Euro 2000 Zidane, de grootste voetballer van zijn tijdperk Lachende Zoff is een 'realistische' coach Gras Zinedine Zidane (28) speelde in eigen land voor AS Cannes (1988-'92)Bordeaux ('92-'96), voordat hij overstapte naar Juventus. Met de Italiaanse ploeg veroverde hij tweemaal de landstitel. Maar hij verloor met Juve tweemaal de finale van de Champions League, tegen Borussia Dortmund en Real Madrid. Eerder had Zidane bij Bordeaux getreurd om het verlies in de UEFA Cupfinale tegen Bayern München. Groot internationaal succes viel hem ten deel in de nationale ploeg. Twee jaar geleden werden de Fransen in eigen land wereldkampioen. Morgen kunnen Zidane en zijn makkers de Europese titel aan hun erelijst toevoegen. De finale tegen Italië wordt de 57ste interland van Zidane. Hij scoorde tot dusverre vijftien keer voor Frankrijk. iinedine Zidane zegt dat hij geen Pelé is, geen Marado- a en ook geen Cruijff. Daar heeft hij gelijk in. Maar in e internationale voetbalarena gaat hij wel dermate unstzinnig en slagvaardig te werk dat Zinedine Zidane voor de finale kan worden uitgeroepen tot de speler an Euro 2000. IUSSEL HENK HOUTINK ou Zinedine Zidane nog wel ns een krant openslaan? Zou ij niet al lang moe zijn van zijn gen beeltenis? Altijd weer de lfde teksten, vergelijkingen, tijd weer dezelfde hoge ver achtingen. Een wedstrijd te- n Portugal is een tweestrijd iet Luis Figo. Er is nog geen al getrapt, maar ze staan ge- veeën pontificaal op de voor- agina's. Vandaag zal hij wel 'eer worden vergeleken met lessandro del Piero, de num- ïer tien van Italië. Smachtend jkt het volk toe: de matador ïag hen niet teleurstellen, ooit. Ze willen juichen, jube- tn, bewieroken, aanbidden. ian zucht Zidane. Dan zegt hij at hij geen Pelé is, geen Mara- ona, geen Cruijff. Zou hij Pelé oit bewust hebben zien voet- allen? Waarschijnlijk niet. Zi- ane werd 23 juni 1972 gebo- n, twee jaar nadat Pelé voor e derde maal met Brazilië we- •ldkampioen was geworden, ij zal, zoals bijna iedereen, af- aan op de overlevering. An- ers ligt het bij de verwijzingen aar Maradona en Cruijff. laarbij moet Zidane deels kun- en oordelen op basis van ei- »n waarnemingen, ij heeft gelijk: hij is niet zoals j. Niet zoals Maradona, de otse Argentijn die een heel ind op zijn schouders wilde emen. Die dat als zijn levens- oel zag, omdat hij wist (en eeds weer van iedereen hoor ei dat God hem daarvoor op arde had gezet. Zidane is ook iet zoals Cruijff, de dominan- eeuwig pratende regisseur, oor de wedstrijden van Frank- jk op Euro 2000 praat niet Zin- dine Zidane, maar Didier De- :hamps, de kleine aanvoerder, •eschamps roept de spelers tij- ens de warming-up bij elkaar, lij spreekt ze opzwepend toe. oms slaat hij, terwijl hij zittend e spieren rekt, met de vuist op et gras. Evenals alle anderen ïistert Zidane. En als de aan voerder het sein geeft, sprint hij verbeten aan de zijde van De- schamps, sinds jaar en dag zijn strijdmakker. Zidane kan veel beter voetbal len dan Deschamps. Zidane zal bovendien voelen dat De schamps op zijn laatste benen loopt. Maar dat telt allemaal niet in het Franse kamp, waar Deschamps de dienst uitmaakt. Zo zijn de karakters, zo is het altijd geweest. Zo hebben ze ve le successen geboekt, zo is de onbreekbare band ontstaan. Daarom zal Zidane, drie jaar jonger, nu ook werken voor De schamps, die de jaren gaat voe len. Zidane stelt zijn exceptionele kwaliteiten altijd in dienst van het team, prijzen trainers en andere kenners. Het is voor hem geen opoffering. Hij houdt van zijn team. Jaren zou hij nog kunnen samenspelen met Lau rent Blanc, de rustige libero, een man zonder poespas, een man naar Zidane's hart. Kijk naar Deschamps, zegt hij, zoals die zich binnen en buiten het veld als leider gedraagt. Dat zal Zinedine Yazid Zidane nooit kunnen. Hij is, zo is in middels alom bekend, een kind van La Castellane, een arbei derswijk vol allochtonen in Marseille. Zijn Algerijnse ou ders hadden naast hem nog vier zonen. Tekenend voor Zi dane was hoe hij ooit de voet balcapaciteiten van zijn drie jaar oudere broer Nordine loof de. Zinedine trok zich inzijn jeugd aan hem op.