Binnengluren bij de buren j M Gesprek van de Dag Poulekampioen: 'EK voorspelbaar toemooitje' Evers in de lucht DINSDAG 4 JULI 2000 'omnwiitiiar Amateurisme in Roskilde De dood heeft altijd een air van zinloosheid om zich heen hangen, maar ze eiste zelden zo wrang acht argeloze slachtoffers op als afgelopen weekeinde. Op het befaam de popfestival in het Deense Roskilde had hevige regen val vrijdagnacht de ondergrond glibberig gemaakt. Tij dens een intens optreden van de populaire Amerikaanse grunge-band Pearl Jam drong het publiek naar voren om dat de geluidsversterking te wensen overliet. De eerste rij en toeschouwers gleden onderuit en werden vertrapt door de mensen achter hen. In de muziekwereld zindert de verontwaardiging over Roskilde na, temeer daar het vierdaagse festival niet on middellijk werd afgelast. De festivaldirecteur had zelfs het lef om bands als Oasis en The Cure de les te lezen omdat zij zich na het drama terugtrokken. Door hun afzeggin gen zou het publiek zich verdringen bij kleinere podia met als gevolg juist meer risico. Deze redenering toont het amateurisme van Roskilde ten volle aan. Als je de be schikking hebt over meerdere podia dien je aan program matische spreiding te doen, juist om 'filevorming' te voorkomen. Popfestivals ontstonden eind jaren zestig en ademden een sfeer van 'peace, love and happiness'. Die tijdgeest mag dan zijn weggeëbt, feit is dat festivalpubliek gedre ven wordt door de gedachte dat het zich op een feestje bevindt. Wie regelmatig dergelijke evenementen in Ne derland bezoekt, weet dat er nooit mobiele eenheid ach ter de hand wordt gehouden. De veiligheidsmaatregelen - zoals het individueel fouilleren van bezoekers op wapens, glas en drank - waren al jaren praktijk voordat ze ook werden ingevoerd op Euro 2000. De belangrijkste popfestivals zijn na dertig jaar onderge bracht in firma's waar - anders dan in Roskilde - geen plaats meer is voor vrijwilligers. In Nederland maken ze, op een serie dancefestivals na, deel uit van Mojo Con certs, op haar beurt dochter van een Amerikaanse multi national. Zakelijke motieven zorgen voor een hoog orga nisatorisch niveau: zelfs een op onderdelen tekortschie tend evenement trekt bij een volgende editie immers veel minder publiek. Niemand kan echter de garantie bieden dat in Nederland (Pinkpop, Lowlands, Dynamo, Dance Valley) nooit iets fout kan gaan. En dus trekken de uiterst professionele festivalorganisaties in ons land terecht lering uit Roskilde en lichten ze hun draaiboeken op veiligheidsaspecten an dermaal door. 'Magisch jaar' lokt extra veel Vierdaagselopers Het 'magische' jaar 2000 is voor veel mensen aanleiding de Vierdaagse van Nijmegen te lopen. Dat is volgens de KNBLO, organisator van de Vierdaagse, de verklaring voor het record aantal inschrijvingen voor het wandele venement. De organisatie verwacht in de derde week van juli onge veer 42.500 lopers. Nooit eerder deden er meer dan 40.000 deelnemers mee. Veel inschrijvers noemen het jaar 2000 als aanleiding voor hun poging de Vierdaagse te lopen. De KNBLO zag de grote drukte al enkele maanden gele den aankomen. Daarom zijn de grootste knelpunten in het parcours aangepakt. Zo is het stukje Arnhem bij El- den uit de route verdwenen om te voorkomen dat het enorme legioen de snelweg A325 tussen Nijjnegen en Arnhem moet oversteken. De organisatie van de Vierdaagsefeesten in Nijmegen, die de hele week rond het wandelevenement duren, rekent op ruim een miljoen feestvierders. De Vierdaagsefeesten zijn dit jaar voor het eerst rechtstreeks te volgen op inter net via webcams in de stad. De Vierdaagsefeesten zijn te vinden op www.nijmeegsevierdaagsefeesten.nl. anp» Handtasje Thatcher gewild De handtas van de voormalige Britse premier Margareth Thatcher blijkt duidelijk het meest gewilde object op