Bio-landbouw groeit tien procent Shell is plaats in beklaagdenbankje beu 'Ticketmakelaar' voorspelt slachting vliegmaatschappijen Virgin-winkels zijn hier iet rendabel te krijgen' Economie Kaarsen voor kerst Achmea met Portugese partner BCP naar beurs Ahold wil geen walvisvlees meer in Noorse schappen Bedrijven dreigen Biair met vertrek om euromunt NSDAG 4 JULI 2000 Vakantiegangers vaker naar Turkije meern Tot half juni boekten vakantiegangers ruim 180.000 iegreizen naar Turkije. Dat was bijna het dubbele van het aan- il in dezelfde periode van 1999 toen het land als vakantiebe- emming uit raakte. Ook Egypte en Israël geven flinke stijgin- n te zien en Griekenland doet het eveneens goed. Spanje en ortugal zijn minder in trek. Dat blijkt uit cijfers van reisorgani- ttie ANVR. De boekingen van vliegreizen liggen tot half juni vijf rocent hoger dan vorig jaar. Treinreizen noteren een plus van f procent. Bus- en autoreizen dalen zeven en vier procent. itag gaat keukendivisie verkopen Atag gaat versneld de keukenactiviteiten verkopen. Tekort in liquiditeit is ontstaan door het uitblijven van herstel van de isultaten in de keukenactiviteiten en de hoge reorganisatiekos- >n. Atag verwacht nog deze week een koper te kunnen presen- •ren. Het bedrijf kondigde in mei al aan de keukendivisie af te illen slanken. Daarbij verdwijnen honderdtwintig arbeids- laatsen. Als gevolg van een eerdere reorganisatie schrapt het ;drijf nog eens tachtig arbeidsplaatsen. raag naar 'gezonde' margarine stijgt dngen De komst van het cholesterolverlagende Benecol heeft markt voor 'gezonde' margarine een stevige impuls gegeven, een jaar tijd is de vraag naar margarines met een toevoeging >als calcium in de supermarkt met 74 procent gestegen tot een edrag van 24 miljoen gulden. Benecol is inmiddels in zo'n 70 rocent van de supermarkten te krijgen, aldus onderzoeksbu- tau Information Resources. Het product is flink aan de prijs, st kost zo'n 30 gulden per kilo tegen 4,20 gulden voor gewone alvarine. De markt zal naar verwachting verder groeien als nilever ook met een cholestorolverlagende margarine komt. orige week kreeg de multinational daarvoor toestemming. Iteeds meer nepkleren op internet inden Op internet worden steeds meer vervalsingen van dure ierken aangeboden. Het wereldwijde computernetwerk blijkt in paradijs voor bedriegers. Eenderde van de aangeboden luxe oducten is nep, blijkt uit een Brits onderzoek. Ondanks de ims opvallend lagere prijzen, hebben veel kopers niet eens in gaten dat ze worden bedrogen. Eenderde van de klanten op et web ziet geen verschil tussen originele en nagemaakte de- gnmode. 'ierdaagse werkweek kabelbedrijven ietermeer Kabelbedrijven UPC Nederland, Essent Kabelcom Multikabel hebben sinds gisteren een nieuwe CAO. De werk- emers van de drie bedrijven kunnen hun 36-urige werkweek erdelen over vier dagen van negen uur. Werknemers kunnen ok kiezen voor meer uren werken in de vorm van een 40-urige erkweek. De extra gewerkte uren kunnen ze dan opsparen Dor onbetaald verlof, vervroegd pensioen of een extra storting jor een hogere pensioenuitkering. De CAO, die een looptijd eeft van vijftien maanden, voorziet verder in een loonsverho- ngvan 4,5 procent. irelli-kabels schrapt kwart personeel elft Het Delftse bedrijf Pirelli Cables and Systems schrapt ;n kwart van het personeelsbestand. Bij de energietak van de lormalige NKF Holding verdwijnen 93 van de 395 arbeids- laatsen. Volgens directeur Koelewijn is de