Dwars door buurmans geluidsbarrière w Gesprek van de Dag Haaienbak grootste trekker van Oceanium Vliegtuigriemen hip in Noorwegen I Reglementen ZATERDAG 1 JULI 2000 152 Meer smoel voor Kamer Het parlement heeft de deuren voor twee maanden gesloten. Tweede-Kamerleden benadrukken dat het lange reces geen vakantie is. De zomermaan den worden gebruikt voor werkbezoeken, stages en denkwerk. Eén van de onderwerpen die na augus tus zeker weer aan de orde zal komen, is de verster king van de rol en zichtbaarheid van datzelfde par lement. Het afgelopen jaar zijn daar een paar inte ressante voorstellen voor gedaan. Het is een aan zet. De Tweede Kamer wil het wekelijkse vragenuurtje uitbreiden en de premier op dinsdag 'zijn eigen uurtje' geven, naast een tweede vragenuurtje op donderdag. Dat betekent dat de minister-president een belangrijker en zichtbaarder rol in de regering gaat krijgen. Een gevoelig punt in het Nederlandse staatsbestel, waarin de premier altijd meer op de achtergrond is gebleven dan in andere landen. Maar het is een logische en goede ontwikkeling. Het betekent ook dat er meer over hoofdlijnen van beleid kan worden gesproken. De Kamer moet daarvoor dan wel haar best doen. Het vraag- en antwoordspel met de vakministers ontaardt nu te vaak in detaillistisch geneuzel. Het serieus onder vragen van de premier kan ook kiezers (en kijkers) meer bij het parlement betrekken. Wanneer het vragenuurtje in de vroege avond wordt gehouden en uitgezonden is dat nog beter. Het plan van de Kamer om een eigen onderzoeks bureau in te stellen, is een vooruitgang. Te lang heeft het parlement geroepen om meer invloed en inzicht in het beleid. Te vaak hebben de Kamerle den een afwachtende houding aangenomen en pas gereageerd wanneer de regering of de Algemene Rekenkamer met een rapport kwam. Met een on derzoeksbureau kan de Kamer beter eigen accen ten leggen, en meekijken met de regering. Op die manier krijgt het gewenste dualisme - regering en parlement in een eigen rol, en niet als twee handen op één buik- gezicht en een serieuze kans. It'Êr Maartje ging buitenspelen Ooit was ze de eerste echte Nederlandse anchor-wo man. Natuurlijk, Eugenie Herlaar, Lous Haasdijk en Marga Kamlag-Van Arnhem gingen haar voor, maar toen was televisie, hoe nieuw ook, nog heel ge woon. Met Maartje deed een televisie-persoonlijk heid haar intrede, je keek naar het nieuws, maar je keek ook naar Maartje. Dat had je bij haar voor gangsters niet. Maartje ging ook buitenspelen. Bij het Capitool, bij NOS-Laat en Nova en bij Buitenhof. Twee jaar gele den vertrok ze bij Buitenhof, vorig jaar bij Nova. Al leen het buitenspelen bleef over, in en rond het ge vaarlijkste bos van Nederland: de paleistuinen. Royalty-verslaggeefster werd ze, naar het roemruch te voorbeeld van BBC's Jenny Bond. Binnen een maand raakte Maartje verdwaald. Ze had geen vas te eindredacteur meer, die haar de weg wees en haar waarschuwde voorde vele valkuilen in het bos. De ene keer zocht ze als verslaggeefster de waarheid rond de vermeende wederhelft van de kroonprins, de andere keer becommentarieerde ze een koninlijk bezoek, nog een andere keer moest ze het onver klaarbare verklaren in een bericht van de Rijksvoor lichtingsdienst over de gezondheid van de prinsge maal. Géne bij de kijker, gêne bij Maartje. Met vakantie in Toscane - die roemruchte plek waar eerder Nederlandse voorvrouwen hun tragisch lot in de ogen keken - haakte Maartje af Haar opvolgster Pia en haar navolgster Loretta stop pen er ook mee bij het 'grote nieuws'. Ook zij gaan buitenspelen. Pia in de operatiekamers van de Ne derlandseziekenhuizen voor het programma