Beleidsmakers zijn redelijk tevreden na onrustige nacht Een zucht van opluchting bij einde EK Hofpleinfontein wordt blauw Euro 2000 Een overwinning van moederskindjes Dertigduizend Italiaanse en Franse fans verwacht Kroonprins vindt mening over Oranje 'mosterd na de maaltijd' ZATERDAG 1 JULI 2000 305 pla Spelersbus Oranje rijdt door Hilversum De spelersbus van het Nederlands elftal rijdt moge lijk nog drie maanden in vol ornaat door het land. De bus is te huur, zegt woordvoerder W. Lely van busmaatschappij Connex ion. Connexxion stelde alle spelersbussen beschikbaar. Zij wa ren opgesierd met grote kleurrijke stickers en ook de naam van het land stond in grote letters op de bussen. Lely: „Inmiddels zijn ze allemaal weer ontstickerd en doen ze dienst als touring car, behalve de bussen van de halve finalisten." De bus van Oranje mag tot drie maanden na het fluitsignaal zo worden ge bruikt. Of dat ook werkelijk gebeurt, is nog niet duidelijk. Nederland houdt plasje op voor Cruijff zwolle Johan Cruijff heeft zich ontpopt als de nieuwe water manager van Nederland. Als Cruijff een EK-voetbalwedstrijd analyseert op televisie, stellen veel kijkers een bezoek aan het toilet uit. Tijdens verlengingen en het schieten van strafschop pen gaat Nederland echter massaal naar de wc. Dat blijkt uit een onderzoek dat Waterleiding Maatschappij Overijssel don derdag heeft uitgevoerd tijdens de zenuwslopende wedstrijd Nederland-Italië. Het drinkwaterverbruik in Deventer werd ge meten, maar is representatief voor heel Nederland. Om half zes, een half uur voor de wedstrijd, stroomde er zon 550 kubieke meter water per uur uit de kranen. Dat was ongeveer net zo veel als op een gemiddelde avond. Vanaf zes uur, het begin van de wedstrijd, daalde het waterverbruik tot gemiddeld 330 kuub. Opvallend is dat velen korte onderbrekingen van de wedstrijd, als gevolg van blessures, gebruiken voor een sanitaire stop. In de rust is er een stijging tot 950 kuub te zien. Spectaculair is de toename van het waterverbruik tijdens de verlenging en straf schop schieten. Velen zijn aangewezen op de zwarte markt rotterdam gpd De eerste supporter van het Ita liaanse voetbalelftal die gisteren aanmonsterde in Rotterdam, werd op het Stadhuisplein ge signaleerd. Het was Guiseppe, die de ochtend na de in Itali aanse ogen eclatante victorie op Oranje de eerste trein vanuit Amsterdam had gepakt. Hij was alleen, in goed hu meur en op zoek naar een kaartje voor de finale van het EK, morgen in de Kuip tegen Frankrijk. Naderhand meldden zich druppelsgewijs landgeno ten van hem. De fans hebben weinig keus. Of vandaag in de rij gaan staan bij het stadion van Excelsior, waar een deel van de achtduizend kaartjes voor de Italiaanse voetbalbond wordt verkocht. En dan maar hopen dat ze er nog eentje kun nen bemachtigen. De kaarten worden alleen aan de man ge bracht op vertoon van een pas poort. Of anders zijn ze aange wezen op het zwarte circuit. Want de Kuip is uitverkocht. Voor de Fransen zonder kaartje geldt hetzelfde: zij die een voucher in eigen land heb ben gekocht, kunnen deze mor gen bij Ahoy' vanaf 9.00 uur in ruilen voor een finaleticket. De Kuip zal best vollopen. De vraag is alleen hoe de verdeling van de fans is. Nederlandse be zitters van een toegangsbewijs voor de EK-eindstrijd zijfï na de uitschakeling van Oranje soms geneigd om hun ticket - tegen een bescheiden winst - door te verkopen. Verbod of geen ver bod. En organisator stichting EURO 2000 is niet genegen de kaarten, die immers op naam staan, terug te nemen om de supporters van Italië en Frank rijk tegemoet te komen. Op het Centraal Station is het raak. Bruno Giuntali, Rotter dammer, vurig pleitbezorger van de Italiaanse speelstijl en inmiddels bekend van twee tv- optredens bij Villa BvD, loopt in de grote hal rond in het blauwe shirt van het Italiaanse elftal. Hij wordt ettelijke keren aange sproken door types van ver dacht allooi. ,,lk kon een kaartje van ze kopen. Ik ben ook al drie keer gebeld met zo'n