ei eiden Regio LWO beziet behoud van Mierennest Buijing is zelf verrast door zijn benoeming olitiek steunt voordracht folii Een behoorlijke takkenstreek aan het Rapenburg Leiden verguld met digitale parkeerwijzer Jaar cel voor drugsdealer Feestje in Noorderpark t3 JULI 2000 ich ?en De politie heeft gisteren twee Leidenaars (15 en 21) aan houden die worden verdacht van nachtelijke berovingen ge- MÜeegd op 25 juni aan de Lammermarkt en Haarlemmerstraat, de Haarlemmerstraat werden twee mannen van geld en jppenkaart beroofd, op de Lammermarkt werd de portemon- e van een 16-jarige Leiderdorper gestolen. Agenten zijn met tuigen van de brute overvallen door de stad gereden die de 'lop rdachten hebben herkend. De twee worden inmiddels ver- ord en de politie denkt in beide zaken binnenkort meer aan- i, Leidingen te verrichten. 81: rijspraak van zware mishandeling o haag/leiden De politierechter in Den Haag heeft een 28-ja- ilitie pakt twee straatrovers op e Leidenaar vrijgesproken van zware mishandeling van de ex- n van zijn vriendin door hem met kind van de trap te duwen, officier van justitie eiste tegen de man een boete van acht- nderd gulden. Bij het incident op 10 maart vorig jaar viel de man een groot aantal treden naar beneden toen hij zijn kind zijn ex-vrouw terugbracht. Daaraan hield hij een gekneusde ibenkast en milt en een pijnlijke schouder over. De man zegt t de Leidenaar hem omver duwde. De Leidenaar zegt dat de man door zijn eigen onhandigheid gevallen is. Omdat de po- erechter de exacte toedracht niet kon achterhalen, sprak hij Leidenaar vrij. Werkstraf Leidse vrouw voor irandstichting in eigen woning haag/leiden t gerechtshof in Den Haag eft een 32-jarige vrouw uit iden in hoger beroep ver- irdeeld tot 240 uur werkstraf ir het in brandsteken van ir flat aan de Spaarnestraat. stok achter de deur hangt Leidse gedurende een Deftijd van twee jaar een orwaardelijke celstraf van maanden boven het ifd. De vrouw moet even- s de brandschade van 2500 gulden vergoeden aan de wo ningbouwvereniging. De op gelegde straf is gelijk aan de eis. De rechbank veroordeelde de vrouw eerder tot achttien maanden cel waarvan zes voorwaardelijk. In hoger beroep eiste de aanklager gezien de persoon lijke omstandigheden van de Leidse een lagere celstraf, die kan worden omgezet in onbe taalde arbeid. De vrouw heeft als moeder de zorg voor twee kinderen. leiden Kinderen in Leiden-Noord hadden gisteren een klein feestje te vieren. Het vernieuwde Noorderpark werd officieel geopend door wethouder Laurier en gedeputeerde Vissers. De beide bestuurders de den dat door op het nieuwe speeleiland in het park de Leidse vlag te hijsen. De jeugd kon zich vervolgens onder draaiorgelklanken uitle ven op de nieuwe speeltoestellen en een spingkussen dat daar tijde lijk was neergezet. Het Noorderpark is met bijdragen van de gemeen te Leiden, het Rijk en de provincie Zuid-Holland grondig onder han den genomen. Het park, voorheen een ietwat ondoordringbaar stuk groen tussen de volkstuinen van Ons Buiten en de Hoven langs de Willem de Zwijgerlaan, is vooral veel opener gemaakt. De hoop is dat de buurtbewoners er daardoor veel meer gebruik van gaan maken. „Want groen dat door niemand wordt benut, daarvoor maakt nie mand zich sterk", legde gedeputeerde Vissers na de officiële opening uit. Door allerlei extra verbindingen zijn de binnenterreinen van de Hoven ook onderdeel gaan uitmaken van het park. Wethouder Laurier hoopt te zijner tijd ook doorsteekjes te kunnen maken naar de Slaagh- wijk. „Maar daarvoor moeten we eerst in overleg met de mensen van Ons Buiten." Voorafgaande aan