Rijkaard vindt het goed zoals het nu is 'Rijkaard was de psycholoog die Oranje jaren zocht' Euro 2000 Realisme Been houdt 'hartstikke goed gevoel' over aan EK Net nu Rijkaard straalt, doet hij het licht ui ZATERDAG 1 JULI 2000 FIFA heeft twee favorieten WK 2006 londen Zuid-Afrika en Duitsland maken de grootste kans het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in 2006 te mo gen organiseren. Dat staat in een vertrouwelijk rapport van de wereldvoetbalbond FIFA. In het rapport worden de vijf kandi daten - naast Zuid-Afrika en Duitsland zijn dat Brazilië, Marok ko en Engeland - beoordeeld op faciliteiten, infrastructuur, communicatie en veiligheid. Zuid-Afrika en Duitsland zijn op basis daarvan in de eerste categorie ingedeeld. Achter die twee landen staat Engeland terwijl Marokko en Brazilië zijn inge schaald in de laagste categorie. De FIFA maakt donderdag in Zürich bekend aan welk land zij het WK 2006 toewijst. Djorkaeff begint zangcarrière ruswijk Youri Djorkaeff kan kennelijk meer dan alleen voetbal len. Volgens de Franse sportkrant L'Equipe komt de middenvel der van het Franse elftal half juli met een eigen cd op de markt. Titel van zijn album: „Leven in het licht". De muziek schijnt een mix van house, funk en technomuziek te zijn. Djorkaeff scoorde op het EK twee keer voor Frankrijk. In de halve finale tegen Por tugal moest de 32-jarige speler echter van bondscoach Roger Lemerre aan de kant blijven. Boksic en Jardel naar Galatasaray istanboel Galatasaray heeft Alan Boksic en Jardel aangetrok ken. De Turkse voetbalclub, afgelopen seizoen winnaar van de UEFA Cup, betaalt rond de honderd miljoen gulden voor het duo. Voor Boksic betaalt Galatasaray een afkoopsom van veertig miljoen gulden aan Lazio Roma. De Kroaat tekent in Istanboel een contract voor drie jaar. Voor de Braziliaan Jardel, laatstelijk actief bij FC Porto, tellen de Turken zestig miljoen gulden neer. Jardel wordt voor vier jaar gecontracteerd. Merk moet aan het bier na halve finale Amsterdam Een paar biertjes had Markus Merk wel nodig om te herstellen van Nederland-Italië. De Duitse scheidsrechter vestigde in de door Italië gewonnen wedstrijd een kaartenre- cord op Euro 2000 en deelde ook nog eens twee strafschoppen uit. „Flet zal nog wel even duren om deze wedstrijd te verwer ken", zei de tandarts uit Kaiserslautern. „Zelfs na wat pilsjes en een nacht rust lukt je dat niet." 16.000 kaarten Italianen en Fransen Rotterdam De Franse en Italiaanse voetbalbond beschikken elk over ruim 8000 kaarten voor de finale van het EK voetbal, zondag in Rotterdam. Beide bonden hebben het maximale aan tal van 16 procent afgenomen. Dat betekent dat er geen vrije kaarten meer op de markt komen. De Stichting Euro 2000 ver wacht niet dat Nederlanders massaal hun tickets gaan doorver kopen nu Oranje ontbreekt in de finale. Veel Nederlanders heb ben vooraf, in de hoop dat het Nederlands elftal de eindstrijd zou bereiken, kaarten voor de finale afgenomen. OP VERPLAATSING Niks vergeten? Voor de laatste keer sla ik de deur van kamer 410 achter me dicht. Beneden aan de balie proberen ze mij te troosten met de zoethouder dat Nederland toch maar mooi de halve finales heeft gehaald, en 'dat de Belgen nooit zo ver nooit zullen geraken'. Wat koopt een Ollander ervoor? Niks dus. Toch nog maar even naar de krantenkiosk op het station gelopen. Is het uit ge woonte, omdat ik 22 dagen niet anders gewend ben ge weest, of is het uit zelfkastij- ding. Om te lezen hoe de Belgische kranten reageren op de dra matische en lachwekkende ontknoping in de Arena. Ik snel de koppen en die maken deze vrijdagmorgen nog som berder dan die al is. 