Leidsch Dagblad OPRIMEUG Leiden krijgt 300 miljoen aan subsidies FAILIISSEMENTS LEEGVERK00P Huisartsen stoppen met avond- en weekenddienst 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD TEAKHOUTEN TUINMEUBELEN Gokken met krasloten nauwelijks verslavend Nabucco in Verona Europese voetbalunie zeer te spreken over EK Oranje uitverkoop SATERDAG 1 JULI 2000 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 HET WOORD IS AAN De wijze Salomo Een zacht antwoord keert de grimmigheid af, maar een krenkend woord wekt toorn op. 22' weersverwachting voor het weekend zondaÉg meef bewolking a tcmpc-Atuu' 14./22o 13./21o U'/20° 50% 50% 40% 30% 20% 30% Gerechtshof ziet geen drugsbaron in Desi Bouterse Het gerechtshof in Den Haag heeft het openbaar ministerie gisteren fors op de vingers ge tikt in de strafzaak tegen Desi Bouterse. Ondanks een jaren lang en tientallen miljoenen kostend onderzoek heeft justi tie volgens het hof niet kunnen bewijzen dat de voormalig Suri naamse legerleider aan het hoofd van een drugsorganisatie stond. Bouterse werd in het hoger beroep van zijn strafzaak op zes van de zeven aangeklaagde punten vrijgesproken. Hij kreeg alleen elf jaar cel voor zijn rol bij een in 1997 onderschept drugstransport. De twee medeverdachten zijn helemaal vrijgesproken en drei gen met miljoenenclaims. Eer der zag justitie al af van het ver volgen van Etienne Boerenveen en Henk Goedschalk. Tegen Marcel Zeeuw werd het OM ook met vrijspraak geconfron teerd, omdat justitie het bewijs niet rondkreeg. Verschillende Surinaamse politici, onder wie Fred Derby, vinden dat Bouterse gezien de veroordeling geen zitting kan nemen in het nieuwe parle- Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. h (ƒ34,80) h 99,90) il acceptgiro (ƒ100,90) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. 712141 400121 17 Hotel Wassenaar staat weer leeg, de asielzoekers zijn vertrokken wêêêêêêêêêêêêêêêêêêêêêêiêêmêtêêêm Legionella in tuincentrum Door de sproei- en nevelin- stallaties van tuincentrum In- tratuin in Almelo zijn waar schijnlijk drie mensen besmet geraakt met de legio nellabac- terie. De drie zijn de afgelopen dagen in een ziekenhuis opge nomen. Een van hen is inmid dels weer thuis. Er is volgens de GGD geen sprake van een kritieke situatie. Op last van de Keuringsdienst van Waren zijn de sproei- en nevelinstal laties buiten werking gesteld. Hoofdpijn bij een op tien kinderen Bijna één op de tien kinderen heeft last van ernstige hoofd pijn, blijkt uit onderzoek dat is gepubliceerd in het tijdschrift Medisch Contact. Ongeveer 180.000 kinderen tussen de 6 en 18 jaar hebben zoveel last van hoofdpijn dat ze regelma tig, soms wekelijks, van school wegblijven. Ouders en huisart sen lijken de ernst van het probleem te onderschatten. 'Turkije moet met folteren stoppen' De nieuwe Turkse president Sezer heeft in een toespraak tot de politie gisteren gezegd dat ze de mensenrechten en burgervrijheden moet eerbie digen, als het land zich bij de Europese Unie wil aansluiten. Hij wees erop dat Turkije zich internationaal tegen foltering heeft uitgesproken, maar dat de politie zich volgens een parlementsrapport nog steeds aan foltering schuldig maakt. Al meer dan 300 tips over Nienke Bij het rechercheteam dat de moord op de 10-jarige Nienke in het Prinses Beatrixpark in Schiedam onderzoekt, komen nog steeds tips binnen. De po litie opende vorige week een speciaal telefoonnummer waarop tot nu toe al ruim driehonderd tips zijn binnen gekomen. Het 25 man sterke politieteam is druk doende al le telefoontjes te onderzoeken. NMa onderzoekt klacht benzineprijs De Nederlandse Mededin gingsautoriteit neemt de klacht van de Consumenten