de officiële opening van het park presenteerde Laurier aan Vissers het 'eerste' exemplaar van het defi nitieve wijkontwikkelingsplan Leiden-Noord. Dat plan beoogt een grootschalige verbetering van de omgeving en de leefomstandighe den in de wjken Groenoord, Noorderkwartier en de Kooi. De vernieu wing van het Noorderpark is in de lijn van dit ontwikkelingsplan. foto dick hogewoning —ogische en verstandige keuze van PvdA l!n' ruud sep I Leidse politi :idse politiek reageert ver- sd, maar over het algemeen emmend op de voordracht Hans Buijing als beoogd •lger van PvdA-wethouder ijens. „Ik heb gisteren na af- van de vergadering even nis met hem gemaakt. Ik de hem helemaal niet", :ht CDA-fractieleider De ge op. Ondanks de onbe- dheid van de kandidaat, ben op de SP en LWG/De enen na alle partijen begrip de keuze van de PvdA. e voordracht van de num- "{13 van de kandidatenlijst is direct gevolg van het feit fractieleider Van den Berg beschikbaar is voor het houderschap. Twee jaar ge- *n werd zij vóór de wethou- Van Rij en Baaijens op de ede plek van de kandidaten- geplaatst met de bood- ap dat zij tussentijds be- kbaar zou zijn voor een kje in het college. Dat zij die )fte nu niet inlost omdat zij onlangs aan een nieuwe baan is begonnen, noemt SP-leider Vergeer 'kiezersbedrog'. Daar naast vindt hij het feit dat de partij op een fractie van negen mensen geen geschikte en be schikbare kandidaat heeft we ten te vinden 'een zwaktebod. Ook Vlasveld (LWG/De Groe nen) heeft geen goed woord over voor de keuze van de PvdA. „De PvdA heeft altijd ge zegd dat ze genoeg kwaliteit in de fractie hebben om wethou ders te leveren. Ik vind deze gang van zaken echt een schan de." Andere partijen hebben meer begrip voor de voordracht en zien er zelfs" wel positieve kan ten aan. „Het is de eerste wet houder van buiten de raad", concluderen zowel Ter Harmsel (Groenlinks) als De Lange (WD). De twee fractieleiders voegen daar direct aan toe dat ze het betreuren dat de PvdA er niet in is geslaagd om een vrou welijke kandidaat naar voren te schuiven. „Maar uiteindelijk zijn we natuurlijk altijd voor de beste kandidaat. Wat van be lang is, is dat Hans niet totaal onbekend is met de Leidse poli tiek en hopelijk snel volledig aan de slag kan", aldus De Lan ge- ChristenUnie/SGP-raadslid Van As is de enige die laat we ten niet helemaal verrast te zijn door de voordracht van Buijing. „Het was één van de mogelijk heden die ik in gedachten had. Ik weet dat Buijin actief betrok ken is bij de fractie. Hij is geen totale onbekende." Het naar voren schuiven van iemand die nog geen raadslid is, is volgens Van As in de gegeven omstan digheden geen slechte keus. „Het is belangrijk dat er iemand komt te zitten die er echt voor gaat, niet iemand die het niet echt ziet zitten maar zich onder druk van de fractie kandidaat heeft gesteld. Want we hebben nu grote behoefte aan stabiliteit in het college. We kunnen ons geen bedrijfsongevallen meer permiteren. Ik vind dit een logi sche en verstandige keuze van de PvdA." leiden annet van aarsen vervolg van voorpagina Kandidaatwethouder Hans Buijing was al langer in voor een rol in de politiek, maar een wethouderspost had hij - zo snel althans - niet voor moge lijk gehouden. „Ik ben verrast en verbaasd", zegt hij. „Als mensen dit drie weken gele den tegen mij hadden gezegd, had ik ze lachend wegge stuurd. Ik heb er over nage dacht en ik ben tot de conclu sie gekomen dat het een mooie uitdaging is. De enige belemmering is dat ik niet in de gemeenteraad zit." Zijn voorganger Baaijens, die vorige week nog aankon digde dat hij na zijn afscheid als