Leidsch Dagblad Frans feest ontaardt in rellen Vakantie plannen? £tos Oppositieleider Fox boekt historische zege in Mexico Lfiffi Coen Flink overleden 'Nu richten op de Spelen' Shell wil zelf onderzoek prijsafspraken benzine De krant in de zomer 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD -fLANDAG 3 JULI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 1 jensenlief: deques van .ent over kunst 2in het leven p4 d,ree Record Shop g"Juit Virgin-zaken ee Record Shop gaat de drie I5.|langs overgenomen winkels li Virgin in Nederland slui- [Ji. De drie zaken in België )rden omgebouwd tot mega- öres. Dat heeft directeur /orins van Breukhoven van- S(torgen bekendgemaakt. Per soneel in Nederlandse winkels rieïjgt een gelijksoortige baan i j^ngeboden binnen een van 3 andere zaken van het con- >er'rn* ppTe veel fouten «ij uitkeringen' .j het vaststellen van uitke- ngen worden nog te veel fou- gemaakt. Dat blijkt uit on- rzoek van het College van >ezicht Sociale Verzekerin- min dat vandaag werd gepubli- g ierd. In 1999 werd bij een tot g'jie procent van de uitkerin- •n aan WAO'ers fouten ge- n aakt. Bij de Ziektewet, de )rLAV, de wet REA (Reïntegratie all^n arbeidsgehandicapten) het percentage boven de jhtrie. )oodstraf voor oirit in Maleisië e Britse ziekenverpleger Da- d Chell is vandaag in Malei- p ter dood verdoordeeld we- ïns drugssmokkel. De 57-ja- _0^ge Chell, vader van twee kin eren, ontkent dat hij schuldig Hij zegt dat de bij hem ge- rnden heroïne door luchtha- ïnpersoneel is geplaatst op p plek waar ze het vervolgens jonden'. Chells zaak in hoger kan nog jaren duren. j aeger Fiji vormt nterim-kabinet Je strijdkrachten op de Fiji- ilanden hebben vandaag een I.terim-regering gevormd die istaat uit burgers van in- ïemse komaf. Geen enkele jiër van Indiase origine is in ploeg opgenomen. Laisenia arase is tot premier be- oemd. De democratisch ge- ozen premier Mahandra !haudhry wordt sinds 19 mei egijzeld door couppleger Ge- irge Speight. Het leger, dat inds enkele weken de dienst dtmaakt in Fiji, heeft de oupplegers niet geraadpleegd ver de kabinetsformatie. Werkdruk ziekte /an moderne tijd Jriekwart van de Nederlan- lers beschouwt werkdruk als' le ziekte van de moderne tijd, ;o blijkt uit een onderzoek van )e Volkskrant naar tijdsbele ving. Maar die beleving bevat 'eel tegenstrijdigheden. Velen [oelen zich vaak opgejaagd, naar zeggen aan de andere cant dat ze de baas zijn over ïun eigen tijd. En al is werk- Iruk de ziekte van deze tijd, och voelen twee van de drie nensen zich het lekkerst als ze jiard hebben gewerkt. 'agina 3 Amsterdam voor de rijken i Vmsterdam moet in en om de- binnenstad woningen bouwen j voor rijke medewerkers van buitenlandse ondernemingen; Dat er minder plaats is voor minder draagkrachtige bewo ners, is de prijs van nieuw i aangetrokken 'hoogwaardige' werkgelegenheid, werd het af gelopen weekeinde geconsta- teerd tijdens een congres over 'Voorspoed en onbehagen in leen wereldstad'. I Pagina 3 VANDAAG 24 PAGINA'S Italianen reageren rustig op verlies De uitbarsting van vreugde op de Champs Elysées in Pa rijs na de zege van Frankrijk in de Euro 2000 is de afgelo pen nacht ontaard in massale vechtpartijen tussen jon geren en de politie. Minstens 16 politieagenten en 34 jongeren raakten daarbij gewond. De politie arresteerde naar eigen zeggen 31 mensen. PARUS GPD-ANP Het Franse elftal won gisteren in de verlenging van Italië. De Italianen stonden het grootste gedeelte van de wedstrijd met 1-0 voor, maar de Franse inval ler YViltord maakte in de laatste minuut van de extra tijd de ge lijkmaker. Trezeguet maakte het in de verlenging af door de 'golden goal' te scoren. Ruim 400.000 supporters wa ren na de wedstrijd naar het hart van Parijs gestroomd voor een feest dat aanvankelijk pro bleemloos verliep. De Champs Elysées was tegen middernacht verandêrd in een zee van blauw-wit-rode vlaggen. Op de Are de Triomphe stond gepro jecteerd: 'Merci les Bleus'. Maar nadat de meeste men sen rond half twee waren ver trokken, begon een 400-tal jon geren vernielingen aan te rich ten. Van een aantal winkels aan de boulevard, zoals Disney Sto re en Gap, werden de etalages