Metaalsector mag afwijken van CAO Binnenland Serenade voor de prins De portemonnees zitten vol, maar verder niets Tien jaar en TBS voor na eerdere vrijspraak ROLF BENZ BIJ VAN TIL van tilVliW.WII. Ook NMa vermoedt afspraken benzineprijs SATERDAG 1 JULI 2000 KLM loost vaker kerosine T] Amstelveen Vliegtuigen van de KLM hebben het afgelopen boekjaar 27 keer kerosine geloosd in de lucht. Daarmee steeg het aantal noodlozingen met drie ten opzichte van het voor gaande jaar. De totale hoeveelheid overboord gezette brandstof ir" nam af met dertien procent tot ruim negenhonderd ton, zo blijkt uit het jongste KLM-milieujaarverslag. Kerosinelozingen Zi kunnen noodzakelijk zijn als een volbeladen vliegtuig onver- n*= wachts moet landen door een technische storing of medische problemen bij een passagier. Het vernevelen van kerosine voor komt dat het toestel te zwaar is bij de landing. Het totale kerosi- neverbruik van de KLM nam met 2,2 procent toe tot 2,85 mil- P c joen ton. De stijging is vooral toe te schrijven aan het groter aantal gevlogen kilometers. Het brandstofverbruik per passagier nam af met twee procent. Volgens de KLM moeten vaak ineffici- ee ente vliegroutes worden gevolgd om lawaaihinder boven woon- kernen te vermijden. lp Chauffeur Chinezen langer in cel Folkestone Het voorarrest van de Nederlandse chauffeur die e" werd aangehouden met 58 dode Chinezen in zijn laadruimte, is gisteren verlengd met 28 dagen. De Britse justitie heeft nog niet besloten wanneer de zaak voor de rechter komt, zo bleek voor de rechtbank in Folkestone. Ook twee Chinese verdachten die erl eerder in Londen werden aangehouden, een 38-jarige man en een 29-jarige vrouw, blijven voorlopig tot 28 juli vastzitten. De man protesteerde hier hevig tegen. ,,Ik ben onschuldig, waarom 'n' zit ik opgesloten?", riep hij voordat hij werd weggeleid. Het tele foonnummer van de vrouw was gevonden op de twee overle venden van het transport en op een aantal lijken in de contai ner. De vrouw verblijft in Groot-Brittannië op een studentenvi- sum. Ze zou worden ingezet als er iets fout liep met de illegale immigranten. De man is een kok, wiens visum al enige tijd ver lopen was. Wandelen met 2500 honden hardenberg De kynologenclub Hardenberg probeert vandaag een wereldrecord te vestigen door tegelijkertijd 2500 honden met hun baasje te laten wandelen. Het huidige wereldrecord staat volgens het Guinness Book of Records op 2439 honden. De hondenclub wil met het verbreken van het wereldrecord het negatieve imago verbeteren waar de hond volgens de club de laatste tijd last van heeft. Hondeneigenaren uit heel Nederland zijn uitgenodigd deel te nemen aan de recordpoging, waarvan het Guinness Book of Records op de hoogte is gebracht. Meer vrijheid bij bouw huis breda Particulieren krijgen meer vrijheid om hun huis door zelf aangewezen architecten te laten ontwerpen. Dat is één van de punten uit de Architectuurnota van staatssecretaris Van der Ploeg van cultuur die in het najaar verschijnt. Van der Ploeg gaf gisteren tijdens de opening van de Nationale Architectuurdagen in Breda een voorschot. Volgens de bewindsman moeten parti culieren de kans krijgen een huis zelf te laten ontwerpen. Nu is dat nog aan strenge regels, zoals het bouwbesluit en eisen van welstandscommissies, gebonden. Van der Ploeg wil door de versoepeling vooral proberen meer variatie in woningbouw te krijgen in(de grote nieuwbouwgebieden. DDA doet DC-4 weg Amsterdam De Dutch Dakota Association (DDA) doet haar Douglas DC-4 Skymaster in de verkoop. Völgens de organisatie kon er geen overeenstemming worcten gebruikt met de Rijks luchtvaartdienst over het commerciële gebruik van het vliegtuig in Nederland. DDA kocht de DC-4 uit 1946 vijf jaar geleden in Zuid-Afrika. Vervolgens is het vliegtuig volledig gerestaureerd. In maart gaf de Rijksluchtvaartdienst het bewijs van luchtwaar digheid af. Dat betekende dat de DC-4 met sponsors en leden van de DDA de lucht in mocht. Commercieel vervoer was niet toegestaan. Volgens DDA-voorzitter Gróeneveld is het