Bewijs van 'Srebrenica' verdoezeld Sociale top voor armoedebestrijding gaat als nachtkaars uit Buitenland Millau in feestroes tijdens proces-Bové Doema geeft Poetin recht gouverneurs te ontslaan Outlet Store OGEK Kansloze kandidaat kan doorslag geven ZATERDAG 1 JULI 2000 5 Nieuw succes bij genmanipulatie Edinburgh Wetenschappers van het Schotse biotechnologiebe drijf PPL Therapeutics zijn er in geslaagd bij schapen onge wenste (ziekmakende) genen uit te schakelen. Prof. A. King, lei der van het onderzoek, schrijft dat in de jongste editie van het wetenschappelijke tijdschrift Nature. PPL Therapeutics zorgde enige jaren geleden voor wereldnieuws door schaap Dolly, het eerste gekloonde zoogdier té maken. Nieuw Pools kabinet compleet warschau Met de beëdiging van Wladyslaw Bartoszewski als minister van buitenlandse zaken is het nieuwe Poolse kabinet van premier Jerzy Buzek gisteren gecompleteerd. Buzek leidt nu een minderheidsregering van de conservatieve alliantie Solida riteit. De 78-jarige historicus Bartoszewski houdt zich al vele ja ren bezig met buitenlandse politiek en hij geldt vooral als Duits- landkenner. In het kabinet van Jozef Oleksy was hij in 1995 al een jaar minister van buitenlandse zaken. Gijzelaar kreeg miskraam manilla De gezondheidstoestand van de gijzelaars op het Fili- pijnse eiland Jolo is dramatisch verslechterd. De Zuid-Afrikaan se gijzelaar Monique Strydom heeft een miskraam gehad. Vol gens de leider van de moslimrebellen komt dat onder meer doordat de gijzelaars al weken geen medische verzorging meer hebben gekregen. De ontvoerders weigeren elke medische hulp. Ook medicijnzendingen houden ze tegen om de regering in Ma nilla onder druk te zetten. Rebellenleider Galib Andang zegt dat de toestand van de gijzelaars het probleem is van de FUipijnse regering. IRA-dissidenten verdacht van aanslag Belfast Een bom heeft gistermorgen in Noord-Ierland schade aangericht aan het spoor tussen Belfast en Dublin. De politie zei dat de aanslag vermoedelijk het werk was van dissidente le den van het katholieke Iers Republikeins Leger (IRA) die zich verzetten tegen het Noord-Ierse vredesproces. De bom ontplof te na anonieme waarschuwingstelefoontjes naar media in Bel fast. Er vielen geen gewonden. Treinreizigers werden per bus om het getroffen baanvak heen geleid. Eerbetoon aan Wallenberg Boedapest VN-sectretaris-generaal Kofi Annan heeft gisteren samen met zijn echtgenote Nane met een bezoek aan het mo nument voor Raoul Wallenberg in Boedapest eer betoond aan de Zweedse diplomaat die in de Tweede Wereldoorlog vele Hongaarse joden het leven redde. Nane Annan is een nicht van Wallenberg, die kort voor het einde van de oorlog door de sov jets werd gearresteerd. Wallenberg overleed in sovjetgevangen- schap, onder omstandigheden die ondanks tientallen onder zoeken niet zijn opgehelderd. Wallenberg verschafte duizenden Hongaarse joden Zweedse diplomatieke documenten waarmee ze ontsnapten aan deportatie door de nazi's naar de vernieti gingskampen. Nieuw onderzoek wrak Estonia Stockholm Een Amerikaans duikersteam gaat deze zomer het wrak van de veerboot Estonia onderzoeken. De oorzaak van de ramp met de Estlandse veerboot is nog steeds een raadsel. Gregg Bemis van de Amerikaanse vereniging van scheepsinge- nieurs van de marine heeft de Zweedse regering aangekondigd dat zijn vereniging eind juli of begin augustus naar het wrak gaat duiken met behulp van een robot. De veerboot was op weg van Tallin (Estland) naar Stockholm en zonk ten zuiden van Finland in de Baltische Zee in september 1994. Daarbij verloren 852 mensen het leven. Slechts 137 opvarenden konden uit zee worden gered. Besnijdenissen eisen slachtoffers umtata Een rituele besnijdenis heeft een Zuid-Afrikaanse jon gen het leven gekost. Bij de massaceremonie in de Oostelijke Kaapprovincie raakten 24 andere tieners tussen de veertien en achttien jaar zwaargewond. Bij enkelen van hen lijkt amputatie van de verminkte penis onvermijdelijk. De slachtoffers behoren tot de stam van de Xhosa, de op een na grootste bevolkings groep van Zuid-Afrika. Bij de Xhosa vormt het besnijdenisritu eel een belangrijk onderdeel bij de overgang naar volwassen heid. Japanners ziek door bedorven melk tokio In het westen van Japan hebben meer dan 3700 c een zware voedselvergiftiging opgelopen na het drinken van melk. Honderden liters melk zijn inmiddels uit de winkels te ruggehaald. De oorzaak van de vergiftiging is nog niet bekend. De vergiftigingsslachtoffers zijn tussen de 10 maanden en 94 jaar oud, en vertonen symptomen als braken, buikpijn en diar ree. Enkele mensen zijn in het ziekenhuis opgenomen maar verkeren niet in levensgevaar. Levenslang voor neonazi londen Een 24-jarige blanke racist en homohater is gisteren door een rechter in Londen veroordeeld tot zes keer levenslang nadat een jury hem schuldig had bevonden aan drie bomaan slagen in april 1999 waarbij drie mensen omkwamen. De eerste spijkerbom ontplofte in de overwegend door zwarten bevolkte Zuid-Londense wijk Brixton, de tweede een week later in Brick Lane, een centrum voor de Bengalese gemeenschap in Oost- Londen. De derde bom ontplofte enkele dagen later in een ho- mobar in de uitgaanswijk Soho. Een zwangere vrouw en twee vrienden kwamen hierbij om, 70 mensen raakten gewond. Duitsers doen afstand van vechthonden hamburg Duitse eigenaren van vechthonden doen massaal af stand van hun huisdieren nadat de autoriteiten een aanscher ping van de regels voor het bezit van de beesten hadden aange kondigd. De aankondiging volgde op het doodbijten eerder de ze week van een zesjarig jongetje door een pittbull en een Staf fordshire terrier. De deelstaten besloten woensdag onder ande re tot een verbod op het bezit van de honden door een strafblad. geneve bob kroon correspondent De Sociale Top voor Armoedebestrijding is een week van veel geschreeuw maar weinig wol ge worden. Van een VN-'topconferentie' en een pa rallel-top van kritische activisten met in totaal bijna 6800 deelnemers kon ook weinig anders worden verwacht. De Zwitserse regering betaalde acht miljoen gulden voor deze tijdelijke verhui zing van de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties naar Genève en droeg bij aan de reis- en verblijfkosten van een aantal staatslieden uit landen als Sierra Leone en Sudan. Die be steedden dan ook een groot deel van hun spreek tijd aan bedankjes voor de copieuze gastvrijheid in een van de mooiste, maar ook duurste steden ter wereld. Maar van een concreet actieprogram ma voor een menswaardiger bestaan voor de minstbedeelden op aarde kwam weinig terecht. Terwijl de 166 regeringsdelegaties nog tot diep in de nacht zwoegden aan een wereldactieplan voor armoedebestrijding, hielden de 162 non-gouver nementele organisaties (NGO's)die hier de vin ger aan de pols hielden, het gisteravond al voor gezien. Van de Wereldraad van Kerken tot Social Watch, waarvan ook de Novib deel uitmaakt, na men de NGO's de rijke landen