Lyklema kan door met reorganisatie 'Kennis van de taal is onmisbaar bij mijn missie in Sri Lanka' Rijn Veenstreek Werkstraf scholier voor bezit en verspreiding van kinderporno Jacobswoude in touw tegen pergola 'Grootste dealer van Alphen' veroordeeld :ens skatepark vrijdag open pfarendsveenEen lang gekoesterde wens van skaters uit imade gaat vrijdagavond in vervulling. Wethouder Nagte- opent dan om 19.30 uur het skatepark op het parkeerter- bij voetbalvereniging DOSR in Roelofarendsveen. Om 19.00 19.50 geeft de skategroep Hardcore demonstraties. Later op ivond vertoont jongerenvereniging Splotsz video's met ska- Rond 23.00 uur treedt de band Dislike op. y ombakfietser gewond |en aan den run Bij een aanrijding op de kruising van de Ei- laan en de Industrieweg is een 18-jarige Alphense brombak- ler gewond geraakt. De Alphenaar botste donderdag tegen auto van een 32-jarige plaatsgenoot. De brombakfietser ?st met lichte verwoningen naar het Rijnland Ziekenhuis in lerdorp. irietlopen in Rijpwetering vetering Evenwichtskunstenaars kunnen zich zondag 9 juli ?ven in Rijpwetering. Vanaf 13.30 uur wordt daar voor de ie keer aan de Pastoor van der Plaatsstraat het sprietlbpen puden, georganiseerd door Ed Kanbier en Henk Zonderop. (lnemers moeten over een ingezeepte balk boven de wete- van de ene naar de andere kant lopen. De inschrijving be- [óm 13 uur. De opbrengst gaat naar Swetterhage en de hting Geef Gehandicapten een Kans uit Alkemade. pk houdt feestweekeinde IRSwouDE-dqrpjongerencentrum Stek in Hazerswoude- |p sluit het seizoen volgende week af met een feestweekend en tent op het plein. Kaarten voor een groot dansfestijn op lag 7 juli zijn 25 gulden verkrijgbaar bij snackbar Hendo in dekerk en Hazerswoude-Dorp, Seven Days Center in Rijn en Club Station in Alphen. Zaterdag 8 juli is voor de kinde- Ze kunnen om half twee naar Stek komen om een toneel- in te studeren en dat een half uur later op te voeren, 's nds vanaf 20.00 uur gaat de tent open voor Stekpop met de ds 4 Neven en 1 Nicht, Farmer John en de Tröckener Kecks. ften a 25 gulden zijn verkrijgbaar bij Café De Hoek in Kou- erk, Café de Egelantier in Dorp, Café De Meester in Zoeter- ide en Expertzaak Hagoort in Boskoop. Zondagavond ten le is er een gratis disco voor 20-plussers. itomobilist ramt gevel van huis ien aan den run Een 18-jarige Woubrugse automobilist heeft derdagavond nekletsel opgelopen bij een ongeluk op de ïorst in Alphe. De auto van de man kwam tegen de gevel een huis tot stilstand. De Woubruggenaar moest naar het ;enhuis. De politie onderzoekt of hij onder invloed van alco- verkeerde. irillon nog steeds een kwelling huizen Wonen naast een carillon dat ook tijdens begrafe- en kinderliedjes speelt is nog steeds een kwelling voor D. enburg uit Benthuizen. In de raadsvergadering maakte hij iderdagavond in een emotioneel betoog duidelijk, dat hij Ir het carillon geen leven heeft. Als bewijs liet hij een bandje en van een televisie-uitzending van de begrafenis van ko- g Boudewijn. Op de achtergrond klonk een vrolijk deuntje het carillon. Wethouder Geenjaar zei respect te hebben r de klacht van Batenburg. Maar ze ziet geen oplossing. „Zo I mensen als er tegen zijn, zo veel zijn er ook voor." jgere maximumvergoeding npassen huis gehandicapte ndicapten in Alphen kun nen hogere vergoeding krij- Voor aanpassingen in hun In bijzijn van leden van Uphens Platform Gehandi- ?nbeleid besloot de ge- Jteraad donderdag de mumvergoeding voor wo- ïanpassing te verhogen 17.500 gulden, verhuisregeling in de Wet ziening Gehandicapten j) kent een grens van 7000 ?n voor woningaanpassing iemand die gehandicapt Als de aanpassing duur- uitvalt moet de gehandi- de rest bijpassen of in het den haag/oude Een 19-jarige