n Drugsheilige in Mexico Wandelen in een overdekt tropisch regenwoud ZATERDAG 1 JULI Jesus Malverde: van bandiet tot schutspatroon Tussen de talloze heiligen in Mexico figureert een voormalig bandiet. Hij heet Jesus Malverde en verdeelde eind vorige eeuw zijn buit onder de armen. 'Malverde is de heilige van het volk', zegt zijn apostel Eligio Gonzales. Er zijn er die Malverde een andere kwalificatie toekennen: beschermheer van handelaren en smokkelaars in drugs. De voorheen rustige provincie plaats Culiacan in de Mexi caanse deelstaat Sinaloa werd eind jaren zeventig het schatrijke bolwerk van de narcoticahandel. Landarbeiders die voor een schamel loon hun rug braken in de ontoegankelijke bergen van Sinaloa, verbou wen sindsdien opgewekt marihuana en ver menigvuldigden hun inkomen. Machtige kartels verpakten de drugs en stippelden een geheime route uit over land of zee naar de Verenigde Staten. De drugsoorlog die dit ontketende, veran- dere Culiacan in een corrupte en door ge weld geteisterde stad. Het federale leger greep in en bracht een zekere rust tot stand. Tot op de dag van vandaag zijn de zoge naamde 'federales' permanent aanwezig. Vaak staan zij fors gewapend achterop hun auto, klaar om in te grijpen waar de lokale - omgekochte - politie in gebreke blijft. Midden in de stad, op een steenworp af stand van het gemeentehuis, staat de kapel van Jesus Malverde. Het heiligdom trekt elk jaar duizenden gelovigen die hem om een gunst vragen. Onder hen bevinden zich vol gens de bevolking veel drugshandelaren. Bij een inval vorig jaar in het huis van een pro minente zetbaas werden overal afbeeldingen van Malverde aangetroffen. Ze zouden hun schutspatroon jaarlijks bewieroken en trak teren op 'mariachi'- muziek in ruil voor be scherming. De legende wil dat Malverde, een ordinai re dief die zijn naam dankt aan dat hij slecht (mal) was en zich in de groene (verde) bos sen verschool, in 1909 werd opgehangen. Maar historici vonden daar geen enkel be wijs van. De enige getuige was een onlangs overleden vrouw van 120 jaar oud, die be weerde hem gekend te hebben. Eligio Gonzales onderhoudt sinds 1980 de kapel van Malverde en heeft diens zorg voor de armen overgenomen. Hij vertelt dat de plaatselijke politie de boef met pijl en boog in zijn been had geschoten. De 39-jarige Malverde zou tegen een kameraad gezegd Jesus Malverde, heilige van het volk en beschermheer van de drugswereld. hebben 'Draag me over aan de politie voor dat ik sterf aan koudvuur. En zorg dat je de beloning krijgt'. Na zijn dood hing de politie hem op aan een boom als afschrikwekkend voorbeeld voor de bevolking. Wonderen Het eerste wonder in Culiacan geschiedde toen dezelfde vriend zijn ezels kwijtraakte. Hij vroeg aan het stoffelijk overschot van Malverde, dat nog steeds aan de boom hing, waar hij de dieren terug kon vinden. En even later zag hij ze staan grazen in een weide ver derop. De man verzamelde de botten van Malverde en stopte ze in een doos. Vervol gens kocht hij de bewaker van de begraaf plaats om en begroef hem illegaal, niemand weet waar. Op de plaats waar Malverde was opgehangen, stapelde hij wat stenen op el kaar bij wijze van monument. In de loop der jaren gebeurden er steeds meer wonderen. Kort geleden verdronk oes terduiker Don Alvaro bijna. Het gebeurde tij dens de Goede Week. Zijn voet bleef haken in een net. Hij gleed langzaam af naar een blauw met seringen begroeid pad waarvan Don Alvaro dacht dat het de weg naar de he mel was. Opeens verscheen het gezicht van Jesus Malverde voor zijn ogen. Het dikke gol vende zwarte haar, keurig achterover ge kamd, de opgestreken snor, geen twijfel mo gelijk. „Help me", kon Alvaro nog net uit brengen. En even later kwam hij met een paar ferme slagen boven water. Sindsdien is Malverde zijn steun en toeverlaat. De paar keien die eerder het graf van Mal verde aangaven, zijn ondertussen een berg geworden. Er liggen