Strijd om lokalen duurt voort In Lisse is auto sneller dan fiets Met de bus van Lisse naar de wietwolken in Leiden Duin Bollenstreek Circus in Voorhout Tweeling in Klei-Oost Expo werkt aan wandeling' SPRINGTIJ Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 41,00 jrERDAG 1 JULI 2000976 fstuur protestants-christelijke scholen in Noordwijk weigert ook nieuw voorstel problemen met de klassenverkleining in Noordwijk |i nog niet uit de wereld. Een nieuw voorstel van het neentebestuur kon het bestuur van de protestants- Ettelijke basisscholen niet vermurwen. Het college burgemeester en wethouders wil het plan echter h doorzetten. die volgend schooljaar moet in gaan stuitte op tegenstand van de protestants-christelijke scholen, in de gemeenteraad gesteund door CDA en RPF/GPV. In dat plan moesten drie groepen van De Hoffenne (Noordwijk-Binnen) uitwijken aandringen van de raads- ïmissie voor onderwijs za- de gemeente en de school- turen woensdag opnieuw d de tafel. Een eerder voor voor de lokalenverdeling naar De Wakersduin in Noord wijk aan Zee. Die scholen zijn beide protestants-christelijk, maar de afstand vormde in de ogen van het bestuur een pro bleem. Het nieuwe voorstel houdt in dat de ruimtenood van De Hof fenne wordt gelenigd door de school enkele lokalen te geven in nieuwbouw in de wijk waar hij staat, Vinkeveld. Daar wil de gemeente een gebouw neerzet ten dat later, als de school door de verwachte daling van het aantal leerlingen de lokalen niet meer nodig heeft, bestemd wordt voor sociaal-cultureel werk, naschoolse opvang en kinderopvang. Omdat De Wakersduin in dat geval drie lokalen over heeft, staat als voorwaarde in het voorstel dat die school dan twee lokalen afstaat aan De Duinpieper. In het oorspronke lijke plan zouden twee lokalen van De Zeevlam (rooms-katho- liek) worden vrijgemaakt voor De Duinpieper, een protes tants-christelijke school voor zeer moeilijk lerende kinderen. Tegen deze voorwaarde ver zet het schoolbestuur zich. Het werkt nog aan een brief waarin de bezwaren zijn verwoord. Be langrijkste bezwaar is vermoe delijk dat De Wakersduin de formeel leegstaande lokalen nu in gebruik heeft gegeven voor naschoolse opvang en peuter- opvang. Daarover oordeelt het gemeentebestuur echter dat 'onderwijsbehoefte altijd vóór verhuur aan derden gaat'. Het is wel bereid mee te zoeken naar een alternatief voor de huurders. Natuurmarkt zoekt deelnemers Op het Vuurtorenplein in Noordwijk is op zaterdag 2 september weer de traditio nele natuurmarkt. De markt bestaat uit kraampjes met informatie over natuur en milieu, excursies en jeugdac- tiviteiten. Er is voorts een theaterstuk 'Boze Bomen' van Patricia Suer en een op treden van het Noordwijkse Shantykoor. Om de markt compleet te maken zoekt de organisatie, Werkgroep Mi lieumarkt Noordwijk, deel nemers met een zogeheten 'groene inbreng'. Die kun nen zich melden bij: 071- 3619498, 071-3618626. runsburg De bouwwerkzaamheden op bedrijventerrein Klei-Oost, ten noorden van de Rijnsburgse Trappenberglaan, gaan na een lange voorbereiding dan toch beginnen. De twee eerste bedrijfsgebouwen van Klei-Oost, hebben de naam 'Twins' meegekregen. De tweeling broers met gespiegelde maar verder identieke architectuur, heten Alfa en Beta. De twee panden zijn verdeeld in 22 bedrijfsunits van in to taal 2.700 vierkante meter aan vloeroppervlakte. Elk heeft een drie verdiepingen tellend kantoorgebouw. In de praktijk blijken op dit soort gebouwen vooral ambachtelijke bedrijven af te komen: aanne mers, schilders, hoveniers, reclamebureau's. In Rijnsburg was veel kritiek op de ontwikkeling van Klei-Oost, die in ogen van sommige ondernemers te traag verliep. De lijst met kandidaat-kopers voor Twins is niettemin lang. Dinsdag 11 juli slaat provinciebestuurder Vissers de eerste paal. tekening ouwehand bouw groep clowns en