Vinger aan de Pols, Loretta weet het nog niet.En Wil? Wil gaat met vakantie tot 4 september, maar doet een belofte.Zaterdag 30 juni 2001 vertelt hij in zijn laat ste stukje van het nieuwe televisieseizoen, hoe het Pia en Loretta in het bos is vergaan. Met twee maanden vertraging, maar toch nog net voor de zo mervakantie, gaat in de Rotter damse diergaarde Blijdorp vol gende week het Oceanium open voor publiek. De officiële opening is pas eind dit jaar of volgend jaar. Donderdag 6 juli kunnen de eerste bezoekers te recht in het nieuwe gedeelte van de dierentuin. Dat moet, om financieel quitte te spelen, 150.000 extra bezoekers per jaar naar de dierentuin trekken, bo venop de 1,4 miljoen van vorig jaar. „Dat moet wel lukken, want zelfs zonder Oceanium draaiden we dit jaar al erg goed", aldus directeur A Dor- resteyn. Maar hij houdt zijn hart vast voor een eventuele stormloop. Grootste trekker van het Oce anium is ongetwijfeld de 'haai enbak'. In dit bassin met ruim 3 miljoen liter water zwemmen haaien, roggen, grote schild padden en kleinere vissen. Er doorheen loopt de langste haai- entunnel van Europa (26 meter) In diverse kleinere bakken zijn exotische koraalriffen en barra cuda's te zien, maar ook scho len makreel. Er is niet alleen vis te zien. Ook bijvoorbeeld pape gaaiduikers zijn onder en boven water te zien aan het begin van het complex, en Californische zeeleeuwen aan het eind. Aan het Oceanium, dat 65 mil joen gulden heeft gekost, is twee jaar gebouwd. Voor de dieren moesten de omstandig heden zo optimaal zijn, dat ze zichzelf voortplanten. En dat is met veel zeedieren in gevan genschap tot nu toe nog niet gelukt. Het is van veel zeedieren zelfs niet eens bekend hoe en onder welke omstandigheden ze zich voortplanten. Als blijkt dat bijvoorbeeld de Atlantische mensenhaaien het niet doen, dan zullen er geen nieuwe meer uit het wild worden gehaald, al dus Dorresteyn. Om de omstandigheden opti maal te laten zijn, wordt 'schoon' zeewater uit de Noordzee aangevoerd. In het Oceanium gaat 7 miljoen liter water om. Mede door allerlei natuurlijke filtermethoden hoeft de diergaarde maande lijks maar maximaal 400 kubie ke meter water aan te voeren. De Noorse luchtvaartmaatschappij Braat- hen's heeft te kampen met een merkwaar dig veiligheidsprobleem: stoelriemen in haar vliegtuigen verdwijnen vaak omdat ze momenteel erg in de mode zijn als kleding accessoire. Het probleem speelt sinds ee jaar en neemt toe", zei Braathen's-woord- voerder Stig Martin Solberg. Vooral jongeren stelen de riemen om veeU extreem wijde broeken rond hun middel t< snoeren. Volgens Solberg verdwijnen ge middeld vijf riemen per dag. „Je ziet er vee mensen mee op straat lopen", zei hij. Kledingwinkels verkopen ook riemen in de vliegtuiglook, maar echte geven blijkbaar meer status. Solberg zei dat de maatschap pij de politie inschakelt wanneer diefstal wordt geconstateerd. Ook worden maatre gelen getroffen om diefstal moeilijker te maken. Vervanging van een riem kost maar 250 kroon (67 gulden), maar de kosten worden beduidend hoger wanneer een passagier niet meekan omdat bij een stoel de riem ontbreekt of wanneer het toestel vertraginj oploopt. Braathen's overweegt de kosten op dieven te verhalen, aldus Solberg. In de Haaienbak met ruim 3 miljoen liter water zwemmen haaien, roggen, grote schildpadden en kleinere vissen. Er doorheen loopt de langste haaientunnel van Europa (26 meter), foto aa NSG strijdt al 30 jaar tegen lawaaipapegaaien Blaffende honden bijten niet, maar kunnen horen en zien wel doen vergaan. De muilkorf is er bijna goed voor. Hoe fijn zou het ook niet zijn de open raamzanger die