NIEUWPOORT Toerisme in de slag om toerist VLAAMSE KUST IS NU VLAANDEREN-AAN-ZEE Re SCHOOLREISJE lERDAG 1 JULI 2000 B T tem België gaat een brokje vaderlandse geschiedenis van Nederland herdenken. Met een aantal evenementen wordt aan de Vlaamse kust de 400e verjaardag gevierd van de >lag bij Nieuwpoort, oftewel de overwinning van de 'staatse' troepen van prins Maurits van Nassau op het Spaanse 'paapse' leger van :a Albrecht van Habsburg. ië Jaar (1600) en gebeurtenis zijn tal van Nederlanders in de schooltijd klassikaal in het geheugen gestampt, hoewel de oranje zege tijdens de Tachtigjarige Oorlog historisch gezien alleen symbolische betekenis had. Voor de Zuidelijke Nederlanden leverde de victorie zelfs helemaal niets op: zij bleven nog bijna twee eeuwen onder Spaans bewind. Niettemin is vandaag een standbeeld voor Maurits onthuld in Nieuwpoort, waar ook de strand- en duinslag wordt verbeeld in het totaalspektakel: 'Staat of Paaps, zand erover.' Prins Maurits (r) en aartshertog Albrecht van Habsburg op het Markt plein van Nieuwpoort. foto pr Het is het bekendste jaartal uit de vaderlandse geschiedenis: 1600. 'Slag bij Nieuwpoort' dreunen veel Nederlanders daar zonder nadenken achter aan. Er zijn er echter maar wei nig die weten waar het op de tweede juli van dat jaar precies om ging. Uitgerekend bij de Belgen, die er zelf alleen maar slechter van werden, is die la cune in de kennis nu op te vul len. Zij staan deze maand uitge breid stil bij een van de bloe digste slagen uit de Tachtigjari ge Oorlog, waarbij bijna zesdui zend soldaten om het leven kwamen. Met een zomerexpo- sitie in de Stadshalle en een ei gentijdse show op vijf podia op het Marktplein van Nieuwpoort (van 13 tot en met 18 juli) wor den geschiedenis en gevecht aanschouwelijk gemaakt. De herdenking is niet geheel ontbloot van eigenbelang: ze moet de toeristische trekpleis ter worden van Nieuwpoort, dat voor Belgen en Nederlan ders dan wellicht meteen kan fungeren als begin- of eindpunt van een meerdaagse reis door 'VJaanderen-aan;Zee'. Een tocht die ook prins Maurits van Nassau - zoon van Willem de Zwijger - vierhonderd jaar gele den maakte. Uitgezonden door de Staten Generaal van de Re publiek der Zeven Verenigde Nederlanden trok hij op door Vlaanderen om de kapersnes ten Nieuwpoort en Duinkerken te veroveren op de Spaanse be zetter. Om de belangen van Hollandse handelsvaarders te beschermen, want de zeerovers maakten nogal wat schepen buit. Op het strand en in de duinen van Nieuwpoort kwam het tot een bloedige botsing met de troepen van aartshertog Al brecht, getrouwd met de Spaanse koningsdochter Isabel la die de Nederlanden als bruidsschat had gekregen. Maurits had de wind mee (waardoor alleen de tegenstan der last had van het opstuiven de zand), had de mazzel dat hij nog over frisse reserveruiters beschikte en won in de verlen ging van de Spanjaarden die nog niet eerder in het open veld waren verslagen. De veldheer van de Republiek bevestigde daarmee zijn naam als militair strateeg en krikte het moreel van zijn leger op. Meer dan die symbolische waarde kreeg de overwinning echter niet. Het daarop volgen de beleg van Nieuwpoort mis lukte, Duinkerken bleef hele maal buiten bereik en de Zui delijke Néderlanden moesten nog bijna twee eeuwen lang zuchten onder Spaans juk, compleet met heksenvervolgin gen. Weinig reden voor een vrolijk feestje dus; de Belgen vieren het toch met een apart spektakel en richtten zelfs een standbeeld op voor Maurits. Dat wordt vandaag onthuld in Nieuwpoort, volledig verwoest tijdens de Eerste Wereldoorlog, herbouwd volgens de oude plannen en