'Oranje faalten baalt', 'Drama', 'Rood van schaamte'. België lacht om ons. Zoals de hele wereld om ons lacht. Italië ne gentigminuten met tien man, zes strafschoppen, een bal op de paal, en nog niet kunnen winnen. 'Oranje-gekte maakt plaats voor nationale rouw', schrijft De Morgen. Is Oranje misschien toch niet zo goed als wij drie weken lang hebben ge dacht? Mij schiet ineens weer de uitspraak te binnen van Pe- le. 'Nederlanders beschikken over heel veel talent, maar dat moeten ze tonen op het veld en niet op persconferenties'. Hebben wij onszelf zand in de ogen gestrooid en waren Can- navaro, Nesta, Juliano en Mal- dini toch een tikkeltje beter dan Van Tiggelen, Brandts en Hansma in de Volkskrant be weerden? De riante overwin ning op Joegoslavië bleek niet meer dan oogverblinding, schrijft Het Nieuwsblad. Oran je speelde volgens Francois Co lin alles bij elkaar een teleur stellend toernooi. 'Het won met meer geluk dan wijsheid van Tsjechië, kwam pas diep in de tiveede helft los tegen De nemarken en won moeizaam van het Franse B-team'. Nu is het wel genoeg. Nog meer rea lisme na een avond vol treur nis kan ik niet verdragen. 'Moet u de kranten niet mee nemen?' Nee, alleen de Tour- bijlage, die wil ik wel bewaren. Hopen op Michael Boogerd, wat moet een Ollander anders? Ex-bondscoach heeft een loodzwaar karwei achter de rug De bondscoach kan weer een beetje lachen, de ochtend na het drama op de stip en z'n onverwachte aftreden. „Mijn traantjes heb ik al gelaten. Het is een zware nacht geweest. Ik ben niet vrolijk. Ik ben niet blij. Maar ik kan het hebben. Ik ben altijd hard voor mezelf. Dat is mijn karakter." Nog één keer is Frank Rijkaard terug in de perszaal in Hoenderloo, voor een rendez-vous met de nationale en internationale verslaggevers en voor een slotverklaring. Zonder schroom toont de jonge coach z'n binnenkant. Frank Rijkaard: „De vraag is: wat komt er op me af en is het interessant?" FOTO CPD/JAAP DE BOER hoenderloo cusbert spierenburg „Ik ben een tamelijk emotio neel mens. Als je het klinisch beziet en realistisch berede neert en je kijkt terug op de wij ze waarop ik zo lang en zo in tensief heb samengewerkt met de technische staf, de medische staf, de spelers en niet te verge ten teammanager Hans Jorrits- ma, ja, dan krijg je het toch wel even te kwaad. Dan is dat moei lijk te verwerken. Zoiets raakt je. Want we zijn een hecht team geweest." „Voor u was m'n ontslag mis schien een verrassing, voor me zelf niet. De missie was Euro pees kampioen worden en die missie is mislukt. Na de wed strijd in de kwartfinales tegen Joegoslavië werd er gezegd en geschreven: 'het resultaat is wel redelijk'. Ik vond dat niet vol doende met deze spelers en met deze selectie. De grond om door te gaan, was weggeval len." „Ik weet van mezelf dat ik meer dan honderd procent heb gegeven en dat blijkt dus niet genoeg te zijn geweest. Mensen komen en gaan nu eenmaal in de voetballerij. Bovendien is mijn contract met de KNVB af gelopen. Het is de tijd voor een ander nu. Daar is niets vreemds aan. Van Gaal? In die richting zou men inderdaad kunnen denken. Maar het is niet aan mij om daarover te oordelen. Bovendien zou Van Gaal het zelf ook moeten ambiëren." Rijkaard bracht donderdag ochtend, op de dag van de fata le wedstrijd tegen