een charitatieve internetveiling in Groot-Brittannië. De vei ling van handtassen begon gisteren en de prijs van That chers zwarte Salvatore Ferragamo-handtas was vandaag al van 175 naar 1350 gulden gestegen. Belangstellenden kunnen nog tien dagen bieden. Lady Thatcher heeft de tas afgestaan voor het goede doel, borstkankeronderzoek. Het was er een voor bijzondere gelegenheden aldus de ex-premier. Thatchers verbeten binnen- en buitenlandse politiek tijdens de climax van de Koude Oorlog bezorgde de Engelse taal een nieuwe werk woord: handtassen (to handbag). De belangstelling voor andere objecten valt vooralsnog tegen. Voor de handtas van de voormalige minister voor Noord-Ierland, Mo Mowlam, had slechts één bieder ze ventig gulden over, maar die bedacht zich later en trok het aanbod in. Een tasje in zebratinten van de echtgenote van de huidige premier, Cherie Blair, is na het bod van tien bieders nog onder de tweehonderd gulden blijven steken. Er zijn vijftien prominente handtassen te verkrij gen, onder meere een van fotomodel Jery Hall, via www- .handbag.com. anp» Hormonaal enselijk dellen zó laten raken. En als het goed was zou dat, met mijn veranderde hormoonhuishouding, nu ook niet meer kunnen. We keken thuis naar de halve finale, u weet wel, die van 2000 tegen Italië. Aanwezig waren mijn dochter van 3, mijn vrouw van 38 en mijn schoon vader van ver voor de oorlog, tevens degene van ons die het hoogste gevoetbald had, in het Neder landse zaterdagelftal. De kalmte en waardigheid die mijn schoonvader ook na het missen van de eerste penalty, u weet wel, Frank de Boer, bleef uit stralen imponeerden mij. Hormoonloze wedstrijd mentaliteit. Ik haalde er de kracht uit nog even op de bank te blijven zitten. Dar lukte tien minuten, daarna moest ik inzien dat ik testosteron-technisch nog altijd niet op het niveau van mijn schoonva der was. De man moest totaal zijn ingedroogd. Ik rookte in de keuken een sigaret en ging de afivas doen. Ik hoorde hoongelach in de kamer. „Durf je nu al niet meer te kijken?" Ik liep de trap op naar boven, zette de TV in de slaapkamer flink hard aan. liep het balkon op en deed de deuren van dubbel glas achter me dicht. In stilte verwijderde ik dode bloemen uit de geraniums. Toen ik zo opgewekt mogelijk terugkeerde in de huiskamer trof ik mijn echtgenote aan in gesprek met onze dochter: dat het nu toch echt tijd was om in bad te gaan. Ik had mijn vrouw door. Als haar vader er is (anti-roker) kan zij niet gaan roken in de keuken. Dat bad was een vluchtexcuus, meer niet. Ik vertelde op mijn beurt aan mijn dochter dat wij tweetjes boven op het grote bed in de slaap kamer zouden gaan kijken, want met zijn vieren was het voor opa wel erg onrustig. Mijn vrouw vond het nu noodzakelijk in het openbaar te laten weten dat ik nu eenmaal niet tegen spanning kan en dat ik bij de film The Shining ooit van schrik een stuk uit mijn trui had gebeten. Ik kon niet an ders dan weer aanschuiven voor de tweede penal ty, u weet wel, Patrick Kluivert. Toen ben ik op nieuw naar boven gegaan en piano gaan spelen. Dat lukte niet. Zelfs het uitknijpen van mee-eters bleek motorisch onoverkomelijk. Ik lag op bed en staarde naar het plafond.Wees blij dat het maar een halve finale was", zei mijn schoonvader na af loop, „anders hadden ze zelfs de aftrap nog ge mist. Blijft de vraag: als ik hormonaal gesproken inder daad pas 18 ben, waarom zie ik er dan ook niet zo uit? Jarenlang stond een opgezette BOS JESMAN tentoongesteld in Spanje, maar na langdurige protesten is beslo ten het museumstuk terug te sturen naar Afrika. De resten van de krijger zul len worden overgedragen aan de autori teiten van Botswana. De opgezette bos jesman is tachtig jaar te zien geweest in een museum in de stad Banyoles bij Ge- rona. Ondanks protesten van verschei dene