onder vuur voor hun „gebrek aan belangstelling en politieke wil". Geen enkele regeringsleider van de rijke landen was naar Genève gekomen. Ook VN-secretaris Kofi Annan kreeg de wind van voren, omdat hij zijn actieplan 'Een betere we reld voor allen' mede liet onderschrijven door het Internationale Monetaire Fonds (IMF), de Wereldbank, de Wereldhandelsorganisatie WTO en de OESO. De los van overheden staande NGO's beschouwen deze instellingen als een ver lengstuk van het „globaliserende grootkapitaal en de multinationals, die meer kwaad dan goed doen voor de lotsverbetering van de allerarmste landen". De NGO's hadden gehoopt op kwijtschelding van de schuldenlast van de allerarmste landen, eerj heffing op de internationale kapitaalsstromen (een soort wereldbelasting voor bijstand aan ont wikkelingslanden), een gedragscode voor multi nationale ondernemingen, en de erkenning, dat ontwikkelingshulp „geen liefdadigheid is, maar sociale rechtvaardigheid". Maar volledige schulddelging vindt geen gehoor, vooral niet bij de Amerikanen, maar evenmin bij Groot-Brittannië, Duitsland en Zwitserland. De G7, de club van de rijkste grote landen, besloot vorig jaar november tot gedeeltelijke kwijtschel ding, maar zelfs daarvan is in de praktijk nog niet veel terechtgekomen. Hetzelfde geldt voor een internationale belasting om ontwikkelingshulp te financieren. De heffing op het internationale va- lutaverkeer - in 1972 voorgesteld door de Ameiï kaanse econoom en Nobelprijswinnaar James Tobin - geniet in de Europese Unie welwillende belangstelling, maar Washington is er mordicus J tegen. In Europese hoofdsteden wordt deson danks wel nagedacht over een aangepaste vorm van een dergelijke heffing. Een belasting van 1 promille zou per dag 1.8 miljard dollar opleve ren, voldoende om het inkomen van de 1.2 mil jard armste mensen, die van een dollar per dag moeten rondkomen, te verdubbelen. De hamvraag is, wie een dergelijke megapot zou moeten beheren, want bij dit soort bedragen ge ven landen hun soevereiniteit niet graag uit han den. Onder grote belangstelling is vrijdag in het Zuid-Franse Mil lau het proces begonnen tegen de 47-jarige boerenleider José Bové en negen medestanders. Zij staan terecht wegens de ver nieling van een in aanbouw zijnde McDonald's, een jaar ge leden. Uit de omgeving kwamen 20.000 mensen hun solidariteit met Bové betuigen. Nog eens duizenden mensen waren met extra treinen, tientallen auto bussen, tractoren of te voet naar Millau gekomen. Zij willen niets missen van de rechtszaak. Die is uitgegroeid tot een de monstratie tegen onder meer het Amerikaanse financiële overwicht op de voedselmarkt en tegen 'het slechte vreten' waar alleen de financiële we reld wel bij vaart. Ook eisen de demonstranten een redelijk in komen voor de boeren. Bové en zijn negen lotgeno ten legden de weg naar het Pa leis van Justitie af in een boe renkar temidden van een jui chende menigte. Blijkens een opiniepeiling herkent de helft van de Fransen zich in Bové's strijd voor de 'Franse' kwaliteit van het leven. Millau lijkt op een vesting. In de wijde omtrek zijn wegen af gezet. Het gerechtsgebouw en de lokale McDonald's staan on der zware politiebewaking. Er is duizend man oproerpolitie. De meeste winkels en scholen wa ren vrijdag gesloten. Overal wa ren conferenties en spreekbeur ten van organisaties die in Bové een boegbeeld zien: van stich tingen voor daklozen tot en met gemeentes die getroffen zijn door de olieramp van de