,eiden Regio Parkeerplan wil het hele transferium erzelfstandiging Stadsgehoorzaal gaat door Potest tegen ontwikkelingen in Mierennest lasveld verstoort de orde Bijtgrage rottweiler uit Merenwijk moet een muilkorf om Meer ruimte voor fietsen Parkeerplek autodating wordt helft goedkoper Milieudienst in stadsbouwhuis □ENSDAG 5 JULI 2000 .aveloos achter het stuur iDEN Een taxichauffeur meldde de politie gisterochtend rond lf uur dat hij op de A44 ter hoogte van Leiden bijna was aange- I ;den door een andere automobilist. Agenten zagen de bewuste l53 uto in de richting van Amsterdam met draaiende motor op de luchtstrook staan. De bestuurder, een 39-jarige Hagenaar, leek dusdanig onder invloed dat hij meteen zijn rijbewijs kon jeveren en voor de rechter moet verschijnen. De man moet ?kening houden met twee weken onvoorwaardelijke celstraf en L itrekking van zijn rijbewijs voor een jaar. Een 51 -jarige Leide- feg aar reed vannacht met zijn auto vanaf de Turfmarkt achteruit mm e Haarlemmerstraat op. Daarbij zag hij een 22-jarige Leidse 5 etsster over het hoofd. De man bleek te diep in het glaasje te :bben gekeken. fox Kids door storing op zwart Fox Kids is sinds twee dagen niet meer in Leiden op de ibel te zien. Een woordvoerder van Casema laat weten dat het een storing gaat. Fox Kids vertoont overdag tekenfilms; de itzendingen zijn redelijk populair bij kinderen. Om voor Case- ia onverklaarbare reden is het scherm nu vrijwel zwart, op een antal Aziatische tekens in de rechterbovenhoek na. De woord- oerder van de kabelexploitant zegt dat inmiddels een monteur nderweg is naar Leiden om het probleem te verhelpen. .eiderdorper hoeft cel niet meer in /leiden De 20-jarige Leiderdorper die twee weken gele en terecht stond voor zijn betrokkenheid bij diverse inbraken Leiden, hoeft niet terug naar het gevang. De man, die na de fitting direct in vrijheid werd gesteld, is veroordeeld tot een cel- Itraf die precies gelijk is aan de tijd die hij in voorarrest heeft lezeten: 99 dagen. Twee weken geleden ontkende de verdachte Jat hij ook maar iets van doen had met de inbraken waarvoor lij keer op keer werd aangehouden. Hij zou al die keren toeval- g op het verkeerde moment op de verkeerde plek zijn geweest, ie officier van justitie achtte de betrokkenheid van de man ech- fcr voldoende bewezen en eiste een halfjaar cel. een fatsoenlijk besluit erover nemen, meende ze. Ze vroeg om uitstel. Toen Vlasveld haar zin niet kreeg, frustreerde ze met herhaalde interrupties het debat. Ze noemde onder meer het betoog van GroenLinks 'gelul'. Raadslid Alexander Geertsema vroeg uiteindelijk de burgemeester om 'die kwaak de mond te snoeren'. Op aandringen van andere collegeleden besloot Postma tot schorsing van'de vergade ring. Daama was het ergste leed geleden. Alleen LWG/De Groenen en de SP stemden te gen de verzelfstandiging van de theaterzaal. let enige raadslid van LWG- De Groenen, Margje Vlas- eld. maakte het gisteravond jdens de raadsvergadering in eiden zo bont, dat ze bijna it de zaal moest worden ge tuurd. Pas na een repriman- [e van burgemeester Jan Post- ïa, en zijn dreigement dat ze on worden verwijderd, bond lasveld in. Het raadslid wond zich op ver het raadsvoorstel om de tadsgehoorzaal en De Waag s verzelfstandigen. Met zo /einig informatie vooraf kon ie gemeenteraad onmogelijk Een agressieve rottweiler uit de Me renwijk moet op last van de politie een muilkorf om. De hond viel vorige week woensdag op de Mussenplaats een vrouw aan, die daar een open vleeswond aan overhield. Omdat