achteloos weggegooide bierflesjes tussen. De buste van de be schermheilige staat bovenop in een roestige vogelkooi. In de jaren zeventig besloot de lo kale regering het gemeentehuis vlakbij het heiligdom neer te zetten. De stenen moesten worden opgeschoven, maar de oppositie was zo fel tegen dat de gemeente noodgedwon gen een nieuwe kapel beloofde. Heel Culiacan liep uit om de sloop te kun nen bijwonen. En zie: de stenen sprongen als popcorn omhoog. De bulldozer die de stenen moest verplaatsen ging stuk, tot twee keer toe. Daarom liggen de stenen er nog al tijd. De parkeerplaats voor het gemeentehuis werd er omheen gebouwd. Malverde kreeg zijn eigen kapel een paar meter verderop. Narco cultuur Een grote jeep stopt voor de ingang. De be stuurder - cowboyhoed, puntlaarzen, heup broek, schakelarmband, donkere zonnebril met gouden montuur, dure schakelketting - stapt moeizaam uit zijn auto en wenkt een groep muzikanten met hem mee te komen. Ze spelen een bekende serenade die tot het aparte oeuvre 'narco-corrido's' behoort waarin de drugshandelaars bezongen wor den. „Hij was een koning. Het land was van hem." Het oeuvre is onderdeel van de 'narco-cul- tuur' die in Mexico gestaag groeit. Drugs smokkelaars zijn bijkans helden, ze worden vereerd voor hun moed en om hun extrava gante rijkdom. Een 16-jarige delinquent smeekte de agent die hem arresteerde: „Sluit me op bij de grote jongens". Drugssmokkel wordt sociaal meer en meer als een 'econo mische activiteit' gezien, niet als een mis daad. Rondom het borstbeeld van Malverde staan talloze kaarsen, het ruikt naar petrole um. De ooit glanzende tegels in zijn kapel zijn zwart geblakerd. Overal hangen foto's en briefjes van zijn volgelingen. In speciale af sluitbare nissen - te koop voor duizend gul den - lieten families bloemstukken en luxu eus uitgevoerde plakkaten achter: Voor de verkregen gunsten, van de familie Redondo. Vissers brachten hem de grootste garnaal uit hun vangst. „Het is de gewoonte om de eerste oogst als offer aan Malverde op te dragen", vertelt de voluptueuze Dona Teresa die al tien jaar bij de kapel een handel drijft met afbeeldingen van Malverde. „Mensen uit alle rangen en standen bezoeken de kapel en nemen offers mee. Drugsfiguren? Dat zou ik niet durven zeggen. Ik vraag geen enkele bezoeker wat hij of zij in het dagelijks leven uitvoert. Zie je die plastic zak daar in de hoek?" Ze hijst zich uit haar tuinstoel en schommelt richting borstbeeld. Op haar toonbank stalt ze de in houd uit. Olie, meel, zout, suiker, blikjes to nijn en rijst. Don Eligio zal het later gaan uit delen in arme wijken. Dona Teresa geloofde niet in Malverde. Tot op een dag kanker bij haar werd gecon stateerd. Ze was alleen thuis en waagde het erop: „Jesus", zei ze, „als het waar is wat men over je zegt, laat dan eens wat zien." De kanker zette niet door en Dona Teresa be loofde eeuwige trouw aan Jesus. Ze praat en scheldt dagelijks tegen zijn borstbeeld alsof hij haar echtgenoot is. „Ik aanbid hem, maar straf hem ook als hij zich slecht gedraagt." Vraagt zij iets eenvoudigs waar hij niet voor zorgt, dan krijg 'ie de wind van voren: „Moet je eens horen, oude zak, het is genoeg ge weest met die kuren van je. Je gaat een stuk naar achteren, ik draai je om, je krijgt geen water vandaag en die bloemen haal ik ook weg." Laatst zag ze een paar schoenen dat ze dolgraag wilde hebben. Ze waren te duur. „Zeg klootzak, doe iets". Die dag verkocht ze meer dan ooit en kon de schoenen gemakke lijk aanschaffen. Ze zegt dat Jesus Malverde huilt als hij voor een wonder zorgt. Een be zoekster trok een paar weken geleden bleek weg toen ze een traan over zijn uitgestreken gezicht zag rollen. Dona Teresa heeft een vrij ontspannen verhouding met Malverde. Maar ze vertelt dat niet iedereen zich even goed behandeld voelt door hem. „Een jongen kwam hier eens stampvoetend binnen. Hij bleef vlak voor Malverde stilstaan