Erika. Uit de hele wereld zijn 22 ge tuigen opgeroepen om te ver klaren waarom de McDonald's is 'gedemonteerd', niet 'geplun derd'. Bové wil van zijn twee dagen durende proces een pro test maken tegen de mondiali sering. De boerenleider en zijn me destanders riskeren vijf jaar cel en 135.000 guldeil boete. Zij hebben gezegd geen enkele ver oordeling te aanvaarden 'op straffe van een volksopstand'. Dat alles heeft in elk geval het gevoel voor humor van de rechtbankpresident niet beïn vloed. Er is hard gelachen in de Tribunaal noemt namen Bosnische Serviërs Het Bosnisch-Servische leger heeft van alles gedaan om bewijsmateriaal te verdoezelen over de massaslachting na de val van Srebrenica. Zo zijn achteraf dienstroosters vervalst, waaruit kon blijken wie aanwezig was bij de executies. Dit bleek gisteren bij het Joegoslavië-Tribu naai tijdens het genocideproces tegen de Bosnisch-Ser vische generaal Krstic. De aanklagers bij het Joegosla- vië-Tribunaal noemden giste ren tien Bosnische Serviërs met naam die op 14 juli 1995 zou den hebben meegedaan aan de executie van honderden mos limmannen vlakbij Orahovac, ten noorden van Srebrenica. Op de dienstroosters was ach ter de tien namen de O (voor Orahovac) weggegumd en ver vangen door een T (voor ter rein). Sommige manipulaties zijn met het blote oog zicht baar. Andere vervalsingen zijn ontdekt na onderzoek in het Nederlands Forensisch Insti tuut, voorheen Gerechtelijk La boratorium. Het dienstrooster in kwestie, dat de rechters gisteren in een plastic hoesje werd aangereikt, heeft een lange reis achter de rug. Het overleefde de bestor ming van het hoofdkwartier van een Bosnisch-Servisch bataljon op 16 juli door moslims die op weg varen naar veilig gebied. De moslims verbrandden veel materieel nadat zij de c dopost onder de voet hadden gelopen. Na de oorlog werd het rooster door de internationale vredesmacht in beslag geno men bij een huiszoeking in een Bosnisch-Servische kazerne. Zo belandde 'bewijsstuk nr. 567a' op het bureau van de hoofd aanklaagster van het tribunaal in Den Haag en uiteindelijk in het Nederlandse laboratorium in Rijswijk. Het rooster is een van de tal loze bewijsstukken die zijn ge presenteerd op de vierde dag van het verhoor van de Ameri kaanse militair analist Richard Butler. Die heeft in jarenlang puzzelwerk met behulp van duizenden bewijsstukken ge probeerd te reconstrueren wat er in 1995 tijdens en na de val van Srebrenica gebeurde. Krstic is de eerste verdachte die voor het VN-hof in Den Haag te rechtstaat wegens volkeren moord na de val van de mos limenclave. Het verhoor van Butler wordt op 17 juli voortge- Voor het Paleis van Justitie in Millau werd gedemonstreerd ving en (dus) tegen de oprukkende McDonald's-cultuur. rechtszaal, die overigens snel is ontruimd omdat het te warm was. Het feestgedruis in Millau duurt ook nog vandaag, de verwachten, waarschijnlijk om tweede procesdag. Een uit- een vlam in de pan te vermij- spraak is pas in september te den. Russische soldaten kapen stroom Troepen van een Russische nucleaire basis in Altai in het zuiden van Siberië hebben elektriciteitscentrales in de regio bezet. De be velhebber zei dat hij niet kon toestaan dat de kernwapens zonder energievoorziening zouden achterblijven. De basis had al geruime tijd zijn rekeningen niet betaald. De stroomvoorzieners dreigden de elektriciteit af te snijden. De troepen dwingen nu het personeel toch stroom te leveren aan de nucleaire wanbetalers. De directeur