tegenwoordig een van de dertien badplaatsen aan de Vlaamse kust. Een gebied dat zich meer en meer presen teert als één toeristische regio, onder de van Noordwijk en Katwijk afgekeken naam 'Vlaan- deren-aan-Zee'. Onderling ver bonden door de Koninklijke Baan, de verkeerslagader achter de duinen, met als speciale at tractie het kusttrammetje dat De vuurtoren van Nieuwpoort, schuin tegenover de plek waar de slag werd uitgevochten. van Knokke tot aan De Panne rijdt. In 'Vlaanderen-aan-Zee' - in het recente verleden nogal eens neergezet als 'kneuterig' en achterhaald - is de laatste jaren fors geïnvesteerd. In de nieuwe zeedijk (de boulevard) van Knokke bijvoorbeeld en in de renovatie van Blankenberge. Nog altijd zijn er van die onbe stemde badplaatsen die betere tijden hebben gekend, maar het gros voldoet ruimschoots aan de eisen voor verblijfstoerisme en dagrecreatie. Lekker dicht bij, kindvriendelijk, een pittig pintje, een rijke tafel en een Bourgondisch sfeertje. Met in totaal 67 km strand, natuurre servaten als Het Zwin met z'n grote kolonie ooievaars, pieren (Blankenberge en Oostende), casino's, een scala aan evene menten en aardig wat cultuur is er sprake van veel variatie. Ook aan vakantieplekken. Elke bad plaats heeft z'n eigen karakter: van mondain tot volks, van stads tot dorps. Na de Belgen zelf hebben voor al Nederlanders 'wat' met de Vlaamse kust. Zeker met Knok ke, waar zo'n vijfhonderd land genoten een tweede huis bezit ten. En historisch gezien ook met Nieuwpoort. Vanwege het jaartal en het gevecht, dat be halve prestige totaal niets ople verde. Geen wonder dat de Ne derlandse schooljeugd de feiten eromheen nooit uit het hoofd heeft hoeven leren. Wie de slag heeft gemist, kan alsnog terecht bij de buurman. PAUL DE TOMBE Verdere informatie: VW, Markt plein 7, 8620 Nieuwpoort, telefoon (0032).58.23.55.94. Er is een bij kantoor op het Hendrikaplein 11 (Zeedijk). Vroeger heette het domweg 'De Vlaamse Kust'. Maar dat vonden ze onderhand wat oubollig worden bij Westtoerisme, de organisatie die de promotionele activiteiten verzorgt voor de slechts 67 kilometer lange zoom van België. Dus is het van nu af aan Vlaanderen-aan-Zee. Maar ver anderde daarmee ook meteen het karakter van ook in Nederland be kende badplaatsen als Knokke, Blan kenberge, De Haan, Oostende en De Panne? Een (bescheiden) overzicht. KNOKKE. Wordt ook wel Knokke- -Heist genoemd en ligt - gescheiden door het fameuze slikken- en dui nengebied 'Het Zwin' - op slechts enkele kilometers van Neerlands zui delijkste badplaats Cadzand. Maar daarmee heeft het weinig gemeen. Knokke-Heist is aanzienlijk mondai ner. Wat onder meer blijkt uit de luxe-winkels in de Lippenslaan, twee golflinks van elk 18 holes, de meeste tennisbanen van België en een zoge noemd Thalassa-centrum voor jodi um- en ozonkuren. In het Casino - achter het Alberstrand - hangt werk van Paul Delvaux, diens grote rivaal René Magritte en Constant Permeke. Maar die waanzinnige kroonluchter in de hal slaat natuurlijk alles. BLANKENBERGE. Dé badplaats van Antwerpen. En dat valt hoogzomer goed te merken. Frites-toerisme, noemen ze dat in België treffend. Maar wat je ook van de drukte op de autovrije Dijk (boulevard) mag tin den: je hebt er wel uitzicht op de be roemde, vijfhonderd meter lange pier, er staat een Casino en - top punt aller toppunten - je kunt er in 'De Lustige Velodrome' plaatsnemen op een fiets die links gaat als je rechts stuurt. Om slechts één van de vele vreemdsoortige vehikels bij de kop te DE HAAN. Even voorbij de lelijkste badplaats van Vlaanderen-aan-Zee ligt de leukste: De Haan. De aankle ding