bond over de hoge benzine prijzen serieus. De NMa ver moedt dat oliemaatschappijen afspraken maken met hun pomphouders over de prijzen, zodat die onderling geen prij zenslag aangaan die de consu ment geld kan schelen. De NMa onderzoekt de zaak en hoopt over een paar maanden duidelijkheid te geven. Pagina 3 VANDAAG 54 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst. Denksport Economie As .42 7,9 Geloof en Samenleving14 Gesprek van de Dag2 Multi Media10 Regio13,15,17,19,21 Sport35,36,37,39,41 Televisieprogramma's30,31 Toerisme29 Weeroverzicht14 GOLDEN TULIP LEEUWENHORST Langelaan 3 Noordwiikerhout Microsoft Mannenmode, van alle bekende merken, voor zéér aantrekkelijke prijzen! Breestraat 152-154, Leiden Winkelhof, Leiderdorp TARTAN SHOP vergaderende Geallieerden van Duitsland zouden terugeisen en wie wat zou krijgen. Het toen malige bedrag van 335 miljard is niet eerder gepubliceerd door B Z in Washington Dit jaar geeft de Amerikaanse regering naar schatting 1,77 bil joen dollar uit, iets meer dan helft dan de geschatte uitgaven in de Tweede Wereldoorlog. In 1940, een jaar voor de VS door Japan de oorlog in werden 'ge bombardeerd'. had de Ameri kaanse overheid een budget van slechts 9,5 miljard dollar. 19 In Hoogmade is gisteren actie gevoerd tegen een HSL-viaduct Rijk steunt grote-stedenbeleid nu wel Leiden heeft voor bijna 300 miljoen gulden aan rijkssub sidies veiliggesteld. De ministerraad heeft gisteren het herschreven programma voor het grote-stedenbeleid volledig goedgekeurd. ,,Dit is meer dan goed nieuws", aldus een opgetogen wethouder Pechtold. Minister Van Boxtel uitte eind vorig jaar nog scherpe kritiek op de Leidse plannen. Die zouden samenhang missen. Bovendien kon hij uit het programma niet afleiden wat de stad wilde. Het grote-stedenbeleid is de kap stok voor projecten die de stad leefbaarder, mooier en dynami scher moeten maken. Hoe de gemeente dat de komende ja ren dacht te kunnen doen, stond beschreven in het Meer jaren Ontwikkelingsprogramma (MOP). Dat MOP deugde niet, zei Van Boxtel en de minister dreigde met sancties. In het ui terste geval zoif'dat betekenen dat Leiden haar geld niet kreeg. De gemeente mocht haar huis werk opnieuw doen. Het nieu we MOP is getiteld Leiden maakt kennis'. De stad wil zich meer profileren als 'brainport' van de Randstad. Het nieuwe programma geeft Leiden ook een eigen smoel, hoopt verant woordelijk wethouder Pechtold. De gemeente is nu met vlag en wimpel geslaagd, blijkt uit de reactie van de minister giste ren. Die is onder de indruk van de aangepaste plannen. ,,Met dit programma zet Leiden een belangrijke stap in de verster king van de stad", zei hij. ,,Ik ben dan ook zeer verheugd dat het de gemeente samen met andere betrokkenen is gelukt een uitstekend plan te presen teren. Hiermee begint voor Lei den een nieuw fase." Leiden maakt sinds 1997 deel uit van de groep van 25 grote steden in Nederland. Deze ste den krijgen extra geld van het Rijk om grootstedelijke proble men als leefbaarheid, veilig heid, wonen en sociaal-maat schappelijke en economische achterstanden van sommige groepen inwoners het hoofd te bieden. „We voldoen volledig aan de wensen van het Rijk", zei Pechtold. .Andere steden zijn juist weer in de 'wachtstand' gezet. Er is voor ons geen enke le belemmering meer die de uitvoering van het programma in de weg staat." De wethouder wil nu zo gauw mogelijk aan de slag. „We moeten het vertrou wen waarmaken, het geld moet worden uitgegeven. We moeten onze daden tonen." Gisteravond was er vooralle mensen die hebben meege werkt aan het tot stand komen van het nieuwe MOP een fees telijke bijeenkomst in het stad huis. Pechtold heeft