<4.99 0.99 Winkeliers dreigen met schadeclaims MEENEEMPRIJS SUPER DE BOER CDA: Kerkstraat-trein dendert veel te hard door Omwonenden 'Ter Duin' iverwegen planschade-eis Duin Bollenstreek Meisjes voor meisjes Valken mag uitbreiden Bouwplan Kerkstraat krijgt fiat 'We bouwen niet op een weiland' /OENSDAG 5 JULI 2000 ■Open dagen Lissese heemtuin ^.isse Liefhebbers van inheemse planten kunnen drie zaterda- igen in juli en augustus hun hart ophalen in de Lissese heem- ]tuin. Tussen twee en vier uur 's middags worden in de tuin 'rondleidingen gehouden. Maar wie liever op eigen houtje een ^wandeling door de tuin aan de le Poellaan maakt, heeft daartoe ^ook alle gelegenheid. De Lissese Heemtuin is open op de zater dagen 15 juli, 24 juli en 19 augustus. Op de laatste twee zaterda gen zijn imkers aanwezig om iets te vertellen over de honingbij- tn. In augustus kunnen bezoekers ook zelf verse honing uit de aten slingeren en in potjes tappen. jassenheim: twee miljoen over sassenheim Opnieuw houdt de gemeente Sassenheim een flinke smak geld over: 2,2 miljoen gulden, over het jaar 1999. Het jaar daarvoor bedroeg het overschot 1,8 miljoen. Verschil is wel dat het overschot deze keer gepland was. In de begroting was zelfs rekening gehouden met een overschot van ruim drie miljoen. Dat de gemeente aan hét eind van 1999 minder overhield dan gepland, komt onder meer door SDB-tekorten en uitgaven in verband met de Wet Voorzieningen Gehandicapten. Garage open tijdens toeristenmarkt katwuk De parkeergarage aan de Tramstraat in Katwijk blijft tijdens de toeristenmarkt op dinsdag tot 22.00 uur geopend. De oeristenmarkt wordt dit jaar gehouden op de dinsdagen van 4 :ot en met 22 augustus. 'olitiek gecharmeerd van appartementenplan aruke den hollander )e politieke fracties van Noord rijk zijn gecharmeerd van een lan voor de bouw van 32 ap- artementen aan de Huis ter tuinstraat. De appartementen omen op de plek van autobe- rijf Ter Duin. Omwonenden leken gisteren echter minder e' lij met het ontwerp. Zij kon- igden tijdens de bespreking ^an het plan in de adviescom- lissie voor ruimtelijke orde- c ing aan planschade te zullen afisen. Het is de bedoeling dat de ga- age-activiteiten van Ter Duin rorden verplaatst naar bedrij- enpark 's Gravendijck. Dat P oemde raadslid Heus van lloordwijks Belang al een posi- 'P ef element op zich. Hazenoot an Verenigd Noordwijk en Van ijnberk van De Combinatie j11 -VC1A/GL/D66) keken nog even ■rug op een eerder plan, dat lestijds als 'te massaal' door de ommissieleden was afgescho- :n. „Dat was een soort bunker. Vat we nu op de tekeningen ien, ziet er veel vriendelijker it", merkte Van Rijnberk op. )ok op de eerste schetsen van iet nieuwe plan waren volgens lazenoot nog wat aanmerkin- en gemaakt. Hij zwaaide de ar- hitect alle lof toe voor zijn ge- 'e inspanningen om tege- loet te komen aan de wensen an de commissie. „Het is een nooi plan geworden, waar wij olledig achter kunnen staan", ldus Hazenoot. En dat vonden de overige Commissieleden ook. Al was er lij iedereen bezorgdheid over le problemen die een aantal imwonenden kennelijk met de ;omst van het appartementen gebouw heeft. Terwijl in het collegevoorstel juist melding was gemaakt van het tegen overgestelde. Noordwijker en 'buur' van Ter Duin Verhoeven zei giste ren in een eerste gespreksronde wel geïnformeerd te zijn over een voorlopig plan, maar dat de eigenaar van de garage zich niet aan zijn belofte had gehouden om ook het definitieve ontwerp aan de bewoners voor te leg gen. „Hoe zit het met de hoog te- en de breedtematen? Daar van weten wij nog helemaal niets. Op basis van het eerste voorstel, zoals dat aan ons is gepresenteerd in april, zien wij ons in elk geval genoodzaakt een schadeclaim bij de ge meente in te dienen", aldus de woordvoerder van de omwo nenden. Volgens Verhoeven be tekent de komst van de appar tementen dat de huidige bewo ners van onder andere de ach ter het garagebedrijf gelegen Pieternelweg in de knel komen. „Zoals we nu wonen, wonen