van het verrukkelijke strand is er nog altijd één uit grootmoeders- tijd. En daarom zo charmant. Mooi ste gebouw van Le Coq-sur-Mer - zoals De Haan door de Brusselse cli entèle nog vaak koppig wordt ge noemd - is het tramhuisje (met VW- -kantoor) aan de rand van het dorp. Aan de overkant, in De Torre, wor den de lekkerste appelbeignets van België uitgeserveerd. Tot 20.00 uur 's avonds nog wel. OOSTENDE. De enige stad in België die aan zee ligt. En daar zijn ze bar trots op, de Oostendenaars. Of dat terecht is? Over smaak valt dagen lang te twisten. Maar vast staat, dat je je er niet hoeft te vervelen. Tot de' musts worden gerekend de Konink lijke Galerijen (metThermenhotel), de Kursaal (met casino) en het James Ensorhuis (geen originele schilderij en, wel het originele atelier van de schilder). Maar veel interessanter misschien nog wel, zijn de zo goed als onbekende, maar daarom niet minder imponerende restanten van de door de Duitsers opgeworpen At- lantikwall in het nabijgelegen gebied Raversijde. NIEUWPOORT. De stad van de slag. Maar ook 'reservaat' van de typische, bijna nergens anders vorkomende Belgische kustarchitectuur. Zie bij voorbeeld 'Kindervreugde' op de Zeedijk en de nummers 195, 247 en 249 aan de Koning Albert 1-laan. Le Petit Casino (Zeedijk 31) mag er trou,- wens ook zijn. Nergens in Vlaande ren-aan-Zee is de aaibaarheidsfac tor groter. OOSTDUINKERKE. Vooral fameus om de koene garnalenvissers die hier nog altijd per paard de branding trotseren. Of ze veel vangen is de vraag: fotogeniek is het wel. Het beeld past bovendien goed bij dit nog authentiek gebleven plaatsje. DE PANNE. Niet de aantrekkelijkste badplaats van Vlaanderen-aan-Zee. Maar het enorme strand (mèt Saha- ra-achtig duingebied) maakt alles goed. Ideaal voor voorzichtige poot- jebaaiers, maar ook voor zeilwagens die hier op hard zand en bij stevige wind snelheden kunnen halen van meer dan honderd kilometer per uur. Om de vreugde te vergroten werd in De Parme kortgeleden een attractiepark geopend. Kabouter Plop en Samson Gent stelen er de show. DE LIJN. Tussen Knokke (Station) en De Panne (Terminus) rijdt in het hoogseizoen elk half uur een tram metje dat 'De Lijn' is geheten. De rit duurt bij elkaar iets meer dan twee uur en er wordt in elke plaats van be lang gestopt. Meerdere keren per dag neemt de tram - in een speciaal rij tuig - op verzoek fietsen mee. Er zijn aansluitende verbindingen met het achterland waarin Brugge de groot ste trekker is. Maar denk ook eens aan plaatsjes als Lissewege. Of Dam me. Of (in Zeeuwsch-Vlaanderen) Sluis met Sint Anna ter Muiden. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN I C H T E N Waterlandtocht De VW Monnickendam/Marken organiseert op 6 en 20 juli en 5 en 26 september een Waterland dorpentocht. De bus vertrekt om 09,30 in Broek in Waterland'en rijdt via Zuiderwoude, Uitdam en Durgerdam naar Ransdorp waar zowel de lunch wordt gebruikt als de vermaarde stompe toren wordt beklommen. Daarna gaat het terug naar Holysloot (met bezoek aan theetuin 'De Moerbei') en Broek in Waterland. De prijs voor het arrangement bedraagt 81 gulden. n Mar- Sauerkraut Om maar aan te geven dat er in Duitsland meer bestaat dan Sauerkraut mit Wurst verscheen bij het Duits Verkeersbureau in Amsterdam onlangs de brochure 'Duitsland Culinair'. Naast interessante wetens waardigheden over de Duitse keuken beschrijft de Nederlandstalige catalogus (150 pagina's) ook nog eens zeven culinaire routes en de toeristische be zienswaardigheden die daar bezocht kunnen wor den. De gratis gids is op te vragen bij de bestellijn van het Verkeersbureau, telefoon (0900). 