CPB: Groei economie 4,5 procent Eijn ze in gesprek? Toets gratis de 5. Economie 'Wie steken eerst onze teen in het water lod Shell veel te laag Ss VVÉjtf Waarin een klein land.... =1 Haagse Koningstunnel bijna klaar Transport lijdt schade door EK' Groot tekort aan arbeidskrachten Werkgevers lokken personeel met vakantie of Harley-Davidson ÊT fTERDAG 1 JULI 2000 Nieuwe Shell-topman Van der Veer begint volgende week taat onder vuur voor gouden aandeel iUSSELDe Europese Commissie overweegt een rechtszaak te ïginnen tegen Nederland wegens de beslissende stem die de aat via het zogeheten gouden aandeel heeft in KPN en TNT !>st Groep (TPG). Volgens een woordvoerder van eurocommis- Iris Bolkestein beslist de commissie woensdag of ze Nederland >or het Europese Hof van Justitie daagt. „Het kan een nadelig fect hebben of belemmeringen opwerpen voor investeerders t andere EU-landen", aldus de woordvoerder. Als de commis- e doorzet, gaat het om een eerste stap naar een hofzaak. De ederlandse regering moet Brussel in eerste instantie informa- s verschaffen. De commissie beraadt zich ook over soortgelijke appen tegen Spanje wegens het gouden aandeel van de staat i telecomconcern Telefonica. ihell wil fabriek bouwen in Indonesië in haag Shell wil in Indonesië een fabriek bouwen om aard is vloeibaar te maken. Het bedrijf liet gisteren weten de moge- kheden daarvoor samen met de Indonesische staatsoliemaat- ;happij Pertamina te onderzoeken. Ook het Indonesische mi- isterie van mijnbouw en energie is bij de gesprekken betrok- ;n. Shell en Pertamina willen de zogeheten Shell Middle Distil- te Synthesis-techniek (SMDS), waarop Shell patent heeft, ge- ruiken om grote gasreserves toegankelijk te maken. De mid- sldistillaten worden als grondstof gebruikt voor schone diesel, ïrosine en nafta.Met het grote project is volgens een woord- jerder ongeveer 3,5 miljard gulden gemoeid. De fabriek zou ).000 vaten vloeistof per dag moeten produceren. tenzine wordt stuiver goedkoper •n haag Benzine wordt maandag een stuiver goedkoper, zo 3t marktleider Shell gisteren weten. De prijs voor een liter euro ngelood, de meest getankte benzine, is dan 2,69 gulden. Voor ïper ongelood en super met loodvervanger betaalt de automo- ilist respectievelijk 2,84 en 2,90 gulden. De dieselprijs blijft 822 gulden kosten. ntel komt nog dit jaar met Pentium 4 :w york Het Amerikaanse concern Intel brengt in de tweede elft van dit jaar zijn nieuwe computerprocessor op de markt tider de naam Pentium 4. Tot nu toe werd de naam Willamette ehanteerd. Het prototype van de opvolger van de Pentium III ereikte bij de presentatie in februari een snelheid van 1500 ïegahertz. De bestaande microprocessors gaan tot 900 mega- Iiannett lijft nog meer kranten in ashingtonHet Amerikaanse mediaconcern Gannett neemt krantengroep Central Newspapers over voor 2,6 miljard dol ik. |r. Central Newspapers is uitgever van The Arizona Republic, ien'he Indianapolis Star en vier kleinere kranten. Gannett is eige- aar van 89 kranten, waaronder USA Today, de meest verkochte re rant in de VS. Daarnaast vallen talrijke tijdschriften onder het ustralisch energieconcern: Export met tien procent toegenomen De economische groei komt dit jaar naar verwachting uit op 4,5 procent. Dat is een stuk hoger dan vorig jaar toen de groei met 3,5 procent toenam. Dat schrijft het Cen traal Planbureau (CPB) in zijn jongste rapport. Belang rijkste oorzaak van de versnelling is de groei van de ex port, die naar verwachting met tien procent zal toene men. >ney anp-bridge it bod van Shell een meerder- idsbelang te krijgen in het stralische energieconcern bodside is bij lange na niet Idoende. Na het voorstel tot detail te hebben bestudeerd, idt de directie het niet goed noeg om het aan te bevelen [de aandeelhouders. Èen paar maanden geleden ^akte Shell bekend zijn be- )g van ruim 34 procent te wil- 1 vergroten tot zestig procent. !t olieconcern zei toen daar na 10,5 miljard gulden voor er te hebben. Shell heeft Woodside voorge- lld dat het zijn activiteiten in opsporing en winning van e in