Kamer knabbelt aan de vleesspies ZATERDAG 1 JULI 2000 Deze weken zijn voor minister De Vries van binnenlandse zaken feest: „Ik ben blij Jat het EK zo goed verloopt." A/D-staatssecretaris Henk van Hoof (rechts) krijgt komend jaar ongetwijfeld v e maken met marinevliegkamp Valkenburg. De binnenplaats van perscentrum Nieuwspoort stroomt vol met Kamerleden, lobbyisten en journalisten. Terugkijken en vooruitblikken bij afsluiting parlementair jaar Aan het einde van het parlementair jaar slaat de Tweede Kamer altijd op hol. In de laatste dagen voor het reces - vakantie mag het niet heten, want de zomermaanden worden ook gebruikt voor stages en werkbezoeken - moet het hele beleid nog even snel worden bijgesteld. Het vergaderschema verandert van uur tot uur. Iedereen wil zijn of haar zegje doen en als het even kan nog een motie indienen. De laatste week is berucht vanwege de lange zit. Het EK voetbal maakt het dit jaar nog ingewikkelder. Niemand die de wedstrijd tegen Italië wil missen. De afsluitende stemmingen op donderdag zijn dan ook pas na de wedstrijd. De traditionele barbecue als af sluiting van het vergaderjaar komt in de knel. „Het zijn ra zend drukke en rare dagen", zegt Jan Hoeke- ma (D66, Leiden). De meeste Kamerleden en bewindslieden laten verstek gaan op het feestje van de productschappen vee, vlees en eieren. Ze zitten te vergaderen of onderhan delen over een laatste wijziging in een wets voorstel. Anderen pakken liever snel een broodje in het Kamerrestaurant. Ik moet overleggen met collega's", aldus Ferd Crone (PvdA, Heemstede). Aan hem zijn de dam pende schalen en fraai opgemaakte schotels niet besteed. Collega José Smits (PvdA, Heemstede) laat zich maar kort zien. „Ik ben niet zo'n liefhebber van vlees." Protesten van de anti-vleeslobby zorgden er een aantal jaren geleden voor dat de maal tijd niet meer op het Binnenhof zelf wordt gehouden. Het aanbieden van uitgebeende varkenskoppen en slachtafval kon de Kamer leden niet bekoren. De sfeer in de zalen van perscentrum Nieuwspoort is zakelijker. Net werken staat voorop, ontspannen langs kraampjes slenteren is er niet meer bij. „Het is zo druk dat je aan eten bijna niet toe komt", meent Hoekema, die pas laat aan schuift. Kamerleden van Groen Links, SP en de kleine christelijke partijen ontbreken he lemaal. Het partijtje is voor de regeringspartijen tanden reikbaarheid lijn vragen o dorpse heel wat vrolijker dan een jaar geleden. Toen haalde Paars met de hakken over de sloot en enigszins aangeslagen de eindstreep. „De sfeer is nu heel anders", observeert opposi tielid Kees van der Staaij (SGP, Rijnwoude) een dag eerder. De ruzie over de invoering van het referendum en de val van minister Apotheker zijn vergeten. Weddenschappen op een snelle val van de regering worden niet meer genoteerd. Fractievoorzitter Hans Dijkstal (WD, Wassenaar) speculeert zelfs al over een vervolg van de coalitie. Voor zijn Leidse collega Thom de Graaf (D66) is het zaak dat de Democraten dan nog voldoende zetels hebben. De barbecue leent zich als markeringspunt voor bespiegelingen. Een terugblik op de hoogtepunten van het afgelopen jaar en een blik vooruit naar september. De Leidse PvdA-minister Willem Vermeend (PvdA) noemt de stemming en aanvaarding van 'zijn' belastingplan - hij was toen nog net staatssecretaris van financiën - als de uit schieter. Ook Kamerlid Francine Giskes (D66, Heemstede) ziet dat als de grootste winst van het voorbije jaar. Zij is tevreden dat ze nog een extra tegemoetkoming voor werkenden met kinderen in de plannen heeft gekregen. Na de zomer zet Giskes haar de 'infrastructuur'. De be- n de Randstad en de Betuwe- aandacht. Ze zal de Hoofd- Tineke Netelenbos (verkeer waterstaat) regelmatig aan de overkant van de tafel vinden. „D66 denkt wel eens an ders dan ik, maar dat