niet ren dabel om het vliegtuig in bezit te houden als het publiek er geen tochtjes mee mag maken. Volgens een woordvoerster van de Rijksluchtvaartdienst zijn er verschillende overleggen gevoerd met DDA. Struikelpunt zijn de voorwaarden die de Nota Histo rische Luchtvaart stelt aan de veiligheid van de DC-4. Hoogspanning tegen beesten pürmerendEen 72-jarige man uit Purmerend heeft de afgelo pen week zijn achtertuin onder stroom gezet om katten en vo gels uit de buurt te houden. De man had over een afstand van zeven meter twee blanke, niet geïsoleerde metalen draden ge spannen en hierop 220 Volt gezet. De politie, die gealarmeerd was door buurtbewoners, heeft proces-verbaal opgemaakt te gen de man en de draden en palen in beslag genomen. De be jaarde verklaarde achteraf dat zich niet had gerealiseerd dat de dieren aanraking met de draden mogelijk niet zouden overle ven. Voor zover bekend zijn geen katten geëlektrocuteerd. Reddingsplan voor grutto Amersfoort Er komt nog dit jaar een plan van aanpak voor de bescherming van de grutto. Vogelbescherming Nederland gaat de eerste aanzet maken. Doel is de weidevogel van de dreigende ondergang te redden. Organisaties als de Friese vogelwachters- bond BFVW, Landschapsbeheer Nederland en Vogelbescher ming zijn het gisteren op een bijeenkomst in Amersfoort eens geworden over de uitgangspunten van een beschermingsplan. Volgens tellingen zijn er in Nederland nog 60.000 paartjes van de grutto, bijna 40 procent minder dan 10 jaar geleden. Alle partijen zijn het erover eens dat de belangrijkste oorzaak bij de intensivering van de landbouw moet worden gezocht. Vooral het vroege maaien, op grote schaal, is funest voor de grutto. HSL-oost onrendabel den haag Aanleg van nieuw spoor voor de hogesnelheidslij n- Oost tussen Utrecht en de Duitse grens is onrendabel. Het leidt slechts tot een beperkte reistijdwinst, waardoor maar weinig ex tra reizigers gebruik zullen maken van de hogesnelheidstrein. Het is veel voordeliger de flitstreinen over bestaand spoor te la ten rijden, concludeert het Centraal Planbureau (CPB) in een analyse. En dat sluit mooi aan bij het kabinet, want dat besloot gisteren definitief af te zien van nieuw spoor. De Kamers van Koophandel van Gelderland, Utrecht en Amsterdam en veel ge meenten langs het bestaande spoor willen wel een gloednieuw tracé. Ook de Tweede Kamer was sceptisch tot nog toe over het gebruik van de bestaande rails. Waddenlucht voor broeikaseffect Groningen Lucht die vanaf de Waddenzee Nederland binnen waait, gaat voortaan als meetnorm voor de rest van Europa gel den. Wetenschappers van de Rijksuniversiteit Groningen (RUG) gaan de Waddenlucht vergelijken met vervuilde lucht in andere landen. De metingen moeten inzicht geven in de invloed van menselijke activiteiten, zoals de uitstoot van broeikasgassen. Om de metingen te verrichten, is een mast van zestig meter hoogte geplaatst even buiten het Groningse Hornhuizen. De wetenschappers hebben onder meer belangstelling voor de broeikasgassen kooldioxide (C02) en methaan. Deze gassen ontstaan door natuurlijke processen in planten en de bodem en door menselijke activiteiten. Het evenwicht tussen de uitstoot van deze gassen en bijvoorbeeld de opname ervan door de oce aan kan alleen in beeld gebracht worden door langdurige stu die. Rector terecht geschorst Amsterdam De rector van het Caland Lyceum in Amsterdam- Osdorp is terecht geschorst nadat hij door een leerling werd be schuldigd van intimidatie. De landelijke Klachtencommissie heeft de klacht van de leerling gegrond verklaard, zo meldt de Amsterdamse lokale tv-zender AT5. Het stadsdeelbestuur van Osdorp schorste de rector in maart, nadat een klacht was bin nengekomen dat hij een leerling zou hebben geïntimideerd en bedreigd. Het stadsdeel nam de zaak serieus en besloot een on derzoek in te stellen. Het stadsdeel beraadt zich nu over de maatregelen die genomen moeten worden tegen de rector die nog steeds thuis zit. Wethouder Van der Aa van onderwijs steunde destijds de schorsing. ANP Algemeen