Huisdieren leggen snel het loodje Een écht nieuw wasmid^ sfe Badmode is gevarieerder dan ooit Trends Volop keus in zomerspeelgoed mÊÊÊÊÊÊmmmÊÊÊÊÊÊÊÊÊBÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊm DINSDAG 4 JULI 2000 160 redactie: margot klompmaker Voor spelen met zand hoef je niet meer naar het strand. In de speel goedwinkels is tegenwoordig speciaal geprepareerd zand te koop. foto cpd Volgens speelgoedverkopers kiezen Nederlandse ouders dit jaar voor groot buitenspeel goed: opblaaszwembadjes met glijbaan, palmboom, basket en speelhut, waterpistolen die je kunt aansluiten op de tuin slang, veel speeltuinattributen met of zonder speelhuizen, klimrekken en kruiptunnels, in opblaasbare, losse dan wel op vouwbare elementen. Er is keus voor elke smaak en leeftijd en belangrijker nog, voor ieder speeloppervlak. 'Quadro' is een constructiesys teem met kleurige kunststof buizen en verbindingsstukken. Je kunt er klimrekken en speel- hutten meebouwen. Groot voor in het park of piep klein voor op het balkon. Een lap er over en de tent is dicht. Voor wie met wa ter wil spelen, maar er niet in wil is er 'Aqua- play'- Het sys teem van waterdichte elementen is al jaren oud, maar krijgt dank zij de kantenklare dozen met alles erop en eraan en het stijgende aantal losse ele menten, steeds meer aan dacht. De basis is nog steeds een 'kanaal'. De vele uitbreidingen zijn niet alleen leuk, maar maken ook duidelijk wat met water alle maal gedaan kan worden. Er zijn sluizen, waterpompen, wa termolens, boten, hijskranen, boeien en boten. Sets van zestig gulden (een klein achtje met twee bootjes) tot rond twee honderd gulden voor banen met sluizen en alles erop en er aan. Alle onderdelen zijn ook los te koop. Klein kan ook leuk zijn. On overtroffen is nog steeds 'the bug viewer', een transparant bekertje met deksel waarin een vergrootglas zit, met daarop nog eens een scharnierende loep. Kost nog geen tientje en is verkrijgbaar in de betere alter natieve speelgoedwinkels en winkels voor natuurvorsers. Het potje past in elke zak en is leuk voor elke leeftijd. Spinnen, vlie gen, water of stampers, dood en vooral levend, zijn veilig in het potje op te bergen en door de deksel goed te bekijken. De ruitjes op de bodem stimuleren het bestuderen van details en zelfs het natekenen. En de loep? Ach, de grote zomervakantie is de uitgelezen tijd om te spelen met natuurelementen; zon, wa ter, aarde en... vuur. De importeur van de 'keverkij ker' brengt nu ook de "two way viewer'. Die heeft twee ver- grootlenzen waar je zowel hori zontaal als verticaal door kunt kijken. Naar de boven- en de onderkant van het kevertje dus. Deze 'two way viewer' ziet er interessanter uit en is een beet je duurder (15 gulden). Geschikt om mee te nemen op vakantie is Ecofix. Het bestaat uit duimdikke, gekleurde pijp jes, gemaakt van maïsmeel. Biologisch afbreekbaar. Het smaakt nergens naar, maar stukjes opeten is geen bezwaar. Het verteert als voedsel. Door de pijpjes een beetje nat te ma ken zijn ze aan elkaar te plak ken. Op deze manier zijn 'siera den' als kettingen te maken of ingewikkelde constructies. Een emmer met 8 liter inhoud, kost nog geen vijftien gulden! Net als met Ecofix is met Tob- bers Zots desnoods achterin de auto te knutselen. Met dit schuimfoam zijn hoofdbanden en riemen te maken waarop al lerlei vormen met verbindings stukjes zijn vast te maken. Tobbers zijn verkrijgbaar in drie verpakkingen van ongeveer twintig, vijftig en tachtig gulden. De populariteit van het bouwen van zands- leid dat het strand desnoods thuis komt. Met het speciaal gepre pareerde Zweedse Deltasand kan naar har telust worden geknoeid en geboetseerd. Dit zand stuift niet, geeft nauwelijks rommel, maar plakt uitstekend. Het is lichter dan klei, puur natuur en vereist geen onderhoud. Kinde ren kunnen er in graaien, mee boetseren, plakken en schaven, binnen en buiten, met en zon der vormen. Zakken van dertig tot honderd