Italië, KNVB- directeur Arie van Eijden en de voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB, Henk Kesler, op de hoogte. Dat hij bij uitschakeling z'n vertrek officieel zou bekendmaken. „Het is waar dat de KNVB en thousiast over me was. Ik kon een nieuw contract tekenen. De waarheid is dat ik me niet in staat acht om met het Neder lands elftal aan een nieuw kar wei, en weer helemaal opnieuw te beginnen. Het is een lood zware klus geweest. Ik moest er erg aan wennen dat ik boven de groep moest staan. Dat ik niet één van hen was. Ik denk dat ik daarin uiteindelijk redelijk de balans heb gevonden." „De afgelopen twee jaar heb ik regelmatig op m'n tenen moeten lopen. Het is, zoals jul lie weten, niet allemaal over ro zen gegaan. Twee jaar lang al leen vriendschappelijke wed strijden spelen - ik geef het je te doen. Ik heb het gedaan en ik kan zeggen dat ik er als mens beslist rijker van ben geworden. De positieve ervaringen met het team zal ik absoluut nooit weg hoogte- en dieptepunten horen bij het leven van een sportman. Als voetballer heb ik ook genoeg teleurstellingen meegemaakt. In de volgen| wedstrijd kon je je dan weer 1 vancheren. Als coach sluit ik 1 een hoofdstuk af, het projt Euro 2000. Een dergelijke j leurstelling is moeilijker te v^ werken. Je houdt met alles i kening, met winnen, met verli zen, met gelijkspelen, zelfs ra penalty's. Alleen: voor mij is nu geen volgende kans meeri deze bezetting." Vastomlijnde toekomstpla nen heeft Frank Rijkaard ni niet. „AC Milan zegt u? Dat beslist niet waar. Met niet éj club heb ik contacten. Ik wac af. Ik zou het pedant vinden 0 nu te zeggen dat ik graag in li lië zou willen werken. Ik heb i derdaad in Italië gewoon maar ik heb ook in Zuid-Fran rijk gewoond en op het oge blik woon ik in Abcoude." „De vraag is: wat komt er i me af en is het interessant? El juist beeld heb ik in het geffi nog niet, eenvoudig omdat h totaal niet speelt. Wel kan ik zeggen dat ik graag in de vo< ballerij zou willen doorgaan, welke functie? Ik ben nu hoof trainer geweest en ik moet zei gen: het beviel me goed. Ja, el club heeft mijn voorkeur. 0| nieuw bondscoach worde lijkt me een beetje moeilijk. 1 ik moet bondscoach van Duil land worden." „Moeilijker dan vandaag, hi tegenover u, heb ik het i bondscoach misschien niet g had. Ik ben reëel en teleurg steld: we zijn uitgeschakeld i dat is een anti-climax. De jo, gens zaten na afloop stuk in j kleedkamer. Het was daar ni het moment om ze met m'n b sluit lastig te vallen. Toen ei journalist mij er later na vroeg, wilde ik er niet om hei draaien. Oké, misschien is d niet mijn stijl, maar het kor soms zoals het komt in het 1 ven. Ja, ik vind het goed zoi het nu is." rotterdam aaarcel van der kraan Wim Jansen, ex-international: „Ik vind het heel jammer dat Frank Rijk aard is opgestapt. Voor het Nederland se voetbal zou het een goede zaak zijn geweest als hij nog een paar jaar aan het roer had gestaan bij Oranje. „Ik ben vanaf het begin positief ge weest ten aanzien van Rijkaard. Ik weet dat er veel kritiek op hem was. Maar iedereen vergeet dat hij de moei lijkste twee jaren van voorbereiding heeft gehad van alle bondscoaches. Geen enkele officiële wedstrijd, alleen maar vriendschappelijk voetbal. Daar bij spelen ook nog de belangen die spe lers tegenwoordig bij hun clubs heb ben. Op het moment dat het EK begon, zag je meteen een andere instelling bij de spelers. „Ik vind dat Rijkaard niets te verwij ten valt. Als je zo'n