uren huis houdt als anti-heldentenor voor goed een flink toontje lager te laten zingen. Dan valt het hem ook moeilijker de volumeknop van zijn ste reo op volle kracht vooruit te zetten. Bij de Nederlandse Stichting Geluidshinder (NSG) in Delft proberen ze al dertig jaar met tips, campagnes en adviezen te voorkomen dat lawaaipapegaaien en geluidsgestoor den als enge buren naar eikaars leven gaan staan. „Helaas zien sommigen geen andere uitweg dan ver huizen." Natuurlijk zijn vooral de buren de lastposten die met hun ketelmu ziek, gebonk en gestamp het leven onleefbaar maken. Zelf houden we, dat spreekt, altijd rekening met anderen. Niets zo makkelijk als onkruid wieden in de tuin van de buurman. Los daarvan zegt bij na een miljoen Nederlanders zich mateloos te storen aan het geklos van bovenburen, die zich als oer- hollandse boerenkinkels op klom pen over harde vloeren voortbe wegen. Jaarlijks verwerkt de NSG 4.000 tot 5.000 informatie-aanvragen; tele fonisch en tegenwoordig ook per e-mail. Van klagers, maar ook van potentiële overlastbezorgers als musici die indachtig het devies 'een goede buur is beter dan een verre vriend' advies inwinnen aan gaande te nemen maatregelen om geluid te dempen. Onder geen be ding wordt bij de Nederlandse Stichting Geluidshinder uitgegaan van de aloude Nederlandse wijs heid 'klagers geen nood', want die benadering zou volgens adviseur Jan Kramer geen recht doen aan de problematiek van geluidover- last. In wezen, zo stelt de NSG-me- dewerker, staat het veroorzaken ervan gelijk aan het plegen van huisvredebreuk. Door ervaring wijs geworden, is Kramer wel geneigd de klachten te filteren door ze te toetsen aan het gemiddelde. Doordeweeks geldt net hoorbare, uit een aanpalende woning afkomstige muziek tussen negen uur 's morgens en negen uur 's avonds als acceptabel. „Ik hou er ten eerste rekening mee dat hulpvragers geneigd zijn hun ver haal te overdrijven om aandacht te vragen voor hun probleem. En als ik dat heb aangehoord, laat ik we ten wat de gemiddelde Nederlan der acceptabel vindt en dan moet de beller zelf maar uitmaken of-ie een zeurpiet is, ja of nee." In het rapport 'Hinder en andere zelf gerapporteerde effecten van milieuverontreiniging in Neder land' maakte het TNO in opdracht van het ministerie van VROM in februari de resultaten openbaar van een onderzoek naar geluids overlast. Veertig procent van de 4.000 respondenten gaf op meer dan eens hinder te ondervinden Neerlands hondendeskundoloog nummer 1 Martin Gaus (rechts) in strueert Jan Kramer van de NSG hoe de overlast van blaffende honden te beteugelen. foto capital photos van de buren en 22 procent zelfs ernstige overlast. Voornaamste bron van ergernis (17 procent) ble ken de oververhitte radio's, televi sies en stereotorens, wier gejank en gebral dwars door de geluids barrières van geïsoleerde vloeren en muren waren doorgedrongen. Maar ook lopers en doe-het-zel- vers laten sommigen uit hun vel springen. En zo schijnt nog altijd 3 procent van de Nederlandse be volking zich er in ernstige mate aan te storen dat eerst buurvrouw en vervolgens buurman hun nach telijke plasjes doortrekken. Kramer: „In de jaren vijftig was ge luidshinder geen punt van maat- schappelijke discussie, terwijl het met de isolatie van woningen toen beduidend minder was gesteld dan nu. Maar juist daardoor hiel den mensen meer rekening met elkaar. Het waren de jaren dat de mensen elkaar voorhielden niet met de deuren te slaan. Waarmee ik uiteraard niet wil zeggen dat huizen net als toen minder goed geïsoleerd moeten worden om bu ren tot meer geef- en neem-gedrag aan te zetten. Want vergeet vooral niet