ingegooid. Sommige zaken werden tevens geplunderd. De oproerpolitie die massaal aanwezig was, kwam in actie toen de eerste ruiten sneuvel den. Daarbij kwam ze onder een'spervuur van projectielen te liggen, voornamelijk flessen. Ook in Marseille, de 'hoofd stad' van het Franse voetbal, was de nacht onrustig. Hier be landden vijf agenten met hoofdwonden in het zieken huis. De rellen begonnen toen politie een belaagde camerawa gen van het eerste televisieka naal TF1 wilde ontzetten. In Marseille waren enkele tienduizenden supporters bij eengekomen in het gebied van de oude haven. Behalve de Franse driekleur, wapperde daar ook de Tunesische vlag. De menigte scandeerde 'Zizou', de koosnaam van Zinedine Zi- dane, die opgroeide in een RUSWUK ANP Acteur Coen Flink is donderdag overleden in zijn woonplaats Blaricum. Zijn familie heeft dat gisteren bekendgemaakt. Flink is 68 jaar geworden. Hij wordt vandaag in besloten kring ge cremeerd. Flink, die al langere tijd ziek was. was tot voor kort wekelijks op televisie te zien in de VARA- comedy Oppassen! Hij vertolkte tientallen rollen bij De Haagse Comedie en Het Nieuw Rotter dams Toneel. In de jaren ze ventig raakte Flink bekend bij het grote publiek toen hij naast Willeke Alberti en John Leddy in de grote televisieserie De Kleine Waarheid speelde. Met Leddy was hij later te zien in de succesvolste Nederlandse co medy ooit, Zeg 'nsAaa. noordelijke immigrantenwijk van de stad. De officiële huldiging van het nationale team is vanmiddag op de Place de la Concorde in Parijs. Rond 16.00 uur zullen de spelers daar op het balkon ver schijnen van het Hotel Crillon. De Italianen hebben rustiger op het verlies gereageerd. De pers was mild in de beoordelin gen van de azurri. 'Bedankt jon gens', kopte sportdagblad Tutto Sport vandaag op de voorpagi na. De gewone kranten doen daar weinig voor onder. 'Azzur- ri, dank hiervoor' schrijft La Stampa. Het Romeinse II Mes- sagero ziet een droom aan dig gelen gaan, maar is blij dat er goed werd gespeeld, slechts bij La Repubblica smaakt de es presso galbitter: 'Azzuri, wat een woede'. Maar gelukkig was er bij alle tranen na het verlies de troost van president Ciampi: 'Ik ben trots op jullie', had hij tegen de spelers gezegd direct na afloop. De gebeten hond is Juventus- vedette Alessandro Del Piero, die twee gouden kansen ver prutste. „Daarna kwam de om slag", constateert La Repubbli ca. Maar Tutto Sport ziet ook de andere kant: Del Piero was er mede verantwoordelijk voor dat de Fransen niet in hun spel konden komen, schrijft hoofd redacteur Jacobi. Van de Franse kranten niets dan lof voor' 'hun elftal'. 'BIS!' luidt de paginagrote kop van het dagblad Libération. De Franse pers versloeg alle re cords, en wel op gebied van su perlatieven: 'Historisch', 'Le gendarisch', 'Monumenteel', 'Fantastisch', 'Onoverwinnelijk' stond het voorpaginabreed in de ochtendbladen, met de hoofdprijs voor France-Soir: Kampioen van het Heelal' Pagina 2: Commentaar Tienduizenden Fransen namen gisteravond bezit van de Champs Elysées in Parijs, nadat Frankrijk Europees kampioen was geworden. De 2-1 zege van Frankrijk op Italië ontketende niet dezelfde taferelen als die van twee jaar geleden in de WK, toen miljoenen mensen naar het hart van Parijs stroomden. Maar evenals toen weerklonk het 'I Will Survive' van Gloria Gaynor, het geprefereerde voetballied in Frankrijk. Op de Are de Triomphe, waarop in 1998 de woorden 'Zidane Président' waren geprojecteerd, stond nu eenvoudig: 'Mer ci'. FOTO ANP Als het aan de Tweede Kamer ligt, organiseert Nederland in de toekomst ook grote internationale sportevenementen als het WK voetbal en de Olympische Spelen. Alle grote fracties (PvdA, WD, CDA en D66) menen dat Nederland met het goed verlopen Euro 2000 heeft getoond dergelijke toernooien prima aan te kunnen. F 1 J R Het eerstvolgende WK voetbal wordt in 2002 gehouden in Japan en Zuid Korea, Jr br TT terwijl voor het toernooi van 2006 Zuid-Afrika en Duitsland in de race zijn. Ne- 2000 derland zou zich volgens de Kamerfracties op het WK van 2010 kunnen richten. Maar ook op de Olympische Spelen van 2012 of 2016. D66'er Bert Bakker: „Waarom niet? Als Zuid Korea zo'n