Tom Steels weer snelste sprinter Tour de France Jans Koerts verrast met vierde plaats Peloton worstelt met drempels en rotondes Axel Merckx naar Domo ZACHTE BERM Een topsprinter als bergkoning DINSDAG 4 JULI 2000 NANTES ANP De grootste verrassing in Nantes was gisteren Jans Koerts; de Nederlander werd vierde na de Belg Tom Steels en de Duitsers Zabel en Wüst. In het gooi en smijtwerk van de laatste kilometers bleef Koerts overeind. In zijn eerste Tour re geert de onbevangenheid. „Ik moest me nog even in houden omdat ik ingeslo ten raakte. En toch word ik nog vierde. Er zit dus meer in. Iedereen is te verslaan", sprak hij na de hectische fi nale. Koerts, een 30-jarige tourdebutant, klaagde niet over de obstakels in de fi nale, die onherroepelijk tot valpartijen moesten leiden. Anderen, zoals Blijlevens, noemden het parkoers een schande voor de wieler sport. Bij de valpartij op drie kilometer van de streep die het peloton deed breken, klapte Rabo-Zwit- ser Markus Zberg tegen de grond, net als gele-truidra- ger Millar die negen secon den verloor op de klasse mentsrijders Jalabert en Ullrich, maar verder met de schrik vrij kwam. Achter Steels en Zabel zit een brede subtop van sprinters die moeten hopen op een slechte dag van het duo. Farm Frites heeft met Koerts en Robbie McEwen twee sprinters in huis, van wie de Australiër in princi pe de eerste rechten heeft. Koerts had van de twee nog het minste last van de val partij. „Ik voelde nog wel een fiets tegen me aanko men, maar ik kon doorrij den." McEwen kon nog net aanpikken bij de 25 renners die niet waren opgehou den. ,,Ik kwam in het laat ste wiel. Het kostte te veel kracht om ver naar voren te komen." Daarom mocht Koerts voor eigen kans gaan. In zijn eerste Tour, na een lange carrière die hem langs PDM, Lotus, Pal mans, Rabobank en Team Cologne bracht, maar pas één keer in een grote ron de, de Vuelta van 1997. Zijn vierde plaats was het beste resultaat van een Nederlan der in de Tour sinds Maar ten den Bakker in de editie van '98 tweede werd in de negentiende rit achter de Zweed Backstedt. Belg profiteert van afwezigheid Cipollini In 1998 vier ritzeges, vorig jaar drie en nu al weer twee na even zo vele massaspurts. Tom Steels uit de Mapei- ploeg van Patrick Lefevere is de snelste sprinter van Tour de France. Die wedstrijd betitelde hij gisteren als 'het wereldkampioenschap voor sprinters'. NANTES FRED SECAAR Een tevreden Tom Steels na zijn tweede ritoverwinning. FOTO EPA ik wil het ook niet weten", zei de renner gisteren in Nantes, Zou het anders zijn geweest als waar de spurters hun leven ris- Mario Cipollini niet thuis zou keerden voor het dagsucces, zitten, maar aanwezig was ge- Net als zondag waren de num- weest in de 87ste ronde van mers twee (Marcel Wüst) en Frankrijk? „Ik weet het niet en drie (Erik Zabel) er dichtbij „Het verschil was klein, maar net genoeg", aldus de nuchtere Steels. Jans Koerts (Farm Frites) werd knap vierde en kreeg door die prestatie het vertrouwen van de ploegleiding, die tot gis teren Robbie McEwen als be schermde renner uitspeelde. Op de fiets gaat Tom Steels (28) recht op zijn doel af, maar als het over zijn toekomst als wielrenner gaat, is hij een twij felaar. Moet hij zich specialise ren in de klassiekers zoals Pa- rijs-Roubaix waarin hij in 1998 derde werd of moet hij sprinter blijven? En als hij voor dat laat ste kiest, moet hij dan op rit- winst blijven mikken of probe ren de groene trui