaarvirtuoos Joe Satriani speelt het komende weekeinde op Bospop. foto gpd Steve is al jaren een vriend van me. Aangezien ik al een aantal maanden op tournee ben, zie ik dus weinig bekenden. Ik kijk er naar uit hem weer eens te ont moeten." De huidige toer van Joe Satri ani is behoorlijk intensief. Zes of zeven dagen achter elkaar spelen is geen uitzondering. Bovendien speelt hij normaal gesproken shows van zo'n drie uur. Dat is niet mis. „Dat klopt", grijnst de als altijd vriendelijke en bescheiden Amerikaan. „Maar live spelen is het leukste wat er is en het kost dus weinig moeite. Het is iedere keer weer mooi om creatief en inventief te zijn op het podium. Onze optredens zijn nooit hele maal hetzelfde. Het is simpel weg telkens weer een feest om met zulke fantastische muzi kanten samen te spelen." Joe Satriani: 9/7 Bospop Weert. Met verder onder meer Dream Theater, Steve Luka ther, De Dijk en Rowwen Hèze Museum De Stadshof in Zwolle gaat dicht. Dat heeft het gemeentebestuur van Zwolle gisteren bevestigd. De discussie over het voort bestaan van het museum voor 'naïeve en outsider kunst' laaide op toen het eerder dit jaar in opspraak raakte wegens fraude met museumjaarkaarten. Hier mee werden de bezoekers aantallen kunstmatig opge schroefd. De Stadshof haalde zelf aangekochte museumjaar kaarten door de scanner. Zo zijn vanaf 1995 in totaal 34.000 'spookbezoekers' ge registreerd en is onterecht 100.000 gulden subsidie op gestreken. Nadat de direc teur en een manager van het museum in april een schik king betaalden van in totaal 12.500 gulden, heeft het Openbaar Ministerie in Zwolle afgezien van strafver volging. Volgens wethouder Be rends was de fraude aanlei ding het Zwolse museumbe leid tegen het licht te hou den. De conclusie van een onderzoek naar dit beleid luidde dat het behoud van De Stadshof jaarlijks ruim 1 miljoen gulden kost. „De Stadshof is een pareltje, maar de prijs om de parel door te laten groeien, wordt te groot", aldus de wethou der van cultuur en financiën. Het museum moet binnen twee jaar de deuren sluiten. Wat er met de collectie ge beurt, is nog niet bekend. De provincie Overijssel en de gemeente gaan onderzoeken of het mogelijk is in het pand een provinciaal museum voor moderne kunst te vesti gen. Het museum moet on derdak bieden aan de beken de kunstcollecties Hannema en Citroen, die in het bezit zijn van de provincie.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17