scholier uit Oude Wetering is gisteren door de Haagse rechtbank tot 240 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelijke celstraf veroor deeld wegens bezit en versprei ding van kinderporno. Ook moet hij een verplichte 'dader behandeling' ondergaan. Er anderhalf jaar celstraf, n half jaar voor waardelijk tegen hem geëist tij dens de behandeling van de strafzaak twee weken geleden. De jongeman had niet min der dan drieenhalfduizend kei harde kinderpomoplaatjes op zijn computer gedownload van internet. Ook had hij veel van die plaatjes verspreid via het zelfde medium. De politie kwam hem op het spoor en deed mei vorig jaar een inval in de ouderlijke woning van de Oude Weteringen De schok in het gezin was groot. De jonge man werd aanvankelijk vastge zet maar werd na enige tijd uit voorarrest ontslagen. Als het aan officier van justitie mr. Vis ser had gelegen was dat laatste nooit gebeurd. Ik had i nog vast willen zien zitten. Ik heb de plaatjes gezien. Het is schokkend, het is stuitend, het is ongelooflijk hard wat er op die plaatjes te zien was. Anale sex met kinderen van 1 jaar oud. Ik ben geschrokken van die wreedheid.", zo sprak de aanklager tijdens de behande ling va de strafzaak. hoogmade De Tweede Kamer mag dan vakantie vieren, de gemeen te Jacobswoude is nog volop in touw om minister Netelenbos op an dere gedachten te brengen. Gistermiddag uitten gemeentebestuur ders en bezorgde inwoners van Hoogmade hun onvrede over haar plan om het dorp aan de Does met een hoog HSL-viaduct op te zade len. Van de minister mag de kruising van de hogesnelheidslijn met rijksweg A4, ook wel pergola genoemd, 7,5 of zelfs 10 meter hoog worden. Onder aanvoering van burgemeester Van Beek lieten de ac tievoerders op een groot billboard zien hoe zo'n hoog gevaarte het landschap verandert Doel van de hele onderneming is om de onver mijdelijke flitstrein in Hoogmade op maaiveldhoogte te krijgen. Een eerdere poging om met een petitie de aandacht te trekken van de vas te Kamercommissie van verkeer in Den Haag mislukte; omdat de per gola op het laatste ogenblik van de agenda was gehaald. foto mark lamers uiterste geval verhuizen. Burgemeester en wethouders besloten altijd te kiezen meest goedkope oplossing. ,,We hebben grens gesteld op 17.500 gulden voor woningaanpassing", zei wethouder Lyczak. ,,Het bedrag kan net de grens zijn tussen wel of niet verhuizen. Dat kan emo ties met zich meebrengen." "De gemeente wil ook zorgen voor een onafhankelijke ver trouwenspersoon die zo'n pro ces begeleidt. Lyczak: „Het zijn ingrijpende beslissingen. In be paalde gevallen is het nodig dat een bewoner verhuist, bijvoor beeld omdat de ziekte progres sief is." den haag/alphen/bodegraven De 33-jarige Bodegraver die door dealers en junks was aangewezen als de 'grootste dealer van Alphen' is gisteren door de Haagse rechtbank tot twee jaar gevangenis straf, waarvan acht maanden voorwaarde lijk, veroordeeld. Twee weken terug, tijdens eerste zitting, was twee jaar cel geëist. Het openbaar ministerie (OM) had in prin cipe geen echt sterke zaak tegen de Bode graver. Het OM verweet de verdachte dat hij vanaf augustus '97 tot en met augustus '98 op grote schaal heroine en cocaine heeft verkocht aan junks en dealers in Al phen, Bodegraven en Gouda. Hij zou dat onder andere hebben gedaan vanuit het drugspand aan de Herenhof in Alphen dat destijds na overlast is ontruimd. Niet alleen junks maar ook veroordeelde dealers we zen de Bodegraver als 'de grote drugsbaas' aan. Er waren echter getuigen die die ver klaringen weer introkken. De soms tegen strijdige getuigenverklaringen in deze zaak speelden een cruciale rol in het proces om dat ze het enige bewijs vormen tegen de Bodegraver. Er zijn nooit drugs