dat vergeleken met de tijd dat geluk nog heel gewoon was er veel meer geluidsbronnen zijn bijgeko men." Eind jaren zestig werd het onder werp geluidshinder op een door professor Muntendam voorgeze ten congres van sociaal genees kundigen aan de orde gesteld, waarbij de gedachtenwisseling zich vooral toespitste op vliegtuig lawaai. De verzamelde experts for muleerden het advies de oprich ting van een voorlichtende instan tie op de politieke agenda te plaat sen. Aldus geschiedde in 1970, met de financiële steun van het toen malige ministerie van Volkshuis vesting en Milieuhygiëne. De Nederlandse Stichting Geluids hinder verspreidde door de jaren heen brochures over allerlei vor men van burengerucht. Recente lijk nog over loopgedrag. In derge lijke folders worden respectievelijk de problematiek beschreven en tips verstrekt hoe een en ander valt te voorkomen. Zo kan bijvoor beeld veel irritatie bij omwonen den worden weggenomen door een haan in een goed verduisterd nachthok te zetten, gegarandeerd dat er geen haan meer naar het beest zal kraaien. Blaffende hon den bijten niet. Maar als baasje van huis is, kunnen ze behoorlijk van hun aanwezigheid blijk geven. Volgens Kramer, die deze wijsheid heeft van hondenopvoeder Martin Gaus, moet in geval van langduri ge afwezigheid Kazans en Bello's niet al te veel bewegingsvrijheid worden gegund. „Niet alle deuren in huis openzetten, want dan gaan ze hun onvrede over het alleen zijn combineren met hun natuur lijke drift het territorium te bewa ken. Gewoon een rustig plekje ge ven in huis, da's in de visie van Gaus het beste." De NSG, onder meer gesubsidi- eèrd door het ministerie van VROM en gesteund door 1800 do nateurs, beschikt friet over de sanctiemiddelen om notoire over treders aan te spreken op hun Ma Flodder-gedrag. En feitelijk heb ben ook rechtstreekse belangheb benden als woningcorporaties re latief bezien weinig'machtsmidde- len in handen om lieden die an dermans woongenot versjteren te corrigeren. Ki'ajrièr: ,',Op basis'van het Burgerlijk Wetboek moet een verhuurder ongestoord woonge not garanderen. Maar hoe, dat is de vraag als een huurder bij herha ling de naaste omgeving terrori seert. Hooguit kan er een gesprek tussen de overlastveroorzaker en de gehinderde worden gearran geerd. Helpt dat niet, dan rest er hooguit een gang naar de kanton rechter. Er zit niets tussenin." Burengerucht kan anders wel tot wanhoopsdaden aanzetten. Ont stemd door het langdurige gepin- gel van de buurman besloot ooit bijvoorbeeld een heethoofd eerst de bijl in de voordeur te zetten en daarna in diens piano. En zo kan Jan Kramer van de NSG zich nog altijd het telefoontje heugen van die ene mevrouw, die aankondig de als spookrijdster een zelf moordpoging te gaan onderne men. „Dat leek me typisch een schreeuw om hulp, vandaar dat ik contact heb gezocht met haar huisarts en ook met het gemeente huis in haar woonplaats voor an dere woonruimte." Een samenleving zonder geluids hinder lijkt Kramer een illusie. Hij bezocht ooit tijdens een vakantie Pompeï, alwaar hij met eigen ogen zag hoe in de Romeinse tijd karren diepe sporen hebben getrokken in het plaveisel. „Kun je nagaan wat voor kolere herrie die paarden en die karren hebben veroorzaakt. Over dat geratel van die wielen en het getrappel van die paarden werd destijds al volop geklaagd." GERARD VAN PUTTEN NSG. Telefoon 015-2562723. Fax: 015-2578663. E-mail: in- fo@nsg.nl enselijk Twee reglementsvoorstellen krijg ik tegelij kertijd in de bus. Het eerste komt van het bestuur van ons flatgebouw. Moet nog goed gekeurd worden door de vergadering. Ik ci teer even. Artikel 22, punt 3: Het is niet