en begon een scheldtirade terwijl hij hem af en toe een klap in zijn ge zicht gaf. „Malverde discrimineert niet", zegt ze. „Hij deelt alleen gunsten uit. En doet dat voor iedereen; blank zwart, arm, rijk, boe ven, dieven, prostituees, drugshandelaars." De 53-jarige Don Eligio Gonzales - mobie le telefoon op de heup - heeft van Jesus Mal verde zijn levensproject gemaakt. Toen hij nog als taxichauffeur werkte, werd hij een keer overvallen en stierf bijna aan drie schot wonden. Malverde redde zijn leven. Daarom heeft hij sinds 1980 de zorg voor het heilig dom op zich genomen. Hij distribueert de schenkingen onder de arme bevolking van Culiacan. In zijn woning hangen aan de mu ren grote vellen papier met foto's van wijken waar hij voedselpaketten uitdeelde. Eligio Gonzales verkoopt het dagblad 'No- reste' en werkt voor Pepsi Cola, zegt hij. Zo scharrelt hij het benodigde bij elkaar voor zijn goede doel. Hij beweert twaalf keer geld in een loterij te hebben gewonnen en een keer een auto. Bijna alles geeft hij weg, net zoals zijn patroon Malverde. Over de positie van bekende drugshande laren in relatie tot de verering wil hij niets weten. „Jesus Malverde is de beschermheili ge van het volk. Niemand mag hem zich toe eigenen". KATRIEN GOTTLIEB Grootste botanische tuin ter wereld In het Engelse Cornwall, bij het kustplaatsje St Austell wordt volgend jaar in een enorme krater, het restant van een kleimijn, 's werelds grootste, deels overdekte, botanische tuin geopend met meer dan 12.000 verschillende planten en bomen uit verschillende klimaatzones, compleet met indoor-regenwoud. De belangstelling is zo overweldigend dat het 'Eden Project', zoals het heet, nu al voor bezoekers is opengesteld. Terwijl de bouwkranen nog ronddraaien, worden per dag al een paar duizend bezoekers verwelkomd. De bolvormige constructies van het Eden-pro ject bestaan uit zeshoekige elementen waar door ze op facettenogen van een vlieg lijken. FOTO'S GPD'SIMON BURT Wie niets vermoedend aan komt lopen, weet niet wat-ie ziet. Een modern ge bouw, een bezoekerscentrum in een heuvel achtig landschap. Meer lijkt het niet te zijn vanaf het parkeerterrein op paar honderd meter afstand. Maar iets dichterbij, en na een bochtje, openbaart zich schuin achter het bezoekerscentrum het Eden Project in volle omvang. Uit een onvermoede, kolossa le grijze kuil van klei, 32 voetbalvelden groot en 60 meter diep, rijzen bolvormige con structies op. Het zijn enorme dingen, in aan bouw nog, opgebouwd uit zeshoekige ele menten, waardoor zij lijken op de facet tenogen van een vlieg. In de diepte krioelen honderden bouwvak kers met gele helmen. Het geheel biedt een surrealistische aanblik: dit is de perfecte lo catie voor de apotheose van een James Bond-film: het voor de buitenwereld verbor gen boze oord waar de schurk uit de film bouwt aan een dodelijk wapen waarmee hij de wereld wil vernietigen. In werkelijkheid gaat het om iets vriendelijkers. De bollen worden gigantische broeikassen, de grootste ter wereld zelfs. De meest imponerende van de twee, uit verschillende halve bollen opge bouwde constructies, is 240 meter lang, 56 meter hoog en 110 meter breed. Het wordt het onderdak voor een heus tropisch regen woud, met ruimte voor tientallen meters ho ge bomen. In de wat kleinere maar nog steeds enor me tweede broeikas wordt een subtropisch klimaat opgewekt en buiten, op een lap grond van meer dan 20 hectare, gaan dui zenden planten wortel schieten uit gematig de klimaten als dat van Engeland, maar ook uit de Himalaya, Chili en Australië. Daarbij geldt het klimaat van Cornwall als een groot pluspunt. Omdat het er eigenlijk nooit vriest, kunnen er in de buitenlucht le gio planten gedijen die het in Nederland al leen achter glas zouden bolwerken. Wie woordvoerster Clara Penn de vraag stelt wat het verschil is tussen een botanische tuin en The Eden Project, krijgt als antwoord: „In een botanische