Nederlan GPD Geassocieerde Pers Diensten Extra of juist minder in overleg met bonden De ruim 180.000 werknemers in de metaalindustrie heb ben een nieuwe CAO. In twee jaar tijd krijgen ze een loonsverhoging van 7,25 procent. Daarnaast kunnen werkgevers zelf ook nog extra afspraken maken met de vakbonden. Werkgevers in de metaalindustrie konden al jaren afspraken maken die positief afwijken van de CAO. Nu kunnen ze samen met de bonden ook afspraken ma ken die 'negatief afwijken van de arbeidsvoorwaarden. Bondgenoten. Ook de FME- CWM wilde de omvangrijke den haag gpd Het meer decentraal kunnen af- CAO al langer aanpassen. On- spreken van arbeidsvoorwaar- der de metaalsector vallen veel den was een voorstel van FNV bedrijven, variërend van instal lateurs, grote scheepsonderne- mingen of geavanceerde high- techbedrijven, die allemaal de zelfde arbeidsvoorwaarden hebben. Vakbond De Unie is het niet eens met de decentrale afspra ken en stemt niet in met het principeakkoord. De bond vreest dat er een 'onbeheerste ontwikkeling van de arbeids voorwaarden zal ontstaan' ge zien de grote tekorten aan vak bekwaam personeel. FNV Bondgenoten benadrukt dat bij de aanvullende arbeidsvoor waarden. zoals prestatiebelo ning of een uitwerking van de arbeidsduur, de zogenoemde moeder-CAO als uitgangspunt wordt gebruikt. Werkgeverson derhandelaar Kraaijveld ver wacht niet dat bedrijven mas saai van de CAO zullen afwij ken. Waarschijnlijk zullen en kele tientallen ondernemingen iets anders willen afspreken met de bonden. Ze zullen de CAO ook niet totaal binnenste buiten keren." Bij de FME- CWM zijn zo'n duizend bedrij ven aangesloten. OPINIE DEN HAAG ANS BOUWMANS Het politieke debat is doodgebloed. Het Binnenhof is een geestelijke ruïne. Het land wordt geleid door een raad van bestuur, die het woord visie ter aarde heeft besteld. Ideeën over de inrichting van de samenleving zijn ondergeschikt. Ook de openheid is opgeofferd aan het hogere doel: Het Paarse Compromis. Het resultaat van zes jaar Wim Kok is aardse rijkdom, maar een armoedige democratie. Wat het volk wil, daar gaat het om in een democratie. Maar wat wil het volk? Het lijkt erop dat politieke partijen in toenemende mate niet in staat zijn daarop een goed antwoord te vinden. Met name de grote partijen hebben een vaag profiel. Waar staat de PvdA voor? En de WD? 'Sterk en sociaal' was de slogan van Wim Kok bij de laatste verkiezingen, maar dat etiket had net zo goed van de WD, het CDA of D66 kunnen zijn. In Den Haag zijn de volksvertegenwoordigers het over veel eens. De overheidsfinanciën moeten op orde worden gebracht, de wachtlijsten korter, het onderwijs beter. Er moeten minder WAO'ers, werklozen, inactieven en asielzoekers komen. Maar meer kinderopvang, wegen, openbaar vervoer en banen. Keuzes maken is te moeilijk. Er hoeft niet bezuinigd te worden. Dus wordt aan alles een beetje gedaan. Tegelijkertijd zijn de vraagstukken zo complex, dat de politieke bestuurders eigenlijk ook geen antwoord hebben. Politieke ideologieën bestaan nauwelijks nog. In de christelijke partijen zitten nog redelijk veel moraalridders. GroenLinks is een milieupartij. Maar het pragmatisme heeft WD, D66 en PvdA in zijn greep. Het gevolg: er wordt gevlucht in onderzoek. Ambtenaren en onderzoeksbureaus bepalen in hoge mate de oplossing van maatschappelijke problemen. Beleid komt niet tot stand door ideeën over hoe de maatschappij zou moeten functioneren, Ruim zes jaar heeft politiek redacteur Ans Bouwmans de politieke verwikkelingen op en rond het Binnenhof voor deze krant gevolgd, beschreven en van commentaar voorzien. Een historische periode door de neergang van het CDA en de start en consolidatie van de sociaal-liberale sa menwerking tussen PvdA, WD en D66. Bij haar afscheid van politiek Den Haag constateert zij dat de nieuwe 'open' poli tiek van Paars een illusie is gebleken. Het moet anders. Het kan anders. Weg met het pragmatisme. Wat de Nederlandse politiek nodig heeft, is een ideologisch reveil. maar op basis van analyses en onderzoeksrapporten