gulden zijn te vin den bij vooral gespecialiseerde (blank hout verkopende) speel goedwinkels. Deltasand heeft de kleur van een tropisch strand. Schoolle- veranciers leveren soortgelijk spul in alle mogelijke kleuren, maar dat is kennelijk nog niet tot de speelgoedwinkels door gedrongen. Hoe lang de vakantie ook duurt, de nieuwe puzzel van Jumbo is er tegen bestand. Hij moet in totaal 375 centimeter lang wor den, maar delen in drieën kan ook. De voorstelling van 'rijen wachtenden' vol verrassende, grappige, herkenbare druiloren, werd getekend door Jan van Haasteren. De duizend stukjes voor tientallen figuren zijn stuk voor stuk om lang te bekijken. Hét spel is deze zomer natuur lijk nog Pokémon. Nog even. Hoewel. Om te voorkomen dat de rage zal bekoelen, hebben de fabrikanten, niet toevallig net voor het begin van de grote vakantie, het lang verwachte, derde Gameboy Pokémonspel uitgebracht. De gele versie was in de ons omringende landen al maanden verkrijgbaar, maar de verwachting is dat de Nederlan ders net voor de vakantie wat minder zuinig zullen zijn. De kinderen zijn er zoet mee, ach ter in de auto. op het strand, in de achtertuin, bij regen en zon neschijn, uren. Het spel kost ongeveer tachtig gulden. marianne de valck De meeste mensen weten te weinig over de verzorging van hun konijn, parkiet of kanarie. Veel van deze dieren leggen daardoor te snel het loodje. Bij goudvissen is de situatie het schrijnendst: bijna elk dier sterft veel vroeger dan nodig is. Volgens dierenkenners kunnen goudvissen tussen de 25 en 40 jaar oud worden, maar daaraan wordt getwijfeld. Bewijzen zijn er namelijk, want geen enkel exemplaar in de kom haalt zelfs maar de 25 jaar. Te veel voer en vies water vormen de belang rijkste oorzaken voor de vroege dood. Om baasjes uit te leggen hoe ze een goudvis dienen te verzor gen, gaat de Stichting Dierbaar na de zomer via dierenwinkels folders verspreiden. De organi satie deelt keurmerken uit aan winkels met bepaalde kwali teitsnormen. De folder over de goudvis is er één van allerlei brochures van de stichting over de verzorging van huisdieren, zoals een konijn, fret, kanarie of grasparkiet. „Consumenten bezitten te wei nig kennis over bijvoorbeeld de noodzakelijke huisvesting en het voedsel van veel huisdieren, maar menigeen is wel op zoek naar die informatie. Onze fol ders gaan in de behoefte voor zien", verklaart een medewer ker van de stichting optimis tisch. Ook de samenstellers van het onderzoek 'Vroegtijdige sterfte onder gezelschapdieren' plei ten voor meer voorlichting over de verzorging van huisdieren. Dit rapport, dat enkele maan den geleden verscheen, is opge steld door vier studenten van de opleiding Diermanagement aan het Van Hall Instituut in Leeuwarden en gebaseerd op een steekproef onder ruim achthonderd mensen. Onderzocht is hoe lang konij nen, cavia's, hamsters, ratten, muizen, grasparkieten, kanaries en gewone goudvissen bij hun baas in leven blijven. Wat blijkt: alleen hamsters en cavia's ma ken nog een redelijke kans om de normale leeftijd te halen. Een hamster kan twee tot drie jaar oud worden, maar 22 pro cent sterft te vroeg. De meeste cavia's houden het iets langer bij de baas uit, want bijna de helft bereikt de leeftijdsver wachting (tussen de vier en acht jaar). Verder wordt duide lijk dat vooral cavia's die als speelkameraad voor de kinde ren zijn aangeschaft, eerder doodgaan dan natuurlijk is. I SES? - 4 De huisvesting- en verzorgingstips zijn vooral belangrijk bij de kanarie, goudvis en het konijn: 84 procent van deze dieren legt te snel het loodje. foto henkbouwman „Dit soort dieren kopen de ou ders vaak te gemakkelijk en in een impuls aan", zegt voorzitter Tony Achterkamp van het Plat form voor Gezelschapsdieren. „Daar is niet zo veel aan te doen, maar verstandig is wel om bijvoorbeeld de verkoop van hele kleine kooien te ver bieden." De huisvesting- en verzorgings- tips zijn vooral belangrijk bij de kanarie, goudvis