naar Parijs te brengen? De eerste vraag is wat hem betreft nu eindelijk beant woord: Steels wil volgend sei zoen alle klassiekers rijden. Met het antwoord op de tweede vraag wacht hij tot halverwege de Tour. „Eerst maar eens goed de eerste week doorkomen, daarna zien we wel." Zijn ploeg, Mapei, valt vol gend jaar uiteen. De Belgische kern (Johan Museeuw en Wil- fried Peeters) alsmede de Ne derlander Max van Heeswijk verhuizen met Patrick Lefevere naar een nieuwe sponsor, Do mo, een tapijtbedrijf. Steels heeft nog een contract voor een jaar bij Mapei. Die overeen komst moet hij uitdienen. Zoals het er nu naar uitziet voegt hij zich in 2002 opnieuw bij Lefevere en zijn Vlaamse vrien den. NANTES FRED SECAAR BRUSSEL ANP Axel Merckx rijdt komend sei zoen bij Domo, de nieuwe Bel gische wielerploeg van Patrick Lefevere. De kampioen van Bel gië fietst nu voor deze teamma nager bij Mapei. Hij heeft een akkoord bereikt over een con tract voor twee jaar. Zijn huidige ploeggenoten Max van Heeswijk, Johan Mu seeuw en Wilfried Peeters be sloten al eerder de overstap van Mapei naar Domo te maken. Merckx ontbreekt in de Ronde van Frankrijk. Hij houdt trai ningsstage in het Zwitserse Sankt-Moritz. Het is een stokpaardje dat Tour de France-directeur Jean-Marie Leblanc met liefde berijdt: de Tour de France, dat is een grote familie. In zijn geval betekent dat vooral dat je niets mag doen dat het blazoen van zijn speeltje besmeurt. Maar o wee als er iemand uit de band springt, dan is monsieur Le blanc 'ne pas amuse'. Voor de huidige editie van de Tour nam Jean-Marie een aan tal kinderen, dat hij vorig jaar voor straf in de hoek had gezet, weer op in zijn familie. Het ging onder meer om renners van Farm Frites, opvolger van het gewraakte TVM. Gevreesd mag worden dat hij nu al spijt als de weinige haren op zijn hoofd heeft van die zet, maar het Ne derlandse journaille is er maar wat blij mee. Want dat het vorig jaar nou prettig werken was in de Tour, nou, nee. Met alleen de Rabobank-renners in koers was het al een heel klein gezinnetje en toen vervolgens die Oranje renners ook nog eens en bloc ziek, zwak en misselijk bleken, was de lol er al helemaal af. Zo gauw er maar iemand met een groene perskaart om zijn nek in de buurt was, bleek het gros van de heren opeens nog heel hard te kunnen fietsen. De familie is dit jaar groter en kleurrijker en zie, dat heeft een heilzame werking op het hu- In de straten van Nantes liggen zoveel vluchtheuvels en ver keersdrempels dat het bijna on mogelijk is er een peloton van 177 renners doorheen te sturen. Voeg daar de vele bochten en rotondes bij en een valpartij, vijftienhonderd meter voor de finish, was onvermijdelijk. Ook gele-truidrager David Millar ging tegen de grond. Hij kwam op achterstand binnen in een tweede groep, maar behield de gele trui. Tom Steels, de groe- ne-truidrager, won de etappe. Het was zijn tweede achtereen volgende. Mare Lotz ontmoette in het gebruikelijke gedrang achter de finish Jean-Marie Leblanc en kon niet nalaten de Tourdirec teur een cynische opmerking naar zijn hoofd te slingeren. „Monsieur Leblanc, merci pour le finale", schreeuwde de Lim burger in zijn beste Frans. Le blanc hoorde het niet, of mis schien ook wel en dééd hij al leen maar alsof hij het niet hoorde. Markus Zberg, ploegmaat van Lotz, was één van de slachtof fers van de hindernisrace die de Tourdirectie in de straten van Nantes had uitgezet. Hij liep schaafwonden op