bij hem thuis gevonden, er zijn geen telefoontaps tegen hem en de politie heeft hem niet kunnen betrappen op extreem dure auto's, huizen of vakantiereizen. Ook had hij geen strafblad. De rechtbank achtte echter toch bewezen dat de Bodegraver een dealer was maar hield qua strafmaat rekening met de extreem lange duur van het proces. De Bo degraver werd op 1 augustus '98 opgepakt en zat sindsdien ruim een jaar in voorar rest. In september vorig jaar liet de recht bank de ontkennende man uit voorarrest los omdat de strafzaak voor de zoveelste keer moest worden uitgesteld voor het ho ren van meer al dan niet meinedige getui gen. Veel van die getuigen konden niet of pas na veel moeite worden opgespoord door het openbaar ministerie. En toen de getuigen die wel waren opgespoord alle maal waren gehoord, liet advocaat mr. R. Moszkowicz nog een paar keer verstek gaan wegens ziekte, zodat eerder deze maand voor de achtste maal voorkwam. Net zoals in voorgaande zittingen liet de verdachte toen niet meer weten dan dat hij 'niets en nooit ook maar iets met drugs van doen heeft gehad'. De man hoeft niet terug naar de cel om dat hij het onvoorwaardelijk deel van de straf reeds in voorarrest uitzat. Wel moet hij nog 25.000 gulden betalen in het kader van de Pluk-ze Wet, zo heeft de rechtbank bepaald. Anders dan de verdachte wil de doen geloven ging de aan klager er vanuit dat de Oude Weteringer gedurende een jaar lang dag- en nacht bezig was met het downloaden van de gi gantische hoeveelheid kinder porno. De Oude Weteringer had ook zelf een filmpje ge maakt met zijn videocamera waarop te zien was dat kinde ren van de buren naakt in de tuin speelden. Volgens verdachtes raadsman mr. P. Steur was zijn cliënt tot zijn daden gekomen omdat hij vroeger gepest werd op school. De Oude Weteringer was door de psycholoog 'enigszins ver minderd toerekeningsvatbaar' verklaard. Ondernemingsraad Ter Aar draait bij De ommezwaai van de ondernemingsraad heeft beroe ring gewekt op het gemeentehuis in Ter Aar. Vlak voor de raadsvergadering trok de OR zijn negatieve advies over het reorganisatievoorstel van het gemeentebestuur in. Volgens waarnemend burgemeester Lyklema was het personeel verbijsterd door de ommezwaai. OR-secretaris Oskam geeft toe dat de mededeling over het compromis tot onrust onder het personeel leidde. Maar de rust is volgens hem gisteren weergekeerd. ter aar tim brouwer de koning Kern van de afspraak tussen ge meente en de OR is dat de reor ganisatie doorgaat, maar de nieuwe personele indeling pas na de zomervakantie onder werp van gesprek is. „We heb ben water bij de wijn gedaan", zegt Oskam, „maar houden op dat belangrijke punt ons ad viesrecht. Ik geef toe dat we geen garanties hebben over personeel. Maar de manier waarop we met elkaar hebben gesproken biedt vertrouwen. Als de reorganisatie gevolgen heeft voor het personeel, moet het zorgvuldig gebeuren. Dat kan op basis van ons waarde volle sociaal statuut." Tijdens de raadsvergadering legde Lyklema uit, dat de wer ving van zes 'middenmanagers' doorgaat. Zij zijn volgens hem nodig om de kwaliteit van het werk op het gemeentehuis te vergroten en op termijn kosten te besparen. Lyklema gaf niet aan wat het loopbaanperspec tief van de zes tijdelijke krach ten is en wat de nieuwe struc tuur de gemeente oplevert. Wel schermde de burgemees ter bij zijn rechtvaardiging voor de reoganisatie van 3,8 miljoen gulden met komende meeval lers. Zo rekent hij vanaf volgend jaar op een besparing als gevolg van de samenvoeging van de sociale diensten van de Rijn streek-gemeenten Ter Aar, Ja cobswoude, Nieuwkoop en Lie- meer. De nieuwe middenmana gers, die de drie 'chefs met lef op het gemeentehuis moeten ontlasten, moeten zichzelf op termijn