en het konijn: 84 procent van deze dieren legt te snel het loodje. Konijnen bij voorbeeld, halen vaak een ou derdom van slechts vier of vijf jaar, terwijl ze - bij goede ver zorging - wel twaalf jaar kun nen worden. Van de goudvissen sterft 42 procent tijdens het eer ste levensjaar en zeventig pro cent is gestopt met ademen voordat de twee jaar is bereikt. Ook ratten, muizen en graspar kieten worden niet snel be jaard: ongeveer zeventig pro cent gaat te snel dood. Gebrek aan kennis bij de baas ligt als oorzaak voor de hand, maar de onderzoekers melden dat alle ondervraagden vooraf informatie over het huisdier hadden ingewonnen. Boven dien meent driekwart al vol doende te weten over de nood zakelijke huisvesting en voe ding. Op de vraag hoe oud hun diertje had kunnen worden, blijven de meesten echter het antwoord schuldig. Kortom, baasjes kunnen zichzelf wel eens overschatten, zo luidt een conclusie uit het rapport. „Ondanks de gegevens uit het rapport denk ik toch dat meni ge vogelliefhebber zeer goed met zijn diertje omgaat en de vogels een behoorlijke leeftijd in Nederland behalen", ver klaart Harry Kruiper van de Ne derlandse Bond van Vogellief hebbers. „Ik krijg heel veel mensen aan de telefoon die zich al zorgen maken, wanneer hun vogel een oogje dicht doet vanwege de zon, terwijl er dan eigenlijk niets aan de hand is. Sommige liefhebbers verwen nen echter hun vogel te veel door te snel het voedsel te ver versen. De vogel pikt er dan al leen de lekkerste zaden uit, maar laat de gezondste liggen. In het voer moeten allerlei on derdelen zitten en die dient de vogel ook allemaal op te eten." Een uitgebalanceerd zaad mengsel voor bijvoorbeeld de valkparkiet, bestaat uit gierst, kanariezaad, gepelde haverkor rels, witzaad en hennepzaad. Bovendien moet de kooi min stens zestig centimeter lang, veertig centimeter breed en ruim dertig centimeter diep zijn: daarin kan het diertje zijn vleugels rekken en strekken zonder zich te stoten. De bak of kom van een goudvis moet minirpaal twaalf liter wa ter bevatten. Wordt de bak tij dens een schoonmaakbeurt met zeep gewassen, dan bestaat de kans dat de goudgekleurde zwemmer vrij snel door vergifti ging sterft. Overigens vindt die renvriend Achterkamp het hele maal niet vervelend dat goud vissen voortijdig doodgaan. „Een goudvis legt tussen de 8000 en 15.000 eitjes waardoor één exemplaar in totaal voor vijftien miljard nakomelingen kan zorgen. Als elke goudvis veertig jaar zou worden, dan komen we er in om." „Ik trek bovendien een aantal conclusies uit het rapport van het Van Hall Instituut in twijfel. Het onderzoek geeft bijvoor beeld niet aan hoe oud de ge middelde goudvis tijdens de aanschaf in een winkel is. Ver der stellen de onderzoekers dat konijnen acht tot twaalf jaar kunnen worden, maar er zijn soorten zoals de Vlaamse reus die hooguit een leeftijd van vijf jaar bereiken. Wel vind ook ik dat er veel meer aan voorlich ting aan baasjes moet plaats vinden. Met heel veel huisdie ren gaat het weliswaar goed in Nederland, maar toch verdie pen nog te weinig mensen zich in de verzorgingseisen van hun kameraadje", aldus Achter kamp. alex van hoof Gemiddeld draaien Nederland se huishoudens zo'n 230 was sen per jaar, bijna vijf per week. Maar onze kleding komt vaak niet zo schoon en fraai uit de machine als we zouden willen. Vlekken, een grauwsluier, uitge lopen of verbleekte kleuren - menige wasvrouw of -man er gert zich er groen en geel aan. Maar ha, daar is al weer een fa brikant met iets nieuws die roept dat het nu afgelopen is met alle frustraties. Micro-werking en mega-was- kracht, perls en tabs, bolletjes en netjes... ze verzinnen van al les, de wasmiddelenfabrikan ten. En bij elke introductie van het zoveelste NIEUW of VER NIEUWD product schreeuwt de reclame de gebruiker toe dat het middel nu nog witter-dan- wit, nog knuffel-zachter, nog lente-frisser en nog veiliger- voor-uw-kleuren wast. De doorsnee consument