veel aten hebben bezit geno- van het braakliggende n naast het gemeente- ran Voorhout. De arties ten treden op in het Magie Circus dat vanavond om ze ven uur 's avonds en morgen middag om drie uur een voor stelling geeft. Een toegangs kaartje kost minstens 11,50 gulden. komt bij Noordwijkse vuurtoren komt bij de Vuurtoren, ,v-"pius op het Coepelduin en prnus bij de Willem van den jgh. Space Expo werkt aan 3 'planetenwandeling' door prdwijk. Zelf krijgt de ruim- aarttentoonstelling schaal modellen van de zon, Mercuri- Venus en de aarde op haar biiein. Het ontwerp moet nog rden gemaakt, maar zal pre- op schaal zijn. Van Space 10 naar de Vuurtoren is drie imeter, dus reken maar uit. zon wordt een meter in jrsnee en Pluto anderhalve limeter. Misschien laten we de men- zoeken, en stoppen we hem jen glazen tegel", zegt Space io-directeur Eger over Pluto. begint de wandeling, die op es| vroegst volgend jaar gereed een speurtocht-element, ice Expo mikt echter niet op 11 jong publiek. Daarvoor is tocht om te beginnen te ]gj*. Eger deed er twee uur jr. En bovendien: ,,We leg- best veel uit. Bijvoorbeeld 1 leeg ons zonnestelsel ei- '-'^lijk is. De dichtstbijzijnde r zou op deze schaal in Nieuw-Zeeland staan." De nieuwe wandelroute voert van de vuurtoren naar Space Expo. Een boekje van een paar gulden geeft informatie over de planeten. En over een aantal aardse monumenten. Het ge meentehuis, de Sint-Jeroens- kerk en het Dompad liggen na melijk ook op de route. De gemeente is enthousiast. Ze juicht het toe dat met de wandeling de thema's ruimte vaart, astronomie en Noord wijkse cultuurhistorie met el kaar worden verbonden en ge combineerd met een bezoek aan de badplaats. Ook andere partijen zijn en thousiast, zegt Eger. Hotel Hof van Holland ruimt een plek op het terras in voor Neptunus en voor dorstige wandelaars. Zorg centrum Willem van den Bergh adopteert Saturnus, legt speci aal voor de wandelroute een schelpenpaadje aan en laat be zoekers de speel- en picknick plaats gebruiken. De VW doet mee. En natuurlijk ESA/Estec. Dat krijgt één planeet op het terrein. De spannendste van al lemaal, de planeet Mars, komt bij de entree van de ruimte vaartorganisatie. 21 lisse/katwu k/noordwuk marian «rulman Noordwijk moet iets doen aan het slechte wegdek van het Laantje, in Katwijk zijn prima fietspaden maar te veel roton des waar de fietser geen voor rang meer heeft en in Lisse ben je met de auto sneller op de plaats van bestemming dan met de fiets. Dat zijn de belangrijkste re sultaten uit de test die de afge lopen dagen door de Fietsers bond, voorheen ENFB, in de drie dorpen is gehouden. De test waarvan de resultaten straks in de zogeheten Fietsba- lans worden samengevat, ver liep in Katwijk en Lisse pro bleemloos. Alleen in Noordwijk ondervond de bond proble men. Daar liep de videocamera vast en moest de test worden gestaakt. Volgende week don derdag wordt een nieuwe po ging gedaan. ,,Het duurt nog wel even voor alle gegevens van de meetfietsen in de computer zijn verwerkt. Dan pas kunnen we de definitieve resultaten presenteren", aldus woord voerder J. van der Linden. Met twee meetfietsen nam de Fietsersbond het op zestien routes op tegen de auto. In ie dere gemeente werd vooraf met vrijwilligers gesproken wat de meest belangrijke bestemming in een gemeente is. „In Noord wijk is dat supermarkt Digros, gevolgd door het postkantoor, bibliotheek, het strand, het zwembad en de Northgo- school", zegt Van der Linden. „Naar die bestemmingen wor den vanuit willekeurig gekozen woningen door de meetfietsen en een auto gereden. De wo ningen liggen aan de rand van een gemeente, maar nog wel in de bebouwde kom." De meet fietsen registreren alles. On overzichtelijke kruispunten, (te) smalle fietspaden en kuilen in het wegdek. De videocamera zorgt voor beelden, onder steund met commentaar