overbodig maken. De ondernemingsraad heeft geen bezwaar tegen de komst van nieuw middenkader, waar voor de gemeente al adverteer de voordat de OR zijn advies had uitgebracht. Lyklema hoeft van Oskam de sollicitatieproce dure vniet stil te leggen. „Dan staat de gemeente voor joker en krijg je misschien geen goede kandidaten meer." Ook heeft de OR geen bezwaar tegen ver sterking van het ambtelijk ap paraat, al ziet hij voor de zes nieuwe ambtenaren eerder een taak als 'meewerkend voorman' dan als manager. „Zij moeten beschikken over vakinhoudelij ke kennis." Nu de OR zich op hoofdlijnen kan vinden in de reorganisatie, resteert nog verzet daartegen uit de hoek van de oppositie partijen PAK en DEL. Zij vroe gen Lyklema vergeefs om 'har de cijfers'. DEL-raadslid Riedel houdt vast aan argumenten die de OR deze week inslikte: op het gemeentehuis is zo kort na de vorige reorganisatie geen be hoefte aan nieuwe ingrijpende maatregelen. PAK-leidster Kraak zit vooral in haar maag met de naam van het rapport waarmee het ge meentebestuur de nieuwe structuur presenteerde: De BV Ter Aar 2005. „Een gemeente kan geen BV zijn en mag het van ons ook niet worden." Lyklema stelt daar tegenover dat Ter Aar op het gebied van efficiency, kwaliteit en kosten beheersing een voorbeeld kan nemen aan het bedrijfsleven. Hij spiegelt zich daaraan liever dan aan sommige buurge meenten. „Wij lopen niet ach ter bij onze buren, maar onze burgers verdienen meer." Kleinschalige ontwikkelingshulp door een idealiste uit Hoogmade begon ooit als een vakan- Isje. Nu is Laura Prangers de zevende keer in Sri geweest met een ander ontwikkelingshulp op schalig niveau. Ze heeft deze manier gekozen, om- e zeker weet dat er zo niets le strijkstok blijft hangen, larom ze de eerste keer en dacht: voor dit land wil s betekenen, weet ze niet Prangers wilde altijd al doen, maar dan recht- (ks. Niet zomaar via allerlei ïisaties. „Noem het maar istisch. Toen de chauffeur n een arm gebied de krot iet zien waar grote gezin- noesten wonen, de lap op eieren probeerde te leggen bij een wildvreemde fami- t en zag dat ze niets te eten drinken hadden, stond besluit vast. Hier zou ik te- t gebeurde twee jaar later, 92. Met een schenking van uderraad van basisschool Does in Hoogmade, de bl waar Prangers les geeft, Ize opnieuw naar Sri t. Dit keer met een ander „Ik ging terug om ter plek- ullen te kopen voor de ar- cholen, maar ook onder- :en en schoenen voor de ren. De meest fundamen- dingen ontbreken, van ften en pennen tot krijtjes het bord." t werd een succes. Alleen fte ze dat ze de officiële het Sinhala, machtig moest om nog doortastender te jen optreden. Zij wilde de Een bord voor een school in Sri Lanka. De Sinhalese taal bestaat uit veel tekens, die letters én klanken verwoorden. foto prangers mensen met slechte ogen ver zameld. Als ze een krant kon den lezen met een bril van Prangers was de test geslaagd en mochten ze met het hulp middel vertrekken. „Een koffer met brillen kun je gemakkelijk meenemen. Van het geld dat elk jaar door mijn school bijeen wordt gebracht - het is niet bij die ene gift gebleven - koop ik de noodzakelijke spullen ter plekke. Dat is goedkoper en je kunt de goederen meteen ver spreiden. Daardoor weet je ze ker dat er niets aan de strijkstok blijft hangen. In Sri Lanka kun je alles kopen, als je maar met een betaalt." Om schoenen te kopen voor arme kinderen - die niet wel kom zijn in de winkels- trok ze de voeten van de kinderen op papier over. Vervolgens ging ze naar de Bata om te onderhan delen over de prijs. Zo kon ze afgelopen april vijftig paar schoenen kopen. Hetzelfde deed ze met sokken. Een wees huis kwam op haar voorspraak in het bezit van medicijnen, zeep en stof voor uniformen. Waar