halve finale speelt, moet er eigenlijk niets aan de hand zijn. Maar wanneer je twee penalty's mist, heb je niets meer te vertellen. Dan hoefje na afloop ook niet meer te discussiëren over tactiek. Nederland was gewoon veel beter dan Italië en daarom hoeft Rijkaard zich niet ver antwoordelijk te voelen. „Dat hij toch opstapt, komt omdat hij de lat heel hoog had gelegd voor zichzelf. Of ik het had verwacht? Je kunt niet oordelen over de ideeën van een ander. Rijkaard had zo zijn eigen idee. Ik vind dat je daarvoor respect moet tonen. .'.Nee, niemand hoeft mij de komen de maanden te bellen of ik interesse heb in de baan van bondscoach. Ik ben niet geïnteresseerd," Mick McCarthy, bondscoach van Ier land: „Ierland is na de zomer de eerste ploeg die het tegen het Nederlands elf tal moet opnemen. Wij hebben de ver schrikkelijke pech dat we bij Neder- land zijn ingedeeld in de strijd om de kwalificatie voor het WK in Japan en Zuid-Korea. Daarom was ik de afgelo pen weken hier in Nederland, Ik wilde de ploeg zóveel mogelijk aan het werk zien en alles analyseren. Ik ben blij dat ik hierheen ben gekomen. Want op te levisie kun je thuis schrikken van een wedstrijd als tegen Joegoslavië. Van zo'n optreden zou je als coach depres sief kunnen worden, maar ik heb Ne derland ook tegen Tsjechië gezien. Dat is weer een wedstrijd waaruit je moed kunt putten. Een grote, sterke spits en harde werkers eromheen. Zo moet Ier land ook kunnen spelen. „Nederland heeft al jaren fantasti sche voetballers. Allemaal even tech nisch begaafd en in staat om tactisch mee te denken in het veld. Wat er ont brak was een psycholoog. Als je zoveel goede voetballers bij elkaar hebt, kun je iedere trainer voor de groep zetten en een behoorlijke wedstrijd spelen. Maar met veel spelers van wereldklasse in een ploeg gaat het niet om de trai ningen of de coaching, maar om de psychologische aanpak. Met Frank Rijkaard heeft het Nederlands elftal die psychologisch sterke man in huis gehaald. Daar lag de kracht en zat het geheim van het succes." Toch verbaast het me dat Rijkaard deze kwaliteiten heeft. Ik heb nooit zo veel met hem gesproken. Ik heb alleen maar tegen hem gespeeld en vond hem in het veld 'a wonderful player'. Geen grote mond, bescheiden zelfs, maar hij had wel iets mysterieus. En dat blijkt nu ook weer uit zijn plotselinge ver trek. Dat past een beetje bij hem. Roelant Oltraans, met Oranje-hoc- keyploeg winnaar van olympisch goud in 1996: „Als je met een ploeg goud wilt halen, moet je als coach vanaf het allereerste moment voor je zelf een weg hebben uitgestippeld. Ik had dat in de aanloop naar de Spelen gedaan en ik zag dat Rijkaard dat op weg naar het Europees kampioen schap deed. Een van de belangrijkste zaken daarbij is het team om de ploeg heen. Je hebt specialisten nodig. Het succes straalt altijd op de coach af, maar wat ik waardeerde is dat Rijk aard zijn team voortdurend ren schoof. Hij maakte de andere ledei van zijn staf belangrijk. Dat ook in Atlanta en dat zorgde voor eet geweldige teamspirit. „Mensen denken dat Rijkaard onde geweldige druk stond en dat hij op d> bank met enorme spanningen te ma ken had. Maar wat Rijkaard voor heef op vele anderen is dat hij al veel heef meegemaakt. Hij heeft als speler leren omgaan met spanningen en druk. Hi> heeft Europa Cup-finales gespeeld^ EICs en WKs meegemaakt en weet dui dat hij alles al een keer heeft onder gaan. Natuurlijk heeft hij als coach emotionele uitbarstingen. Die had