ge oorloofd zonder toestemming van de ver gadering opgaand hout in de tuin te heb ben, waardoor het uitzicht van de andere eigenaars of gebruikers en het ontvangen van licht en lucht door de ramen en ope ningen van het gebouw zouden worden belemmerd. Vooral dat ontvangen van licht en lucht vind ik mooi. Maar ook die ramen en ope ningen mogen er wezen. Waarom de aparte vermelding van de ramen? Waarom zij wel en de deuren niet inzonderlijk vermeld? Vragen die vrees ik onbeantwoord zullen blijven. Evenals de vraag waarom voor op staand hout toestemming nodig is terwijl er tegen opstaand ijzer, riet of kunsstof kenne lijk geen bezwaar is. Die reglementen ma ken in hun wanhopige poging ieder moge- lijkheidje af te dekken altijd een wat pot sierlijke indruk. Ik heb schrik van die regel- boekjes. Mensen die de wet overtreden heb ben mij niet vaak last bezorgd. Ik ben ban ger van de man die in zijn ene hand de re- gelementen vasthoudt en die met de andere hand het vingertje heft. Daarom schrok ik ook toen ik in de krant een ander reglementsvoorstel las. Burge meester Mans van Enschede stelt voor om burgemeesters toe te staan een zwaailicht op hun auto te voeren. Mans kon tijdens de ramp het crisiscentrum niet bereiken omdat hij vastzat in het verkeer. Een eigen zwaai lichthad uitkomst geboden, stelt Mans. Tot zover de krant. Waarom iemand die vastzit in het verkeer niet meer vast zit als hij een zwaailicht heeft, stond er niet bij. Maar laat ik ophouden met flauwe vragen. Ik gun Mans en iedere burgemeester die met een ramp te maken heeft zijn zwaailicht. Maar zoveel rampen gebeuren er in Neder land nou ook weer niet. En ik ben bang dat vroeg of laat dat zwaailicht voor andere za ken gebruikt gaat worden. Voor echtgenotes die anders te laat op een vergadering komen of voor visite die anders de laatste trein niet haalt. Een soort Pepergebruik van het zwaailicht zal ik maar zeggen. En dat we die ellende houden als allang vergeten is waari'oor dat licht was ingevoerd. Ik stel voor Mans zijn zin te geven op voorwaarde dat er zware boetes komen te staan op onei genlijk gebruik. Zodat ik niet bang hoef te zijn dat onze burgemeester met zwaailicht het opstaand hout in mijn tuin komt ver wijderen. RON WOOD, de 53-jarige gita rist van de Rolling Stones, is in een Londense kliniek opgeno men voor behan deling van zijn al coholverslaving. Wood verblijft in de Priory Clinic in het westen van Londen, waar hij in therapie gaat om op tijd voor de wereldtoernee van de Stones van volgens jaar 'droog te staan'. De multimiljo nair, die in de tuin van zijn huis een eigen pub heeft, is na jaren van overmatig drinken tot de conclusie gekomen dat het ge noeg is geweest. Zijn woordvoer der vertelde aan de boulevard krant The Sun dat de therapie een week of drie, vier gaat duren. In een interview met The Sun zei Wood onlangs dat hij zelf verbaasd was dat hij nog leefde na zoveel drankge bruik. Tijdens het interview dronk hij volgens de krant vier pints (bijna twe liter) Guinness-bier in een half uur. Hij vertelde dat hij dagelijks tien pints dronk en dat hij daarna overgin op sterke drank. De digitale verkoop van een eerste druk van de Amerikaanse Onafhanke lijkheidsverklaring heeft bijna 19 mil joen gulden opgebracht. De New Yorkse vestiging van het veilinghuis Sotheby's spreekt van een record voo internet. De verkoop op de interpagi- na van het veilinghuis duurde een dag. De identiteit van de koper blijft voorlopig onbekend. Van het op 4 juli 1776 door THOMAS JEFFERSON ge schreven document zijn aanvankelijk vijfhonderd exemplaren geperst.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2