109.10.29 (60 cent per minuut). Er wordt een bijdrage in de portokosten gevraagd. Koninklijk In museum Paleis Het Loo bij Apeldoorn is nog tot en met 7 januari volgend jaar de tentoonstelling 'Een Ko ninklijk Fotoalbum, Deel 1' te zien. De expositie die nog een vervolg krijgt in de delen 2 tot en met 10, ver schaft de bezoeker door middel van foto's niet alleen een boeiend beeld van de handel en wandel van het koninklijk gezin vanaf 1900, maar indirect ook van ver anderingen op het gebied van mode en vervoer en der gelijke. Informatie: telefoon (055).577.24.00. Ruiterroutes In Overijssel is onlangs een groot aantal bewegwijzerde ruiter-routes met een totale lengte van 400 kilometer in gebruik gesteld. De trajecten leiden man (of vrouw) en paard door onder meer het Vechtdal, Salland en de Hof van Twente. Voor de tracés is zoveel mogelijk geko zen voor rustige, onverharde en/of verkeersluwe wegen. Twee van de tochten - die door Salland en door het Vechtdal - zijn beschreven in routegidsen (27,95 gul den per stuk) die verkrijgbaar zijn bij alle VW-kanto- ren in de regio of bij het Gelders Overijssels Bureau voor Toerisme, telefoon (0570).68.07.00. Ook is er op die adressen een folder (1 gulden) beschikbaar. Waterrijk Bij zo goed als alle WV/ANWB-kantoren is sinds enige tijd het nieuwe gidsje 'Waterrijk Nederland' te koop (4,95 gulden). In 64 full colour pagina's worden sug gesties verstrekt voor uitstapjes (of dat nu met een ka no is of een luxe-kruiser dan wel zeilboot) op en langs meren, plassen, grachten, kustwateren en rivieren. Daarbij ook onbekende plekjes in bijvoorbeeld Drenthe en Brabant. ginnegracht 86, 2514 AJ Den Haag, I foon (070).416.81.10. Mautendorf Hoe het er vroeger tijdens onder meer feesten en bele geringen aan toe ging in een kasteel wordt deze zomer duidelijk in de Burcht Mautendorf (tussen Radstadt en de Katschbergpass). Speciaal geëngageerde acteurs zorgen voor middeleeuws spektakel en betrekken daar bij niet zelden de bezoekers. Een ridderspeeltuin met drakenglijbaan en de veilig te beklimmen burchttoren vullen het aanbod aan. Het restaurant serveert middel eeuwse menu's en vorstelijke feestmaaltijden. De burcht is tot en met 15 oktober geopend van 10 tot 17.30 uur. Nadere informatie: Ferienregion Lungau, Postfach 19, A-5582 Lungau, telefoon: (0043).6477-8988,e-mail: in fo@lungau.net, internet: www.lungau.co.at. M Tegenwoordig heet het werkweek. Of studiereis. En de klas gaat per vliegtuig of per trein zo comfortabel en zo snel mogelijk op z'n minst naar Londen. Als het al geen Rome is. Of Wenen. In mijn jeugd moesten we het doen met schoolreisjes. Die duurden een dag en waar we naar toe gingen, ben ik voor het grootste deel vergeten. Nou ja, ik herinner me een bezoek aan het Muiderslot. En aan Panorama Mesdag. En ook zijn we eens naar Kraantje Lek geweest en Oud Valkeveen. Maar waarom het ons allemaal ging, was de rit met de bus. Die niet lang genoeg kon duren. Sterker: als we de kans hadden gekregen, waren we niet eens uitgestapt. Zoete herinneringen. Het verbitterde gevecht om de plaatsen achterin bijvoorbeeld. En de melkbus met klotsende limonade voorin. En de likkoekjes (café noir) van Verkade die werden uitgedeeld. En dat eindeloze 'po-ho-tje met vet'. En tot slot natuurlijk altijd weer het verstoppen onder de banken. Zodat het leek of de bus leeg terugkeerde op het schoolplein dat vol stond met wachtende ouders. o Nooit was reizen leuker. TSUDO. OfEUmoion Mooiste gebouw van De Haan is het tramhuisje aan de rand van het dorp. foto hans van weel

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 29