Alles komt op de laatste pagina goed, altijd weer De hoogtijdagen van de zeeschilders in Katwijks Museum Stem als een klok Cultuur Kunst Historische atlassen WNDAG 3 JULI 2000 ioeken onder de vuurtoren jORDWUKLiefhebbers van oude boeken kunnen k-ful li hun hart ophalen in Noordwijk. Vlak onder de Vuurtoren irzorgen 35 antiquariaten uit het hele land een breed aanbod oude boeken. Bovendien is er een expositie van religieuze inst, een demonstratie van een boekenkunstenaar en vanaf 00 uur de start voor een literaire wandeling door Noordwijk. e boekenmarkt op het Vuurtorenplein begint om 10.00 uur en ïurt tot 18.00. leeld Bertolt Brecht beschadigd ^ot rlun Onbekenden hebben in de Berlijnse sculptuur van de neelschrijver Bertolt Brecht een hakenkruis gekrast. Het mo- 'er iment voor de Duitse schrijver bij het theater Berliner Ensem- ^cr e was vorig jaar ook al beschadigd. De directie van het theater en iat er vanuit dat ook deze keer de daders vermoedelijk in chts-extremistische kringen gezocht moeten worden. Het :tl8 onzen beeld voor de maatschappijkritische Brecht was in tormloop op rampenfilm h*! ia sterdam De maritieme rampenfilm The Perfect Storm heeft de Verenigde Staten de kassa's van de bioscopen doen rinke- n. De rolprent haalde in het afgelopen premièreweekeinde en omzet van 42 miljoen dollar (ruim 90 miljoen gulden). The |l( erfect Storm is daarmee tot nu toe de op twee na drukst be- j )chte film allertijden. Alleen de Amerikaanse krakers Men in ia lack en Indepence Day trokken in hun eerste weekeinde meer ezoekers. De verwachting is dat de film, die op 7 september in remière gaat in de Nederlandse bioscopen, ook in Europa een ormloop zal ontketenen. ïeen gage voor Oasis en PSB ppenhagenDe organisatie van het popfestival in het Deense oskilde betaalt twee Britse bands die na de dood van acht fans iet meer wilden optreden, niet uit. De acht bezoekers kwamen ati iterdag tijdens het festival om het leven toen zij bij het podium era J de verdrukking kwamen. Het festival ging door, maar de t d ands Oasis en Pet Shop Boys wilden niet meer optreden. Festi- ter il-directeur Leiv Skof vindt dat de twee popgroepen zich niet e an hun contract hebben gehouden. Hij benadrukt dat de an- Ki ere 92 bands na het drama zaterdag en zondag wel gewoon jeelden. Volgens Skof eisten de twee bands de garantie dat het ri erstikkingsdrama zich niet zou herhalen, maar die garantie IV ras niet te geven. De organisatie wil de gage van beide bands i rellicht stoppen in een fonds voor nabestaanden van de slacht- ri ffers. lij cimabue naar National Gallery inden Een onlangs door veilinghuis Sotheby's in Engeland ntdekt paneel van de Italiaanse middeleeuwse schilder Ci- ïabue is eigendom geworden van de National Gallery in Lon en. Het gaat volgens het veilinghuis om een goed bewaard e 3de eeuws schilderij van Maria met het kind Jezus omringd oor engelen. Het kunstwerk, 25,7 bij 20,5 centimeter, zou op 6 vo ili worden geveild bij Sotheby's in Londen maar de eigenaren esloten er via de kunstinstelling een belastingschuld mee af te Dssen. Het veilinghuis schatte de opbrengst op zo'n 10 miljoen ond (ongeveer 35 miljoen gulden). De experts van het veiling- uis troffen het paneel aan in de inboedel van de familie Gooch p het landgoed Benacre Hall, nabij het plaatsje Lowestoft in uffolk. Volgens experts van Sotheby's zijn slechts zeven tot cht aparte panelen bekend van Cimabue (ongeveeiU240 302), wiens echte naar Cenni di Pepo luidt. Cimabue was zeer elangrijk voor de ontwikkeling van de Italiaanse kunst in de 3de eeuw. Cimabue was bevriend met Dante en voorloper van unstenaars als Giotto en Duccio. 