ii ook in Atlanta. Maar het is de kun:i om die uitbarstingen te kanaliseren Na een wedstrijd deelde hij de blijd schap met zijn spelers en tien minuten later was hij voor de camera al weer d\ nuchterheid zelve omdat hij ziel moest bezighouden met de volg interland. Dat bewijst de klasse een coach. OPINIE HOENDERLOO YPE MINKEMA Aantrekkelijke wedstrijden, weinig grote problemen met herrieschoppende supporters. Harry Been. een van de direc teuren van Euro 2000, kijkt na drie weken voetbal positief te rug op 'zijn' toernooi. „De ba lans is positief. Sportief en or ganisatorisch is het een goed toernooi geweest. Dat is me van alle kanten bevestigd. Ik houd aan het evenenement een hart stikke goed gevoel over." Zo'n 20.000 kilometer reed Been met zijn chauffeur tijdens Euro 2000 door België en Ne derland. Vrijdag bezocht hij nog even het congres van de Europese voetbalunie (UEFA) in Luxemburg. Het toernooi na dert zijn einde. „En omdat het tot nu toe zo goed is verlopen, kan ik zeggen dat ik blij ben dat het er bijna opzit." Natuurlijk is het jammer dat België zo snel uit het evene ment lag. Natuurlijk was het een grote teleurstelling dat Oranje naast de finale greep. „Die vroegtijdige uitschakeling van België had ook Oranje kun nen overkomen. Dat zou een geweldig effect hebben gehad op de rest van het toernooi. België heeft tot en met de halve finale in Brussel een goed toer nooi gekend. De massaliteit van de fans was daar iets minder dan in Nederland. En ondanks de flinke teleurstelling is met een plaats in de halve finale van Toernooidirecteur Harry Been voorspelt dat Frankrijk morgen met 2-0 of 3-0 wint." FOTO ANP het Nederlands elftal wel te le- Been wil de positieve punten benadrukken. De rellen in Bel gië met de Britse fans, de frus traties van een deel van de Ne derlandse bevolking na de uit schakeling van Oranje en daar uit voortvloeiende vernielingen en vechtpartijen: natuurlijk zijn dat smetten op het evenement, maar de veronderstelde 'veld slagen tussen supportersgroe- pen' zijn uitgebleven. „Er zijn op een EK nog nooit zoveel doelpunten gemaakt. Er waren nauwelijks saaie wed strijden die in 0-0 eindigden. Alleen Zweden - Turkije was niet om aan te zien. De voetbal liefhebbers hebben kunnen ge nieten van mooi, aanvallend voetbal. Sportief, maar ook or ganisatorisch was dit het beste toernooi van de laatste jaren." Toch was er ook kritiek. De kaartverkoop deugde in de ogen van ticketsbureaus, die door het systeem van tickets op naam nagenoeg compleet bui tenspel werden gezet, niet. De kaartcontrole bij de stadions zou te beperkt zijn geweest. „Het was niet of nauwelijks no dig", is de reactie van Been op die stelling. De toernooidirec teur is nog steeds van mening dat Nederland zwarthandel strafbaar had moeten stellen. strijd, waarbij we gelukkig de helpende hand van de rechter lijke macht en de politie heb ben gehad. Er zijn veel zwart handelaren opgepakt. De groot ste ticketbureaus zijn aange pakt. We hebben die kantoren een zware slag toegebracht. Die klap werkt nog jaren bij ze door. Alleen is het onmogelijk dat element helemaal uit te bannen. Welke maatregelen je ook treft." Kritiek zou er ook van de zij de van UEFA zijn geweest. Se cretaris Aigner van de UEFA zou in een Duitse krant hebben geroepen dat er op tal van ter reinen teveel verschillen tussen Nederland en België hebben bestaan om een goede, werkba re organisatie neer te zetten. „Ik heb Aigner aangesproken op dat verhaal. Hij