we allemaal heel plezierig. Maar straks, als er zo'n groot gebouw komt, wordt het een heel ande re wijk." Van Bockhove van De Noord wijker drong er bij wethouder Tummers op aan om het plan er niet 'zo maar door te' dou wen'. „U mag wel doorgaan van ons, maar zorg dat er een gesprek komt tussen de bewo ners, de architect en de garage -eigenaar. Misschien zijn ze e wel zo uit met z'n allen." Turn mers was daar gaarne toe be reid. Hij wees er verder op dat er nog alle kans is voor de om wonenden om tijdens de ver gunningsprocedure bezwaa *aan te tekenen. „Uiteraard wor den die bezwaren dan zorgvul dig gewogen en beoordeeld." Piel de Sapo meloen klasse I per stuk 3.99 2e meloen gratis Heerlijke zoete Spaanse meloen. Vol en sappig van smaak. S«|W Petits Pains zak 8 stuks Maftre Paul appeltaart doos 750g. Bospeen klasse I per bos Aanbiedingen zi|n geldig t/m 8 juli 2000 Meisjes zetten zich in voor meisjes. Deze twaalf meisjes van groep 7 van de r.k. basisschool De Overplaats in Sassenheim tonen hun tekening. Ze worden opgestuurd en dingen mee voor plaatsing op een kalen der. Met de opbrengst van de ka lender worden meisjes die het zogeheten Rett-syndroom heb ben, geholpen. Deze vrij zeldza me spierverlammende ziekte komt uitsluitend bij meisjes voor. In Nederland krijgen ongeveer tien meisjes per jaar de ziekte, die zich eerst in het tweede le vensjaar openbaart. Waarom de Sassenheimse meisjes meedoen, weten ze precies. Patricia hoopt bijvoorbeeld dat de Rett-meisjes een leukere rolstoel kunnen krij gen. En als haar tekening - een paddestoel - op de kalender ver schijnt, verheugt ze zich op de glimmende afbeelding in de ka lender. Mirella heeft bliksemflit sen getekend. Zij vindt het heel normaal om te helpen, ledereen die behoeftig is, moet je hulp ge ven, vindt ze. Orselle is nog niet helemaal klaar met haar teke ning. Ze heeft het de afgelopen tijd 'een beetje druk' gehad, maar probeert deze week haar inzending alsnog af te maken. Ze verbaast zich erover dat het alleen meisjes zijn die de ziekte krijgen. „Een beetje raar, hè." Voor Gawy die 'lege aders' op het witte papier heeft afgebeeld, is het allemaal zo duidelijk als wat. Helpen moet, punt uit. Femke heeft een iets ingewikkelder verhaal. Het bed op haar papier refereert naar het Rett-syndroom, vertelt ze. „In bed droom je en droom rijmt op syndroom en misschien is het voor die meisjes wel een droom om weer te mogen lopen." foto dickhogewoning valkenburg De gemeente Valkenburg wil een kwart miljoen gulden uittrekken voor een boven verdieping op het clubge bouw van de voetbalvereni ging Valken '68. De club krijgt daardoor ruimte voor een nieuwe be stuurskamer en een bespree- kruimte. Ook de kantine wordt uitgebreid en er komt een extra commissiekamer. De totale kosten van de uit breiding komen daardoor op 750.000 gulden. Valken organiseert diverse acties om zelf ook geld voor de nieuwbouw bij elkaar te krijgen. Bestuurslid R. de Winter verwacht dat de eerste paal voor de nieuwbouw in maart 2001 geslagen wordt. Een kleine tegenvaller voor het bestuur is dat het dak niet schuin mag worden ge bouwd van de Welstands commissie. De bouwcom missie vond dat eigenlijk noodzakelijk in verband met de ballen die op het dak rol len. Bezoekers blijven weg vanwege slechte toegankelijkheid Katwijks centrum Winkeliers zijn de overlast van de werkzaamheden en de slechte toegankelijkheid van het Katwijkse centrum spuugzat en nemen een advocaat in de arm. De onder nemers overwegen serieus schadeclaims wegens inkom stenderving in te dienen. nen tegen de gemeente Amster dam over de vertraging van de herinrichting van het winkel centrum in Overtoom. De Kamer van Koophandel voor Rijnland schaart zich ach ter de kritiek van de Katwijkse winkeliers: „Het mag niet zo zijn dat winkeliers het loodje leggen door vertraging bij een verbouwing. Daarom is dat proefproces uitgelokt", zegt J. Lolkema van de Kamer van Koophandel. Sprengers: „We volgen dat proces met argusogen. Loopt dat gunstig