'OdsUXZ/LUj, Ui öö$C /ic Hysterie in Argentinië na dood Bueno BUENOS AIRES RTR De dood van de populaire Ar gentijnse zanger Rodrigo Bueno (27) leidt in het Zuid-Ameri kaanse land tot bizarre tafere len. Gisteren werd in Santiago del Estero, ten noordwesten van de Argentijnse hoofdstad, het levenloze lichaam aange troffen van een 18-jarige dienst meisje. Zij had zich de avond daarvoor aan een boom ver hangen nadat ze eerst naar de kerk was geweest. Volgens de politie droeg het meisje foto's van Rodrigo Bue no, bijgenaamd 'de hengst', on der haar trui. Het is de vierde zelfdoding die met het ver scheiden van deze 'El Potro' in verband wordt gebracht. Rodrigo Bueno kwam op 24 juli om het leven tijdens een verkeersongeval op de snelweg, even buiten Buenos Aires. Het ongeluk voltrok zich tegen zonsopgang. De zanger had na een optreden stevig gedronken en was niettemin achter het stuur gekropen, maar droeg geen autogordel. Bueno over leed toen hij met hoge snelheid op een jeep botste. Hoewel er voldoende aanwij zingen zijn die het noodlottige ongeval kunnen verklaren, ver trouwen tal van Argentijnen de officiële lezing van de doods oorzaak niet. Uit een enquête door een vooraanstaand onder zoeksbureau blijkt dat 29 pro cent van de ondervraagden denkt dat Bueno is vermoord, hoewel daarvoor geen motief is gegeven. 27 Procent neemt aan dat de zanger slachtoffer is ge worden van een ongeval. Handelaren doen intussen goede zaken door de hysterie rond Bueno. T-shirts met zijn afbeelding zijn gemeengoed in het Argentijnse straatbeeld en werden onlangs zelfs promi nent geëtaleerd door voetbal lers van het nationale elftal. Sommige fans verafgoden de zanger en schrijven hem won deren toe. De verkoop van zijn muziek, een zeer dansbare lat- insound, neemt inmiddels gro teske vormen aan. Bouquet-reeks bestaat een kwart eeuw leiden gpd Een man en een vrouw ontmoeten el kaar en besluiten 150 pagina's later - na de nodige misverstanden - bij el kaar te blijven. Voor altijd. Harlequin Holland, uitgever van Bouquet, In tiem, Baccara en de Doktersroman, bestaat 25 jaar. Nog steeds is de liefde heteroseksueel in de boekjes die bij de supermarkt voor het grijpen liggen, maar heel voorzichtig wordt gedacht aan het eerste homoromannetje. Nooit gaat ze zonder een torentje boeken naar het 'strand, op vakantie naar bed of in bad. Minstens één boek per dag jaagt ze er door heen, al meer dan twintig jaar. Rina Mosseveld (38) is een van de trouwste in het legioen van Harlequin-lezeressen. De huis vrouw uit Purmerend leest het liefst de boekjes uit de series Intiem en Bacca ra. „Mijn favoriete schrijfster is Penny Jordan. De personen in haar boeken zijn echt, je kunt ze zo op straat tegen komen." De verhalen ontroeren haar diep, soms moet ze bijna een traan wegpinken. „Het is altijd weer heerlijk als ze elkaar de eerste kus geven. En om daarna te lezen hoe er hobbels en bobbels in de relatie komen. Vooral omdat je weet dat het toch weer goed komt, altijd weer. Dat is juist het heer lijke ervan." Al een kwart eeuw lezen vrouwen van allerlei leeftijden en welzijnsklas- sen over De Liefde, zoals die hen door Harlequin wordt voorgeschoteld. De romans van deze uitgever gaan over niets anders dan de liefde. En dat is een formule die de moederfirma geen windeieren legt. Harlequin Enterprises ltd. is 's werelds grootste uitgeverij van romantische fictie. Zo'n 1500 auteurs schrijven romans die in 24 talen en 120 landen verscliijnen. Harlequin verkoopt 175 miljoen boeken per jaar, ofwel 5,5 boek