reorganisatie het ge lig van de slechte markt voor Europese kabels. ,,Er is overca- aciteit, waardoor de prijzen onder druk staan", -aldus Koele- ijn. Pirelli probeert voor zoveel mogelijk mensen ander werk vinden, maar gedwongen ontslagen worden niet uitgesloten. Misbedrijf Heiploeg in Zwitsers bezit iutkamp Visverwerkingsbedrijf Heiploeg Shellfish wordt over- enomen door UBS Capital, participatiemaatschappij van de witserse UBS-bank. De Zwitsers betalen daarvoor 132 miljoen n nemen 441 miljoen aan financiële verplichtingen over. Het edrijf uit Zoutkamp is groot in de handel, verwerking en distri- utie van garnalen, kokkels en andere schaaldieren. Het kwam 11995 voor het merendeel in handen van een consortium van VC, Gilde, ABN Amro, NOM, Alpinvest, Brown Shipley en Ra- obank. De directeuren Lenger en Nienhuis worden door de /ername multimiljonair. Zij hadden beiden 21 procent van de andelen in handen en beloven de opbrengst grotendeels te in- ?steren in het bedrijf. Heiploeg levert in heel' Europa en zet 660 liljoen om. eukhoven ziet wel kansen in België iterdam gpd ienaar Hans Breukhoven van Free Record Shop sluit de e door hem overgenomen gin Megastores in Nederland ïdat de winkels volgens, hem t rendabel te krijgen zijn. maand geleden ging hij er van uit dat het hem wel lukken. Hij rekende op een urverlaging van zo'n twintig icent voor de winkels in Rot- - dam, Amsterdam en Den ag. ,,Maar die verlaging van n miljoen gulden bij elkaar ik niet gekregen," zegt hij. ijkbaar zijn zulke grote pan- - n makkelijk opnieuw aan an- en te verhuren." n België ziet de zakenman g wel kansen voor Virgin Me- itores, al zal hij die onder ei- naam voortzetten omdat de overname contractueel is tgesteld dat de verkochte za- de naam Virgin niet meer igen dragen. De zaken in twerpen, Brussel en Luik zodoende Free Record igastores. rirgin-baas Richard Branson eft inmiddels ook zijn mega- Platfonn Biologica en CBL nog ontevreden De oppervlakte voor biologische landbouw is vorig jaar met bijna tien procent gegroeid in vergelijking met 1998. Vooral grasland is toegenomen omdat meer melkkoeien- en geitenhouders op de biologische toer gingen volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek. De biologische landbouw beslaat nu 21.500 hectare, ofwel ruim één procent van het totale landbouwoppervlak. voorburg anp Minister Brinkhorst van land bouw streeft ernaar dat over tien jaar tien procent van de landbouw zonder chemische bestrijdingsmiddelen en kunst mest werkt. Het CBS telde vorig jaar 786 biologische boerenbe drijven in Nederland. Hiervan waren de meeste (131) in Gel derland. Flevoland heeft de grootste oppervlakte biologi sche landbouw, ruim vijf pro cent van het landbouwareaal in deze provincie. In de glastuinbouw is de op pervlakte biologisch geteelde gewassen fors gestegen (+72 procent) ten opzichte van 1998. Bij de tuinbouw in de open grond is de biologische produc tiewijze met 18 procent toege nomen. Opmerkelijk is dat de biologische akkerbouw vorig jaar vijf procent is afgenomen. Dit heeft te maken met het nat te najaar van 1998, waardoor inzaai van wintergranen werd bemoeilijkt. Het ministerie heeft gemeng de gevoelens bij de groeicijfers: „Mooi dat het is gegroeid, maar het is nog niet zoveel als we zouden willen", zegt een woordvoerster. Minister Brink horst hoopt volgende week vrij dag een plan voor de biologi sche landbouw in de minister raad bespreken. Hij wil subsi dies die de vraag naar biologi sche