mag", aldus de in een oranje shirt gestoken bewindsvrouw. Eensgezindheid bij Otto Vos (WD, Drie huis) en Van der Staaij. Het aannemen van de nieuwe vreemdelingenwet vinden zij het grootste politieke succes van het afgelopen jaar. De blik vooruit kan echter niet meer verschillen. Van der Staaij maakt zich zorgen over de behandeling van de wet die het 'ho mohuwelijk' mogelijk maakt. „Ik hoop dat we daar nog een serieuze discussie over krij gen", zegt de Benthuizenaar. Vos verheugt zich op het aannemen van de nieuwe eutha nasiewet. „Patiënten en artsen hebben recht op zekerheid." De vijf PvdA'ers uit de Haarlemse en Leid se regio 'vieren' geheel verschillende succes sen. Marleen Barth (PvdA, Haarlem) kijkt met plezier terug op de voorbije maanden. Woensdag nog peuterde ze extra geld los voor het onderwijs. „Ik ben vooral blij dat het afgelopen jaar steeds meer Haarlemmers de weg hebben gevonden naar het maande lijkse spreekuur dat ik samen met de ge meenteraadsfractie houd", stelt Barth. In de zomer slijpt ze alvast de messen voor de on derwijsbegroting. „Gelukkig krijgt onderwijs weer meer belangstelling." Gert-Jan van Oven (Oegstgeest) is ver heugd dat Nederland nu een opsporings team heeft voor oorlogsmisdadigers en hij hoopt dat na de zomer het Internationaal strafhof voor mensenrechten van de grond komt. Saskia Noorman-Den Uyl (Heemste de) is tevreden dat de controle van de sociale zekerheid weer terug is in het publieke do mein. Het integratiebeleid staat volgend jaar bovenaan haar agenda. Ferd Crone kan bo gen op succes met het bijsturen vaa de pri vatisering van gas en elektriciteit. „We heb ben voorkomen dat er private monopolies ontstaan." Het valt veel Kamerleden niet mee om di rect een antwoord te geven op de vraag wat zij zien als het hoogtepunt van het voorbije jaar. Een aantal vraagt zelfs bedenktijd. Of knabbelt tergend langzaam aan de vleesspies om een respons te formuleren. José Smits is sneller. De Heemsteedse oud-journalist merkt een omslag in de financiële huishou ding van de overheid. „Niet langer staan be zuinigen voorop, maar dankzij de economi sche 'boom' is er weer ruimte voor extra uit gaven, waarbij onderwijs en zorg prioriteit hebben." Volgend jaar wil ze werken aan een wet die arbeidsongeschikten meer rechten geeft om onwillige werkgevers te dwingen plaats voor hen te maken. „Er zijn veel men sen die willen werken, maar die geen kans krijgen." Vermeend zet in op de talrijke werklozen, die hij snel weer aan een baan wil helpen. Hella Voute-Droste (WD, Aerdenhout) - in supportersshirt - noemt haar initiatief om een debat van de Kamer via internet uit te zenden een goed begin om „de mensen in dit land in de toekomst beter bij de politiek te betrekken". Voüte ziet nog meer mogelijk heden (elektronisch stemmen bijvoorbeeld) en hoopt dat er volgend jaar weer veel nieu we ICT-bedrijven bijkomen. Hoekema - buitenlandspecialist van D66 - heeft het afgelopen jaar met fascinatie en be zorgdheid de ontwikkelingen gevolgd in In donesië. Een onderwerp dat nog steeds actu eel is, gezien het geweld op de Molukken, de demonstraties van Molukkers deze week in Den Haag en de vrijheidsdrang van de Pa poea's. Zijn wensenlijstje ligt in een andere hoek. Hij hoopt dat de Kamer een nieuw elan ontwikkelt in het debat, waardoor ze meer dan nu hoofdrolspeler en aanjager van het maatschappelijk debat wordt. „Mis schien wordt de politiek dan ook weer wat spannender", zegt Hoekema. Maar de be langstelling voor Oranje zullen de Kamerle den ook dan r HANS JACOBS Voormalig Leids gemeenteraadslid Gijs de Vries, nu staatssecretaris voor onder andere koninkrijkszaken, vermaakt zich in Nieuws poort. Francine Giskes (D66) heeft tussen de beraadslagingen door tijd aardbeienspies te verorberen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 51