wordt een compromis bedacht dat acceptabel is voor het paarse samenwerkingsverband. Het gaat er Kok en zijn paarse discipelen ook niet meer om hoe beleid tot stand komt, als het maar tot stand komt. En het liefst ook nog zonder al te veel ruzie en discussie, want daaraan zou de kiezer een hekel hebben. Hoeveel bewindslieden durven nog echt afwijkende opinies te uiten? Van de paarse fractievoorzitters is alleen D66'er De Graaf dit jaar op een afwijkende opinie (over de monarchie) betrapt. Zo halverwege het tweede kabinet-Kok blijkt de paarse vernieuwing op een volledige mislukking te zijn uitgelopen. Nog erger: de ontwikkelingen van de laatste jaren duiden op een enorme politieke onverschilligheid. Achterkamertjespolitiek, gebrek aan inhoudelijke discussie, een partijorganisatie die nauwelijks in beweging te krijgen is, niemand ligt er wakker van. Behalve de oppositie. Maar ja, die heeft weinig in te brengen. Het gaat toch goed met Nederland? Vorig jaar stelde WD-goeroe Hans Wiegel een daad. Hij stak een stok tussen de paarse id 10.00 18.00 uur. Maandag vanaf 19 rol 17.00 uur. Vrijdag tot 21.00 uur. W o o n m all ALEXANDRIUMUD De werknemers in de metaal krijgen dit jaar 3,8 procent loonsverhoging per 1 septem ber, in oktober volgend jaar komt daar nog eens 3.45 pro cent bij. Volgens FNV Bondge noten zitten de werkgevers met dit loonbod „dicht genoeg" bij het voorstel van de bonden. Twee weken geleden liep het overleg nog vast omdat de werkgevers volgens de bonden met een veel te laag loonbod kwamen. De sector kampt met ruim 10.000 vacatures. De FME-CWM wilde een lan gere CAO-looptijd. „Een CAO van twee jaar was me wel wat waard", verklaart Kraaijeveld de verhoging van het loonbod ten opzichte van twee weken gele den. Voor de komende twee jaar vindt hij de loonkosten „beheerst". Kraaijeveld verwacht niet dat de CAO de krapte aan perso neel in de metaalsector zal op lossen. „Er zijn gewoon niet ge noeg mensen. Dat los je niet op met een hoger loonbod." amsterdam anp 'Hulpkoster vermoordde wél vrouw de man weer op vrije voeten. Het gerechtshof gaf gisteren het bevel hem onmiddellijk weer op te pakken. De hulpkoster moet nog in de boeien worden geslagen, want hij was zelf niet aanwezig bij de uitspraak. Justitie kreeg de zaak voor de rechtbank destijds niet rond, onder meer omdat de exacte doodsoorzaak niet konden wor den vastgesteld. In hoger be roep kwam het Openbaar Mi nisterie met een nieuwe getui ge. Aan deze voormalige mede gedetineerde zou de hulpkoster een dag na de zitting bij de rechtbank hebben bekend dat hij de verstandelijk gehandi capte vrouw seksueel had mis bruikt, vermoord en gedumpt. Met deze verklaring plus alle aanwijzingen kwam het hof wel tot een veroordeling. De tos werd opgelegd hoewel deskun digen van het Pieter Baan Cen trum in Utrecht stelden dat de man onbehandelbaar is. Het Hof kwam tot de tbs om de maatschappij maximaal tegen Van der W. te beschermen. Voor doodslag, waar de man uiteindelijk voor veroordeeld werd, kan geen levenslang wor den opgelegd. De tbs moet voorkomen dat de man weer op vrije voeten komt. Een 54-jarige hulpkoster is gis teren in hoger beroep door het Amsterdamse Hof veroordeeld tot tien jaar cel plus tbs wegens de moord in juli 1998 op een 26-jarige vrouw. Tegen de man was levenslang geëist. De recht bank sprak de man eerder vrij. De man en de verstandelijk gehandicapte vrouw werkten in de Amsterdamse kerk De Hoek steen. Nadat de vrouw vrijdag avond 24 juli 1998 niet thuis kwam. alarmeerde haar moeder de politie. Twee dagen later werd haar lijk met stuk gesne den ondergoed gevonden in de Sloterplas. De verdenking viel al snel op de hulpkoster, omdat buurtbe woners hem dat weekeinde met een rolcontainer door de wijk hadden zien lopen. Later wer den hierin bloedsporen en een haar van het slachtoffer gevon den. De man heeft steeds ont kend dat hij iets met de moord te maken had. De hulpkoster verbleef al 28 jaar van zijn leven in tbs-klinie ken voor eerdere zedenmisdrij ven. In 1994, werd hij tegen het advies van zijn