producten stimuleren. Dat is een andere werkwijze dan de huidige subsidie voor boeren die overschakelen. Voor dit laatste is dit jaar twintig miljoen gulden gereserveerd. Het ministerie vindt biologi sche landbouw belangrijk, om dat dit goed is voor het milieu, voedselveiligheid en dierenwel zijn. Bovendien wordt verwacht dat deze tak een grote econo mische groei doormaakt. Het Platform Biologica is niet tevreden over de groei. „Tien De ecologische teler Van Schie in Ens (Noordoostpolder) houdt op milieuvriendelijke wijze zijn tomatenkas- sen onkruidvrij. Er lopen 124 Pekingeenden rond die dagelijks hun kostje bij elkaar scharrelen en zich daarbij tegoed doen aan alles wat er niet thuis hoort. foto anp Raymond rutting procent klinkt spectaculairder traal Bureau Levensmiddelen- dan het is", zegt directeur B. handel vindt de groei onvol- van Ruitenbeek. Volgens hem doende. Zo kan niet worden moeten jaarlijks 1.000 boeren voldaan aan de stijgende vraag overschakelen om te bereiken naar biologische producten, dat de tien procent in 2010 Volgens het CBL koopt 55 pro- wordt gehaald. Ook het Cen- cent van de consumenten wel stores in onder meer Barcelona en Kopenhagen gesloten. Al leen in Groot-Brittannië, Ier land, Frankrijk, Italië, Portugal en Oostenrijk heeft de flamboy ante zakenman zijn winkels be houden. Breukhoven: „Het doet pijn om zulke mooie winkels te slui ten. Als concept waren ze door Bransson prachtig neergezet. Maar het is onverantwoord er mee door te gaan. De verdien sten zijn te laag voor winkels met zulke grote oppervlakten. Daar zijn de huren en de perso neelskosten te hoog voor. Daar kom je niet mee uit. Free Re cord Shop heeft alleen in Am sterdam een megastore. Elders in het land zijn de oppervlakten allemaal kleiner. En dat houden wij zo. In Rotterdam is onze winkel op de Lijnbaan dadelijk de grootste." De zestig personeelsleden krijgen een baan aangeboden bij de zaken van Free Record Shop en de winkels van Van Leest- en Fame Music. „Die mensen zijn bij onze 200 win kels makkelijk te herplaatsen," aldus Breukhoven. waddinxveen Het is hartje zomer en de feestdagen zijn nog ver weg. Maar bij de kaarsenfabriek draait de productie voor de feestdagen in december al op volle toeren. In Waddinxveen komen dagelijks vele duizenden kaarsen van de band die in de donkere dagen voor en na de kerst weer voor sfeervol licht in vele huiskamers zullen zorgen. foto dijkstra pieter van rijk den haag peet vogels Marktleider Shell is de status van verdachte in het onderzoek naar mogelijke afspraken over de benzineprijs zat. Zo zelfs dat de oliegigant de Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) om een onderzoek heeft ge vraagd. In 1998 deed de Econo mische Controle Dienst (ECD) al onderzoek naar het bestaan van een kartel dat de benzine prijzen kunstmatig hoog zou houden. Aanleiding was de uni forme prijs die benzinestations langs de snelwegen vroegen. Het rapport ligt al sinds mei 1999 bij het openbaar ministe rie in Rotterdam. Tot nu toe heeft het OM nog geen besluit genomen over ver volging van de oliemaatschap pijen. Vervoersorganisatie Ko ninklijk Nederlands Vervoer (KNV) verzocht om het rapport openbaar te maken. Het OM heeft tot 14 juli de tijd daarop te reageren. Shell ziet een eventuele rechts zaak met vertrouwen tegemoet. „Onze juristen hebben het on derzoek bekeken en geconclu deerd dat er niets in staat", al dus een woordvoerder. Transport en Logistiek Neder land (TLN) en de nieuwe