aanbod. De prijs? Varieert van 750 tot 1500 gulden. Het zou me niks verbazen als die kaartjes nog vals zijn ook." Giuntali is van plan vandaag aan te schuiven in de rij bij het Excelsior-stadi- on. Intussen zegt directeur Si mon Kelder van Excelsior op Woudestein 'gek' te worden ge beld door Italianen met de vraag of hij een kaartje voor de finale kan regelen. „Maar daar gaat Excelsior niet over. Hier worden de kaartjes alleen maar verkocht en wel door mensen van de Italiaanse bond. Overi gens zijn de mensen bereid fi nancieel heel ver te gaan om een ticket te bemachtigen." De verwachting is dat zowel de Fransen als de Italianen in groten getale naar Rotterdam zullen komen. Zo'n tien- tot vijftienduizend Italianen en evenzoveel Fransen worden verwacht. Twee weken geleden waren we in Italië. In een stil dorpje aan het Comomeer. Er was niets te merken van het EK, laat staan van enige voetbalgekte. „Daar doen we nog niet aan", zei de uitbater van de plaatselijke piz zeria. „Bij ons begint dat pas als we in de halve finale komen.In alle bars waar we kwamen, ook buiten het dorpje, was er het zelfde beeld. Televisie aan. wat voorbijgangers die even onder een slok 1 Op het Rembrandtplein in Amsterdam moest de ME enkele charges uitvoeren. Verder was het in de hoofdstad in de Leidsestraat, de Amstelstraat en op de Dam tot laat in de nacht onrustig. foto gpd ruswuk anp Ondanks de onrust in het land na de uitschakeling van het Nederlands elftal op het EK zijn de beleidsmakers re delijk tevreden over het verloop van het voetbalevene ment in Nederland. ,,De voorspellingen waren veel te somber", verwees premier Kok vrijdag naar de bewerin gen dat evenementen als het EK niet meer gehouden kunnen worden door geweldsdreigingen. „Er zijn uit wassen geweest, maar dat doet geen recht aan de men sen die zich voorbeeldig hebben gedragen." gekomen. Volgens de burgerva der hadden de rellen in de Mo lenstraat de politie door de he vigheid en snelheid verrast. Tot dusverre zijn 22 relschoppers aangehouden. In Culemborg trok de politie zich na het uitbreken van rellen op de Varkensmarkt terug, om dat agenten ingesloten dreig den te raken in de opgewonden groep. Veertien mensen moes ten mee naar het bureau. Het verlies van Nederland leidde ook in Noord- en Oost-Gelder- land (Harderwijk tot Winters wijk) tot de nodige onrust. In totaal hield de politie dertien mensen aan. Ook de Limburgers reageer den hun frustaties af. Vooral de Kok genoot 's nachts nog van de herhalingen op tv. Sommige mensen konden hun teleurstel ling over de nederlaag moeilij ker verkroppen. De mobiele eenheid kwam op veel plaatsen in actie. De politie hield ruim tweehonderd mensen aan voor vernielingen, plunderingen en vechtpartijen. Vaak keerden de ruziezoekers zich tegen de aan wezige politiemacht. In Nijmegen gooiden teleur gestelde supporters winkelrui ten in eruwerden zaken geplun derd. Middenstanders bespra ken vrijdagmiddag met burge meester D'Hondt de rellen. De politie zou te laat in actie zijn Italiaanse supporters moesten het ontgelden. Opstootjes en vechtpartijen deden zich onder meer voor in Roermond, Weert, Venlo en Sittard. Twintig arres taties waren het gevolg. Tot on geregeldheden kwam het ver der ook in Hengelo (23 aanhou dingen) en Alkmaar, waar tien tallen fans met elkaar op de vuist gingen op het Waagplein. In Heerhugowaard voelde een aantal agenten zich zo be dreigd door een groep van zo'n driehonderd cafébezoekers dat ze in allerijl de dienstwagen ontvluchtten. Ook Brabant had veel ongemak van rellen. De politie verrichtte in Eindhoven, Oss, Tilburg, Schijndel, Rosma len en Den Bosch tientallen ar restaties. Vooral in Oss was het raak, jongeren gooiden winkel ruiten in en raakten slaags met elkaar en de ME. Van de vier grote steden bleef het alleen in Rotterdam vrij rus tig. Tien mensen werden opge pakt voor kleine vergrijpen. In Utrecht joeg de politie zo'n honderd mensen uiteen op het Neude. Zij pakte twintig men sen op. In Den Haag was het net als bij