Afrikaanse landen weigerde het stadsbestuur de bosjesman terug te ge ven. De kwestie laaide hoog op tijdens de Olympische Spelen van 1992 in Bar celona, toen in Banyoles de roeiwed- strijden werden afgewerkt. De burge meester van de stad is nu overstag ge gaan. De bosjesman wordt overgedragen aan de Spaanse staat. Die zal het ver voer naar Afrika organiseren. Vier lakeien van de Britse koningin ELIZABETH II zijn geschorst in verband met de beschuldiging dat ze kratten champagne hebben gestolen die waren overgebleven van een feest in Windsor Castle. Buckingham Palace heeft een onderzoek geopend naar aanleiding van de aantijging. Een woordvoerder van het paleis zei dat de politie niet is inge keld. Volgens Britse kranten heeft ander personeelslid van het paleis zien dat de lakeien de champagne kofferbak van een auto laadden. In Windsor Castle werden op 21 juni verjaardagen gevierd van een aant; den van het koninklijk huis, onder prins William en de koningin-moec De Amerikaanse filmsterren MEG AN en DENNIS QUAID gaan na ee welijk van negen jaar uit elkaar. Hi woordvoerder zei dat Ryan (38) en Quaid (46) zes weken geleden in g overleg hebben besloten een eind hun relatie te maken. Het is niet d lijk of het paar, dat een zoon van a jaar heeft, echtscheiding aanvraag Meg Ryan schitterde in romantisclb films als You've got Mail en Sleepl Seattle. Zij trouwde op ValentijnsdK 1991 met Quaid, die in 1987 naar maakte met zijn rol in The Big later in The Parent Trap en Freque De twee ontmoetten elkaar voor het eerst in 1987 toen ze samen speelf in de film Innerspace. Dat Frankrijk de EK-finale van Italië zou winnen, had hij goed. Ook de hal ve finalisten voorspelde hij alle goed en de kwartfinalisten op slechts eentje na. De Groninger Robert Westers (27) won hiermee de landelijke voetbalp oule (www.poule.nl) waaraan 55.000 Nederlanders via Internet deelnamen. De hoofdprijs, een gloednieuwe auto ter waarde van bijna 60.000 gulden, werd vandaag aan de winnaar overge dragen. De medewerker van KPN Research doet luchtig over zijn prestatie. „Voor wie Studio Sport de laatste jaren een beetje heeft gevolgd, was het EK een redelijk voorspelbaar toemooitje." Niet alleen de eindrondes voorspelde hij goed, ook wat de uitslagen van de voorrondes betreft, zat hij er steeds verrassend dichtbij. Westers had voorspeld dat tijdens het hele toernooi totaal 84 doelpunten zouden vallen, het waren er 85. En Westers had voorspeld dat de arbiters totaal 126 keer geel zouden trekken. Dat aantal werd exact gehaald. Met de rode kaarten zat hij ernaast. „Ik had voorspeld dat het er elf zouden zijn: het waren er slechts vijf. Dat verschil lijkt groter dan het is. Tweemaal 'geel' gold in dit spel niet als 'rood'. Als dat wel het geval was geweest, zou ik een heel eind in de goede richting hebben gezeten." Bij de kwartfinales zag het er nog niet naar uit dat Westers met de hoogste eer zou strijken. „Ik stond om en nabij de duizendste plaats. Daarna stoomde ik snel op. Bij de halve finales stond ik al eerste en op die plek ben ik dus blij ven staan, al was het soms wel even zweten." Tijdens de halve finale tussen Italië en Nederland had hij een dubbel gevoel: „Natuurlijk was ik voor Nederland. Maar stilletjes hoopte ik erop dat Italië zou winnen omdat mijn voorspelling dan uit zou komen." De EK-poule^ hij invulde was eigenlijk bedoeld een interne bedrijfspoule bij KPN search. Pas halverwege het EK kw hij er achter indirect aan een land poule mee te doen. Westers geeft hoog op van zijn voetbalkennis. moet in de gaten houden welke la in vorm zijn. En verder is het een kwestie van logisch nadenken." Lvov wil alleen nog maar Oekraïense muziek horen Het Oekraïens is een mooie taal en dat zullen de bewoners van de stad Lvov weten ook. Het ge meentebestuur van de West- Oekraïense