af voor de winke liers, dan gaan de Katwijkse winkeliers schadeclaims indie nen. Want de verbittering on der de winkeliers is groot." „De situatie is heel erg nijpend", onderstreept Bartelings de woorden van collega Sprengers. Oorspronkelijk zou de ople vering van het centrum vorig jaar okotber plaats vinden. De officiële opening is nu voorzien voor komend september. Maar volgens Sprengers moet die da tum nu al weer met een korrel tje zout worden genomen. „Ik katwuk rob onderwater Volgens M. Bartelings van de winkeliersvereniging PAC wordt de gemeente of projectontwik kelaar Foruminvest uit Naarden verantwoordelijk gesteld voor de tegenvallende inkomsten. Bovendien nemen de bouwers het volgens Bartelings niet zo nauw met de veiligheidsvoor schriften en moet het winkelen de publiek zich soms tussen de hekken 'wurmen'. Het publiek blijft door de werkzaamheden massaal weg, waardoor onder- nemefs in financiële proble men zijn gekomen. Eén winkelier, Disko '78 in de Noordzeepromenade, heeft vanwege de noodsituatie per 1 juli zijn deuren gesloten. F. Sprengers, ook lid van de win keliersvereniging, zegt dat meerdere ondernemers het moeilijk hebben vanwege de opgelopen vertraging. Spren gers wacht met spanning de uitkomst af van een proefpro ces dat de Kamer van Koophan del en het Midden- en Klein Be drijf (MKB) hebben aangespan- heb alweer een brief gehad van de gemeente dat er gelijk na de oplevering wordt begonnen met de aanleg van het stedelijk tapijt. Als dat klaar is zitten we alweer in oktober. Dat is pre cies een jaar te laat." Om aan de deadline van sep tember te voldoen, hebben de bouwers de laatste weken 'vol gas' gegeven. Dat heeft tot ge volg dat er in en rond het ge bied van de Badstraat veel bouwactiviteiten zijn. Te veel naar de zin van de winkeliers. De Noordzeepro menade is slecht bereikbaar en kan daarom nauwelijks klanten naar binnen trekken. De winke liersvereniging benadrukt niet tegen het bouwen in het cen trum te zijn. Bartelings: „Maar het bouwen mag niet ten koste gaan van de bereikbaarheid. Er zijn ingangen naar winkels on bereikbaar geweest. En als ze al bereikbaar zijn, dan rijden er shovels en vrachtwagens." Volgens de winkeliers zijn de bouwactiviteiten slecht ge pland. Bartelings:„Niet alle neuzen staan in dezelfde rich ting bij de bouwers. Dat komt omdat er een tweede aannemer is bijgehaald om de deadline van september te kunnen ha len. Er is tussen de aannemers nauwelijks overleg over de acti viteiten. Kranen worden overal neergezet zonder dat men zich om de hulp ingeroepen van de van de gemeente is de bereik- bekommert om het winkelende wethouders Berkheij en Van baarheid wat beter worden, al publiek. De bouwers lappen de Paridon, die tijdens een rond- is de situatie volgens Sprengers veiligheidsregels aan hun leiding constateerden dat het nog verre van ideaal. „Er staat laars." met de bereikbaarheid slecht momenteel weer een kraan De winkeliers hebben daar- was gesteld. Door tussenkomst voor mijn deur." maruke den hollander CDA-raadslid V. Salman is bang voor een Kerkstraat-debacle. Al langer zijn er renovatieplannen voor het belangrijkste winkelge bied van Noordwijk Binnen. Naar aanleiding van een voort gangsrapportage door project voorzitter Van Riezen van het gelijknamige projectbureau waarschuwde hij er gisteren voor dat de plannen die voor de straat en omgeving worden be dacht wel moeten passen bin nen het bestemmingsplan en zeker niet te grootschalig mo gen worden. Salman was wel blij met de vaart waarmee Van Riezen de zaak aanpakt. Maar het mag allemaal ook weer niet te snel gaan, vond hij. „De trein rijdt, dat is heel mooi. Ik heb wel het gevoel dat hij wat al te hard doordendert." Salman - en ook Van der Vlugt van de WD - had er moeite mee dat er wel the mabijeenkomsten waren be legd voor belanghebbenden, maar dat de politiek daarbij buitenspel was gehouden en niet was geïnformeerd. waren beiden ook over de ge luiden van belanghebbenden, zoals de bewonersvereniging De Oude