per seconde. Het aantal lezeressen neemt nog steeds toe, on der meer dankzij de val van het ijzeren gordijn. Hoofdredactrice van de Nederlandse afdeling, Karin Boodt: „De boekjes gaan nou eenmaal over elementaire zaken als romantiek en verliefdheid." „Liefde is grenzenloos", voegt redac trice Lidia Dumas daar dromerig aan toe. Beiden beamen dat de handige verkooptactiek ook bijdroeg tot de successen. Harlequin - opgericht in Canada, 1949 - deed van meet af aan aan 'mass marketing'. De boeken wor den namelijk op de markt gebracht als tijdschriften: ze hebben een looptijd van één maand en zijn verkrijgbaar in de supermarkt. Boodt en Dumas benadrukken dat een Harlequin-roman aan een aantal criteria moet voldoen. In het begin van het boek gaat de verliefdheid van start en aan het eind ervan moeten ze el kaar krijgen. Altijd. De geliefden zijn heteroseksueel, hoewel een homo-lief de in de nabije toekomst niet wordt uitgesloten. Boodt: „Ik was laatst bij de tweejaarlijkse meeting van Harlequin- redacteuren in Toronto, en daar was de homo-roman een serieus thema." Nog een stelregel is dat degelijke hu welijken nooit worden bedreigd. Bui tenechtelijke relaties komen alleen voor als de betreffende huwelijken toch al wankel zijn. Boodt: „Niemand mag in tranen achterblijven. Het is im mers lichte, verstrooiende lectuur." En seks? Dat ligt eraan. Harlequin Holland brengt allerlei series uit, en in de ene serie is de erotiek explicieter dan in de andere. Dumas: „De Bou quet-reeks bevat traditionele liefdes verhalen waarbij de slaapkamerdeur op een kier staat. Bij de serie Intiem gaat die echter wagenwijd open." Een Doktersroman is 'vrij traditioneel' als de vleselijke lusten ter sprake komen en de serie Baccara onderscheidt zich weer op een ander vlak. „Baccara-boe- ken zijn wat dikker en bieden zodoen de ook ruimte voor het familieleven of thriller-elementen." De verhalen dienen niet teveel van de alledaagse realiteit af te wijken. En dus lezen we in de hedendaagse ro mans minder over giechelende stewar desjes en macho-mannen en des te meer over carrièrevrouwen die pijnlij ke keuzes moeten maken tussen werk en liefde. Boodt: „Bij Harlequin tref je tegenwoordig vrouwelijke artsen aan, advocaten en dergelijke. Als de hoofd persoon secretaresse is, werkt ze door gaans bij een interessant bedrijf." Het vertalen van zo'n boek is geen Hoge Kunst maar wel een vak, bena drukken de redactrices. Boodt: „Laatst riep iemand, die niet wist waar ik werk: 'Ik lees zulke boekies niet, hoor. Zo slecht Nederlands!' Maar toen ik ging doorvragen, bleek dat ze er nog nooit een had ingekeken. We leggen juist erg de nadruk op correct Neder lands. Het moet soepele taal zijn, zon der dat je op je hurken gaat zitten. Een vertaler van ons die ook literair werk doet, zei een keer: 'Jullie hebben de zwaarste redactie op het lichtste fonds'." twuk» casper wichers jaren lang komen mensen inuit alle hoeken van Neder- nd naar het Katwijks Muse- n. Nog vaker zelfs dan de Kat- ijkers zelf. Bij het doorblade- n van het gastenboek blijkt it deze bezoekers vaak verrast jn door de hoge kwaliteit van !i' et kunstaanbod van dit muse- a n. En dat het niveau hoog is, lijkt uit de tentoonstelling 'issersleven langs de Noordzee Zuiderzee', die vanaf van- ig voor het publiek is ge- t )end. Namen als Jozef Israëls, ommers, Sadée en Van der em sieren letterlijk de wanden in dit kleine en beminnelijke iifiuseum. ..Jozef Israëls introduceert li in het eind van de negentien eeuw het vissersleven als on- erwerp voor zijn schilderijen", e ïrtelt André Groeneveld. Hij is