Australië helemaal en in ëuw Zeeland bijna helemaal Ierneemt. Ook wil het zijn nderheidsbelangen in twee üjecten in Iran aan Woodside erdoen. Woodside moet de behorende schulden overne- ;n en Shell met eigen aande- WG} betalen. Door dat laatste at het belang van Shell om- jog naar zestig procent. ietermeer pieter van hove het volgende EK-voetbal in l, anje (2004) moet bij grens- ntroles worden voorkomen t het internationaal vracht- rkeer onnodig lang moet aar ichten. Tijdens het bijna af- 781clopen toernooi in Nederland Park België hebben de transpor ts lurs miljoenen guldens verlo- door de lange wachttijden met name Venlo, Aken en izeldonk. Dit stelt de belangenvereni- tig Transport en Logistiek Ne- rland in een reactie op de ng van zaken gedurende de Het Australische concern liet gisteren ook weten dat de over name van de Shëll-activiteiten niet past in zijn strategie om via overnemingen op andere terrei nen actief te worden. Vooral de gewenste verhouding tussen de olie- en gasactiviteiten wordt er niet door bereikt, aldus het Woodside heeft in zijn direc tie enkele mensen van Shell zit ten en die willen de transacties wel uitvoeren. Het Australische bedrijf zegt zich zeer bewust te zijn van de waarde die de in standhouding va,n de betrek kingen met Shell heeft. Binnen kort praten de twee concerns verder. Shell zegt te twijfelen aan het besluit van Woodside en meent dat de Aandeelhouders er niet mee gediend zijn. Sinds de ge wenste vergroting van het be lang bekend is, is de koers van het aandeel gestegen. Het is de bedoeling van Shell Woodside's positie in de Australische olie- en gassector te versterken, zo heeft het concern laten weten. afgelopen drie weken. Bij de vereniging zijn veel telefoontjes binnengekomen van chauffeurs die vaak uren bij een grensover gang moesten wachten vanwe ge verscherpte controles op de aanwezigheid van mogelijke buitenlandse voetbalhooligans. Bij veel overgangen moest zo wel het personen- als vracht verkeer gebruik maken van één strook. Vooraf is overleg geweest tus sen Transport en Logistiek Ne derland en de Koninklijke ma rechaussee over de te nemen maatregelen. „Helaas bleek in de praktijk onduidelijkheid te den haag peet vogels De komst van Jeroen van der Veer bij Shell zal niet tot een breuk met het verleden leiden. Vanaf volgende week is hij de nieuwe topman van de Neder landse tak van de Koninklijke Shell Groep. Hij volgt Maarten van den Bergh op. „Onze investeringen zijn vooral gericht op de lange ter mijn. Wij voorspellen hoe de energiemarkt er over dertig jaar uitziet en daar baseren we onze investeringen op. Dat voorspel len doen wij overigens voortref felijk", verzekert de nieuwe man. Van der Veer zet zijn geld in de toekomst op de alternatie ve energie, elektriciteit en gas. Van der Veer is niet uitverko ren als president om zijn wilde toekomststrategie. Bij een enorm bedrijf als Shell gaan de veranderingen langzaam maar zeker. „Wij rennen niet om als eersten een nieuwe activiteit op te zetten. We willen er wel van af het begin bij zijn, maar we steken eerst onze teen in het water. Langzaam ervaring op bouwen en, als het commerci eel interessant is en we weten er voldoende van, dan gaan we er groot in. Shell wil in alle markten waar het actief is bij de drie groten horen", zegt Van der Veer. Shell ziet de energie in de bestaan over de afspraken en waren stroken voor het vracht verkeer afgesloten", aldus een woordvoerster van Transport en Logistiek Nederland. Halverwege het toernooi leek de schade voor de internationa le transportwereld als gevolg van de strengere controles en kele tientallen guldens te be dragen. Op dat moment waren Engeland en Duitsland nog in de race voor het kampioen schap. Nadat deze landen eruit vlogen, besloot de marechaus see de controles op een lager pitje te zetten. toekomst voor de helft uit duurzame bronnen komen. „Ons scenario gaat uit van der tig tot vijftig procent energie uit niet fossiele brandstoffen in DEN HAAG GPD Werkgevers maken steeds vreemdere sprongen om aan personeel te komen. Vooral va