Geloof Samenleving Kerk Libanon helpt bewoners in vroegere veiligheidszone Bisschoppen en FNV praten wee; Kinderen van één Vader ONBEZORGD OP VAKANTIE? WOENSDAG 5 JULI 2000 VANDAAG Vandaag 91 jaar geleden, op 5 juli 1909 werden drie trappistenkloosters per decreet vanuit Ro me gesloten. Het ging om abdijen in Tilburg, Zundert en Charneux. De circa zeventig paters en broeders in Tilburg wisten op de dag dat de kloosters ontruimd moesten worden nog niets van de decreten. In allerijl moesten zij zich naar hun nieuwe verblijfplaats, een klooster in Westmalle, begeven. Op de 5de juli in het ja.ar 1539 overleed te Cremona in Ita lië de stichter van de orde van reguliere kerken van Sint Paulus, Antonius Zaccaria. De ordeleden staan ook be kend als de Barnabieten, naar de Barnabaskerk in Milaan waar Zaccaria vaak met zijn volgelingen bijeenkwam. Stichter en orde hebben een bijzondere 'godsvrucht' tot het Heilig Sacrament, de omzetting van brood en wijn in het Lichaam en Bloed van Jezus. Kardinaal ontslaat pastoor Denekamp denekamp Aartbisschop kardinaal A.J. Simonis heeft besloten het pastoraat van pastoor G.H.B. Bruggink in het Overijsselse Denekamp te beëindigen. Hij was pastor in de Mariaparochie in Béuningen, de St. Nicolaasparochie in Denekamp, de Plechel- musparochie in De Lutte en de St. Josephparochie in Noord Deurningen. Een deel van de parochianen verwijt Bruggink te conservatief te zijn. Het Denekampse kerkbestuur trad vanwege de houding van de zieleherder af. In de St. Nicolaasparochie overheerst een gevoel van opluchting. In Noord Deurningen is men juist boos. Ex-kerkbestuurslid R. Borgerink van de Nico laasparochie: „Het is triest dat het anderhalfjaar heeft moeten duren voordat het aartsbisdom tot inkeer kwam. De benoeming had nooit mogen plaatsvinden." Elke dag bloemen en Koran-verzen r-'~- ■i v-T i' .X -fc—figt'mK' t. -V "«fATf - amsterdam anp De rooms-katholieke bisschop penconferentie in Libanon wil het leed verzachten van de be woners van de door Israël ver laten veiligheidszone in het zui den van het land. Dit meldt het Libanese dagblad The Daily Star. Een speciaal daartoe ingestel de commissie zal zich op rege ringsniveau inzetten voor een eerlijke rechtspraak en voor goede gevangenisomstandighe den. Dat geldt vooral voor le den van het voormalige Zuid- Libanese Leger (SLA) die zich zelf hebben aangegeven. Daarnaast wil het comité werk of financiële compensatie vinden voor gezinnen die geen inkomsten meer hebben, door dat de grens met Israël is geslo ten. Veel Zuid-Libanezen had den voor de terugtrekking eind mei een vaste baan in Israël. Volgens de Libanese bis schoppen is de staat verant woordelijk voor het lot van de ruim 1.500 SLA'ers die momen teel terechtstaan. Met de belof te van werk en veiligheid hopen de bisschoppen de 7.000 naar Israël gevluchte Zuid-Libane zen aan te moedigen naar hun vaderland terug te keren. Het Zuid-Libanese leger, dat voornamelijk uit christenen, Druzen en Shi'iten bestond, voerde namens Israël het be wind in de veiligheidszone. De rooms-katholieke bisschop penconferentie en het FNV hebben gisteren na tien jaar weer een officiële ontmoeting gehad. Daarbij werd afgesprok- ken dat beide instanties regel matig met elkaar zullen praten over maatschappelijke onder werpen en over waarden en normen. Directe aanleiding voor het gesprek, dat in Amsterdam plaatsvond, was de nieuwe grondslag van de FNV uit 1997. De bisschoppen hadden toen niet gereageerd op het verzoek hun mening daarover te geven. Bij de FNV speelde een rol dat de federatie is voortgekomen uit het NKV, waarmee de bis schoppen indertijd veel contact hadden, en het NW. FNV en bisschoppen ontdek ten in het gesprek dat er veel overeenkomsten bestaan in de grondslagen van het rooms-ka tholieke sociale denken en dat van de FNV. Wel is de vakbewe ging meer gericht op de praktijk en de Rooms-Katholieke Kerk meer op visies en waarden. Op sociaal-economisch gebied vin den beide partijen zich onder meer in acties tegen de armoe de en de 24-uurseconomie. Overigens ontmoeten FN|er bisschoppen elkaar al vele *e in de tweejaarlijkse confG