laat z'n oren er al lang niet meer naar hangen. Hij weet inmid dels uit ervaring dat het effect van al die zogenaamde verbete ringen praktisch nihil blijft. Niet bepaald een gemakkelijk vertrekpunt, wanneer je het zo veelste 'vernieuwde product" op de wasmiddelen markt wilt introduceren. Toch waagt Proc ter Gamble, producent van Europa's meest verkochte was middel Ariel (=Dash) de de stap. Onlangs hield het concern zijn jongste spruit, Ariel Essen tial, ten doop. „Een door braak", verzekerde bij die gele genheid marketingmanager Alexandra Messerschmidt. Om er direct op te laten volgen: „En dat is geen loze belofte. Ditmaal niet." Messerschmidt kan zich de frustratie van de consument goed voorstellen. „Het ene pro duct belooft een wittere was, het ander een zachtere en het derde een aangenamere geur. De consument raakt daardoor in verwarring, want wat moet hij kiezen? Het enige wat hij wil is een goed resultaat over de hele linie: een was die zacht en schoon is, die lekker ruikt, niet krimpt en z'n kleur behoudt." Het nieuwste wasmiddel levert dat volgens haar allemaal, dank zij een juiste balans tussen rei nigen en beschermen. „Maar", bezweert ze, „Het doet meer: het wast ook vitaliteit in je kle- ding." Vitaliteit?! Dr. Uli Kleinsteuber, hoofd van de afdeling onderzoek en ont wikkeling van Procter Gam ble legt uit dat het hier niet de zoveelste loze reclamelj treft. Aan het nieuwe pf liggen drie nieuwe techr en ten grondslag, die hjie goed preventief bescheP5 gen datgene waar de ccT ment zich het meest aa{ veroudering, verkleurin vlekken. Veroudering wordt voljre Kleinsteuber tegengegar doordat aan het wasmij oplosbare vezel is toeg&2 die lijkt op katoen. „Tijd wassen slaat deze op he-- sel neer, waardoor dat \pj- beschermd en stevig ge| Zelfs beschadigingen wr.{ erdoor hersteld. De stoP15 sterk en gaat niet meer P ren of pillen." Verkleuren of het uitlop[ kleuren wordt voorkon toevoeging van een dye'r methode om de verf in I" weefsel te fixeren, zodaf kleur behouden blijft eip niet langer grauw wordjv voorkomt tevens dat kle.1 gaan 'bloeden' en zich 19 rest van het wasgoed hef1 De meest opzienbarend wikkeling is volgens Kle(r ber echter wel de toevoe van het enzym mannanr" het wasmiddel. Dit enzy namelijk in staat om gul op te lossen en zo af te r( met vlekken. „Guargunf verdikkingsmiddel dat tr woordig in vrijwel alle vj',. dingsmiddelen en cosml producten is verwerkt. \J neer je bijvoorbeeld cho? melk, ijs, saus, babyvoeir. yoghurt, shampoo of vla zeep op de kleding morf1 hecht deze guargum zier een soort lijm aan de sto lijkt het dan of de choco! J melk of yoghurt na een wassen uit de kleding is,' argum blijft erin zitten ef vuil aan, bijvoorbeeld uiT. spoelwater. Hierdoor kaf! gebeuren dat na verloop tijd, schijnbaar zonder o™ vlekken in de kleding on staan." L Of hiermee echt een dotr op wasmiddelengebied r reikt? Kleinsteuber doet Pf een tikje voorzichtig: „KI die er al afgewassen uitzU met Ariel Essential niet nieuw worden, maar ni kleding blijft wel aanmei steviger. En niet elke viel door dit enzym uit de kir verdwijnen. Maar wel a; f kelijk meer dan tot nu t< bruikelijk is." kitty van gerven Sommige dingen veranderen nooit. Wat zouden we zijn zon der dat ultieme zomergevoel? Zonder het genot van zon en zee, van lekker loom luieren op het strand en avonden lang ta felen op een terras? De nieuwe badmode lijkt met haar opval lende kleuren en uitdagende modellen speciaal gemaakt om extra glans te geven aan deze eerste zomer van de eeuw. Je kunt er in zwemmen. Uiter aard, daar zijn de badpakken en bikini's voor gemaakt. Maar wie ze deze zomer alleen maar zou aantrekken voor een duik in de golven, doet de badmode én zichzelf te kort. Meer dan ooit is de strandkleding namelijk be doeld als vrijetijdsmode, als complete outfit voor allerhande dynamische zomeractiviteiten. Je kunt er mee zwemmen, maar ook mee water- en jetskiën, surfen, skaten, mountainbiken, steppen, joggen.... En, je