alle betrok kenen, behalve ambtenaren ook de 'partners in de stad', zo als de GGD, woningcorporaties en sociale instellingen, een groot compliment gemaakt. „Ik ben erg trots op iedereen die hieraan heeft meegewerkt." Minder artsen voor meer patiënten Huisartsen in het hele land dreigen per 1 januari 2001 te stoppen met avond- en week enddiensten. Een groot aantal zegt nu al het contract op met de ziektekostenverzekeraars. PWZ in Purmerend en Univé in Alkmaar bevestigen dat de op zeggingen binnenstromen. De artsen willen een andere opzet van de waarnemingsdiensten die de werkdruk aanzienlijk omlaag brengt. De artsen stellen dat de waar nemingen de laatste jaren steeds zwaarder zijn geworden. Dat komt onder meer door het tekort aan huisartsen waardoor zij gedwongen zijn met minder mensen hetzelfde aantal dien sten te doen. Bovendien zijn die diensten veel drukker dan vroeger. Patiënten zien de avonden en de weekeinden steeds vaker als een verlengstuk van de gewone praktijkuren. Zij bellen dan ook 's avonds en in het weekeinde met niet-spoed- eisende klachten. Als alternatief hebben ze voorgesteld per regio een cen trum in te richten waar twee huisartsen dienst doen, bijge staan door een praktijkassisten te en een chauffeur. Die laatste moet tijdverlies door parkeer problemen voorkomen. Dat centrum moet een groot gebied bestrijken, waardoor per huis arts minder waarnemingsdien sten dan nu gelopen hoeven te worden. Dat alles kost volgens woordvoerder Seegers van de Landelijke Huisartsen Vereni ging gemiddeld tienduizend gulden per huisarts per jaar ex tra. Nu krijgen de artsen een vergoeding van ongeveer acht duizend gulden per jaar om hun waarneming te bekostigen. Volgens verzekeraar PWZ gaat het landelijk om een be drag van 200 miljoen gulden extra. „Wij willen daarvoor als zorgverzekeraars samen met de LIIV naar de minister stappen." PWZ heeft voor het komende half jaar extra geld beschikbaar gesteld om een nieuw systeem voor weekenddiensten in Zaan dam op te zetten. Univé zegt de bereidheid te hebben uitge sproken extra geld in een nieu we waarnemingsopzet te ste- ken. „De minister moet toe stemming geven voor dat extra geld, maar wij hebben ook onze verantwoordelijkheid. 'Oorlog kostte VS 3,65 biljoen dollar' new york rtr Om de Tweede Wereldoorlog te voeren hebben de VS naar schatting 3,65 biljoen dollar (US 3.650.000.000.000) moeten uit gegeven, uitgedrukt in de dol lars van vandaag. Een pas vrij gegeven dokument van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken vermeldt dat aan het einde van de oorlog Washington schatte dat de we reldbrand het land 335 miljard had gekost. De kostenschatting die de VS op een conferentie in 1946 in Parijs presenteerde, was evenwel inclusief de leningen die het land aan Geallieerden had verstrekt. Geldbedragen uit de oorlog worden sinds de kwestie van joodse tegoeden bij Zwitserse bankrekeningen een paar jaar geleden op de voorgrond trad, doorgaans met tien vermenig vuldigd om tot hedendaagse bedragen te komen. Zo gere kend spendeerden de VS in de oorlog dus 3,65 biljoen dollars. De Parijse conferentie was om te zien hoeveel de achttien Opvallende conclusie uit onderzoek De Europese voetbalunie (UEFA) heeft zich gisteren op het congres in Luxem burg uitermate positief uit gelaten over EURO 2000. Voorzitter Lennart Johans son sprak van het beste EK in jaren, een compliment voor de ploegen en de orga nisatie. „De laatste weken zijn we vermaakt met prach tig voetbal", zei de Zweed in zijn openingsspeech. „Het niveau van het spel is een weergave van de sterkte van het Europese voetbal. Op technisch vlak was het een voortreffelijk evenement. Daarnaast is het