tuin staan misschien één of twee olijfbomen, wij hebben straks een heel bos". Behalve het bezoekerscentrum op de rand Het bezoekerscentrum met uitzicht op gigantische broeikassen die nog in aanbouw zijn. van de krater, dat inmiddels gereed is, wordt beneden in het midden een amfitheater ge bouwd voor 2.000 bezoekers. Daar zullen podiumpresentaties van divers allooi gehou den worden. Initiatiefnemer Tim Smit (een Nederlandse vader maar getogen in Groot-Brittannië) lijkt met het juiste idee op het juiste moment ge komen te zijn. Botanische tuinen zijn zo oud als de weg naar Rome, maar de discussie over het milieu is dat niet. Tegen de achter grond van een hoge werkloosheid in Corn wall. een toenemend aantal planten dat in zijn bestaan wordt bedreigd, en het snel slin kende areaal aan tropisch regenwoud, is Smit erin geslaagd bij verschillende particu liere en overheidsinstanties 80 miljoen pond (een kleine 300 miljoen gulden) los te weken. Geldschieters stonden ook in de rij om bij te dragen, omdat de winst die verwacht wordt niet in particuliere zakken vloeit, maar ten goede komt aan milieuprojecten. Smit, vroeger actief als producer in de popmuziek, ontvluchtte eind jaren '80 met vrouw en kinderen het hectische leven in Londen, en stuitte in Cornwall bij toeval op de zogenaamde Lost Gardens of Heligan, de verloren gegane tuinen van Heligan. Het be trof een exotisch en legendarisch tuincom plex dat na de Eerste Wereldoorlog ernstig in verval was geraakt, doordat het overgrote deel van de 22 tuiniers die er werkten, ge storven was in de loopgraven van Noord- Frankrijk. Smit en enkele vrienden zamelden geld in om de tuinen in hun oude glorie te herstel len. Het lukte. Er werden een televisiedocu mentaire en een boek over gemaakt, en sindsdien horen de Lost Gardens tot de be roemdste van het Verenigd Koninkrijk en stroomt het publiek toe. Smit had inmiddels zo de smaak te pakken gekregen van de plantenwereld en van het aanboren van fondsen, dat hij het Eden Pro ject begon. Filosofie: het publiek een over weldigend mooie plantenwereld laten zien, gelardeerd met een lepel entertainment en een scheut educatie. In de folder staat het als volgt: „Ons doel is het creëren van een spec taculair theater waarin het verhaal verteld wordt van de afhankelijkheid van de mens van planten." Even dreigde het hele project letterlijk te ver drinken. Dat was begin 1999 toen de bulldo zers net bezit hadden genomen van de voor malige mijn en er waren begonnen met het egaliseren van de ondergrond. Gedurende drie maanden regende het vrijwel elke dag pijpestelen en veranderde de mijn in een meer. Dankzij een uitgekiend drainagesys teem dat toen is ontwückeld en dat 22 liter water per seconde kan verwerken, werd het project gered. Botanisten in Groot Brittannië zijn er ra zend enthousiast over. Het Eden Project werkt nauw samen met onder andere de Royal Botanie Gardens in Edingburgh. Pro fessor Sir Ghillean Prance, oud-directeur van de Royal Botanie Gardens noemt the Eden Project uniek, door zijn locatie en zijn schaal. Volgens de ecoloog Tony Kendle wordt The Eden Project hét pronkstuk op het gebied van biodiversiteit en natuurbehoud. In de herfst van dit jaar gaan de eerste plan ten er de grond in. Op enkele uitzonderingen na wordt het overgrote deel gekweekt uit zaad, in kassen die in de buurt zijn opge richt. Slechts een enkele plant of boom wordt rechtstreeks uit een ander werelddeel aangevoerd. Ja, geeft Clara Penn toe, het duurt wel een paar jaartjes voordat alle planten tot was dom zijn gekomen. Maar een groot pro bleem lijkt dat niet te worden. Sinds het pro ject in mei open ging voor het publiek, ko men nu al dagelijks duizenden nieuwsgieri gen kijken naar de voortgang van de bouw. Dat gaat nog wat worden als je er straks een overdekt tropisch regenwoud in kunt lo pen.... HARM HARKEMA

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 48