Leidsch Dagblad Gesprekken PLO-Israël op scherp S?" Buijing volgt Leidse wethouder Baaijens op Barricade tegen oranjemars Saudi-Arabië verhoogt olieproductie Ontslag Sergei Ivanov moet gezicht Farm Frites redden Vissers woedend over plan voor sluiting deel Noordzee 'Casino' in Sassenheim 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Woede in Italië over aanhouding journalisten bij EK-finale Lisdag 4 juli 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42352 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 r "psj Kinderfeest in Leiden-noord bij opening Noorderpark 12 Scheiding tussen kerk en staat in 'God op het Web' 13 Akkoord over villa's in dierenpark Wassenaar 14 Streken: consul Mulder sleept KNVB desnoods voor de rechter Tentoonstelling hoogtijdagen van zeeschilders in Katwijks Museum 17 fan Bos en Spaar Select laten derde partij beslissen de reeks zelfmoordacties ir Tsjetsjeense rebellen ft Rusland de veiligheids- atregelen in de opstandige ubliek verscherpt. Er is een indklok ingesteld en de ssische strijdkrachten gren- den vanochtend grote de- van het land af, waaronder hoofdstad Grozny. Er zijn ittien mensen gearresteerd verdacht worden van be kkenheid bij de aanslagen, Eirbij tientallen Russen de >d vonden. oodsoorzaak kind tijd onderzocht sen moeten kinderen die ier vreemde of onverklaar de omstandigheden o verlij - kunnen onderzoeken om doodsoorzaak vast te stel- Er moeten regels komen lat artsen en hulpverleners ten hoe zij hiermee moeten igaan. De ministeries van Iksgezondheid en Justitie jben een adviesbureau op- icht gegeven dit te onder- ;ken. erste paal voor chtschipstation ofessor Heertje heeft van- ddag op het stuk grond van chting Kunst Milieu in het Iderbos tussen Schiphol en fhuizen de eerste paal ge- gen voor een station voor htschepen zoals zeppelins, stichting wil hiermee op i symbolische wijze alterna- 'en aandragen voor een mi- ivriendelijke en geluidsar- fe infrastructuur. Het Bul- rbos is aangelegd op de plek iar de vijfde baan voor hiphol moet komen. aurus lijft 101 ïpermarkten in permarktketen Laurus (on- r andere Edah, Konmar, Su- r De Boer) mag de 101 su- rmarkten van Groenwoudt, euwe Weme en Lekker Laag aan zijn winkelbestand .voegen. De Nederlandse dedingingsautoriteit (NMa) eft vandaag toestemming geven. Het marktaandeel n Laurus op de levensmid- lenmarkt groeit daardoor et ruim drie procent naar 27 ocent. Albert Heijn heeft nd de 28 procent. iittrich eist gale wiet t D66 Kamerlid Dittrich is >os, omdat het kabinet wei- rt de teelt van nederwiet or coffeeshops te legalise- n. Hij vindt dat het kabinet hoor moet geven aan de ens van de Tweede Kamer, e voor legalisering is. igina 3 idonesië versterkt ordon Molukken e Indonesische marine heeft ;t kordon rond de Molukken irsterkt. Aanleiding is vol- ins admiraal Djoko Sumarjo- de onverminderde smokkel in vuurwapens naar het ge- ed. Sumarjono sprak van- aag in Manado, de hoofdstad Noord-Sulawesi, waar rieduizend inbeslaggenomen apens werden getoond. Het ger zoekt ook op de Moluk- in zelf naar wapens. Tot nu »e heeft niemand gehoor ge- Bven aan de oproep wapens te leveren. tgina5 VANDAAG 18 PAGINA'S nnenland Jitenland ultuur en Kunst onomie eloof en Samenleving esprek van de Dag elevisieprogramma's rends .11,13,14 .17,18 leiden annet van aarsen Een nieuwkomer moet wethou der Baaijens gaan vervangen, die vorige week aankondigde dat hij per 1 september uit het Leidse college stapt. De PvdA- fractie schoof gisteren Hans Buijing (40) naar voren als idea le kandidaat voor de portefeuil les onderwijs, welzijn, zorg en emancipatie. Buijing stond tij dens de vorige verkiezingen nummer dertien op de lijst en zit momenteel niet in de ge meenteraad. Dat vormt voor de PvdA geen beletsel. „Sinds het aantreden van de huidige gemeenteraad is Buijing fractievolger en heeft hij in die hoedanigheid deelgeno