aan zijn rug en elleboog, net als Jean-Patrick Nazon die op hetzelfde mo ment op het asfalt viel en gele truidrager David Millar, die de twee niet kon ontwijken, in de strobalen belandde maar onge deerd aansluiting vond bij het tweede deel van het peloton. Die groep liep een achterstand op van negen seconden. Millar was in het gezelschap van Lan ce Armstrong, Michael Boo- gerd, Alex Zülle en Marco Pan- tani. Laurent Jalabert en Ian Ull rich bevonden zich voorin toen de drie vielen, waardoor zij on gehinderd konden doortrappen en bij de meet een voorsprong van negen seconden noteerden op hun concurrenten. Ze zijn nog steeds respectievelijk drie en vier, maar hun achterstand op Millar is kleiner geworden. Vorig jaar op weg naar Saint- Nazaire een soort zeephelling waarop het halve peloton on deruit ging, gisteren in de laat ste vijf kilometer een verzame ling verkeersremmende maat regelen. Vluchtheuvels, drem pels, wegversmallingen en niet te vergeten rotondes. Theo de Rooy, ploegleider van de Rabobank: „Dit slaat echt helemaal nergens meer op. Ik woon niet in Nantes en maak ook geen deel uit van de Tour organisatie, maar ik vraag me wél af of dit de enige weg was naar de finish te komen. Ik zeg het niet omdat Markus is geval- ■HBH meur van het Hollandse gezin. Ze zijn dit jaar goed vertegen woordigd en bovendien ook nog eens verspreid over maar liefst vijf ploegen: Rabobank, Farm Frites, Memorycard, Polti en Mapei. En omdat ze aldus niet de hele dag bij elkaar op de lip zitten, is er 's ochtends in het VIP-dorp heel wat te bespreken bij een kopje koffie en een Hollandse krant van drie dagen oud. Zelfs de geachte afgevaardigden van de pers krijgen een gulle lach en kwinkslag mee. En dat terivijl er nog geen platte prijs is gereden. Ho, ho, jawel, zegt Erik Dekker na zijn medisch bulletin over de krampaanval, en showt zijn ro de rugnummer van de strijdlus- tigste renner. En gisteravond werden de vrienden van de pers toch vooral genood in de bus van Farm Frites. Of we toch niet even van Jans Koerts wilden we ten hoe het voelt om vierde te worden in de massasprint. Maar natuurlijk, graag. Want we zijn toch een grote familie, nietwaar meneer Leblanc? len. Al bij het inrijden van Nan tes zei ik tegen Adrie (Van Hou- welingen, collega-ploegleider): we krijgen vandaag weer wat moois voorgeschoteld. Het is allemaal uitgekomen. Ze heb ben hier alles uit de kast ge haald. Levensgevaarlijk als de renners komen aanscheuren van wie de meesten maar één doel hebben: als eerste de streep halen. Nergens anders is het zo erg als hier. In de Ronde van Italië zijn de aankomsten veiliger." Bart Voskamp, die sinds dit jaar met Jeroen Blijlevens voor een Italiaanse ploeg rijdt (Polti), kon dat bevestigen. „In Italië maak je dit niet mee. Dit zie je nergens einders. En de Tour-lei ding blijft maar doen alsof de veiligheid van de renners het belangrijkste is. Dat irriteert me nog het meest." Robbie McEwen, die de strijd om het leiderschap bij Farm Frites dreigt te verliezen aan Jans Koers (vierde in de massa spurt), verwonderde zich over het grote aantal klassements renners dat zich in de finale aan het front ophield en zocht daar mede de oorzaak van het ge vaar. „Wat doen die gasten voorin? Dat is onzin." Michael Boogerd, kopman van de Rabobank en zo'n klas sementsrenner over wie McE wen het had, reageerde furieus. „Dit is gelul van een dronken aap. Zij (de sprinters) moeten hun werk doen, maar wij (de