Dorpskern, dat de plannen te grootschalig zouden zijn en te veel verkeer naar het oude centrum zouden lokken. De presentatie van Van Rie zen had bij Salman in elk geval niet het gevoel achtergelaten er gerust op te kunnen zijn dat het allemaal wel goed komt. Plan nen voor ondergronds parkeren waar een prijskaartje aan hangt van een slordige 26 of 27 mil joen zijn volgens Salman bij voorbaat tot mislukken ge doemd. De CDA'er wees op ge flopte parkeerkelders in omrin gende dorpen als Katwijk en Wassenaar. „Prachtige oplos singen voor grote steden, die kelders. Maar hier, in een dorp, ligt het toch wat anders. Men sen zijn er niet in te krijgen. De voorbeelden zijn er. De Vomar- -garage wordt lang niet opti maal gebruikt. Om over die tweede garage bij Casino maar te zwijgen. Die is dicht." Salman zei bang te zijn voor een Kerkstraat-debacle. „Straks hebben we twee ton uitgegeven en ligt er een prachtig boekwerk op tafel met plannen waar we helemaal niks mee kunnen." Van Rijnberk van PvdA/GL/D66 en Van Bockho ve van De Noordwijker begre pen de angst van Salman niet zo en zagen het ook niet zo somber in. Zij vonden juist dat Van Riezen met zijn aanpak op de goede weg is en ruimte moet hebben om het in gang gezette proces af te maken. Van Riezen zelf wees er ook op dat er nog helemaal geen sprake is van vast omlijnde plannen. „Door de bijeenkomsten met de be langhebbenden worden wij als projectgroep gevoed met idee- en. Daarmee proberen we plan nen te ontwikkelen die zoveel mogelijk aansluiten bij wat men graag wil en wat nodig en mo gelijk is, binnen de lijnen van de bestuursopdracht." Wethouder Tummers vond het een goed idee van Salman om een informatiebijeenkomst te organiseren, waarop de ge meenteraad door Van Riezen wat uitgebreider ingelicht kan worden over het verloop van de Kerkstraat-ontwikkelingen. Die bijeenkomst zal in september plaatsvinden. ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE maruke den hollander De adviescommissie voor ruimtelijke ordening had gisteren in grote meerderheid weinig proble men met een plan van projectontwikkelaar Wild schut uit Zoetermeer voor de bouw van een res taurant en zes bovenwoningen in de Kerkstraat. Het horecagedeelte is bestemd voor een Chi nees restaurant, dat momenteel aan de overzijde van dezelfde straat is gevestigd. De Chinees heeft na de verhuizing honderd vierkante meter aan vloeroppervlakte meer ter beschikking. Van Duin (RPF/GPV) was als enige niet positief over het ontwerp, dat hij 'een blokkendoos' noemde en 'architectonisch niet verantwoord'. CDA'er Salman vond het wel modern, maar zei van kenners te hebben gehoord dat er toch wat klassieke elementen in zitten, waardoor het ge bouw volgens hem wel past in de oude dorps kern. Wat wel bevreemding wekte bij Salman, net als bij Van der Vlugt (WD) was dat het college van B en W een afhaalloket ten behoeve van het restaurant niet ziet zitten. Zo'n loket, zeker als het aan de achterzijde waar de parkeerplaats ligt, kan juist een aanwinst zijn, vonden zij. De afha lers hoeven dan de winkelstraat zelf niet in. Bo vendien bevordert het de sociale controle op het parkeerterrein, waren de argumenten van Sal man om het juist wel toe te staan. En daar wist wethouder Tummers niets meer tegen in tebrengen. „Als u er niet zwaar aan tilt dat er zo n loket komt, wie ben ik dan om dat wel te doen", ging hij zonder slag of stoot overstag. katwuk rob onderwater Projectontwikkelaar Foruminvest uit Naarden heeft begrip voor de heersende onvrede bij de Katwijkse winkeliers. Als het bedrijf schade claims wegens inkomstenderving krijgt toege stuurd, vindt directeur M. Riaskoff dat 'jam mer'. „Maar als de winkeliers er menen recht op te hebben, moeten ze een schadeclaim in dienen." De bouw in het Katwijkse centrum is volgens hem complex. Riaskoff: „We bouwen nu een maal niet op een weiland, het gebied is zeer be- winkeld. Dan kan het gebeuren dat er een kraan voor de deur van een winkelier komt te staan. En dan begrijp ik dat