wethouder in de gemeente raad zou blijven zitten, lost dat probleem 'elegant' op: hij staat zijn zetel af. „Dat is de conse quentie. Het is de meest logi sche stap dat ik in deze situatie plaatsmaak. Maar ik vind het vreselijk jammer", verklaarde Baaijens gisteravond. Hij neemt tijdens de raadsverga dering in augustus, het mo ment dat Buijing zijn geloofs brieven zal aanbieden, af scheid. Overigens laat ook nummer twaalf op de PvdA- lijst - Cisca Schreuder - Buijing passeren. Buijing voelt zich vereerd, zo verklaart hij. „Het is ook de kans van mijn leven. Ik heb goede argumenten gezocht om het niet te doen, maar ik heb ze niet gevonden." Hij geeft aan via zijn werk ervaring te hebben met de terreinen - on derwijs, welzijn, zorg en emancipatie - waar zijn voor ganger zich mee bezighoudt. En hij houdt van meepraten en meebeslissen. „Noem het een fout gen of een vorm van deformatie. Maar ik ben altijd bezig geweest aan meeschaven aan mijn omgeving. Ik heb de vraag - waarom ik zo veel tijd in besturen steek - vaak ge hoord tijdens verjaardagsfees tjes. Het antwoord is simpel: omdat ik het prettig vind." „We prijzen ons gelukkig dat we ook in kringen vlak om de fractie heen geschikte kandi daten hebben lopen. We heb ben er alle vertrouwen in dat Buijing het goed gaat doen", zegt PvdA-fractievoorzitter Van den Berg. „Hij krijgt een pracht van een functie maar ook een hondenbaan. Hij heeft nog twee jaar tot de volgende verkiezingen, dat is lang ge noeg om er iets moois van te maken." uk hoor dat Rapenburgcon- 3 rt. Een prima initiatief. Niets I i aan te merken. En dat de t( ïiversiteit laatst veel werk aakte van de lustrumviering ook begrijpelijk. Ook daar is 'c ets op aan te merken. Maar idden de dames en heren bij :t opbouwen van de podia en s idere stellages niet een beetje ia eer op de bomen kunnen let- c n? Want nu zijn her en der 0 kken afgebroken. En dat is nde, vinden een paar Rapen- ïrgbewoners. II let valt gewoon op", zegt een van hen. „Vlak bij de oude uni versiteitsbibliotheek liggen al lemaal takken op de grond. En in sommige bomen kun je ook zien dat er takken zijn afgebro ken. Al met al een behoorlijke schade." En dat is extra vreemd omdat de gemeente anders zo goed op alle bomen let, zegt zij. „Ze zijn daar an ders zo zuinig op de bomen. Als er een paar kroegbazen zijn die lichtjes in de bomen willen hangen, met 3 oktober of met Kerstmis, dan doen ze daar bij de gemeente heel moeilijk. Ja, De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. bij zoiets kleinschaligs staan ze onmiddellijk klaar. Dan staan er meteen een paar ambtena ren op de stoep. Maar als er een podium opgebouwd moet worden, voor een grootschalig evenement, blijkbaar niet. Zo krijg je als burger toch het ge voel dat de gemeente met twee maten meet." Nou vooruit, hoe zit dat pre cies, luidt dan ook de vraag aan Saskia Ridder, de voorlichtster van milieu en beheer van de gemeente. Meet de gemeente met twee maten? 'Geen sprake van', laat de voor lichtster weten. „Wat voor brwoners geldt, geldt ook voor organisatoren van evenemen ten". En ze laat doorscheme ren dat de kwestie nog wel een staartje krijgt. Leiden is name lijk allerminst te spreken over de manier waarop met de bo men is omgesprongen. „We hebben de zaak snel onder zocht en het blijkt dat de klacht van de bewoners volkomen te recht is." De schade wil de gemeente op korte termijn laten herstellen. Maar dat zal, letterlijk, nog wat voeten in de aarde hebben. De takken zijn zo hoog afgebroken dat de gemeentelijke groen- werkers met een gewone lad der er niet bij kunnen. Leiden wil daarom een aannemer