benzi neverkoper Tango dienden al eerder een klacht bij de NMa in wegens respectievelijk te hoge dieselprijzen en oneerlijke con currentie. De Consumenten bond drong afgelopen maand ook aan op een grondig onder zoek naar vermeende prijsaf spraken. „Wij worden elke keer door partijen beschuldigd", aldus de zegsman van Shell. „Een van onze werknemers heeft op een congres enkele erg ongelukkige uitspraken gedaan, die gewoon niet kloppen. De timing van de uitspraken is ongelukkig en de beschuldiging blijft steeds aan ons kleven. Om aan die beschuldiging een eind te maken hebben wij de NMa gevraagd een onderzoek te doen." De prijsstijgingen van de benzi ne dit jaar waren nergens zo groot als in Nederland. Dat voedde de geruchten dat de maatschappijen de prijzen kunstmatig opdreven. De vrachtvervoerders, KNV en TLN, hebben veel last van de prijsstijgingen. Zij hebben vaak langlopende contracten met een vaste prijs voor het vervoer van de lading. Omdat de mar ges naar eigen zeggen al dun zijn, komt een stijgende benzi neprijs in deze sector extra hard aan. De BETA, belangenvereniging van 1.500 beheerders van tank stations, juicht spoedige duide lijkheid toe. „Wij zijn benieuwd naar de uitslag. Een duidelijke uitspraak is zo langzamerhand gewenst", zegt secretaris Schui- tema. Zijn collega Rietschoten van de Nederlandse Organisatie voor de Energiebranche (NOVE), die zelfstandige oliehandelaren (onder wie de witte pomphou ders) vertegenwoordigt, zegt niet in prijsafspraken te gelo ven. „Het lijkt me onwaar schijnlijk dat de winstmarge in eens wordt opgerekt. De prijs stijgingen zijn economisch goed te verklaren. Verder lijkt het me logisch dat de absolute marktleider door de rest ge volgd wordt in het prijsbeleid." Consument bepaalt via internet prijs vakantiereis sterdam richard mooyman chtvaartmaatschappijen als de KLM moeten hun tellen passen. Zij kunnen zich alleen ndhaven door volop gebruik te maken van tic- tverkoop via internet. Achterblijvers gaan in de uwe economie tenonder, aldus 'ticketmake- ir' Floris Italianer, een van de oprichters van i Nederlandse bedrijf Clicketing.com. insumenten kunnen bij zijn nieuwe internet- derneming opgeven naar welke bestemming willen reizen en hoeveel geld zij ervoor over bben. Clicketing.com geeft daarbij prijsadvie- ~i en zoekt vervolgens een vliegmaatschappij bereid is tegen de geboden prijs een nog lege »el te verkopen. Italianer, die gisteren sprak op een congres van de Air Transport Group bij de Universiteit van Amsterdam, verwacht dat zijn klanten goedkoper uit zijn dan met het huidige ondoorzichtige tarie- venbeleid voor vliegtickets. Zeker als zij zich flexibel opstellen voor wat betreft het tijdstip van vertrek. Veel luchtvaartmaatschappijen onderschatten volgens de voorman van Clicketing.com de ge volgen van internet. Niet alleen voor reisbureaus, maar ook voor vliegmaatschappijen wordt e- comrnerce een halszaak. Volgens hem zijn veel luchtvaartmaatschappijen te groot en te lang zaam om goed in te spelen op de mogelijkheden van internet. „Ze zijn vooral bezig met fusies, aankopen en de dagelijkse gang van zaken." In Europa worden in toenemende mate tickets online verkocht, maar vorig jaar ging het nog slechts om iets meer dan een procent. Dat per centage zal volgens prognoses toenemen tot twintig procent in 2005, aldus Italianer. Alleen de in Londen gestationeerde prijsbreker Easyjet is met ruim zeventig procent ticketverkoper) via in ternet de concurrentie