behandelaars in, door de rechtbank uit de tbs- kliniek ontslagen. Sinds zijn vrijspraak door de rechtbank is Op een aparte afdeling presenteert Van Til een breed collectieoverzicht van het wereldmerk Rolf Benz Design van grote klasse Van Til toont zowel diverse 'klassiekers' als spraakmakende primeurs en verrassende aanbiedingen wielen door het correctief referendum te blokkeren. Hoe gemaakt zijn actie wellicht ook was, hij nam een principieel standpunt in. Daarmee beantwoordde hij aan de behoefte van de kiezer een waarachtig verhaal te horen. Heeft paars die boodschap begrepen? Nee, volksheid Wiegel is een politiek zwart schaap geworden. Op het Binnenhof regeert een naar binnen gekeerde club. Zaken worden bekeken, vanuit het idee dat er niet te hard aan de boom moet worden geschud. Paars moet aan de macht blijven en schuwt elk risico. Het geld stroomt binnen, de opiniepeilingen vallen alleen voor D66 tegen. Dus laat al die critici aan de zijlijn maar kletsen. Dat het volk zich alleen laat mobiliseren door de autolobby tegen hoge benzineprijzen en tolpoorten, wordt klaarblijkelijk als heel geruststellend ervaren. Ondertussen is er sprake van desinteresse en politieke onthechting. Bij de grootste politieke partijen, de PvdA en WD, is de discussie stilgevallen of zo versplinterd dat niemand er veel van merkt. Zelfs mensen die geïnteresseerd zijn in politiek, vragen zich af of er nog wel iets gebeurt in Den Haag. Er is een ideologisch reveil nodig. De huidige geestelijke armoede in de coalitie gaat ten koste van de hele politiek. Via publieke discussie over controversiële en smaakmakende onderwerpen, kunnen de paarse politieke partijen hun plek in het politieke spectrum opnieuw markeren, en zo weer leven brengen in de democratie. Burgers betrekken bij Den Haag, en niet alleen zo risicoloos mogelijk besturen. Laat D66 opnieuw de discussie over de monarchie aanwakkeren met eigen voorstellen. Laat Ad Melkert komen met ideeën over de afschaffing van de hypotheekrenteaftrek. Laat Hans Dijkstal pleiten voor de oprichting van particuliere ziekenhuizen of privé-scholen. Paars, doe je democratische plicht! A20 Rouerdam-Couda. afslag 16. Rolf Benz 3200 ROLF BENZ DESIGNCENTRUM DEN HAAG GPD 'Kartelwaakhond' doet groot onderzoek nog steeds geen besluit geno men over eventuele vervolging van de oliemaatschappijen. De oliemaatschappijen liggen al enige tijd onder vuur vanwe ge de hoge benzineprijzen. Gis teren maakte de Consumenten bond bekend dat een hoge Shell-functionaris had toegege ven dat de oliemaatschappijen afspraken maken over de hoog te van de benzineprijs. „Die tip is erg welkom", aldus NMa-di- recteur Kist. „Het kan zijn dat we het onderzoek naar de die- selprijzen verbreden naar ande re benzines." De oliemaatschappijen ont kennen in alle toonaarden. Toch zijn de afgelopen week zowel in Zweden als in Italië oliemaatschappijen beboet voor het maken van prijsafspra ken. In Nederland bestaat het vermoeden dat de oliemaat schappij in ieder geval afspra ken maakt met de pomphou der. De pomphouder die zich aan de adviesprijs houdt, zou worden beloond door de olie maatschappij. De NMa, de 'kartelwaakhond' voor het Nederlands bedrijfsle ven, vermoedt prijsafspraken tussen pomphouders en hun oliemaatschappij. Pomphou ders zouden worden gestimu leerd de adviesprijs voor benzi ne te rekenen en niet te gaan concurreren met andere benzi nestations. Deze verticale prijs binding is een van de aspecten die de NMa momenteel betrekt in een groot onderzoek naar de werking van de concurrentie op de Nederlandse benzinemarkt. De NMa is op twee fronten actief met het onderzoek. Naar aanleiding van een klacht van de vrachtvervoerders is de NMa een onderzoek begonnen naar prijsafspraken tussen benzine maatschappijen, dat over een paar maanden klaar moet zijn. Eerder deed de Economische Controle Dienst (ECD) al een onderzoek naar vermeende prijsafspraken. Dat onderzoek iigt al een jaar bij het openbaar ministerie in Rotterdam. Er is

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3