vorige duels van Oranje onrustig. De politie veegde het Jonckbloetplein waar zich zo'n tweehonderd mensen ophielden, schoon toen politiebusjes werden be laagd. Zij hield zeventien men sen aan. In Amsterdam was het enkele uren na het verlies on rustig. Teleurgestelde en woe dende fans veroorzaakten in de Leidsestraat, de Amstelstraat, op het Rembrandtplein en de Dam opstootjes. De politie ver richtte rond de wedstrijd 36 ar restaties. Directeur-generaal EK 2000 Van Zunderd hield een katerig gevoel over aan de avond en nacht. „De teleurstelling was groot. Bij sommigen is die doorgeslagen in frustratie." Hij voelt er veel voor het strakke politieoptreden ook na het EK door te zetten bij grote evene menten. Directeur Harry Been van EURO 2000 houdt aan drie weken voetbal een goed gevoel over. „Vooral omdat grootscha lige supportersproblemen zijn uitgebleven en het qua voetbal het beste toernooi van de laat ste jaren was." dagelijks in dezelfde bar komen om het leven door te nemen. Hoe anders was dat in Neder land toen we terugkwamen. Het openbare leven werd toen al volkomen beheerst door 'Oran je'. Laten wij voor Nederland juichen en jullie voor Italië", zeiden onze Italiaanse vrienden de dag voor de wedstrijd Italië- Nederland door de telefoon. Dat was een charmante suggestie. Toen waren de Nederlandse me dia al meer aandacht aan het Italiaanse elftal gaan besteden. Eerst wat badinerend: over die mooie ijdeltuiten in hun 'azzur- ro' shirts die de pauze van een wedstrijd voornamelijk zouden gebruiken om hun haar op orde te brengen. Vervolgens toch wat bezorgd: over hun defensieve voetbal en hun tactiek van de muur, in het Italiaans aange duid als 'catenaccio', de ver schrikkelijke ketting. Tenslotte vernam ik op de televisie dat sommige Italiaanse spelers hun geheime wapen mee naar Ne derland zouden nemen: hun mamma's. En besefte: we zijn verloren. De Italiaanse mamma is niet te vergelijken met de Nederlandse moeder. Italianen zijn verstokte moederskindjes. Ze vinden het moeilijk, soms zelfs onmogelijk om ver van hun moeder te le ven. Ze trouwen vaak laat, rond de 35, en kunnen zich dan ook nog niet losmaken van haar. Blijven in de buurt wonen, of bellen haar dagelijks op. Een op de drie getrouwde mannen ziet zijn moeder iedere dag, en vier van de vijf komen ip ieder geval eens per week langs. Veel man nen gaan direct na de scheiding weer bij hun moeder wonen, en zijn dan maar een korte tijd echt uit huis geweest. Want zo nen blijven thuis wonen tot ze trouwen, ook als ze studeren of werken. Mamma maakt hun ontbijt: een kopje thee met een boel melk waarin ze hun bis cuitjes soppen. Mamma kookt, wast, vertroetelt, begrijpt, ziet door de vingers, verwent haar zoon tot in zijn botten en maakt er een notoire luiaard van. Het is een slimme strategie. Want al die toewijding loont. Eén man zal haar in ieder geval levens lang trouw blijven: haar zoon. Alle kans dat zij op haar beurt de enige vrouw in zijn leven blijft. Want geen enkele (po tentiële) schoondochter kan tippen aan de ideale vrouw die zij is. Vrouweneman cipatie is in Ita lië een onmoge lijkheid door toedoen van de moeders: zij zorgen dat jon ge vrouwen worden opgeza deld met echtge noten die geen vinger uitsteken en voortdurend aan hun onfeilbare, goedertie ren moeder refereren. „Het zijn altijd buitenlandse mannen die hier boodschappen komen doen", zei de eigenares van het kleine supermarktje in het dorp je waar wij verbleven tegen mijn man. „Onze mannen doen dat niet.In Italië zijn de man tien en de vrouwenwereld nog twee volkomen gescheiden circuits. Dat gegeven is het onderwerp van veel discussie in de media, want hoe goed of slecht is het 'mammismo' nu eigenlijk? Psy chiaters en psychologen ver schillen daarover van mening. Enerzijds is er de groep die waarschuwt tegen het kweken van moederskindjes en watjes die nooit geleerd hebben een ei gen verantwoordelijkheid te dragen en op middelbare leef tijd nog steeds onder de plak van hun moeder zitten. Ander zijds