zegt dat het klinkklare nonsens is. Hij gaf aan tussentijds nooit dergelijke uidatingen te doen. Voor mij is daarmee de kous af." De uitschakeling van Oranje heeft Been als supporter zeer gedaan. „Voor het hele Oranje legioen ontbreekt het laatste feestje. Ik keer weer terug in de rol van organisator. Het toer nooi duurt nog enkele dagen. En zeg nu zelf: een finale Frank rijk - Italië misstaat niet. Ik voorspel dat Frankrijk wint met 2-0 of 3-0." Net nu Frank Rijkaard straalt als bondscoach, doet hij het licht uit. Het pad was verlicht, maar het einde donker. Zijn laatste optreden bij Oranje strookte niet met zijn leven in de laatste twee jaar. Alsof het niet Frank Rijkaard was die te gen Italië die merkwaardige, onverklaarbare wissels toepas te. Alsof het niet Frank Rijkaard was die zijn afscheid aankon digde zonder zijn volgelingen in te lichten. Daar zat hij, in de bus. Met be traande ogen. Frank Rijkaard had gehuild, dat gaf hij toe. Door het einde van twee jaar innige samenwerking, door de verschrikkelijke uitschakeling. Maar ook waarschijnlijk omdat hij zich realiseerde dat hij een andere fout had gemaakt. Hij had de media eerder ingelicht over zijn vertrek dan zijn spe lers. Dat is een schending van een erecode. Rijkaards bewind gaat veel ver der en dieper dan spelconcep- ten en looplijnen. De kracht van de coach schuilt in de om gang met zijn spelers. Die is professioneel en warmbloedig. Voor het eerst worden voetbal lers, miljonairs, volwassenen, als gelijken behandeld. Hij kreeg een geweldige 'feedback'. De jonge coach steeg zelfs bo ven de macho-wereld uit. Na de Franklin Edmundo Rijkaard had de historie in moeten gaan als de trendsetter onder de trainers. Een nieuwe geest. Hij bezoedelde zijn eigen imago op de laatste, treurige, deerniswekkende avond. Het zijn de fouten van een beginnend coach. Toch is het te hopen dat de sfeer, de geest blijft hangen. Gistermiddag was hij weer zichzelf, op de afsluitende persconferentie. De man die, ondanks zijn fouten, het trainersvak een menselijk gezicht heeft gegeven. Die het ambacht heeft weggetrokken uit de sfeer van regenjas en cliché. Dat beeld zal moeten overheersen. wedstrijd tegen Tsjechië keerde hij terug van zijn dwaalweg. Dat wordt alom gezien als een te ken van zwakte. De jonge coach werd er echter sterker door. En Oranje ook. Rijkaard besefte dat je met een warme hand ook ot tafel kunt slaan. Moet slaan, want geen coach kan te allen tijde in de groep blijven staan.' De selectie werd ouderwets 'oj scherp gezet'. Zijn omgang met spelers en media was bewonderenswaar] dig. In de perstent waren het niet de mededelingen van de bondscoach - ook hij bleef hi dicht onder de oppervlakte maar was het de sfeer. Rijkaarj toverde een enorm gebouw staal en doek, van tafeltjes en stoeltjes om tot een huiskamel met knapperend haardvuur. D bondscoach bleef ontspanneri zelfs met de Oranje-gekte bui ten het hek van Hoenderloo. Zijn humor was opmerkelijk, zijn lach aanstekelijk. Het mooiste moment van Rijk! aard kwam ook in de perstent Aan de ene kant was er de bij tende, harde kritiek van Cruijf Aan de andere kant was woedende spelersgroep. Daar tussenin zat een bondscoach. Hij zei: „Kritiek moet je positi< gebruiken." De allerlaatste cri ticus was om. Totdat Frank Rijkaard zijn af scheid als bondcoach aankon digde. Ype Minkema is voetbalver slaggever van de Geassocieer de Pers Diensten (GPD)

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 36