men aan de fractievergaderin gen en aan het fractieoverleg", stelt de andere PvdA-wethou- der Hillebrand in een schrifte lijke verklaring vast. „De fractie is van mening dat Buijing, gelet op zijn ervaring en kennis, een waardig opvolger van Baaijens zal zijn." „Het is ons helaas niet gelukt om binnen de huidige fractie een opvolger te vinden", ver klaart fractievoorzitter Van den Berg. Zij liet zelf vorige week al weten niet in te zijn voor de wethouderspost omdat ze net een nieuwe baan heeft. Een an dere kandidaat, Hesselink, haakte eveneens af. „Ze geeft aan dat ze nog te veel gezond heidsklachten heeft na de smak die ze vorig jaar gemaakt heeft", aldus Van den Berg. Buijing werkt sinds 1998 bij Vrijbaan in Den Haag, een ad viesbureau voor sociale vraag stukken. Hij hield zich daar be zig met onder andere nieuwko- mersbeleid, sociale activering, lokaal sociaal beleid, arbeids marktbeleid, de brede school en sociale samenhang. Mo menteel is hij gedetacheerd bij de gemeente Utrecht als hoofd (ad interim) Werk Inkomen. Daarnaast was hij tot enige tijd geleden lid van de algemene vergadering van de Woning bouwvereniging Leiden (WBL), zit hij nu nog in het bestuur van Buurtwerkmaatschappij Leiden en is hij lid van de wijkgroep sociale vernieuwing Oostelijke Binnenstad. Pagina Leiden: Buijing krijgt 'een pracht van een functie maar ook een hondenbaan' HET WOORD 15 AAN Gilbert Cesbron Ik vrees de mensen die geen angst kennen. j» f- m 'In september Palestijnse staat' De Palestijnse Autoriteit roept in principe op 13 septem ber 2000 een onafhankelijke staat uit op de westelijke lordaanoever en de Gazastrook. Dat heeft de Centrale Raad van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO gis teravond besloten. 718° 9°/18° 9718 40% 30% 20% 30% 30% 30% portadown Bij het kerkje van Drumcree, even buiten het Noord-Ierse Portadown, drijven agenten van de Royal Ulster Constabulary groepen protestantse demonstranten terug. Zij belagen de politie daar al dagen, bij barricades die zijn opgeworpen om te voorkomen dat de jaarlijkse, fel omstreden Oranjemars van het kerkje door een katholieke buurt naar Portadown doorgaat. De mars werd gisteren opnieuw verboden. Pagina 5: Oranjemars mag niet door Garvaghy Road. foto ap peter morrison LONDEN ANP-AP-Rtr Saudi-Arabië vergroot de olie productie de komende dagen met nog eens 500.000 vaten per dag teneinde de olieprijzen te laten dalen. Dat heeft de olie minister van Saudi-Arabië Ali al-Naimi gisteren in Londen ge zegd. De olieprijzen zijn vanoch tend flink gedaald. Op de markt in Azië zakte de notering van Dubai-olie met ruim vijf pro cent van 28,30 tot 26,70 dollar per vat (van 159 liter). De Saudiërs beschikken over genoeg reservecapaciteit om de productie snel te verhogen. Saudi-Arabië zou ook de andere tien OPEC-landen willen over tuigen meer te pompen dan het extra contingent van in totaal 708.000 vaten per dag waartoe onlangs werd besloten. De ex tra productie ging zaterdag in, maar de prijzen daalden niet. De benzineprijzen gaan ove rigens opnieuw omlaag. Nadat er gisteren al een stuiver van de prijs afging, heeft marktleider Shell aangekondigd dat de prij zen morgen nog eens met twee cent naar beneden gaan. De prijs voor een liter euro onge lood, de meest getankte benzi ne, komt morgen op 2,67 gul den. Super ongelood gaat 2,82 gulden kosten en super met loodvervanger 2,88 gulden. Die sel wordt echter 1,8 cent duur der en gaat 1,84 gulden per liter kosten. Pagina 7: Shell is plaats in be klaagdenbankje beu 'Met deze man wil ik niet door' NANTES FRED SEGAAR De leiding van Farm Frites on derzoekt of zij Sergei Ivanov kan ontslaan. De Russische renner werd zaterdag nog voor de start van de eerste etappe uit de Tour gezet, na dat was geconstateerd dat zijn bloed te dik was. Dit duidt op gebruik van het verboden middel EPO, maar het is geen bewijs. Om