valt ook te beluisteren dat de Madonna-cultuur zo bij Ita lië hoort, dat het mammismo daar een logisch uitvloeisel van is. En weliswaar hebben schoondochters daar last van, maar eenmaal zeifin het bezit van een zoon zijn ze geen haar beter. Kan een kind, een zoon, te veel liefde van zijn moeder krijgen? Na donderdagavond heb ik de neiging die vraag met 'nee' te beantwoorden. Want zo te zien levert het mammismo helemaal geen watjes op, maar mannen die goed en zelfbewust in hun vel zitten, aantrekkelijke, wend bare doorzetters die zich niet uit het veld laten slaan en op de bal blijven zitten. Conclusie: Neder land had gewoon te weinig mammismo. We zullen dat als verontschuldiging tegen onze Italiaanse vrienden zeggen. Als we ze echt kunnen feliciteren, morgenavond. den haag gpd „Het Nederlands elftal heeft ons land tweeën halve week laten genieten van zijn prestaties en daarvoor wil ik de voetballers hartelijk bedan ken." Aldus prins Willem-Alexander gisteren in Den Haag, waar hij het gerenoveerde Zuider park opende. De prins zat ook bij de halve fina le tegen Italië op de tribune en had een span nende wedstrijd gezien, met hoge verwachtin gen vooraf." De króonprins die ongelovig lachend in beeld kwam toen Oranje de zoveelste penalty miste, wilde niet uitweiden over de jammerlijke neder laag. „Ik ga geen analyse geven. We hebben in Nederland 16 miljoen experts die allemaal hun mening al hebben gegeven. Die van mij zou mosterd na de maaltijd zijn." Iedereen, de spelers, de technische staf en de bondscoach, heeft zijn uiterste best gedaan, zei Willem-Alexander. „Op naar Yokohama", zo keek hij alweer vooruit naar het WK Voetbal dat over twee jaar in Japan wordt gespeeld. Volgens Willem-Alexander, die zondag zoals gepland de finale Italië-Frankrijk bijwoont, is EURO 2000 een fantastisch georganiseerd evenement, „dat Nederland en België op éen unieke manier op de kaart heeft gezet." De kroonprins kijkt nu vooral irit naar de Olympische Spelen in Sydney, „waar ook weer Nederlanders aan slag gaan." „Voelbal is een belangrijke sport, maar er zijn nog andere be langrijke sporten", aldus Willem-Alexander, die zijn oranje vest nog niet heeft ingepakt voor de reis naar Sydney. Gewapend met een stadiontoeter opende de prins vervolgens vanaf een bootje het vernieuw de Haagse Zuiderpark. Een ferme blaas op de toeter was het teken om een fontein te laten spuiten, maar werd door de omstanders heel anders geïnterpreteerd. Met Oranje kennelijk nog in gedachten ging er een luid olé, olé op. Bedrijf voormalige hoofdagenten beveiligt stadions en topvoetballers De Hofpleinfontein in Rotter dam zal zondag blauw spuiten. Tot nu toe spoot de fontein oranje water maar dat is met de uitschakeling van Nederland in de halve finale donderdag avond verleden tijd. Zowel Ita lië als Frankrijk hebben een deels blauw tenue. Rotterdam bereidt zich met frisse tegenzin voor op een leu ke finale, zo bleek vrijdag tij dens een persconferentie van de gemeente. „Buitengewoon jammer dat Nederland de halve finale heeft verloren", zo zei burgemeester Opstelten. „Maar ik heb het verwerkt. Mijn stelre gel is dat je alles moet verwer ken voor je naar bed gaat. Ik ben wel redelijk laat naar bed Opstelten zei wel dat de fina le hoe dan ook een 'fantasti sche' winnaar op zou leveren. Hij verwacht dat Frankrijk uit eindelijk met de bokaal naar huis gaat. Het tijdens de kwartfinale als Oranjedorp ingerichte suppor- tershonk, wordt zondag een Europadorp. Daar zullen onder anderen Patrick Bruèl en Two brothers on the fourth floor op treden. Zowel de Franse als de Italiaanse supporters zijn wel kom in het dorp. De Coolsingel wordt omgeto verd tot Europaboulevard waar voor iedereen wat te beleven valt. Er is muziek, er zijn stands en terassen en er zijn spellen: een levend tafelvoetbal en pe nalty's schieten op een interac tieve videowall. Rotterdam zet opnieuw onge veer 1200 agenten in op zon dag. Er worden 10.000 Franse supporters en evenveel Itali aanse fans verwacht. Opstelten