luseoloog en samensteller van :ze tentoonstelling. „Geïnspi- :erd door Israëls succes volgen i| ele schilders zijn voorbeeld en istigden zich aan zee en in ii atwijk om zich daar toe te leg- t en op dit 'nieuwe' genre in de hilderkunst." De tentoonstelling geeft een verzicht van de periode 1840- 940. Aanvankelijk schilderen e kunstenaars niet in Katwijk laar in Scheveningen, dat dan og een bruisend vissersleven ant. In die vroege werken ver André Groeneveld: 'De Katwijkers vonden het wel prima, die zeeschilders in het dorp', foto hielco kuipers vult het vissers- en zeemansle ven echter een bijrol. Werkende vissers en het vaak harde be staan van vissersgezinnen zijn dikwijls achtergrondvulling op landschapsvoorstellingen. Als in 1894 de vissersvloot van Scheveningen grotendeels ver loren gaat - en daarmee ook de visafslag - zoeken de kunste naars hun heil in Katwijk. Na deze 'verhuizing' krijgt het vissers- en zeemansleven een prominente plaats op de schil derijen. Schilders beelden ka rakteristieke strandtaferelen - Katwijk had immers geen eigen haven, boten meerden aan het strand aan - veelvuldig af. In deze periode hebben schilders als Blommers en Arts succes. Kunstenaars benadrukken met name het harde bestaan van de vissers en hun gezinpen. Dat komt tot uitdrukking in de don kere en vrij sombere paletkeuze van de schilders. Groeneveld: „Maar in tegenstelling tot de sobere stemming op hun doe ken waren het hoogtijdagen voor de schilders. Zij zijn zo po pulair dat verzamelaars tot in Amerika toe hun werken kopen. De 'Katwijkse' schilders laten villa's bouwen en sommigen hebben het zo breed dat ze er gens anders nog een tweede huis kopen." De Katwijkse bevolking vindt het allemaal wel prima. Bereid willig poseren zij voor de schil ders. Het levert hen immers geld op. Er is veel belangstelling voor hun gemeente en hotels worden goed bevolkt. Vaak be talen de schilders met een schilderij. Vandaar dat nu nog steeds in vele van de Katwijkse huizen een 'Sluiter' of een 'Toorop' aan de muur hangt. Enkele van deze particuliere ei gendommen hangen op deze tentoonstelling in het Katwijks Museum. Uiteindelijk verlaten de kun stenaars ook Katwijk. De schui ten verdwijnen van het strand en de visafslag moet er even eens aan geloven. De zeeschil ders zoeken het nu langs de boorden van het IJsselmeer, bij Volendam. En weer is er een verandering in stijl waarneem baar. Groeneveld kiest er daar om voor om de overgangspe riode van Katwijk naar Volen dam te laten beginnen op de tweede verdieping van het mu seum. Verrassend heldere schil derijen met veel meer kleur lui den deze nieuwe periode in. Met deze kleurvolle doeken verdwijnen de sombere en sen timentele taferelen. Van nu af aan zijn het 'stoere' Katwijkers die zich laten afbeelden, alsof zij zeggen „Ik ben een Katwijk se visser en daar ben ik trots op ook." Een leuk detail is dat en kele van de afbeeldingen zijn nagebootst met levensgrote poppen in klederdracht. Het geeft bezoekers een goed beeld hoe zo'n tafereel er 'in het echt' uit ziet. Het staartje van de tentoon stelling biedt een kort overzicht van werk uit de jaren dertig. Leo Gestel en Desmet verbeeld den het thema vissersleven op een zeer onverwachte wijze. In een expressionistische stijl schilderden zij vissers met 'rare' hoofden, gebruik makend van 'rare' kleuren. Na de tweede wereldoorlog is het met dit genre gedaan. De klederdracht is verdwenen. De kunstenaarsvilla's aan de bou levard zijn in de oorlog gesloopt om plaats te maken voor de 'At lantic wall'. 