- Met iets meer doorzettingsvermogen had Nordine net zo goed kun nen worden als hij, zei Zinedine liefdevol. Nu heeft Zinedine Zidane zelf twee zoontjes. De oudste heet Enzo, naar Enzo Francescoli, de Uruguayaanse aanvaller. Zida ne bewonderde hem als sup porter op de tribune van Olym- pique Marseille, de club waar voor hij zelf tot zijn spijt nooit speelde. Vreemd was die voorliefde voor Zinedine Zidane stelt zijn exceptionele kwaliteiten altijd in dienst van het team, prijzen trainers en andere kenners. de Zuid-Amerikaan niet. Fran cescoli was een grillige, roman tische voetballer. Later trad Zi dane met zijn transfer naar Ju ventus in de voetsporen van zijn vermaarde landgenoot Mi chel Platini, die in de jaren tachtig in Turijn speelde. Ook met hem wordt Zidane (uiter aard) vaak vergeleken. Maar Platini, de heerser in alle op zichten, was Deschamps en Zi dane tezamen. Zidane is meer Francescoli dan Platini. Roland Courbin, zijn eerste trainer bij het clubje Foresta in Marseille, noemde Zidane voor het eerst 'Zizou'. Het was een klanknabootsing van de manier waarop de voetballer zigzag gend zijn tegenstanders kon passeren. Het zoemde de afge lopen weken door de stadions in België en het zal morgen ook in de Kuip zoemen: 'Zizou, Zi zou, Zizou'. Zizou zigzagde door Euro 2000. In elke wedstrijd die hij speel de, was hij nadrukkelijk aanwe zig. Steeds was hij bepalend voor het resultaat. Zidane was veel beter dan bij het EK van 1996, toen hij de wereld nog niets kon laten zien. Hij was ook beter dan twee jaar gele den. Hij werd destijds welis waar uitgeroepen tot de speler van het wereldkampioenschap, maar dat dankte hij vooral aan zijn twee kopdoelpunten in de finale tegen Brazilië. Zidane miste zelfs twee wedstrijden vanwege een schorsing na een rode kaart. Hij was, hoe on waardig, gefrustreerd op de rug van een tegenstander van Sau- di-Arabië gaan staan. Dat is allemaal vergeten. Even dachten ze in het Nederlandse kamp zijn evenbeeld te hebben gevonden. Dennis Bergkamp, de nummer tien van Oranje, 'Viva Dinoklinkt het op een zachte ochtend in het Italiaanse kamp CEEL HENK HOUTINK Het is een zachte ochtend in Geel. Traag komt het leven op gang in de Belgische Kempen. Het is nog op vallend rustig het stadionnetje van Verbroedering Geel, zeker gezien het feit dat hier de verrassende fi nalist van Euro 2000 traint. De Gazzetta, de roze sportkrant van Italië, spreekt van een 'miracolo', maar het is alsof de Italianen zelf nog niet beseffen wat zich de avond tevoren in Amsterdam heeft voltrokken. Laat staan wat de con sequenties zijn. Zo stil is het in het kampement van de Squadra Azzurra. De tribune achter één van de doe len was eerder dit toernooi talloze keren goed bezet bij trainingen van de Italiaanse binken. Dan werd er gegild en geschreeuwd. Als de spe lers tijdens één van hun vele loop rondjes weer langskwamen, werd vooral Francesco Totti toegeroe pen. Hij is snel populair geworden. Het waren vertrouwde klanken. Zo gaat het eraan toe, als Italiaanse fans in bewondering bijeenkomen. Maar vandaag is alles anders. En niet alleen omdat het zo onwezen lijk rustig is. Ook, en vooral mis schien wel, omdat Dino Zoff lacht. Donderdagavond, na de miracu leuze ontsnapping tegen Neder land, heeft hij het voor het eerst in dit toernooi gedaan. En nu alweer. Het kan nog gekker op de ochtend na het 'miracolo'. "Viva Dino', wordt door enkele journalisten ge roepen, als de bondscoach de perszaal betreedt. Er klinkt ap plaus. Hoe kort is het nog maar ge leden dat er felle kritiek was op Zoff, de norse coach van wie de schoonheid niet te verwachten is. Zoff heeft tevoren een klein uurtje in trainingspak op het veld ge staan. Hij heeft gekeken naar zijn wisselspelers die de spieren heb ben losgegooid en daarna nog een partijtje hebben gespeeld. De hel den van donderdagavond zijn er niet. Zij rusten uit na de onwaar schijnlijke krachttoer in de Arena. Aan Zoff wordt gevraagd of de spe lers wel tijdig kunnen herstellen na het beleg van