van de testrijder. Na drie dagen fietsen kwam de Fietsersbond niet veel 'span nende' obstakels tegen. „In Noordwijk fietsten we op het Laantje, achter zorgcentrum Willem van de Bergh langs. Daar was het wegdek erg slecht. We fietsten door een flinke kuil en daardoor sloeg de meetap paratuur op tilt. Dat hebben we nog kunnen verhelpen, maar later liep de videocamera vast. Wat we tot nu toe van Noord wijk vinden is dus dat stuk slecht wegdek, veel fietson- vriendelijke verkeersdrempels, vooral in de wijk Vinkeveld en te smalle fietsstroken." In Kat wijk constateerde Van der Lin den dat de verkeersdrempels veel fietsvriendelijker zijn. „De auto ondervindt er hinder van, de fietser rijdt er soepel over heen, zonder gelanceerd te worden." Katwijk scoort wel weer slecht bij rotondes. Daar hebben fietsers geen voorrang en dat kost tijd. „Wat we weer heel positief vonden, is het uit gebreide netwerk aan fietspa den, vooral in Rijnsoever." In Lisse kwam het testteam geen noemenswaardige proble men tegen. „Behalve dat de au to gemiddeld bij alle testritten 1,5 minuut eerder op de plaats van bestemming was dan de fiets. Dat is toch wel opzienba rend." In oktober presenteert de Fietsersbond een eindrapport met bevindingen en aanbeve lingen aan de gemeenteraden van de vijftig Nederlands ge meenten die uitgekozen zijn voor de test. Van der Linden: „We verwachten wel dat er iets met de aanbevelingen van dat rapport gebeurt." De Katwijkse wethouder J. van der Plas vindt het niet meer dan logisch om met de aanbe velingen uit het rapport over Katwijk aan de slag te gaan. „De Fietsersbond is een autoriteit op dit gebied. Natuurlijk zullen we goed naar het rapport kij ken, al vinden we zelf dat Kat wijk behoorlijk fietsvriendelijk is. Katwijk is goed bereikbaar op de fiets, daar doen we als ge meente ook alles aan. Maar het kan altijd beter." Parte vliet Van der Plas gaat bouwen valkenburg Op zaterdag 8 juli wordt de eerste paal geslagen van het nieuwe gebouw van Parlevliet Van der Plas aan de Voor- schoterweg in Valkenburg. Dat gebeurt door H. van der Plas en D. Parlevliet sr. Het bedrijf is op dit mo ment nog gevestigd aan de Haringkade in Katwijk. it Leiden kan, kan de llenstreek ook. Deze tiktrant moet de verkla- jg zijn voor de SDB-cri- gvan deze (en volgende) week. iegom, Lisse en Sassenheim jen dinsdag de hoon van de lek over zich heen. De drie pen dat je niet elk jaar met prten van bijna zeven cijfers |t aankomen. (Als u niet be- pt waarom dat hoon ople- I, moet u zich geen zorgen leen. Dat moet u pas doen i het wél begrijpt.) bes burgemeesters die het nenwerkingsorgaan Duin- Bollenstreek (zeg maar het enigd Europa van de Bollen- lek maar dan met nog meer fnigheid) besturen, moeten [naar eens opstappen. Het zo niet langer, vinden Hille- n, Lisse en Sassenheim. is een uitermate slim voor inaar na: Leiden heeft in een |r jaar tijd afscheid genomen meer wethouders en burge esters dan je op één hand )t tellen. Tjeerd van Rij en !ry Vos (verzwegen miljoe- Itekorten) en Hans Baaijens gezegd zonder ruzie) zijn de [sten. In de korte tijd dat Jan tma burgemeester van Lei- is, is hij er ook zo'n beetje puwe rot van het gemeente- jtuur geworden, die staat van dienst gaat den vervolgens het gevecht om gemeentelijke herinde- En gek genoeg wordt Lei- alom kansrijk geacht. Dus e enig mogelijke conclusie: ir zo veel mogelijk bestuur- 5 naar huis, met zo veel mo- jk heibel. Dat levert punten Den Haag. kjarom? Omdat Klaas de Vries nister van herindeling) dan n)kt: waar bestuurders vallen, r zijn problemen. En pro- rien, die moetje oplossen, oplossen, dat doe je door sa- ivoegen. Een wat Haagse ktrant, maar bij dit soort latten moet je je in de schoe- De auto's mogen nog steeds door de Voorhoutse Herenstraat racen. Boodschappen moeten de Voor- houters nog steeds in omliggende dorpen