het beest volgens de buurt vaker aanvalt, onderwierp de politie hem vrijdag aan een agressietest. Het resultaat daarvan is een muilkorfge- bod. Wanneer de hond met open bek op straat wordt gesignaleerd, zal de politie hem in beslag nemen. Volgens buurtbewoners heeft de bijtgrage hond al meermalen andere honden aangevallen. Na het incident van vorige week dreigde een passant de rottweiler met een honkbalknuppel te lijf te gaan. Dat gebeurde niet, om dat de politie tussenbeide kwam. De eigenaar verklaarde toen dat de hond was losgeschoten. Maar andere hon denbezitters in de Merenwijk zeggen dat de agressieve hond lang niet altijd is aangelijnd. Ze zetten daarom hun twijfels bij het muilkorfgebod. „We zijn het spuugzat", aldus een hondenbezitter die uit angst voor re presailles anoniem wil blijven. „Mijn eigen hond is al een keer door dat beest opengeritst en de eigenaar heeft ook al mensen bedreigd. Maar de po litie zegt dat ze niks kan doen omdat die man geen bevel tot aanvallen heeft gegeven. Het heeft volgens de politie ook geen zin om een aanklacht in te dienen of een handtekeningen actie in de buurt te houden. Maar straks pakt die hond een klein kind en dan is het te laat." Slachtoffers moeten juist wel aan gifte doen, beklemtoont een woord voerder van de politie. „Er is nu een agressietest afgenomen omdat er al eerder melding was gemaakt van deze hond. Bovendien hadden we de eige naar al twee keer uitgenodigd voor een gesprek, maar hij is toen niet ver schenen. Door die optelsom van ne gatieve signalen zijn we meer gespitst op deze hond dan op andere honden. De aanval op die vrouw, woensdag, was de druppel die de emmer deed overlopen." De politieman erkent dat het niet eenvoudig is om voortijdig in te grij pen. „Een hond die een andere hond bijt, dat is een moeilijk verhaal. Wan neer die hond niet is aangehitst en de eigenaar verklaart dat het beest is los geschoten, blijft er niet veel over, ze ker wanneer we alleen verklaringen hebben van één persoon. Dan is het toch het woord van de een tegen dat van de ander. Daarom is het goed dat mensen aangifte doen van alles wat voorvalt." leiden Het station heeft er weer een paar fietsenrekken bij. Op de plek waar eerst een houten noodgebouwtje stond van Connexxion, kunnen nu een fors aantal extra rijwielen worden geparkeerd. Of de uitbreiding van stallingsmogelijkheden zoden aan de dijk zet, is twij felachtig. Het is nog steeds zoeken naar een plekje. FOTO HIELCO KUIPERS verzelfstandiging van de Stadsgehoorzaal en De lag in Leiden gaat door. Hoe, dat is nog een beetje vraag, maar dat vonden de raadsleden gisteravond in onoverkomelijk probleem. „We willen de voort - ig niet belemmeren", verwoordde de PvdA het alge- ine gevoel. 'luo-raadslid De Coo van LWG/De Groenen trachtte iteren in de commissie cultuur voorafgaande aan de adsvergadering de besluitvorming nog tegen te hou- in. Datzelfde probeerde fractieleider Vlasveld later tij- ins de raad trouwens ook. De Coo: „Het is buitenge- )on treurig om over een aangelegenheid die al jaren eelt om vijf voor twaalf tot een besluit te komen. Op n achternamiddag een besluit met zo'n reikwijdte nemen, is onverantwoordelijk." Dat waren portefeuillehouder Pechtold, collegepar tijen plus het CDA en de Christenunie/SGP niet met hem eens. Wel riep de karige informatie de nodige vra gen op. „Over het voorstel zelf ben ik niet tevreden", mopperde Hesselink van de PvdA. „Het was zeer sum mier." De vertrouwelijke rapportage over de haalbaar heid van de verzelfstandiging, al een jaar oud, kwam pas enkele weken terug beschikbaar. Ook dat stond de PvdA tegen. WD'er Geertsema vroeg naar de plannen voor de bouw van een tweede zaal.