in huren die met een hoogwerker de wonden aan de bomen moet helen. De afgebroken tak ken moeten 'glad' worden weg gezaagd waarna de open plek ken met een speciaal spulletje worden afgedekt. De rekening wil Leiden in prin cipe verhalen op de organisa tor die de schade heeft aange richt. Een probleempje: Leiden weet nog niet precies wie er voor verantwoordelijk is. „We hebben wel een vermoeden, maar voordat we honderd pro cent zekerheid hebben, wil ik daarover geen uitspraken doen", zegt de voorlichtster. Bovendien wil ze eerst nog eens goed uitzoeken wat in de vergunning over dit soort za ken is geregeld. „Maar hoe dan ook: Er is op een zeer onzorg vuldige manier met onze bo men omgesprongen." Overigens benadrukt ze dat de gemeente wel degelijk toezicht, tijdens het opbouwen en na af loop, houdt bij dit soort evene menten. „Maar we kunnen er niet de hele dag een mannetje bijhebben staan." Of de huidi ge schade direct na een van de evenementen is geconstateerd, kon ze vanochtend nog niet zeggen. HERMAN JOUSTRA wim wegman Niet alle bomen hebben de feestelijkheden van de afgelopen tijd goed doorstaan, foto dick hogewoning De Leidse Welzijnsorganisatie (LWO) bekijkt de komen de dagen of het mogelijk is om Het Mierennest toch nog een paar dagen in de week open te houden als buurt huis. Die toezegging deden LWO-directeur G. Cornel en stadsdeelmanager T. van Rossum gisteren tijdens een in formatie-bijeenkomst over de sluiting van het buurthuis aan de Morsweg. leiden ruud sep De LWO heeft het gebouw op verzoek van de gemeente vrij gemaakt voor de vestiging van een dagactiviteitencentrum voor daklozen. Maar omdat de daklozen niet meer dan drie da gen in de week gebruikmaken van het centrum, is het in prin cipe mogelijk om daarnaast ook alie buurthuis-activiteiten van Het Mierennest door te laten gaan. Tijdens een emotionele bijeenkomst in het buurthuis liet Cornel de gebruikers weten dat hij niet afwijzend tegenover deze optie staat, maar dat hij hem nog wil doorrekenen op de financiële consequenties. De uitkomst van dat rekenwerk krijgen de gebruikers aanstaan de donderdag te horen. Daarmee lijkt de LWO voor de tweede keer in korte tijd te rug te krabbelen op een eerder genomen besluit om een buurt huis te sluiten. Onlangs nog liet de nieuwe directeur van de wel zijnsorganisatie weten dat hij eigenlijk helemaal geen voor stander was van de sluiting van buurthuis Cornelis Joppensz. De voorgenomen sluiting is in beide gevallen een gevolg van bezuinigingen: LWO moet het dit jaar met 650.000 gulden minder doen. Die bezuiniging kan niet worden gehaald zon der harde ingrepen. De LWO-directeur liet duide lijk doorschemeren dat hij niet van plan is om die harde maat regelen zo maar te nemen. Daarvoor probeerde hij om te beginnen de zwarte piet neer te leggen bij het gemeentebe stuur. „Het gaat om bezuinigin gen die door de gemeente aan de LWO zijn opgelegd", liet hij zijn gehoor weten. En over die opgelegde bezuinigingen had hij - zo kondigde hij aan - aan sluitend aan de bijeenkomst een indringend gesprek met welzijnswethouder Baaijens. Maar voor goede bedoelingen koop je niet veel wanneer je buurthuis binnen twee weken tijd ineens gesloten dreigt te worden. Dus werden de LWO'ers bestookt met vragen over de noodzaak van bezuini gen ('Het gaat toch zo goed met Nederland?') en de keuze om juist Het Mierennest te sluiten ('Is het gek dat er weinig wordt georganiseerd wanneer er al ja ren geen ondersteuning is?'). De nieuwe bestemming van het buurthuis viel al helemaal in verkeerde aarde. De gebruikers van Het Mie rennest werden pas twee weken geleden