gaat het mis in Sri Lanka? „De kloof tussen arm - en het merendeel van de bevol king is arm - en rijk wordt steeds groter. Het land verkeert nog steeds in een burgeroorlog en op de regering kun je niet vertrouwen. Corruptie viert hoogtij." In de acht jaar dat Prangers er nu komt, ziet ze geen vooruitgang. De bevolking blijft straatarm. Als er net weer een aanslag is geweest, blijven de toeristen ook nog eens weg en dat kost kleine ondernemers weer inkomsten. Ook het on derwijs gaat in haar visie niet vooruit. De volgende verzoeken heeft ze alweer binnen. Een school die schreeuwt om Engel se leermethoden. Als je Engels beheerst, kun je een veel betere baan krijgen. Verder zijn wis- kundedozen met geo-driehoe- ken en linealen belangrijk. On dergoed, schoenen-en medicij nen staan ook op de meeste verlanglijsten, evenals brillen. Prangers beseft dat haar hulp een druppel op de gloeiende plaat is. „Maar ik weet zeker dat alle spullen en het geld dat ik inzamel op de juiste plaats ko men. Dat geeft mij voldoening. Veel gezinnen kunnen nu een prettiger leven leiden. Scholen kunnen tenminste iets aan schaffen. Voor alle duidelijk heid: mijn reis betaal ik zelf en ik leg aan iedereen verantwoor ding af voor de spullen die ik van hun geld heb gekocht." „Toch heb ik nog een wens. Als er bedrijven in de regio zijn die spullen kunnen verschepen of versturen, ben ik nog geluk kiger. Ik ken daar nu zo veel goede mensen die zorgen dat alles op de juiste plaatst terecht komt, dat ik met een gerust hart zoiets aandurf." Dat betekent niet dat Prangers niet meer zelf gaat. „Het is belangrijk dat je geld investeert en 'voeling' met de bevolking houdt Je moet met eigen ogen zien wat ze er mee doen. Dat is nog steeds mijn uitgangspunt." De laatste vraag. Wat heeft u nu met Sri Lanka? Na haar ge passioneerde verhaal over gif ten en kleine investeringen die mensen op weg helpen, wordt eens te meer duidelijk dat Sri Lanka een schitterend land is. „Bergen, zee, rijstvelden, veel vogels, prachtige natuurgebie den. En de mensen zijn zo aar dig. Ook al zijn ze nog zo arm, ze staan altijd voor elkaar Laura Prangers: „De meest fun damentele din gen ontbreken. Van schriften en pennen tot krijt jes voor het bord." foto hielco kuipers taal niet alleen spreken, maar ook lezen en schrijven. Door de privéles van een Sri Lankaanse mevrouw kwam ze in aanraking met de grammatica en leerde ze de vele tekens die soms een let ter en dan weer een klank ver woorden uit elkaar te houden. Een helse studie. „Het bleef heel lang abacadabra voor me." Ze heeft inmiddels heel wat lessen en leraren gehad, omdat de meeste Sri Lankanen naar hun eiland teruggingen. „Dat was mooi voor de contacten daar, maar ik had hier geen le raar meer." Via via en met be hulp van de ambassade kwam ze weer andere deskundigen op het spoor, die haar de taal ver der konden leren. „Na vijf jaar intensieve studie ben ik zo ver dat ik de Sinhalese taal aardig beheers. Dat is handig en bijna noodzakelijk voor mijn missies. Nu ik het spreek, kan ik alle problemen aan. Ze maken me niets meer wijs." Toen ze in april met een kof fer vol brillen werd aangehou den, kon ze alles haarfijn uitleg gen. „Geen handel, maar ge sponsorde en gebruikte brillen uit Nederland." Ze schrokken zo van het kordate optreden van een blanke vrouw, dat ze de corruptietactiek vergaten. „Geen speld tussen te krijgen", zegt Prangers nog nagenietend. „Ik had er niet aan moeten denken, dat ze die brillen in be slag hadden genomen." In het gebied waarvoor de brillen waren bestemd, keken de mensen reikhalzend naar haar uit. De plaatstelijke optici en die ze had geregeld, stond haar op te wachten en had alle

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19