# Hij was bovendien be nieuwd hoe de verzelfstandigde onderneming de thea terzaal en de Waag wilde gaan bestieren en wachtte vol verwachting op de subisidie-overeenkomst tussen de gemeente en de bv. „Daar komen we nog op terug", antwoordde Pechtold en toen de PvdA vroeg of dat al in oktober kon, zei de wethouder dat hij daar z'n best voor zou doen. GroenLinks opperde om de winsten van de Stadsgehoorzaal en De Waag te stoppen in een fonds voor vernieuwende kunst- en cultuurprojecten. Nu bepaalt de enige aandeelhouder, de gemeente, wat met de winst gebeurt. Dat kan dus van alles zijn, vond raadslid Van den Bosch en hij had liever dat de kunst en cultuur in de stad ervan profiteerde, ook de Stads gehoorzaal zelf. „Alle beetjes helpen", meende Van den Bosch. De GroenLinkser kreeg van niemand steun. Wethouder Pechtold: „Ik vind een fonds sympathiek, maar we hebben het over bescheiden bedragen. Ik hoop niet dat we daarvan afhankelijk moeten zijn. Kunst en cultuur zijn niet de slagroom op de taart, maar net zo gewoon als andere zaken." Celstraf voor geweldpleging De Haagse politierechter heeft een 19-jarige man uit Sluiskil tot een celstraf van een maand voor geweldpleging. De man was betrokken bij een vechtpar tij op de Nieuwe Beestenmarkt. Hij kwam niet op de zitting en is bij verstek veroordeeld. Een 19-jarige Oegstgeestenaar kreeg voor zijn aandeel tijdens dezelf de ruzie een boete van 500 gul den. „Ik ga ervan uit dat u een gemiddelde brave burger wordt", zei de politierechter te gen de man. Bij de man uit Sluiskil zei hij dit vertrouwen veel minder te hebben. De straf voor de Oegstgeeste naar is gelijk aan de eis van de officier van justitie. Tegen de man uit Sluiskil eiste de officier Labruyère: 'Contract Connexxion overnemen Vervolg van voorpagina Gedeputeerde Marnix Norder van de provincie Zuid- Holland is bereid om na de zomer een aantal parkeer plekken op het transferium aan Stadsparkeerplan te ver huren. „Alleen over de financiële kant moeten we nog praten." Stadsparkeerplan reageert gereserveerd. De handreiking van de gedeputeerde gaat Peter Labruyère van Stadsparkeerplan lang niet ver genoeg. „Het klinkt geweldig, maar er zal wel een prijskaartje aan hangen. We kunnen als ondernemer niet in de stad met de pet rond. De financiering moet een samenspel zijn van be stuurders en ondernemers." leiden robbert minkhorst Onlangs brak zowel de Leidse als de Zuid-Hollandse fractie van de WD een lans voor dat idee. De stichting, die nu twee parkeerterreinen in Leiden be heert, draait dankzij een rijks subsidie van zo'n één miljoen gulden. De inkomsten uit par- keergelden investeert de stich ting in nieuwe busjes en nieu we services. Als het lukt om beduidend meer mensen gebruik te laten maken van het transferium bij Leiden, dan verlost dat binnen steden voor een deel van file- en parkeerproblemen, stelt Norder. Dat komt de leefbaar heid en bereikbaarheid in de steden weer ten goede. Daarom onderneemt Zuid-Holland een aantal acties om het transferi um meer bekendheid te geven. Enige vinden nu al plaats. Zo is de informatie op het verwijs bord boven de snelweg uitge breid en verbeterd. Met Con nexxion onderhandelt de pro vincie over andere bustijden; tijden die beter aansluiten bij wat automobilisten willen. Hun wordt bovendien gevraagd waarom ze geen gebruik maken van het overstapstation. WD-leider Charlie