respect voor de tegenstander duide lijk toegenomen. Het hoge niveau van de arbiters heeft daaraan bijgedragen." Johansson zag toch een ne gatief punt. Het wangedrag van een bepaalde groep supporters buiten het stadi on blijft een grote zorg. De voorzitter riep overheden opnieuw op alles te doen om het probleem de wereld uit te helpen. verona De Franse sopraan Sylvie Valayre vertolkt een van de hoofdrollen in Verdi's opera 'Nabucco'. De voorstelling, geregisseerd door de Isra ëliër Daniel Oren, vormde gisteravond de opening van het bekende Opera Festival van Verona, dat zich traditioneel afspeelt in een Romeins amfi theater in het hart van de Noord-Italiaanse stad. foto reuters De krasloterij is nauwelijks ver slavend. Dat concludeert het Amsterdam Institute for Addic tion Research in een recent ver schenen rapport. Het instituut yerrichtte haar onderzoek in opdracht van De Lotto. De kansspelorganisatie be sloot vorig jaar tot het onder zoek omdat krasloten sinds de introductie omstreden zijn ge weest. Ze zouden gokverslaving flink kunnen aanwakkeren. Bo vendien eiste het ministerie van justitie dat er onderzoek zou worden gedaan naar de versla vende werking van de loten. Voor het onderzoek is een groep van ruim twaalfduizend regelmatige kopers van kraslo ten geselecteerd. Van hen wer den er 28 aangemerkt als gok verslaafd. In de helft van deze gevallen bleek het te gaan om mensen die al voor de intro ductie van de krasloterij gok verslaafd waren, zo stelt het rapport 'Kraslotverslaving on der kraslotkopers in Neder land'. Vanwege het onduidelijke verslavingsrisico heeft het mi- nisterie van justitie sinds de in troductie een limiet gesteld aan de aantallen loten en de ver kooppunten. De uitslag van het onderzoek kan aanleiding zijn om die beperking op te heffen. Het onderzoek is nog niet af gerond. De kraslotkopers wor den nog drie jaar gevolgd. Daarna volgt een tweede, af sluitend rapport. T. Veenstra, directeur van De Lotto, is blij met de voorlopige conclusies. „Krasloten zijn dus relatief on schuldig, maar de getallen zijn wel een indicatie om de zaak in de gaten te houden." Koningin, prins en premier naar finale Euro 2000 Koningin Beatrix, prins Wil- lem-Alexander en premier Kok blijven niet zitten mok ken over de smadelijke on dergang van het Nederlands elftal in EURO 2000. Ze gaan gewoon, zoals ze al van plan waren, naar de finale tussen Frankrijk en Italië in de Kuip. Het drietal is aanwezig, om dat Nederland het toernooi samen met België organi seert. Van Franse zijde be zoeken president Jacques Chirac en premier Lionel Jospin het duel. Ook uit andere landen be staat belangrijke belangstel ling: zo bezoekt prins Albert van Monaco de Kuip, evenals het Belgische koningspaar Albert en Paola. Vanuit Luxemburg zijn groothertog Jan, zijn vrouw Charlotte-Jo sephine en zoon Henri aan wezig. Alsof Euro 2000 nooit heeft plaatsgevonden, zo snel verdwijnt de kleur oranje uit de stra ten. In recordtempo verwijderen winkeliers de oranjeprullaria uit hun etalages en halen ze de vlaggetjes van de gevels. Na de nederlaag van Oranje tegen de 'Azurri' gaan de Nederlan ders gewoon weer over tot de orde van de dag. Ook de groepjes feestvierende voetbal fans uit verschillende landen zijn grotendeels huiswaarts gekeerd. Wel wordt er nog ge voetbald in de hoofdstad. Op de Dam spelen jonge straatvoetballertjes een alternatief EK. Jeugdteams van 10- tot 14-jarigen uit tien landen, waaronder Rusland, Hongarije en Frankrijk, nemen het tegen elkaar op. Italië is niet van de partij. VANDAAG ÜZL in deze krant EI circa m 200 VACATURES U vindt de baan die bij u past in

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1