ver vooruit. Clicketing.com kan naar de mening van Italianer een bedreiging gaan vormen voor de vliegmaat schappijen die weigeren deel te nemen. „Zij heb ben kennelijk iets te verbergen. Ons doel is maxi male helderheid te bieden aan de consument." De airlines die wel meedoen kunnen daarente gen profiteren door alsnog geld te ontvangen voor stoelen die anders leeg blijven. Italianer is zeer sceptisch over het inititiatief van de KLM en andere grote Europese vliegmaat schappijen om gezamenlijk een internet-reisbu- reau te beginnen. Het wantrouwen tussen de concurrenten onderling is volgens hem groot. Eventuele onderlinge prijsafspraken zullen door Brussel worden afgestraft. En ook de reisagenten zullen dwars gaan liggen, zo denkt hij. Het zal de komende jaren allemaal heel snel gaan, voorspelt Italianer. Clicketing.com gaat vanaf het najaar ook bemiddelen in hotels en huurauto's. „We hebben nu vijftien mensen in dienst. Ik denk dat wij ovef drie jaar niet meer bestaan. Niet op de huidige manier althans. Maar ik maak me daar geen zorgen over. Dat hoort nu eenmaal bij de nieuwe economie." eens een dergelijk product. Met name aardappelen, groenten en fruit zijn populair. „Deze groei dreigt te stagneren doordat te weinig boeren overstappen op de biologische landbouw", al dus het CBL. Essent biedt telefoondiensten via kabelnet groningen «anp Essent Kabelcom gaat in het noorden en oosten van het land telefoondiensten aan bieden via de kabel. Het be drijf heeft daartoe een nieu we dienst opgericht, Essen- tTwinner, dat zorgt voor te lefonie én internet via de ka bel. Daarbij zijn de gespreks kosten voor telefonie 50 tot 80 procent lager dan ge woonlijk, aldus een woord voerder. Het bedrijf is na UPC het tweede kabelbedrijf in Ne derland dat telefonie via de kabel in combinatie met in ternet aanbiedt. Essent in vesteert honderden miljoe nen om het kabelnet in het gehele noord-oosten ge schikt te maken voor twee richtingsverkeer van data. Dat moet omstreeks eind 2003 het geval zijn. De nieuwe dienst wordt voorlopig eerst aangeboden in Groningen, Assen. Zwolle en Hengelo. Vanaf half juli komen daar de steden De venter, Enschede en Sneek bij. De dienstverlening is tot een aantal steden beperkt, omdat er een kabelsysteem moet liggen dat telefonie en internet aankan. In de zeven steden heeft Essent Kabel com 300.000 aansluitingen. londen gpd pa. Ze willen in de top-10 be landen door nog vóór de beurs gang een andere partner te vin den. De levensverzekeringen van beide bedrijven leveren 10,4 miljard aan premie-inkomsten op. De overige verzekeringen zijn goed voor 9,9 miljard. De winst voor belastingen bedraagt 992 miljoen. Samen beheren de bédrijven 171 miljard gulden aan vermogen. Achmea en BCP zijn geen vreemden voor elkaar. Sinds 1992 hebben ze al de handen ineen geslagen in Eureko, een samenwerkingsverband van acht grote Europese financiële dienstverleners. Daarbij zijn onder andere aangesloten het Britse Best Friends, het Franse Maaf, Swiss Mobiliar, de Zweedse groep LF en het Deen se Topdanmark. Achmea krijgt voor de beurs gang van Eureko 72,2 procent van het aandelenkapitaal. BCP 15,1 procent. De rest wordt ver deeld onder de overige part ners. Verzekeraar Achmea (onder meer Centraal Beheer, Zilveren Kruis en FBTO) gaat fuseren met de Portugese verzekeraar Banco Comercial Português (BCP). Samen gaan ze binnen twee jaar onder de naam Eure ko naar de Amsterdamse beurs. De bedrijven vormen zo een fi nanciële