Aptroot van de statenfractie hekelde tij dens werkbezoek onlangs aan leiden al het functioneren van het transferium. Hij omschreef dat als 'een catastrofale gang van zaken'. Aptroot zei toen bo vendien aan gedeputeerde sta ten vragen te zullen stellen over de mogelijkheid om aan Stads parkeerplan een deel van het terrein te verhuren. Met zijn uitspraken is Norder hem nu voor. Ondernemer Labruyère heeft liever dat Stadsparkeerplan het contract van Connexxion over neemt, in plaats van dat de stichting naast de vervoers maatschappij ook met bussen gaat rijden. „We willen bewij zen dat het voor minder geld wél kan." ïbruikers van buurthuis Het ierennest ontrolden gister- ond hun spandoek vanaf de ïblieke tribune tijdens de laat- I je vergadering van de gemeen- "raad voor het zomerreces. De bruikers wilden met hun ac- aandacht vragen voor de eigende sluiting van hun ïurthuis. Die aandacht kregen gisteravond in ieder geval )g niet. In de gemeenteraad erd nauwelijks over hun pro- li emen gepraat. Morgen krij- :n de mensen van de directie n de Leidse Welzijnsorgani- tie (LWO) te horen of de be- aande activiteiten ook na de >mer door kunnen gaan in et Mierennest. De LWO wil :t gebouw in ieder geval voor ie dagen in de week verhuren s activiteitencentrum voor iklozen. De vraag is of die ver- i! uur eenvoudig te combineren lit met de oude activiteiten. Wethouder H. Baaijens (wel- j jn) ontkent overigens dat de oepen, die nu nog gebruik aken van ruimte in het buurt - i lis, moeten wijken voor I echts het dagbestedingspro- amma voor dak- en thuislo- m. „Het Mierennest is een lorziening van de LWO. Los i in de discussie rond de dag- Ssteding willen ze komen tot !n intensivering van hun pan- :n. Ze willen het Mierennest 1 ijmaken voor andere taken en idere gebruikers", aldus aaijens. Feit blijft dat de gemeente het uurthuis wil gebruiken voor :n klein dagbestedingproject >or dak- en thuislozen. Plan- en om in het LDM-gebouw in de Middelstegracht een oot activiteitenproject op te ïtten, zijn namelijk op korte Gebruikers van het Mierennest probeerden de politiek te overtuigen van hun recht op een buurthuis. Ze vonden voorlopig geen gewillig oor. FOTO MARK LAMERS termijn nog niet uit te voeren. Baaijens: „Om toch nu al op kleine schaal te kunnen begin nen, hebben we gevraagd of we tot het eind van het jaar gebruik mogen maken van ruimte in hel Mierennest. Het gaat om dagbesteding voor een kleine groep goed gemotiveerde be woners van het Sociaal Pen sion. Een kleine groep, dat wil zeggen, zo'n twaalf, vijftien mensen, die drie dagdelen per week een ruimte nodig hebben. Het project is niet zo grootscha lig dat we daar het Mierennest voor de rest van het jaar hele maal voor nodig hebben." Overigens zegt de wethouder dat een aantal groepen uit het Mierennest in het verleden van het Leidse Volkshuis gebruik maakten. „Daar zaten ze tot de verbouwing." En ook meent hij dat - anders dan bij de sluiting van buurthuis Cornelis Jop- pensz in de Oppenheimstraat - de politiek zich niet moet be moeien met de ontwikkelingen in het Mierennest. Bij het Mie rennest wordt niet gesproken over sluiting maar over een an dere invulling van gebruik van het gebouw. En dat is - volgens de wethouder - de verantwoor delijkheid van de LWO. twee maanden cel omdat hij het initiatief voor de ruzie bui ten op' straat had genomen. Aanleiding voor de ruzie was het inpikken van een barkruk door een groepje cafégangers. Toen de Oegstgeestenaar van het toilet terugkwam zat er een ander op de kruk, die er niet