'Vissersleven langs de Noord zee en Zuiderzee, een genre in de schilderkunst 1840-1940' is te zien tot en met dertig sep tember 2000 te zien in het Kat wijks Museum aan de Voor straat 46 in Katwijk. Bij de tentoonstelling verschijnt een catalogus, geschreven door Maartje de Haan en Elisabeth Oost. Coen Flink 1932 -2000 De op 68-jarige leeftijd in zijn woonplaats Blaricum overle den acteur Coen Flink werd geboren in 1932 in Amster dam, waar hij ook de Toneel school volg de. De eer ste jaren van zijn loopbaan stond hij op de planken. Hij vertolkte tientallen rollen bij De Haagse Co- medie en Het Nieuw Rotterdams Toneel. De acteur werd in eerste in stantie vooral bekend door zijn stem. Vele mensen geno ten van zijn zware bariton in de serie De scheepsjongens van de Bontekoe. Flink, die al langere tijd ziek was, was tot voor kort weke lijks op televisie te zien in de VARA-comedy Oppassen! De laatste aflevering dit seizoen was op 3 juni. Een woordvoer der van die omroep kon nog niet zeggen of deze succesvol le serie volgend seizoen een vervolg krijgt. In de jaren vijf tig en zestig was Flink daar naast zeer actief op zowel ra dio als televisie, vooral voor de VARA en de NCRV. In 1968 vertrok hij voor enkele jaren naar West-Indië, Ierland en Frankrijk. In de jaren zeventig raakte Flink bekend bij het grote publiek toen hij naast Wil- leke Alberti en John Led- dy in de grote televisieserie De Kleine Waarheid speelde. Met Leddy was hij later te zien in de succes volste Neder landse come dy ooit, Zeg 'ns Aa. Begin jaren negentig verscheen Flink voor het eerst als opa Henri Buys in de TV- serie Oppassen!. Voor deze comedy schreef hij af en toe ook zelf afleveringen. Verder werkte Flink een paar maal met de bekende regisseur Frans Weisz, onder meer in de VPRO-serie 'Het jaar van de opvolging'. Daarin speelde hij premier Willem Rahusen. Coen Flink was slechts enkele malen te zien in bioscoop films, onder andere Pastorale 1943 van Wim Verstappen. Hij was getrouwd met de actrice Ellen van Hemert. Amsterdam Liefhebbers van historische prenten komen deze zomer ruimschoots aan hun trekken. Het Rijksmuseum Amsterdam, het Dordrechts Museum en het Historisch Museum Rotterdam hebben de handen ineen geslagen en tonen van 8 juli tot 15 okto ber drie historische atlassen. Dit zijn unieke verzamelingen prenten, portretten en tekeningen die de afgelopen eeuwen zijn gemaakt over destijds actuele onderwerpen. Sommige gebeurtenissen zijn door bekende kunstenaars in beeld gebracht. Vaak zijn het prenten die destijds voor kranten of tijdschriften werden gemaakt. Zo zijn er affieeldingen te zien van dijkdoorbra ken of aangespoelde potvissen. De tekeningen kunnen dan ook gezien worden als voor lopers van de huidige krantenfoto's of tv-journaals, aldus Elles Kamphuis van het Rijks museum. Het Rijksmuseum toont de historische atlas van Frederik Muller, een fanatiek verza melaar van historieprenten uit de 19de eeuw. Muller verzamelde vrijwel alle historische prenten over gebeurtenissen in Nederland en de overzeese gebiedsdelen. Hij beschreef alle gebeurtenissen die op de prenten te zien zijn in chronologische volgorde, waardoor een geschiedenis in beeld ontstond. Zijn vierdelige catalogus die tussen 1863 en 1881 verscheen, is nog steeds een stan daardwerk. Hiervoor gebruikte hij ook prenten van de eveneens bekende verzamelaars Simon van Gijn en Abraham van Stolk, die eveneens historische atlassen samenstelden. Die laatste atlas bevat 100.000 prenten en wordt nog immer aangevuld, zoals recentelijk met prenten van de ramp in Enschede. foto anp

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15