erkende dat Nederlandse fans er misschien toe over zouden kunnen gaan alsnog hun kaart voor de finale te verkopen. Maar ook dit keer zal strak wor den gecontroleerd, aldus de burgemeester. WESTZAAN ED BLAAUW Het einde is in zicht en Peter Theunissen is blij toe. „Alleen morgen de finale nog, Frank- rijk-Italië. Ik zal een zucht van opluchting slaken als het EK is afgelopen." En dat terwijl de di recteur van World Wide Securi ty nauwelijks een glimp van al die voetbalwedstrijden heeft opgevangen. „Zelf ontspannen kijken, daar had ik nauwelijks tijd voor", zegt de voormalige hoofdagent van de politie in Haarlem. Het bedrijf van Peter Theunis sen (40) en compagnon Wilco Huijer, eveneens ex-hoofdagent in Haarlem, heeft zich tijdens het Europees kampioenschap bezig gehouden met de beveili ging in en rond de stadions in Amsterdam en Arnhem en ge waakt over de veiligheid van de in Nederland verblijvende na tionale elftallen. Hij voelde zich vereerd toen zijn bedrijf de (be- veiligings)opdracht kreeg. „Waarom de keus op ons is ge vallen? Ik denk mede doordat we in 1998 tijdens de finale van de Champions League tussen Juventus en Real Madrid in de Arena hebben bewezen de klus aan te kunnen. Maar ook heb ben wij zowel de UEFA als or ganisator Euro 2000 ervan kun nen overtuigen dat we beschik ken over een flexibele organisa tie met mensen die in het hele land inzetbaar zijn." Tot nu toe is zijn organisatie (veertig vaste medewerkers en circa 210 oproepkrachten) ge vrijwaard gebleven van inci denten en andere ongeregeld heden. „Wat wij doen? Wij schatten situaties in, spreken Peter Theunissen. mensen aan, proberen ruzies, opstootjes en dergelijke te sus sen danwel in de kiem te smo ren. Dreigt er een probleem te onstaan op de tribunes, dan gaan eerst de stewards er op af. Lukt het hen niet de zaak op te lossen, dan komen wij en als het dan nog nodig is, verschijnt de politie. Als er toch rotzooi FOTO UNITED PHOTOS DE BOER MARISA BERETTA ontstaat, trek ik me dat per soonlijk aan. Maar gelukkig is alles goed verlopen de afgelo pen weken." „Hoe druk ook, ik had het eve nement voor geen prijs willen missen. Datzelfde hoor ik van onze medewerkers. Zo zat één van onze jongens bij het team van Portugal. Die jongen werd overal bij betrokken, zat ook in de bus van de spelers. Bij Zwe den, Turkije en Denemarken zaten onze mensen ook in de bus. Maar bij andere elftallen, zoals bij Oranje, reden we weer achter de bus aan." Soms reed de bus met voetbal lers de Nederlands-Belgische grens over. „En dan moeten wij ons werk overdragen aan onze Belgische collega's. Zo vreemd. Ik begrijp dat niet. We hebben een Europa zonder grenzen. Ie dereen binnen de EU kan over al werken, behalve beveiligings mensen. Duitse agenten heb ben de bevoegdheid om mij in Zandvoort aan te spreken op mijn gedrag. Maar als een voet balteam twintig kilometer de grens overgaat, mag ik me niet meer met de veiligheid van dat team bemoeien." Theunissen zet meer vraagte kens. „Neem de hooligans. Voetbalvandalen die in eigen land een stadionverbod of een strafblad hebben. Maar ze kun nen tijdens het EK wel onge stoord naar het buitenland rei zen. Dat is toch vreemd?" Hooligans in toom houden, maar ook stervoetballers, film sterren, beroemde zangeressen en andere VIP's begeleiden. Het is voor Peter Theunissen en Wilco Huijer 'dagelijkse kost'. Een jaar of wat geleden moes ten zij nog als ME'ers de orde bewaken bij wedstrijden van Haarlem tegen RBC, NAC en F( Zwolle. Nu als ondernemer is hij er op gespitst dat er geen wanordelijkheden onstaan bij EK-interlands. „Wilco en ik zijn blij dat we de stap genomen hebben om voor onszelf te be ginnen. Als politieman wist ik precies hoe mijn loopbaan zich zou ontwikkelen en wat ik zou gaan verdienen in mijn laatste jaren. Die zekerheid benauwde me. Maar we beseffen drom mels goed dat onze zaak mede floreert door onze politie-ach- tergrond. Dat geeft onze klan ten vertrouwen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 37