meer vanaf wilde gaan. Het groepje beledigde de Oegstgeestenaar later op straat. De man uit Sluiskil begon er vervolgens op los te slaan. De Oegstgeestenaar deelde even eens een klap uit maar kwam vrij snel tot bezinning. „De an deren hebben u proberen op te jutten en dat is vrij goed ge lukt", zei de officier. Hij sprak van geweld dat niet hard ge noeg kan worden aangepakt omdat steeds meer jongeren het slachtoffer worden van mensen die zijn opgefokt door drank en pillen. leiden ruud sep Een parkeervergunning voor een deelauto wordt minder duur. Waar burgemeester en wethouders vorige week nog voorstelden om voor een 'auto- datevergunning' 960 gulden per jaar in rekening te brengen bij de verhuurder, halveerde de ge meenteraad het tarief gister avond tot 480 gulden. Raadsle den die vorige week al aanga ven dat ze het tarief voor de door meerdere mensen gedeel de huurauto te hoog te vinden, haalden gisteren met het indie nen van een motie hun gelijk. De indieners van de motie, die werd gesteund door een ruime raadsmeerderheid, vroe gen om het tarief van 480 gul den omdat een lagere prijs voor een parkeerplaats een stimu lans zou kunnen zijn voor het experiment met 'autodating'. Bij een rondgang langs ver huurders had één leverancier al spontaan gemeld dat hij bereid was om de lagere prijs voor het parkeren direct door te bereke nen aan de klanten. De vergunning van 480 gul den per jaar is overigens nog al tijd twee keer zo duur als een normale vergunning. Daar staat echter tegenover dat de ge meente een aantal plaatsen speciaal reserveert voor deelau to's, waardoor de gebruikers verzekerd zijn van een eigen plekje. Parkeerwethouder M. Schultz (WD) koos er gisteren voor om in te stemmen met de breed ondersteunde raadsmotie. Daarbij beloofde zij om aan aanbieders van deelauto's te vragen om de besparing op de parkeerplaats direct door te be rekenen aan de gebruikers. leiden robbert minkhorst De regionale milieudienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude krijgt waar schijnlijk onderdak in het stadsbouwhuis van Leiden. Voor de zo'n zestig milieu ambtenaren uit de vier ge meenten wordt, zo is althans de bedoeling, een verdieping van het gebouw aan de Langegracht vrijgemaakt. De beoogde locatie voor de nieuwe milieudienst was aan vankelijk het Rijnlandshuis aan de Breestraat, naast het post kantoor. Het hoogheemraad schap verhuisde enige tijd gele den naar een nieuw kantoor op bedrijventerrein Leeuwenhoek. De gemeente verwierf het oude onderkomen, vooral vanwege de toekomstige ontwikkelingen in het Aalmarkt-gebied. Als er een nieuwe parkeergarage in het centrum komt, dan is dat op de plek van het Rijnlands huis. Waarom het kantoor in de Breestraat is afgevallen, is niet bekend. Vermoedelijk heeft het aangetroffen asbest een rol ge speeld bij de keuzebepaling. De milieudienst gaat akkoord met een onderkomen in het stads bouwhuis, mits het daar wel een eigen gezicht krijgt. Milieu wethouder Pechtold heeft ge zegd dat daar aan wordt ge werkt. De regionale milieudienst neemt het gros van de taken van de afzonderlijke milieu-af delingen van de vier gemeenten over. De bedoeling was steeds dat ook Voorschoten en Al kemade zouden meedoen. Zij haakten vorig jaar af. Beide zijn uitgenodigd om zich later als nog bij de andere aan te sluiten. De gemeenteraden moeten toe stemming geven aan de oprich ting van de dienst en het onder nemingsplan ervan goedkeu ren. Gisteravond deed de raad van Leiden dat.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11