het gezicht ten op zichte van de Tourdirectie te redden, stelt teammanager Jaques Hanegraaf alles in het werk om van Ivanov af te ko men. „Juridisch zal dat nog wel wat problemen geven, maar ik heb geen zin met deze man door te gaan." De derde etappe van de Tour van Loudun naar Nantes le verde opnieuw een zege op voor de Belg Tom Steels. De Duitsers Wüst en Zabel wer den respectievelijk tweede en derde, de Nederlander Jans Koerts ging als vierde over de streep. De laatste kilometers waren chaotisch en gevaarlijk door de vele verkeersdrempels en vluchtheuvels. Gele truidrager David Millar kwam ten val, maar kon de etappe uitrijden. Wel verloor hij negen secon den aan Jan Ullrich en Lau rent Jalabert. Millar behield de gele trui. Pagina 18: Tom Steels weer snelste sprinter GAZA-WASHINGTON AFP-Rtr-AP Het historische besluit zet de al jaren slepende onderhandelin gen met Israël over een vredes akkoord op scherp. De Centrale Raad, die fungeert als het parle ment van de Palestijnse Autori teit, is sinds zondag bijeen om zich te beraden over de toe komst van het Palestijnse zelf bestuur. Een Palestijnse functionaris deelde overigens wel mee dat 13 september een enigszins 'flexibele' datum is. „De verkla ring kan eerder komen als er een vredesakkoord met Israël is. Ze kan ook na 13 september komen, maar dan gaat het om dagen of weken, niet langer", zei hij. PLO-leider Arafat dreigt al ja ren met het uitroepen van een onafhankelijke staat, of er nu een vredesakkoord ligt met Is raël of niet. Hij kon er slechts ternauwernood en onder grote druk van de VS van worden weerhouden dit al op 4 mei 1999 te doen. De Palestijnse staat zou het gebied moeten beslaan dat Israël op 4 juni 1967 veroverde: de Westelijke Jordaanoever en de Gaza strook. De hoofdstad moet in Oost-Jeruzalem komen. In het bezette gebied wonen inmiddels echter tal van joodse kolonisten. Israël heeft gedreigd de bezette gebieden te annexe ren als de Palestijnse autoriteit zich onafhankelijk verklaart. Vooral het voornemen Jeruza lem tot hoofdstad van Palestina te maken, is politiek buskruit. Israël beschouwt de stad als 'eeuwige en ondeelbare hoofd stad', en heeft al meermalen ge dreigd tot het uiterste te gaan om deze status te verwezenlij ken. Bij het akkoord van Sharm el- Sheikh in september 1999 heb ben de partijen afgesproken binnen een jaar - de termijn loopt tot 13 september - tot een definitieve vredesregeling te ko men. Zo niet, dan behield Ara fat zich het recht voor de onaf hankelijkheid uit te roepen. De Israëlische minister van justitie Beilin zei in reactie op de verklaring van de Centrale Raad dat een eenzijdige onaf hankelijkheidsverklaring geen enkele betekenis zou hebben. „Een Palestijnse staat bestaat niet zo lang Israël die niet er kent", zei Beilin voor de radio. „Zonder onze instemming kun nen de Palestijnen nergens ko men. Ze kunnen dan zelfs niet heen en weer reizen tussen Westoever en Gazastrook." sassenheim peter van egmond Hotel Sassenheim heeft plan nen voor de bouw van een amusementscentrum met 'casi- no-achtige uitstraling'. Deze chic aangeklede uitgaansgele genheid krijgt, als de gemeente akkoord gaat, in elk geval twin tig tot dertig speelautomaten en een aantal andere vormen van vermaak. Het hotel - voorheen Motel Sassenheim - staat een deel van de inkomsten af aan verenigingen en stichtingen in Sassenheim. Enkele jaren geleden legden veel gemeenten het aantal gok automaten aan banden. Dit leidde tot veel protest van de uitbaters van onder meer snackbars. In het toenmalige Motel Sas senheim mochten twee auto maten blijven. Op grond van de nieuwe Wet op de Kansspelen zijn onder voorwaarden gok kasten toegestaan in zogeheten 'hoogdrempelige inrichtingen', zoals restaurants en hotels, en dus ook Hotel Sassenheim. Het amusementscentrum is alleen toegankelijk voor bezoe kers van 21 jaar en ouder. Daar mee