instelling met een pre mie-inkomen van 20,3 miljard gulden. Dat is gisteren in Lon den bekendgemaakt. Achmea is een coöperatie. BCP is de grootste beursgeno teerde financiële dienstverlener in Portugal. Een beursgang maakt het voor de bedrijven makkelijker om overnames te plegen. Bij de fusie brengt Achmea al zijn activiteiten in, en de Portu gese bank en verzekeraar alleen zijn verzekeringspoot. Dat moet flinke kostenbesparingen ople veren: bijna 90 miljoen gulden volgend jaar. Achmea en BCP staan qua premie-inkomen op een veertiende plaats in Euro- zaandam gpdstandpunt sponsort Ahold-on derneming 'DeliXL', die voedsel levert aan grootverbruikers, de actie van Greenpeace-oprichter Paul Watson. Hij wil een einde maken aan de dolfijnen- en walvisslachting op de Faeroer- eilanden. Watson voer afgelo pen weekeinde vanuit Amster dam uit met zijn Ocean Warrior om de jacht te gaan dwarsbo men. DeliXL bevoorraadt het schip. Op de wal voert Watson ook actie. Zijn organisatie Sea Shep herd roept op tot een boycot van visproducten van Unilever, omdat dat de (gewone) vispro ducten koopt van de walsvisja- gers op de Faeroer. De super markten van Aldi en Tengel- mann in Duitsland hebben de visproducten van Unilever al geschrapt. Hol wil geen com mentaar geven op de vraag of Ahold dit ook overweegt. Supermarktconcern Ahold wil geen walvisvlees meer in de schappen van dochteronderne ming Hakon in Noorwegen. Sinds vijf weken is Ahold voor de helft eigenaar van de Noorse supermarktketen. In een aantal winkels wordt walvisvlees ver kocht. Volgens woordvoerder Hol gaat Ahold de kwestie be spreken met het Noorse mana gement. Ahold kan de Noren (alleen Noorwegen en Japan jagen op walvissen) niet de wet voor schrijven, maar laat duidelijk merken waar het staat. „Ahold zelf heeft nergens ter wereld walvisvlees in de verkoop. Daar kunt u uit afleiden dat we dat elders liever ook niet zien. Bij Hakon zijn we voor 50 procent eigenaar, daar moeten we de zaak bespreken." Ter onderstreping van het londen anp Japanse en andere buitenlahd- se ondernemingen in Groot- Brittannië dreigen dit land te verlaten als de regering-Blair niet snel het pad inslaat dat leidt tot toetreding tot de euro landen. Dat staat in een geheim telegram dat de Britse ambas sadeur in Japan, Gomersall, aan premier Blair heeft gestuurd, al dus het Britse ochtendblad The Times vandaag. De Britse topdiplomaat meent dat de intern verdeelde Britse regering snel 'politieke zekerheid' moet verschaffen over de standvastigheid van Londen om de euro ook daad werkelijkheid te accepteren. Gisteren waarschuwde de Brit se industriële sector voor mas sa-ontslagen als de regering- Blair niet snel verklaart dat aan sluiting met de euro-landen on vermijdelijk is. Een woordvoer der van Blair noemde die ver klaring 'nogal overdreven'. De Franse minister van bui tenlandse zaken Védrine voerde in The Times de druk op Lon den ook op. Védrine waar schuwt Blair impliciet dat Frankrijk de komende zes maanden het EU-voorzitter- schap zal gebruiken om de rol Vein de huidige euro-landen te verstevigen. Daarmee dreigt Groot-Brittannië zich op een verder zijspoor te rangeren, suggereert de bewindsman. De meeste Britten zijn volgens een recente opiniepeiling massaal gekant tegen de euro. De Con servatieven willen hun afkeer van de euro tot een speerpunt maken in de campagne voor de verkiezingen die uiterlijk in 2002 worden gehouden. -

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7