klassementsrenners) ook. Ik zou liever rustig naar de meet rijden, maar je moet zo wat je leven riskeren om geen tijd te verliezen. Ik heb geen andere keuze." Voor renners die hoog willen eindigen in de strijd om de gele trui telt iedere seconde. Tijdver schil ten gevolge van een val binnen de laatste kilometer van de finish wordt niet doorbere kend, maar gaan renners eerder tegen de grond, dan telt dat wel door. „Als georganiseerde ploegleiders hebben we vorig jaar bij de UCI (de internatio nale wielerfederatie) een ver zoek ingediend die afstand te verlengen, bijvoorbeeld tot een kilometer of vijf. Met zo'n maatregel bereik je dat de klas sementsrenners zich niet in het strijdgewoel mengen. Servais Knaven, die in finales geacht wordt het pad te effenen voor Koerts en McEwen, had zich het meest geërgerd aan het ontbreken van gendarmes met een rode vlag, zogeheten signa- leurs. „Waarom stonden die er niet? Het was nu echt nodig. Die vluchtheuvels lagen zelfs in bochten. Als je daar met een gangetje van zestig op afrijdt, moet je vol in de remmen." Cadoual166m Yvigniac86m I1 Coét-Bugat 112m Calorguen43m |o ©I 0* Le Chat 85mp LOto o Vanuit de Bretonse kustpl woonplaats van Festina ner Laurent Madouas, ga etappe van morgen over golvend terrein naar V Laatste winnaar: Mario C lini (1995). Ook morgen is normaal gesproken, vrij L voor de sprinters. TOUR IN CIJFERS Derde etappe Loudon-Nantt Steels (Bel/MAP) 161.5 km in 3 2. Wüst (Dui/FES), 3. Zabel (Dui 4. Koerts (Ned/FAR), 5. O'Grady CAG), 6. D.Nazon (Fra/BJT), 7. mon (Fra/BJT), 8. Kirsipuu (Estl 9. Vainsteins (Let/VIN). (Ita/SAE), 11. Zanini (Ita/MAP» Durand (Fra/LOT). 13. Kien1 (Slo/VIN). 14. Magnien (Fra/FD Apollonio (Ita/VIN), 16. McEwen /FAR), 17. Hoj (Den/FDD. 18. (Dui/TEL), 19. Mengin (Fra/FD Perraudeau (Fra/BJT). 21. Piziks t /MEM), 22. Hernandez (Spa/FE! Klier (Dui/FAR), 24. Che (Fra/AG2), 25. L. Jalabert (Fra/I 26. Aus (Est/AG2) 00.07, 27. Rodi (VSt/MAP) 00.09, 28. i (Spa/ONC). 29. Canada (Spa/( i 30. Gutierrez (Spa/ONC) Nederlanders: 31. Boogerd (nedl 48. Van Heeswijk (ned/map), 81 kamp (ned/plt), 88. Boven (ned 109. Knaven (ned/far), 118. Denj ker (ned/rab), 129. Moerenhout /far), 181 Dekker (ned/rab), 16! Bon (ned/rab), 174. Blijlevens /pit), 00.58, 175. Hoffman (nee 02.01, Algemeen klassement. 8.43.09, 2. Armstrong 00.04, 3. Ja 00.06, 4. Ullrich 00.07, 5. Ct 00.18, 6. Zülle 00.22, 7. Ekimov 8. Borgheresi 00.29, 9. Voigt 00.; Hamilton 00.35, 11. Olano 00.4 Beloki 00.42, 13. Plaza 00.46, 14 rand 00.48, 15. Maignan 00.51, II bert 00.55, 17. Gutierrez. 18. Wi 00.56, 19. Nardello. 20. Pieri. 21 Casas, 22. Bartoli 00.57, 23. Caset Trentin, 25. Livingston 00.58, 2( rano, 27. Pena 01.00, 28. Rodr 29. Botero 01.02, 30. Baranowski 31. Moreau, 32. McRae, 33. Vauj 01.06, 34. Joachim 01.07, 35. Lt berger, 36. Wesemann 01.07, 37. Ier 01.08, 38. Vandenbroucke 01.( Bettini. 40. Forconi 01.10, 41. 0'( 42. Velo 01.11, 43. Kasputis, 44 01.12, 45. Backstedt 01.13, 46. F pie, 47. Sandstod 01.14, 48. Chat 49. Mattan 01.15, 50. VAN HEES 51. Elli, 52. Kjaergaard 01.16, Nederlanders: Knaven, 63. Boi 01.27, 64. Den Bakker 01.28, 70. renhout, 76. Koerts 01.35, 93. Lol Voskamp 01.54, 171. Blijlev 172. Hoffman 04.18, 175. Dekker t) Een compleet peloton perst zich door de nauwe straten van de Franse stad Nantes, waar zich gisteren Levensgenieter Marcel Wüst gniffelt nog elke dag om zijn stuntje NANTES RENÉ BANIERINK Een wielrenner die in de bolle