ties van FNV, CNV, Hum tisch Verbond en Raad van ken. Daaruit ontstond in het platform armoedebi t ding, dat dit najaar een inv risatie publiceert van vijf armoedebestrijding in N land. Namens de R.K. Kerk v aanwezig de bisschoppen Luyn, Hurkmans, Eijk ei Kok en namens het FNV d stuurders De Waal, Roozeqiz: en Jongerius. aswan Sjeik Saïd Ahmed Ibrahim brengt zijn dagelijkse bezoek aan het Aga Khanmausoleum in de Egyptische stad Aswan. Hij brengt elke dag bloemen en reciteert enkele verzen uit de Ko ran, het heilige boek van de islam. Hij doet dit al sinds 1963, toen de weduwe van de spirituele ismaïlitische leider Aga Khan III, Begum Om Habibeh, hem vroeg hier een gewoonte van te maken. De weduwe stierf afgelopen zaterdag op 94-jarige leef tijd in het Franse plaatsje La Cannet. De Ismaïlitische Moslim Gemeenschap of Zeveners is een van de vijf islam-bewegingen in de wereld en telt naar schatting 15 miljoen volgelingen. Men gelooft dat er zeven wettige imams of geestelijke leiders zijn en dat de zevende Ismail ibn Dja'far, die in 765 AD stierf aan het einde der tijden 'in heerlijkheid' zal wederkeren. FOTO AP AMR NABIL BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt: voor Valkenburg a/d Rijn E. Kolkertte Hendrik-ldo- Ambacht. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen: naar Amersfoort- Oost A.O. Reitsema te Bunscho ten-West. Bedankt: voor Dordrecht, Hoog kerk en Meppel H. van den Berg te Dalfsen; voor Hattem en Zuid laren, H.J. Messelink te Barne- veld. Beroepbaar gesteld: J.H. Soe penberg, Pinksterbloem 1, 8265 LE Kampen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Aangenomen: naar Nieuw-Beijer- land kand. D. de Wit te Benne- kom, die bedankte voor 's Gra- venzande, Hoofddorp, Ridder kerk-Slikkerveer, Scheveningen, Boskoop, Enkhuizen, Haarlem, Leerdam, Nieuwdorp, Nieuwer- kerk, Oostkapelle, Oud-Beijer- land, Ouddorp. Puttershoek, Scherpenisse, Westzaan, Woer den, Brakel, Capelle a/d Ijssel, Emmeloord, Den-Haag-C.,Hoog- vliet/Spijkenisse, Krabbendijke, Kruiningen, Melissant, Meeu wen, Poortvliet, Rotterdam- Alexanderpolder, Rotterdam-C., Rotterdam-Z., Westkapelle, Bors- sele, Drachten, Elspeet, Hooge- veen, Houten, Kapelle-Biezelin- ge, Klaaswaal, Leiderdorp, Melis- kerke, Oosterland, Poortugaal, Rilland-Bath, Wolphaartsdijk, Zoetermeer, De Valk-Wekerom, Hilversum. Rotterdam-IJssel- monde en Zwolle. GEREFORMEERDE GEMEENTEN IN NEDERLAND Bedankt: voor Rhenen J. Roos te Opheusden. Dabarweek in Leidse kerken vol activiteiten leiden afke van der toolen De Marekerk en de Opstan- dingskerk organiseren van 10 tot en met 16 juli de Leidse Da barweek, vol activiteiten voor volwassenen en kinderen. Voor kinderen is er elke ochtend club voor kinderen tussen 6 en 12 jaar, met een spannend bijbel verhaal en gelegenheid om te knutselen. De kinderclub is tussen half elf en twaalf uur in buurthuis De Kooi, behalve op woensdag. Dan is er club tussen tien en één uur in de Opstandingskerk. Tieners zijn elke middag van vier tot half zes welkom in het Huigpark voor sport en spel. Voorts is er in de Dabarweek zowel een vrouwen- als een mannenochtend in de Opstan dingskerk. De vrouwenochtend is op woensdag 12 juli van tien tot één, er is koffie, lunch en kin deropvang, en een spreekbeurt van Marianne Schaap over het thema: Waar kan ik mezelf zijn. De mannenochtend is op 15 juli en begint om half negen met een ontbijt. Herman Sel derhuis spreekt er over het the ma 'Binnenstebuiten'. Op zondag 16 juli is er een af sluitende kerkdienst in de Op standingskerk. Deze begint om half tien, en is speciaal voor mensen die normaal niet of niet zo vaak in de kerk komen. Ex-ideoloog WD wil nieuwe partij Het zou een goede zaak zijn wanneer er in Nederland een brede conservatieve partij komt, zegt voormalig WD- ideoloog A. Kinneging vandaag in een interview in het Katho liek Nieuwsblad. Daarin zou den RPF en GPV (ChristenUnie) maar ook behoudende katho lieken inclusief hijzelf zich goed thuis voelen. Kinneging, rechtsfilosoof aan de Universiteit van Leiden, brak eind vorig jaar met de WD om dat hij vond dat zijn conserva tieve ideeën over