geïnformeerd over de sluitingsplannen. Een kwestie van 'interne besluitvormings procedures', zo liet Van Ros sum weten, om eraan toe te voegen dat ook zij vond dat de gebruikers te laat op de hoogte zijn gesteld. De stadsdeelmana ger vertelde tenslotte na veel aandringen dat de LWO nog al tijd geen huurcontract heeft af gesloten voor de vestiging van de dagopvang voor daklozen. „Dus hebben jullie alles nog in eigen hand", concludeerde een aanwezige. „We gaan kijken wat het kost wanneer de activi teiten hier blijven aan barbe- heer, schoonmaak en dergelij ke", ging Van Rossum voort. „Dat doen we zelf!", klonk het direct uit de zaal. Voor de LWO lijkt er na giste ren nauwelijks nog een weg te rug. leiden wim wegman Leiden heeft alle betaalde par keerterreinen op internet ge zet. Sinds gisteren kunnen be zoekers van de stad thuis al opzoeken waar ze het best kunnen parkeren, wat het kost en hoe ze daar het snelst kun nen komen. Deze digitale par keerwijzer is te vinden onder parkeren.leiden.nl. Wethouder Schultz onthul de de internetsite gisteren in het digitaal lokaal van de cen trale bibliotheek. Ze is verguld met de elektronische parkeer- gids. Leiden is de tweede ge meente in Nederland, na Am sterdam, die haar parkeerge- gevens op een dergelijke ma nier aan het publiek presen teert. De Stichting Leiden Pro motie VW verwijst bezoekers van haar eigen internetsite, die gegevens zoeken over eve nementen, inmiddels al door naar de parkeerwijzer. Leiden hoopt dat de verschillende musea, bedrijven en instellin gen dit de komende tijd ook doen. Op de internetsite van de parkeerwijzer kunnen bezoe kers op een kaartje van de Leidse binnenstad zien waar de verschillende parkeerter reinen en garages staan en is met verschillende kleuren de zones met hoge en lagere ta rieven aangegeven. Verder is daarop de kortste route te zien langs de meeste parkeerterrei nen. Als de internetbezoeker vervolgens een van de par- keerlocaties 'aanklikt' op het kaartje, volgt een overzicht van de belangrijkste gegevens van dat terrein. Onder meer zijn er cijfers te zien over de tarieven, capaciteit en ope ningstijden. Op andere pagi na's van de parkeerwijzer ge ven gemeente en Leiden Pro motie VW informatie over het Leidse parkeersysteem, over invalswegen, vergunningen en tarieven. Het verwijssyteem dat de gemeente heeft bedacht voor internetpagina's van Leidse bedrijven, instellingen en mu sea bestaat uit twee speciale icoontjes met een 'P' erin. Wie het ene plaatje aanklikt, krijgt de gegevens van de dichtstbij zijnde parkeerterrein. Wie het tweede icoontje aanklikt, krijgt een kaartje van de Leidse bin nenstad met - opnieuw - de dichtstbijzijnde parkeergele genheid. Wethouder Schultz: „De be lastingdienst hanteert de slo gan 'Leuker kunnen we het niet maken, wel makkelijker'. Wij vinden dat we het zoeken naar een betaalde parkeerplek nu én makkelijk én leuker hebben gemaakt." De inter netsite geeft overigens alleen de maximale parkeercapaci- teit aan, niet hoeveel plaatsen er op dat moment echt vrij zijn, zoals het PRIS-borden in de stad in principe doen. „Dat is een toekomstdroom. Om dat nu al te regelen, is erg kostbare zaak." den haag/leiden De rechtbank in Den Haag heeft gisteren een 44-jarige Lei denaar veroordeeld tot een jaar cel plus een halfjaar voorwaar delijk. Daarnaast moet de man, die onder meer terechtstond voor handel in verdovende midde len, 10.000 gulden aan illegaal verkregen inkomsten afdragen. Tegen de man was twee weken geleden anderhalf jaar cel en de ontneming van 73.000 gulden geëist. i

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11