kantiekrachten wordt veel be loofd. Cadeautjes, reizen en agressieve wervingsacties moe ten jongeren overhalen een paar weken te werken. Medisch uitzendbureau Vedior verloot een vakantie naar Ibiza onder vakantiekrachten. Wie op reis wil, moet zich aanmelden voor vakantiewerk in de thuiszorg, een vriend of vriendin aanbren gen én een slagzin bedenken. Nog niet in het bezit van een mobieltje? Werken in een win kel van Albert Heijn wordt be loond met een mobiele tele foon. Ook een maandje schoonmaken voor Asito op Schiphol levert een gsm'etje op. Wie liever goedkoop aan een motor komt, moet een vakan tiebaantje in een distributie centrum van Albert Heijn ne men. Eerder al werd daar AH- kantoorpersoneel ingezet. Nu verloot de supermarktketen drie Harley-Davidsons onder de medewerkers. Vakantiewerkers moeten mini maal vier weken aaneengeslo- ten in een van de zes distribu tiecentra aan de slag om een Harley-lot te krijgen. Ook onder bestaande vakantiewerkers en medewerkers wordt een motor verloot. De derde groep die kans maakt op een Harley zijn medewerkers die een geschikte collega introduceren die ook 2060. Als Shell hebben we zon- ne- en windenergie, energie uit biomassa en het benutten van aardwarmte uitgekozen als veelbelovende technieken voor minstens vier weken in dienst blijft. De uitzendbureaus komen ook naar hun doelgroep toe. Door voorlichting op scholen bij voorbeeld, het uitdelen van fol ders en het organiseren van ba- nenmarkten in de filialen zelf. Een promotieteam van Timing spreekt studenten op terrasjes aan met de vraag: 'Moet jij niet werken?' De Timing-bus reist evenementen af, op jacht naar inschrijvingen. Die worden be loond met een nekkoord om sleutels aan te hangen. Vanwe ge het EK geeft het uitzendbu reau er een oranje fluitje bij. Skeelers zijn bij Timing Alk maar een poosje in de aanbie ding geweest. Na honderd uur werken konden de werknemers op rolschaatsen het filiaal uit. Nu heeft de vestiging een nieu we actie: op uitgaansavonden in Bob's Party Saloon worden reischeques van duizend gul den verloot. Wie liever een beloning in con tanten heeft, gaat naar A/S Rot terdam, dat bemiddelt bij tech nische vacatures. Na twee we ken werken voor het bureau kan de uitzendkracht een be drag opstrijken van 150 of 200 gulden. Bij sommige vestigin gen van Tempo Team valt vijf tig gulden te verdienen als een uitzendkracht vijftig uur werkt én een nieuwe werknemer aan brengt. Een Rotterdams timmerbedrijf looft voor een goede timmer man een beloning van duizend duurzame energieopwekking." De aandacht voor duurzame energie gaat niet ten koste van de traditionele olie- en gasacti viteiten van Shell. „De wereld wijde energiebehoefte groeit jaarlijks een tot twee procent. Dat is over een periode van vijf tig jaar dus een verdubbeling. Als wij tegen die tijd vijftig pro cent duurzame energie leveren, komt nog altijd de helft uit olie en gas, dezelfde hoeveelheid als nu dus", aldus Van der Veer. Voor de kortere termijn zet Shell vooral in op gas en elektri citeit. „De vraag naar elektrici teit groeit hard, daar willen we in zitten. Gas en elektriciteit hangen nauw samen. Elektrici teit wordt steeds vaker opge wekt door gasgestookte elektri citeitscentrales. We zijn sowie so erg kien op mogelijkheden in de exploratie en winning van gas. De belangstelling voor gas als brandstof wordt steeds gro ter." Gas vormt inmiddels veertig procent van de productie aan fossiele brandstoffen. Elektrici teit is nog een kleine activiteit, maar moet in de toekomst een belangrijke poot worden. „Nu zitten we in een joint venture die elektriciteitscentrales bouwt en exploiteert. We willen ook actief worden in de verkoop van elektriciteit. Daarmee doen we nu ervaring op." 11 j È'1 gulden uit en een vakantie van twee weken naar Aruba. Het Ar beidsbureau in Den Haag kent een kapsalon die duizend gul den over heeft voor het aan brengen van een eerste kapster. Uitzendbureau A/S kan nu 'alle mensen voor de meest gekke prijzen verkopen'. „Echt, er worden prijzen betaald, dat slaat nergens op", zegt een