Oranje. „Fysiek en mentaal was het een enorm zware wedstrijd", zegt de coach. „Maar mijn ploeg is in staat zich daarvan te herstellen. Wij zijn in zeer goede conditie. In dit kampioenschap hebben we al eerder aangetoond dat we veel aankunnen." Francesco Toldo komt ter sprake, zijn ijzingwekkend kalme doel man. Oorspronkelijk slechts de tweede keeper van Italië, vervanger van de kort voor het toernooi weg gevallen Gianluigi Buffon. Hoe goed moet die dan wel niet zijn? Toldo was formidabel tegen Oran je. Hij keerde in totaal drie straf schoppen. Of Zoff, zelf oud-doel man, op hem niet extra trots is? „Natuurlijk. Hij heeft sterk ge keept", prijst de oude meester. „Vooral bij de strafschoppen was hij ijzersterk." Het mag dan een gekke ochtend in Geel zijn, te gek wordt het niet, zo maakt de coach duidelijk. Zoff praat veel, veel meer dan eerder in dit toernooi, maar de teksten blij ven als altijd aan de oppervlakte. Hij zucht, als hem weer een vraag over de negatieve voetbalstijl van zijn team wordt gesteld. „Je moet altijd naar de capaciteiten van de spelers kijken. Ik ben geen verdedi gende coach, maar ik moet realis tisch zijn." Een schande, zoals Italië ten koste van het in al zijn offensieve inten ties onmachtige Nederland de fi nale heeft bereikt? „Ik ben er niet trots op", zégt Zoff onverstoorbaar. „Aanvallend voetbal vindt men sympathieker, maar verdedigen is een onderdeel van het spel. Zeker als je, zoals wij donderdag, na een half uur met tien man overblijft." Nee, de coach der Italianen zal niet beweren dat de beste ploeg heeft getriomfeerd. „Ik kan wel zeggen dat we het succes hebben moeten verdienen. We hebben gevochten tot het einde. Als je de wedstrijd analyseert, is het een wonder dat we de strafschoppenreeks hebben gehaald. Dat zegt veel over onze kracht. Mentaliteit heeft gewon nen. Ik ben trots op het gedrag van mijn ploeg. Dit hele toernooi trou wens al." Toen Frank Rijkaard hem felici teerde, heeft hij de Nederlandse coach een compliment gemaakt. „Wonderful team, played very well." Zoals Rijkaard gaandeweg Euro 2000 steeds meer vragen over het Oranje van 1988 kreeg voorge legd, zo wordt Zoff door de Italia nen herinnerd aan 1982. Hij was de doelman van de lange tijd af zichtelijke Italiaanse ploeg die, na drie remises in de eerste ronde, wereldkampioen werd aan de hand van de ontketende spits Pao lo Rossi. En zoals Rijkaard vergelij kingen steeds afwimpelde, zo doet Zoff dat ook. „Een andere situatie. De enige overeenkomst is dat elk team steeds weer verwachtingen moet waarmaken." Maar meer nog dan naar het uit eindelijk glorieuze kampioenschap van '82, grijpen de Italianen terug naar de treurnis van verloren fina les. Zelfs 1970 wordt er bijgehaald, toen Italië in Mexico de wereldtitel moest laten aan de Brazilianen. Hetzelfde gebeurde 24 jaar later in Amerika. Er is enige angst voelbaar in de zaal. Beide finales gingen ver loren, vinden de oudere journalis ten, omdat er geen veranderingen zijn doorgevoerd die zij wel nodig vonden. Zoff maant ze tot rust en vertrouwen. „Ik hang jullie theorie over die wedstrijden niet aan. Ik heb niet het gevoel dat ik per se iets moet veranderen." Houdt dat in dat Alessandro del Piero opnieuw in de basisopstel ling verschijnt? Zoff spreekt zijn te vredenheid uit over de invalbeurt van Totti, die tot donderdag steeds de voorkeur kreeg boven Del Piero. „Ik had hem fris nodig", zegt Zoff over Totti. Misschien is dat zondag ook weer zo. Het wordt (weer) een 'tactische wedstrijd', weet de coach al. „Als collectief is Neder land misschien beter dan Frank rijk, maar ik sla de Fransen fysiek en mentaal hoger aan." En jawel, op deze rare ochtend in Geel krijgt Dino Zoff de lachers op zijn hand. „Ik ben nu gelukkig. Maar ik weet niet of ik nog geluk kig ben, als ik jullie zondag weer onder ogen kom." Als hij opstapt, blijft een nieuw applaus nog net achterwege. Dat wordt tot morgen bewaard. FOTO AP ging tussen de linies spelen. Maar Zidane speelt al zijn hele leven tussen de linies - tussen alle linies: verdediging, mid denveld en aanval. Hij