doen. En in de door sloop bedreigde bibliotheek stijgt op war me dagen de temperatuur nog steeds tot boven het kookpunt. Gelukkig wel, zou je bijna zeggen, want een .beetje vastigheid in het turbulente Voorhoutse leven kan geen kwaad. Het is dan ook even schrik ken dat er zomaar een heikel probleem lijkt te wor den opgelost. De hangjongeren uit het dorp krijgen nu toch echt een eigen stekkie. Weliswaar niet bij de Componistenlaan of de Elzenhorst, zoals de ge meente had beoogd maar waar de omwonenden niet gelukkig mee waren, maar gewoon bij iemand die nog wel over een plekje in de achtertuin be schikt. De werkzaamheden aan de lommerrijke Pro fessor Aalberselaan 1a beginnen vanmiddag. Bang voor overlast hoeven de omwonenden niet te zijn. Want uiteindelijk woont burgemeester Cor de Ron de in dezelfde laan. En die heeft al eerder aangege ven rondhangende Voorhoutertjes niet te vrezen. Gelukkig maar, want het loopt nu al storm bij het jeugdhonk. De eerste hangjongere is gearriveerd. foto henk bouwman nen van je superieuren ver plaatsen. Daarom in Springtij eerherstel voor de strategen van Lisse, Hil- legom en Sassenheim. Want door in één vergadering (woensdag moet het gebeuren) maar liefst zes burgemeesters naar huis te sturen, laat je zelfs Leiden vér achter je. En dus slokt niet Leiden de Bollen streek, maar de Bollenstreek Leiden op. Examen Katwijkse raadsleden citeren graag uit hun ogenschijnlijk im posante boekenlijst, maar als ze literatuurexamen moeten doen, vallen ze stuk voor stuk door de mand. Dat bleek donderdag avond tijdens de gemeenteraad andermaal. Politici verschuilen zich dol graag achter allerlei even dure als oppervlakkige onderzoeken. En geef ze eens ongelijk. Dat is wel zo veilig. Als het in de prak tijk allemaal anders uitpakt, geef je gewoon de onderzoekers de schuld. En op die manier blijf je zelf lekker buiten schot. Behalve dan die keren dat je mede-raadsleden ook maar een klein beetje doorvragen. Dan is 'dat blijkt uit een onderzoek' onvoldoende. RPF'ers Hans ten Hove en Jan Post en Groen- Linkser Marcel Boland zakten donderdag voor hun literatuur examen. En niet zomaar. Nee, als een baksteen. Ze hadden blijkbaar alleen hun uittreksels gelezen en dat is duidelijk niet genoeg. Zeker niet als je iets zinnigs over jeugdparticipatie moet zeggen. Alledrie moesten ze het antwoord schuldig blijven op de relatief eenvoudige vraag in welke gemeenten het laten meedenken door jongeren, in het politieke jargon: jeugdparti cipatie, al dan niet vruchtbaar is geweest. „Ik kan geen namen noemen van gemeenten waar dat is mislukt", bekende zowel Ten Hove als Post. Boland op zijn beurt wist niet in welke ge meente het meepraten door jongeren wél tot positieve re sultaten heeft geleid. De dooddoeners dat dat 'wel uit onderzoek was gebleken', kwamen te laat. Bovendien, uit recent onderzoek is gebleken dat 51 procent van de onder zoeken niet deugt. In de ban Vijf termen die u na deze week met een gerust hart kunt ver geten of aan een boom binden als u op vakantie gaat. Spring tij wil ze in elk geval nooit meer horen. Krachtige gemeenten, par- keerschijfcontrole, schoolver- zamelgebouw, Bronsgeest, pe- peter blok, peter van egmond, job de kruiff en roza van der veer lisse salomé toet Het is rustig op het Lissese Vier kant. De winkels zijn dicht en het kroegleven is nog niet echt op gang gekomen. Twee jon gens en een meisje hangen rond voor de deur van de in middels gesloten coffeeshop Happy Days. Op het eerste ge zicht lijken ze verveeld, maar van dichtbij is de spanning te zien op de gezichten van het drietal. Ze praten zacht en ner veus met elkaar en staan duide lijk op iets te wachten. Dat 'iets' is een zilverkleurig personenbusje dat hard komt aanrijden. Het trio stapt snel in en de buschauffeur rijdt weg. Niemand praat. Dat hoeft ook niet want iedereen