legt Hotel Sassenheim de lat hoger dan de nieuwe wetge ving, waarin een limiet van 18 jaar is opgenomen. Pagina 14: Amusementscen trum mag niet laagdrempelig zijn emmeloord pieter van hove De Nederlandse vissers zijn ver bijsterd over het plan van het ministerie van landbouw, visse rij en natuurbeheer (LNV) om op de Noordzee een gebied van 10.000 vierkante kilometer af te sluiten voor boomkorvisserij. Het gaat om de zone bij de Deense Doggersbank of ten noorden van Texel. Daarnaast stelt het departement een re ductie voor van de vangst van platvis met dertig procent. De maatregelen moet ertoe bijdragen dat de bodem van de Noordzee niet langer intensief wordt doorwoeld tijdens de vis serij op met name platvis. De Nederlandse Vissersbond heeft een geheime nota in handen gekregen waarin de top van het ministerie aan staatssecretaris Faber (visserij) dit voorstel doet. De belangenvereniging is verbolgen over de zinsnede dat 'bij een goede aanpak van deze problematiek u winst kunt boe ken bij de natuur- en milieube weging en op politiek niveau in de Tweede Kamer'. Ambassadeur dient officieel protest in bij Nederlandse autoriteiten 1 Ja, ik wil een abonnement j op het Leidsch Dagblad. Naam: I Voorletters: m/v Adres: I I I Postcode: Plaats: Telefoonnummer: i Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) J Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening I ROME-ROTTERDAM De Italiaanse ambassadeur in Den Haag heeft een officieel protest inge diend bij de Nederlandse autoriteiten. Italië wil opheldering over hardhandig optreden, zondag in de Kuip, van ste wards en de Rotterdamse politie tegen een groep van zeven Italiaanse journa listen. Ook het Europees Parlement gaat zich met de zaak bezighouden. De ploeg van de staatsomroep RAI werd ruim een uur voor de EK-finale aangehouden toen ze opnames wilde maken van invalide Italiaanse suppor ters. Deze fans konden niet op de voor hen bestemde plaatsen terecht en moesten acht trappen naar boven wor den gedragen naar een andere tribune- plek. Volgens stewards wilden de fans niet worden gefilmd. Ze probeerden dat te verhinderen, waarop onenigheid ont stond. Toen de politie naar eigen zeg gen wilde ingrijpen, keerden de pers mensen zich tegen de agenten. RAI-commentator Mattioli zei gisteren echter dat de zaak escaleerde toen een steward de invaliden niet wilde doorla ten. „Als het aan mij ligt, kunnen deze Italianen zonder benen terug naar Italië", zou de steward hebben gezegd. Mattioli vroeg toen zijn cameraman al les te filmen. Hij werd daarop tegen de grond gegooid door vier man en gesla gen. In het politiebureau kreeg hij een stomp in zijn maag. Eén van de andere opgebrachte colle ga's die kort voor twaalven tegen beta ling van 700 gulden mocht gaan, was bang geweest. „Ik zag dingen die me aan de zwarte periode in Zuid-Amerika deden herinneren." De zeven journa listen zijn na hun vrijlating na drie uur 's nachts onderzocht in een ziekenhuis in Antwerpen. De Italiaanse vakbond van journalisten FNSI, de vakbond van RAI-journalisten en de bond van sportjournalisten USSI ondersteunen het officiële protest van de Italiaanse ambassadeur. Niet alleen in Den Haag, maar ook in Rome leidde het incident in de Kuip tot diplomatieke spanning. Het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken ont bood de Nederlandse ambassadeur in Rome gisteren uit protest tegen de aan houding van de journalisten. Een woordvoerder van de Rotterdamse politie verwees in een reactie uitslui tend naar het officiële politiebericht dat zondagavond melding maakte van de aanhoudingen. De officier van justitie zal op basis van de processen-verbaal beslissen of hij wel of niet tot vervol ging overgaat, aldus de zegsman. Bij machtiging tot 1 automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I I Leidsch®Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1