tjestrui van de beste klimmer in de Tour zijn leven waagt in de massasprint en gewoon tweede wordt. Je gelooft het niet en topsprinter Marcel Wüst vindt het zelf ook 'wel komisch.' Zo als het hele leven. Een dag niet gelachen is een dag niet ge leefd. Marcel Wüst is een bijzonder mens en dat is-ie. Al twee da gen lang kan hij 's ochtends een lach niet onderdrukken als hij het witte tricot met de rode bol len over zijn hoofd trekt. Be machtigd in de proloog, door op het gemak naar een kleine glooiing te rijden die meetelde als berg van de vierde categorie en daar zo hard mogelijk tegen op te sprinten. „Ja, ik had me er helemaal op gericht. En zeg nou zelf, het staat me toch prachtig?" Als er even later een fotograaf in de buurt is, trekt hij het trui tje nog even glad, zodat ieder een het wel even goed ziet: Marcel Wüst, winnaar van 113 wedstrijden in 11,5 jaar als prof (een gemiddelde van pakweg 10 per seizoen) bergkoning. „Ach, het is leuk, ik wil er vijf dagen van genieten en dan is het voorbij. Ik ga het tricot zeker niet proberen te verdedigen", zegt de 32-jarige renner van Festina, die pas aan zijn tweede Tour de France bezig is. Zijn debuut dateert alweer van acht jaar terug en duurde ultrakort. In de eerste etappe, San Sebastian-San Sebastian, viel de in Köln geboren sprinter van (toen) RMO hard op zijn hoofd en moest voordat de Tour goed en al begonnen was weer naar huis. „Ik ben blij dat de start dit jaar in Frankrijk was, anders zou ik de geschie denis in zijn gegaan als een renner die wel de Tour heeft ge daan maar nooit Frankrijk heeft gezien." Toch is het onbegrijpelijk dat een coureur met zijn klasse en staat van dienst nu, in zijn na dagen toch al, pas zijn tweede Tour de France rijdt. „Ach, ik heb een paar jaar bij de ver keerde teams gezeten wat de Tour betreft. Na RMO kwam ik bij Novemail terecht waar Wil fried Nelissen de topsprinter was. Castellblanch en MX Onda reden de Tour niet en bij Festi na werd er in de Tour tot vorig jaar vooral naar het klassement gekeken en niet naar sprints." Wüst zou vorig jaar zijn tweede Tour beleven maar viel drie we ken voor het Franse spektakel zo hard dat hij geschrapt moest worden van het lijstje. Wüst ontkent dat hij geen trek had in de Tour en dat hij liever zijn indrukwekkende lijst aan ritzeges in de Vuelta uit bouwde. „Ik zit er alleen niet mee dat ik niet vaker ben ge weest. Alhoewel, als ik het nu allemaal meemaak, heb ik er toch wel spijt van. Angst? Nee, dat heb ik helemaal niet. Ieder een roept wel dat er in de Tour veel harder gesprint wordt dan in de Vuelta maar dat valt hard mee. Ik weet zeker dat ik hier een rit kan winnen. Sterker nog, als Steels me zondag geen zwie per had gegeven, had ik gewon nen." Hij werd toen toch nog vierde en gisteren zelfs tweede. Marcel Wüst. Maar als het allemaal niet hij elk jaar zeker een maand lukt, Zal hij niet bij de pakken naar toe gaat. Wüst is een man neer gaan zitten. Daarvoor is van de wereld die graag reist, het leven te mooi. In Spanje, daardoor vijf talen (waaronder dat hij als zijn tweede vader- Nederlands) bijna vloeiend land beschouwt, en vooral Au- spreekt, maar desondanks nog stralië, zijn favoriete land waar steeds in Duitsland woont, in FOTO GEORGE NUSMEIJER een voorstadje van Köln. „1 zijn de mensen net als in derland: ze staan overal o voor, zijn niet eenkennig willen wat van de wereld 1 Zo ben ik ook.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18