kunt erin flaneren. Want behalve dat ze functioneel is, is de badmo de ook elegant en flatteus. Toch oogt de nieuwe badmode nergens opzichtig, eerder zelfs eenvoudig en functioneel. Zo wel in het sportieve als in het meer luxueuze genre. Opvallen de grove ritsen en stiksels, zoals in voorgaande zomers, zijn niet langer populair, evenals hoge beenuitsnijdingen. Het raffine ment zit 'm ditmaal vooral in de ingenieuze asymmetrische belijning met veel deelnaden, in de fraaie halslijnen, gedra peerd of in bandeaumodel, en in de rugdetails. Voorop staat deze zomer de pasvorm, elke millimeter moet aansluiten. En niet zonder re den; een bikinitop mag er nog zo leuk uitzien. Je moet er ook een partijtje beach-volleybal in kunnen spelen. En een badpak mag op een cruiseschip nog zo'n blikvanger zijn, je moet er in geval van nood wel pro bleemloos de oever in kunnen bereiken. Bij de samenstelling van de nieuwe badmodecollecties heb ben de ontwerpers daarom driftig leentjebuur gespeeld bij hun collega's in de lingerie branche: allerlei moderne ont wikkelingen in deze laatste sec tor zijn nu ook in de zwemkle- ding toegepast. Zo zijn er biki- nitops en badpakken met ver borgen beugels of onzichtbare, verstevigende constructies van ragfijne draden voor extra on dersteuning. Bovendien is foam toegepast voor extra comfort en worden figuurcorrigerende stretchmaterialen gebruikt die het lichaam zo slank doen lij ken, dat de draagster zich geen moment meer hoeft af te vra gen of ze dat tweede ijsje, of die vierde sorbet nu wel of niet zal nemen... Je bent immers zo mooi als je je voelt en de bad mode heeft alles in huis om je perfect te voelen. Zélfs wanneer het kwik tot tro pische waarden oploopt. De kleuren van de zwemkleding garanderen namelijk te allen tij de een 'cool' uiterlijk, vooral de grijstinten met een platina- en titaniumachtige metallicglans. Evenals de aquatinten ogen ze koel als het nimmer smeltende ijs van de Noordkaap. Ze zijn doorgaans verwerkt in moder ne, grafische dessins met helde re accentkleuren of in sportieve nautische prints, veelal omlijst door contrastbiezen. Toch liever een sensuele, broei erige uitstraling? Ook dat is mo gelijk. Het aanbod aan badkle ding in diepe, warme kleuren als bordeauxrood, aubergine, olijfgroen, zandbeige, bruin en zwart is zeer groot. De dessins van dierenprints, exotische blad- en bloemmotieven en Aziatische batikprints onder strepen nog eens het tropische sfeertje. Wat jeugdiger oogt de badkle ding in zachte pasteltinten en in heldere kleuren als turquoi se, kanariegeel, oranje, roze, gr asgroen en limoen met gesti leerde, enigszins naïeve bloem motieven of vrolijke strepen. Een regelrechte topper bij voor al de jonge zonaanbidders be loven ook de zwembroeken, bi kini's en badpakken in jeansstijl te worden. Meer nog dan de kleuren en de dessins fungeren deze zomer de materialen als blikvanger. De schittering van lurex in zil ver of goud lijkt de zonnestra len concurrentie aan te willen doen. Maar even opvallend zijn ook de changeantstoffen, de subtiel glanzende shantung- achtige materialen en de flock- prints. De transparante materi alen zorgen voor extra span ning in de badmode, ook al blij ken ze bij nadere beschouwing meestal 'blikdicht' te zijn. Ze worden namelijk in laagjes over elkaar heen gedragen, waar door het lijkt alsof de draagster meerdere bikini's of badpakken tegelijkertijd aan heeft. Hetzelf de geldt voor de netmaterialen, ontleend aan de kleding van hardlopers. Het mag duidelijk zijn: het wordt mooi deze zomer op het strand en aan het zwembad. Maar ook op de terrassen en de boulevards, in de eetgelegenhe- den, de disco's en de nacht clubs. Want badmode is al lang geen zwemkleding alleen meer. Met de bijpassende lange blou ses, omslagrokjes en tuberok ken, hemdjurkjes, shirts en wij de broeken kan een bikinitop of badpak moeiteloos worden omgetoverd in een flaneer-out- fit. Eentje