woordvoerder. Elektromon- teurs zijn zo schaars dat ze bij A/S worden beloond met een auto van de zaak als ze drie maanden in dienst blijven. „Lassers en timmermannen zijn ook niet te krijgen." Het bureau begint na de bouwvak met werven in het buitenland. „In Berlijn zijn nu veel bouw projecten klaar, we hopen dat die mensen naar Nederland willen komen." De meeste uitzendbureaus doen veel om hun uitzend krachten aan zich te binden. „Je moet ze tevreden houden, anders staan ze zo bij de con current voor de deur", vertelt de woordvoerder van A/S. Naast goede pensioenregelin gen en verzekeringen zijn er complete werknemersprogram ma's. Randstad coacht mensen gedurende langere tijd in het programma Joblife. Young Pro fessionals biedt 'jobhoppen' in dienst van Randstad. Tempo Team heeft 'All Stars' in het le ven geroepen, waarmee werk nemers op verschillende artike len korting kunnen krijgen. den haag anp Het CPB voorspelt nu een ho gere groei dan in februari, toen het bureau op vier procent uit kwam voor 2000. Vorig jaar de cember werd 3,25 procent voorspeld. Het kabinet gaat in het regeerakkoord uit van 2,25 procent per jaar. Voor 2001 verwacht het CPB een iets lagere groei van vier procent. Dit jaar zal de werkge legenheid toenemen met 2,5 procent, volgend jaar met 2,25 procent. De werkloosheid kan daardoor verder dalen van vier procent van de beroepsbevol king in 1999 tot drie procent volgend jaar. Al met al verkrapt de arbeidsmarkt verder. De geraamde groei van de ge- ECONOMIE WIJZER Wat met miljarden voor een Betuwelijn bij lange na niet lukt, ontstaat wel met een goed lopend Nederlands voet balelftal: een Oranje gevoel aan het thuisfront en een ste vige indruk in een groot deel van de wereld. (Of 'we' de fi nale hebben gehaald, weet ik op het moment van schrijven nog niet, maar de belangrijk ste resultaten, dat Oranjege voel en die internationale uit straling, zijn al binnen.) Wat leert ons dit? In de eerste plaats zouden we mogen constateren dat een relatief klein land internatio naal groot kan zijn. Als je onze bestuurders hoort praten, dan lijkt het wel eens dat Neder land te klein is om zelfstandig te blijven opereren. Om ons staande te houden in de glo bale economie moeten 'onze' bedrijven, waar onder KPN, KLM, Hoogovens en de banken, wel op gaan in grotere, internationale be drijven, en het land als geheel moet opgaan in een groter Euro pa. Zelfstandig aan ontwikke lingshulp doen, een eigen drugs- en asiel beleid voeren, ik noem maar wat, kan niet meer. We moeten in groter verband werken want anders redden we het niet. Het voetballen van ons laat zien dat deze conclusie wel eens voorbarig zou kunnen zijn. Kleine landen kunnen heel goed functioneren en met een beetje geluk en wijs heid kunnen ze zich nog in ternationaal onderscheiden ook. Duitsland is een flink groot land met heel wat meer voetballers dan in Nederland, maar daarmee is niet gezegd dat de Duitsers als collectief ook veel beter zijn. Kijk naar de voetballende Portugezen en je zou zeggen dat Portugal een groot land is maar het is met haar tien miljoen inwo ners en zeker qua productie nog kleiner dan Nederland. Nieuw Zeeland oogt best groot, vooral als je haar woest uitziende rugbyteam ziet spe len, maar het heeft nog geen vier miljoen inwoners. Singa pore stelt sportief weliswaar weinig voor maar is dan ook wel erg klein met drie miljoen inwoners samengeperst op 618 vierkante kilometer (te genover 34.000 voor Neder land). Desalniettemin dreigt dit dwergstaatje Rotterdam voorbij te streven met haar haven en is het een heel be langrijk internationaal finan cieel centrum. Vorige week kwam het lot van kleine landen aan de orde in een discussie met een aantal collega's. Intrigerend was de stelling dat de globalisering van de wereldeconomie het bestaansrecht van kleine lan den eerder vergroot dan ver- zinsconsumptie van 4,25 pro cent in 2000 is aanmerkelijk ho ger dan verwacht mag worden op basis van de ontwikkeling van het reëel beschikbaar ge zinsinkomen. Daarmee past de ze raming in het patroon van de afgelopen vier jaren, toen