evenement kan organi seren, dan kunnen wij het ook. D66 heeft daar in tegenstelling tot andere partij en nooit zo kritisch over gedacht. Als Euro 2000 een generale repetitie was, dan is duidelijk geworden dat we ook nog grotere evenementen kunnen organise ren, eventueel opnieuw samen met België of met Duitsland. Bij de Olympische Spelen heb je trouwens veel minder dreiging van rellen dan bij voetbaltoernooi- Zie ook pagina's 17,18 en 19 Nylon reistas keuze uit diverse kleuren per stuk naar Oliemaatschappij wil 'ferme uitspraak' DEN HAAG «ANP Waar haal je de energie vandaan? Shell wil dat er een onderzoek komt naar mogelijke verboden prijsafspraken tussen oliemaat schappijen. Het bedrijf denkt zo van alle blaam te kunnen worden gezuiverd. Shell is het beklaagdenbankje beu. „Er moet eindelijk eens een ferme uitspraak komen. Wij willen gewoon helderheid, en wel zo snel mogelijk", zegt een woordvoerder. Het bedrijf zegt intern streng op te treden tegen medewer kers die de concurrentieregels overtreden. De Consumentenbond vroeg donderdag een onderzoek door de Nederlandse Mededingings autoriteit (NMa) naar aanlei ding van uitspraken van Shell- manager Schaepman. Hij sug gereerde in een spreekbeurt dat de oliemaatschappijen onder ling afspraken maken. „Shell is zich ervan bewust dat recente in het openbaar gedane onjuis te uitspraken van een Shell-me dewerker de geruchtvorming over vermeende afspraken heeft versterkt", zegt Shell Ne derland in verklaring. Eerder al dienden Transport en Logistiek Nederland (bran cheorganisatie van wegvervoer) en de nieuwe kleine oliemaat schappij Tango klachten in bij de kartelpolitie over mogelijke prijsafspraken. NMa-directeur W. Kist kon digde vrijdag nog aan zo'n on derzoek te overwegen. (Binnenland Buitenland (Cultuur en Kunst Economie 3 5 14 6,7 _j_10 Geloof en Samenleving (Gesprek van de Dag2 (Gezondheid16 Regio9,11,12,13. Sport17 t/m 23 Televisieprogramma's Weeroverzicht Vicente Fox van de oppositio nele Partij van Nationale Actie (PAN) heeft de presidentsver kiezingen in Mexico gewonnen. Hij versloeg Francisco Labasti- da, de kandidaat van de Partij van de Institutionele Revolutie (PRI). De PRI is sinds 1929 aan de macht en daarmee de langst regerende partij ter wereld. Fox' zege wordt dan ook als een his torische beschouwd. De eerste uitslagen van de gisteren gehouden verkiezingen werden vanochtend bekend. Voor het eerst in de geschiede nis van Mexico waren de resul taten volstrekt onvoorspelbaar. De stembusgang zelf verliep, enkele uitzonderingen daarge laten, zonder problemen. En de regerende PRI heeft de triomf van de PAN geaccepteerd. On danks meldingen van dwang en manipulatie tijdens de campag nes, wordt gesproken over de meest democratische verkiezin gen in geschiedenis van Mexi co. De vertrekkende en niet herkiesbare president, Emesto Zedillo, zei een paar uur na de eerste tellingen in een nationaal uitgezonden toespraak dat Mexico een volwaardige en vol wassen democratie is gebleken. Hij feliciteerde oppositiekandi daat Fox ruimhartig met de eer ste resultaten. PRI-kandidaat Labastida legde zich bij zijn ne derlaag neer. „Het volk heeft een beslissing genomen die wij moeten respecteren. Ik zal als eerste het goede voorbeeld ge ven", zei hij. Officieel wordt de uitslag pas woensdag bekendgemaakt. Maar de marge tussen de oppo sitionele PAN en regeringspartij PRI was vanochtend met dik acht procent zo groot dat nie mand twijfelt aan de overwin ning van de oppositie. Fox stond vanochtend op bijna 45 procent van de stemmen. PRI- kandidaat Labastida reikte nau welijks verder dan 35 procent. Vicente Fox heeft laten weten VRAGEN 071-5128030 Toekomst Farm Frites onzeker na startverbod LOUDUN FRED SECAAR De eerste Tour de France van de nieuwe eeuw is begonnen met een oude kwaal. Drie wiel renners kregen zaterdag in Fu- turoscope een startverbod om dat hun bloed te dik was, mo gelijk als gebruik van het verbo den stimulerende middel EPO. Onder de drie bevindt zich de Rus Sergej Ivanov van Farm Frites. Het was een harde klap voor de Nederlandse wielerploeg die na een jaar afwezigheid terug was in de Tour en erop was gebrand een goede beurt te maken. In