weet exact de eindbestemming van het busje. In de coffeeshop Goa op de Korte Mare in Leiden liggen de White Widow en de supers kunk te wachten om verbrand en geïnhaleerd te worden. De Lissese jongeren kunnen voor hun hasj en wiet niet lan ger terecht in hun woonplaats omdat de gemeente Lisse niet akkoord ging met een coffee shop in het dorpscentrum. Een van de busreizigers, 'noem me maar Peter': „Ik vond het echt waardeloos dat Happy Days dicht moest. In de omgeving van Lisse zit geen enkele coffee shop, alleen dus in Leiden, maar dat is weer een eindje rei zen." Aan de andere kant is hij tevreden met het door Happy Days ingezette busje. „Het is heel luxe om zo heen en weer geraced te worden. Het is ook wel relaxed zo en ik hoef niet te betalen voor de bus naar Lei den." Voor de eigenaar van Happy Days is de inzet van het busje een manier om zijn vaste klan ten te behouden. Tussen vier uur 's middags en tien uur 's avonds rijdt het busje elk uur naar Leiden en iedereen die ou der dan zeventien jaar is, mag gratis mee naar Goa, een cof feeshop die van hetzelfde be drijf is als de oude Happy Days. Het bedrijf, Mainstream b.v, biedt de service aan tot het nieuwe pand van Happy Days open gaat. „Natuurlijk kost dat busje me veel geld", zegt de woordvoerder van Mainstream, „maar ik moet toch wét doen om m'n klanten tevreden te hóuden. Bovendien zorg ik nu dat ze in Leiden kunnen blo wen en niet rondhangen in het centrum van Lisse." De woord voerder is nog steeds in af wachting van de vergunning om softdrugs te gaan verkopen in het nieuwe pand. „Ik heb de aanvraag zes weken geleden in gediend, ik denk dat ik nog twee weken moet wachten op het ja-woord. Op 15 juli wil ik in het nieuwe pand zitten en weer aan de slag met m'n handel in Lisse." Ondertussen is het in de Leidse coffeeshop Goa nog rus tig. De jongen achter de bar is verheugd als de nieuw aange komen gasten verlangend naar de menukaart lopen. „Doe maar voor een tientje", krijgt hij toegeroepen. De jongeren gaan aan een tafeltje zitten met hun nieuwe aankopen, draaien ge concentreerd een jointje en kletsen wat onder het blauw- roze neonlicht. Ze snappen net zoals de eige naar weinig van alle commotie rond de Lissese coffeeshop. De 'oude' Happy Days moest dicht omdat de zaak te dicht bij het uitgaanscentrum was gevestigd. Op de nieuwe plek, een flink eind verder aan de Heereweg, ageren omwonenden inmiddels tegen de komst van de soft drugsgebruikers. Volgens de Lissese jongeren hoeven de omwonenden niet bang te zijn voor problemen. „Wij veroorza ken helemaal geen overlast. We zitten binnen, drinken een co laatje en roken een jointje. Dat is alles. Dat we zouden rond hangen en schreeuwen is echt onzin, trouwens daar zijn we na het blowen toch veel te duf voor, haha!" De jongeren ma ken zich geen zorgen. „Happy Days, dat komt wel weer, voor lopig is dit ook best." 'Peter' neemt nog een diepe haal en veegt in zijn tranige ogen. Als een uur later het glimmende busje weer verschijnt, werpt hij nog een spijtige blik op zijn half opgerookte joint. Met rode oog jes stappen de Lissese jongeren weer in het vertrouwde busje. Evaluatie drugsbeleid nog dit jaar Lisse gaat nog dit jaar het drugsbeleid evalueren. Daar bij komt ook de coffeeshop Happy Days aan de orde. Vol gens juridisch adviseur van de gemeente, A. Komeef, is het nog steeds mogelijk om voor een nul-beleid te kiezen. Dit houdt een verbod voor soft- drugshandel in. De woord voerder van Mainstream is niet bang voor een nul-beleid. „Ik ben de gemeente al een hele tijd ter wille, ze kunnen me echt niet opeens sluiten. En ik zorg dat er geen overlast veroorzaakt wordt. Ik heb me ook strikt aan de voorwaarden gehouden. De oude Happy Days is dicht en ik wacht rus tig mijn vergunning af voor het nieuwe pand."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21