plaats heeft een ver bod ingesteld op het publieke lijk ten gehore brengen van niet-Oekraïense liedjes. De au toriteiten menen hiermee het unieke culturele imago van de stad te beschermen. De nieuwe wet bepaalt dat er in Lvov voortaan alleen nog 'zui ver' Oekraïense muziek mag worden uitgevoerd en uitge zonden. Ook zouden er plan nen zijn dit verbod door te voe ren in alle uitgaansgelegenhe den in de stad. De maatregel is vooral gericht tegen de Russische minderheid in de stad, die 20 procent van de bevolking uitmaakt. Oekra ïense nationalisten doen er al jaren alles aan hen het leven onmogelijk te maken. Zo inti mideren zij op grote schaal ei genaars van cafés en winkels om alleen Oekraïenstalige mu ziek te draaien. Bovendien roe pen ze op de Russen uit de stad te verjagen. Overigens staan deze anti-Rus sische activiteiten niet op zich zelf. De regering in Kiëv heeft een serie maatregelen afgekon digd om het gebruik van de Russische taal in de voormalige Sovjetrepubliek terug te drin gen. Kiëv wil de licensies van al le Russischtalige televisiesta tions op Oekraïens grondgebied intrekken en hogere invoer rechten heffen op drukwerk uit Rusland. Op veel scholen maakt het Russchisch meer en meer plaats voor de eigen taal. Op de meeste officiële documenten is het Russisch al langer ge schrapt. Oekraïne verklaarde zich in 1991 onafhankelijk van de Sov jetunie en voerde direct het Oe kraïens in als officiële taal. Ook begon het meteen een derussi- ficatie van het overheidsappa raat. In het land woont echter een grote Russische minder heid. anp» Krasloterij zit' af van grap? met nephaaj) De Nederlandse KrasLotern heeft besloten vandaag gear nepreuzenhaai langs de kin van Scheveningen te laten dI zwemmen. Van de grap, bet doeld als ondersteuning v3i| een reclamecampagne, is £i zien omdat een blauwe hari zondag op de stranden vam vakantie-eiland Mallorca (Spanje) voor veel opschuif zorgde. De KrasLoterij wil niet onro paniek veroorzaken. De beg ling was vandaag een duikti met een grote vin op zijn re langs de Scheveningse kusflt laten zwemmen en vervolfl\ te laten aanspoelen op het strand. Het bericht over dej.] blauwe haai bij Mallorca dl de KrasLoterij besluiten de& tie op een andere manier va' te zetten. De geplande radii commercials voor vandaag i konden overigens niet alle(i< worden teruggetrokken, ir gpd»r Diskjockey Edwin Evers van Radio 538 presenteerde zijn programma 'Evers staat op' vanuit de verkeerstoren op Schiphol. De uitzending was het begin van een radiocampagne van de Luchtverkeersleiding Nederland om twintig geschikte kandidaten te vinden die opgeleid willen worden tot luchtverkeersleider, foto anp Nieuwe toeristische attractie: Amsterdammers tonen hun huis 1 Wonen op een wachtschip, in een hofje of in een monumentaal pand. Hoe Amster dammers leven is te zien tijdens een nieuwe toeristische attractie: Gluren bij de buren, op bezoek in Hollandse Huisjes in Amsterdam. „Kom binnen, maar wel graag de schoenen uit. Ga zitten, kop- pie soep?" De woning van Riet in de Amsterdamse Jordaan blinkt. Boeketten kunstrozen, kanten gordijnen en kleedjes, en een volumineus bankstel domineren haar kraakheldere interieur. Aan de muur decora tieve wandborden. „Van de marrekt", meldt Riet in onver valst Amsterdams. „Hij vroeg een geeltje en ik kreeg ze voor vijftien piek per stuk." Monumentale panden, woon schepen, studentenhuizen, kraakpanden, hofjeswoningen, een krakend grachtenpandje of riante nieuwbouwwoning in de Jordaan. Wie werpt niet eens een steelse blik naar binnen om een glimp op te vangen van de bewoners en hun interieur? De nieuwste toeristische attractie in de hoofdstad bevredigt die nieuwsgierigheid. Per fiets kriskras door de stad én een kijkje achter de schermen. Terwijl Riet haar gasten ont haalt op smakelijke