normen en waarden onvoldoende werden opgepikt. Hij denkt dat er in Nederland een 'substantiële minderheid' is die behoudend is en ook zo wil stemmen. Lise van der Plas (7 jaar) uit Katwijk aan den Rijn vertelt over haar geloof Het is leuk om te bedenken hoe het was als alles goed gaat en er niet veel oorlog is. Als ik het mocht zeggen, dan zou ik willen dat er niet zo heel veel gebouwen waren, maar wel mooie hui zen. En veel mooie dieren, zoals wilde paarden. Er zijn nu ook al mooie dieren, maar die zitten in de dierentuin. Dan zijn ze niet vrij om overal te gaan. Eigenlijk weet ik niet zo veel over geloof. Ik ga wel naar de kerk en zit op een christelijke school, maar ik denk er eigenlijk nooit aan. Ik zou wel meer willen weten over de wereld. Ik wil weten hoe God vroeger geleefd heeft en hoe alle andere mensen leefden. Ze hadden toen niet zulke mooie huizen, ze hadden ook geen computer of was machine. Een computer hebbep is niet echt belangrijk, maar soms wel leuk. Het is belangrijk om goede kleren te hebben en schoenen. Behalve als het warm is, want dan kun je op blote voeten lopen. Dat deden ze vroeger ook. Niemand heeft God nooit gezien. Je weet dus niet hoe Hij eruit ziet. Volgens mij zie Hij eruit als een gewone man, maar wel met hele mooie kleren aan. Gouden kleren. Je hebt wel mensen die niet in God geloven maar in de duivel. Die zijn dan tegen God. Soms vind ik dat helemaal niet erg, want ze kunnen altijd nog in God gaan geloven. Maar als je niet in God gelooft, is er meer ruzie en zo. Je hebt ook wel eens ruzie als je wél ge looft, maar dan is die sneller over. Toch vind ik het soms óók vreemd dat er veel mensen zijn die in God geloven. Ik weet niet waarom. Weet je wat raar zou zijn? Als je op een school zit waar ze niet in God geloven, bijvoorbeeld omdat je daar heel dicht- bij woont. Dan vinden ze je raar, en dat is niet leuk." W Secretaris vaï Zendingsrad naar Burun amsterdam anp Dr. J. van Butselaar treet Rwanda ook in Burundi all middelaar op. De algemee cretaris van de Nederla Zendingsraad neemt als seur deel aan verzoenin sprekken, die van 12 tot 1 in de hoofdstad Bujum plaatsvinden. Vorig jaar leidde Van B laar verzoeningsgesprekke V de Keniase hoofdstad N«* tussen Rwandezen van schillende etnische afk< Vervolgens kon een begin den gemaakt met de afB van de 'etnische mythe', d 11 1994 een volkerenmoord tc volg had. Daarbij kwamen stens 500.000 Tutsi's en Hr om het leven. Ook Burundi wordt scheurd door een gruwf^ burgeroorlog waarin etn groepen tegenover elkaar stj' Van Butselaar was ruim jaar docent aan de Thei sche Hogeschool in Bi 1( Rwanda. Open kerkej in Noordwij tijdens zomt noordwuk In de maanden juli en augi staan de deuren van de ter Zeekerk en de Buurtke Noordwijk een paar avo per week open. Men kaï kerk bekijken of even geni van de stilte. Er is iemand wezig om iets over de ke vertellen, of gewoon om praatje mee te maken. De RK Maria ter Zeekerk ke donderdagavond van tot 21.00 uur open. Deze aan de Nieuwe Zeeweg 1951 opgetrokken naar beeld van de oudchristelijk silieken. De kerk bevat door Kees Putman met zei reien beschilderde muurp len. De Buurtkerk in de H< straat is in 1899 gebouwd architect Kuipers. Deze ke in de zomermaanden ope dinsdag- en zaterdagavoni 19.45 tot 21.00 uur. Het wordt dan bespeeld. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Enkele wolkenvelden en een bui Mid dagtemperatuur rond 22 graden in het zuiden en rond 15 in het noorden. Zweden: Afwisselend zon en enkele wolken. Overal kans op een bui. Maxima tus sen 18 en 25 graden. Finland: Zonnige perioden en enkele buien met kans op onweer Middagtemperatuur van 18 tot 24 graden. Denemarken: Zonnige perioden en kans op een zwa re bui, mogelijk met onweer. Maxima ongeveer 20 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: In de nacht kans op mist. Overdag af en toe zon en vooral in Ierland en Zuid- Engeland een aantal buien. Maxima van 14 graden in het noorden tot 22 graden plaatselijk in het zuiden. België en Luxemburg: Geregeld zon, maar ook enkele regen-, hagel- en onweersbuien. Donderdag iets droger. In de nacht kans op mist. Middagtemperatuur omstreeks 21 gra den. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnige perioden, maar in de middag en avond ook een enkele bui. Maxima van 20 graden langs de kust tot 25 in het oosten. Zuid-Frankrijk: Zonnige perioden en kleine kans op een bui. Maxima 25 tot 30 graden, langs de westkust iets lager Spanje: Vrij zonnig en nagenoeg overal droog. Maxima uiteenlopend van 25 graden op het strand tot 40 graden plaatselijk in Andalusi. Portugal: Steeds zonniger en op beide dagen droog. Maxima van 20 graden bij Porto tot ruim 30 in het oosten en zuiden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Vrij zonnig, droog en warm. Middag temperatuur tussen 30 en 35 graden. Marokko: Westkust: veel zon en droog. Maxima op veel plaatsen tussen 25 en 30 gra den, iets verder van de kust af tempe ratuur veel hoger. Tunesië: Zonnig. Maxima tussen 35 en 40 gra- Madeira: Flinke zonnige perioden, maar moge lijk wel een stevige wind. Maxima on geveer 25 graden. Canarische Eilanden: Zonnig en droog, langs de noordkust en op een eventuele berg veel wind. Maxima van 26 graden in het noorden tot 30 in het zuiden. REGEL NU UW ANWB REISVERZEKERING i AMwm l Kom laags! MÏI bij een van c I mi I ANWB-winl ANWB Verzekeringen: zeker en betrouwbaar ANWB Duitsland: Van tijd tot tijd zon en enkele onweers buien met lokaal veel neerslag. In de nacht kans op mist. Middagtempera tuur tussen 22 en 27 graden. Oostenrijk: Woensdag nog enkele onweersbuien. Donderdag meest droog en vrij zonnig. Maxima 25 tot 30 graden. Zwitserland: Vrij zonnig en overwegend droog. Mid dagtemperatuur tussen 25 en 30 gra den. Polen: Enkele pittige regen- en onweersbuien met mogelijk veel neerslag. Meeste buien waarschijnlijk in het zuiden. Donderdag iets droger. Maxima dalend tot rond 21 graden. Tsjechië en Slowakije: Wisselend bewolkt en enkele buien, soms met onweer. Plaatselijk veel neerslag. Maxima ongeveer 25 graden. Hongarije: Van tijd tot tijd zon, maar ook buien. Soms onweer en kans op windstoten Maxima ongeveer 30 graden. Italië: In het noorden een enkele onweersbui. Verder zonnig en heet. Maxima van 30 graden in het noorden tot 38 plaatse lijk in het midden en zuiden. Corsica en Sardinië: Zonnig en zo goed als droog. Middag temperatuur tussen 30 en 35 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en extreem warm Maxima rond 34 op de eilanden en 40 of meer in het binnenland. Malta: Zonnig en warm. Middagtemperatuur ongeveer 37 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig. Maxima 33 graden langs de kust, 40 graden in het binnenland en 38 graden op Cyprus. DONDERDAG 6 JULI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.29 Zon onder 21.59 Maan op 11.17 Maan onder00.36 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.42 20.22 07.15 «19 55 Laag 03.26 17.36 03.07 17.17 WmaÈÈÈÊÊmMi L o F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. XJml vr. 18.00-19.30 Zaterdag 10.00-12.00 ui directie B.M. Esjenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L. F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden RI M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden telefax Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023-5317 337 023- 5320216 Redactie: 071-5321 921 f- Hoofdredactie: 071-5315 921 advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 171 071- 5356 230 i rubrieksadvertenties 071 -5128 030 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 171 071- 5143 545 abonnementen bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstred 1 het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- kort betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnen! worden verzonden geldt een toeslag vi aan portokosten per verschijndag. leidsch dagblad op cassettebj Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvat van het regionale nieuws uit het Leidsd n Dagblad op geluidscassette beschikbaa >r informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gr? K N H U Z E 33 22 00 29 22 0.0 34 24 0 0 32 21 0.0 27 15 0.0 42 22 0.0 19 12 2.8 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12