de winkelier dat niet leuk vindt, maar wat moeten we anders? Het is een kwestie van roeien met riemen die we hebben. Alleen op deze manier krijgt Katwijk een mooi centrum. En dat kost pijn." Riaskoff bestrijdt dat de aannemers het niet zou nauw nemen met de veiligheidsvoorschrif ten. Wel bevestigt hij dat er veel bouwactivitei ten zijn. „Er wordt tegelijk gebouwd aan wonin gen en aan winkels. Dat is een heel karwei. Maar september wordt hoe dan ook gehaald." Ook de gemeente Katwijk, de opdrachtgever voor de grootscheepse aanpak van het centrum, is op de hoogte van de onrust onder de winke liers in het centrum. Daar waar het kan, wordt gewerkt aan het stedelijk tapijt. „Maar op plek ken waar nog gebouwd wordt, daar kunnen we nog niets doen. Daar moeten we wachten op de aannemer", aldus loco-burgemeester Van der Plas. Eventele schadeclaims stuurt de gemeente door naar projectontwikkelaar Foruminvest. „Omdat die verantwoordelijk is voor de bouw", aldus Van der Plas. 5 Leidsch Dagblad ANNO 1900 Donderdag 5 Juli HAZERSWOUDE - Gisteravond had in de groote zaal yan den heer C. L. Boers de aangekondigde vergade ring plaats ter bespreking van de al of niet wensche- lijkheid van een feestviering op 31 Aug. a.s. Met al- gemeene stemmen werd besloten, op dien dag we der, evenals het vorige jaar, op gepaste en vroolijke wijze uiting te geven aan zijn liefde voor Koningin en Vaderland. Staande deze vergadering werd een 'Wilhelmina- vereeniging' opgericht, waarvan ieder lid kan worden tegen een jaarlijksche contributie van minstens 0.25. Onmiddellijk werd door de aanwezigen ge- teekend tot een bedrag van 21.40. De commissie leden zullen, mits de goedkeuring van B. en Ws. op de voorgenomen feestviering verkregen wordt, twee aan twee de gemeente doorgaan, om lijsten ter in- teekening aan te bieden. Aan de voorwaarden van deelneming, door de 'Hazerswoudsche Wielerclub' gesteld, zal, bij genoegzame offervaardigheid der burgerij, worden voldaan. ANNO 1975 Zaterdag 5 juli LEIDEN - Voor de schaatsenthousiasten uit Leiden en omgeving zal volgend jaar oktober (1976) het rei zen en trekken van de ene ijsbaan naar de andere tot het verleden behoren. Dan namelijk hoopt Ton Men ken (34) zijn Leidse kunstijsbaan aan de Vondellaan (of als het zwembad toch door mocht gaan op een andere plaats in Leiden) te hebben verwezenlijkt. Een kunstijsbaan die vooral gericht zal zijn op het recreatieschaatsen waarvoor in deze omgeving zeker belangstelling bestaat, als men nagaat dat binnen een straal van 15 km zeker 325.00 schaatsers te vinden zijn. RIJNSBURG - Ter gelegenheid van de onthulling van het monument ter nagedachtenis aan de herbe graving van de graven en gravinnen van het Holland se Huis, heeft koningin Juliana vrijdagmiddag een bezoek aan Rijnsburg gebracht. Voor het bezoek was een grote publieke belangstelling. De bekendste graaf die in Rijnsburg een waardiger begraafplaats heeft gekregen is Floris de Vijfde. De skeletten van de graven en gravinnen zijn tussen de historische Hervormde Kerk van Rijnsburg en het nieuw gebouwde raadhuis opnieuw ter aarde be steld. De Hollandse graven waren tot voor kort inge metseld onder het raadhuis van Rijnsburg. Voorafgaand aan de onthulling van het monument was een bijeenkomst in de Nederlandse Hervormde Kerk, waar prof. dr. W. Glasbergen een uiteenzetting gaf over de geschiedenis van het oude Rijnsburg, van het bedehuis, dat de oudste protestantse kerk van ons land is en van de Hollandse graven. Wim Leeuwenburg (12) en Rudie van Klaveren (13) trokken voor de aanwezigen het doek weg dat een latijnse tekst op de tombe bedekte. In de hal van het raadhuis bekeken de koningin en haar gezelschap een kleine tentoonstelling over het bijna duizendjarige Rijnsburg. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart wit) op te sturen naar het leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB lalden of door contante betaling aan de bolle van het leidseb Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15