plaats daarvan is het onzeker of de ploeg volgend jaar in de Tour mag starten. Na een reeks conflicten en schandaaltjes staat de toekomst van Farm Frites op het spel. Er werd afgelopen weekeinde ook nog gefietst, het beste door de jonge David Millar, de eerste Schotse gele truidrager na zijn verrassende zege in de proloog van zaterdag. Ook vandaag rijdt hij nog in het geel. De eerste etappe eindigde gisteren in een massasprint, gewonnen door de Belg Steels. Erik Dekker was de meest opmerkelijke renner. Hij werd na een lange vlucht te ruggepakt en meteen achterge laten door het peloton als ge volg van een mysterieuze krampaanval. Acht mensen doodgedrukt bij popconcert ROSKILDE ANP Het grootste muziekfestival in Europa, dat afgelopen weekein de in de Deense stad Roskilde werd gehouden, is uitgelopen op een drama. Vrijdagavond vonden acht bezoekers, onder wie een 23-jarige Nederlander, tijdens een concert van de Amerikaanse rockband Pearl Jam de dood toen de mensen massa naar het podium drong. Het festival in Roskilde ging na het noodlottige ongeval ge woon door. De rockwereld reageerde met verontwaardiging op het besluit van de Deense organisatoren om het festival ondanks het drama niet af te gelasten. De Britse band Oasis, die weigerde op het podium te spelen waar acht festivalbezoekers de dood vonden, eiste vergeefs dat het evenement werd afgelast en vroeg vergeefs om een diep gaand onderzoek van de Deen se autoriteiten. Op haar beurt kritiseerde Roskilde de beslissing van som mige artiesten - naast Oasis The Cure en The Pet Shop Boys - om de contracten niet na te le ven. Verscheidene toeschou wers laakten het trage optreden van de beveiligingsdienst. Het duurde zeker tien minuten voordat de beambten ingrepen. De organisatoren wijzen verwij ten van de hand dat de veilig heid onvoldoende was gewaar borgd. „Het was een ongeluk", aldus directeur Skov. Volgens de politie waren het hekwerk en alle andere veiligheidsmaatre gelen volgens de regels. Andere muziekfestivals in Europa zoals Rock Werchter en Lowlands hebben besloten hun veilig heidsvoorzieningen onder de loep te nemen. Pearl Jam zelf houdt het voor gezien. De band heeft ook het geplande slotcon- cert van de toernee vandaag in het Rotterdamse Ahoy' afge- zegd. Pagina 3: Organisatoren pop festivals schrikken van drama Roskilde HET WOORD IS AAN Van Kooten De Bie Wie de aandacht trekt, moet zijn neushaar bijhouden. SSfT.ÜÏ?. "720° 10719° 11722° £5$ 40% 20% 50% ÏSSEdv? 20% 30% 20% Met ingang van deze week voert het Leidsch Dagblad de jaarlijkse zomerstand in. De politiek is op reces en veel organisaties zijn in deze vakantieperiode gesloten of draaien op halve kracht. In verband met het verminderde nieuwsaanbod vervalt de tweede Leidse pagina en combineren we de pagina's Regio en Rijn en Veenstreek. Op zaterdag 15 juli beginnen we ons traditionele zomerproject met een dagelijkse pagina Waterkrant. Voedselvergiftiging op cruiseschip Rond de zeventig passagiers van een Nederlandse plezier boot zijn zaterdag in Duitsland tijdens een reis langs de Rijn getroffen door voedselvergifti ging. Twee mensen, een ouder echtpaar, lagen gisteren nog in het ziekenhuis. Vermoed wordt dat het om een salmonellaver- giftiging is gegaan. Bron van de vergiftiging was volgens de po litie mogelijk bananenijs. De slachtoffers waren waarschijn lijk zonder uitzondering Neder landers. Ja, ik wil een abonnement I op het Leidsch Dagblad. dat zijn PAN samen met andere partijen een overgangsregering zal vormen. Hij noemde stabili teit een voorwaarde voor her vorming van de staatsinstellin gen. „We zullen moeten sa menwerken om Mexico te re construeren en weer het groot se land te maken waarvan we allemaal dromen." De nieuwe president wordt in december ingehuldigd. Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement; Per maand automatisch (ƒ34.80) LJ Per kwartaal automatisch (ƒ99.90) _j Per kwartaal acceptgiro (ƒ100.90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad I Dl WERELD OM JK HUN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, I 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: I www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1