de consumptieve bestedingen met gemiddeld 3,7 procent per jaar toenamen. Dat was gemiddeld 1,4 procent meer dan de inko- mensgroei. Dit komt door de vermogenswinsten die gezin nen hebben geboekt op aande len en huizen. De inflatie stijgt dit jaar naar verwachting tot 2,5 procent, vooral door sterk gestegen in voerprijzen. Volgend jaar komt de inflatie hoger uit, op 3,5 pro- kleint. Wanneer iedereen met iedereen concurreert, doen hechte, goed functionerende groepen het goed. Kijk maar naar het voetbal. Een goed team werkt goed omdat de spelers onderling voor hun positie concurreren. De on derlinge concurrentieslag leidt tot een ongekende collectieve prestatie tegen andere teams. Het opereren in een klein land zou wel eens beter voor die teamgeest kunnen zijn dan het opereren in een groot land waar de afstanden tussen de mensen groot zijn. Zoals de econoom Schumacher ooit eens zei: Klein is mooi. Het probleem met ons hier in Nederland is dat dat kleine imago dwars zit. Zo klein zijn we overigens ook weer niet- met onze economische pro ductie staan we zelfs op de elf de plaats op de we reldranglijst-maar we denken klein: het kleine land dat met de grote lan den in de slag wil. Groot zijn is de droom. Zelf woon en ope- reer ik graag in een klein land. Vergele ken met een groot land als Amerika is dit land redelijk overzichtelijk en vrij gemakkelijk te bestrijken. De be scheidenheid dat een klein land past, staat me aan. En bescheiden heid werkt goed. Er komen problemen als we te ambiti eus worden en te groots willen zijn. Kenmerkend is die Betu welijn. Alles moeten we blijk baar over hebben om de posi tie van Rotterdam als grootste haven te handhaven. De Re kenkamer heeft onlangs weer eens bevestigd wat een waan zinnig plan die lijn is, dat mil jarden van onze belastinggel den verslindt zonder aantoon bare opbrengsten. Frank Kalshoven van De Volkskrant rekende het eventjes snel voor: 650 tot 700 miljoen gul den kosten per jaar tegenover nul baten. Ook de winst voor het milieu blijkt niets voor te stellen. Geen ondernemer die zich aan zo'n project waagt. Minister Netelenbos doet evenwel alsof haar neus bloedt want wat haar betreft moet die lijn er hoe dan ook komen. Het prestige van Ne derland is in het geding. Zo'n waanzinnig project is blijk baar de prijs van de ambitie groter te willen zijn dan we nu zijn. Nee, dat voetballen is veel leu ker en ook veel effectiever. En nu de belangrijke les: de over heid kan een goed team niet organiseren. Het is zelfs de vraag of de overheid invloed heeft. Voetbal gebeurt op straat en in clubs. Clubs orga niseren jeugdprogramma's en door een flinke onderlinge concurrentie komt er iets moois uit, waaronder dat Oranjegevoel. Het is iets om trots op te zijn. Belt u iemand die in gesprek is? Dan toetst u vanaf nu gratis de 5. Als de ingesprektoon overgaat in de kiestoon is ToetsBijBezet ingeschakeld en verbreekt u de verbinding. Wanneer de gebelde het gesprek beëindigd heeft, gaat uw telefoon automatisch over. U neemt dan op en wacht tot de gebelde het gesprek beantwoordt. Kan het makkelijker? ToetsBijBezet kunt u direct gratis gebruiken. Zonder abonnement of aanmelding vooraf. Meer weten? Kijk op www.kpn.com of bel gratis Klantenservice Consumenten: 0800 - 0402. ToetsBijBezet: automatisch terugbellen bij 'in gesprek' den haag De Koningstunnel in het centrum van Den Haag nadert zijn voltooiing. Geheel op schema wordt op 16 juli de tunnel in de route langs het Centraal Station voor het ver keer geopend. Het project, waarmee in 1996 »in werd gemaakt, heeft 170 miljoen gulden gekost. Het verkeer in de residentie heeft veel overlast gehad van de bouw. Een andere 'hinderpaal' in de Haagse binnenstad vormt de aanleg van een tramtunnel, v de bouw veel minder voorspoedig verloopt. Als de Koningstunnel open is, ontstaat er een snelle verbinding van het Malieveld met De Binckhorst en het Bezuidenhoutkwartier. FOTO WFA FRANK VAN ROSSUN ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus universiteit

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7