is geen Pelé, geen Maradona, geen Cruijff, maar morgen is hij mis schien wel Europees en wereld kampioen. Wat er tegen de Italianen ook gebeurt, Zinedine Zidane is de grootste voetballer van zijn tijd perk. Wat maakte de aftocht be schamender? Dat de Italia nen 90 minuten met zijn tienen speelden of dat wij al voordat het op penaltyschieten aan kwam twee penalty's hadden gemist. Wacht even, staat hier wij De Boer en Kluivert. Zij. (Razendsnel werpen we ons Oranjegevoel af. Het is over met dat gcwij. Je ziet Frank de Boer voor de tweede keer een penalty missen en zonder dat je er iets aan kan doen bekruipt je dat nergens op gebaseerde maar heerlijk superieure gevoel dat je ook altijd direct overvalt als je - wat zelden gebeurt - voor een schilderij staat uit de categorie moderne kunst. Dat kan ik ook. En beter, j Naar het uitgangspunt terug, wat knaagt het ergste aan ons: de gemiste penalty's of dat Ita lië met 10 man speelde? Om met het laatste te beginnen. Hoe vaak is al niet ondervon den dat met tien tegen elf voet ballen makkelijker is dan met elf tegen tien? Antwoord: al zó vaak dat het een soort voetbal wijsheid geworden is (we weten dat het nonsens is, toch blijven we het verkondigen) dat na een rode kaart de gedupeerde ploeg eerder in het voordeel dan in het nadeel is. Aan Johan Cruijff op de televi sie de vraag om dit voor eens en vooral uit de doeken te doen. Leg nu eens uit Johan, waar om het zo moeilijk spelen is te gen tien man?" Johan trekt een gezicht alsof hem zojuist gevraagd is de tafel van twee uit zijn hoofd op te noemen, maar wat kan hem het schelen, het betaalt en dus begint hij te antwoorden. „Je hebt dus een elftal wie dus met ze tienen zijn...." (Je weet dat je goed op moet let ten nu, voor je het weet maakt Johan een schijnbeweging en sta je op het verkeerde been.) waarbij dus alle elf van die tien als het ware... (En paf sta je, schitterende schijnbeweging! Alle elf van die tien als het ware? Wat zou hij daar nou toch mee bedoelen als het ware. Je probeert ergens in de rest van Johan's betoog de draad weer op te pakken, maar het lukt niet. Laat maar zitten. Laten we het maar over die pe nalty's gaan hebben.) Als behalve uiteraard de Italia nen al iemand is opgeschoten met het zoveelste penaltydrama in onze voetbalgeschiedenis, is het Clarence Seedorf. Clarence viel ditmaal niets te verwijten. Niet langer zal hij als onze nationale penaltypis paal worden misbruikt. Hoewel? Vorige keer, tegen de Brazilia nen, bemoeide Clarence zich er ook al niet mee. Toen waren het Cocu en Ronald de Boer, die misten. Toch werden niet zij, maar bleef Clarence het mik punt van onze ergernis. Hoe veel penalty's moeten nog ge mist worden voordat wij Cla rence zijn - achteraf totaal on belangrijke - zeperd in Bursa vergeven Andere gedachte die ons het angstzweet al op ons voorhoofd uit doet breken: nog maar een paar missers en Cla rence is weer aan de beurt om uit onze naam naar de straf schopstip te lopen. (Denkend aan Clarence sta je in gedach ten voor een Mondriaan en je denkt: geef me een lineaal en een penseel en ik kan het ook.) Een penalty kun je missen. Je moet zelf gevoetbald hebben om dat te weten. Maar twee, in één wedstrijd, zoals Frank de Boer, kan dat ook? Ja, dat we ten we nu, dat kan ook. Argen tijns international Martin Pa lermo miste er afgelopen zomer zelfs drie (Colombia-Argenti nië, 3-0, Copa America). Zeker zo zeldzaam in één wedstrijd: Neeskens schoot er eens drie in. Kort na de vijfde gemiste Ne derlandse strafschop maakte Rijkaard bekend dat hij op stapte. Jammer. Graag hadden we namelijk nog van hem vernomen of hij met zijn wisselbeleid (waarom Bergkamp eruit? waarom bij voorbeeld Van Hooijdonk er niet in?) wel stilstond bij de mogelijkheid dat het op penal ty's aan kon komen. Want je kunt er nog zo vaak op trainen - niets van gemerkt, maar dat schijnen ze te hebben gedaan - dan moet je er wel rekening mee houden. Helaas is dat gras nu door Frenk's manoeuvre al voor onze voeten weggemaaid. I

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 35