heeft inmiddels gedreigd met de gewapende veiligheidsdienst van zijn bedrijf. De wet biedt geen uitkomst. rechtbank heeft vastgesteld dat zij de federale wetgeving heb ben geschonden. Ook mag het Russische staatshoofd regionale parlementen ontbinden als de- moskou afp-anp De Doema, de Russische Twee de Kamer, heeft gisteren een wet aangenomen die president Poetin het recht geeft regionale leiders te ontslaan. De wet maakt onderdeel uit van een groter plan van Poetin om het regionale bestuur en vertegen woordiging te hervormen. De president kan de gouver neurs nu ontslaan als een BY Diverse merken verkrijgbaar: Armani. Burberry, Valentino. Corneliani. Faqonnable, Louis Feraud. Jacques Britt, Van Heusen, Baumler, Muermann. Kostuums vanaf f. 200,-. Colberts en blazers vanaf f. 100,-, Pantalons vanaf f. 50,-, Shirts vanaf f. 50,-. Zondag 2 juli geopend. Grote Houtstraat 181 - Haarlem - 023 542 die strijd zijn met de federale re gels. De wet moet nu nog wor den goedgekeurd door het Rus sische Hogerhuis, de Federatie- raad, waar de gouverneurs waar het om gaat zelf zitting in heb ben. Expo trekt helft van het beoogde aantal bezoekers De wereldtentoonstelling Expo 2000 in Hannover heeft in juni 2,3 miljoen bezoekers getrok ken, de helft van de 4,6 miljoen waarop was gerekend. Ook ge ven de bezoekers lang niet de vooraf berekende 40 mark uit op het tentoonstellingsterrein. De organisatie wijst er wel op dat voorverkoop van toegangs kaarten in de loop van de maand sterk is aangetrokken, van circa 20.000 per dag naar meer dan 100.000. Gisteren maakte de Expo voor het eerst de precieze bezoekersaantallen bekend. Volgens Expo-topman Reinhard Volk kwamen er in de eerste vijftien dagen van de ten toonstelling rond de 50.000 be zoekers per dag. Na drie weken werden er dagelijks zelfs gemid deld 117.000 betalende bezoe kers geteld. Er was gerekend op een gemiddelde van 150.000. Mexicanen kiezen morgen nieuwe president Drie kandidaten zijn ervan overtuigd dat ze morgen worden gekozen tot pre sident van Mexico, als opvolger van Er nesto Zedillo. De grootste kanshebbers zijn Francisco Labastida en Vicente Fox. Maar Cuauhtemoc Cardenas kan de doorslag geven. mexico-stad katrien gottlieb correspondent Francisco Labastida Ochoa, kandidaat van de regerende Partij van de Geïnsti tutionaliseerde Revolutie (PRI) noemt zichzelf 'kandidaat van de stabiliteit'. Het is een term die effect heeft, want 'chaos', waarvan Labastida zijn tegen stander Vicente Fox Quesada van de Na tionale Actie Partij beschuldigt, herin nert de Mexicanen aan de wanhopige periode van na de verkiezing van presi dent Carlos Salinas de Gortari in 1994. De peso was nog maar weinig waard en Mexico bevond zich economisch aan de rand van de afgrond. „Riskeer geen crisis", houdt Labastida de kiezers daarom voor. Hij belooft mil joenen banen per jaar te zullen creëren door kleine bedrijven tegen lage rente geld te lenen. Verder zegt hij te streven naar belastingvrije investeringszones en subsidies voor meer sociale woning bouw. Subsidie is zijn toverwoord. Labastida (58) is momenteel minister van binnenlandse zaken. In die functie moest hij zich twee jaar geleden buigen over de problemen in de zuidelijke deel staat Chiapas, waar in 1994 het Zapatis- tische bevrijdingsleger EZLN in opstand kwam. Duizenden Zapatistas verbergen zich er nog altijd in het oerwoud. Labas tida kon het probleem niet oplossen maar schopte het toch tot presidents kandidaat van de PRI. „Ik