Jordaanver- halen, is Anneke apetrots op haar vrachtschip, een 26 meter lange Friese steilsteven uit 1928. De minimale inrichting van haar riante woonboot staat lijnrecht tegenover het maxi male bij Riet. Enthousiast geeft ze een rondleiding. De vroegere scheepskooi is nu kinderkamer en het roefje, waar vroeger een heel gezin in huisde, een knus se keuken. De onverwachte zee van ruimte heeft een uitgekien de inrichting. „Kijk gerust rond", klinkt het gastvrij. Anneke vindt het enig aan wild vreemden haar woonboot te to nen. „Mensen staan hier vaak te kijken en zijn benieuwd hoe De woning van Riet in de Amsterdamse Jordaan. foto gpd jeroen poortvliet je op zo'n schip woont. Dan vraag ik ze binnen en laat alles zien. Daarom vind ik het enig aan deze excursie mee te wer ken." Het initiatief van de 'Hollandse Huisjes'-fietstocht komt van Raoul Serrée. Hij maakte al naam met rondleidingen als schutter in middeleeuws tenue door oud Amsterdam. Zijn ex cursies zijn zo succesvol, dat hij zijn baan als tv-producer voor onder meer Paul de Leeuw er aan gaf en zich nu helemaal werpt op bijzondere rondlei dingen door de stad. „Door die excursies kwam ik in contact met mensen die het leuk vin den hun huis open te stellen voor publiek. Via advertenties heb ik daarna nog meer men sen gevonden. Voorwaarde is dat ze er echt plezier in hebben. Het moet hen niet om geld al leen te doen zijn, want ze ont vangen voor het openstellen van hun huis slechts een kleine veigueuuig. v Om de authenticiteit van div huizen geen geweld aan te.j. doen, is het aantal deelnerG aan een excursie beperkt. rée: „Je moet in zo'n woniiL geen klapstoeltjes neerzette dan wordt de sfeer van hetL verkracht." In een oase van. is de knusse, maar kleine lij jeswoning van Marjan daai het levende bewijs. Ook hes{. piepkleine grachtenpandje^ Nico kan bepaald geen gro; groep toeristen aan. Nico neemt zijn krakende behujf voor lief. Nog niet zo lang jl den bleek het hele pand va!7 zijn fundering geschoven, j neemt plaats achter zijn zei bouwde klavecimbel en spir Aan tafel geniet het gezelscL van thee met pindarotsjes., Met een kruidenbittertje isL, onthaal bij Frans is al evenjj gastvrij. Zijn stijlvol geresta.< reerde pand staat in een stri midden in de rosse buurt. 1 uit de huiskamer kijk je biji dames naar binnen. „Nooifl mee. Ik heb gevraagd of zeL steeds tegen hun raam wilBj tikken, vanwege de herrie, y houden zich keurig aan deL spraak", vertelt hij. „Vaak Ij hier mensen naar de gevel{( ken, maar nooit zien ze zol, huis van binnen. Dit leek r[r een leuke kans ze ook eens,t nen te halen." l thea van beek 1 Excursie Hollandse Huisj^ Van Aemstel Produkties, sterdam; tel. 020-683259^ |u Ik dacht dat het een hormonale kwestie was. Jon gens en pubers zoeken naar een rolmodel en suc cesvolle voetballers zijn daar nu eenmaal heel ge schikt voor. Het is uit onzekerheid over de eigen seksualiteit dat jongens er voorkiezen een voetbal team te steunen. Welk voetbalteam doet er niet toe, het gekozen team is het beste team. De veront waardiging en woede die een verlies oplevert zijn, net als juichen bij de overwinning, een geschikte en noodzakelijke uitlaatklep voor hormonaal aangewakkerde emoties. Mannelijke pubers fakkelen hun te veel aan brandstof af door voetbalfan te worden. Dat is alles. De onredelijk heid en blindheid voor de feiten waarmee het supporter zijn gepaard gaat. zijn syptomen van hormoon vergiftiging. Meer niet. Kortom, ik dacht dat ik op mijn leef tijd nu eindelijk veilig aan een EK kon beginnen. De herinnering aan '74, u weet wel, die ene finale tegen Duitsland die ik eenzaam huilend hoorde eindigen in een auto op een Franse parkeerplaats, had ik een plaats gegeven. Echt waar. Nooit meer zou ik me door mijn rolmo -

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2