die ook op andere plaatsen gezien mag worden dan enkel op het traject tussen hotel en strand. Met al die bij passende accessoires is zelfs de grens tussen zwemkleding en avondkleding al snel gepas seerd. Sportief is het kenmerk van de badmode voor de man. Sportief én actief, want ook de heren collecties zijn afgestemd op een multifunctioneel gebruik. De aansluitende slips, zwemshorts en knielange boxers zijn zowel geschikt om in te zonnebaden als om allerlei waterporten in te beoefenen. Bovendien zijn sommige modellen voorzien van een speciale water- en winddichte (teflon)laag, die de drager beschermt tegen voch tigheid en afkoeling. De badmode is vooral vrolijk, met opvallende kleuren, ver- Meer dan ooit is de strandkleding bedoeld als vrijetijdsmode, ah plete outfit voor allerhande dynamische zomeractiviteiten. foi' werkt in blokken, strepen en visgraatstructuren, met con trasterende inzetten en speelse koordjes. Ook de zwembroeken kunnen vergezeld gaan van bij- kitty van gerven passende T-shirts en bod alsmede van strandlakenl sen en zelfs zwembrilletjdi PUZZEL Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1 Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1. Traag - rijtuig - preekstoel; 2. weg met bomen - slingerplant - nieuwe regel; 3. legio - kwaal - lekkernij; 4. gammel - zeedijk - ontwaakt; 5. tennisterm - eetketel - zinkerts; 6. akelig - koren - niet goed gekookt; 7. metalen haak - vertrek - gelaatsbedekking; 8. koorhemd - lijst - figuurdans; 9. uiachtige plant - bergspleet - slaapvertrekje; 10. Spaanse landvoogd - eirond - wastafel 3456789 10 HET WEER Oplossing van maandag: Horizontaal: 1Oker; 4. iets; 7. laken; 9. es; 10. nap; 11. ma; 13. dar; 14. rins; 17. ooit; 18. uil; 19. deel; 21. eden; 24. eng; 26. ge; •27. oom; 29. be; 30 meten; 32 neer; 33. tuit. Verticaal: 1. Odeur; 2. el; 3. Ran; 4. iep; 5. en; 6. start; 8. kaf; 11. Maine; 12. in; 13. do; 15. Irene; 16. sul; 17. olé; 19 degen; 20. eg; 22. de; 23. noest; 25. oot; 27. oer; 28. met; 30. me; 31. nu. Wisselvallig weer Het is dezer dagen bloedheet op de Balkan en niet in de laatste plaats in Italië. Daar loopt de temperatuur plaatselijk op tot bo ven de 40, in de hak van de Italiaanse laars kan het vanmiddag en morgenmiddag 43 graden worden. De extreme hitte komt uit het noorden van Afrika waar het gister nacht dik 40 graden was. Maandagoch tend om 3 uur lokale tijd stond de thermo meter in het Tunesische Jendouba op 41,7 graad. Bij ons gelukkig geen hitte, maar een pe riode van warm en stabiel zomerweer zou door velen, niet in de laatste plaatse de strandhoreca, op prijs worden gesteld. Het weerbeeld wordt dezer dagen verstoord door plaatselijk zware buien die van on weer vergezeld kunnen gaan. De buien ontstaan in een uitgestrekt gebied van lage barometerstanden dat met name in de ho gere luchtlagen overzichtelijk oogt. Nabij het aardoppervlak is het een rommelig ge heel. Na plaatselijk mist en/of laaghangen de bewolking in de nacht en ochtend is er woensdagmiddag kans op een regen of on weersbui. Zo af en toe komt ook de zon te voorschijn en loopt de temperatuur op tot omstreeks 21 graden. De wind waait zwak tot matig uit het noorden, woensdagavond wordt een veranderlijke wind verwacht. Ook op donderdag, vrijdag en zaterdag buienkansen. In de loop van het weekeinde lijkt het wat te gaan verbeteren, maai een noordelijke luchtstroming (kracH hogedruk op de Atlantische Oceaan) l de temperatuur niet over. Het is dan j, veel warmer dan 18-19 graden. Wat g nacht, toen zware buien over westelij derland trokken, op viel waren de gr® neerslagverschillen. Op Schiphol viel! Schiphol-Oost 33 mm, en in Hoofddq' bleef het zowaar helemaal droog. Oo» hemelwater in Waddinxveen waar 21f werd opgevangen. Overdag aardig wtf met vrij veel zon en temperaturen rut ven de 20. Schiphol mat 22,6, Valken# 21,8 graad. In Brabant viel plaatselijk» dan 30 mm.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16