ben een man met intense emo ties", zegt hij over zichzelf. Die emoties worden echter slechts zichtbaar als zijn rivaal Fox hem kleineert en hij als een verontwaardigd kind om rechtvaardig heid roept. Aan de vooravond van de verkiezings campagne onderzochten medewerkers van Vicente Fox Quesada de zwakke plekken van Labastida. Een daarvan bleek te zijn dat hij zich enorm genomen voelt als op enigerlei wijze wordt gesug gereerd dat hij homoseksueel is. Fox heeft daarvan veel werk gemaakt. Hij noemde Labastida herhaaldelijk 'klein tje', 'mannetje' en 'Lavestida' - de 'gekle de', i Ab surd, zegt een woordvoerder van de be laagde kandidaat: „Labastida heeft er al les aan gedaan om te laten zien dat zijn seksuele voorkeur uitgaat naai vrou wen". Hij is voor de tweede keer ge trouwd en heeft vijf kinderen. Zijn 58-jarige tegenstrever Fox kandi deert namens de Nationale Actie Partij (PAN). Fox' voornaamste doel is de PRI uit het presidentiële paleis te verdrijven: „Een einde maken aan zeventig jaar dic tatuur is een heroïsche daad in Mexico". Vicente, zoals hij door iedereen wordt genoemd, is een 'ranchero' uit de noor delijke staat Michoacan. Hij draagt con sequent puntige cowboylaarzen en spreekt de volkstaal. Alleen al het feit dat hij moeiteloos elk paard berijdt en on dertussen zijn lasso uitgooit, staat garant voor een fors aantal stemmen. Fox werkte zich op tot topman van Coca-Cola Mexico zonder ooit aan een politieke loopbaan te denken. „Mijn va der zei tegen ons dat hij beledigd zou zijn als we de politiek in gingen. Dat doen alleen dieven en oplichters, zei hij." Maar Fox veranderde van gedach ten toen een vriend hem aanmoedigde zich beschikbaar te stellen voor het Con gres. Hij sloot zich aan bij de PAN en werd in 1988 parlementariër. Zeven jaar later schopte hij het met overweldigende meerderheid tot gou verneur van Guanajuato. Hij*nam het op voor de minst bedeelden, verbeterde scholen, gaf leningen aan landarbeiders met ambitie en besteedde veel tijd aan het lospeuteren van buitenlandse inves teringen. „Heel weinig Mexicanen geloven dat het mogelijk is om de PRI te verslaan", zei Fox in een interview. „Ze willen een agressieve figuur zien, een ruwe bonk met cowboylaarzen en opgerolde hemdsmouwen. Iemand die uitdaagt en niet bang is voor een gevecht. Een win naar. Dat is wat ik probeer uit te stra len." Fox is katholiek en fel tegen abortus. Een groot staatsman met politieke visie heeft hij zich nog nimmer betoond. Maar hij vergaarde symphatie omdat hij de taal van het volk spreekt en overre dingskracht heeft, al spreekt hij zichzelf vaak tegen en maakt hijd soms absurde opinerldngen als: „Ik los het probleem in Chiapas in 15 minuten op". Kiezers verwachten van hem el cambio, de ver andering. In Mexico betekent dat vóór alles: de PRI een nederlaag toebrengen. En dan is er nog Cuauhtemoc Carde nas. Hij is een oude bekende in de Mexi caanse politiek. In 1988 leek hij de presi dentsverkiezingen te hebben gewonnen, maar door PRI-sabotage ontglipte hem de zege alsnog. Cardenas begint wat grijs te worden, de lijnen in zijn gezicht worden dieper. Maar zijn vastberaden heid en integriteit zijn onveranderd ge bleven. In de opiniepielingen ligt Cardenas duidelijk achter op zijn twee concurren ten. Toch is hij de sleutelfiguur in de presidentiële race. De stemmen die Car denas morgen weghaalt bij de twee kop lopers kunnen immers de beslissende factor zijn.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5